EER OM EER. fwinK TwinK Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 4169 Woensdag 1 Februari 1922. FEUILLETON. ©it wondervolle nieuwe preparaat wascht en verft tegelijkertijd. Met behulp van bent U in de óeleQenheid steeds in de modekleur §ekleed te §aa n LUX worc/é in 7<S pracht volle kleuren f Qelevend. z>e behandelinóf is zeer eenvoudig en kan Gemakkelijk door Uzelf thuis .yerricht worden. UND VAN ALTENA Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur ingewacht. BUITENLANDSCH OVERZICHT. Hoewel de president der Amerikaansche republiek nog niet officieel geweigerd heeft een delegatie naar Europa te zenden, laat de houding van den Senaat niet veel te hopen. De «Matin* publiceert vergelijkende cijfers om aan te toonen, dat Engeland veel meer geld besteedt aan verdedigings middelen dan Frankrijk, en dat dus niet Frankrijk maar Engeland zich het verwijt der Amerikanen, betreffende het verkwisten van belastinggelden aan militaire uitgaven inplaats deze voor afbetaling der schulden of voor het herstel te benutten, moet aan trekken. Maar uit de Amerikaansche pers stemmen is duidelijk, dat de Unie-regeering met dit verwijt niet Groot-Brittannië, maar Frankrijk op het oog heeft. De Amerikanen kunnen het den Franschen moeilijk vergeven, dat zij de mooie plannen tot beperking der bewapening tot tweemaal toe gedwarsboomd hebben eerst door zich op de conferentie te Washington te ver zetten tegen de inkrimping van de land legers vervolgens door verzet aan te tee kenen tegen vermindering van de duikboot- vloot. Balfour daarentegen heeft, al het mogelijke gedaan om Hughes' plannen te doen slagen en de verhouding tusschen Amerika en Engeland die vóór de confe rentie gespannen was, is daarom wederom vriendschappelijk geworden. Het antwoord der Duitsche regeering op de te Cannes getroffen beslissing der Com missie van herstel is bekend. Een bijlage wijst op de Duitsche belas tingen die werkelijk hooger zijn dan de Fransche. De toeslagen op de prijzen der levensmiddelen zullen in het jaar 1922 nog slechts een milliard papieren marken be dragen, terwiji zij totnogtoe 22.5 milliard mark bedroegen. De nota legt verder den nadruk op de verhooging der spoorweg tarieven voor passagiers en goederen, der post- en telegraaftarieven. In plaats van een werkloozen-ondersteuning zal een werk- loozenverzekering worden ingevoerd. In den tegenwoordigen economischen toe stand van Duitschland zal het echter, onvoorwaardelijk noodig zijn, dat Duitschland voor het minst in het jaar 1922 vrijge steld wordt van alle betalingen der schade loosstelling in contant geld. De Duitsche regeering erkent evenwel, dat de zwarig heden der economie moeten wijken voor de politieke noodzakelijkheden. Zij verzoek JVaar het Fr arisch. 49) Duviquet dacht, dat hij krankzinnig zou worden. Nog nimmer hadden de rampen zich zoo op elkaar gestapeld. Hij stelde zich de vraag, of er niet bij haar gewaakt zou moeten worden. Hij dacht juist aan mevrouw Gonenc, toen deze, door zijn schrijven ontsteld, met haar man binnen trad. Het bericht had beiden zeer geschokt. «Is zij ernstig* vroeg zij, voordat zij bij de zieke kwam. «De dokter heeft zich nog niet bepaald uitgelaten «Mijn vrouw zal bij haar waken* sprak Gonenc. «Je kunt het alleen niet af.« «Als het zien van zijn moeder tenminste nietmerkte de organist op. «Te blikslager, dat is waar ook Gonenc voegde er aan toe «Die jongelui van tegenwoordig zijn ge wetenloos «Laurent lydt er zelf onder* gaf mevrouw Gonenc ten antwoord, om haar zoon als 't ware te verontschuldigen. «Enfin* hernam Gonenc iwe zullen zien. Als de tegenwoordigheid van mijne vrouw haar te veel schokt, gaat zij weg. In het tegenovergestelde geval blijft zij hier, en daarom de contante betalingen voor 1922, door de geallieerden te Cannes vastgesteld op 720 millioen goudmarken, onder ver hooging der betalingen in natura, te vermin deren, en tevens wordt verzocht de bezettings- kosten te verrekenen op de totale prestaties voor 1922. De toestand in Oostenrijk is van dien aard geworden, dat hulp dringend noodig is. De Britsche regeering stemde er in toe dat de Britsche handel millioen pond sterling voorschot aan Oostenrijk zal geven. Terwijl naar de «Matin« meldt ook de Fransche regeering een wetsontwerp voor bereidt om in dezelfde mate als Engeland Oostenrijk te helpen. Het ligt in de be doeling een krediet van te zamen vijf millioen pond sterling te verleenen. De Matin* hoopt, dat de kronenkoers door het verleenen der kredieten gesteund zal worden en dat de levensomstandigheden van het lijdende Oostenrijksehe volk zullen worden vergemakkelijkt. De sombere mededeeling van lord Nor- thcliffe over den toestand in Britsch-Indië en zijn verklaring, dat de gisting die er thans onder Hindoes en Mohammedanen heerscht, herinnert aan den toestand kort vóór den grooten Indischen opstand in 1857, hebben in Engeland diepen indruk gemaakt en die indruk wordt nog versterkt door de houding van de groote pers. Onder den titel »Donkere wolken in Indie* bevat de Londensche »Times« een uitvoerig bericht van een bijzonderen cor respondent te Bombay, waarin gezegd wordt, dat het geen nut zou hebben te willen beweren dat de toestand in Indië niet in hooge mate ernstig is. Het wordt dagelijks moeilijker nog iemand te vinden, die wer kelijk gelooft, dat nog een oplossing ge vonden kan worden zonder voorafgaande «troebelen*, om 't nu maar eens euphe- mistisch uit te drukken. Van welken omvang die «troebelen* zullen zijn, of hoe spoedig ze zullen komen kan niemand gissen. Voorspellingen over dergelijke dingen zijn vooral in Indië, naar de geschiedenis meer dan eens heeft aan getoond, onmogelijk. Maar de correspon dent constateert het feit, dat hij, na een reis van twee maanden door Indië, van van Bombay naar Burma en van Lahore naar Madras, waarbij hij gelegenheid had om met menschen van allerlei ras en gods dienst en maatschappelijke positie te spre- daarvan, Duviquet, zult je gebruik maken, om mij dikwijls op te zoeken. Je moet je wat verzetten sapperlootJe hebt vol strekt geen afwisseling. Als je altyd in deze omgeving blijft, ga je er zelf van door Marcelle begroette mevrouw Gonenc met blijdschap. Zij deed dit blijken door een glimlach, dat aan haar uitgeteerd gelaat nog iets blijmoedigs gaf. «Wel, wel mijn kind, wat ga je nu be ginnen Gevoel je je erg ziek Marcelle zag haar vragend aan en trok licht de schouders op. «Sta je mij toe, dat ik bij je waak 1 Ja Goed, dan zal ik maar denken, dat ik hier thuis behoor Terwijl mevrouw Gonenc den boel wat opredderde en hare maatregelen nam voor den nacht, was Gonenc met Duviquet in een ernstig gesprek gewikkeld. «Duviquet, ik ben woedend. Op mijn woord, die jongelui zyn gek. Mijn vrouw beweert, dat hun leeftijd dat meebrengt. Ik ben ook jong geweest, maar zooals Laurent, heb ik mij nooit aangesteld. Mijn waarde, wij zien hem bijna nooit. Hij gaat er 's morgens uit en komt eerst te midder nacht thuis?* «Maar wie is zij toch «Spreek me er niet van. Inplaats om het te weten te komen, ben ik als vader te bescheiden geweest. En toch zult je wel begrijpen, dat ik er eenig belang bij had, in die geheimzinnige zaak door te ken, hij niemand ontmoet heeft, die nog een uitweg in vredelievenden geest ziet. Maar wel hebben in die twee maanden de onheilspellende donkere wolken zich dichter opgehoopt, en is de toestand meer gespan nen geworden. BUITENLAND. Een reiziger gedood, 12 gewond. Vrijdagavond had te Bilisworth op de lijn van de London and North Western Railway een zeer ongewoon ongeluk plaats. Twee exprestreinen, waarvan de eene uit de richting Londen en de andere uit de richting Glasgow kwam, werden, terwijl zij elkander voorbij reden, door stukken metaal getroffen. Het inwendige van het eerste rijtuig der beide treinen werd be schadigd, dat ruiten en de paneelen wer den vernield, terwijl één persoon werd gedood en twaalf anderen door de scherven werden verwond. In verband met het feit, dat het ongeluk in de duisternis plaats had, is het niet mogelijk definitief uit te maken, door welk voorwerp de beide treinen werden getrof fen. Men vermoedt, dat een metalen treeplank van een der locomotieven is los- gevlogen. Sneeuwstorm in Washington. Een ongekende hevige sneeuwstorm heeft te Washington gewoed, die de hoofdstad van de buitenwereld afsneed, wat betreft het vervoer. De beroemde Pennsylvania Avenue is vol met auto's, die zijn blijven steken. De spoorwegautoriteiten melden, dat er sinds middernacht geen passagiers- treinen uit Washington zijn vertrokken. Aan gezien het nog steeds blijft sneeuwen, is er niet veel kans, dat de treindiensten zullen worden voortgezet. Reuter meldt uit Washington, dat aldaar wegens den hevigen sneeuwval het dak van een bioscoop tijdens de voorstelling instortte. Er werden bij deze ramp G9 personen gedood, terwijl het aantal ge wonden ruim 100 bedraagt. Een reusachtige diamant. Volgens de «Chicago Tribune« is te New York de heer Ravaree van Washing ton uit Zuid-Amerika aangekomen, die volgens zijn zeggen den grootsten diamant bij zich heeft, die ooit in het Westelijk halfrond is gevonden. De diamant moet door een inboorling van Britsch-Guyana dringen. Ik heb hem telkens en telkens ondervraagd, maar hij zwijgt als een doof stomme. Hij is zoo dicht als een pot «Laat hij het wezen 1* «Jawel, daar kan ik je geen ongelijk in geven, maar het neemt toch niet weg, dat het mij verschrikkelijk hindert «Ja* hernam Duviquet met tranen in de oogen «mijn dochter is er het slacht offer van Gonenc, die nu zag, dat in het gelaat van zijn vriend iets smartelijks kwam, legde zich zeiven het stilzwijgen op. Maar dit duurde niet lang, want weldra hernam hij «Och, wat geeft al ons willen Wij leven in een tijd, dat de macht der ouders over hunne kinderen gebroken is. Als ik ooit had kunnen vermoeden, dat hij naar Parijs terugging, om een avonturierster het hof te maken, zou ik wel gezorgd hebben dat hij in Herzegowina was gebleven. Wij beiden waren dan waarschijnlijk nog in den strijd tegen de Turken gewikkeld. Ik heb mijne vrouw hare onvoorzichtigheid dikwerf verweten. Men mag niet over het hart van een kind beschikken, zonder het eerst geraadpleegd te hebben.* Duviquet wilde hem niet zeggen, hoezeer Marcelle Laurent liefhad, voordat er over een huwelijk was sprake geweest. Dat was in strijd met zijn vaderlijken trots. Toen Gonenc dienzelfden avond thuis kwam trof hij er Laurent aan. Dat was de eerste avond sinds drie dagen, dien zijn zoon in de ouderlijke woning door- OE LEVER.'6 jieep M* vl'aar.d»ngen Fabrikanten van gevonden zijn waar Lavaree onlangs aan het exploireeren was. Hij werd in een zware ijzeren kist naar Amerika gebracht bracht. «Marcelle is ziek« sprak de oude militair. «Zoo was het korte antwoord. «Zij is ernstig ziek« vervolgde Gonenc. «Wat scheelt haar dan «Ik geloof, dat zij den schok niet zal te boven komen «Weiken schok bedoelt u «Kunt je mij dat nog vragen Laurent 1 Gevoel je niets 1 Is het geweten in slaap gerust Heb je met haar dan geen medelijden «Wel zeker! Ben ik dan zoo schuldig, als u dat voorstelt «Waar moet het met je heen Laurent 1* «Dat weet ik niet «Hoelang zal die aanstellerij voortduren «Dat kan ik u niet zeggen! Is de liefde dan een verboden zaak «Ja, die liefde, die je er nu op na houdt Kunt je haar niet uit het hart bannen «Neen «Je stelt je tegenover dien man aan als een dief «Wel vader, weet u dan niet, waarom ik hem haat Alles wat u zegt, zal niet in staat zijn, dien haat tegen iemand, die een prijs op uw hoofd zette, te laten varen. Heeft u, nog niet lang geleden, mijn hande lingen te dezen opzichte niet goedgekeurd «Ja, dat is waar,* bromde Gonenc, «dat heb ik gedaan. Ik zal het niet ontkennen de woorden zijn mij uit den mond gevallen. Maar luister Laurent, je bent op een leef- tyd, dat je zelf moet weten, wat je wilt de heer Lavaree weigert hem aan iemand te toonen. Publicatie van de Duitsche diplomatieke Duitsche documenten. Volgens de «Tagliche Rundschau« zullen begin Februari de documenten van het Duitsche ministerie van Buitenlandsche Za ken uit de periode vóór den oorlog worden gepubliceerd. Hierdoor zal een beeld wor den gegeven van de ontwikkeling der Duitsche buitenlandsche politiek. Alle documenten over diplomatieke onder handelingen vanaf 1871, dus vanaf de vestiging van het Duitsche Rijk, zullen worden openbaar gemaakt. De geheime acten zullen in zes deelen verschijnen. o Kolenprysrerhooging in Duitschland. De prijsverhooging voor kolen, zooals door den maatstaf der nieuwe loonen is voorgeschreven, bedraagt 50 Mark per ton. Overeenkomstig den eisch der Entente zal de prijs in Februari een nieuwe aanzienlijke verhooging ondergaan. De Nobel-rredeiprtys. De Deensche groep van de Scandinavische interparlementaire Unie heeft het Nobel- Comité uit het Noorsche Storting in over weging gegeven, den Nobel-vredesprijs voor 1922 aan Fridjof Nansen toe te kennen, ter belooning van zijn verdiensten voor de repatrieeririg van krijgsgevangen. Een dorp door wolven aangevallen. Talrijke gewonden. In den nacht van 10 Januari jl. werd de op 14 K.M. afstand van Plojestie in Roemenië gelegen gemeente Pietrofani door wolven overvallen, die verscheidene runde ren verscheurden. De bevolking van het dorp ging er met houweelen en bijlen op uit om de wolven te verdrijven. De wolven namen echter den strijd tegen de bevolking op, verwondden 38 boeren zwaar endjod- den er vijf, die zij geheel en al opvraten. Slechts één wolf werd gedood. Niemand in het geheele dorp bezat een waprn. De gendarmen hadden zich tijdens dit ont zettende gevecht in hun kazerne opgesloten. o Een aardbeving in Braiiiiê. De «Times* verneemt uit Brazilië: Vrij dagmorgen jl. werd te Sao Paulo en te Santos een aardbeving waargenomen. Per- doen of laten. Alleen wil ik je er op wijzen, dat het arme kind zal sterven. Als je haar zag, zou je ontroeren. Dat je haar niet bemint, laat ik nog daaraan toe, maar had dan niet iets gedaan, waarvan thans de gansche verantwoordelijkheid op je rust. Wat zou je antwoorden, als men je morgen zeide «Laurent, Marcelle is voor u ge storven «Foeiantwoordde de jongman, «wat u daar zegt, is allerverschrikkelijkstMarcelle is het meisje uit mijn kinderjaren, Marcelle is de vriendschap in de volste beteekenis des woords. Zij was voor my een zuster. Kon dat niet voldoende geacht worden Lag daarin opgesloten, dat zij mijn bruid moest worden Dat was eene verdediging, die Laurent steeds te baat nam, wanneer men hem over deze zaak sprak. Port de-Bouc mompelde en gromde. «Te drommel,* hoorde men hem zeggen, «daar zijn wat dwaasheden in de wereld te koop Mevrouw Gonenc bleef acht dagen lang bij Marcelle, wier lijden vermeerderde en elk uur in hevigheid toenam. Duviquet zat al dien tijd in een hoek der woonkamer in sombere overpeinzingen verdiept. Hij durfde bij zijn dochter niet aan de sponde komen, uit vrees, dat zijn diep bedroefd gelaat haar zou schokken. Wordt vervolgd.) MEUWSILAD voor hot Land van Heusden sii Altena, de Langstraat eit de Bouslerwaard 4

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1922 | | pagina 1