Influenz&H SANAPEPIM Gebruikt i Sanapepih, I wmm TABLETTEN De moord op den koopman II. Blanier. Hij legt een volledige bekentenis af. Zondagavond zijn de heeren Mr. Boas Officier van Justitie en N. Klaassen, Inspec teur van politie, die in verband met den moord op den koopman H Blaazer naar Keulen waren gegaan, om den aldaar ge arresteerden 21-jarigen student Johan Brouwer te hooren, te Rotterdam terug gekeerd. Woensdagavond waren de heeren te Keulen gearriveerd en denzelfden avond stelden zy zich in verbinding met de Politie autoriteiten en Donderdagmorgen kon het onderzoek beginnen. De verdachte is dien dag niet minder dan drie maal gehoord. Hij ontkende, iets met den moord uitstaande te hebben, «Waarom ben ik gearresteerd zoo vroeg hij onmiddellijk, «ik heb er geen flauw vermoeden van, waarom de politie mij zoekt.* Hij ontkende den koopman Blaazer te kennen en zeide den dag van den moord te Leiden te hebben doorgebracht. Men bracht aanvankelijk niet al het be- wijsmatriaal naar voren, doch Brouwer noemde o.a. de bekentenis van zijn broer een politiefoefje, om hem de bekentenis af te dwingen van een feit, waar hij niemen dal van afwist. Op den daarop volgenden Vrijdag kwam de heer Klaassen echter met zulk een overstelpend bewijsmateriaal, dat Brouwer geen raad meer wist en hij ten slotte onder tranen een volledige bekentenis aflegde. Hij bekende, dat hij, ten einde zijn broer Cor voor verdere chantage van Blaazer te behoeden, met dezen het plan smeedde, Blaazer uit den weg te ruimen Zijn broer Cor vreesde steeds dat Blaazer de politie zou inlichten over de door hem gepleegde diefstal van f 1550 ten nadeele van zijn vroegeren patroon. 't Was geen leven voor Cor, en Blaazer was daar de schuld van. Daarom moest Blaazer verdwijnen. Hij erkent, dat hij hem toen van huis heeft gelokt onder het voorwendsel, dat hy hem geld zou geven voor de overdracht van een bioscoop. Aan den Esschenburgsingel gaf hij zijn broer Cor een teeken, die daarop het eerste, doodelijke schot loste, dat Blaazer aan het voorhoofd raakte. Hijzelf loste het tweede schot dat miste en vervolgens vluchtte hij. Denzelfden avond begaf hij zich naar Leiden, vanwaar hij naar Keulen vertrok. Ook gaf hij toe, te hebben medegewerkt aan het plan tot den aanval op een bank te Rotterdam. Hij was daartoe gekomen door zijn voortdurend geldgebrek Hij ontkende echter pertinent iets af te weten van of uitstaande to hebben met den moord op mr. Wysman. Deze ontkentenis bleef hij tot het laatst toe volhouden. De Nederlandsche Regeering zal nu langs diplomatieken weg de uitlevering van Johan Brouwer vragen en de Rechtbank te Keulen zal over dit verzoek beslissen. o Moord te Beerta. De dader voortvluchtig. Te Beerta is Zaterdagavond, na een wor steling in zijn woning, de gehuwde Freerk Woltjer vermoord. Het lijk werd Zondag gevonden. De voortvluchtige dader, Jan Oostland, wordt gezocht. Zesde Nederlandsche Jaarbeurs. Het aantal ingeschreven deelnemers aan de zesde Ned. Jaarbeurs, die Dinsdag is geopend, bedroeg Zondag 904, van wie 728 directe deelnemers en 176 vertegen woordigd door Nederlandsche agenten. De Jaarbeurs zal zonder eeniga officieele plechtigheid geopend worden, Als men oud geworden ts. Te Rozenburg had met het mistige en regenachtige weer een tragische verhuizing plaats van een ruim 82-jarige weduwe Deze oude vrouw werd door haar 55- jarigen zoon P. op een handkar gezet om naar een anderen zoon te worden over gebracht, daar hij zijn moeder niet langer bij zich in huis wilde houden. Bij haar 60-jarigen zoon L. aangekomen zijnde, wilde deze haar ook geen onderdak geven, waarop de oude moeder door haar zoon met haar beddegoed op straat werd neer gezet, daar alle drie haar zoons beweerden, haar niet te kunnen houden. Door tusschenkomst van den burgemeester en den rijksveldwachter, die inmiddels met het geval in kennis waren gesteld, werd de oude vrouw, die niet loopen kan, weer op een karos gezet en getrokken door de buren, naar haar zoon P. teruggebracht, die op last van den burgemeester zijn moe der in huis moest terugnemen, tot er een goed onderkomen voor die oude vrouw is gevonden. 't Is treurig, dat er zulke kinderen be staan met zóó weinig liefde en eerbied voor hun oude moeder Invaliditeitswet. Het maandelyksch overzicht van den stand op 1 Februari 1922 geeft aan, dat op dien datum waren toegekend 16261 ouderdomsrenten ingevolg artikel der invaliditeitswet, 962 weduwenrenten ingevolge artikel 81 a. en 81 c. dier wet eri 23150 weezenrenten ingevolge artikel 82, 83 en 84 dier wet. Voor den Raad van Arbeid te Tilburg golden resp, de volgende cijfers 430, 28 en 57. Op grond van artikel 99 en 100 der Invaliditeitswet werden tot op dien datum 2616 verzekerden ter behandeling of ver pleging opgenomen, terwijl het aantal observatie gevallen, waarbij behandeling niet of nog niet was gevolg, 582 bedroeg PLAATSELIJK NIEUWS. Heasden Op de Algemeene vergade ring van de Biljartclub «Nooit Gedacht* werd besloten, ter gelegenheid van haar jaarfeest, a.s. Zondag een Humoristen-avond te houden. (Zie verder achterstaande advertentie.) - «Juliana*. »H. E, C. II* te Waalwijk. 53 Zondag jl. speelde onze H. V. V. «Juliana* een competitiewedstrijd voor den R. K. bond Omstreeks half drie blies de scheidsrechter, De Laat, de twee volledige elftallen in 't veld. Al dadelyk ontwikkelt zich een vlug spe en na 3 minuten spelens wist de middenvoor van »H. E. C.« voor zyn club te doelpunten. Direct na den aftrap wederom een snellen aanval van »H. E. C.*, welke door den rechtsbuiten wederom in een doelpunt wordt omgezet. Dit wordt «Juliana* te machtig en het gevolg is dat »H. E. C.« alle zeilen moet byzetten om doelpunten te voorkomen. Een mooie voorzet van P. Boelen volgt, waaruit v. Ommeren met eeri keihardschot de afstand verkleint. De bal verhuist weer naar het midden. Men kan merken, dat «Juliana* zwoegt voor den gelijkmaker, wat door een voorzet van P. Boelen en de middenvoor eindelijk gelukt. Vijf minuten voor de rust weet de linksbuiten een prach tige voorzet te geven waaruit v. Ommeren voor de derde maal den kieper doet visscheri. In 't voordeel van Juliana wordt gedraaid Na de rust wordt »H. E. C.« aanvankelijk sterker. Ze zwoegen voor den gelijkmaker doch door het kranige optreden der drie halfspelers en onze kranige backs en keeper wordt alles onverbiddelhjk geretourneerd Een voorzet van rechtsbuiten volgt, de middenvoor schiet toe en met een onhoud baar schot zorgt hij dat de clubs wederom op gelijken voet staan. Iedereen denkt dat »H. E. C.« het zal winnen, doch een kwartier voor het einde weet de middenvoor v. Ommeren, nog tweemaal te doelpunten Alzoo eindigt deze geanimeerde wedstrijc in het voordeel van «Juliana*. Heel het elftal van «Juliana* was goec met uitblinken van v. Ommeren, P. Boelen de halflinie en de backs. Van «II. E. C.« waren de vleugels op een de beste. Onze gemeente ontving Dinsdag be zoek van een paar olifanten uit het Circus Hagenbeek. De dieren bezochten de ver schillende scholen en bij een rondgang aan de gemeente hielden een paar dames, namens het comité Nausen, een collecte voor de Russische kinderen. Bij een vechtpartij, die Zaterdag avond plaats had nabij de groote burg, werd B. C. uit Genderen, met een mes een vier-tal sneden toegebracht, zoodat hy zich onder geneeskundige behandeling moest stellen. Tegen de vermoedelijke dader L. v. d. P. uit Wijk is procesver baal opgemaakt. Almkerk. Dezer dagen ontving de Vereeniging voor Gezinsverpleging alhier, van een gever die onbekend wenscht te blijven een gift van f 100, voor deze nut tige Vereeniging een buitenkansje. De collecte gehouden in de Ned. Herv. Kerk voor de long. Vereen, alhier, bracht op de som van ruim f 33. Tot Hoofd der Openbare School te Woudrichem is benoemd de WelEdel Heer H. P. Vos thans Hoofd der O. L. School te Nieuwendijk (gem. Almkerk). Beneden-Langctraat. Naar aard appelen komt na den laatsten vorst meer behoefte en aangezien de ingekuilde voor raden niet zoo groot zijn in deze streek, valt op goedkoopte in dit artikel in het aanstaande vóórjaar niet te rekenen. Voor goede soorten wordt thans reeds f 8 per l.L. betaald zandaardappelen gelden tot r 5 per ILL. Naar poters komt ook weder groote vraag. Gameren. De rogge heeft zich met dezen afwisselenden winter vrij goed ge houden, maar over het geheel heeft de tarwe veel geleden. Blijkbaar is dit reeds van invloed op de graanprijzen, die thans eenigszins stijgen. Genderen. Door den heer G. van der Beek L Gz, alhier, zal dit jaar ter dekking worden gesteld de 3-jarige Belgischen goud vos en stamboekhengst «Mentor*. Meeuwen. Voor de militielichting 1923 zijn alhier ingeschreven 13 jonge lieden. De muziekvereeniging «Kunst en Vriendschap* hoopt thans op Zaterdag 25 Februari a.s. in het café Smits alhier eer.e uitvoering te geven, met medewerking van den humorist Kuij3 uit Herpt. Oudendijk, Dinsdagavond hield de landbouwvereeniging «Samenwei king« alhier in het gebouw der 2e Openbare Schooi een ledenvergadering, waar de Rijksland- bouw consulent te Breda, een lezing hield over organisatie en coöperatie. In zijn rede welke met aandacht werd gevolgd, besprak hij het doel en de werking der verschillende organisaties. Allereerst noemde hij de coöperatieve aan- en\erkoopvereenigingen. Zij stellen ten doel, de winst die anders door den tusschen- handel wordt gemaakt, zelf in de kas te krijgen ten voordeele der leden. Ook verkrijgt men bij aankoop betere controle op de producten dan wanneer elke land bouwer voor zich zelf gaat aankoopen. Zeer nuttige coöperatie's zijn ook de Boeren leenbanken, zij zijn voor de landbouwers gemakkelijk te bereiken en het geld is er meestal tegen een lagere rente te verkrijgen dan bij andere banken. Onderlinge vee verzekering noemde hij ook zeer voordeelig, vooral om de scherpe contróle, wat de premie ten goede komt, ook de stamboeken en niet minder brengt de N. B. M. v. L. de boeren in deze streek veel winst aan, winst die niet gemaakt wordt ten koste van anderen. Toch doet een Maatschappij van landb. veel in het belang der boeren. Spr. noemde o. a. de bemoediging in zake arbeidswet, vleeschkeuringswet, ongevallen wet, zomertijd enz,, zoodanig worden de belangen der landbouwers daar waar het noodig is, behartigd, eri wordt voorkomen dat er anders wetten tot stand zouden komen die zeer schadelijk zouden zijn voor den landbouw. Van de gelegenheid om vragen te stellen werd druk gebruik gemaakt, voornamelijk op het gebied van bemesting had men veel te vragen. Na de beantwoording dankt de voorzitter den geachlen spreker voor zijn leeizame rede en hoopt dat het gesprokene zal dragen tot bloei van onze afdeeling, Raamsdonksveer. Marktbericht Hó- tel de Reijer. Tarwe f 13, Haver f 13, Rogge f 11.50 4 f 12, Erwten f 19, Boo- nen f 21, Haverstroo f 13, Tarwestroo f 12, Hooi 38 k f 40. - De collecte voor den Zendingsbond bracht ruim f 93 op, Het jongste kind van dhr. D. gleed van een stoel en kwam met het gezicht in aanraking met de gloeiende kachel, waardoor het verschillende brandwonden bekwam. Sprang. Maandag j.l. derailleerde in den bocht aan den Meerdijk alhier een goederenwagen van den stoomtram, komende uit de richting Waalwijk. Het verkeer ondervond hierdoor ongeveer 2 uur ver traging. Waspik. De prjjs van het hooi blijft vast. Voor best hooi wordt f 43 per 500 K.G. besteed. Naar stroo komt meer vraag. De prijs is gestegen tot f 12 per 500 K.G. voor roggestroo. Ook haverstroo is zeer gewild. De prijs van het spek is nog da lende. Men besteedt thans nog 45 a 47 cent per pond geslacht. Jonge biggen, die 't vorig jaar voor f 35 per stuk verkocht werden, gelden nu f 12 a 113. Zondag j.l. speelde hier onze voet- halclub «O'ympia* tegen «Vitesse* uit Geertruidenberg en verloor met 20 Een nazaad der 17e eeuwsche «van Rijs* wijk's* een der oudste familiën van ons dorp, werd naar zyn laatste rustplaats ge bracht. Niet behoord hebbende, tot de aanzien lijksten, was Jan Govert van Rijswijk, in zijn stand een der voornaamste, temeer waar hij steeds zijne plaats kende. Zonder te leven in voortdurende onrust en onte» vredenheid met het zijne, zonder te strijden voor lotsverbetering heeft hij op zijne plaats als werkman, steeds zyn plicht gedaan en in tevredenheid met het levenslot hem toe bedeeld, met de zijnen zijn levensdagen in vrede gesleten, etende het brood zijns be scheiden deels. Behalve door zijne familie betrekkingen, zal zijn heengaan door velen betreurd worden getuige ook de belang stelling van velen, om den overledene de laatste eer te bewijzen. Steeds was hij een goede en getrouwe dienstknecht op wien zyn werkgever kon vertrouwen. Hij wist ondergeschikt te zijn, en ook als voorman zonder aanzien des persoons, zyn oordeel uit te spreken. Te arbeider, was hem niet een vloek maar een zegen, daar hij werkte met hand en hart. Zoowel bij particulieren als bij gemeente, polder en kerk was hy gezien. Was hij, als ieder onzer, als mensch, on volmaakt, toch is met «Jan van Toone* een dier oude arbeiderstype heengegaan, die in onze dagen steeds zeldzamer worden. Hij ruste in vrede. Een Abonné. VEEN, 17 Februari 1922. lm tabletten mmaS INGEZONDEN. Verleden Donderdag verkondigde de doodsklok der gemeente, dat het stoffelijk overschot van een mensch aan den schoot der aarde zou worden toevertrouwd. De rouwklager, die reeds te voren in de stra ten was omgegaan, had reeds den inwoneren kond gedaan, dat wederom een mensch de reis naar zijn eeuwig huis had aanvaard. Vergadering van den Raad der gemeente WIJK op Woensdag 15 Febr. vm. 10 uur. Voorzitter EdelAchtb. Heer R, J. van Doveren. Aanwezig de leden Bouman, v. d. Pol, v. Kuijk, v. d. Velden, Roza en Boender. De Secretaris is wegens ziekte afwezig, zoodat de Voorzitter voor deze vergadering als Secretaris zal fungeeren. De Voorzitter opent de vergadering met gebed. Ingekomen stukken Een schryven van den heer C. B. Vos, waarin hy kennis geeft met ingang van 19 Januari te bedanken als lid van den Raad. Van de Gezondheidscommissie te Heusden een schrijven, waarbij de opneming van het rookverbod in de politieverordening wordt goedgekeurd en instemming wordt betuigd met deze bepaling. Besluit van den Commissaris der Koningin, tot benoeming van den heer Griethuizen, Ontvanger der Registratie te Werkendam, als lid der Gezondheidscommissie Heusden. Kennisgeving van Ged. Staten, dat de kosten voor den keuringsdienst voor deze gemeente over 1922 f290.bedragen. Het lid Roza vraagt, of het niet nuttig zou zijn dat de gemeentebesturen hun stem verhieven tegen de verschillende kosten, die de hoogere regeering op de schouders der gemeenten legt. Men heeft den mond vol over bezuiniging, doch men bemerkt er niet veel van. Spr. vindt het o.a. be lachelijk, dat de heeren van den keurings dienst met 3 personen in een groote auto geregeld de streek afrijden, een inval in verschillende winkels doen en dan moeten constateeren dat de zaak in orde is. Wat kost dit niet De keuringsdienst mag voor groote plaatsen nuttig zijn, voor plat telandsgemeenten acht hy dien overbodig. Spr. meent, dat, zoo de gemeentebesturen eenparig protesteerden, dan wel succes te verwachten zou zijn. De Voorzitter verwacht er niet veel van al verheft men zijn stem hiertegen, ver schillende gemeentebesturen zijn reeds in verzet gekomen doch zonder succes. Al het spreken en schrijven over bezuiniging acht spr. slechts een verkiezingsleuser valt nog weinig te bezuinigen. Als men bij zijn eigen gemeente blijft, waarop zou men dan kunnen bezuinigen? Wethouder Boender meent, dat op de rekeningen der ambachtslieden wel was te bezuinigen, 't is treurig zooals sommigen rekenen. Spr. zou niet alleen hun werk, doch ook hun rekeningen nauwkeurig willen doen controleeren. Het lid v. d. Velden meent, dat de ambachtslui oordeelen, de gemeente is een ruif waaruit men maar zooveel mogelijk moet plukken. Aan de orde is thans vaststelling Ge meenterekening 1920. De Voorzitter zegt, dat deze rekening 14 dagen ter inzage heeft gelegen, dat daartegen geen bezwaren zijn ingebracht en verzoekt da commissie van onderzoek verslag uit te willen brengen, Het lid v. d. Velden zegt, als rappor teur dier commissie, dat deze gisteravond tot half elf heeft gezeten om de rekening na te zien, dat eerder de beseheiden der rekening, door ongesteldheid van den se cretaris, niet klaar waren. De behandeling der rekening is toch reeds over tijd en daarom heeft de commissie zich gehaast, ze nog voor deze vergadering na te zien en af te werken, hoewel ze den tijd van een paar uren daarvoor te kort achtte. Ze heeft echter een en ander nauwkeurig nagezien en heeft geen fouten kunnen vinden. Alleen zou de commissie gaarne inlichtingen hebben omtrent den post bijdrage voor de Gezondheidheidscomrnissie te Heusden. De gemeente Nieuwkuik, ook een flinke gemeente, betaalt daaraan f67.de gemeente Heusden f91.en voor Wijk is dit f133. De Voorzitter zegt, dat het bedrag per inwoner wordt berekend. Nieuwkuik heeft slechts 1409 inwoners eri Heusden heeft er ook minder dan Wijk, vandaar het verschil. Het lid v. d. Velden zegt, verder nog mede te kunnen deelen, dat 1920 een zeer schadelijk jaar is geweest, waarin veel werkzaamheden zijn verricht. Daarbij is de gemeente door verschillende ambachts lieden reusachtig afgezet. De commissie zou B. en W. daarom willen verzoeken, voortaan een oog iu het zeil te houden, omdat zoo iets iri het vervolg niet voor kan komen. Wel zijn de werkzaamheden van 1920 voor een groot gedeelte het gevolg geweest van de nalatigheden van de voorgangers van den tegenwoordigen Raad, die verschillende werkzaamheden maar hebben uitgesteld, zoodat de nieuwe Raad alles kreeg op te knappen. Vroeger waren de loonen veel minder en was alles veel goedkooper gedaan kunnen worden. De Voorzitter is van meening, dat men die werkzaamheden niet op den ouden Raad mag afschuiven. Het lid v. d. Velden houdt vol, dat verschillende werkzaamheden open stonden die vroeger gebeurt hadden moeten zijn, doch wil daar niet verder op ingaan, hier over is reeds genoeg gezegd. Alleen, in 1918 is een paal van het steiger aan de aanlegplaats stuk gevaren, door de Assurantie-m latechappij is toen het bedrag betaald en het is 1921 ge worden eer de paal op zijn plaats is gezet. Het ontvangen bedrag is er bij ingeschoten en de tegenwoordige raad heeft maar weer te zorgen dat het bedrag er komt, terwijl de vorigeri raad het geld er voor disponibel had. De Voorzitter zegt, dat de oude paal nog 2 a 3 jaar is meegegaan. Het lid v. Kuijk zegt, dat de boomen, voor palen bestemd, door Bouman zijn aangenomen om te Andel te gaan rooien, behalve de wortels en takken heeft Bouman daarvoor een bedrag van f 15,ontvangen. Spr. meent, dat er wel wat ruim is om gesprongen met de gemeente financiën. De Voorzitter meent, dat, alleen voor afval te Andel boomen gaan rooien, wel wat te veel gevergd is. 't Is best mogelijk dat Bouman er goed mede is geweest, doch deze is 5 dagen naar Andel geweest en heeft dus f3.per dag ver diend, wat toch niet overdreven is. Het lid v. Kuijk zegt, dat de takken en verdere afval meer dan f 15.waard zrjn, bovendien vindt spr. 5 dagen voor het rooien van 2 boomen ook wel wat overdreven, zijn eigen werkzaamheden, als opbinden van takkebosseri enz., zal in dien tijd wel begrepen zijn. v. d. Velden. Ik heb reeds meer ge zegd, dat het lid van Kuijk het altijd wil zoeken op het loon van den werkman, voor 5 dagen werken is f 15 toch werkelijk niet overdreven. Dit is iels wat niet op uw weg mag liggen, u begint aan het verkeerde eind, bent u er nu zoo sterk tegen dat iemand f3 per dag verdient? v. Kuijk. Ik spreek in 't algemeen en ben er voor allen over denzelfden leest te schoeien. Voorzitter. Het bedrag komt mij niet te hoog voor. v. d. Velden. Verder spijt het mij dat ik niet breedvoeriger verslag kan uitbrengen, de tijd van een grondig onderzoek was te kort, fouten heeft de commissie niet kunnen vinden. Voorzitter. Is er misschien nog iemand die iets omtrent de rekening in het midden heeft te brengen Zoo niet dan stel ik voor deze voorloopig vast te stellen in ont vangst op f127 877.96 en in uitgaaf op f 129.731.80 sluitende alzoo met een na- deelig slot van f 1835.84. Met algemeene stemmen wordt hiertoe besloten. Vervolg Raadsverslag volgend nummer.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1922 | | pagina 2