voor ktt Lani ui Neusden n Altm, de Langstraat en le itutlirviirl r SENORIO de 10 cents sigaar, lei. iat. 412. www eeg) Hinihamerstcaai 24, 's-BOSCH CV J gij dit nr. Mort san üaepi, Raamsdonksveer. S. D. LAHKHOYZEN Co's Bank. Ö^ËKËMP; IN GOUD EN ZILVER, Rook ons SUCCESMERK, MABAZUV EER OM EER. Waterpoort, Heusden. KAHLMANN's Heeren- en land van altena Uitgever: L. J. YEEEMAN, Heusden, No, 4160= Zaterdaq 28 Januari 1922. samengesteld uit de edelste tabakken en hoogfijne kwaliteit. Grootha Iel in sigaren, sigaretten, tabak. FEUILLETON. SPAARBANK. Reparatie-Inrichting. DRAAGT Kinderkleediiig. Gorinchem. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 1-6 reg®ls 90 cent* Eike re8el meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur ingewacht. BUITENLANDSCH OVERZICHT. Als de berichten waarheid bevatten, zal Amerika niet aan de conferentie te Genua deelnemen, zoolang de geest, die de Eu- ropeesche politiek beheerscht, dezelfde blijft en zoolang de corlogstoebereidselen voort duren. Amerika zal aan het economisch herstel geen kapitaal besteden, omdat juist deze toebereidselen steeds gevaar blijven opleve ren voor een nieuwen oorlog. De Amerikaansche burger kent de waarde van den dollar en geen grooteren gruwel dan het wegsmijten van geld. Vandaar dat de regeering te Washington aan het zenden van een delegatie naar Genua zekere voorwaarden verbindt, die bezwaarlijk aan vaard zullen kunnen worden daar zij van al te uiteenloopende factoren afhankelijk zijn. Volgens de «Daily Maik wenscht Amerika zich van deelneming te onthouden tenzij Rusland het grootste deel van het roode leger demobiliseert en waarborgen geeft omtrent het handhaven van een streng bewind. Aan Frankrijk wordt als voorwaarde gesteld dat het zijn leger op vredessterkte en zijn begrooting in even wicht brengt. Men ziet hoe zwaar die eischen wegen. En hoe weinig kans is er dat zij ingewil ligd worden 1 Aan Genua zou een con ferentie, uitsluitend over deze eischen vooraf dienen te gaan. Maar Rusland zal niet de- mobiliseeren zoolang de tegenstanders van JVaar het Fr arisch. 48) De veranderingen, die Marcelle onder ging, konden aan zijn adelaarsblikken niet ontsnappen. Zij leed zichtbaar aan de kwaal, waarvoor geen genezing was te vinden. Hare oogen schitterden met een onheilspellenden gloed, dien men vaak bij lijden aan borstziekte aantreft. Haar voor hoofd betrok meer en meer. Haar mond vertoonde pijnlijke trekkingen, haar vingers schenen langer en langer te worden. Zij werd eene spichtige gestalte. •Marcelle,® zeide haar vader eens tot haar, »je valt mij tegen. Ik dacht, dat je moediger was.® •Ik zal er niet om denken, dat beloof ik u.c Zij vertelde een leugentje, om hem ge rust te stellen, maar hoe gaarne hij haar altijd wilde gelooven, hij kon nu niet an ders dan aan hare woorden twijfelen. Mevrouw Gonenc, die haar eenige dagen later bezocht, nam haar terzijde, omhelsde het meisje teeder en sprak »De liefdes- stormen, waaraan je hart thans ten prooi is, zijn niet van langen duur, beste meid, je zult wel weer spoedig van den schok hersteld zyn.c het Sovjet-bewind actief blijven. Integen deel. Trotaki heeft dezer dagen nog be sloten tien nieuwe lichtingen onder de wapenen te roepen, en vermoedelijk is de opstand te Kraelië daarvan de oorzaak. Wat het Fransche leger betreft, de re geering te Parijs heeft de conferentie te Genua niet gewenscht en zal zeker geen offers brengen om haar mogelijk te maken. Integendeel. Men kan van Poincarié niet verwachten, dat hij de legermacht van de republiek inkrimpt en dat hij de fmancieele eischen ten aanzien van Duitschland matigt, of bij het opmaken van de begrooting geen rekening meer houdt met de fmancieele bepalingen van het vredesverdrag. Blyft Amerika dus bij de thans bekende ge maakte voorwaarden, dan valt op mede werking van de Unie niet meer te rekenen en zal de conferentie te Genua geen prac- tische resultaten kunnen bereiken. In de Belgische Kamer legde de minister president een verklaring af omtrent de onderhandelingen van de geallieerdehij zeide, dat de voorwaarden voor toelating tot de conferentie te Genua geen plaats lieten voor eenige dubbelzinnigheid. De volken die er aan deelnemen, zullen op zich moeten nemen, om de daar overeen gekomen verbintetmissen uit te voeren. De Belgische regeering zal geen oogenblik de Belgische belangen in Rusland uit het oog verliezen. Te Cannes heeft men ons ge vraagd om ons toegeeflijk te betoonen omtrent de uitvoering van ons recht van prioriteit, wij hebben dat nooit geweigerd, maar dit kan ons niet verhinderen om de levensbelangen van België te verdedigen. Marcelle gaf Ger ten antwoord »Wie heeft u dan gezegd, dat ik mij de zaak zoo sterk heb aangetrokken Zy wond er geen doekjes om. Zij had slechts één gedachte, die haar beheerschte. Zij wenschte haar mededingster te leeren kennen. Maar hoe zou zij tot die weten schap komen. Zij wist niet, hoe de vrouw heette. Laurent overal te volgen, kwam haar minder wenschelijk, ja, zeer onvoor zichtig voor. Zij trachtte dit idee van zich af te zetten, maar welke moeite zij ook deed, alles bleek tevergeefsch. Het was of een onzienbare macht haar tot de vol voering van het plotseling opgekomen plan voortdreef Zij vatte post voor het huis van mevrouw Gonenc op de uren, waarvan zij wist, dat Laurent zou uitgaan. Weldra verscheen hij dan ook. Zij volgde hem op den voet. Hij ging den tuin der Tui- leriën binnen, nam een stoel en ging zit ten. Eenige oogenblikkeri daarna verscheen een vrouw. Marcelle werd door de be koorlijkheid dezer verschijning getroffen. De jeugdige vrouw ging naast Laurent zitten. Ongetwijfeld was zij degene, over wie Laurent had gesproken. Marcelle werd hevig geschokt en instinctmatig bracht zij den zakdoek aan den mond, alsof zij be vreesd was, dat het bloed haar over de lippen zou komen. Zij kreeg het doods benauwd. Zij wilde in de eerste opwin ding zichzelve den dolk, dien zij in de plooien van haar kleed had verborgen, in het hart steken. Maar zij bedacht zich. Het valt ons moeilijk om betalingen in goederen aan te nemen. De geest, die te Cannes heerschte, was geen slechte geest. De deskundigen erken nen, dat het onmogelijk was om aan Duitsch land in 1923 de sommen te verkrijgen, die in 4921 waren vastgesteld. Wij zouden 580 millioen krijgen. Dit besluit is blijk baar nog maai voorloopig, daar het Fransche ministerie is afgetreden, maar de eerste storting van Duitschland zou voor België zijn. Onze totale schuldvordering moet blijven bestaan. Ik heb te Cannes mijn best gedaan om onze schulden te consoli- deeren van Engeland ontvingen we daar voor vaststelling van de termijnen. Ik ben overtuigd, dat de Yereenigde Staten aan België dezelfde faciliteiten zullen toestaan. Wij zoeken onze politiek van verbonden met Frankrijk en Engeland te voltooien en wij zijn op het punt daarin te slagen. Gestort Kapitaal f 55.000 000,- Reservefonds - 41.000.000,- f96.000.000,- AGENTSCHAP Telefoon No. 45. Kantooruren van 9-4. Zaterdags van 9-12. Handels- en Landbouwcredieten. Rekeningen-Courant. Deposito's. Effecten (uitsluitend soliede belegging). Coupons. Vreemd geld. Inschrijvingen Grootboek. Assurantiën. Reiscredietbrievenop 3600 betaalkantoren Administratie van vermogens. SAFE DEPOSIT INRICHTING (Brand- en inbraakvrye Lipskluis.) ZEÈR SCHERPE CONDITIE's. Indien gewenscht bediening aan huis. Spaarboekjes worden bij eerste storting gratis verstrekt. Nadere inlichtingen verschaft gaarde DE DIRECTIE. Zij verloor geen enkele hunne bewegingen uit het oog. De jonge vrouwwas bizonder spraakzaam en telkens als zij even ophield, barstte zij in een schaterlachen uit. Lau rent hield haar voortdurend de handen vast. Toen het gesprek geëindigd was, stonden beiden op zij nam Laurents arm en toen wandelden zij langs een vijver. Zij leunde tegen hem aan, om hem te liefkoozen, hy boog het hoofd naar haar toe, keek haar hartstochelijk aan en sprak op gedempten toon. Voortwandelend onder het gebladerte, maakten hunne gestalten een aardig, aantrekkelijk Gguur. Marcelle had zich niet bedrogen, toen zij veronder stelde, dat haar mededingster harer waar dig zou zijn. Zy had het gehoopt. Zij voelde zeer goed, dat zij onmachtig was. Voor de eerste maal koesterde zy een adder aan de borst. De haat trad heur hart binnen. Eén oogenblik stond zij ge reed zich op de vrouw te werpen, om haar de oogen uit te krabben. Zij kleurde over deze gedachte en keerde huiswaarts. Toen zij haar woning binnentrad, was haar vader er niet. Zij bekeek zich in den spiegel en merkte zeer goed de verandering op, die haar gelaat had ondergaan. Zij rekende uit, hoeveel dagen zij nog zou knnnen leven. Temidden van deze overdenkingen trad haar vader binnen. Hij ontroerde hevig, toen hij het ver wilderde gelaat zijner dochter zag. Om hem te misleiden, poogde zij te glimlachen. Maar het ging haar gedwongen af. Hij Deze rede werd langdurig toegejuicht. Het Zwitsersche Telegraaf-agentschap publiceert een mededeeling. volgens welke de Belgische regeering een nota heeft ge richt tot Zuid Slavië, die volgens de mee ning in Servische kringen zou kunnen leiden tot het afbreken der diplomatieke betrek kingen. Het incident ontstond door het vonnis, geveld door een Servische recht bank in het geschil met de Belgische maat schappij, aan welke de tramlijnen der hoofd stad van Zuid-Slavië behooren. Het vonnis gaf aanleiding tot de Belgische nota, welke onaannemelijke eischen voor de Zuid-Slavi sche regeering bevat. De pers acht het nuttig om in deze kwestie scheidsrechter lijke uitspraak te vragen van een neutrale mo- gendheid, Zwitserland in 't bijzonder. BUITENLAND. Een afgchuweltyke roofmoord. In een dorp in de omgeving van de stad Danzig is een vreeselyk bloedblad aange richt. In het huis van een inwoner, dat door de ongewone stilte, welke er heerschte, het wantrouwen der dorpelingen had ge wekt, vond men den bewoner, zijn vrouw, zijn beide schoonouders en zijn 4 kinderen door bylslagen van het leven beroofd. De gehaele inboedel was door de moordenaars overhoop gehaald, kasten waren openge broken en alle voorwerpen van waarde, benevers een som gelds, waren medege nomen. Als de vermoedelijke daders van dezen afschuwelijken roofmoord wordt een drietal mannen verdacht, die, naar enkele dorpelingen zich herinneren, zich in het rijtuig der vermoorde familie hebben ver wijderd. Schatten op den bodem der zee. Een ingenieur, die te weten is gekomen dat op een plaats ergens aan de kust een schip gezonken ligt, bevattende twee mil lioen pond. heeft volgens het «Hbl.« ver klaard, dat hij in staat zou zijn dien schat trok haar naar zich toe. •Ben je nog niet in orde Jawel, De zaak is al lang vergeten.® •Neen, ondeugende meid, dat zie ik wel beter. Een vader bedriegt zich niet licht »U maakt zich onnoodig ongerust •Neen, ik maak mij volstrekt niet on noodig ongerust, volstrekt niet, volstrekt niet, Marcelle Marcelle zag haar vader aan en barstte in luid snikken uit. Goed, mijn kind,® snikte Duviquet, wanneer het verdriet overstelpend is, is het weenen een ware verlichting. Groote God, wat zyn wij ongelukkig 1® Zij stond plotseling op, droogde haar tranen af en sprak op Geren toon Het is gedaan 1 Ik beloof het u 1 Het is de laatste maal Een moedige gedachte, die haar eeniger- mate troost gaf, kwam nu in haar op. Het was toch eene groote dwaasheid, om iemand, die haar niet liefhad, tranen te storten, om te treuren terwille van iemand, die voor een ander leefde, en om haar vader op te offeren I Dat zij onder haar verdriet te gronde wilde gaan, was haar zaak, maar waarom zou zij bijdragen tot den dood haars vadersWant, dat wist zij zeer goed, als zij stierf, zou haar vader het niet lang meer maken. En zijn lijden kon wellicht van langeren duur zijn dan het hare. Daarom besloot zij, zich zooveel mogelijk te verzetten. Zij liep heen en weer, ging in haar kamer en binnen drie weken tijds naar boven te brengen. In verband daarmede schrijft de «Daily Chron« dat de admiraliteit binnen vier jaar tijds 440 getorpedeerde schepen naar boven heeft doen brengen en daardoor een bedrag van 50 millioen pond heeft gered. Men kent de plaatsen van 2000 Engelsche koop vaarders, die door de Duitschers werden getorpedeerd en ongeveer 2.000.000 ligt op een diepte, die »bewerkt« kan worden. De admiraliteit vestigt er de aandacht op dat al hetgeen gezonken is aan de schat kist toebehoort, zoodat het particulieren niet geoorloofd is op eigen houtje «red dingswerk® te gaan verrichten. De opstand der Moplahs. De leider der opstandige Moplahs, Vorian- kunnath Kunhammad Haji, is met zes an deren te Malappuram gefusilleerd. o In het ijs vast. In de golf van Riga zitten 6 Duitsche stoomschepen in zwaar ijs vast. De toestand wordt van uur tot uur ernstiger. De Duitsche kleine kruiser »Medusa« is van Kiel vertrokken om assistentie te verleenen. Cholera aan de Poolsche grens. Aan de Oostgrens van Polen is ter diepte van 50 K.M. cholera uitgebroken, ver moedelijk door landverhuizers uit Rusland binnengeeracht. De zieke breidt zich snel uit en tischt vele levens. zong het hoogste lied uit. Zij greep haar penseelen en maakte de wandborden af. Zij gevoelde, dat de oude bezieling weder terugkeerde. Dat gaf kracht. Nu was zij er weder bovenop. Het kwam er maar op aan, om krachtig te willen. Het was toch feitelijk onzin, zoo dadelijk maar wan hopig te worden. De zenuwen kunnen zoo spoedig sterk gespannen worden. Lau rent Gonenc kon ieder oogenblik komen, om haar misschien te z°ggen, dat hy be rouw had. Dan wilde zij zich moedig toonen en hem zeggen, dat hij maar naar zijn geliefde moest terugkeeren. Zoo ging de dag voorbij, Duviquet, die van liefdeszaken weinig op de hoogte was, meende stellig, dat er voor zijn dochter gevaar bestond. •Alles is voorbij® dacht hij »de storm is weggedreven.® Toen hij echter den volgenden morgen zijn dochter aan de ontbijttafel miste, klopte hij aan de deur van haar slaapkamer. Aangezien hij echter geen antwoord ont ving, draaide hij den knop om en trad binnen. Marcelle lag te bed, Zij had hard de koorts en klaagde over hoofdpijn. Hij ging naar den geneesheer, die, na het meisje onderzocht te hebben, nu oordeelde, dat, het beste was, de natuur haar gang te laten gaan, aangezien er nog geen ver schijnselen zich openbaarden, waardoor hij den aard der ziekte kon bepalen. Wordt vervolgd.) NIEUWSBLAD

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1922 | | pagina 1