ewone r Li kelen. Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 4167. Woensdag 22 Februari 1922 WIJ VLIEGEN LUX.schuim UND VAN ALT£Nft f ZUDEM LAMPEKAPPEN GORDUMEM BUOUTERIEM 7>oet wol niet krimpen DE LEVER'5 ZEEP VLAARDINGEN Tegen leverkwalen, Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur ingewacht. (jElLLUSTREERO JONDAGSBLAD GEÏLLUSTREERD zondagsblad i -J BUITENLANDSCH OVERZICHT. De Koning van Italië weigerde de ont slag-aanvrage van het Kabinet Bonomi te aanvaarden. Alvorens in de Kamer de stemming plaats had over de motie van wantrouwen be antwoordde Bonomi de door verscheidene Kamerleden gestelde vragen en zei o.a. dat het verschijnen van Rusland op de conferentie van Genua op geenerlei wijze gevaar kon opleveren, integendeel, het hervatten der betrekkingen met Rusland is in overeen stemming met de politiek door het parle ment aan de regeering aangeraden. Niettegenstaande de verstrekte irilich tingen nam de Kamor opnieuw de motie van wantrouwen aan met '297 tegen 107 stemmen. Thans heeft Bonomi voor de tweede maal aan Koning Victor Emmanuel het ontslag van dit Kabinet aangeboden. De Koning heeft zich de aanvaarding van dat ontslag nog voorbehouden en het ministerie belast met de afdoening der loopende zaken, totdat een opvolger gevon den zal zijn. Wie dat wezen zal is moeilijk met zekerheid te zeggen. Alleen Nitti is bij de stemming in de kamer het ministerie trouw gebleven het grootste gedeelte van de rechterzijde, de democraten en de onaf hankelijke socialisten, Giolitti en Orlando stemden tegen de regeering. In parlementaire kringen worden als opvolgers vau Bonomi de namen genoemd van Nicola en van Giolitti en daarbij wordt de verwachting uitgesproken, dat het op treden van een kabinet Giolitti, wellicht de ontbinding van de kamer en het uit schrijven van nieuwen verkiezingen tengevolge zou hebben. Een meerderheid in de kamer waarop de regeering steunen kan is slechts mogelijk, met behulp van den steun der democraten en van de volkspartij. Hun houding had tevoren een combinatie Giolitti doen mislukken en het is dus thans van belang welke houding zij nu zullen aan nemen. Een spoedige oplossing van de crisis is gewenscht met het oog op de aanstaande conferentie te Genua, die vooral de linksche partijen niet gaarne uitgesteld zouden zien. Trouwens, bij de jongste discussies in de kamer is gebleken, dat er eigenlijk geen enkele parlementaire groep tegen Bonimo's politiek was voorzoover die de conferentie van Genua betreft. Toch houden de geruchten over een uitstel van die conferentie aan. Wel wordt het aan de Italiaansche regeering toege schreven plan om voor te stellen de con ferentie van Genua te doen voorafgaan, of misschien wel geheel te doen vervangen door een conferentie te Rome in het begin van April, uit Rome zelf tegengesproken, maar de Parijsche »Temps« spreekt toch opnieuw van een uitstel der conferentie, omdat de voorbereidende werkzaamheden, waarmee een commissie van deskundigen is belast, niet tijdig genoeg kunnen zijn afgeloopen om de conferentie op den aan gewezen datum van 8 Maart te houden. Over dat door Frankrijk gewenschte uitstel is al heel wat te doen geweest. Vooral in Engeland ziet men daarin een streven van de Fransche regeering om het, buiten de conferentie van Genua om, eens te worden met Sovjet-Rusland. De Pa rijsche correspondent van de Westminster Gazette* wijst op de veranderde houding van de Fransche pers tegenover Rusland, op de interviews van Sovjet-leiders in de »Matin« en hij herinnert eraan, dat Frank rijk met de Kemalisten vrede gesloten heeft voordat men in Engeland goed en wel wist wat er gebeurd was en dat het nu wel eens op dezelfde manier vrede zou kunnen sluiten met de Bolsjewiki, zoodat, wanneer men de Genueesche conferentie al te lang uitstelde, het niet meer noodig zou zijn de Russische belangen te bespreken, althans voor zoover ze betrekking hebben op Frankrijk. Ook in Duitsche politieke kringen heeft de veranderde houding van Frankrijk ten opzichte van de Sovjets de aandacht ge trokken en de groep Stinnes, die aanstuurt op een economische entente met Moskou, beschouwt de Fransch-Russische relaties als een groot politiek succes voor Frankrijk, dat daarmede zoowel Duitschland als En geland de loef zou afsteken. De toestand in Ierland blijft verbeteren. Stephen Gwynd, de beke.ide Iersche poli ticus en schrijver zegt, dat de overweldi gende meerderheid in het Lagerhuis voor het Iersche verdrag en de vastberadenheid, aan den dag gelegd door de leden der Britsehe regeering, onder wien Chamberlan, den leider van de unionistische groep der coalitie, duidelijke bewijzen zijn voor de niet onverzoenlijken, dat Britanr.ië voor nemens is, zijue beloften tegenover Ierland volledig na te komen. Het resultaat van de stemming in het Lagerhuis heelt er veel toe bijgedragen, om het gezag der Zuidelijke voorloopige regeering te ver sterken tegen de op omverwerping gerichte aanvallen van De Valera en de extremisten, wier tactiek, indien zij slaagde, opnieuw in een burgeroorlog zou hebben gestort. In Noord-Ierland zijn de overheden er in geslaagd, vreedzame toestanden te herstel len. De volgende belangrijke stap in Zuid- lerland zal zijn de algemeene verkiezing. Een organisatie is bezig de Fransche bladen vermoeden, dat het 'n Duitsche of Russische is om Frankrijks crediet in discrediet te veranderen. Te Lyon, Mar- ceille en te Parijs hebben banken haar be talingen moeten staken, omdat haar cliënten hun in deposito gegeven geld kwamen op- eischen, aangegrepen door 'n panischen schrik, dat hun bezit niet meer in veilige bewaring was. Niet alleen vage geruchten schijnen hier van de schuld te zijn, maar ook een ge heime organisatie, die door middel van de telefoon wantrouwen uitstrooit. Mijnheer X. wordt opgebeld en hoort dat een bank aan wie bij zijn geld heeft toevertrouwd bjjzonder zwak staat. X. vraagt den naam van dengene, die hem opbelt. Deze antwoord verwonderdaSpreek ik dan niet met mijnheer Y. (een of ander bekend financier). aNeemt u mij niet kwalijk dan ben ik verkeerd aangesloten En het gewilde effect is bereikt. Reeds eenigen tijd geleden heeft het Parket opdracht gegeven aan den specialen beurscommissaris Berthelot om te trachten te weten te komen, wie die valsche be richten verspreide. Het gevolg van een en ander is, dat een instructie tegen een nog niet met name bekenden persoon is ingeleid, wegens het verspreden van valsche berichten. Chanteurs slaan hun slag door bankiers met bet verspreiden van berichten, dat hun bank zwak staat, te dreigen wanneer zij hun geen som gelds geven. Alles in Uw H\aió dat schoon gemaakt moet worden en dat te<Jeri water bestand iskan ook veilig in het roomachtige 2ui. vere en reinkjenae gedompeld worden. Fabrikanten van BUITENLAND. Staking te Liverpool. Te Liverpool zijn de havenarbeiders uit sympathie met de bemanningen der sleep- booten, in staking gegaan. Het is mogelijk, dat de dokwerkers ook zullen gaan staken. De sleepbooteigenaren stellen den volgenden eisch 7 werkdagen van negen uur, in plaats van de 48-urenweek, alsmede ver mindering der loonen. De voorgestelde nieuwe loonschaal voor vol-matrozen bedraagt 30 shilling per week. Door de staking van 800 man der sleep- booten heeft het scheepsverkeer te Liver pool groote vertraging en nadeel onder vonden. o Mijnongeluk. In de mijn aGrafin Jofianna* bij Beuthen is een ketel gesprongen in een waschkamer, waarin 200 man bezig waren zich te wasschen. Het rondom spuitend kokende water verwondde 25 man. Een is gestorven, zeven hebben zeer ernstige brandwonden. Nog 44 man kregen licht letsel. iongersnood over geheel Rusland. Officieele berichten in de Moskousche bladen melden, dat de hongersnood zich thans over geheel Rusland en Siberië begint uit te breiden. Er zijn in het geheel slechts 100 millioen poed levensmiddelen ingezameld, terwijl men er op had gerekend, dat de belasting 243 millioen poed zou opbrengen. Overal in Rusland wordt de toestand met den dag ernstiger en naar aChicago Tribunes, meldt, wordt de arbeid der Amerikaansche en andere hulporgani saties ernstig bedreigd. Uit Moskou komende reizigers melden, dat de stations overladen zijn met typhus- lijders, daar de ziekenhuizen wegens gebrek aan levensmiddelen geen patiënten meer opnemen. Ondanks de strenge quarantaine begint de typhus thans ook reeds in de Oostzee Staten om zich heen te grijpen. Vooral in Litauen vergt de ziekte reeds tal van slachtoffers. o Eeu geheimzinnige moord by Montreal. Dezer dagen werd op een eenzamen weg, even buiten de stad Montreal in Canada het geheel bevroren lijk gevonden van een jongen rijken student uit Ottawa. De omstandigheden, welke bij nader onderzoek aan het licht kwamen, wezen uit. dat de vermoorde zeer waarschijnlijk door een geheim genootschap om het leven was gebracht. Een zekere Roomsch-Katholieke geestelijke, een zekere stiefbroeder van den vermoorde, gaf in zijn verontwaardiging over den moord als zijn oordeel te kennen, dat men den moordenaar in het openbaar moest terechtstellen en stelde zich zoo aan, dat daardoor juist de verdenking van het publiek op hem werd gevestigd, zoodat hij tenslotte door de justitie gearresteerd is. '0 Wal men voor «én Kroon kan knepen. Een Weensch journalist heeft getracht de waarde van een Kroon te omschrijven door bepaling van de hoeveelheid levens middelen en andere levensbehoeften, die men voor 1 Kroon kan koopen. Veel is het natuurlijk niet. Op de markt kan men daarvoor krijgen 8/10 gram vleesch of 5/10 gram vet of wel 1/100 van een ui. In de gaskachel mag men daarvoor L. gas verbranden. Bij den kleermaker krygt men voor 1 Kroon J e.M2. Engelsche stof en 1/8 deel van een herndsknoop. Ver kwistende menschen kunnen bij een suiker bakker gram suikertjes koopen of in een restaurant 9/10 c.M.3 wijn. o Een luchtkoker als woonverblijf. Een wachtmeester, die 1500 mark had verduisterd, verdween eind October van het vorige jaar. Aangezien het onderzoek niets opleverde, meende men, dat hij zelfmoord had gepleegd. De aB.Z. am Mitlag« weet nu te melden, dat hij na 14 weken door een toeval is ontdekt in een luchtkoker van de kazerne, waarin hij al dien tijd had geleefd. Door levensmiddelen, die hy in de kazerne stal, had hij zich voor honger weten te vrijwaren. De Parijsche correspondent van »De ^Nederlander* schrijft na een zeer waar- deerende beschouwing over Poincaré, o.m. »Ook wij, Nederlanders, zijn hem misschien meer dank verschuldigd dan wy wanen. Of zijn we al totaal vergeten, hoe hij het was, die, door zijn vonk-telegram uit zee aan Hare Majesteit te Het Loo verzonden, ons in staat stelde vóór alle andere neutralen te mobiliseeren 't Heeft immers maar weinige uren ge scheeld, of de Duitsche legers hadden onze grens ongehinderd kunnen overschrijden. Zoo ons dit bespaard bleef, mag zeker, naast onze hooge en boven allen lof ver heven leiding ook Poincaré een plaats in onze erkentelijkheid gegund worden.* Britsch officier doodgeschoten. Een der Britsehe officieren, die sinds Woensdag vermist was, is te Cork dood geschoten, toen hy aan zijn ontvoerders trachtte te ontsnappen. Vierde tieudaagsche storting. Uit Parijs wordt officieel gemeld, dat Duitschland 13 dezer de vierde tiendaag- sche storting van 31 millioen gedaan heeft volgens de bepalingen van Cannes. o galzucht, hartwater, verstopping en alle voedingsstoornissen gebruike men de zeer zacht werkende Foster's Maagpillen, welke geen krampen veroorzaken en geen ver stoppende reactie hebben. Prys f 0.65 per flacon, alom verkrijgbaar. Een vlucht boven den Vesuvius. Een draadloos Eogelsch bericht meldt, dat een Britsch vlieger, die van Napels naar Rome vloog, boven den Vesuvius, dicht by den mond van den Krater gekomen en daar door zwaveldampen een 1000 voet naar boven gedreven zou zyn. Hij is er toch goed afgekomen. o Opheffing wegens geldgebrek. Het eenige communistische blad in Dene marken Arbeijdbladet zal met ingang van 17 Februari niet meer verschijnen, wegens financieele moeilijkheden. BINNENLAND. Treurig geval. In één gezin te Assen zijn de moeder en 4 kinderen overleden. Actie tegen eandldatnur-Aaiberse. Te Twente is men van Katholieke zijde bezig een comité van actie te vormen tegen de candidatuur Aalberse. o De pachtpryzen van weiland dalende. Op de eerste weilandverpachtingen te Eist (Betuwe) bleken de pachtprijzen aan merkelijk gedaald. Men gaf thans f110 per schaar tegen f 155 vorig jaar. o ■aord. De 60-jarige A. B., veekoopman, is te Uffelte, bij Havelte, door den 22-jarigen D. aldaar doodgeschoten. o Diphtheritis ander de kippen. Onder de kippen in den omtrek van Den Bosch komt diphtheritis voor. De eier- opbrengst daalt hierdoor aanmerkelyk. Brand. In de gemeente Heer-Hugowaard (N. H.) is afgebrand de woning van den landman J. Oudhuis. Een koe werd mede een prooi der vlammen. Te Eibergen is door onbekende oorzaak de klompenmakerij van F. op 't Simmelink geheel afgebrand. Gebrek aan blusch- middelen maakte redding onmogelijk. o De slagers honden rust. De slagers te Steenbergen besloten voor- loopig niet te slachten, daar ieder, die een varkeD heeft, dit uitslacht en uitvent, zoodat er voor de slagers niets is te verdienen. Vermoedeiyke diefstal. Vermoedelijk op het spoorwegterrein aan de Oostenburgerstraat te Amsterdam, zijn uit een wagon 10 fu3ten gedistilleerd, ter waarde van f1500, ontvreemd. Verpleegde ontvlucht. Een verpleegde uit de Rijkswerkinrichting te Hoorn, heeft over het jjs weten te ont vluchten. o Koopjes halen! De aan de Oost-Groningsche grens in beslag genomen paarden en varkens, die uit Duitschland waren aangevoerd, zijn voor spotprijzen verkocht, 2 paarden en 17 varkens, door den burgemeester van Bellingwolde verkocht, brachten samen f439.45 op. Een eritieke toestand. Het isolement van Ameland veroorzaakt een dergeljjke mate van ongerief, dat men gerust kan zeggeD. dat de toestand, ont staan door het verbreken van de verbinding met den vasten wal, kritiek is geworden. NIEUWSBLAD ïoor kit Lui van Heusden en Alteia, Ie Langstraat en U Boneler^aard Over geheel de wereld om U wekelijks het voornaamste nieuws In beeld te brengen In hét welke uitgave met hare talrijke Illu straties en onderhoudenden tekst wij voor de Iezer6 van ons blad verkrijg baar stellen voor 6lechts 57'/, cent per kwartaal van 13 nummers per post f 0.85. V/raagt GRATIS proefnummer of zendt inteekenbiljet aan het Bureau van ons Blad. INTEEKENBILJET. Ondergeteekende abonneert zich op hét tegen 57 V. cent per kwartaal. Cper post f 035). MAAMi WOONPLAATS I SUHLIOHT ZEEP

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1922 | | pagina 1