EER OM EER. Twink TWinK iö z.oo Uitgever: L* J. VEERMAN, Heusden. No4165. Woensdag 15 Februari 1922 FEUILLETON. Laai U niet meer» afschrikken,de kleur* van Uw kleepen te veranderende behandeling met met Lux <$ewasscher\ REINIGT EN .VERFT EGEtyKERTyP De Levert Zeep M? Vlaar>din§en Fabrikanten varv. LUX Und van altena Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur ingewacht. BUITENLANDSCH OVERZICHT. Nu de stakingen in Duitschland weer tot het verleden behooren, komt de kritiek op de regeering los. Het gevaar is nau welijks geweken of van verschillende zijden wordt de regeering beschuldigd van slapte, karakterloosheid, gebrek aan beginsel en zoo meer. Niet minder dan vier moties van wan trouwen zijn ingediend. Eén van de Duitsch- natiorialen, d. w. z. de uiterste rechterzijde, één van de Duitsche volkspartij de vroegere nationaal-liberalen één van de communisten en één van de onafhan- kelijken. Daarmede kon de regeering het doen en bij de stemming zal zij dus geheel moeten steunen op de hulp van de demo craten, de socialisten en het Centrum. De rijkskanselier, Dr. Wirth, heeft de rijksdagzitting van Zaterdag hiertegenover een ondubbelzinnige motie van vertrouwen geëischt. De midden-partijen hebben zich gehaast de door den kanselier verlangde motie in te dienen, een korte motie, waarin niets anders gezegd dan ditde rijksdag hecht zijn goedkeuring aan het beleid van de regeering. Woensdag komt deze motie in stemming en de oppositie zal zich, als dit geschiedt óf van stemming moeten ont houden, óf zich tegen de regeering moeten uitspreken en aldus het resultaat van de conferentie te Genua ernstig in gevaar brengen. Poincaré's reeds geruimen tijd tevoren aangekondigde nota aan de buitenlandsche regeeringen is thans gepubliceerd. Hij bepleit daarin, aansluitend op en met erkenning van al hetgeen door de groote conferenties sinds die van Versailles is ten uitvoer gebracht, de wenschelijkheid om de bijeenkomst te Genua een behoorlijken tijd (hij zegtten minste drie maanden) uit te stellen, zoodat die eerst tegen Mei of Juni zou kunnen worden tegemoet gezien. De vraag die zijn uiteenzettingen be- heerschen, is natuurlijk die, of Frankrijk al dan niet te Genua zal verschijnen. Van »weigering« noch van ^aanneming* der uitnoodiging kan sprake zijn ten aanzien van Frankrijk, dat, door zijn vertegen woordiging in den Oppersten Raad, die uitnoodigingen mee heeft helpen verzenden. Maar Frankryk kan niet naar Genua komen, zoo de uitnoodigingen worden geaccepteerd JVaar het Fr arisch. 52) Zij trachtte te spreken, maar de woor den bleven haar in de keel steken. Zij stak de handen uit, de organist vatte ze met hartstocht. Zij klemde de tanden vast op elkaar, haar lichaam kreeg een beving, een bloedgolf stroomde haar over de lip pen. Zij was dood. Duviquet liet geen enkelen jammerkreet hooren. Hij stortte geen enkelen traan. Hij wierp zich op het lichaam zijner dochter. Toen mevrouw Gonenc den volgenden morgen de kamer binnentrad, vond zij haar ouden vriend nog in dezelfde houding met de armen om den hals van Marcelle geslagen. Derde Gedeelte. EER OM EER. I. Na de laatste gebeurtenissen op het bal, waar de gravin Heléne de groote dwaas heid had gedaan, in haar nationaal costuum onder omstandigheden die het land niet de waarborgen verschaffen, waarop het recht heeft. De Britsche regeering heeft nog niét geantwoord op de nota van Poincaré. Het Britsche ministerie van Buitenlandsche Zaken toont zich op 't oogenblik voorstander eener inleidende bijeenkomst van Engelsche, Fransche en Italiaansche deskundigen, die alsdan de technische kwesties zouden be- studeeren, welke te Genua zuilen worden behandeld. In Fransche kringen staat men gunstig tegenover zulk een voorbereidende technische bespreking, welke waarschijnlijk te Parijs zou worden gehouden, doch men zou wen- schen, dat aüe geallieerden en ook de Kleine Entente er aan zou deelnemen. Hoewel Lloyd George niet van een be langrijk uitstel wil weten, verwacht men dat het Britsche antwoord op Poincaré's nota in een kort uitstel der conferentie zal toestemmen, en dat Londen met dit antwoord wacht lot de kabinetscrisis te Rome tot het verleden behoort. Ook te Rome acht men een kort uitstel van de conferentie omermijdelyk nu de oplossing van de ministerieels crisis zoo langzaam vordert. In het Lagerhuis verklaarde Churchill gisteravond, dat de voorloopige regeering van Zuid-Ierland hem verzekerd had, dat zij alles deed, wat in haar vermogen was, om de veiligheid en het welzijn en den onmiddeliijken terugkeer der ontvoerde onderdanen van Noord-Ierland te verzekeren. Churchill gaf voorlezing van een tele gram van Collins, waarin er tegen gepro testeerd werd, dat een speciaal politiecorps van Ulster in de grensdistricten ageerde. De voorloopige regeering, zeide hij, deed elke poging om den toestand meester te worden. Op dit protest antwoordde de premier, dat in deze omstandigheden de regeering van Noord Ierland niet alleen het techt heeft tot het nemen van alle maatregelen om verdere ongeregeldheden van dezen aard te voorkomen, doch dat het zelfs haar plicht is, zulks te doen. Wij hebben nog geen nadere berichten ontvangen, vervolgde Lloyd George, over de maatregelen, die Sir James Craig genomen heeft, doch zoo lang zijn actie uitsluitend een defensief karakter draagt en tot bescherming der burgers dient, zult gij moeten toegeven, dat de jongste gebeutenissen dergelijke te verschijnen en met een kamerdienaar te dansen had de graaf het noodig geoor deeld in de eerste tijden zijn vertrekken voor de gasten te sluiten, waarmede hij als 't ware wilde zeggen, dat hij het ge drag zijner vrouw ten zeerste laakte. De gravin deed echter alsof zij niets bemerkte. Hierover eenigermate ontevreden zinspeelde de graaf er van tijd tot tijd op. Zij gaf geen antwoord. Den volgenden morgen vond hij haar in een staat van opwinding. De opsluiting stuitte haar tegen de borst. ^Mijnheer de graaf, ik herinner u er aan, dat wij hier niet te Cettinje zijn 1 In Frankrijk zijn de vrouwen vrij en ik wil het onder uwe aandacht brengen, dat ik ook op die vrijheid aanspraak maak.* In Cettinje verzette zij zich tegen den graaf en hier in Parijs behandelde zij hem met de grootste onverschilligheid. Haar liefde voor Laurent, de zekerheid, dat zij eenmaal de zijne zou worden, haar vast vertrouwen in zijn bescherming hadden haar in heftiger opstand tegen den graaf gebracht. Een andere reden gaf bij haar tot deze gedragslijn aanleiding. In den beginne had zij Laurent haar wensch ken baar gemaakt, om van den graaf weg te gaan, zijn bijzyn te ontvluchten. Niet tegenstaande de hartochtelyke wijze, waar op zij tot Laurent had gesproken, was hij eenigermate bevreesd geweest aan haar wensch toe te geven, omdat hy zichzelven niet in gevaar wilde brengen. De gravin, die deze aarzeling toeschreef aan angst voor eertvoudió mo^etyk en levent altyd óoede resultaten, op. U krvj§l óteedó e^ale en vaste kleunen, welke no§ herhaaldelyk kunnen worden. maatregelen rechtvaardigen. De regeering, verklaarde Churchill ver der, was van meening, dat de huidige voorloopige regeering van Ierland op eer lijke en oprechte wijze trachtte den nieuwen staat op te bouwen en de orde te hand haven. De artikelen van de overeenkomst zullen thans wettelijk bekrachtigd worden. De voorloopige regeering zal wettelijke verant woordelijkheid krijgen, en in Zuid-Ierland zullen geen algemeene verkiezingen voor het Britsche parlement worden gehouden. den graaf, besloot op dezen te wreken, wat Laurent feitelijk misdaan had. Op zekeren dag beklaagde de graaf zich bij Karl Missal over de houding zijner vrouw. »Maar hoe zoudt ge het anders kunnen wenschen* gaf de attaché ten antwoord »de schuld ligt toch bij u, mijn waarde. Ge gaat een wilde vrouw uit het land van de Zwarte Bergen zoeken, ge zijt te oud om te bekoren, ge volgt een politiek, die zij haat en nog verwondert ge u, dat zij u niet lief heeft I Het ongelukkigste is, dat gij haar bemint. »Neen, ik bemin haar niet meer.« ïKom, kom, wind er geen doekjes om. Zij, die zooals ik, u aandachtig hebben be schouwd, die u kennen en weten welk harts tochtelijk karakter gij bezit, weten zeer goed, dat gij haar lief hebt en dat ge er wezenlijk onder lijdt !c »Ja, ja,* mompelde de graaf Poloscaï. »om u de waarheid te zeggen ik heb haar vurig lief!* »Mag ik u een goeden raad geven, of schoon het mij wel eenigszins gevaarjyk voorkomt, mij in dergelijke zaken te steken In uwe plaats zou ik direct van stelling veranderen. Uw vrouw is een bedorven kind. Geef haar alles, wat zij verlangt, verschaf haar al de genoegens, waaraan zij behoefte heeft. Tracht haar te ver vormen. Kijk, handel zooals wij gewoon zijn te doen met wilde paarden. Ze te breidelen is zeer verkeerd het is beter De groote belangrijkheid van deze wet is niet alleen dat zij de uitvoering van het verdrag medebrengt, en dat wel een uit voering in den meest strikten en uigebrei- den zin, doch vooral dat zij in niets afwijkt van het oorspronkelijke verdrag. Arthur Griffith is, na verdere bespre kingen met de Britsche ministers in Dow ning Street gevoerd te hebben, naar Dublin teruggekeerd, waar hij naar officieel wordt aangekondigd, alles in het werk zal stellen, om de vrijlating der ontvoerden te be spoedigen. BUITENLAND. Het arbeidsconflict in Denemarken. Zaterdag door de D~ensche werkge- versvereeniging besloten uitsluiting, welke Dinsdagavond in werking zal treden, zuiien 180,000 tot 200,000 arbeiders worden getroffen. De onderhandelingen tusschen de werkgevers en de arbeidersorganisaties over loonsverlaging zijn mislukt, doordat van de vakvereenigingen slechts drie de bemiddelingsvoorstellen van het door den Staat aangewezen scheidsgerecht wilden aanvaarden, terwijl de 22 andere organi saties deze verwierpen. Italië en Duitschland. Zooals men weet, had Duitschland aan de Italiaansche regeering gevraagd de Duitsche eigendommen in Italië te mogen terugkoopen. Het ïJournal des Débats« verneemt thans uit Rome, dat de laatste den totalen koopprijs heeft vastgesteld op een milliard goudmark. Dit bedrag zou door Duitschland zijn aanvaard. (B. T. A.) Overgang tier mctaalfabriekeu te Berndorf in Oostcnrfyk. De correspondent te Weenen van de »Daily Herald* deelt mede, dat in Weensche socialistische kringen verzekerd wordt dat de belangrijke metaalfahrieken te Berndorf in Oostenrijk, die tot dusver aan de firma Krupp behoorden, zijn overgegaan aan een maatschappij met Engelsch kapitaal. o Vliegtuig tegen een bonm gebotst. Een Engelsch vliegtuig, dat van Chingford (Essex) naar Farnborough zou gaan, is tegen een boom gebotst in Dropmore Park, bij Bunrham (Buckinghamshire). Het toestel raakte in brand en beide vliegers werden gedood. ze eenige afleiding te bezorgen. Breng uw vrouw in vroolijke kringen, anders blijft zij de nicht van Peter II en word zij nim mer de gravin Poloscaï ïGij kent haar niet. Helène heeft Mon- tenegrijnsch bloed in de aderen, zij heeft de bergen lief, zij zou zich liever laten dooden, dan die liefde laten varen, Zy haat Oostenrijk en de politiek, door mijn rijk sinds den laatsten opstand gevolgd, heeft slechts gediend, die haat nog krach tiger te vermeerderen.* tMaar hoe is toch die klove tusschen u beiden ontstaan »Verschil van karakter, van humeur, rassenverschil »Dus de wond blyft ongeneeslijk I* »Dat niet alleen. Ik maak mij wel een weinig beangst Waarover »Als ge mij onder eede beloofd te zwij gen, zal ik u de zaak verklaren.* »Gij kunt op mijn stilzwijgen rekenen.* De gravin Poloscaï is alleen voor de wet, dus officieel mijn vrouw.* »Hoe kan dat waar wezen »Onder de tegenwoordige omstandigheden heb ik redenen om bezorgd te zijn. Zij is schoon, aardig en hartstochtelijk ik ben oud en nog al wat te ernstig, misschien te ernstig voor hare opgewekte natuur. Toen wij te Montenegro woonden, kon haar trots, zich met anderen van haar land af te geven, haar voor een val in den afgrond behoeden. Maar hier in Parys is het Een kind uit een boom geschoten. In de buurt van Angers was bij het vallen van den avond een kind in een boom geklommen en bootste van daar uit den schreeuw van een steenuil na. Een boer, die het hoorde, kwam met een geweer naar buiten en schoot in de richting van het geluid. Het kind werd geraakt en viel uit den boom. Spoedig daarna overleed het. Ktynscheepvaart stopgezet. Ten gevolge van den zwaren ijsgang is de scheepvaart op den Bovenrijn geheel stopgezet. De Main is dichtgevroren, even als op de Midden- en Benedenrijn, zoodat hier de scheepvaart slechts met zeer groote moeilijkheden mogelijk is. (iroote paniek in een circus. In een circus te Stekene bij Brussel, stortte met donderend geraas een stellage in, waarop een 250 personen zaten. Een twintigtal mannen en vrouwen brak een arm of been, terwijl een 8-jarig meisje dood van onder de planken werd gehaald. o De goud-ader in de stad Los Angelos 1 De burgers van Los Angelos, ten minste een aantal hunner, deden dezer dagen naai de »Chicago Tribune« mededeelt een run op een waterpomp, die daar was ge slagen voor een ijsfabriek. Er was n.l. door de pijpleiding een straal water met blauwachtige klei naar boven gekomen, die bij nadere beschouwing goud bleek te bevatten. Dadelijk werd er reeds voor een pan van deze klei vier dollar ge boden, voor een ton vol zelfs duizend dollar. Thans wordt een onderzoek ingesteld om de uitgestrektheid van dezen aangeboorden goudader te weten te komen. o Noodlottige hotelbrand. Te Richmond, in Virginië, zijn het Lexington-hotel en verscheidene aangren zende gebouwen door brand vernield. Op het oogenblik van den brand bevonden zich 67 gasten in het hotel. Drie hunner, die uit de ramen sprongen overleden kort daarop aan de bij den val bekomen wonden. De politie was bij het afzenden van dit telegram van meening, dat het aantal dooden 20 zou bedragen. Er zijn 25 logeergasten met ernstige verwondingen in het ziekenhuis opgenomen. gansch anders. Zij heeft zich om niemand te ontzien en haar leven is een aaneen schakeling van de hevigste gemoedsaandoe ningen.* jGelooft ge dan, dat er kapers op de kust zijn »Ik hoop, dat het bij haar meer harts tocht, dan berekening is, meer domheid dan boosaardigheid.* Laurent had in de Rivolistraat een kamer gehuurd. Hier zagen zij elkaar dikwijls. De gravin had liever gezien, dat zij hem in hare kamer had kunnen blijven ontvan gen. Maar Laurent achtte het niet ge raden een spelletje te spelen, dat voor haar zeer gevaarlijk zou kunnen afloopen. De klok sloeg juist negen uur, toen Laurent zijn vertrek binnentrad. De gravin zat van acht uur af op hem te wachten. »Ik begon er aan te wanhopen, dat je kwam,* sprak zij. Toen zij Laurents sombere gelaatstrekker, zag, vroeg zij »Wat scheelt je?* ïHeléne, het ongeluk zal ons vervolgen en verpletteren I* Waarom wat is er dan gebeurd >De dood zal ons scheiden.* ïWat beteekent die onzin ïOnzin?* herhaalde hij verbaasd. Wordt vervolgd.) 'V- MEUWSBLA» snor bet Laid van Hsoslen en AlteiUe Lansstraat en ie Bomieierwaard TwinK

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1922 | | pagina 1