agazijtt Klier- I TAFELZILVER. ^.WINTER-^ Tel. 485 'S-BOSCH. 99 Het adres voor TAFELSERVIEZEN. L. DERKS, Hinthamerstraat 70 In doozen van 30*60 en9o a Fransch-, Daitsch- Engelschfabrikaat. Gero Zilver, Wellner Sillier, Leviathan Silber Place. jr handen en wintervoeten, I rcrwehüid, barsten, Kloven,1 V springende lippen. Gebruiw ^^PUROL' Handel in blanke slavinnen. Te Fiume is een zekere Rudolf Hölz- schmidt, een uit Tsjecho-Slowakije afkom stig beeldhouwer, gearresteerd wegens handel in meisjes op groote schaal. De politie kon tot dusver niet minder dan 300 gevallen vaststellen. Hölzschmidt wist meisjes uit betere kringen van 15 tot 20- jarigen leeftijd, meest uit Tsjecho Slowakije en Hongarije, tot zich te lokken en naar de Levant en Klein-Azië te sturen. Zijn arrestatie had plaats op aanwijzing van een jong meisje dat er in geslaagd was te ont komen. Duitschland koopt schepen terng. Volgens dc Berljjnsche correspondent van de Petit Parisien is een overeenkomst ge sloten tusschen de Engelsche en de Duit- sche regeering, waarbij Duitschland 70 Duitsche schepen, meerendeels koopvaarders terugkoopt. Vier leden der Egyptische delegatie te Cairo zijn gearresteerd een aantal dag bladen zijn geschorst, omdat zij het manifest hadden opgenomen. De leerlingen der handelsschool en de meerderheid der leer lingen van twee andere scholen hebben een staking geproclameerd uit protest tegen de arrestaties. o Oorlogschip Montcalm. Naar de Daily Mail meldt, zal het oor logschip Montcalm, dat maarschalk Joffre naar Japan heeft gebracht, in Japan blijven als geschenk van de Fransche regeering. De Montcalm is een gepantserde kruiser, 22 jaar oud en twee jaar geleden opnieuw uitgerust. De gevechtswaarde van het schip is dus van weinig beteekenis. Maar het geschenk dient dan ook niet om de Japansche vloot te versterken of om de be roemde 5—53 verhouding in de war te sturen. Merkwaardige cyfergroepeering. In een Duitsch blad kwam de volgende merkwaardige cijfergroepeering voor 1 X 8 en 1 9. 12 X 8 en 2 98. 123 X 8 en 3 987. 1234 X 8 en 4 9876. 12345 X 8 en 5 98765. 123456 X 8 en 6 987654. 1234567 X 8 en 7 9876543. 12345678 X 8 en 8 98765432. 123456789 X 8 en 9 987654321. 1 X 9 en 2 11. 12 X 9 en 3 111. 123 X 9 en 4 1111. 1234 X 9 en 5 11111. 12345 X 9 en 6 111111. 123456 X 9 en 6 1111111. 1234567 X 9 en 8 11111111. 12345678 x 9 en 9 111111111. 123456789 X 9 en 10 =1111111111. De ironie van het noodlot. Een Fransche belastingambtenaar kwam dezer dagen te Casa Blanca aan met een tasch, welke een bedrag van 3.400.000 frcs. bevatte. Het waren de belastingpen ningen die hij van de verschillende Marokkaansche stammen had geïnd. Juist vertelde hij aan eenige kennissen, die hij op het station ontmoette, welke ontzaglijke moeilijkheden het innen van dit geld had opgeleverd, toen hem plotseling te binnen schoot, dat hij zijn tasch in de wacht kamer had laten liggen. Hij snelde er heen, doch het was reeds te laateen doodgewone dief had zich met de vruchten van al zijn inspanninng uit de voeten ge maakt. Een vreeseiyk auto-ongeluk in Spanje. Vrijdag-ochtend is op den weg, die van Gibraltar naar Algeciras leidt een ontzet tend ongeluk gebeurd. Dr. Lovell Moss, vroeger dokter bij de marine, die zijn prak tijk uitoefent te Algeciras, keerde in den ochtend om twee uur van een bal te Gi braltar naar huis terug. Hij zat met een Spaanschen knaap naast den Spaanschen chauffeur. Achterin zaten mevr. Ross en mej. Mulloy, Bij den spoorweg-overgang te Los Barries liep opeens een troepentrein op den auto. De chauffeur, de knaap en mevr. Ross werden op de plaats gedood. De beide beenen van den dokter werden versplinterd en mej. Mulloy kreeg een paar gebroken ribben beiden werden in ernsti- gen toestand naar het ziekenhuis te Gi braltar gebracht. Het gebeurde heeft te Gibraltar diepen indruk gemaakt. BINNENLAND Duistere moordzaak tot klaarheid gekomen! Voor ongeveer 40 jaar zoo herinnert het »Friesch Dagbl.« de heer Jaarsma, hoofd der openbare school te Broek (onder Akkerwoude) plotseling vermist. Na enkele weken vond een jager zijn lijk op een stukje land. Er werd aan misdaad gedacht, maar hoe de justitie ook zocht, de dader werd niet gevonden. De vorige week meldde zich ten ge meentehuize te Murmerwoude een gepen- sionneerde wegwerker aan, ongeveer 80 jaar oud, die bekende indertijd den moord te hebben gepleegd, Zijn geweten liet hem geen rust en hij durfde het geheim niet mee in het graf nemen. o De looneu der bouwvakarbeiders te 's Bosch. Blijkens mededeeling in de raadsverga dering te 's Hertogenbosch van Maandag avond hebben de Bossche aannemers be sloten een einde te maken aan de abnormale loonen in de bouwvakken. Zij zullen ge leidelijk worden teruggebracht tot die van het landelijk contract, waardoor de bouw kosten zeer zullen dalen. Om den bouw te bespoedigen zal, daar de woningnood groot is, gepoogd worden toestemming te verkrijgen om 10 uur te mogen doen werken. De moord op mr. Wijsman. De drie weken, die na het plegen van den moord zijn voorbijgegaan, hebben nog niets gebracht, dat tot de ontdekking van den dader kan leiden, al hebben de op sporingsbeambten al dien tijd gedaan wat in hun vermogen was. Er komen bij de politie steeds nog mededeelingen in van personen, die meenen aanwijzingen te kunnen geven, maar na onderzoek blijkt in den regel dat 't niet veel zaaks is. o Gasvergiftiging. Woensdagochtend zijn in een woning aan den Zeedijk te Utrecht twee bejaarde menschen dood te bed gevonden. Zij waren door gasvergiftiging om het leven gekomen. Er was, vermoedelijk door de vorst, een lek in de leiding gekomen. Ongelukken. De 42-jarige landbouwer-slager J. v. d. B. te Voorthuizen, die, onder den invloed van sterken drank verkeerende, met zijn rijwiel kwam te vallen en onder een juist passeerende verhuiswagen geraakte, is na een vreeselijk lijden aan de gevolgen over leden. Als voorbehoedmiddel wordt geprezen »Vul een glas halfvol met warm water en roer daarin een eetlepel Abdijsiroop. Hiermede vijfmaal daags goed gorgelen Jubileum-feesten der Koningin. In Den Haag is een Comité opgericht dat de feesten ter gelegenheid van het 25-jarig regeeringsjubileum der Koningin in het volgend jaar zal voorbereiden. De voorzitter meende, dat de viering van het feest zou moeten bestaan in een kerkelijke plechtigheid, een nationale tentoonstelling of iets dergelijks, terwijl verder aan Hare Majesteit moet worden laten gezien, wat er in het volk leeft door het geven van tooneel- en muziekuitvoeringen, sport- en kinderfeesten. Het Comité en de sub- comité's zullen de plannen echter hebben uit te werken. In totaal hebben zich ruim 130 ver- eenigingen tot medewerking bereid ver klaard. o De dooi. Tusschen Woensdagavond en Donderdag morgen heeft de Geneeskundige Dienst in den Haag in meer dan 25 gevallen hulp moeten verleenen aan personen, die door gladheid waren uitgegleden en arm- of beenbreuken hadden bekomen. Ook ver kreeg een der slachtoffers van de gladde ijzelstraten een hersenschudding. o Wraak 1 Te Denekamp is een vrachtrijder door zijn paard aangevallen, gebeten en getrapt. Zijn eene schouder werd ontwricht, inwen dig werd hij ernstig gekneusd terwijl hij bovendien tal van wonden opliep. Doodgevroren. Donderdagmorgen is een in afbraak zijnd huis te Leiden een doodgevroren bedelaar ontdekt. Koppige molenaar. Een veehouder onder Lemmen had 3 December, toen het ijs in vollen gang was, op de van gemeentewege aangelegde ijsbaan, een windmolen, staande aan het stroomkanaal, waarover die ijsbaan was aangelegd, in werking gesteld. Het gevolg was, dat spoedig 'n groot wak in de baan ontstond, dat groot gevaar voor de schaatsenrijders opleverde. Toen de politie zich met het geval be moeide, verklaarde de man, dat het hem niet kon schelen of er ijs lag en dat hij zou malen, wanneer en hoelang hij dat wilde. Ter zitting van het kantongerecht vol hardde hij bij deze verklaringhij was in zijn recht, hij mocht malen wanneer hij wildemoest zijn polder dan onder water staan De kantonrechter heeft hem veroordeeld tot de hoogste straf6 dagen hechtenis. Een wethouder geschorst. Tijdens een gehouden vergadering van den gemeenteraad van Voerendael, werd, naar »Het Volk« meldt, door de raads commissie voor Openbare Werken aan den Raad medegedeeld, dat de Wethouder M. fraude gepleegd zou hebben met levering van kiezel ten koste van de gemeente. Er is een 80 kubieke Meter te weinig geleverd. Bovendien zou voornoemde wet houder van elke meter 75 cent ontvangen hebben. Na uitvoerige bespreking werd met algemeene stemmen besloten dert wethouder voorloopig te schorsen. Er werd een commissie van onderzoek benoemd, die in dezen licht zal moeten brengen. Diplomatiek geschil met Spanje. De heer R. van Motz, die waarnemend onbezoldigd vice-consul der Nederlanden te Larache in Spaansch Marokko is geweest, heeft zich in de »Tel.« beklaagd over de bejegening, hem daar door de Spaansche autoriteiten aangedaan. Aan »Het Volkoc is nu medegedeeld, dat de heer Yon Motz door genoemde autoriteiten, zonder dat daarvoor naar de meening van de Nederlandsche regeering voldoende aanleiding bestond, is uitgewezen en dat in opdracht van de regeering onze gezant te Madrid in deze kwestie met klem en bij herhaling stappen heeft gedaan, welke tot dusver niet tot het gewenschte resultaat hebben geleid. Gasverstikking. Men seint uit Purmerend Tengevolge van gasverstikking is alhier een man overleden, terwijl een vrouw naar het ziekenhuis is overgebracht. Mclkuitvoer. Naar de Tel. verneemt, zal binnenkort weer begonnen worden met den uitvoer van melk uit ons land naar Duitschland. Er is opgericht een Deutsches Milch-Einkauis- Comptoir, hetwelk in ons land zijn bureau gevestigd heeft, en dat reeds aan de organisa ties op zuivelgebied offertes gevraagd heeft. De aangevraagde hoeveelheden liepen over 30.000 tot 100 000 L. per dag. Het ligt in de bedoeling, niet alleen gelijk den vorigen winter het geval was het Ruhr- en Saargebied van melk te voorzien, doch het leveringsgebied verder uit te strekken. Verdronken. Naar de Goudsche Crt. meldt, is del8- jarige B. v. G. uit Reeuwijk, bij Gouda in een wak gereden en verdronken. Te Nieuw-Weerdinge is het 10-jarig dochtertje van den heer Kooistra door het ijs gezakt en verdronken. gezwellen, open beenen, fijt, likdoorns, wratten, ring, baard- en dauwworm, zwerende borsten, brand- en andere wonden, allerlei zweren en gezwellen, genezen in enkele dagen, door de Op rechte Winsnmer Zalf. Verkrijgbaar per bus van 75 cent en f 1.35 (hoe grooter bus hoe voordeeliger) bij Apoth., Drogisten en Winkeliers en te Heusden bij J. N. W. Brugman, Coiffeur, Boter markt 's Bosch Gebrs. Verhees, Orthenstr. 28 en Vuchterstr. 77 Gorinchem Firma Schoon, Apoth. Hoogstr.Waalwijk Drog. De Toko, t/o de MarktBaardwijk G. Bijnen. Waar niet verkrijgbaar worden ver- koopers gevraagd. Gen -Agent J. C. DE VRIES, Winsum (Gr PLAATSELIJK NIEÜWS. Heusden. De commississie tot wering van schoolverzuim, vergaderde o.a. mede vaststelling van het jaarverslag installatie van het nieuwe lid A. Verschuur en be noeming van 't bestuur, dat samengesteld werd uitJ. H. Verhoeven, voorz. Hilwig, vice-voorz. W. v. Wijnen, sec. en G. G. Carpay, plaatsverv. sec. Bij Kon. besluit is bepaald, dat de benoemde Rijksontvanger, de heer G. van Veen, thans te Terschelling, met ingang van 10 April het kantoor der directe be lastingen alhier zal overnemen. Woensdag gaf de Gero. Zangver. vCrescendo« onder leiding van den WelEd. Heer M. J. van Heijst, eene uitvoering in het Wapen van Amsterdam« en wel eene herhaling van de in de vorige maand gegevene, waarbij werd opgevoerd het tooneelstuk »Een groote Nuk. Aangezien toen de zaal totaal uitverkocht was, meende het bestuur der vereeniging ter wille der teleurgestelden, dezelfde nummers nogeens te moeten herhalen. De opkomst was thans niet zoo groot als de verwachting was, waarvan de waar schijnlijke oorzaken zijn ziekte en slechte weersgesteldheid. Niettemin werden de verschillende zangnummers goed gezongen en verwierf het tooneelstuk veel bijval. Bij het verlaten der zaal viel de be zoekers een onaangename verrassing te beurthet was inmiddels gaan ijzelen, waardoor de wegen haast onbegaanbaar waren geworden, vooral voor de bezoekers van buiten was dit een groote teleurstelling. Werkendam. Woensdagavond gaf de Zangvereeniging »Onderling genoegenoc uit den Biesbosch in de nutszaal alhier een uitvoering. Er werden aardige liedjes en leuke voordrachten ten beste gegeven. Het bal kon echter niet doorgaan omdat de balletmeester en pianist niet konden over komen wegens ijsgang. Almkerk. Op 8 Febr. a.s. hoopt voor de Ger. Jongel.-Ver. op te treden Ds. v. d. Kamp van Barendrecht. Wegens ongesteldheid van eenige leden van de Jongedochters-Vereen. »'t Mosterdzaadjes; alhier, zal 't jaarfeest dat deze week door hun gehouden zou worden voor onbepaalden tijd worden uitgesteld. Op a.s. Zaterdagavond zal ten huize van C. Dekker alhier een openbare ver gadering gehouden worden, mst het doel een comité te vormen om den nieuw be noemden burgemeester op feestelijke wijze te ontvangen. Trouwe opkomst is in deze zeer gewenscht. A.s. Zaterdagavond 6 uur zal ten huize van J. Pruijsen te Ippelschendijk ^gem. Almkerk) een openbare vergadering gehouden worden naar aanleiding van een verzoek gericht aan den Raad alhier om de openbare school te Nieuwendijk naar den Ippelschendijk over te plaatsen. Aalst. Tot kerkvoogd (Ned. Herv. Kerk) in plaats van wylen den heer G. M. van Ballegooijen is gekozen A. Klop, met 36 stemmen. Op den tegencandidaat W. van der Sluis werden 24 stemmen uitgebracht. Het Bestuur der 1 Mei a.s. te openen 3-klassige U.L.O. kopschool (volgens de nieuwe wet) te Heerlen (stad) benoemde onzen vroegeren plaatsgenoot, den heer P. van Ooijen, thans te Vianen, tot vakleeraar in de Fransche- en Duitsche Taal. Deze benoeming had plaats buiten sollicitatie om, en is reeds aan den Inspecteur voorgedragen. Genderen. Hoewel de ziekte tot heden geen ernstig karakter draagt, zijn toch maar zeer weinige gezinnen vrij van de Griep. Giessen. Zondagavond tusschen 6 en 9 uur heeft men, terwijl de bewoners af wezig waren, ingebroken ten huize van den watermolenaar H. K. alhier. Door opschuiving van een raam hebben de dieven zich toegang weten te verschaf fen en hebben toen schijnbaar op hun gemak, alle kastjes en laadjes nagekeken. Vermist wordt het aanwezige kasgeld, een kerkboekje met zilveren slotje en eenige eieren. Van het gebeurde is dadelijk aan gifte gedaan bij de politie. In verband met dezen diefstal is Maan dagmorgen op Gorinchemsche markt aan gehouden zekere de R., woonachtig te Woudrichem, of deze aanhouding het ge wenschte resultaat gehad heeft, was ons op heden niet bekend. Land van Altena. De vorige week werd door den heer de Korven uit Gorin- hem deze streek bezocht voor den aankoop van jonge paarden, alhoewel de prijzen niet zeer hoog waren, zijn toch nog al paarden verkocht. De prijzen der vette varkens bleven on geveer gelijk aan de vorige opgaaf. Maan dag zijn nog enkele partijtjes geleverd (gewicht 200 240 pond) k 37 ct. per pond. Meenwen. Voor de Antirevolutionaire Kiesvereeniging »Nederland en Oranje« te Meeuwen, Babiloniënbroek en Drongelen, hoopt a.s. Dinsdagavond ten half zeven uur, in de Gereformeerde Kerk alhier op te treden de heer Van der Wal te Randwijk, onderwerp: »In nevelen gehuld Er is gelegenheid voor debat. Nederhemert. Ds. A. Voorhoeve, predikant te Amsterdam, is Dinsdag aan bronchitis overleden. Z.Eerw aanvaardde alhier in 1874 zijn predikambt en werd in December 4887 te Amsterdam als zoo danig bevestigd. Zondag vóór acht dagen bediende hij nog het Avondmaal in de Wester Kerk. De Nederlandsche regeering had ds. Voorhoeve onderscheiden met ridderkruis in de orde van Oranje Nassau. Oudendijk. Nog steeds wachten de bewoners van Oudendijk met smart op de eerste lichtstralen van de P.N.E.M. Het net even als den aanleg in de huizen is gereed, het ontbreken van eenige onder- deelen van het transformatiehuisje moet thans de oorzaak van het uitblijven zijn. Toch was wat meer licht in de duisternis hier zeer rioodig 1 Raamsdonksveer. Maandagavond trad voor een groot publiek op de 2e Voorz. der A. R. Partij, Z Ex. Idenburg. Al eer verschillende punten van het con cept-program van actie werden besproken, liet hij zijn blikken rondom gaan een tooneel van ontbinding en verwildering de wereld uiteengescheurd, de banden der volken verbroken, de nieuwe groepeering nog steeds naar rust zoekende. Na de wereldrevolutie wereldbouw, doch door haat en vrees, niet door liefde en ver trouwen. Een Volkerenbond met enthou siasme begroet, doch nog weinig werkelijks brengende, een conferentie inzake de be wapening ter zee vele teleurstellende op 't gebied van internationale politiek, tal van vragen vol brandstof en vuur en 't hart krimpt ineen bij de gedachte aan de gevaren voor een nieuwe oorlog met nieuwe ellende. In Duitschland, Oostenrijk en Rusland een meer democratisch bestuur, doch vooral Rusland een waarschuwend toonbeeld. Op economisch gebied een in zinking, nu eerst ziet men hoe verarmd wij zijn, hoe dag aan dag de werkeloos heid toeneemt. Op finantieel gebied wat een ellendede koopkracht verminderd, de prijzen geweldig verhoogd, geen ware welvaart, integendeel, steeds meer en meer naar beneden gaandede belastingdruk ontzettend, overal ontevredenheid. En men buigt zich nog niet voor den God der Vaderen, die met zijn oordeelen ons be zoekt. Men zoekt zich zelf uit te leven, in een jagen naar zingenot. Op sociaal en politiek gebied een zich laten lokken door half begrepen leuzen, zich niet laten leidende door Gods ordinantiën. Een chaos, doch hoe zal men die redderen. Alleen door: zoek eerst het koninkrijk Gods,enz, Er behoort eenigen moed toe in dezen tijd het geestelijke vooruit te schuiven, te J. Jozef GRIEP.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1922 | | pagina 2