agazijn XVÖVSV Y olkomen -genezing 99 Het adres voor TAFELSERVIEZEN. TAFELZILVER. Tel. 485 - 's=BOSCH. L. DERKS, Hinthamerstraat 70 Fransch-, Dnitsch- Engelschfabrikaat. Gero Zilver, Wellner Sillier, Leviathan Silber Place. De griep in Engeland wordt minder. De «Daily Mail« meldt dat het aantal lijders aan griep, opgenomen in hospitalen en ziekenhuizen, over de laatste week een aanzienlijke vermindering vertoont. Er zijn ook teekenen aanwezig, dat de epidemie in Noord-Engeland haar hoogte punt reeds overschreden heeft. Men hoopt dat de statistieken van deze week, behalve in die districten waar de epidemie later is begonnen, zullen uitwijzen, dat de ergste ziekte-periode voorbij is. Een bombardement op Rif-bewoners. Uit Melilla wordt gemeld, dat tijdens een bombardement, dat Spaansche vliegtuigen uitvoerden op troepen Rif-bewoners, bij Snoek Buerma, deze 37 dooden en 150 gewonden hadden. Tal van andere inboor lingen zijn tijdens hun vlucht gedood of gewond, doordat ze in de ravijnen vielen. Kadoer Hamar, van de Beni-Saïd, is gewond bij een val van het paard. Naar aanleiding van dit bombardement moeten de Beni- Saïds zich onderworpen hebben. Een bomaanslag te Eiume. Drie personen gewond. Fiume, 1 Febr. Er werd heden een bom geworpen naar de auto van het hoofd der regeering Zamella. Zamella bleef ongedeerd, doch de secretaris voor de binnenlandsche aangelegenheden een detective en een inspec teur van politie werden gekwetst. Het mond- en klauwzeer in Engeland. Naar de «Daily Chronicle« meldt zijn door het Engelsche ministerie van Landbouw twaalf graafschappen besmet verklaard wegens mond- en klauwzeer. De epidemie is de hevigste, die sedert vele jaren in Engeland is voorgekomen. Waarschijnlijk zullen honderden stuks vee moeten worden afgemaakt. Er zijn reeds honderd verdachte gevallen aangegeven. In 70 gevallen is mond- en klauwzeer vastgesteld. Misoerata bezet. Volgens telegrammen uit Tripoli hebben Donderdag j.l. ltaliaansche inboorlingen troepen onder bevel van kolonel Pizzari de stad Misoerata zonder gevecht bezet. In 4915 hadden de Italianen Misoerata verlaten en in 1920 moesten ze de stad op nieuw ontruimen wegens de vijandelijke houding der Arabieren, die gesteund werden door Duitschers en Turken. De houding der Arabieren was van dien aard, dat men de bovengenoemde expeditie noodig oordeelde. o Een teruggevonden schat. Den 21sten Juli 1914 kwam een be woonster van de Avenue du Bois de-Bou logne te Parijs tot de minder aangename ontdekking, dat een koffertje met kostbare paarlen en diamanten, ter waarde van 340.000 francs spoorloos verdwenen was. Ofschoon onmiddellijk een onderzoek werd ingesteld, werd niets gevonden en de zaak werd spoedig «geclasseerd®, te meer daar de vermoedelijke dader, tegen wien echter niets bewezen kon worden, gemobiliseerd werd. Zaterdag waren eenige Parysche ge meentewerklieden nabij bastion 55 aan het graven, toen plotseling eenige kleine ronde, zeer schitterende balletjes met een schop zand opgeworpen werden. Het waren prachtige paarlen. Met de grootste zorg werd nu het graafwerk voortgezet en zoo vond men 120 witte paarlen van gelijke grootte en talrijke diamanten, drie smaragden en eenige gouden oorringen en armbanden. De rechterlijke justitie slaagde er spoedig in de gevonden kostbaarheden te identifi ceeren. Het waren de in 1914 gestolen edelsteenen. Deze hebben intusschen in hun verbor genheid hun rente wel opgeleverd. In 1944 hadden zij, zooals gezegd, een waarde van 340.000 francs. Nu zijn zij bijna 650.000 frans waard. De posterijen in particulier beboer. Uit Rome wordt volgens de Tel. gemeld Volgens de «Corriere d'Italiac heeft de ltaliaansche minister voor Posterijen thans een wetsontwerp opgesteld, strekkende tot het post- en telegraaf- en telefoonverkeer aan particuliere ondernemingen. Tot dusverre was dit staatsbedrijf. Het onderhoud ran ex-keizer Karei. Volgens de Grazar Tagespost heeft de Tsjecho-Slowakische ministeraad de bijdrage van Zuid-Slavië voor het onderhoud van ex-keizer Karei op 2.000.000 frs. bepaald. De Raad van Ambassadeurs ie hiervan in kennis gesteld. Alweer een ministerieeie crisis te Portugal. Men seint uit Vigo aan de «Temps® dat een telegram uit Lissabon, dat aan de censuur is ontsnapt, meld, dat het ka binet gedwongen is, af te treden. o Een gerechtshof bestormd. Volgens Tsjechische bladen hebben een aantal gewapende bandieten in den nacht van Zaterdag op Zondag het gerechtshof te Oderberg bestormd en drie der aldaar gevangenzittenden misdadigers bevrijd. Een oppasser werd door twee schoten en een vrouw door een schot zwaar gewond. De bende was ongeveer 50 man sterk. Men nam den gewonden oppasser de sleutels af en slaagde er daarna in, de drie mis dadigers te bevrijden. Gendarmen, die onmiddellijk werden ontboden, achtervolg den de roovers en kwamen met hen in gevecht. De gendarmen beschikten slechts over oude geweren en konden daarom niet schieten. Op hun weg hebben de roovers het douane-kantoor nog geplunderd. Twee gendarmen zijn gewond. Een commissie van onderzoek is naar Oderberg vertrokken. o De bank te Sonte Carlo gesprongen. Te Mont Carlo heeft iedereen het over een Zuid-Amerikaan, wien het gelukte, de bank te laten springen, door steeds alles op een nummer te zetten. Hij begon met 960 francs in te zetten en scheidde uit met 91.860 frans, na de bank in gruizele menten geslagen te hebben. Hij zette 180 frans op No. 20 en het maximum-bedrag n.l. 760 francs op eiken hoek. Het balletje rolde en hupelde rond en bleef liggen. De man had gewonnen en kreeg 35-maal het bedrag, dat hij in het midden en 8-maal het bedrag, dat hij op de hoeken ingezet had. Hij ontving dus 30.620 francs. Hij hield vast aan zijn eersten inzet en bleef steeds op dezelfde manier doorspelen. Toen hij ten laatste nogmaals dezelfde methode toepaste ging er een stemgemompel op, toen men zag, dat hij weer goed ge raden had. Freco's Prijsvraag. Gaarne wijzen wij op de reclame-prijs vraag door de zoo gunstig bekend staande Pharmaceutische Fabriek «Freco® te Breda, in onze advertentiekolommen uitgeschreven. Al onze lezers zullen zeker hun krachten beproeven om een of eenige gedichtjes op hun Freco tabletten te maken zoo mogelijk met een aardige teekening. Onze lezers moeten zeker niet vergeten ons blad te vernoemen bij hun inzending. NU ALLEN aan het rijmen en dichten. BINNENLAND. Brutale diefstal. Een brutale diefstal heeft plaats gehad in de R.K. pastorie te Nes aan den Amstel onder Nieuwer-Amstel. Een aantal zilveren voorwerpen als eet lepels, vorken, dessertmessen, servetringen, lepeltjes, een geheel nikkelen koffieservies, zilveren vingerdoekringen enz. zijnontvreemd. Voor het transport ervan is hoogstwaar schijnlijk gebruik gemaakt van een gonje zak, die ook vermist wordt. Daar geen sporen van buitenbraak te vinden zijn, wordt vermeend, dat de dief of dieven zich hebben laten insluiten. Vingerafdrukken ontbreken, zoodat waar schijnlijk met gummihandschoenen isgewerkt. Uit de kerk zelf, waar ook voetsporen waren, wordt tot heden niets vermist, De brandkast is onaangeroerd, deze is blijkbaar niet gevonden. In den tuin der kerk zijn sporen gevonden van een grooten en een zeer kleinen schoen, mogelijk vrouwen schoen. De majoor-brigadier der Rijkspolitie te Amstelveen, leidt het onderzoek. De «Avondp.® spreekt het bericht van de «Tel.« tegen, dat alle onderofficieren boven de 50 jaar binnen drie maanden na de in werkingtreding der nieuwe pensioen wetten zouden ontslagen worden. o Coucours te Leerdam. Aan het concours uitgeschreven door de muziekvereeniging «Kunst, Liefdeen Vriend schap® te Leerdam, te houden op 25 Mei Hemelvaartsdag, waaraan totaal 69 Zang verenigingen zullen deelnemen, zullen uit deze streek de navolgende vereenigingen uitkomen 4e afdeeling gem, koren, deelname door 11 vereeningen. «Uitspanning door Inspanning® te Wer kendam. «Polyhymnia® te Genderen. 3e afdeeling gem. koren, deelname door 14 vereenigingen. «Eendracht maakt Macht« te Almkerk. «Aurora® te Engelen. «Soli Deo Gloria® te Werkendam. «De Lofstem® te Rijswijk. 2e afdeeling gem. koren, deelname door 12 vereenigingen. «Looft den Heere® te Sleeuwijk. »Hallelujah« te Besoijen. Met vitriool geworpen. Twee vrouwen in een café aan de Mo- lensteeg te Rotterdam kregen twist over een liefdeskwestie, welke hiermede eindigde, dat mej. J. v. G. met vitriool in het gelaat werd geworpen. Zij werd overgebracht naar het Ziekenhuis aan den Coolsingel, waar geconstateerd werd, dat zij geen ge vaarlijke wonden had bekomen. Haar mantel was grootendeels bedorven. Voor 90.000 mark aan schoenen opgelicht. In het politiebereau aan de Groote Paau- wensteeg te Rotterdam zijn de kooplieden W. L. V. en P. R. in bewaring gesteld, verdacht van medeplichtigheid aan de op lichting van den koopman B. uit München- Gladbach voor drie kisten schoenwerk ter waarde van 90.000 mark. Proces tegen Centraal Yerrekcnkantoor voor Brandstoffen. Er moeten zich reeds zooveel gemeente besturen en andere belanghebbenden hebben opgegeven voor het proces tegen het Cen traal Verrekenkantoor voor Brandstoffen, dat de advocaten van het Comité van be langhebbenden bij het Restitutiefonds, ge adviseerd hebben het proces te laten door gaan. Ernstige brandwonden. Het 15 jarige dochtertje van den heer K. te Leidschendam had het ongeluk te dicht bij de kachel te komen, waardoor haar kleeren vlamvatten en zij ernstige brandwonden bekwam. Afpersers in de vall Iemand, die enkele dagen in Amsterdam logeerde, werd aangesproken door een paar jongelui, die poogden hem geld af te persen. De vreemdeling gevoelde niet vee! lust het slachtoffer te worden van deze heeren en liep dus kalm door, gevolgd door het tweetal, dat meer en meer begon op te dringen. Bij zijn hótel gekomen, stelde de aan gesprokene voor, dat een der jongelieden hem naar zijn kantoor 20U volgen. Daar zou de geldzaak dan worden geregeld. De jeugdige afperser volgde maar liep in de val, in casu de hotelkamer, waarin hij werd opgesloten. Het hotelpersoneel werd op de hoogte van het geval gesteld. Even later kwam de tweede jongeling aan het hotel vragen waar zijn makker bleef. De portier, heel beleefd«Gaat u in de lift, ik zal u naar de kamer brengen®. En de lift werd de val voor nummer twee De politie werd gewaarschuwd en ver loste de gevangenen om hen in een daartoe meer geschikte plaats op te sluiten. Zij werden gefouilleerd en in het bezit ge vonden van vrij veel geld en een aantal gouden sieraden. Blijkbaar hadden zij dus al eer slachtoffers gemaakt. Tegen den verspeider van de valsche aanklacht tegen iemand te Broek (Fr.) inzake een moord aldaar veertig jaar ge» leden gepleegd, is bij de justitie een aan klacht ingediend. In de grensplaats Rheydt zijn twee drenken goudsmobkelaars, die 'n Duitschen douanier aanvielen, door den kommies dood geschoten. Door kolendamp gestikt. De buren van een gezin bespeurden, dat in een hut, niet ver ven de Benedictijner abdij te Oosterhout (N. Br.) woonde, dat luiken en deuren gesloten bleven. Na her haald geklop werd de denr met een bijl geopend. Men vond toen het jonge gezin, man, vrouw en jeugdig kind dood op bed liggen. De kolendamp van de nog bran dende kachel bracht het gezin door ver stikking om het leven. Invaliditeitswet. Op 1 Januari 1922 genoten 15367 per sonen een ouderdomsrente ingevolge de Invaliditeitswet. Het aantal toegekende weduwen- en weezenrente bedroeg resp. 907 en 2254. Voor den Raad van Arbeid te Tilburg golden resp. de volgende cijfers 402, 25 en 52. Op dien datum werd aan 24115 ver zekerden geneeskundige behandeling of ver pleging toegestaan, terwijl zich 569 ver zekerden in observatie bevonden of bevonden hadden, waarin verpleging of behandeling niet of nog niet was toegestaan. o Gemoedsbezwaren tegen brandverzekering. De Kamerleden Rutgers en v. d. Molen hebben een wetsontwerp ingediend om uit de Lager Onderwijswet te schrappen de verplichting vcor de besturen van bijzondere scholen om hun schoolgebouwen te verze keren, indien daartegen gemoedsbezwaar bestaat. Te Apeldoorn breidt zich de griep meer en meer uit. Dagelijks worden meer scholen wegens de epidemie gesloten. De rywiel-dieveubendc. In de grensplaats Bocholts heeft de po litie andermaal drie personen gevat, die deel uitmaken van de dievenbende die bij de handelaren alhier en te Varsseveld heb ben ingebroken en rijwielen stalen, Een hunner is een Hollander V. uit Nijmegen, die het vorig jaar wegens rijwieldiefstal te Terborg werd gevat, en in Bocholts, waar hy was uitgewezen, uit de gevangenis ontvlucht. o Bij een poging tot redden verdronken. Te Leeuwarden zakten twee jongetjes door het ijs. Een 9-jarige knaap wilde hen redden, doch zakte er eveneens door. De 14-jarige Bauke Scheer, die het onge luk bemerkte en een poging waagde het drietal te redden, schoot onder het ijs en verdronk. De drie andere jongens werden gered. van alle mogelijke zweren en gezwellen, steen puisten, bloedvinnen, negenoogen, open beenen, zwerende borsten, dauw-, ring en baardworm, fijt, likdoorns, wratten en allerlei wonden is gegarandeerd, wanneer u Oprechte Winsumer Zalf gebruikt. Deze geneest u in enkele dagen. Verkrijgbaar per bus van 75 cent en fl.35 (hoe grooter bus hoe voordeeliger) bij Apoth., Drogisten en Winkeliers en te Heusden bij J. N. W. Brugman, Coiffeur, Boter markt VBosch Gebrs. Verhees, Orthenstr. 28 en Vuchterstr. 77 Gorinchem Firma Schoon, Apoth. Hoogstr.Waalwijk Drog. De Toko, t/o de MarktBaardwijk G. Bijnen. Waar niet verkrijgbaar worden ver- koopers gevraagd. Gen -Agent J. C. DE VRIES, Winsum (Gr PLAATSELIJK NIEUWS. Hensden. Aan het postkantoor alhier en de daaronder ressorteerende hulppost kantoren werd gedurende de maand Januari 4922 ingelegd f 27636.72, terugbetaald f 14950.57. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 9107. Het aantal grieplijders neemt ook hier geregeld toe, heele gezinnen zijn aan de ziekte lijdende. Sterfgevallen kwamen tot heden gelukkig niet voor. Werkendam. De griep begint ook hier veel voor te komen. Hoewel de meeste gevallen niet ernstig zijn komen er toch voor die kwaadaardig zijn terwijl er een is geweest met doodelijken afloop. In den ouderdom van 67 jaar is te Amsterdam overleden de WelEerw. heer Ds. J. J. van Noord vroeger predikant in de Herv. kerk alhier. Door den raad der gemeente alhier zijn tot leden van de commissie van school verzuim benoemd de heeren A. C. van Tooien, N. van Dijl, J. van Herp, L. Ver doorn, D. C. Hakers en C. H. Hogers. Besloten werd een gedeelte sloot in erf pacht af te staan voor 5 cent per M2. en een gedeelte haven te laten uitdiepen. Almkerk. Op 15 Februari a.s. hoopt de Chr. Gem. Zangver. «Oefening kweekt Kunst« te Nieuwendijk (gem. Almkerk) een openbare uitvoering te geven in het Instituutlokaal aldaar. Op 15 Februari a.s. n.m. 7 uur, hoopt voor de Herv. Jongelingvereeniging alhier op te treden Ds. Raams van Rijs wijk (Gelderland) In deze gemeente bestaan reeds plannen tot oprichting van een «Midden- standsvereeniging®. Op de vergadering gehouden j.l. Zaterdagavond ten huize van C. Dekker alhier, had eene bespreking plaats, in ver band met de overkomst van den heer J. W. Egberts, Burgemeester dezer gemeente, ten einde Z. E. A., alhier op feestelijke wijze te ontvangen. Voor desbetreffende voorloopige maatregelen, werd een Com missie gevormd. Met het doel den Raad dezer ge meente opnieuw te verzoeken de openbare school te Nieuwendijk naar den Ippelschen- dijk te doen overplaatsen werd j.l. Zaterdag ten huize van J. Pruijsen aldaar een druk bezochte vergadering gehouden, alsvoren bedoeld werd besloten. Ook gingen er stemmen op voor Chr. en Herv. Onderwijs. Aalburg. Alhier hebben zich enkele gevallen van dyphteritis voorgedaan, waar aan reeds een kind is overleden. Moge deze ziekte tot de enkele gevallen beperkt blijven. Andel. De Chr. Zangvereeniging «Hebt dan de Waarheid en den Vrede lief« hoopt heden Zaterdag een openbare uitvoering te geven in het lokaal der Openb. School met een rijk program van Zang en Samen spraken. Capelle. Onze vroegere dorpsgenoot, de heer C. L. de Bruijn, thans commies ter secretarie te Meppel, is benoemd tot secretaris-ontvanger der gemeente Willem stad. De heer A. Rijken, arts te Loon- schendijk, is als zoodanig benoemd te Pekela. Het aantal ingeschrevenen voor de militie 1923 dezer gemeente bedraagt 30. Giessen. Dinsdagavond hoorden de bewoners ongewone drukte bij het kippen hok. De heer H. ging toen even kijken en bemerkte dat een hond een slachting onder zijn kippen hield. H. wist het dier te vangen en bracht hem bij zijn eigenaar, die hem het afmaken. Een 3-tal kippen waren echter reeds dood. Gameren. Het voetballen, dat j.l. Zondag door een groepje aankomende jongens op den Uiterwaard alhier plaats had, liep voor een zoontje van een weduwe minder goed af. Het spel was afgeloopen, ze trokken huiswaartsdoch hoe het kwam, eentje bleef er achter met veel pijn. Doch nie mand bekommerde er zich om. Eindelijk ging men er op uit en toen merkte men dat hij al ruim IJ uur met gebroken been in de kou gelegen had. De stumpert werd naar Bommel gebracht, waar hij in het ziekenhuis werd behandeld. Handel in aardappelen buitengewoon, ze leveren af dat het een lust is de prijs is dan ook om er op te verlekkeren, al thans voor diegenen die er te veel heeft, f7.50 per H. L. Land van Altena. Prijzen der var kensvette 35 38 cent, en 3335 cent per pond. Nederhemert (Eiland.) Aan het be richt van j.l. Woensdag betreffende de hengsten van den heer 0. v. d. Werken Joze)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1922 | | pagina 2