agazija L. DERKS, Hinthamerstraat 70 i Het is niet noodig IEDERE HEER KOOPT „IN DE PARADIJSVOGEL", TAFELZILVER. Tel. 485 - 's-BOSCH. 99 Het adres voor TAFELSERVIEZEN. Raamsdonksveer. S. D. 1UKE07ZER Cos Bank. SPAARBANK. Ë^ieumatfek- kMAPERIM I die prijs stelt op degelijke goed passende KLEEDINö tegen den denkbaar 1 a a g s t e n Prijs, i tabletten kv Fransch-, Duitsch- Engelschfabrikaat. Gero Zilver, Wellner Sillier, Leviathan Silber Place. BUITENLAND. Valsche bankbiljetten. Naar uit München wordt gemeld, is het gelukt den ir. Gieter, die te zamen met den Turk Gabriël Rabbat zich toelegde op de vervaardiging van valsche Nederlandsche bankbiljetten van 100, 200 en 300 gulden, te München te arresteeren. Hij heeft be kend, dat hij 32 valsche bankbiljetten van 200 gulden heeft uitgegeven, hetgeen over eenkomt met het aantal valsche bankbiljetten dat door de Nederlandsche bank uit Duitsch- land is ontvangen. Ook is het gelukt te Boedapest den Turk Rabbat te arresteeren. Ook een motief tot echtscheiding. Dezer dagen is te Weenen een huwelijk ontbonden, op grond van het feit, dat de vrouw zulke korte rokken droeg, dat haar man en de buren het ergerlijk vonden. Voor den rechter gaf ze toe, dat haar kleeding tamelijk »kort« was geweest, maar zy voegde er aan toe, dat haar man die tot de z.g. nieuwe armen behoorde, geen nieuwe kleeren voor haar wilde of kon koopen, en dat zij daarom had beslo ten, de japonnen en rokken uit haar meisjesjaren maar weer te gaan dragen. Chantage in Amerika. Amerikaansche dames uit de beste kringen, zoo deelt de »Times« mee, wor den den laatsten tijd het slachtoffer van een blijkbaar overal verspreide bende, die haar door chantage groote sommen geld weet af te persen. Er komen te Was hington brieven in, waarin van 15000 tot 25000 dollars wordt gevraagd, welke be dragen dan moeten worden gebracht op eenzame wegen buiten de stad. De politie bewaart in deze zaak voorloopig het stil zwijgen, en weigert inlichtingen te geven, maar wel weet men al, dat brieven van bovengenoemde soort zijn ontvangen door mevrouw Henry White, de vrouw van den vroegeren Amerikaanschen gezant in Frank rijk, door de weduwe van senator Elkins, en door de schoonmoeder van senator Gerry van Rhode-Island. Alle brieven schijnen door dezelfde hand geschreven te zijn en ze bevatten alle de gebruikelijke bedreigingen der »Zwarte Hand*, dat niet-inwilliging van den eisch tot betaling met den dood zal worden geboet. De hongersnood in Rusland. In de »Daily Herald« vindt het »Hbl.« een aantal korte door de Reliefcommissie samengestelde rapporten afgedrukt, af komstig uit Boezoeloek en loopend over een tijdperk 25 December tot 20 Januari. In deze periode zijn in de stad Boezoeloek niet minder dan 200 menschen van honger of ziekte omgekomen, van wie 137 dood op straat werden gevonden. Deze menschen waren voor het overgroote deel afkomstig uit het platteland, naar de stad gekomen op zoek naar voedsel. De ellende van hen, die niet gestorven zijn, hetzij kinderen of volwassenen, aldus zegt een der rapporten, brengt een mensch de vraag op de lippen, of degenen die bezwijken, niet het gelukkigst af zijn. Niet de slede ladingen lijken, onafgebroken door de straten, of de voortdurende ontdekking van een dooden en verstijfden man, vrouw of kind in de sneeuw, leveren den ontstel- lendsten aanblik op. Het is veel erger een blik te slaan in de overvulde hospitalen, of de kindertehuizen, waar moedige po gingen worden gedaan om de levende in het leven te houden onder omstandigheden die elke beschrijving tarten. Elders lezen wij het volgende»Ik was in de gelegenheid langs het kerkhof te gaan. Weken lang liggen daar reeds on begraven lijken, vastgevroren in wat gelijkt op reusachtige takkebossen, waartusschen holoogige gezichten en verschrompelde ledematen, kunnen worden onderscheiden. Ik vond er een grooten nieuwen stapel doode mannen, vrouwen en kinderen, sommigen geheel naakt en geen enkele volledig ge kleed, waarnaast twee grafdelvers bezig waren te zwoegen in een poging om in den ijzerharden grond een kuil te maken groot genoeg om de naar schatting 300 lijken te bevatten. In antwoord op een door ons gestelde vraag, deelde men ons mede, dat deze lijken het aantal dooden was van de laatste drie en een halve dag, niet alleen van hen, die op straat en in het ziekenhuis waren over leden, maar ook van degenen, die dood of stervende uit de treinen waren gedragen, die het station gepasseerd waren. De rapporten melden voorts, dat de ty phus en andere besmettelijke ziekten zich van de noodlijdende gebieden naar het Westen verbreiden en de grens beginnen te overschrijden, zich zelfs in Duitschland kenbaar maken. Naar uit Helsingfors wordt gemeld, heeft de patriach van Petrograd verklaard, dat de geloovigen alle kerkschatten, welke niet tot de heiligdommen behooren, dienen te schenken aan het werk ter leniging van den nood in de hongerdistricten. De gouden en zilveren voorwerpen en edelgesteenten uit het kerkelijk bezit zullen daartoe door een bijzondere commissie worden verzameld. De stryd tusschcn Noord- en Zuid-Ghiua. Berichten uit Sjanghai melden, dat dr. Soen Yat Sen's troepen zijn opgemarcheerd naar het Noorden, Kweilin hebben bereikt en thans oprukken naar de provincie Hoenan, met het doel Woetsjang en Hankow te bezetten. Generaal Woe Pei Foe, die een groot leger africht, heeft zijn troepen gelast om van Yaetsjow naar Tsjangsa op te rukken om deze stad tegen de constitutionalisten te beschermen. o Verschalkt door een „traan"-bom. De politie te Cleveland, in Ohio heeft met behulp van een traanverwekkende bom een aantal dieven, die hun werk maakten van het forceeren van brandkasten, geknipt. Toen zij tevergeefs poogden toegang te krijgen tot een verblijf, waar de dieven zich ophielden, werd de politie gewaarschuwd dat de bewoners volkomen gewapend waren en op verzet voorbereid. Daar de politie geen bevel tot inhechtenisneming had ver trok een officier naar het politiebureau en kwam terug met een traanverwekkende bom, weike een reiziger als monsters had achtergelaten. De politie sloeg een ruit stuk en wierp de bom naar binnen, met het resultaat dat vier mannen en drie vrouwen, verblind van de verwekte tranen zich overgaven. Gestort Kapitaal f55.000 000, Reservefonds - 41.000.000, f96.000.000,— AGENTSCHAP Telefoon No. 15. Kantooruren van 9-4. Zaterdags van 9 12. Handels- en Landbouwcredieten. Rekeningen-Courant. Deposito's. Effecten (uitsluitend soliede belegging). Coupons. Vreemd geld, Inschrijvingen Grootboek. Assurantiën. Reiscredietbrievenop 3600 betaalkantoren Administratie van vermogens. SAFE DEPOSIT INRICHTING (Brand- en inbraakvrye Lipskluis.) ZEÈR SCHERPE CONDITIE's. Indien gewenscht bediening aan huis. Spaarboekjes worden bij eerste storting gratis verstrekt. Nadere inlichtingen verschaft gaarne DE DIRECTIE. De directeur van Krupp Weidfeldt is te Londen aangekomen. Naar bij verklaarde komt voor particuliere aangelegenheden. Hij zal vermoedelijk als officieel persoon aan de conferentie te Genua deelnemen, en men zoekt verband tusschen zijn bezoek aldaar en zijn deelneming aan de Confe rentie. De Times* verneemt uit TokioBij het debat over de kwestie van het alge meen kiesrecht vielen er in het parlement stormachtige tooneelen voor. Osaki bestreed het wetsontwerp voor het algemeen kies recht, dat door de vereenigde oppositie partijen is ingediend. Men acht de ver werping van het ontwerp waarschijnlijk en de regeering blijft vasthouden aan haar besluit het kiesrecht niet verder uit te breiden. Aardschokken. Zondagavond zijn te Carradale en Sou- tend in Schotland aardschokken waarge nomen evenals op verschillende alleenstaande boerderijen in de omgeving, meldt de Daily Chronicle*. De schokken herhaalden zich na drie uur. De borden rammelden in de kasten. Ook te Cambeltown werd een lichte schok gevoeld. Naar de »Times« uit Manilla verneemt, heeft een hevige aarbeving plaats gehad te Cebu, de hoofdstad van het gelijkmatige eiland in de Philippijnen. Vele gebouwen stortten in, waaronder het bisschoppelijke paleis, de kerk en het klooster. Naar tot dusverre bekend is geworden, zijn vijf per sonen bij de ramp om het leven gekomen, terwijl velen zijn gewond. Men schrijft de aardbeving toe aan de werking van den vulkaan Canloan op het Negereiland. Gebruikt BINNENLAND. Broekhuys eischt ecu niillioen schadevergoeding. Woensdagavond heeft de Tel. een onder houd gehad met den heer Broekhuijs van de Rotterdamsche Handel- eu Landbouw- bank. Na zijn vrijspraak van het Haagsche hof was hij naar Duitschland en Frankrijk ge weest en te Rotterdam teruggekeerd. Bij zijn thuiskomst vond hij meer dan 2000 telegrammen en brieven van adhaesie met het besluit zijner vrienden om hem candi- daat te stellen voor de Tweede Kamer en naar hij ons mededeelde is hij met het oog op den grooten bijval, dien het plan vond, niet ongeneigd om in overwegiug te nemen alsnog een candidaat te aanvaarden. Hij weigert echter de sociaal-democraten, die hun zetels verloren, mede op een even- tueele Broekhuys-lijst te plaatsen. Als hij ooit in de Tweede Kamer komt, wil hij zijn lidmaatschap niet als een grap a la Had je-me-maar beschouwd zien hy meent vooral in de afdeeling Justitie nuttig werk te kunnen verrichten door bijvoorbeeld te ijveren voor een wet die 't mogelijk maakt schadevergoeding toe te kennen, wanneer na langdurige voorloopige hechtenis, een vrijsprekend vonnis volgt. Wat de Rotterdomsche Handels - en Land- bouwbank betreft, deze bestaat nog. In een gehouden vergadering ten kantore van Notaris Mulie is de heer Broekhuijs tot eenig beheerend vennoot benoemd. Tevens werd besloten tegen den Staat der Nederlanden een procedure aanhangig te maken tot betaling van schadeloosstelling van een bedrag van een millioen gulden. Deze schade wordt aangetoond door het feit dat voor f 450.000 drukwerk in beslag werd genomen en over de eerste 3 maanden vóór het beslag f 350 000 netto werden verdiend. Op 22 Maart worden de trekkingen her vat. Deze hebben dan plaats op de staats loterij. Onderhandelingen zijn aangeknoopt om het vroegere kantoorpand der Bank »Singelzicht« alhier weer terug te koopen. Toen de justitie ingreep werden behalve een bedrag van f 50.000 aan contanten, ongeveer f74.000 aan postwissels en geld- brieven in beslag genomen. Deze stukken zijn thans weer terugge geven, terwijl over de f 50.009 nog een proces hangende is. Bovendien heeft de bank f 200.000 aan uitstaande vorderingen. De buitenlandsche reis van den heer Broekhuijs had betrekking op de stichting eener internationale premieleening volgens het dollarsysteem. Reeds heeft de heer Broekhuijs twee Duitsche en drie Fransche deelnemers voor zijn plan gewonnen. Voor zijn arrestatie waren voor deze internationale onderneming reeds de grondslagen gelegd, De heer Broekhuijs heeft zijn voorloopige hechtenis te Rotterdam, te 's«Gravenhage en te Scheveningen ondergaan, zoo wel te Rotterdam als te Scheveningen werd hij zeer humaan door directie en personeel behandeld, doch hij heeft gegronde klachten over de behan deling in de Casuarisstraat te 's-Gravenhage. De derde zaak, n.l. die waarin de heer Broekhuijs beschuldigd wordt van oplichting bij den koop van de villa te Apeldoorn moet nog dienen voor de Rotterdamsche Rechtbank, Hij ziet evenwel den uitslag van deze zaak met groote gerustheid tege moet. Moordaanslag. Men schrijft uit Aarden burg aan de Msb. De 23 jarige R. de Ceulenaers, van hier, was Zondag naar Brugge geweest en keer de des avonds alleen per rijwiel van daar terug. Op Belgisch grondgebied is de jonge man aangerand hij werd bewusteloos en mef ernstige hoofdwonden aangetroffen. Na voorloopigë verzorging ter plaatse werd de ongelukkige naar Aardenburg vervoerd, waar hij zonder bij kennis te zijn gekomen, Dinsdag overleed. Berooving. Onlangs ging een jongeman uit Mak- kinga van zijn tegoed bij de Boerenleen bank te Oosterwolde een bedrag van f 700 halen. Ongeveer 10 uur in den avond fietste hij weer terug van O. naar M. Op den vrij eenzamen weg voorbij het Nan- ninga-vailaat werd hij eensklaps door een paar personen overvallen en bewusteloos geslagen. Toen hij na eenigen tijd weer bijkwam, bleek hij van zijn geld te zijn beroofd. De marechaussee doet onderzoek. Het wordt er in deze omgeving niet vei liger op aldus meldt men aan de »Tel.« Voor eenige weken werd ingebroken in de Coöp. Graanmalerij te Donkerbroek, terwijl voor een paar maanden onder Haule een aanslag werd gepleegd op een graatn handelaar, die echter zijn aanvallers wist te ontkomen. o De nieuwe Directeur der P.N.E.M. Door den Raad van aandeelhouders der Provinciale Noorbrabantsche Electriciteits- Maatschappij is in haar vergadering met ingang van 1 Mei a.s. tot Directeur van ons Provinciaal Electriciteitsbedrijf benoemd de heer D. L. Jonker, thans Directeur der Siemens Elektrische Betriebe teTnrn-Tep- litz in Tsjecho-Slowakije. Tevens werd met ingang van 1 Mei a.s. op de meest eervolle wijze aan Prof. van Swaay, op diens verzoek, eervol ontslag verleend onder dankbetuiging voor bewezen diensten. De nieuwe directeur der Pnem Dirk Lambertus Jonker (een broer van den hier te lande bekenden Mr. Jonker, secretaris van de Vereeniging van Nederlandsche Ge meenten) is steeds werkzaam geweest in het buitenland. dat u lang last heeft van likdoorns, zweren, negenoogen, steenpuisten, bloedvinnen en andere gezwellen. In drie dager, worden deze genezen door Oprechte Winsnmer Zalf. Ook open beenen, zwerende borsten, brand en andere wonden, fijt, wratten, baard-, ring- en dauwworm genezen er zeer spoedig door. Verkrijgbaar per bus van 75 cent en f 1.35 (hoe grooter bus hoe voordeeliger) bij Apoth., Drogisten en Winkeliers en te Hensden bij J. N. W. Brugman, Coiffeur, Boter markt 's-Bosch Gebrs. Verhees, Orthenstr. 28 en Vuchterstr. 77 Gorinchem Firma Schoon, Apoth. Hoogstr.Waalwijk Drog. De Toko, t/o de MarktBaardwijk G. Bijnen. Waar niet verkrijgbaar worden ver- koopers gevraagd. Gen -Agent J. C. DE VRIES, Winsum (Gr Brand. Woensdagavond is bij een brand in perceel Schaardijk 366 te Rotterdam de bejaarde juffrouw Suzanna Kalkman, jammerlijk om het leven gekomen. Het was even over zes, toen haar broer zeide zich even te verwijderen, daar hij wilde sluiten. Het perceel Schaardijk 366 is tegen den dijk gebouwd en bevat onder de étage, die gelijkvloers met de dijk ligt, een sousterrein. Mej. Kalkman bevond zich in de voorkamer der gelijkvloersche verdieping. Toen haar broer terug kwam, vond hij de kamer in lichte laaie, terwijl zijn zuster eveneens in brand stond en niet in staat was zich te ver wijderen. Door de vlammen kon de man de ongelukkige niet bereiken. De brandmeester Kalkman, een naam genoot van den bewoner, snelde ter hulp. 3 Maar ook hem was het onmogelijk de brandende vrouw weg te voeren. Tot twee maal toe trachtte hij tevergeefsch door de dichte rook en de vlammen te dringen. De brand zelf werd onder leiding van den hoofdman van Siilevoldt met twee stralen gebluscht. De voorkamer was geheel uitgebrand. Na de blussching vond men het geheel verkoolde lijk van mej. Kalkman. Omtrent de oorzaak van den brand tast men in het duister. De Tabaksbelasting. Men meldt aan de »N. R. Ct.«, dat de Tabaksbelasting, die eerst met 1 Maart ingevoerd zou worden, nu waarschijnlijk met 1 Mei in werking zal treden. Vermist. Sedert ruim acht dagen wordt te Buren vermist Hendrika van Aken, plm. 30 jaar. Zij heeft een litteeken op de borst. Wie inlichtingen kan geven omtrent haar ver blijfplaats, wordt verzocht dit op te geven aan den heer L. Hol, 304, Buren. 9 GORCUM's grootste HEEREN, JONGE HEEREN- en KINDERKLEEDING-Magazijn. i „5!. jozef

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1922 | | pagina 6