J Und van altera Bi dit nr. Mori een üoepl. RAAMSDONKSVEER. C. DE KEMP, IN GOUD EN ZILVER, Waterpoort, Heusden. Rook ons SUCCESMERK, SENORIO de 10 cents sigaar, MAIAZIJI Tel. iat. 492. Correspondentschap le Klasse. H. J. ABBINK. Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 4164 Zaterdag 11 Februari 1922. samengesteld uit de edelste tabakken en hoogfijne kwaliteit. Hinthamerstraat 24, 's-BOSCH. Groothandel in sigaren, sigaretten, tabak. KEIZERSDIJK F. 81. 9-12 uur. """"buitenland"™™"™ Reparatie-Inrichting. KUIL.MAiYVs lleeren- en Kiiiderkleediiig. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25. en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur ingewacht. BÜITENLANBSCH OVERZICHT. De Duitsche spoorwegstaking is geëindigd. De conferentie tusschen regeeringen staking leiders heeft geleid tot aanvaarding van het voorstel van den Rijkskanselier tot een minnelijke schikking. Ook de gemeente werklieden te Berlijn hebben het werk hervat. Duitschland, dat zoozeer behoefte heeft aan rust om de door den oorlog geslagen wonden te heelen en waarvan iedere stoornis slechts nieuwe ellende kan beteekenen, kan nu weer rustig doorwerken aan zijn econo mische wederopbouw. De nieuwe zitting van het Britsche parle ment werd Maandag met alle pracht en praal door den Koning geopend. De hoofdschotel van de troonrede bestaat evenwel uit plannen tot groote bezuiniging van de staatsuitgaven, die dringend noodig worden genoemd, ofschoon hierbij wordt opgemerkt, dat zij hard kunnen zijn voor verschillende categorieën, met name voor allerlei staatsambtenaren, en dat de ver wachtingen van het publiek in sommige opzichten zullen worden teleurgesteld, daar zekere sociale hervormingen tijdelijk on mogelijk zullen worden. Van internationale beteekenis is de aan kondiging van een wetsontwerp tot instelling van een internationale handelscorporatie, feitelijk een voorlooper van de conferentie van Genua. De troonrede verijdelt de verwachtingen in zake een spoedige ontbinding van het parlement. In dezelfde zitting van het Lagerhuis heeft Lloyd George het te Washington tot stand gebrachte werk geprezen als een der grootste historische wereldgebeurtenissen. Een der belangrykste daden ten voordeele van den vrede, noemde de premier hei resultaat van de conferentie. In de praktijk zullen op toekomstige begrootirigen millioe nen bespaard worden. En Lord Curzon heeft in het hoogerhuis gezegd, dat de overeenkomst betreffende den Stillen Oceaan een oorlog aldaar vol komen onmogelijk zal maken. Daardoor worden milliarden bespaard en millioenen mensehenlevens. De over eenkomst, die een einde gemaakt heeft aan den ruïneusen wedloop in de bewapening mag Harding en Hughes, die het initiatief hebben genomen, inderdaad dankbaar stem men. De president van de Vereenigde Staten zal de verdragen, die door de con ferentie tot stand gebracht zijn begin vol gende week bij den Senaat indiener, en het is nu maar te hopen dat hem niet hetzelfde lot treft als president Wilson en dat de Senaat niet zal weigeren zijn werk te bekronen. De Italiaansche kamerpresident, Dr. Nicola, heeft de opdracht tot de vorming van een nieuw kabinet niet aanvaard. Deze weigering komt niet onverwacht, want ofschoon alle partijen hem met in stemming als kabinetsformeerder zouden begroeten, verwachtte men toch dat hij zijn ongetwijfeld schitterende politieke loopbaan niet zou verknoeien door op te treden als hoofd van een kabinet dat naar alle waar schijnlijkheid geen groote toekomst zou hebben en, zou moeten schipperen onder ongunstige politieke verhoudingen. Bonomi moest aftreden, omdat de de mocraten afgunstig waren op de volkspartij, die, naar hun meening, te veel bevoordeeld was. Zijn kansen om weer aan het be wind te komen zijn gering, warit hij kan geen nieuwe regeering vormen zonder de medewerking van de socialisten, die niet tot samenwerking bereid zyn, of van de volkspartij, die overdreven eischerv stelt en vermoedelijk vijf portefeuilles zou eischen en er maar drie aan de tegenstander over laten. Bovendien bestaat altijd de kans dat de democraten hun poging herhalen om uit afgunst de regeering omver te werpen. Thans heeft de koning den vroegeren premier Orlando met de samenstelling belast. Orlando zal het nu eens probeeren met aansluiting te zoeken bij rechts. De Spaansche ministerraad heeft een nota gepubliceerd, waarin wordt gezegd, dat de campagne in Marokko als geëindigd kan worden beschouwd. De operaties be perkten er zich slechts toe de in Juli geleden tegenslagen ongedaan te maken. De regee ring zou echter niet handelen in overeen stemming met de door het land goedgekeurde krachtsontplooiing, indien zij niet het noodige deed om in de Spaansche kust-zone de militaire macht te herstellen welke noodig TELEF. 15. Gevestigd: Voor verwisseling van Bank papier en Specie, Discontee ring, Beleening, Bewaarge ving, %ssiguatiën, enz,, is het Kantoor geopend van Nadere inlichtingen verschaft gaarne De Correspondent, zou kunnen wezen voor de uitoefening van een zuiver politiek protectoraat. Twee nieuwe berichten van onrustba renden aard zijn uit Britsch»Indië in Enge land ontvangen, beide melding makende van nieuwe uitbarstingen van den volkshaat tegen het Britsch gezag. Een troep van meer dan tweeduizend Indische vrijwilligers, aanhangers van de beweging, aan het hoofd waarvan de door velen als »heilig« vereerde Gandhi staat, heeft te Chauri Chaura, in het district Gorakhpur een aan- vai gedaan op de politiegebouwen. Twee inspecteurs en 15 agenten werden ver moord en hun lijken werden door de tot woede opgezweepte menigte verbrand. De spoorweg naar Gorakhpur is afgesneden en de overheid acht den toestand buitenge woon ernstig. Ook het politiebureau werd in brand gestoken. Te Bareilly, in de Vereenigde Provin ciën zijn eveneens ernstige ongeregeldheden voorgekomen. Ondanks het verbod werden daar betoogingen gehouden, die uiteen werden gedreven. Maar later liep de menigte weer te hoop en trachtte zich van het stadhuis meester te maken. De politie deed een charge, maar werd met een hagelbui van steenen begroet. De politie moest tegen de overmacht van haar vuurwapens gebruik maken, maar de menigte herhaalde de aanvallen en bleef zoo'n vijandige houding aannemen, dat mi litaire hulp moest worden ingeroepen. Toen er troepenversterkingen kwamen, was de orde spoedig hersteld, zonder dat de mi litairen hadden behoeven te schieten, maar de toestand blijft niettemin dreigend en de Europeesche bevolking krijgt meer en meer het gevoel of ze op een vulkaan leeft. Belemmering scheepvaart. De koude belemmert in Zweden op het oogenblik alle scheepvaart. Verschillende schepen zijn ingevroren. Het ijs strekt zich uit langs de geheele Zweedsche kust en men kan thans over het ijs van de Sund wandelen van Malmö naar Kopenhagen. o Een dochter van den Sultan ontvlucht. Het »Journak verneemt uit Constanti- nopel, dat de kapitein van oen generalen staf Hakki Bey, zoon van den grootvizier, getrouwd is met de oudste dochter van den sultan en heimelijk naar A natolie is ge vlucht. De sultan en de grootvizier kregen eerst na het vertrek kennis der ontvluch ting. Men meldt ook het vertrek naar Angora van den ordonnansoffleier van den grootvizier. Spoorwegongelukken. Uit Mainz wordt aan de Echo de Paris® gemeld, dat tengevolge van het weigeren der remmen een trein tegen de genouwen van het station Düren is opgereden. Vijf personen werden gedood en 21 gewond. De aangerichte schade is aanzienlijk. Eveneens i3 een passagierstrein uit de richting Neuss aan het Centraalstation te Keulen, ook door het weigeren der remmen, tegen het perron gestooten. Twee wagens werden ineengedrukt. Vier personen wer den gedood en 36 gewond, waarvan 5 ernstig. De meeste slachtoffers zijn uit Rijnland afkomstig. Een bolsjewistische overval. Een bolsjewistische bende heeft de Zweed sche nederzetting in Noord-Fmland over vallen en geplunderd. Verschillende per sonen werden door de Russen meegevoerd. Voorts werden 24 paarden, een aantal wagens, benevens een hoeveelheid geld en levensmiddelen geroofd. Het spreekt van zelf, dat de aandacht der Zweedsche re geering op een en ander is gevestigd. Gevolg van speeuleeren. Te Antwerpen is groote sensatie ge wekt door de inhechtenisneming van een bekend advocaat en politicus Duysters. Deze is oud-lid van de Kamer, burgemeester van Berchem bij Antwerpen. In zyn hoedanigheid van advocaat was hij boven dien sequester, of, zooals de Vlaamsche bladen zeggen, dwangbeheerder van Duit sche goederen. In die kwaliteit was zeer veel geld onder zijn beheer gekomen. Hij is met dat geld gaan speeuleeren, verloor naar men zegt twee en half millioen frank en kon niet terugbetalen. BINNENLAND. Noodlottige vergissing. In het grensplaatsje Millingen heeft de metselaar J. Longenberg bij vergissing uit een flesch zoutzuur gedronken in de meening dat het water was. Onder vreeselijke pijnen is de man, vader van een talrijk gezin, bezweken. De begrooting van Arbeid aangenomen. Na verwerping van eenige amendementen is door de Tweede Kamer de begrooting van Arbeid met 63 tegen 3 stemmen aan genomen. o De zaak-BroekhuUs. Voor het gerechtshof in Den Haag stond terecht de practizijn Broekkuijs, door de Rotterdamsche rechtbank vrijgesproken ter zake van verduistering ten nadeele van mejuffrouw v. d. Vlies. De advocaat-generaal achtte het ten laste gelegde bewezen en eischte 1 jaar gevangenisstraf. Uitspraak over veertien dagen. o De vogels en de koude. Het is in het Noorden van Europa zeker verbazend koud geweest, zoo schrijft men aan de »Leeuw. Crt.« uit Workum. Groote troepen vreemde vogels bevolken onze kusten. Onze jagers schieten verscheidene brandganzen, vogels, die in lange jaren hier niet gezien zyn. Een exemplaar werd opgezonden naar het rijksmuseum van natuurlijke historie te Leiden waar de vogels als aanwinst voor het museum gebruikt kon worden. De braridgans (Branta leucopsis) heeft een donkere bovenzijde met mooie afwis selende zwarte en witte dwarsbanden, staart zwart, voorhoofd, wangen en keel wit, de rest van kop en hals zwart, boist en buik wit, snavel en pooien zwart, Brieveu naar Ameland. Een vliegtuig liet een zakje met brieven boven Nes op Ameland, dat door het ijs geheel van de buitenwereld is afgesloten, vallen. Het vliegtuig daalde niet, zoodat de mail bleef liggen. DRAAGT Gorinchem. BEKENDMAKING. DE BURGEMEESTER VAN HEUSDEN maakt bekend, dat alhier gevonden zijn, een zakje met geld en een paar wollen handschoenen. De eigenaars kunnen zich ter terugbe- koming dezer voorwerpen vervoegen op de gemeentesecretarie des voormiddags van 10—42 uur. Heusden, 9 Febr. 1922. De Burgemeester voornoemd, H. J. VAN EGGELEN. PLAATSELIJK NIEUWS. Hensden. Onze oud-stadgenoot de heer H. J. van Eggelen Jr. ontving een aan stelling tot ambtenaar ter secretarie te Teteringen. Het aantal lotelingen voor de lich ting 1923 bedraagt voor deze gemeente 26. Werkendam. De meeste Ocstenrijk- sche kinderen, die sedert 11 November 4921 in deze gemeente verpleegd worden, zullen heden Zaderdag weer naar hun vaderland terugkeeren. Eenigen hebben van ouders en pleegouders verlof nog drie maanden te blyven. Met ingang van 12 Febr. a.s. zal de bestelling op Zondag van het postkan toor alhier en in den Biesbosch niet meer worden uitgevoerd. Belanghebbenden kunnen hun correspon dentie aan beide kantoren afhalen tusschen 8 en 9 uur voorm. Tengevolge van de griep is de vorige week alhier een geacht ingezetene, de heer K. de Boon, in den ouderdom van 76 jaren overleden, De overledene is gedurende langen tijd lid van den Raad geweest, terwijl hij ook verschillende functies bij de Ned. Herv. kerk, het Jaatst als kerkvoogd, vervulde. Almkerk. De Knapenvereen. »0badja<r alhier hoopt op Donderdag 16 Februari a.s. in de Ger. Kerk haar jaarfeest te vieren. - Voor de Militie lichting 4923 heb ben zich voor deze gemeente 37 personen aangemeld. Woensdag 46 Febr. a.s. zal Ds. Raams voor de Herv. Jong.-vereen. in de Ned. Herv. kerk optreden. Maakten wij in ons vorig nummer melding van 7 n.m., dit moet zijn 6J uur n.m. Dezer dagen had de bode B. het ongeluk een pak sigaren te verliezen ter waarde van f 25. De mogelijkheid is niet uitgesloten dat hier liefhebbers van goede sigaren in 't spel zijn. A.s. Zondag 12 Febr. wordt de postbestelling alhier opgeheven, het publiek wordt alsdan gelegenheid gegeven hunne correspondentie af te halen ten kantore tusschen 8 en 9 uur v. m. Wegens ongesteldheid van Ds. v. d. Kamp van Barendrecht was zijne Eerw. verhinderd, j.l. Wosnsdagavond voor de Ger. Jong.-ver. alhier op te treden. Het fanfarecorps sNooit gedacht® alhier hoopt deel te nemen aan het groot Nationaal Concours te Leerdam op 2de Pinksterdag a.s. en wel in de Eere-afdeeling. Naar wy vernemen zal het muziek gezelschap »Crescendo« te Nieuwendijk (gem. Almkerk) deel nemén aan het Na tionaal Concours voor Muziek- en Zangver. te Leerdam op 2de Pinksterdag a.s. in de afdeeling Uitmuntendheid. Bommelerwaard. De varkenshandel toont alhier vooral voor Londensche var kens meer leven. Men besteedt thans 35 cent per pond levend gewicht. Beneden-Langstraat. De hooihandel kenmerkt zich door een goeden gang van zaken. De voorraden minderen dan ook sterk. Zoodoende geeft de hooibouw nog bevredigende resultaten. Men besteedt voor NIEUWSBLAD sior ut Lail ui Hsüsden ei Alteia, ds Langstraat n le fioneierwaard f

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1922 | | pagina 1