3de BLAD NIEUWSBLAD. BEHOORENDE BIJ HET Vervolg Raadsverslag W IJ K. Behandeling Gem.-Begrooting 1922. Ook deze heeft 14 dagen ter inzage gelegen en zijn ook daartegen geen be zwaren ingebracht. De Voorzitter verzoekt de commissie van onderzoek verslag van hare bevindingen te willen uitbrengen. Het lid v. Kuijk zegt, dat de Secretaris wegens ziekte niet tegenwoordig was, dus geen toelichting kon geven en de commissie derhalve zelf moest zoeken. Een paar pesten waren de commissie niet duidelijk. De Voorzitter licht deze toe en zegt, dat ook een schrijven is ingekomen van den armmeester W. Moutha&n. Deze heeft uit het jongste Raadsverslag gezien, dat het lid v. d. Velden vreest, dat genoemde armmeester de menschen, die om steun komen vragen, zal afzouten met een brood en een half mud steenkolen. Op de be grooting is voor het armbestuur f 2000. uitgetrokken, waarvan f1926.zijn be stemd voor vaststaande uitgaven (voor verpleegden enz.). Er blijft dan slechts f 75.om te bedeelen, de vraag is nu, hoe het aan te leggen om ruimer te be deelen. v. d. Velden. Ik heb dat niet zoo gezegd ik heb gezegd, iemand die geen armoede kent, zal misschien denken, dat met een brood en een half mud steenkolen al heel wat gedaan kan worden, doch er komt zooveel meer kijken. Ik zou hierop in de eerste plaats willen zeggen, om, indien mogelijk, meer op dien post uit te trekken. Volgens mijne meening, is het de grootste verplichting van den Raad, te zorgen voor behoeftige lieden. Boender. In het te kort dient te worden voorzien, dat kan zoo niet blijven Roza. Aan het eind van het jaar wordt meestal door het Armbestuur den Raad een extra-subsidie gevraagd. Kan nu niet, als tot heden gebruikelijk, met bedeeling doorgegaan worden en aan het eind van het jaar het te kort door den Raad gedekt worden. Voor Hoofd. Omslag is een bedrag op de begrooting uitgetrokken van plm. f22000 voor opeenten op de vermogensbelasting f 700. voor grondbelasting f 200.en voor personeele belasting eveneens f200. Bij den post jaarwedde gemeentebode, groot f 900.zegt het lid v. Kuijk, dat hij de meening is toegedaan, dat de jaarwedde van bode is vastgesteld op f 800.plus f 100 duurtetoeslag, zooals het hier op de begrooting staat is de jaarwedde f900. De Voorzitter zegt, dat in de memorie van toelichting is omschreven dat de jaar wedde f800.bedraagt en f 100. duurtetoeslag wordt gegeven. Voor vast stelling der jaarwedde op f 900. is een nieuw Raadsbesluit noodig. Het lid v. Kuijk zegt, dat het vorig jaar voor onderhoud rijwielen voor den veldwachter en den bode f50.op de begrooting stond uitgetrokken en thans f100. Spr. meent, dat f25.voor ieder voldoende is. Het lid .v. d. Velden zegt, zich wel te kunnen vereenigen met 125.per rijwiel toe te kennen, doch vraagt men, of daar voor een rijwiel, dat dagelijksch gebruikt wordt, onderhouden kan worden, dan moet hij dit ontkennend beantwoorden. Voor onderhoud is zeker f 50 noodig. v. Kuijk. Moeten dan alle kosten door de gemeente worden betaald v. d. Velden. Als de Graaf! gaat loopen komt hij niet klaar, wat zal dan meer kosten? v. Kuijk. Ik stel voor, om den post van f 100.weder op f 50 te brengen. Dit voorstel wordt verworpen met 5 tegen 1 stem. Alleen het lid v. Kuijk stemde voor. Het lid v. d. Velden zegt, dat op de begrooting voor uitvoering der levensmid delenwet is uitgetrokken f 575.— en voor vleeschkeuring f 100.Dit komt spr. te hoog voor. De Voorzitter antwoordt hierop, dat thans blijkt dat de kosten voor deze gemeente inzake levensmiddelenwet f290.bedragen, de betreffende post zou dus met f285. verminderd kunnen worden. Gaat de wet op de vleeschkeuring echter door dan is f 100.veel te weinig. Het lid v. Kuijk zegt, dat de post pen sioensbijdrage gemeente-ambtenaren f 200 hooger is dan vorig jaar. De Voorzitter zegt, dat in den loop van het jaar een zeker bedrag wordt gestort bij het Rijk, later komt dan de afrekening en nu is gebleken dat over het vorig jaar te weinig was gestort, daarbij ondergaat de pensioensgrondslag door periodieke ver hoogingen geregeld wijziging. Het is best mogelijk dat de post thans te hoog is ge raamd, doch met zekerheid is dit niet te zeggen. Het lid v. Kuijk zegt, dat de commissie verder geen opmerkingen omtrent de be grooting heeft, alleen heeft deze nog gezien, dat voor de 3 ambtenaren ter secretarie elk f 50. is uitgetrokken, totaal f 150. Het lid v. d. Velden meent, dat de gemeente bare werkzaamheden goedkoop gedaan krijgt, moest een bezoldigd ambte naar worden aangesteld, dan kwam men met met f 1000.'klaar. Het lid Roza zegt, dat hij, evenals v. d. Velden reeds meermalen heeft gedaan, thans ook zou willen wijzen op een fout van een vorigen Raad. Spr. vindt het lam, dat de Secretaris niet aanwezig is, 't is net of men nu van zijn afwezigheid gebruik wil maken, doch het onderwerp komt nu te sprake. Het is van vroegere raadsleden een groote fout geweest om den Secretaris bij de vele bijbaantjes die hij reeds had ook nog het gemeente-onvanger- schap op te dragen, er werd op die ma nier te veel werk op één paar schouders gelegd. De Voorzitter zegt hier ook niet voor geweest te zyn, doch als men jong is dan denkt men die werkzaamheden kunnen er nog wel bij en dan gaat dat ook wel men slaapt dan toch wel, doch als men wat ouder wordt schiet dit er bij in. Spr. zegt den Secretaris reeds een jaar geleden den raad te hebben gegeven, om verschil lende bijbaantjes die veel tijd vergen en weinig opleveren van de hand te doen. Zoo de Secretaris echter reclameert en zegt het werk niet langer af te kunnen, dan moet er een ambtenaar komen. De Voorzitter vraagt of nog iemand iets omtrent de begrooting heeft op te merken, waarop het lid Roza vraagt of op de be grooting een post is uitgetrokken voor be mesting van het Korenzand. Naar men algemeen beweert, zal zonder bemesting van het grasgewas niet veel terecht komen, wat denken B. en W. daaraan te doen Bouman. Het gras heeft een slechten zomer gehad, naar mijne meening komt het Korenzand niets te kort dan 2 last schuimaarde per hont, maar het geld. Voorzitter. Het beste is nogeeos af te wachten, misschien als de grond wat meer regen krijgt, dat het dan nog wel meevalt. Roza. Het is toch goed dat B. e i W. dit onder de oogen houden en te zijner tijd zoo noodig maatregelen nemen. Bouman. Ik had nog iets; op de be grooting is als subsidie voor het armbe stuur een bedrag van t 2000 uitgetrokken. Zooals straks is gezegd, kunnen wij daar mede niet toe komen, er is wel gezegd dat wij het tekort kunnen by nemen, doch het liefste zag ik dat een bedrag werd genoemd. Wat wij niet noodig hebben zullen wij niet uitgeven, doch de toegestane subsidie, is reeds geheel beschikt. Voorzitter. Als wij het bedrag f 285 dat bij de Warenwet over is eens bij de f 2000 voegden. Roza. Ik heb ook een avond gezeten om de begrooting na te zien en gezien, dat de crisisschulden belangrijk gedaald zijn krijgen wij de in de Tweede Kamer toegezegde rijksuitkeering, dan zal met de aflossing van dit jaar er niet veel van overblijven. In de naaste toekomst krijgen wij dus een daling der uitgaven. Het Armbestuur komt niet te kort voor het eind van het jaar. Ik zou daarom voor willen stellen zoolang te wachten, dan kunnen wij het tekort op de volgende begrooting zetten. Bouman. Het geld voor de gewone bedeeling komt niet te kort voor het laatst van het jaar, doch het Armbestuur heeft gaarne eenige zekerheid] om te weten, hoe ver zij kunnen gaan. Voorzitter. Mij dunkt als de Raad de verzekering geeft, dat hij het tekort, bij zuinig beheer zooals wij dit van het Arm bestuur gewend zijn, zal dekken, indien het bedrag van f 300.niet wordt over schreden, het armbestuur met deze ver zekering wel genoegen kan nemen. Wethouder Bouman, tevens lid van het armbestuur, neemt met deze toezegging genoegen. Hierop wordt de begrooting met alge- meene stemmen in ontvangst en uitgaaf vastgesteld op f 64095.78. Eveneens wordt met algemeene stemmen bepaald, dat het vermenigvuldigingscijfer voor den Hoofd. Omslag ten hoogste 2 pet. zal bedragen. De verordening op de heffing en invorde ring van den H. O., in een vorige ver gadering vastgesteld, moet opnieuw worden vastgesteld, omdat de termijn voor inzen ding bij Ged. Staten was verstreken. Met algemeene stemmen wordt daartoe besloten. Van de Directie der Holl. Buurtspoor wegen te Tilburg is een verzoek ingeko men om een subsidie groot f 500.voor de tramlijn Drunen Heusden. Het tekort op deze lijn bedraagt over 1920 f 12000 Rijk en Provincie dragen in dit tekort bij zoo de betrokken gemeentebesturen hierin ook willen bijdragen. Het lid v. d. Pol kan het nut van de tramlijn voor deze gemeente niet inziet- en verklaart zich ook tegen subsidie. Het lid v. d. Velden zou niet tegen subsidie zijn indien de gemeentefinanciën in beteren staat verkeerden, thans acht ook hij het verleenen van de gevraagde subsidie onmogelijk. Met algemeene stemmen wordt hierop op voorstel van den Voorzitter besloten, de Directie te berichten, dat het gemeet-te- bestuur met het oog op den financier len toestand der gemeente en niet het gr<> >te nut dat de lijn voor de gemeente Wijk heeft inziende, afwijzend op het adres ge schikt. Van de commissie tot wering van schoolverzuim is ingekomen het verslag van hare verrichtingen over het jaar 1920. Vijf vergaderingen zijn gehouden en 20 oproepingen hebben plaats gehad, waarvan 17 voor ingezetenen uit Wijk en 3 uit Aalburg. Aan de gedane oproepingen werd slechts weinig gehoor gegeven, zij die verschenen stelden het verzuim meest op rekening van armoede, of op andere redenen die de commissie niet waarschijnlijk voorkwamen. De commissie hoopt, dat de nieuwe wet, waarbij direct procesverbaal kan worden opgemaakt, gunstig op de verzuimen zal werken. Door de commissie zijn 85 paar klompen verstrekt waarvan 51 paar aan kinderen die de school te Wijk, en 34 aan kinderen die de school te Aalburg bezoeken. Ingekomen zijn verder 30 reclames Hoofd. Omslag, op voorstel van het lid Van Kuijk zal de Raad daarvoor Zaterdag middag zitting houden. Bij de rondvraag zegt het lid v. d. Velden, dat de oudercommissie er prijs op zou stellen indien in de politieverordening de bepaling werd opgenomen, waarby den veldwachter de bevoegdheid werd gegeven

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1922 | | pagina 7