voor het Land van fieusden en Altena, de Langstraat en de Bommeterwaard. Ko. 4162. Zaterfiap 4 FeUari J. jit. Jo# ca pi. £a«gcvcli B Abdijsiroop Muziekinstrumenten koopen W. M. de Zwart FRECO A.Vos-v.Mersbergen iederen Vrijdag te consulteeren zijn ^TmTTTTTTnnïïTTTTTTmTTTTTTTTTmTTm Hoogstraat 547 GORINCHEM, ARTS, MOND- en TANDARTS, van half elf tot 3 nnr Speciaal Adres voor Muziekstukken, BEHOORENDE BIJ HET WATERZUCHT EN DE NIEREN. Waterzucht is opeenhooping van water in het lichaam, doordat de nieren niet in staat waren om het af te voeren. Het is niet een ziekte op zich zelf, maar een verschijnsel van een organische ziekte. Of gebrekkige nieren, of een hartkwaal kunnen de oorzaak zijn, doch daar nierkwalen zoo vaak het hart aantasten, zijn gewoonlijk de nieren schuldig. 's Morgens optredende verschijnselen van waterzucht (paflerigheid onder de oogen en in het gezicht) wijzen op een nieraan doening. Zwellingen van de voeten en handen na inspanning, vooral 's avonds, kunnen aantoonen, dat het hart is aan gedaan. Dikwijls treedt waterzucht door nier zwakte tijdens zwangerschap op. Dit wordt verklaard door het feit, dat de nieren dan meer bloed te filtreeren hebben. Deze overspanning kan de nieren verzwakken. Andere indirekte oorzaken van water zucht zijn bloedarmoede, overwerking en zorgen. In verwaarloosde gevallen kunnen de beenen en het lichaam enorm opzwellen, en de buik, de borst en de hersenen worden aangedaan. Heete lachtbaden zyn nuttig, doordat zij de huidporiën openen en reinigen, en geregelden stoelgang is noodzakelijk. Deze beide voorzorgen verlichten het werk van de nieren. Maar gebruik om deze organen te helpen en te verstel ken Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Duizenden zijn blijvend gebeterd door dit speciale niergeneesmiddel. Verkrijgbaar bij alle bekende drogisten fl.75 per doos. BUITENLAND. Gered door de draadlooze telegrafie. De schoener »Helen B. Sterlings welke uit Newcastle (Nieuw Zuid-Wales) was afgevaren naar Papeete, de hoofdstad van Taluti, werd onderweg door een storm overvallen en werd aan alle zijden lek. Er was groot gevaar voor zinken en de kapitein seinde draadloos om hulp »S. O. S.« (save our soels, redt onze zielen). Het noodsein werd opgevangen door den Australischen kruiser de »Melbourne« en door het draadlooze station te Awanoei (Nieuw-Zeeland). In dit laatste station hoorde men weldra ook, dat de »Melbourne« op den hulpkreet antwoordde »Wij komen, moed Van uit het zinkende schip werd terug geseind Haast u 1 Wij doen het on mogelijke Vervolgens werd alles stil Zondag, tegen half twee 's ochtends, werd de volgende tijding opgevangen aWij kunnen het nog slechts één uur uithouden. Het schip zit vol water. De zee gaat over het dek heen. Wij probeeren de reddingsbooten te water te laten. Maar het is onmogelijk aan de golven te weer staan*. Toen volgde de tijding, dat een reddings boot kapot sloeg bij het neerlaten en dat verscheidene matrozen werden gekwetst. Dan nog onvolledige, vage seinen, on getwijfeld wegens het stampen van het schip Eindelijk wat hoop. De »Melbourne« telegrafeert*Wy zijn zeker u te bereiken. Moed*. Enkele uren later verneemt men, dat de 9Melbourne« den schoener heeft bereikt. Olie was rond het geteisterde schip ge goten, om de golven te stillen En even later seinde de ^Melbourne* uAlIen gered De afgevaardigden van Nieuw-Zeeland hebben over Awanoei hunne gelukwenschen geseind aan de »Melbourne«. o Nachtelijke luchtdienst EngelandFrankrijk. De nachtelijke luchtdiensten tusschen Londen en Parijs zullen aanstaanden zomer worden ingewijd. Om een maximum van veiligheid te verzekeren zullen door het ministerie van luchtvaart speciale maat regelen worden genomen en deskundigen op het gebied der aviatiek verklaren, dat deze eerste, goed georganiseerde en uit geruste nachtelijke dienst het vliegen in de duisternis even veilig en even zeker zal maken als bij dag. Onder de nieuwe uitvindingen, welke zullen worden toegepast, zal zijn een automatisch verlicht toestel, hetwelk zal worden opgesteld tusschen de eindstations te Croydon buiten Londen en Lympne aan de zeekust. Behalve dat het als plaatsaanduiding dienst doet, zal dit toestel aan den luchtvaarder, die in de duisternis vliegt, de richting en de kracht van den wind aan de oppervlakte der aarde aangeven. Het belang hiervan ligt in het feit, dat ongevallen licht plaats hebben, wanneer machines landen door de mis rekening van de kracht van den wind. Een horizontaal geplaatst voorwerp, hetwelk bij verandering van den wind vrij kan bewegen, zal door middel van speciale lenzen en renectoren door eene vernuftige toepassing van grondbeginsel van den aerometer de kracht der heerschende win den aanwijzen door verschilend gekleurde lichten. De bi te New-York. De Knickerbocker-bioscoop te Washington die Zaterdagavond tengevolge van den sneeuwstorm is ingestort, was een der grootste in de stad, zoo meldt de Chicago Tribune. Generaal Pershing leidde het reddings werk der matrozen en soldaten wier taak uiterst moeilijk was. De ineenstorting had plaats om 10 uur en eerst zes uur later kon men van boven af door de massa ijzer en beton in de zaal doordringen. Onder de slachtoffers waren veel vrouwen en kinderen. Het Congres-lid Smithwick, die licht gewond werd, zal, naar verwacht wordt een voorstel doen lot het instellen van een onderzoek van wege het Congres en men acht het zoo goed als zeker, dat aan dit verzoek spoedig zal worden voldaan. Aanvankelijk liep het gerucht, dat vele gedelegeerden ter ontwapeningsconferentie tot de slachtoffers zouden behooren, doch dit werd in den loop van den Zondagmiddag officieel tegengesproken. Evenwel vreest men, dat de namen van vele regeerings- ambtenaren, die in grooten getale in deze deftige stadswijk wonen, op de doodenlijst zullen voorkomen. Gevecht in een kazerne. In de citadel-kazerne te Namen had een twist plaats tusschen de soldaten, die zoo hoog liep dat een verwoede vechtpartij ont stond. Er zijn 2 dooden en 2 gekwetsten. o Spoorwegongeluk. Op het oogenblik, dat een passagierstrein het station Montgut, tusschen Saragossa en Barcelona, voorbijspoorde, braken de koppelingen van den trein door een aard verschuiving. Vier waggons bleven aan de locomotief vastgekoppeld, maar de rest van den trein viel in een ravijn van 7 M. diepte. Er zija 19 personen gewond, waarvan ver scheiden ernstig. Hevige koude. Japan heeft thans de koudste periode die men ooit heeft meegemaakt, sedert officieel aanteekening werd gehouden van de temperatuur. Er zijn reeds 21 menschen doodgevroren. In het noorden zijn ver scheidene treinen ingesneeuwd en een regi ment soldaten is uitgezonden om die weer uit te graven. BINNENLAND. Keriyk duurt het langst. Iemand te Dordrecht was in het begin der vorige week zoo ongelukkig in den trein zijn portefeuille met f 800 er in te verliezen. Het was dan ook een welkome tijding toen een telegram hem nog dienzelfden dag kwam vertellen, dat een Amsterdam mer de portefeuille had gevonden en wilde teruggeven. De Dordtenaar reisde dadelijk naar de hoofdstad en ontmoette in de v. Ostade- straat aldaar den eerlijken vinder in den persoon van den handelsreiziger v. K. Deze overhandigde hem zijn eigendom ongeschonden, maar deed van een tragisch verhaal vergezeld gaan. U kunt u niet voorstellen, meneer aldus v. K. welk een strijd ik gevoerd heb voor ik u telegrafeerde. Als handelsreiziger verdiende ik voor heen goed mijn brood, thans door de ma laise geruïneerd, gaan er weken voorbij, dat er ondanks hard ploeteren bijna niets wordt verdiend. Wij, mijn vrouw, mijn jongen en ik, hebben het nu heel arm en dan opeens f 800 te vinden, die ik o zoo gemakkelijk had kunnen behouden, zonder dat er een haan na zou hebben gekraaid U kunt mijn gevoelens in die oogenbiikken waarschijnlijk raden. Alleen de gedachte, dat mijn zoon er mij later een verwijt van zou kunnen maken, dat de vader hem gevoed en gekleed zou hebben door middel van gestolen geld, heeft me weerhouden en deed me besluiten u te seinen. Het spreekt vanzelf dat onze goedhartige Dordtenaar, getroffen door de tragische omstandigheden, waaronder hij zijn geld terugkreeg, het bedrag niet ten volle heeft medegenomen, maar een flink gedeelte voor het huishouden van den eerlijken handels reiziger achterliet met de belofte, te trachten v. K. aan werk te helpen, dat hem moge lijk wel gelukken zal, wyl in deze solli citatie gesteund kan worden door een schit terende aanbeveling omtrent 's mans eer lijkheid. Het Staphorster boertje. Het in heel Nederland bekende Stap horster boertje is in den ouderdom van 81 jaar overleden. De eierprijzen zijn in de *Betuwe« ge daald van 1517 cent, de vorige week tot 1011 cent thans. De leg neemt zeer toe, en daarom verwacht men de volgende week eene nog veel grootere daling. Maandag namen vele kippenhou ders hunne eieren weer mede naar de Nijmeegsche markt. Huisslachtingen Raadsvergadering in een dorpsgemeente in de buurt van Gouda. Aan de orde is: zullen bij den Heer v. ERP, Haven 8 B te WAALWIJK, voor het plaatsen van Kunsttanden en gebitten, waarmede men alles kan eten en het behandelen van mond- en tandziekten. contróle op huisslachtingen. Een dér Edel- achtbaren spreekt onverholen zijn minach ting uit over al die contróle. Ikke doet er nie' an mee, zegt hij. Als ikke zeg dat je de keu fretten kan, dan kan je hem fretten. Maar er kunnen bacteriën in zitten, merkt de voorzitter op. Nou dan haol ik ze deruit. Maar die zijn veel te klein, u kunt ze niet eens zien met het bloote oog. Nou meneer de veurzitter, asse zoo klain benne, dat ik ze nieten zien kan, dan fret ik ze gerustig op, en dan kan jai 'et ook gerustig doen. Maor main keuen laak niet keure. Te Ouderkerk a. d. IJsel heerscht onder de varkens de pest in hevige mate. Er zijn boeren, die er reeds 50 60 dood hebben. o De conferentie te Ccnua. Nederland in beginsel tot deelneming bereid. Naar het Corr. Bur. verneemt, heeft de Nederlandsche regeering in beginsel haar bereidverklaring tot deelneming aan de conferentie te Genua te kennen gegeven, doch daarbij tevens in het licht gesteld, de wenschelijkheid van een nadere toelich ting en preciseering van het uitgebreide programma, met het oog op de bevorde ring van een vruchtbare voorbereiding van den arbeid der conferentie. o De Griep. In den Achterhoek heerscht niet alleen de griep overal, maar neemt zij, schrijft het »Hbld.«, ook ernstige vormen aan, vooral aan de grenzen. Evenals vier jaren geleden komen ook nu gevallen met doode- lijken afloop voor bij menschen van dertig fot veertig jarigen leeftijd. Het proces heeft een kortstondig verloop, Tallooze gezinnen worden gevonden, waar allen of allen op één na te bed liggen. Op het platteland, waar alle werkzaamheden in bedrijf en stal door eigen krachten moeten geschieden, is dit buitengewoon lastig. Het publieke leven ondervindt grooten stilstand vermakelijkheden, vergaderingen e.d. gaan niet door, zoo b.v. moest ook de opvoering van »Het huis Benarderi* in Lochem wor den uitgesteld. Scholen zijn gedeeltelijk gesloten, het kerkbezoek is aanmerkelijk geslonken enz. In Lochem is, wegens ziekte van een der doktoren een tijdelijke arts ter hulp moeten komen. De motorfietsen der geneesheeren rijden dwars over de heide van de eene boerdery naar de andere, om maar tijd uit te sparen. Inderdaad de griep »heerscht« en het gansche leven gehoorzaamt. Akelig is het om te zien hoe de verstikkende hoestbuien het kind afmatten. Het is of de slijm maar niet los wil komen. De Abdijsiroop met haar slymoplos- sende, genezende eigenschappen kan onmiddellijk vet lichting geven en de hoest veel losser maken, zoodat Uw lieveling ten minste rustig kan slapen, zonder ver- doovende middelen. De is een beroemd middel bij ver koudheid, slijmhoest, hard nekkige hoest, bronchitis, asthma, influenza, griep, hooi koorts, catarrh, keelaandoe ningen. Prijs per flacon van 230 gram fl.90, van 550 gram f3.60; van 1000 gram f6.Hoe grooter flacon, hoe voordeeligerdus. Alom verkrijgbaar. Eischt rooden band met onze handteekening L. I. Akker, Rotterdam. is een zaak van vertrouwen. Wendt U daarom tot dan pas zijt gij aan het j u i s t e adres. EIKEN KAFMACHINES, met prima geluidweergever, 12 nummers en 1 jaar garantie f 55. SPREEKMACHINES, met grooten hoorn, prima geluidgever, 12 nummers en 1 jaar garantie f 35.a f 37.50, zeldzaam koopje. Prima Glasmachines, Geluidgevers, Platen en Naalden. Studieviolen vanaf f6.Harmonica's f3.f6.f9.50, f 12.50, f22 50, f35.—, f37,50 en hooger. Ruime sorteeringMandoline's, Banjosmandoline's Cithers, Guitaars enz. Naalden voor hard en zacht muziek. REPARATIE-INRICHTING. Wordt verwacht een prachtige sorteering STOOMMACHINES. Bezoekt ons Magazijn zonder verplichting. Onze nn everal bekende MALSCHE I SNIJBOONTJES (zijn Heerlijk en Koken goed gaar) geleverd met garantie bewijs. Kosten trots Koude en Groen- tennood per vaatje 30 p. f 4,50, zestig pond f 8.fr. wal of stat. Alleen bij D, K. Schipper Oudegracht 12, Aikmaar, tel. 330, Giro 45962. In de van ouds bekende Zaak van W. 112 - HEUSDEN, zijn verkrijgbaar alle soorten fijne sigaren en Sigaretten, van de duurste tot de goedkoopste soorten. Aanbevolen merken: VELASQUES. SENOR1TAS. CHIC. IDEAL. ROYAL. VUELTA. IMPERATOR. Het Seriemerk KAREL DE STOUTE NESTOR (Vorsten landen Sigaar.) Rookt het merk WEGWIJZERS. Alle soorten fijne sigaretten, een pracht-collectie HOUTEN PIJPEN. Aanbevelend ALS BOVEN. H 99 Hoofdprijs f 250.verder prijzen van f 100.f 50 f 25.Twee van f 10.Vijf van f5.Twaalf van f 2.50. Wij mogen onze tabletten voor voldoende bekend achten om een groot succes te verwachten. Voor prijzen komen zij in aanmerking, die een gedichtje van hoogstens 6 regels maken in ernstigen trant op een of meerdere der volgende artikelen. Freco's Zenuwtabletten per koker 60 cent. kalmeerend. Freco's Maagtabletten per koker 60 cent. maagkwalen. Freco's Koortstabletten per koker 60 cent. griep en in fluenza. Freco's Hoofdpijntabletten per koker 45 cent. hoofdpijn en transpireeren. Freco's Zenuwhoofdpijnpoeders per poeder 8 centper doos 25 st. f 1.70. Freco's Kiespijnwatjes per kokertje 15 cent. Op elke koker komt voor de gebruiksaanwijzing en tegen welke stoornissen deze worden aangewend. HOOFDZAAK is deze verschillende stoornissen in een of meer gedichtjes te vermelden. MEN VERGROOT ZIJN KANS door een aardige teekening of houtsnijwerkje enz. erbij te vervaardigen, waarbij ons handelsmerk, hetwelk op iederen koker voor komt, geplaatst is. Onze kokers zijn verkrijgbaar bij j Drogist en Apotheek. Inlichtingen worden ingewacht vóór 28 Februari aan afd. Reclame Pharmac. Fabriek „Freco" Breda. BIJVOEGSEL Kienwsblad Kinkhoest Prijsvraag

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1922 | | pagina 5