Dit Nummer beslaat uit 3 Steden EER OM EER. RAAMSDONKSVEER. Rock ons SUCCESMERK, MAGAZIJN Tel. int. 412. Hinthamerstpaat 24, 's-BOSCH Waterpoort, Heusden. Uitgever: L* J. VEERMAN, Heusden. No, 4168 Zaterdag 25 Februari 1922 I SENORIO de 10 cents sigaar, J FEUILLETON. Correspondentschap le Klasse. KEIZERSDIJK F. 81. 9-12 uur. H. J. ABBIMK. cTde kemp, IN GOUD EN ZILVER, Reparatie-Inrichting. lIAHLMANN's Ileeren- en Kinderkleediiig lAND VAN ALTENA DRAAGT Gorinchem. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 13 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur ingewacht. samengesteld uit de edelste tabakken en hoogfijne kwaliteit. Groothandel in sigaren, sigaretten, tabak. BÜITENLANDSCH OVERZICHT. Frankrijk heeft het eindelijk zooever gekregen dat de conferentie van Genua zal worden uitgesteld. Het verschil van gevoelen tussehen En geland en Frankrijk maakte haar verdaging reeds waarschijnlijk, afgezien nog van de Italiaansche minisitercrisis, die het uitstel zoo goed als zeker maakte. -De politieke crisis te Rome is echter niet de eenige spaak in het wiel. Zoolang de regeeringen van Londen en Parijs het over de strekking van sommige punten der agenda van de conferentie niet eens zijn, zal zij moeilijk kunnen aanvangen. Te Londen hoopt men dat het uitstel niet van langen duur zal zijn. Om spoediger tot overeenstemming te geraken zullen Poincaré en Lloyd George aan het einde dezer week waarschijnlijk te Pas de Calais samenkomen en een bespreking houden, waarvan zal afhangen of de conferentie van Genua voorloopig uitgesteld zal worden tot 15 Maart, of indien dan de voorbereidende werkzaamheden nog niet voltooid zijn, tot 23 Maart. De «Temps« is van meening, dat het onderhoud tussehen Lloyd George en Toin- caré er toe zal leiden dat spoedig tussehen Engeland en Frankrijk overeenstemming zal worden bereikt, hetgeen vurig door Frankrijk wordt gewenscht. Omtrent de conferentie van Genua schrijft het blad, dat deze conferentie voor J\aar het Fr arisch. 54) Hoe vaak had hij het gesprek op een ander onderwerp gebracht als zij hem over de schilderachtige hoedjes in de winkels sprak en hare verbazing over de schoone modelletjes te kennen gaf. Toen zy hare belijdenis deed, had hij gezien, hoe zij de meisjes met groote oogen bekeek, in hunne aardige witte kleeding. Zij alleen liep met zwarte bottines. Hij kon haar geen ander schoeisel geven. Het juikje, het kerkboek en de sluier haddden zijn financiën uitgeput. Hy had nog slechts vijf gulden thuis liggen. En toen zij zestien jaar oud was, had hij haar zoovele aangename zaken moeten weigeren, omdat hij tot de armen behoorde. Hij had er altijd naar gestreefd, om haar zoo fraai mogelijk aan te kleeden. Des Zondags in de kerk vergeleek hij haar toliet bij die harer speelmakkertjes en dan schudde hij meewarig het hoofd. «De armen moesten geen kinderen heb bent riep de ongelukkige uit, op de knieën vallend. «Mijn lieveling, mijn oogappel, ik vraag je vergeving. Ik ben altijd arm geweest. Ik bezat slechts twee zaken, waaraan ik mij zeer gehecht gevoelde de taal der muziek en u 1 Mijn muziek, nie alles een conferentie voor het herstel moet zijn, In de eerste plaats moet de eerbied voor de verdragen bij de conferentie voor zitten. De verklaring van Lloyd George te Cannes en de redactie van art. 3 van het programma der conferentie van Genua leggen getuigenis af van de bedoelingen der geallieerde regeeringen. Evenwel zou het noodzakelijk zijn, dat de geallieerde regeeringen tot een absolutie en imperatieve overeenstemming komen, dat geen enkele verdragsbepaling ter sprake mag worden gebracht in verband met eenig artikel van het progamma of in eenig sta dium der conferentie. Deze eerbiediging der verdragen brengt twee zeer belangrijke verplichtingen met zich ril. le. Het vraagstuk der schadeloosstelling mag niet door of in verband met de confe rentie van Genua worden besprokens aan gezien zulks tegen den geest der verdragen zou indruischen. 2e. De Volkenbond mag niet worden beroofd der prerogatieven, welke hem zijn verleend bij het pact, dat in de verdragen is opgenomen of van de andere bepalingen, welke de verdragen bevatten. Er zijn nog twee andere problemen, welke evenmin aan het toeval mogen worden overgelaten. Bij de toepassing der resolutie betreffende de eerbieding van de binnen- landsche souvereiniteit der staten moet men er rekening mede houden, dat de vcikers, die van de vijandelijke overheersching zyn bevrijd, maatregelen kunnen nemen, welke bestemd zijn om den terugkeer le beletten der dynastieke, die hen hebben onderdrukt. mand kent haar en u, u heb ik niet in het leven kunnen behouden. Het huis was u te somber, te armoedig. Gij zyt nu heen gegaan, naar boven. Daar die heerlijke hemelsche gewesten Ge hebt gelijk ge had. De engelen benijden u, Marcelle, mijn Marcelle 1« Nu eerst barstte hij in tranen uit. Zijn hart klopte onstuimig. Met het hoofd op het bed snikte hij een uur lang, toen hief hij het betraande gelaat opwaarts en mompelde «Waarom ween ik Omdat voor mij alles gedaan is Bij deze woorden kwam er een glimlach om zijne lippen, dezelfde glimlach, toen hij had gezien, dat zijn dochter stervende was. Hij ging weer zitten, veegde nog een maal de oogen uit en dacht aan den dood. Hij vond dien aangenaam en vertroostend, dien toestand, waaraan zooveel anderen met ontzetting en vrees denken. Hoe meer hij zich verdiepte, hoe meer hij tot de overtuiging kwam, dat Marcelle zich uiterst gelukkig moest gevoelen. In Marcelle ver heerlijkte de dood zichzelven. Hij beschouwde den dood nu eerst als eene verlossing, hij ver langde er-naar als naar een Eldorado. Hy zag haar aan en bemerkte de veranderingen, die bij haar plaats grepen. De mond werd hoe langer hoe leelijker, de oogen begonnen in te vallen in de diepe kassen, haar vin gertoppen werden zwart. De bloemen be gonnen te verwelken en hare geur te ver liezen. De dood haat het leven 1 Aan den anderen kant dient de kwestie der Russische schulden aan de particuliere inschrijvers der industrieele leeningen niet verbonden te worden met de kwestie der officieele erkenning noch aan die der credieten en moet zij bij den aanvang van eenige onderhandeling op beraadslaging met de vertegenwoordigers der Sovjet-republiek worden geregeld. De internationale conferentie van zaken lieden, welke met goedkeuring van den Oppersten-Raad is bijeengeroepen, om een nieuwe internationale corporatie te vormen, voor het herstel van den Europeeschen handel, is te Londen geopend. Behalve de vertegenwoordigers de Euro- peesche volken, namen ook twee bekende Amerikaansche hankie' s aan de besprekingen deel. Duitsche vertegenwoordigers waren niet aanwezig, doch naar verluidt zullen TELEF. 15. GJ-evestigfd.: Voor verwisseling van Bank papier en Specie, Discontee ring, Beleening, Bewaarge ving, 4ssignatiën, enz,, is het Kantoor geopend van Nadere inlichtingen verschaft gaarne De Correspondent, Toen de geneesheer bij hem kwam en en tot hem zeide «Mijnheer, het wordt tijd, dat uw dochter op de baar komt« had de organist hem half wezenloos aangezien. Zijn zielesmart verzette zich tegen die wreede woorden. «Nu al klonk het somber en vragend van zijn bleeke lippen. De geneesheer ging heen, Duviquet bleef alleen. Zelfs zijne godsdienstige ideeën gaven hem geen rust. Hij kon zich on mogelijk bij het bestaande neerleggen. Eén ding hield hem steeds bezig men zou zijn dochter ontnemen. Want zij behoorde hem, niet anderen toe. Hij begreep niet, met welk oogmerk zij zich met zijn zaken bemoeiden. Hij stond op het punt om gek te worden, draaide de deur op slot en besloot het lijk, het eenigste, wat hij nog bezat, te verdedigen. Tegen vier uur in den middag kwamen de bidders en klopten aan. Hij liet ze binnen. Zyn drift was bekoeld. Hij scheen tot besef gekomen te zyn, dat hij voor de wreede noodzakelijkheid moest bukken. «Komt binnen* sprak hij. «Doch denkt er aan, dat gij het lijk niet aanraakt.* De organist keerde zich nu even om. Toen de baar voor het bed stond, naderde hij zijn dochter, nam haar in de armen, was verbazend, dat het lichaam niet mee gaf, en ging toen knielen, terwijl hij het in de armen hielden. Hy legde den eenen arm om de hals en kuste het gelaat harts- tochelijk. Hy kon maar niet besluiten van zij vóór het einde der huidige bijeenkomst arriveeren. Volgens de «Daily News« bestaat er alle kans op, dat de corporatie nog in den loop van deze week tot stand zal komen. SmNË^XAND. Verpletterd. Men meldt uit Diemen aan het «Hbl.* Op den Muiderstraatweg bij de brug over 't Merwedekanaal had B. Griffioen, wonende daar in de buurt, voor de brug moeten wachten en stapte, nadat de brug gesloten was, weer op zijn fiets. Van den anderen kant kwam een automobiel, Griffioen, die een zak op den rug droeg, raak zijn stuur kwijt, kwam tussehen de tramrails en slin gerde tegen de auto. Zijn hoofd werd verbrijzeld. De dood volgde onmiddellijk. o Brockhuijg vrijgesproken. Het Gerechtshof te Den Haag heeft be vestigd het vonnis van de Rechtbank te Rotterdam waarbij W. H. Broekhuijs werd vrijgesproken van de hem ten laste gelegde oplichting ten nadeele van Mej. E. van der Vliet. Verder heeft het Hof niet geleverd ge acht het bewijs van de oplichting wat betreft de gesties van Broekhuijs ten aanzien van de Rotterdamsche Landbouw- en Handéls- bank, waarvoor de Rotterdamsche Rechtbank hem veroordeeld had tot 40 jaar gevangenis straf. Opnieuw rechtdoende sprak het Hof bekl. ook voor dit feit vrij en gelastte zijn onmiddellijke invrijheidstelling. Een protest-nota van België aan onze regeering I Men seint uit Brussel aan de Tijd De hier verschijnende Vlaamsche en Fransche bladen maken gewag van een rede door den heer Gerretson in de Tweede Kamer uitgesproken, welke als een ingrypen in België's binnenlandsche politiek wordt beschouwd. In die rede heeft de heer Gerretson uiting gegeven aan het, naar hij haar te scheiden. »Mijnheer« zeide de aanspreker «het wordt avond. «Ja. Je hebt gelijk. Bevend stond hij op, legde het lijk in de kist, plaatste onder het hoofd een kus sen en ging toen bidden. Toen alles met een zwart laken was overdekt bevond hij zich onwel. Dien avond kwamen Gonenc en zijn vrouw in de woning van den organist, om, trots de tegenstribbeling van Duviquet den laatsten nacht bij het lijk te waken. De onge lukkige vader gevoelde zich diep ongelukkig. Gonenc stond er op, dat hij wat rust zou nemen en dwong hem er zelfs toe. De grijsaard liep eenige minuten, stond op en werktuigelijk als een sonnambule zette hij zich voor de piano, waarop hij een treur- marsch speelde. «Ik kan nu slechts in klanken tot haar spreken* zeide hij «dat is de eenige taal, die Engelen verstaan, Gonenc en zijn vrouw zagen het schouw spel ontroerd aan. Zij deden geen moeite hem te naderen. Duviquet was nog nim mer zoo bezield geweest. De klanken maakten een diep ingrijpenden indruk. Dat duurde twee uur lang. Toen kleedde hij zich aan. «Waarom kleedt je je nu reeds aan* sprak Gonenc verbaasd «het is nacht.* «Ik moet weg.* «Waarheen «Naar de kerk.* zeide, onder het Nederlandsche volk groeiende besef, dat een duurzame veiligheid van Holland's zuidelijke grens niet mogelijk is, vóórdat het Nederlandsche sprekende en denkende deel van België, dat wil zeggen vóór dat Vlaanderen tot volkomen politieke mondigheid zal zijn gekomen. De (Brusselsche) «Standaard* verneemt, dat deze uitlating van den heer Gerretson misschien aanleiding zal geven tot een nota van België, waarbij de Nederlandsche regeering zou worden gewezen «op het min passende van het optreden van het Nederlandsche Kamerlid.» Uittocht door den fiscus. De uittocht der meergegoeden naar België en Fi ankrijk neemt in sommige groote gemeenten des lands zulk een afmeting aan, dat het noodig is hierop de aandacht te vestigen. Nu weer komt het bericht, dat dr. Bre- dius, de bekende verzamelaar van kunst voorwerpen, Den Haag gaat verlaten, ge dwongen door den fiscus. De belastin gen drijven hem uit Verkoop ran legerpaarden. Binnenkort zal een aanvang gemaakt worden met de verkooping van overcomplete paarden bij de artillerie. De verkoopirsgen zullen voor enkele garnizoenen zoo mogelijk plaats hebben op de dagen, dat aldaar paardenmarkten worden gehouden. «Het is drie uur De dienst begint om negen uur, Duviquet.* «Nog zes uur Wat een tijd I* Gonenc staarde hem aan. Hy vreesde dat zijn vriend krankzinnig was geworden. Maar Duviquet ging voort met zich aan te kleeden. «Ik zou niet graag te laat komen« mompelde hij «dat zou ik mijzelven nooit kunnen vergeven.* Hij zweeg even doch vervolgde weer «Komt je zoon nog, Gonenc «Hij zal niet. durven.* «Zij heeft hem alles vergeven. Dat zal hem wel genoegen doen. Je weet hoe de vrouwen zijn. Als zij iemand liefhad, be staat de klove niet lang. Zij heeft hem eenige uren vóór haar dood alles vergeven. Laat hem komen. Hy moet komen. Anders zal ik hem halen. Het is toch vreemd, toen hy bij zijn terugkeer ons kwam op zoeken en Marcelle iets omtrent de gewoon ten van het land, dat hij bezocht heeft, wilde weten, heeft hij haar de begrafenis plechtigheden beschreven. Wat ik zeggen wil, zou Marelle wel dood zijn? Er zijn sommige menschen die men dood waant en die zich later in de kist opheffen «Duviquet* antwoordde Gonenc ontsteld, «je bent opgewonden. De organist scheen inderdaad in ijlenden toestand te zijn als iemand, die door hevige koorts is aangetast. Gonenc trachtte dit denkbeeld hem uit het hooofd te praten. Duviquet scheen hem niet te begrijpen. Wordt vervolgd.) NIEUWSBLAD fosr liet Lui van Heusden en Altena, de Lansslraat en U Biiiiltniird

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1922 | | pagina 1