Slechte spijs verteering «y een brand omgekomen. en de onaangename gevolgen als brakingen, hoofdpijn, gemelijkheid, verstopping geel zucht, hartwater enz. verdwijnen door het gebruik van Foster's Maagpillen. Prijs f 0.65 per flacon, alom verkrijgbaar. te zijn, heeft gedragen is Zaterdag de Leidsche hoogleeraar prof. Bolland op bijna 68 jarigen leeftijd overleden. Tweehonderd varkens verbrand. In het Holsteinsche dorp Oldensvoort is dezer dagen een boerderij afgebrand, waarbij niet minder dan 200, voor een deel reeds gemeste varkens in de vlammen omkwamen. De koeien en paarden konden intijds worden gered. De kroning van den Paus. In de St. Pieter te Rome heeft de kroningsplechtigheid van den nieuwen Paus plaats gevonden, Aanwezig waren de leden der familie Ratti, het corps-diplomatique bij den Heiligen Stoel, vertegenwoordigers der Malteezer Orde, benevens ongeveer 5000 genoodigden. Tegen negen uur kwam de Paus, ge dragen op de Sedia en voorafgegaan door prelaten en kardinalen, den St. Pieter binnen. Na de mis zette kardinaal Diacra den Paus den Tiara op 't hoofd. Na de kroningsplechtigheid in den St Pieter gaf de Paus van de buitenste loge der Basilica af zijn zegen aan de menigte, welke zich in grooten getale op de Piazza di S. Jedro heeft verzameld. De menigte juichte den Paus geestdriftig toe, terwijl de troepen de militaire eerbewijzen brachten, »De Courant«. Ex-keizer Karl. Ex-keizer Karl bevindt zich in groote geldverlegenheid. Zijn dagelijksche uit gaven bedragen 50 pond, terwyl zyn totaal bezit slechts 300 pond uitmaakt. De En tente doet thans pogingen, hem een jaar geld te doen verstrekken. Zuid-Slavië is hiertoe bereid Tsjecho-Slowakije wil alleen een som ineens betalen. Inbraak. Inbrekers hebben de brandkast geopend in het postkantoor in de Rue Vauwenargue te Parys. Zij namen voor 800.000 francs aan nationale verdedigingsbons weg en voor 5000 francs aan geld. De Yap-overeenkomst geteekend. De vertegenwoordigers der Vereenigde Staten en van Japan hebben heden de overeenkomst geteekend inzake het eiland Yap. BINNENLAND. Door het ijs gezakt. Op de vliet van Molendijk bij Dordrecht zijn achtereenvolgens 7 personen door het ijs gezakt, gelukkig kon men hen allen redden. Bij Zaandijk is een 10 jarige jongen P. Eykel door het ijs gezakt, toen hij zich waagde op het ijs voor de vaargeul van de boot. Hij verdronk. Te Axtel is een 11 jarige jongen door het ijs gezakt en verdronken. Te Zaandam liepen Zaterdagmiddag twee meisjes van 8 en van 6 jaar over ijs, dat den vorigen dag nog was openge broken met het gevolg, dat zij er door zakten en beiden verdronken. De kinderen waren nichtjes. Zaterdagnacht tusschen 1 en half 2 uur ontdekten de militaire politie en de rijks veldwachter brand in de boerderij van Gebrs. Bourgogne, gelegen aan den Zuider- weg in den Houtrakpolder onder Halfweg. De bewoners konden zich met moeite redden, doch een knecht, een Belgische arbeider, die in het hooi sliep, kwam in de vlammen om. Vermoed wordt, dat hij door den rook bedwelmd is geworden en zich daar door niet heeft kunnen redden. Levensgevaarlijke mishandeling. Heden Zaterdag voormiddag had op den Parallelweg te Boxtel, een zeer ernstige mishandeling plaats. De rangeerder der Ned. Spoorwegen W. Bos, gehuwd, oud 33 jaar, wonende aan den Parallelweg ontmoette den 19jarigen H. v. d. L. Tengevolge eener familie kwestie schijnt tusschen beide een worste ling te zijn ontstaan. W. Bos, die zijn tegenstander met een vuistslag wilde afweren, werd door dezen met een vlijmscherp mes een steek toege bracht in de linkerzijde. Doodelijk ge troffen zeeg W. Bos neer. De dader werd door de politie gearresteerd. o Prof. Bolland overleden. Na een langdurig en smartelijk lijden, dat hij geheel in overeenstemming met zijn karakter en zonder op deelneming gesteld t De moord te Rotterdam. De kantoorbediende C. B. en de student J. van A., zijn Zaterdagmorgen in het gerechtsgebouw op den Noordsingel te Rotterdam geleid voor en ter beschikking gesteld van den officier van justitie mr, J. A. de Visser en den rechtercommissaris mr. H, H. Boas. Gedurende zijn verblijf op het politie bureau in de Witte de Withstraat te Rotterdam heeft de kantoorbediende C. B. blyk van de grootste onverschilligheid en niet het minste teeken van berouw ge geven van den door hem op den koopman H. B. gepleegden moord. De student J. van A. was onder den indruk van het feit, dat hij er in betrok ken is door de politie. Vrijdagmiddag heeft de Rotterdamsche politie telegrafisch bericht van de Duitsche justitie ontvangen, dat de voortvluchtige student J. B., wiens uitlevering reeds is aangevraagd te Keulen is aangehouden. Zijn verblijf daar was men te weten ge komen, omdat hij een brief naar Ermelo schreef met het verzoek hem, in marken f15 te zenden, aangezien hij geheel zonder middelen was. Van Rotterdam zal men zich naar Keulen begeven om hem daar een verhoor af te nemen en te vernemen, wat hij, die van medeplichtigheid aan den moord verdacht wordt, te vertellen heeft. Naar aanleiding van het bericht, dat de arrestaties, welke in verband met den moord aan den Essenburgersingel te Rot terdam zijn geschied, in verband staan met den moord op mr. Wijsman, deelt de politie mee dat de onderzoekingen tol dusver niet den minsten grond hebben opgeleverd voor de waarschijnlijkheid daarvan. Kunstmatige regen in den tuinbouw. In verband met de berichten in de vakbladen omtrent kunstmatige regen in den tuinbouw, welke met gunstig gevolg in Duitschland en Amerika wordt toege past, kunnen wij in het kort mededeelen dat ook in ons land wellicht de eerste kunstmatige regenaanslagen zijn aange bracht door de Gebrs, de Vaan, kweekers te Vlijmen (N. Br.) in hun kassen, waren huizen en ook op den vollen grond. De werking ervan is verrassend. Met de noodige voorlichting kunnen de aanlagen door de tuinders zelf met gunstig gevolg worden aangelegd, hetwelk een groot voordeel is. Deze zal door bovengenoemde heeren aan belanghebbende tuinders gaarne bij gelegener tijd worden verstrekt. v's B. Ct.« Verbrand. De veldwachter van Zeelst (bij Eindho ven) arresteerde Vrijdag een dronken man, dien hij op het politiebureau opsloot. Zater dagochtend is de man dood in zijn cel ge vonden zijn stroozak schijnt in brand te zijn geraakt, zoodat hij door het vuur en den rook om het leven is gekomen. Het parket te 's-Hertogenbosch heeft een onder zoek ingesteld. Verlengde arbeidstijd. Naar het Corr.-Bureau meldt, heeft de Minister van Arbeid by den Hoogen Raad van Arbeid ter overweging aanhangig ge maakt, een voor-ontwerp van een K. B. tot wijziging van het overgangsbesluit 1920, er toe strekkende, dat tot 1 October 4923 door een arbeider van 46 jaar of ouder in het tijdvak van 1 April tot 4 October op in aanbouw zijnde bouwwerken en bij grond- of graafwerken, dienende tot voor bereiding van dien bouw, gedurende 10 uren per dag en 55 uren per week ar beid mag worden verricht. lit het bouwbedrijf. Naar ®Ons Eigendomc verneemt, zullen de georganiseerde patroons in 't bouwbe drijf zich tegen de eischen van de arbeids organisatie^ schrap zetten, niet treden in het vacantievoorstel en in plaats van loons- verhooging een niet onbelangrijke verlaging van het contractloon voorstellen. o Geheime disteleerdery. In het huis Open Rijstuin 9 te Rotter dam is een geheime distelleerderij ontdekt. Behalve twee distilleer-installaties werden 7000 L. wijn en 6 vaten portwijn gevon den, terwijl bij een ander ingesteld onder zoek in een woning aan de Eerste Pijnacker- straat de z.g. helmen, welke aan de distil leerketels ontbraken, gevonden werden. In verband met deze ontdekking is vanwege den dienst der invoerrechten en accijnzen proces-verbaal opgemaakt tegen den wijn handelaar, bij wien het pand in gebruik was, terwyl alle in het pakhuis aanwezige goederen in beslag werden genomen. Vrijblijvend. Zeer dikwijls wordt in den handel de uitdrukking vrijblijvende in gemaakte of ferten en afgesloten koopcontracten ge bruikt. Doch is zulk een beding nu in een overeenkomst wel mogelijk, m.a w. ontstaat er wel een rechtsgeldige koopover eenkomst wanneer partijen zich bij het contract de vrijheid voorbehouden naar eigen verkiezing daaraan al of niet te voldoen Over deze vraag had onlangs het Ge rechtshof te Amsterdam te beslissen, toen iemand de pretenselijk door hem gekochte waren niet wilde o^angen en betalen en zich daartoe beriep "op het beding vrij blijvend®, dat in het contract zou voorko men en de gesloten overeenkomst haar rechtsgeldigheid ontnemen. Het Hof heeft toen beslist, dat dit be ding een overeenkomst niet ongeldig maakt en een kooper dus daaraan niet het recht kan ontleenen de gekochte en hem toege zonden waren te weigeren. Dat hij, die dat beding maakt, wèl wordt verbonden maar zich het recht voorbehoudt zich van de verbintenis te ontheffen, door de mede- deeling dat hij die ontheffing wenscht. In dit geval had dus de kooper, wilde hij van den koop ontslagen worden, dit tijdig aan den verkooper moeten berichten nu hij dat niet deed werd hij tot betaling veroordeeld. Doodslag. Bij een vechtpartij te Enschede werd een 22-jarige arbeider door een messteek gedood. De 22-jarige K. werd als dader gearresteerd. Voordeelige reorganisatie. Te Dordrecht stellen B. en W. voor, aan niet minder dan 49 leerkrachten eervol ontslag te verleenen. Ze zullen wachtgeld genieten. B. en W. hebben bij de aan wijzing der »slachtof!ers« rekening gehouden met kostwinnerschap, leeftijd en geschikt heid. Het overschot is ontstaan doordat het openbaar lager onderwijs te Dordrecht is gereorganiseerd. De Raad nam het voorstel aan. Het faillissement van Wormerveer aangevraagd. Een bankinstelling heeft het faillissement van de gemeente Wormerveer aangevraagd. Openbare Vergadering van den Raad der gemeente WASPIK, gehouden op Vrijdag 40 Febr. jl., des nam. 2 uur. Afwezig de heer Ruitenberg. Voorzitter P. N. Dekkers. Secretaris B. P. J. v. Schijndel. Klokslag twee uur opent de Voorzitter de vergadering en zegt de leden welkom. De notulen der vorige vergadering worden voorgelezen en daarna goedgekeurd. Daarna wordt, ingevolge het reglement van orde, de stembeurt der leden bepaald. De Voorzitter deelt mede, dat zijn in gekomen a. besluit van Ged. Staten, dd. 28 Dec. 4924 G. No. 349, houdende goed keuring der rekening van inkomsten en uitgaven, dienst 4920, met een batig slot f8524,53 b. alsvoor goedkeuring begrooting 4922 c. alsvoor Raadsbesluit verkoop huis d. alsvoor Raadsbesluit verlenging ter mijn ontruiming woningen e. alsvoor Raadsbesluit overdracht oude openbare school aan het R. K. Kerkbestuur f. Koninklijk besluit, dd. 25 Nov. 4920 No. 58, houdende goedkeuring verordening tot heffing van een plaatselijke inkomsten belasting g. alsvoor vaststelling percentage plaat selijke inkomstenbelasting, 49224923 h. besluit Ged. Staten, dd. 48 Jan. 4922 No. 281, houdende goedkeuring wij ziging begrooting 4922 i. proces-verbaal van kasopneming bij den gemeente-ontvanger j. afwijzende beschikkingen van Ged. Staten, op bezwaarschriften hoofd, omslag van Adr. Roovers, Wed. W. de Roon en C. J. van Hooren k. besluiten van Ged. Staten tot ver mindering aanslag hoofd, omslag, dienst 4924, van A. J. Brokx en A. J. van Strien. Bovenstaande mededeelingen worden allen voor kennisgeving aangenomen. Aan de orde is 1. Benoeming havenmeesters. De Voorzitter deelt mede, dat is inge schreven, voor Kerkv. haven voor44jpCt, door J. Hooijmaijers en voor de Vrouwkensv. haven voor 44| pCt. door J. Kommeren. Bovenstaande personen worden met al- gemeene stemmen benoemd. 2. Machtiging B. en W. tot het houden der gewone jaarlijksche verpachtingen en verkoopingen. Met algemeene stemmen wordt de ge vraagde machtiging verleend. 3. Alsvoor tot het aanwijzen van rooi- lynen. Wordt besloten alsvoor. 4. Benoeming armmeesters, wegens ont slag van den heer S. van Strien en wegens periodiek aftreden van den heer J. J. de Glas. Benoemd wordt in de vacature VanStrien, de heer A. J. van Strien, met 7 stemmen, terwijl de heer De Glas wordt herbenoemd, met 9 stemmen. 5. Benoeming stembureaux. De Voorzitter deelt mede, dat nu ook voor het stemdistrict II (Boven) een stem bureau moet worden benoemd. Benoemd worden voor het Dorp de heeren Dekkers (voorzitter), Van der Rijken en Rubbens (leden). Tot plaatsvervangers de heeren J. J. Kamp en De Hond. Voor Bovenworden benoemdde heeren Vloeimans (voorzitter), Nollen en Van der Steen (leden). Tot plaatsvervan gersde heeren Boom-van Daal en A. Verschuren. 6. Benoeming lid der Commissie van toezicht op het lager onderwijs. Herbenoemd wordt de heer Klazen, met 5 stemmen. 7. Benoeming vijf leden voor de Com missie tot wering van schoolverzuim. Benoemd worden de heeren Van Schijn del, Maas, Raat, H. van Irsel en Schenkels, respectievelijk met 9, 8, 8, 9 en 8 stem men. 8. Vaststelling huishoudelijk reglement voor de Commissie tot wering van school verzuim. Wordt na voorlezing, zooals in ontwerp door B. en W. is aangeboden. 9. Vaststelling verordening, als bedoeld in art. 30 der Leerplichtwet. Wordt met algemeene stemmen vastge steld. 40. Verordening aanwijzend de tijd vakken voor verlof wegens veldarbeid. Wordt vastgesteld zooals door B. en W. in ontwerp, na ingewonnen advies van den Inspecteur, wordt aangeboden. 44. Vaststelling vergoeding Commissie tot wering van schoolverzuim. In verband met de meedere werkzaam heden van de Commissie en van den secre taris dier commissie, wordt op voorstel van B. en W, de vergoeding bepaald op f 75.voor den secretaris en f 25. per lid. Deze laatste vergoeding moet echter als presentiegeld worden verdeeld, naar gelang het aantal bijgewoonde ver gaderingen. 42. Aangaan eener geldleening voor het G. E, B. De voorzitter deelt mede, dat thans is ingekomen de declaratie van het Ryk ten laste van het G. E. B. voor het omleggen van de telefoon. Teneinde het bedryf in staat te stellen deze declaratie te voldoen, stellen B. en W. voor eene geldleening aan te gaan tot een bedrag van hoogstens f 45000 tegen eene rente van ten hoogste 6 pCt. Met algemeene stemmen wordt aldus besloten. 43. Adres De Moor om ontheffing van de hem opgelegde verplichting om te wonen in de wijk »Boven«. Adressant zou gaarne van deze verplich ting ontheven zijn, daar hij voornemens is, zoo mogelijk, een woning met bouwpremie te bouwen, zoodat hij dan in de toekomst in het bezit van een eigen woning zou komen. Omdat dergelijke huizen in de wijk »Boven« spoedig in waarde dalen, zou hij gaarne om of bij het dorp bouwen. Kan de Raad hiertoe niet overgaan, dan verzoekt hy eene hoogere tegemoetkoming in de huishuur. Met 7 tegen 2 stemmen,wordt op het eerste verzoek afwijzend beschikt, terwyl ook het verzoek om eene tegemoetkoming, met 6 tegen 3 stemmen wordt afgewezen. Vervolgens wordt nog afwijzend beschikt op een verzoek van de Burgerwacht tot betaling van een lichtpunt in de bewaar plaats der geweren en het ledergoed. Besloten wordt in het vervolg van de kramers op de veemarkten een staangeld te heffen van 25 cent per vierkante meter. Aangezien daarna niets meer te behan delen is en geen der leden meer het woord verlangend, sluit de voorzitter de vergade ring. PLAATSELIJK NIEUWS. Hensden. Door de Gebrs. Dankers wordt in een pand in de Putterstraat al hier een machinale timmerfabriek gevestigd, zoo althans geen bewaren werden inge bracht. Voorloopig worden een 6-tal ma chines in 't werk gesteld. Het bal, gegeven door leden der Zangvereeniging »Crescendo« alhier, op Zaterdag j.l. is in alle opzichten uitstekend geslaagd. Het was voor de aanwezigen een recht gezellige avond. Uit de omgeving komen verschil lende berichten over het schieten van wilde Zwanen, hier beter bekend onder den naam van Denen. In geen jaren zijn zooveel dezer dieren hier gezien. De strenge koude in het hooge Noorden drijft ze naar meer Zuidelijker streken. De prijs van het gas is met ingang van 4 Febr j.l. bepaald op 45^ cent per M3. Over de maand Januari was de gas- prijs 46J cent. Aalburg. Gistermiddag arriveerden al hier twee ysbrekers van den rijkswaterstaat, die de Maas van hier naar Andel hebben opengebroken, zoodat de verschillende booten den dienst weder kunnen hervatten. Brakel. De betrekking van onderwij zer met verplichte hoofdakte aan de open bare school is al sedert 4 Maart 4919 onvervuld, zonder dat zich daarvoor ondanks de vele oproepingen, liefhebbers hebben aangemeld. Babiloniënbroek. Alhier had op Vrij dag 40 Febr. het schoonrjjden plaats voor Dames en Heeren, waar twaalf deelneem sters en deelnemers zich voor opgegeven hadden. De prijzen werden behaald door 4e prijs den heer H. Kramer en Mej. D. Branderhorst beide te Genderen 2e pr. den heer H. Rietsen te Dussen en Mej. J. Vos te Drongelen 3e pr. den heer P. Olie en Echtegenoote te Werkendam4e pr. den heer J. v. d. Mooren te Genderen en Mej. G. v. d. Beek te Dussen. Door tusschenkomst van den heer Nolten, directeur der A.N.E.M, was de ijsbaan dien avond Electrisch verlicht wat voor de schaat- senliefhebbers een buitenkansje was, want tot laat in den avond werd er van geprofiteerd. Een woord van dank aan den heer Nolten is dan ook niet misplaatst. Een en an der werd 's avonds door muziek opgeluisterd hetwelk een goede stemming onder het publiek bracht. Allen keerden dan ook des avonds laat hoogst voldaan huiswaarts. Beneden-Langstraat. Naar vette varkens bestaat tamelijke vraag, maar de prijs is tot 46 cent per halve K.G. schoon gewogen, gedaald. Ook het mesten van varkens wordt als niet zeer winstgevend meer beschouwd. Voor schapen besteedt men f 24 a f 30 per stuk. Capelle. Door den Raad dezer gemeente zijn tot leden der commissie tot wering van schoolverzuim te dezer plaatse benoemd de heeren W. G. Treffers, W. B. Rijken, J. v. d. Hoeven, A. v. d. Hoeven en Jac, v. d, Lelij. Behoudens onvoorziene omstandig heden zal ons muziekgezelschap »Kunst na Arbeidt onder leiding van haar Directeur, den heer A. Christ, Woensdag 22 Febr. a.s. haar 4e uitvoering geven in de zaal van den heer L. F. v. Dongen. Doordat de stoompont over den Nieuwen Maasmond aan het Capelsche veer alhier, tengevolge van het ijs uit de vaart is ge nomen, is het verkeer voor rij- en voertuigen met het land van Altena gestremd. De overtocht voor voetgangers en wielrijders geschied met roeiboot. Op de ijsbanen op den *Eendennest« aan de Nieuwevaart wordt reeds sedert Vrijdag druk gereden. Vooral Zaterdag en Zondag was het er onnoemelijk druk. Onder de beoefenaars dezer gezonde winter sport waren zeer vele uit omliggende plaatsen. Zaterdagmorgen lag bij de kolen- handelaarster Wed. A. M. alhier, een best werkpaard dood in de stal. Een niet geringe schadepost. Drunen. Op Vrijdag 47 Februari a.s. is de heer G. Verhoeven 25 jaren als wissellooper in dienst bij de firma W. Tim mermans te Waalwijk. Genderen. Alhier had jl. Maandag het prijsrijden plaats enkel voor ingezetenen en leden der Club. De prijzen werden behaald door de dames: D. Branderhorst, 4e prijs G. v. d. Moo ren, 2e prijs; A. Kramer, 3e prijs; C. v. d. Mooren, 4e prijs. Door de heeren A. van Rijswijk, 4e prijs; M. Hak, 2e prijs; J. v. d. Mooren Cz 3e prijs; Jac. Branderhorst, 4e prijsJac. Splinters, 5e prijs; C. v. d. Mooren Cz., 6e prijs; J. v. d. Mooren Jz., 7e prijs; H. Kramer, 8e prijs; J. van Rijswijk, 9e prijsA. Kramer, 40e prijs; Joh. Kramer, 44e prijs; II. Kramer, 42e prijs.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1922 | | pagina 2