r GEÏLLUSTREERD zqhoagsblad EER OM EER. Sunlicjht2èep Uitgever: L, J. VEERMAN, Heusden. No4163 Woensdag 8 Februari 1922. FEUILLETON. Und van altena Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 4.25, en franco per post beschikt f 1.40, Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 45 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 40 uur ingewacht. van ons Te beginnen met het nummer van heden verschijnt ons Geïllustreerd Zondagsblad in plaats van in 8 pagina's in 12 pagina's. Ondanks deze vermeerdering van 50% van het aantal pagina's hebben wij den abonnementsprijs van ons Geïllustreerd Zondagsblad niet verhoogd. Wij vertrouwen dat nu ook al onze lezers deze flinke daad welke vooral in dezen tijd beteekenis heeft, op prijs zullen weten te stellen en zulks toonen door, indien zij nog niet op ons Geïllustreerd Zondagsblad geabonneerd mochten zijn, onderstaand in- teekenbiljet te zenden aan de administratie van ons blad, alwaar op aanvraag ook proefnummer gratis verkrijgbaar is. Wij maken tegelijk van deze gelegenheid gebruik mede te deelen, dat door ons het uitsluitend recht van uitgave is aangekoch, van een buitengewoon spannenden roman. Deze roman zal in de eerstvolgende weken in ons Geïllustreerd Zondagsblad als ver volgverhaal verschijnen. Ook zal binnenkort in ons Geïllustreerd Zondagsblad een prijsvraag worden uitge schreven waaraan 100 prijzen zullen zijn verbonden. Wie dus nog niet op ons Geïllustreerd Zondagsblad geabonneerd is, zende thans onderstaand inteekenbiljet aan de admini stratie van ons blad. DE UITGEVERS. INTEEKENBILJET. Ondergeteekende abonneert zich op het tegen 57g ct. per kwartaal, (p. p. f 0.85) NAAM WOONPLA ATS BUITSNLAND8CH OVERZICHT. Wij waren in ons vorig overzicht van meening dat de spoorwegstaking in Duitsch- land spoedig tot het verleden zou behooren en van zelf zou verloopen, deze veronder stelling is niet bewaarheid, juist het tegen overgestelde is gebeurd, de staking heeft zich n.l. uitgebreid. JVaar het Fr arisch. 54) Ik kan het je nu vrijuit zeggen, het zal met mij toch spoedig gedaan zijn. Ja mijn vriend, dat zult je toch wel willen geloo- ven Ik verbeeld het mij niet, waartoe zou dat nu dienstig zijn Ik ben voor den dood niet bang. Als hij mij niet riep, zou ik hem zelf opgezocht hebben I Het is mijn schuld en niet de uwe, dat mijn vader met uw moeder over ons huwelijk heeft gesproken. Als je er in bewilligd hadt, ware ik grenzeloos blij geweest. Maar ik heb over de zaak dieper nage dacht. Je hadt me lief als zuster, niet als bruid. Dat heb ik al lang te voren kunnen opmerken. Het is geen verwijt, dat ik je maak. God hoort mij Al het kwaad is van mijn hand gekomen. Voor den hemelschen rechter zal ik die schuld belijden I Maar, beste vriend (ik wil het je belijden, voordat ik van deze aarde wegga) ik had je zoo vurig willen bezitten. Ik ben jaloersch geworden. Eens op een dag ben ik je gevolgd, ik heb gezien, hoe je een zeer schoone vrouw den arm hebt gegeven. Als je haar bemint, zooals ik je liefhad, Laurent, zal zij zeer gelukkig we zen. Neen, verontschuldig je niet I Ik In Berlijn hebben de gemeentelijke be drijven het werk ook neergelegd. Niettegen staande de technische hulpdienst terstond gerequireerd werd, zaten de inwoners Zondag voor het grootste gedeelte zonder water en zonder gas. Toen de avond viel, werd Berlijn in een volkomen duisternis gehuld. Geen enkele straatlantaarn verspreidde meer eenig licht en alleen kon men hier en daar door de vensters wat schijnsel waarnemen, dat afkomstig was van een kaars of een petroleumlamp. En vraagt men nu, waarom aan deze ruim vier millioen menschen het leven zoo onaangenaam werd gemaakt, dan krijgt men op die vraag een antwoord, dat zeker verbazing moet wekken. Na maanden lang onderhandelen tusschen de Berlijnsche gem. arbeiders en het gemeentebestuur slaagde men er eindelijk in, in het algemeen tot overeenstemming te komen ten aanzien van het nieuwe arbeidscontract. Echter over nog slechts één enkel geschilpunt kon men het niet met elkander eens worden. De arbeiders wenschten n.l., dat de nieuwe overeenkomst voor den duur van één jaar zou gelden, terwijl de gemeente er op stond, dat de overeenkomst voor slechts een half jaar gesloten zou worden. Of schoon de socialistische raadsleden er de vertegenwoordigers der gemeentearbeiders op wezen dat er nog meer dan vier maan den tijd was voor het voeren van onder handelingen betreffende dit geschilpunt, besloten de arbeiders daarentegen, geen dag en zelfs geen uur meer te wachten doch onmiddellijk in staking te gaan. En daartoe kozen zij, welberekend den Zon dagmorgen. Het spreekt van zelf, dat deze nieuwe staking algemeen wordt veroordeeld. Alle partijen, van de conservatieven tot aan de onafhankelijker!, schreeuwen moord en brand over dit stopzetten van de aller- noodigste bedrijven doch zij staan machte loos tegenover het anonyme stakingscomiié, dat, van zijn verborgen schuilplaats uit de staking regelt. Ook in de spoorwegstaking is nog geen verbetering merkbaar. Al wordt hier en daar het werk hervat op andere plaatsen breidt de staking zich uit. De leden van het kabinet overleggen dag aan dag met de vertegenwoordigers der rijksdagpartijen en .men is het er over eens dat de staking het land in een be narden toestand heeft gebracht. Maar hoe zal men een uitweg vinden Door uit draag haar geen kwaad hart toe. Ook ik zal de vreugde deelachtg worden, reine en eeuwige vreugde. Als men met het eene been in het graf staat, hecht men geen waarde meer aan de dingen, die tot deze wereld behooren. Bij de hemelsche zaken vergeleken zijn zij nietswaardig Laurent, vergeef het mij, dat ik zoo spreek. «Marcelle, niet alleen, dat ik je alles ver geef, maar ik heb je ook innig lief «Hebt je mij lief 1« «Ja, ik ben krankzinnig, ja, ik ben wreed geweest, ja, ik ben hoogst schuldig, maar ik wil niet, dat je om m nentwille sterft Marcelle, je zult mijn vrouw worden HU was oprecht, wierp zich weder op de knieën en kuste afgodisch de hand, die hij vroeger niet had willen aannemen. Nu wilde hij niet, dat zij stierf, dat zij om zijnentwille stierf. Toen hij zichzelven weer meester was geworden, hief hij het hoofd op. Marcelle zag hem aan met een glimlach, die op het gelaat van stervenden vaak wordt gezien. «Ik dank je Laurent. Je hebt nog in deze laatste oogenblikken mij gelukkig ge maakt. Gedurende deze enkele seconden hebt je mij waarlijk liefgehad. Het is meer dan ik durfde hopen, maar nu kan ik heerlijk sterven. «Maar ik wil niet, dat je sterf, Marcelle «Het is nu telaat, beste jongenver volgde zij, hem wenkende, om zich naast haar bed neder te zetten. «Kijk my toch eigen beweging concessies te doen kan de regeering den toestand slechts verergeren weliswaar zou een tijdelijke verbetering intreden, maar daarna zouden de stakingen niet van de lucht zijn. Een regeering die zich door een dergelijke gewelddadige actie laat dwingen heeft haar gezag verspeeld. Aan den anderen kant is het niet te ver wachten, dat de stakers d^n eersten stap tot verzoening zullen doen zoolang het huri voor den wind gaat. Alleen door inter ventie kan het land worden gered, maar wie zal zich daartoe opwerpen Wie ge niet bij beide partijen voldoende vertrouwen om met kans op succes de taak van be middelaar op zich te nemen Het steenkoolgebrek is op dit oogenblik misschien wel het meeste nijpend. Niet slechts ten aanzien van de steenkool voor den huisbrand, maar ook van de steenkool voor industrieele doeleinden. De vorst maakt het onmogelijk om van de water wegen gebruik te maken. In verscheiden industrieele centra worden de fabrieken gesloten en worden de arbeiders broodeloos. De groote Krupp-fabriek te Maagdenburg heeft Zaterdag de vuren moeten dooven. Aldus komen de arbeiders door. de actie hunner kameraden op straat en worden zij aan den honger prijsgegeven. De sta king wreekt zich in de esrste plaats aan de arbeiders zelf. Maar het vermeer dert slechts het gevaar van onlusten en oproer waartegen de regeering door de bestaande legermacht nauwelijks beschermd is. Italië maakt thans weer een minister crisis door. fffT- ffóu ik .Sunlight Zxep oebrtiik .httbik op weschdag tctt! minste tyd, om op m'n gemak nog wat ondec te dberf aan, zie ik er naar uit, dat ik zal blijven leven En toen hij weder een wrevelig gebaar maakte, ging zij voort «Kalm, laten wij daarover niet meer spreken. Zie je de schilderstukken, die daar aan den muur hangen Haal er een af. Zie je wel, dat stelt een bouquet «Vergeet mij nietjes* voor. Ik heb ze geschilderd in den tijd, toen ik mij zeer gelukkig gevoelde. Ik geef ze je, Laurent, ter herinnering. En nu, Laurent, omhels me, kus mij op het voorhoofd, als je beste vriendin. Kom, ik vraag het je.« Tot in zyn ziel door de smart aange grepen, trad Laurent dichterbij en boog zich over Marcelle.*. «Marcelle,mompelde hij, terwijl zijn tranen haar voorhoofd bevochtigden, in dezen kus, breng ik mijn jeugd ten offer «En ook wat van je hart, dat gevoel ik Toen hij weder opstond, zag hij niet meer, wat in zijn omgeving plaats had. Hij geloofde voor een oogenblik, dat hij in zwijm geraakte. Hij waggelde als een dronkaard. Op dit oogenblik verscheen Duviquet en achter hem kwamen Gonenc en zijn vrouw. »U kan binnenkomen,* sprak Marcelle. En, terwijl zij op mevrouw Gonenc de oogen richtte, vervolgde zij «Wil u naast mij gaan zitten Wij hebben een lang onderhoud gehad. Het gesprek is geëindigd.* Toen sprak zij fluisterend Bonomi had sinds zijn optreden in Juli 4921 na het aftreden van Giolitti eigenlijk geen duidelijke en homogene meerderheid gehad. De «Times* verneemt uit Rome, dat de politieke crisis in Italië moeilijk zal kunnen worden opgelost, tenzij De Nicola er in zal toestemmen, eene nieuwe regee ring te vormen. Men verwacht, dat de koning hem een verzoek daartoe zal doen, doch ofschoon alle partijen een kabinet- De Nicola zouden toejuichen, heeft het er echter den schijn van, of hij het verzoek om als kabinetsformateur te willen optreden, zal afslaan, opdat hy zijn schitterende po litieke toekomst nadeel zou berokkenen door een regeering te vormen, die slechts zeer korten tijd zou kunnen stand houden. Het staat namelijk vast, dat de komende re geering er een op korten termyn zal zijn. Het conclave te Rome heeft tot Paus gekozen Kardinaal Achille Ratti, Aarts bisschop van Milaan. De nieuwe Paus heeft den naam aangenomen van Pius XI. De onderhandelingen tusschen Noord en Zuid-Ierland over de grensregeling, die eerst zulke schitterende resultaten beloofden, zijn ten laatste spaak geloopen en dit heeft de natuurlijke tegenwerking tusscben de katholieken in het zuiden en de protestant- sche bevolking in het Noorden, die zich toch reeds ernstig benadeeld en achteruit gezet gevoeld, wederom verscherpt. En men was zoo goed op weg naar verbroe dering I De besprekingen tusschen Collins en Sir James Graig openden zulke ver blijdende vooruitzichten. Thans staan noord en zuid wederom onverzoenlijk tegenover elkaar al willen de heeren in Downing- sfreet dit maar noode toegeven. Dat de toestand ernstig is, blijkt wel uit de conferenties te Londen, die in allerijl belegd zijn en waaraan de premier zijn week end, de andere ministers huu zon dagsrust hebben geofferd. BUITENLAND Een mijnramp in Amerika Zeven personen gedood. Gates (Tennessee) 2 Febr. Hedenmorgen zijn door een ontploffing in een mijn nabij de stad zeven personen gedood, terwijl 22 personen nog in de mijn zijn opgesloten. Er is een reddingsdienst georganiseerd, die alles in het werk zal stellen om de slacht offers te bevrijden, «Zeg Laurent, dat hij kan heengaan. Zeg hem zelf, dat hij vertrekken moet. Er zijn oogenblikken, waarin de doodstrijd zeer hevig is. Ik wil niet in zijn bijzijn sterven.* Toen, zich tot haar vader wendende, ging zij voort «Wil u mij een genoegen doen? Ik heb altijd hartstochelijk veel van bloemen gehouden. Kan u mij geen bouquet geven Duviquet zette zijn hoed op en ging heen. «Beste mevrouw Gonenc* sprak Mar celle «en u mijnheer Gonenc, wilt u beiden naar my luisteren. Ik heb mijn vader even laten heengaan, om u iets te ver zoeken. Mijn dood zal voor mijn vader de gevoeligste slag zijn, die hem ooit is toe gebracht. Wij hielden zoo innig veel van elkaar. Als ik er niet meer zal zijn, morgen of overmorgen, weet ik niet, wat met hem zal gebeuren. Hij heeft het hart van een kind. Hij kan iets niet doorstaan. Wil u voor hem zorgen mijnheer Gonenc, u is zoo krachtig, hij zoo zwak. En u mevrouw Gonenc, die zoo goed is, u kan hem zoo goed troosten. Mijn arme vader zal mij niet lang overleven, dat weet ik zeker. Ik zou zoo gaarne willen, dat hij gedurende de korte levensdagen, die hij nog hier op aarde doorbrengt, van uw vriendschap genoot. Hij heeft nooit alleen kunnen leven, hij zou alleen ook niet kun nen sterven. Maar daar komt hij. Zwij gen wij.* Christiaan de Wet f Bloemfontein. Christiaan de Wet, de beroemde Boeren-generaal uit den Zuid- Afrikaanschen oorlog, is te Bloemfontein overleden. Een flinke foei. Een niet onaardige fooi, zoo vertelt de «Chicago Tribune* is ten deel gevallen aan de kellnerin uit het stalionsrestaurant te Council Bluffs in den staat Iowa, een fooi die vermoedelijk tot de grootste behoort die ooit aan een gedienstige geest zijn aan geboden. Een Engelsche heereboer, zekere Dexter, kwam vroeger vaak zijn vee te Chicago verkoopen, en had dan dikwijls eenig op onthoud te Council Bluffs, waar h(j aan het station zijn maal gebruikte. Daar leerde hij toen de kellnerin bewonderen, om den «mannenmoed* waarmee zij al zijn fooien van de hand wees. Dezer dagen kreeg ze van Dexter, die naar zijn land was teruggekeerd, een cheque voor 10 000 dollars benevens de eigen domsbewijzen voor 4000 acres land, met een briefje er bij, dat zij de eenige per soon was, die consequent zijn fooien had geweigerd. De juffrouw heeft besloten, daar ze Dexter's adres niet weet, deze aanzienlijke «tip* aan te nemen, maar ze zal haar be trekking in het stationsrestaurant blijven vervullen. o Een rijke rrek ran honger gestorren. Te Derbiere3 heeft men een rijken maar glerigen landbouwer, Jean Tracol, in een hoekje van zijn schuur dood gevonden ten gevolge van koude en ontbering, schrijft de «Matin*. Men vond op hem een be drag van 1500 francs in goud. In zijn woning werd nog meer zilver geld gevon den, dat in verschillende kisten was weg gestopt. -o De bevolking van Parijs. Het aantal inwoners van Parijs bedroeg eind 1921 2.906.472. In 1861 was dat getal 1.696.144, in 1881 2.269.023, in 1901 2.714 068. De bevolking van het departement Seine, met inbegrip van Parijs bedroeg 4.411 691 tegen in de jaren 1861, 1881 en 1901 resp. 1.953.660, 2.799 329 en 3.669.930. Te Parijs zijn 82.127 huizenen 1.449 366 huisgezinnen. In de voorsteden staan 154 378 huizen en wonen 502.235 men schen. De organist kwam met een ruiker rozen terug. Marcelle greep dien hartstochelijk, snoof de geuren daarvan op en plaatste de bloemen op het hoofdkussen naast haar. «Dank u. Omhels mij nu eens harte lijk Hij omhelsde haar. Er blonk geen enkele traan in zijn oogen. Hij was besloten door niets van zijn ontroering blijk te geven. Marcelle gaf den wensch te kennen, dezen nacht met haar vader alleen te zijn. Zij gevoelde, dat hare laatste oogenblikken waren gekomen en wilde deze heiligen. Mevrouw Gonenc, die dit zeer goed be greep, ging vrijwillig heen, evenwel onder voorwaarde, dat zij den volgenden morgen zeer vroeg zou terugkomen. Marcelle trok haar tot zich en haar om helzende fluisterde zij de goede vrouw in «Morgen zal het gedaan zijn I Vaarwel I Moed gehouden Laat niets bemerken voor vader En op luiden toon vervolgde zij «Tot morgen mevrouw Gonenc.* Zij was uitgeput, zij kon niet meer, Terwijl zij ademhaalde floot en piepte het in de kranke borst. De nacht verscheen. De organist stak een lamp aan, die hij op eenigen afstand van haar bed plaatste. Marcelle haalde met gesloten oogen diep adem. Een enkel oogenblik opende zij ze en dan waren ze zeer groot en schitterden ze met ongewonen glans. MEI nSBLAB voor bet Laad van Heusden sn Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard Wordt vervolgd.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1922 | | pagina 1