1 Raamsdonksveer. C. DE KEMP, IN G0U0 EN ZILVER. Rook ons SUCCESMERK, SENORIO de 10 cents sigaar, MMMIJI jt Til. iat. 401. WL yj Dj éjLj lij i nr. üeiioori een ityvoegse EER OM EER. S.DUIUÏZEM Co's Bank. Waterpoort, Heusden. Hinthamerstraat 24, 's-BOSCH. Kinderkleeding. Uitgever: L* J. VEERMAN, Heusden, No4166, Zaterdag 18 Februari 1922 SsW samengesteld uit de edelste tabakken en hoogfijne kwaliteit. Groothandel in sigaren, sigaretten, tabak. mi FEUILLETON. SPAARBANK. Reparatie-Inrichting. RUIMIAWs Heeren- en Gorinchem. UND VAN ALTENA Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 1-6 regels 90 cent. Élke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur ingewacht. BUITENLANDSCH OVERZICHT. Een kabinetscrisis vlak voor de confe rentie te Genua, zou het Duitsche Rijk in groote moeilijkheden hebben gebracht, op welke grondslagen zou een nieuwe regeering gevormd moeten worden. De huidige regeering heeft door zyn handelingen het vertrouwen van de geallieerden ge wonnen, een nieuwe regeering zou niet zoo licht dit vertrouwen winnen. Dit is waarschijnlijk ook de grootste reden geweest dat de regeeririgspartijen het niet hebben aangedurft Wirth met zijn kabinet te laten vallen. Bij de discussies in den Rijksdag over de regeeringsverklaring omtrent de spoor wegstaking verklaarde de afgevaardigde Crispien in naam van de onafhankelijke sociaal-democratische partij Voor de motie van vertrouwen, welke alleen betrekking heeft op de spoorwegstaking, kan de on afhankelijke sociaal democratische partij niet stemmen, ofschoon zij het niet nood zakelijk acht het ministerie ten val te brengen, Hierop verklaarde echter de rijkskanse lier, dr. Wirth, dat de motie der regee- ringspartijen zeer duidelijk de goedkeuring bevat van de verklaringen der regeering en deze was daarbij uitgegaan niet van een binnenlandschen strijd, maar van den volledigen toestand van het Duitsche vader land, waarbij de beoordeeling der buiten- landsche politiek der regeering de hoofdrol JVacor het Fransch. 53) ïJa, ik begrijp je niet Laurent. Je spreekt in raadselen ïHelène, de ziel van een schoon en braaf meisje is naar den hemel opgegaan.® ïHadt je haar lief »De liefde is haar dood geweest.® »Hadt je haar dan niet lief? »Niet genoeg, om haar tot vrouw te nemen.® aZoo, was er dan sprake van een hu welijk jJa, sedert geruimen tijd.® ïAls je me nu aaklige geschiedenissen wilt vertellen, is het wellicht beter, dat ik heenga Laurent!® »Als je haar hadt gekend, Helène k »Had ik haar verafschuwd, omdat zij mij je bezit zou willen betwisten k Laurent gaf van Marcelle een trouwe beschrijving. Hy schetste haar als een zacht wezentje, dat hem nimmer zijne liefde voor eene andere vrouw verweet, behalve die eene maal, eenige uren vóór hare dood, om haar hart lucht te geven. Een karaktertrek der gravin was, dat zij, ondanks haar jalozie en wantrouwen in de menschen, wier streven zij als vij- had gespeeld. Wie dus vóór de motie van vertrouwen stemde, moest er wel van bewust zijn dat hij daarmee een oordeel uitsprak over de geheele politiek der re geering. Nadat het debat nog korten tijd was voortgezet, volgde de stemming over de motie van vertrouwen, welke werd aange nomen met 220 tegen 185 stemmen en 16 onthoudingen. Met dezen uitslag vervallen de motie van wantrouwen. De in den Rijksdag aangenomen motie van vertrouwen was ingediend door het Centrum, de democraten en de sociaal-de mocraten, en luidde »De Rijksdag keurt de verklaring der rijksregeering goed.« Tegen stemden de leden van de Volks partij, en de Duitsch-nationalen ter rechler- en de leden der onafhankelijke en beide communistische groepen ter linkerzijde. Voor Wirth stemden de democraten, het centrum en de meerderheids-sociaaldemo craten. Het is op het oogenblik nog niet zeker of de rijkskanselier een meerderheid van slechts 45 stemmen als voldoende beschouwt, om daarmede naar Genua te gaan. Waar schijnlijk zal hij er wel genoegen mede nemen want eigenlijk is zijn positie sterker dan men wel uit het aantal te zijnen gunste uitgebrachte stemmen zou afleiden. Een zoo machtige concentratie van vijandelyke krachten als zich heden tegen den rijks kanselier had gevormd, is niet gemakkelijk nog eens opnieuw bijeen te brengen. Het was een bondgenootschap van de tegen standers der binnen- en buitenlandsche politiek van Wirth. Terwijl de rechter- andig beschouwde, zich tot hen gevoelde aangetrokken, wanneer zij verheven eigen schappen bezaten. Hoe het zij, plotseling sprak zij op enthousiastischen toon »Laurent, zeg mij, hoe zij heet, opdat ik voor haar bidde Het scheen, dat zij nu belang begóft te stellen in haar, die niet moer tot deze wereld behoordezij wilde op het graf bloemen leggen, een grafteeken doen ver rijzen en tal van andere zaken doen, die haar liefde voor de jeugdig ontslapene maar ai te duidelijk aan den dag zou kunnen leggen. Laurent liet haar in heur ontboezemingen stil begaan. Toen zij zich in de hevigste uitingen van smart over den dood van de dochter van den organist had uitgeput, oordeelde zij, dat zij nu hare belangen niet mocht vergeten en onder voorwendsel, Laurent te troosten, over laadde zij hem met liefkozingen. Toen bracht zij het gesprek op den graaf, wiens handelingen zij aan eene strenge kritiek onderwierp. »Je ziet nu, dat ik van alles een voor gevoel heb gehad, toen ik je het voorstel deed met mij te vluchten. Gij Franschen zijt misschien met weinig ervaringen be deeld. Als ik aan je denk, herinner ik mij de adelaars van onze bergen en dan vraag ik mij af, waarom wij niet even goed in Montenegro ons nestje zouden kunnen bouwen. Daar zijn plaatsen, waar men volkomen veilig is, zelfs voor zyn vij anden. Denk daaraan Laurent. Denk zijde den rijkskanselier ten val wilde bren gen in hoofdzaak wegens de door hem gevoerde buitenlandsche politiek, terwijl rechts de houding, door hem inzake de spoorwegstaking aangenomen, eerder te zwak dan te scherp achtte, keuren de onafhan- kelijken Wirths buitenlandsche poliek goed, doch richtten hun aanvallen veeleer tegen de door minister Grëner tegen de spoor wegstakers genomen maatregelen. Engeland blijft officieel tegen uitstel van de Genueesche conferentie gekant. Hardinge, de Britsche gezant te Parijs, heeft langdurig met Poincaré geconfereerd en naar Havas meent te weten, zou de Engelsche gezant aan den Franschen pre mier meegedeeld hebben, dat er volgens de meening der Britsche regeering geen reden is om de conferentie van Genua uit te stellen. Er schijnt omtrent dit vraag- Gestort Kapitaal f 55.000 000, Reservefonds - 41.000.000, f 96.000.000 AGENTSCHAP Telefoon No. 15. Kantooruren van 9-4. Zaterdags van 9-12. Handels- en Landbouwcredieten. Rekeningen-Courant. Deposito's. Effecten (uitsluitend soliede belegging). Coupons. Vreemd geld. inschrijvingen Grootboek. Assurantiën. Rciscredietbrievenop 3600 betaalkantoren Administratie van vermogens. SAFE DEPOSIT INRICHTING (Brand- en inbraakvrije Lipskluis.) ZEÈR SCHERPE CONDlTIE's. Indien gewenscht bediening aan huis. Spaarboekjes worden by eerste storting gratis verstrekt. Nadere inlichtingen verschaft gaarne DE DIRECTIE. er aan, dat de graaf mij kan kwellen en pynigen. Ik geef je de verzekering, dat hij mij zorgvuldig laat bespieden.® Er heerschte eenige stilte. Laurent zat in gedachten verdiept. «Waar denk je nu weer aan Laurent I Wat scheelt je toch Hij was met zijn gedachten in de Au- vergnestraat bij Marcelle. Een doffe snik overviel hem. Hij stond op en ging onmiddelijk heen. De gravin, die zich hierover eenigermate verbaasde, gevoelde een weinig medelijden met den jongman, die zich door zijn aan doeningen liet beheerschen en als een bark in den storm heen en weer werd geslingerd. II. Duviquet bracht den ganschen dag bij het lijk zijner dochter door. Hij wilde niemand tot haar sponde toelaten, zelfs niet mevrouw Gonenc. Toen hij haar zag binnenkomen sprak hij iZij behoort mij toe, ik alleen zal haar bewaken. Ik heb haar groot gebracht. Ik wil haar begraven. Het is mijn grootste schat. Morgen wordt zij mij ontnomen. Tot zoolang blijft zij de mijne.® De organist verzocht mevrouw Gonenc bloemen te koopen, een groot aantal bloe men, zooveel als zij maar machtig kon worden. Marcelle had 2e, toen ze nog leefde, zoo lief gehad. Hy wilde haar bed stuk evenwel eenige verdeeldheid te be staan in den boezem van het Britsche kabinet en Curzon zou nog in afwijking van Lloyd George's meening tot een kort uit stel geneigd zijn. Is Curzon erin geslaagd zijn meening ingang te doen vinden Vol gens berichten uit Londen is er reden om te gelooven dat de Britsche regeering wel iswaar openlijk vasthoudt aan 8 Maart als definitieven datum voor de bijeenkomst, maar dat zij intusschen een verdaging van ongeveer twee weken overweegt. Italië zou ongeneigd zijn om in plannen tot uitstel te treden. Men maakt zich te Rome sterk dat de conferentie vóór den 8en of den 40en van de volgende maand voldoende voorbereid" kan zijn. Maar de opvattingen, di9 te Rome heerschen zijn natuurlijk, zoodanig de ministercrisis niet opgelost is, verdeeld en men behoeft daaraan geen groote waarde te hechten. Italië zal zich vermoedelijk naar de opvat tingen van den sterksten bondgenoot, in dit geval Engeland, voegen. En daar de economische toestand in Italië veel te wen schen overlaat, strookt deze politiek met 's lands belang. De premier van Noord-Ierland meldde de ontvangst van een telegram van Winston Churchill, bevattende een mededeeling van Collins, die meldde in staat te zijn geweest de ontvoerde Ulstermannen in vrijheid te doen stellen. Eenige verbetering in den toestand wordt gemeld in een telegram van den corres pondent van de Daily News« te Dublin, die meldt gemachtigd te zijn te verklaren dat het terugtrekken der Britsche troepen dat Maandag werd uitgesteld, waarschijn lijk weder zal worden hervat, tenzij nieuwe vijandelijkheden mochten uitbreken, hetgeen evenwel niet verwacht wordt. Uit het buitenland ontvangt men van Ieren steun voor het Iersche verdrag. Zij. die vroeger voorstanders waren van het stichten van een republiek, keuren thans met bloemen geheel bedekken. Geen andere geuren mochten het vertrek balsemen. Mevrouw Gonenc, die door de droefheid van Duviquet ten zeerste aangedaan was, verliet de woning en zamelde alles in, wat zij maar kon vinden. ïHeb dank« sprak de organist. »Laat mij nu, wat ik je bidden mag, alleen. Ik zal haar de doodsgewaden aantrekken. Marcelle lag met gevouwen handen op het bed. Haar zwarte haren, die hun glans schenen verloren te hebben rustten in twee zware vlechten op den boezem. Hare groote, blauwe oogen waren niet ge sloten. Duviquet had ze niet willen sluiten. Hij geloofde nog, dat zij hem zag, alsof het licht in die droevige oogen nog niet was geweken. Zij was toch nog schoon, al lag er iets kouds in die schoonheid. Haar fijne neus, de bleeke wangen, de ge sloten lippen deed haar gelijken op de doode maagd door Caravago geschilderd. Naarmate evenwel de uren voortgingen, werden de oogen met een doffen glans overtrokken, verwijdden zich de neusgaten, begon de mond te vertrekken. Duviquet legde nu de hand op de oogen van zijn dochter en sloot ze voor de wereld, die ze niet meer zoude zien. Duviquet nam de bloemen, wierp ze hier en daar op het lijk, op dezelfde manier, als Marcelle ze gewoon was in haar schil derijen te rangschikken. Zy scheen er onder bedolven te zijn, behalve het hoofd, dat door de kleur der bloomen nog witter DRAAGT het optreden der Iersche delegatie tot teake- ning van het verdrag goed. De correspondent van de »Times« seint aan zijn blad over het standpunt van President Harding ten opzichte van de erkenning van den Ierschen Vrijstaat. Hij gelooft, dat de stichting in overeenstemming is met het inzicht der meerderheid van de Iersche Amerikanen en meent, dat een groote meerderheid van het volk het Verdrag zou geteekend hebben. BUITENLAND. Oneerlijke beambten. Te Keulen zijn vier jonge spoorwegbe ambten aangehouden, die uit de bagage- loodsen in den laatsten tijd voor honderd duizenden mark aan goederen gestolen hebben. Bij deze zaak moeten ongeveer 20 lieden betrokken zijn. Bedwelmd. Tengevolge van een brand in een ver laten schacht van een mijn te Gleiwitz zijn 75 mijnwerkers, die elders in de mijn werk zaam waren door kooloxyde bedwelmd. De meesten konden bylijds boven worden ge bracht. Ken granaat ontploft. Nabij Peiïgueux onderzocht een groep schoolgaande kinderen met den onder wijzer een granaat, toen deze plotseling ontplofte. Twaalf kinderen en den onderwijzer werden gewond. De laatste zal een arm moeten missen, terwijl vier der kinderen in levens gevaar verkeeren. scheen. Hij legde op de borst een ruiker madeliefjes. Dat waren haar lievelings kinderen. Hij sloot nu de gordijnen, stak een kaars aan en ging bij het doodsbed zitten. Gedurende al dien tijd had hij geen enkelen traan gestort. Hij had kalm zijn kind aangekleed, evenals vroeger toen zij klein was en haar moeder verloren had. De kaarsvlam flikkerde. Men zou gezegd hebben, dat de dood in deze oogenblikken haar aanwakkerde. Hij ging nu met zijn gedachten naar het verleden terug, toen hij nog met Marcelle aan de band gewoon was zijn boodschappen te doen. Toen zij acht jaar was herinnerde hij zich nog goed, hoe hij voor haar een Schotsch jurkje had gekocht. Wat verheugde zij zich daarover. Hij hoorde nog haar vreugdekreten, haar handen klappen van blijdschap. »De armen moesten geen kinderen heb ben® mompelde hij, het hoofd mismoedig schuddende. Hij sprak nu op luiden toon, opdat zij hem zou kunnen hooren en vergeven. De armen moesten geen kinderen hebben, omdat zij niet in staat zijn hun eene ge lukkige jeugd te geven. Och, als hij eens aan alles dacht wat hij zijn kind niet had kunnen geven. Hoe dikwerf had hij niet moeten omloopen, om geen poppenwinkel voorbij te gaan 1 Wordt vervolgd.) MEUWSBLAB voor het Land vai Heosien Ëii Altena, dë Lanistraat eg ds BoEtimgierwaafd

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1922 | | pagina 1