Een wedvlucht door Nederland. Men meldt uit Eindhoven, dat in den loop van den Zomer een groote vliegtocht (wedvlucht) door heel Nederland georgani seerd zal worden, waarvoor reeds op een aantal plaatsen landingsterreinen beschikbaar zijn gesteld. Wegens de belangrijke prijzen verwacht men talrijke binnen- en buiten- landsche deelnemers. o Daling weilandrerpachtingen. Bij de te Tiel gehouden weilandver pachtingen werden veel lagere prijzen be steed dan het vorige jaar. Voor sommige perceelen beliep 50 pCt. De duurste per- ceelen waren 30 pCt. lager dan verleden jaar. Droevig ongeval. Te Enschedé heeft Woensdag zich op den spoorweg nabij wachtpost 81 op de lijn Hengelo-Enschedé een droevig ongeval afgespeeld. Op het dubbele spoor passeert te ruim 11 u. een goederentrein, komende uit Enschedé, terwijl direct daarop de laatste personentrein 1747, komende uit Hengelo, voorbijgaat. De 30 jarige Geert Termeytelen, de 20- jarige Anna Alteppink uit Gronau, G. Gunnink en Nic. Termeytelen uit Enschedé, zaten op een met een paard bespannen wagen voor den gesloten overweg te wachten. Toen de goederentrein voorbij was openden zy den afsluitboom en werd de wagen, die op het spoor reed, door de personentrein overreden. Toen de trein tot stilstand was gebracht bleek, dat Geert Termeytelen het hoofd was verpletterd. Het meisje lag dood op den bufferbalk der locomotief. Ook het paard was dood. De lijken der slacht offers werden met den trein naar Enschedé vervoerd. G. Gunnink en Nic. Termeytelen, die niet meer op den wagen zaten en geen letsel bekwamen werden nog denzelfden avond door de politie gearresteerd. Laatst genoemde heeft reeds bekend, geholpen door Gunnink, den afsluitboom te hebben geopend. De machinist van den personentrein uit Enschedé die het ongeluk niet kon ver hoeden, was zeer onder den indruk van het gebeurde. liywieloiigeluk met doodelyken afloop. Een zeer ernstig ongeval deed zich te Oud-Carspel voor. De heer G. W. kwam met zijn fiets voor den meelwagen van den heer Bos te vallen, die bespannen was met twee paarden. Met verbrijzelden voet en hevig gewond werd hij onder den wagen van daan gehaald, terwijl de paarden op hol sloegen. De koetsier werd tusschen de paarden geslingerd en kreeg den wagen over zich heen. De onmiddellijk toege snelde geneesheer kon niet anders dan bij den koetsier den dood constateeren. De paarden werden te Noord-Scharwoude tot stilstaan gebracht. o Poolscho schuldaflossing. In de Tweede Kamer heeft minister Van IJsselsteijn medegedeeld, dat de Poolsche regeering een niet onbelangrijk gedeelte van het bedrag, dat zij verschuldigd is wegens door Nederland geleverd kleeding, heeft afbetaald. Binnenkort zal weer een gedeelte worden betaald, terwijl het restant zal worden gestort over 10 jaren, met bijbetaling van rente. De heer Hertzberger, die een provisie van een half millioen gulden had genoten, heeft zich bereid verklaard, dit bedrag vrij wel geheel in de schatkist terug te storten. PLAATSELIJK NIEUWS. Hensden. Aan het postkantoor Heusden en de daaronder ressorteerende hulppost kantoren werd gedurende de maand Februari 1922 ingelegd f 17154.60 terugbetaald f 16747.47. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 9125. Aalburg. Men schijnt ook hier in te zien, dat de hooge pachtprijzen van de laatste jaren, niet langer gehandhaafd kun nen blijven. Hetgeen blijkt uit de jl. Don derdag gehouden weilandverpachting. Die van de Ned. Herv. Kerk brachten f1376 en die van de Diaconie f 206 minder op dan het vorige jaar. Almkerk. A.s. Donderdag 9 Maart hoopt de beroepen predikant Ds. Peterse van Oud-Loosdrecht een bezoek aan deze gemeente te brengen, terwijl alsdan Z.E.W. vermoedelijk des avonds half zeven voor de Herv. Gemeente op zal treden. Te Nieuwendijk (gem. Almkerk) is een adres voorzien van 52 handteekeningen aan H. H. Ged. Staten der provincie ver zonden, met verzoek aan het besluit van den Raad dezer Gemeente van 15 Febr. 1922, betreffende de opheffing der O.L. School aldaar, hunne goedkeuring te ont houden. Dezer dagen slaagde de Heer G. J. Wijnands te Nieuwendijk (Gem. Almkerk) te 's Hage voor het Diploma Chauffeur. Maandagavond j.l. werd de hulp der politie ingeroepen voor een man, die ongesteld was geworden en op de straat lag. De veldwachter trachtte dezen persoon onder dak te brengen in 't café Dekker, alwaar hij werd geweigerd. Gelukkig onfermde de caféhouder S. zich over dezen ongelukkigen, die hem van het noodige voorzag. A.s. Maandag 6 Maart n.m. 6.30 uur hoopt voor de Anti-Rev. Kiesvereen. op te treden de WelEdele Heer C. B. v. d. Wal van Randwijk, met het onder werp »Anti-Rev. Politiek«. Ook vrouwen zijn welkom. De vergadering zal plaats hebben in de zaal van C. Dekker. 1 April a.s. hoopt de heer G. de Horn, Kantoorhouder by de Posterijen te Nieuwendijk (gem. Almkerk), den dag te herdenken waarop hij voor 25 jaar in dienst trad bij de posterijen. Het zal den jubilaris zeker dien dag niet aan belang stelling ontbreken. Capelle. Ons muziekgezelschap »Kunst na Arbeid hoopt Dinsdag, 7 dezer en Woensdag 8 Maart d.a.v. in de zaal van den heer L. F. van Dongen haar eerste uitvoering te geven. Het programma bevat een 12-tal nummers, waaronder 6 muziek nummers en 6 comische voordrachten. Kaarten voor deze uitvoering worden vanaf Zaterdag e.k. tot den dag der uitvoering verkrijgbaar gesteld bij den heer L. F. v. Dongen en A. Christ. Benoemd tot hoofd der O.L. school in de Kom alhier de heer E. Colet. onder wijzer te Wijk. J.l. Woensdag werd door de Ver- eeniging tot verbetering der Volkshuisves ting alhier in het café van den heer Ver- ploegh aanbesteed het bouwen van 8 wo ningen in de Nieuwstraat.. Ingeschreven werd door J. H. Spierings, Capelle voor f 49500 C. Michael, Vrijhoeve-Capelle - 48500 Firma Wed. H. Michael, Kaatsheuvel - 42499 G. J. v. Dongen, Raamsdonk - 41337 Gebr. Nagle, Geertruidenberg - 44600 A. M. Lucas, Moerdijk - 38500 A. v. Veggel, Vught - 36632 J.l. Dinsdagavond te half 6 uur hield de Chr. Historische Kiesvereeniging alhier haar jaarvergadering onder leiding van den heer B. Verhoeven, aangezien in de in het vorig jaar ontstane vacature van een voorzitter nog niet was voorzien. Deze bijeenkomst werd geopend met het zingen van Ps. 25 vers 2, waarna in gebed werd voorgegaan. Na een kort voorwoord van den leider werd overgegaan tot afwerking der agenda. Allereerst was aan de orde de verkiezing van een voorzitter, waartoe met overgroote meerderheid van stemmen gekozen werd de heer A. Ros, die zijne benoeming aannam. Tot bestuursleden wer den herkozen de heeren A. J. Verhoeven, A. J. Roon en B. Verhoeven, die zich allen deze benoeming lieten welgevallen. Hierna werd verslag uitgebracht door den secre taris, waaruit bleek, dat de vereeniging niet voor, doch ook niet achteruit was ge gaan. Alsnu werd door een der afgevaar digden, die de Kamerkringvergadering na mens de vereeniging te Breda had bijge woond een uitvoerig verslag uitgebracht, waarna de penningmeester rekening en ver antwoording deed. Hieruit bleek, dat de finantieele toestand gunstig was. Bij de rondvraag werd nog even ter sprake ge bracht om een spreker te laten komen en in het vervolg cursusavonden te houden, waarna deze bijeenkomst op de gebruike lijke wijze door den nieuw benoemden voor zitter gesloten werd. 's Gravenmoer. Maandagavond gaf het fanfarecorps »Euterpe« in de zaal van den heer M. J. de Geus hare tweede winter- uitvoering. De opkomst van het publiek was zeer goed en de muziek, afgewisseld door voordrachten, liep best van stapel, zoodat het geheel welgeslaagd mag heeten. In de eerste in dit jaar gehouden openbare vergadering van den Gemeenteraad werden achtereenvolgens vastgesteld eene verordening op het vervolgonderwijs, een huishoudelijk reglement voor de Commissie tot wering van schoolverzuim, eene veror dening als bedoeld in art. 30 der Leerplicht wet en eene tot aanmoediging van het getrouwe schoolbezoek. Voorts volgde eene bespreking over de aan te brengen verhooging bij den havenloswal. De aftredende leden der commissie tot wering van schoolverzuim werden als zoodanig herbenoemd. Aange boden werden het gemeenteverslag, het verslag van het Lager Onderwijs, der Commissie tot wering van schoolverzuim en ingevolge art. 52 der Woningwet, alles over 1921, alsmede het verslag der arbeids bemiddeling. Eenige posten der gemeente f begrooting over 1921 en 1922 werden gewijzigd, waarna werd overgegaan tot de benoeming van het stembureau. Eindelijk kwam in behandeling de subsidie aanvrage der Zuider-Stoomtram wegroaatschappij waaromtrent werd besloten eene subsidie van f 500 te verleenen. Genderen. De handel in paarden blijft nog altijd als 't ware op het doode punt. In den veehandel is het ook stil. Melkvee is niet erg gevraagd, en ook wegens de schaarschte in veevoeder is nog weinig handel in weidevee. Vette varkens zijn erg schaarsch en de prijs hiervan is 40 et. per pond levend gewicht. De biggen zijn nogal gewild en dan in aanmerking genomen de stijgende veevoederprijzen zal de mesterij niet zeer loonend kunnen zijn, tenzij de prijzen der vette varkens stijgen. Meeuwen. Tot tijdelijk onderwijzer aan de openb. lagere school alhier is be noemd de heer J. C. Mols uit 's Bosch. Nieuwendijk. Wijlen Mej. G. Ver hoeven heeft bij testamentaire beschikking aan de Geref. Kerk alhier geschonken een som van f 200, bestaande in 2 aandeelen Veldwijk elk groot f 100. A.s. Vrijdagavond 10 Maart zal het fanfarecorps »Crescendo« een uitvoering geven in het Instituutlokaal. Nederhemert. Toen J. R. alhier, met de nieuw aangekochte hit van freule van Wassenaer, naar Hedel reed, kwam hem op den Noorderdijk een ander voertuig achterop, waardoor de hit van eerstgem emde zoo schichtig werd, dat het wagentje om kantelde. Een wonder mag het heeten dat er geen persoonlijke ongelukken voor kwamen. Alleen het wagentje was iets beschadigd, maar de reis kon toch worden voortgezet. Raamsdonksveer. Onder leiding van dhr. J. van Woerden hield de Ger. Kna- penvereeniging haar jaarvergadering in de consistoriekamer der Ger. Kerk bijgewoond door verschillende belangstellenden. Voor allen een echt gezellige avond. Sommige jongelui alhier schijnt af en toe de lust te bekruipen door middel van een of ander schietgetuig ruiten bij anderen te verbrijzelen. Het is te wen- schen dat die baldadige(n) daar mee op houden. 680 op> en afvarende stoombooten en zeilschepen met een totale inhoud van 65782 ton passeerde in Februari de Rolbrug alhier over de Donge. Sprang. A.s. Maandagavond zal de A. R. Kiesvereeniging in vergadering bij eenkomen. De agenda vermeld behandeling inge komen stukken bespreking candidaatstelling voor de a.s. kamer verkiezing. Bespreking agende der te houden kieskring verga dering. Benoeming afgevaardigden. Vast stelling statuten. Veen. Vrijdag had A. D. het ongeluk met het rad van zijn kar in botsing te komen met het wiel van een wagen, zoodat hij van het voertuig viel, waardoor zijn been en schouder ernstig bezeerd werden, maar na eenige rust kon hij toch weer alleen zijn weg vervolgen. Na een lange winterperiode van afwisselend vorst, regen en sneeuw kunnen thans weer de voorjaarswerkzaamheden be ginnen. Hier en daar ziet men tenminste reeds eenigen bezig met spitten. Waalwijk, 1 Maart. Het diamanten huwelijksfeest van den heer en mevrouw J. TimmermansMaertens heeft Zondag onder groote belangstelling plaats gehad. En al bleef het uiterlijk feestbetoon op verzoek der jubilarissen zooveel mogelijk achterwege, toch was de deelneming van de geheele gemeente als 't ware algemeen. Van de huizen in de buurt wapperde de nationale driekleur, en des morgens werd eene H. Mis ter intentie van het feest opgedragen, bijgewoond door het diamanten paar, kinderen en kleinkinderen en het personeel. In den loop van den voormiddag had de huldiging plaats door bet personeel van «Noord-Brabant® en van de firma W. Tim mermans en Zonen, waarvan de jubilaris de oudste directeur is. Namens 't personeel van «Noord-Brabantwerd bij monde van den heer Th. van Mierlo een prachtig schilderstuk aangeboden van de hand van onzen kunstschilder, de heer Theo van Delft, weergevende «de Hoef® met om geving, een plekje in 't uitgebreide bezit van N.-Br., waar de heer Timmermans zoo duizenden malen en zoovele uren heeft vertoefd. Men zal begrijpen hoe dat schilderstuk den jubilaris en zijn echtgenoote en niet minder zijn mede-directeur en adjunct directeur, zijne zonen, frappeerde, niet het minst om de hartelijke wijze waarop het werd aangeboden. Eveneens was dit het geval met het prachtige cadeau van het kantoorpersoneel van de firma W. Tim mermans en Zonen, een prachtige bureau map, geteekend en uitgevoerd door den kunstenaar Huib. Luns, directeur van de Kon. school te 's Bosch, dat met een pas sende toespraak door den heer A. van Hooff werd geoffreerd, en niet minder dankbaar aanvaard. Ook door het personeel op de Hei werd een mooi souvenir aangeboden. Mogen wij, al is het misschien uit intiemen kring, nog vermelden (natuurlijk niet op de laatste plaats bedoeld) dat den jubilarissen namens de kinderen een prachtige plaquette van het diamanten paar, geboetseerd door den heer Th. van Delft en in brons gegoten door de Cie des Bronzes te Brussel, werd aangeboden door den heer Ph. Timmermans en ook een mooi schilderstuk van mej. Louisa Rubbens. Nadien werd een receptie gehouden, waarvan een zeer druk gebruik werd gemaakt, terwijl een schat van geschenken, bloemen, telegrammen en andere blijken van sympathie uit de gemeente en uit 't Verzekerings- en Kassiers bedrijf bleef toestroomen. Het feest werd verder in huiselijken kring voortgezet, terwijl aan de bedienden een uitnemend diner in hotel Gerris werd aangeboden, waar het natuurlijk zeer prettig toeging. Aan dit diner werd het woord gevoerd door Mr. B. Timmermans, die in de meest hartelijke, maar niet minder welgekozen woorden en sierlijken stijl het personeel dank bracht voor zijn huldebetuiging op de eerste plaats en niet 't minste voor zijn voortdurende toewijding in 't belang der zaken. Hij wees op de uitnemende verstand houding en prettige samenwerking en sprak het vertrouwen uit dat zulks ook in de toekomst zou bestendigd blijven. Wij mogen nog releveeren dat ter ge legenheid van dit diamanten huwelijks feest belangrijke giften zijn gedaan aan de Vincentius-Vereen., Elisabeth-Vereen. enz. E. v. h. Z. Waspik. Tot tijdelijk secretaris der stoomzuivelfabriek »Nooit Gedacht® is be noemd de heer W. B. Veschuren alhier. Tot Bestuursleden van «Entres Nous® zijn gekozen G. Kamp, Voorzitter, Jos Coesmans, vice-Voorzitter, J. v. Dongen, secretaris en Ch. Montens en P. v. Dongen, leden. In den stand der verschillende graansoorten is nog al eenig verschil merkbaar. De vroeg gezaaide tarwe is zoo goed als verloren, de late staat goed, terwijl de rogge uitstekend is en door de strenge koude niets schijnt geleden te hebben. PREDIKBEURTEN 5 Maart. Ger. kerk, vm. 9,30 en nm. 2 u. leesdienst. 's-Gravenmoernm. 2 u. ds. Louwe Kooijmans. Ger. kerk, vm. 9,30 en nm. 2,30 u. leesdienst. Chr. Ger. kerk vm. 9,30 en nm. 2,30 u. leesdienst. (Bed. H. A.) Meeuwennm. 2 u. dr. Tjalma van Veen. Geref. Kerk nm. 6 u. ds. de Bruin van Dussen. Nederhemert, Zz. vm. 9.30 u. en Nz. nm, 2 u. ds. Kluin. (H. A.) (^-)> vm- 9.30 u. dezelfde. (Nabetrachting.) Sleeuwijk, geen opgaaf. de Wit. Ger. Gem. vm. 9,30 en nm. 2 u. leesdienst. Burgerlijke Stand. ANDEL, over de maand Februari. Geboren: Pieter z. v. T, Tankers en M. M. Schouten. Gehuwd: W. C. J. Benders 25 j. en H. C. Blanken 30 j. Overleden: Klaas Millenaar 88 j. wedr. van J. van Waardhuizen Ida Hoesen 2 w.Adriana de Fijter 82 j. wed. v. A. Straver. 's GRAVENMOER. Overleden: Levenloos aangegeven kind van P. FaroHelena Nerings, wed. L. Hatenboer 93 j. MEEUWEN, over de maand Februari. Geboren: Catharina Johanna d. v. J. M. de Joode en A. van Koijck Willem Adriaan z. v. A. Vos Czn. en F. J. Stra ver Arnoldus z. v. A. v. d. Beek en H. A. van Koijck Janus z. v. A. Burghout en C. Doedijns. Overleden: Leender Combee 29 j. Gerrit van Sijdervelt 84 j. CAPELLE, over de maand Februari. Geboren: Johanna d. v. A. Waarts en M. Waarts Pieternella Elisabeth d. v. G. Verhagen en G. H. Werther. Getrouwd: M. Gouda 28 j. en M. A. van Peer 25 j.J. van Esch 21 j. en A. Rosenbrand 20 j. Overleden: C. M. Mandemakers 9 mnd H. Okkers 76 j. eehtg. van W. Timmermans C. v. d. Wiel 48 j. echtg. van A. de Jong. Rivierberichten. Op 2 Maart. in meters in cM. 's-Hertogenbosch 2.40 -f N. A. P. val 0 Nieuwe schutsluis te Engelen (Dieze) 2.40 val 1 (Maas) 2.10 was 18 Crévecoeur (Dieze) 2.38 val 4 Crévecoeur (Maas) 2.10 was 5 St. Andries (Maas) 3.41 val 19 St. Andries (Waal) 4.51 val 6 Venlo 11.30 was 16 Maastricht 42.30 was 74 Keulen 2.86 was 14 Op 1 Maart. Lith 4.44 val 11 Grave 7.62 9 val 18 Arnhem. 9,36 val 5 Zware brand. Weltevreden, 1 Maart. Een zware brand teisterde Bonthain op Celebes. Zeven in landers zijn gedood. De schade bedraagt elf ton. Dc moord te Hamburg. In zake den moord op den Groninger koopman J. H. Pieper, te Bergedorf, kan nog het volgende gemeld worden. De Hamburgsche politie looft 5000 mark uit voor het vinden van den'dader. Gebleken is, dat de heer Pieper op 27 December zijn verloving heeft verbroken met een meisje aldaar, dat naar hem gebleken was, uit een verkeerd milieu kwam en in relatie stond tot een inbrekersbende. Zelfmoord. De in verband met den dubbelen moord te Kleppeldorf tweemaal ter dood veroor deelde architect Grupen, die uit de ge vangenis uitgebroken was en zich daarop weer aanmeldde, heeft in zijn cel zelfmoord gepleegd. Grupen werd sedert zijn vlucht afzon derlijk opgesloten. Dtyk doorgebroken. Uit Breslau wordt gemeld «volgens de «Breslauer Zeitung« is te Treschen in de nabijheid van Breslau de Oderdijk door ijsmassa's over een lengte van 6 meter doorgebroken. Het gat verwijdde zich later tot 20 meter. De dorpen Treschen, Kottwitz en Neuhaus zijn geheel van de wereld afgesloten. Vele sleepkanen werden door het water meegevoerd. De bewoners zijn op de daken der woningen gevlucht of hebben naar andere dorpen 'n heenko men gezocht. Er is veel vee omgekomen. De huidige waterstand van den Oder is sedert 1903 niet zoo hoog geweest. De bewoners bevinden zich op de daken hunner woningen, sommigen konden zich nog bijtijds naar veiliger plaatsen begeven. Hoewel er, zooals gezegd, veel vee in de golven is omgekomen, vallen er toch geen roenschenlevens bij de ramp te betreuren. De aangerichte materieele schade is even wel zeer aanzienlijk. o Ernstig spetrwegongeluk iu Bohemen. 58 gewonden. Door een tot nog toe onopgehelderde oor zaak ontspoorde niet ver van Brün een passagierstrein. Vijftig personen werden zwaar en acht licht gewond. Heusdenvm. 10 en nm. 5 u. ds. Huijgens. Geref. Kerk, v.m. 9.30 en n.m. 6u. leesdienet. Werkendam, geen opgaaf. Aalburgnm. 2 uur ds. Bakker. Andel, v.m. 9.30 en nm. 2 u. ds. v. d. Put. Aalst, nm. ds. Stipriaan Louisius. irbroek, nm. 2 uur ds. Gobius du Sart. Capelle, geen opgaaf. Drongelen, geen dienst. Doeveren, vm. 10 u. ds. Nauta. Eethen, nm. 2 u. ds. v. Stein Callenfels. Genderen, vm. 9.30 u. leesdienst. Heesbeen, vm. 9,30 u. ds. Bakker. RaamsdonkfJD.j, nm 2 u. ds. v. d. Graaff. Sprang, vm. 9,30 u. leesdienst en nm. 2 u. ds. Muhlnikel van Waalwijk. Geref. kerk, vm. 9,30 en nm. 2 u. leesdienst Uitioijk, vm. 9.30 u. en nm. 2 u. ds. Veen, vm. 9,30 u. dr. Tjalma. Wijk, vm. 9,30 u. ds. Gobius du Sart. Waspik, vm. 9.30 u. ds. Jonkers.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1922 | | pagina 2