EER OM EER. UND VAN ALTENA Uitgever: L. J, VEERMAN, Heusden, No, 4173 Woensdag 15 Maart 1922 FEUILLETON. teil nieuwe blouse in ruil voor een oude Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent, Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur ingewacht. BUITENLAUDSCH OVERZICHT. Ue Engelsche regeering maakt wel een moeilijke tijd door. Voorioopig zijn verdere onlusten in Ierland wel afgewend, door een vergelijk, dat te Limerick tot stand is gekomen en waarbij men overeenkwam dat de troepen van beide partijen de stad zullen verlaten, zoodat daardoor dus k bloedvergieten voorioopig werd voorkomen, doch niemand kan echter instaan voor de wilde ondernemingen, waartoe de aanhan gers van De Valera zich vroeg of laat zullen kunnen laten verleiden. In Egypte is met Lord Allenby de rust weergekeerd, en Sarwat-Pasja zal met zijn kabinet voor het handhaven van den vrede zorg dragen. Zal hij het echter kunnen Nu Engeland zijn straffe maatregelen en de militaire dictatuur in het gebied van den Nijl heeft opgeheven, krijgen ook de aanhangers van Zaghloel-Pasja, die niets weten willen van de Britschgezinde politiek van Sarwat, meer vrijheid van beweging en reeds geven zij in straatbetoogingen aan hun ontevredenheid lucht. Doch even als in Ierland, is men in Egypte op den goeden weg naar de pacificatie. Anders staat het in Britsch-Indië, waar men door de arrestatie van Gandhi als het ware een sprong in het duister heeft gedaan. Telegrammen over den terugslag dien deze stap op de Hindoebevolking heeft gehad om van de Islamieten maar niet te spreken zijn nog niet bekend. Ook de gebeurtenissen in Zuid-Afrika g baren vee! zorg, hoewel deze buiten de onmiddellijke zorgen van het Britsche kabinet staan. Maar Zuid-Afrika is een der belangrijkste Britsche dominions, zoodat men de gebeurtenissen bij Johannesburg te Londen met spanning volgt. Vooral nu meer en meer blijkt, dat zij niet slechts een rassenconflict vormen, maar wel degelijk een politiek karakter dragen. Het bloedbad, de laatste dagen aangericht, draagt het karakter van een kleinen veld slag. Duizenden stakers hebben zich meester gemaakt van de mijnen Brakspan en Benoni en de politie wordt bij pogingen om hen daaruit te verdrijven, teruggeslagen. De stakers treden zeer ruw op en ver moorden hun gevangenen zonder vorm van proces. Ook de afkondiging van den staat van beleg heeft geen verbetfring in den toestand gebracht. Men schat het aantal dooden, bij de jongste gevechten in en om Johannesburg gevallen, reeds op 80, Naar het Fr arisch. 58) «Afgesproken.* Karl Missal stond op, gaf den graaf een hand en ging heen. De graaf trok aan een schel, waarop een bediende verscheen «Laat onmiddellijk inspannen en zeg de gravin, dat zij mij vanmiddag met het eten niet wachte Breng dezen brief aan zijn bestemming Johan en waarschuw mij als het rijtuig voor is.* De kamerdienaar boog zich en vertrok. De graaf zette zich nu voor zijn secre taire neder, waar hij in een boekje eenige kantteekeningen maakte, welke althans zeer gewichtig moesten wezen, want hij sloot het boekje weer in een kistje van sandelhout, dat hij vervolgens weer in een blikken trommel met een letterslot weg- bergde. Daarop maakte hij zijn toilet, trok zijn handschoenen aan, zette den hoogen hoed op, en liep heen en weder te wachten op de waarschuwing, dat het rijtuig voor was. Dit liet trouwens niet lang op zich wachten. f Toen de graaf was vertrokken, trad de gravin Helène uit haar schuilhoek te voorschijn. Met een bitteren glimlach oogde zij hem na in het rijtuig, dat weg- het aantal gewonden op ruim 500. Er wordt een ware guerilla gevoerd, waarbij vliegtuigen, soms met succes in actie komen om de commando's der stakers te ver strooien. Generaal Smuts ziet den toestand niet rooskleurig in. Hij heeft zich Zaterdag persoonlijk naar den Rand begeven en is bij die gelegenheid bijna het slachtoffer geworden van een aanslag. De opstande lingen namen zijn auto onder vuur. Smuts, die aan het fluiten van kogels gewend is en door het gebeurde niet overstuur ge raakt zal zijn, is aan dezen aanval ont snapt. D? actie der revolutionnairen draagt een onheilspellend karakter en als de op stand niet spoedig gedempt wordt zal zij er zeker niet toe bijdragen om het gezag van de Britsche regeering bij de conferentie te Genua te versterken. De geallieerde ministers die te Parijs hebben geconfereerd zijn er in geslaagd een regeling op te stellen en tot volkomen overeenstemming te geraken in zake ver schillende kweties betreffende de verdeeling van de bedragen, welke Duitschland ver plicht is aan de geallieerden te betalen. In den loop der besprekingen over de kwestie der schadevergoeding in het alge meen waren zij van oordeel, dat overeen komstig het verdrag van Versailles en de verklaringen der verschillende regeeringen de kwestie der schadevergoeding tot de uitsluitende competentie der Commissie van Herstel behoort. Zij waren echter ook eenstemmig van oordeel, dat met het oog op het groote belang van deze kwestie, de regeeringen haar vertegenwoordigers in de Commissie van herstel dienen te wijzen op de nood zakelijkheid, zoo spoedig mogelijk tot een concrete oplossing van de kwestie te ge raken, waardoor men in staat zal worden gesteld de betaling van de schadevergoeding te verzekeren, door 'n verbetering van Duitschlands financien, zoowel door er een controle op in te stellen, als door de uit gifte van buitenlandsche leeningen met als onderpand de Duitsche in- en uitvoerrech ten of nadere bronnen van inkomsten van het Duitsche rijk, welke de Commissie van Herstel nader zal bepalen, en waarvan de opbrengst zal moeten dienen om een deel van Duitschlands schuld af te lossen. Voor Frankrijk levert deze regeling aanmerkelijke voordeelen op, met name betreffende de aanvaarding van het stelsel snelde. Met verwilderde oogen liet zy haar blikken op de secretaire vallen, nam plaats in den stoel, waar de graaf zooeven gezeten had, en staarde voor zich uit, alsof zij zich in overpeinzingen wilde verdiepen. Plotseling richtte zij zich op. «Welk een duivelsch comploU riep zij in vervoering uit, «zoo weet men ook in staatkunde helsche plannen te smeden Zij liep haastig naar het schellekoord en trok er aan, zoo hard het haar maar mogelijk was. De kamerdienaar verscheen. «Johan, heb je den brief al weggebracht?« «Neen, mevrouw. «Geef bier den brief 1 Ik ga naar den persoon toe en zal hem zelf dien over handigen.* De kamerdienaar gaf haar het document over. «Zorg, dat binnen vijf minuten een rijtuig gereed staat om mij er heen te brengen.Johan maakte een buiging. De gravin stak den brief weg en kleedde zich aan. Even later ging het tweede rijtuig van de woning van den graaf weg. Jean Laurent zat in een boek te lezen, toen Helène zijn kamer binnentrad. Hij schrikte, want hij verwachtte haar niet op dit oogenblik. Hij zette groote ver baasde oogen op. De gravin was zeer zenuwachtig. Een lijkwit had haar gelaat overtogen. Zij zakte op een stoel in elkaar en haalde zwaar adem. «Wat scheelt er nu weer aan,* vroeg tot terugbetaling der kosten van de bezet ting. De Lasteyrie wist voorts te verkrijgen dat de kosten der mobilisatie van de lichting 1919, die in 1921 ter versterking van het Fransche Rijnleger onder de wa penen werd geroepen in verband met het besluit van de conferentie van Londen met betrekking tot het feit, dat Duitschland in gebreke was gebleven, aan zijn verplich tingen te voldoen, voor rekening van Duitschland zouden komen. De Franschen zijn, in tegenstelling met sommige hunner geallieerden, steeds van meening geweest, dat deze kosten ressorteeren onder de kosten van het bezettingsleger. Het Fran sche standpunt werd thans als billijk erkend, en ook door de andere geallieerde ministers gehuldigd. Het is echter jammer voor de heeren dat Amerika hun mooie berekening wel wat in de war stuurt, door zelf een ge deelte van de door Duitschland verschuldigde vergoedingen op te ejschen tot delging der bezettingskosten. Washington is vermoe- w Kies Uwe meest geliefde kleur» uit de 18 "[winK- tinterikoop een pakje en volij de gebruiksaanwijzing Dat is alles. De Lever's Zeep MaatschV Vlaardirvöen unliQhi en LllX de jonkman, terwijl hij haar naderde. 3> Dat zal ik je zoo dadelijk vertellen. Geef mij even wat water. Ik heb mij zeer gehaast hier te komen. Lees dien brief eerst. Hij is van den graaf. Zij gaf Jean Laurent het gezegelde couvert over. Jean Laurent ging voor het raam zitten en ging lezen. Zijn gelaat nam eene eigenaardige uitdrukking aan. «Nu,« zeide hij glimlachend, den brief weder dichtvouwende, «de graaf schijnt weder verzoend te zijn. De uitnoodiging is beleefd en vriendelijk genoeg, Zoo'n uitnoodiging is der aanneming wel waard, vind je niet?« «Het zoet gefluit van den vogelaar, Jean Laurent. »Dat wil zeggen?* vroeg hij verbaasd. «De graaf, die het indertijd op Port- de-Bouc had voorzien, tracht nu zijn zoon in den va! te lokken. Maar ditmaal heeft hij geen huurlingen, neen, hij zal z o vry zijn, je persoonlijk onder handen te nemen.* «Dat is tenminste royaal. Die streek bij de Vossenboerderij was trouwens een ongeëvenaard schelmstuk 1* Maar wat hij thans in den zin heeft is niet minder schelmachtig, Laurent. Doch vertel mij eens, ben je bang «Groote Hemel, ik bang Dan zou ik geen Franschman moeten zijn Maar vertel mij dan, wat wordt er nu weer in het schild gevoerd, om den zoon van Port- de-Bouc te strikken?* delijk van meening, dat, als Frankrijk zelfs mobilisatiekosten op de gemeenschappelijke rekening plaatst, dat dan Amerika zijn bezettingskosten ook zelf niet behoeft te dragen. BUITENLAND. Bomaanslag te Sofia. Zaterdagavond wierpen onbekenden een bom van de straat in den wintertuin der Amerikaansche legatie te Sofia. De ontploffing veroorzaakte alleen onbe- teekenende schade. De openbare meening keurt deze mis daad streng af, die toegeschreven wordt aan een agent provocateur of aan een anarchist. De ministerraad betuigde den Ameri- kaanschen gezant zijn leedwezen over den aanslag. o Een dryvend drankpaleis. Om aan het drankverbod te ontkomen is te New-York het plan gevormd om een drijvend «Palace of delight« aan te koopen en het te stationeeren buiten het territo riale water op 3 mijl buiten de kust, ten einde dorstige New-Yorkers de gelegenheid te geven, er op ouderwetsche wijze hun hart op te halen onder het genot van zang en dans. o Brand te Quebec. De werkplaatsen van het arsenaal van Cenada zijn door brand vernield, tengevolge waarvan twee honderd arbeiders werkloos zijn geworden. De schade wordt op een half millioen dollar geraamd. Dit is de tweede brand in het arsenaal in korten tijd. o De hongersnood. De honger in Oekraine neemt steeds grooter afmetingen aan. De straten van Odessa zijn vol halfgekleede hongerige menschen, die bedelen. Het aantal daklooze kinderen loopt in de duizenden. Getracht wordt deze kinderen zooveel mogelijk bij particulieren te bezorgen. o Be gevolgen van den hongersnood in Rusland. Volgens de bolsjewitische bladen heerscht in de Krim ten gevolge van den hongers nood een volkomen anarchie. Te Odessa hebben arbeidsonlusten plaats gevonden. In verscheidene steden is de staat van beleg afgekondigd. De gravin verhaalde hem nu alles wat tusschen den graaf en Karl Missal was voorgevallen. Jean Laurent luisterde met alle aandacht. «Een eigenaardig duel Geloof niet, dat de graaf niet schermen kan Daar is niets van aan. Ik begrijp echter zeer goed waarom hij het tweegevecht met den degen niet durft aanvaarden. Wij Franschen zijn als goede schermers bekend. Met den degen zou hij het stellig verliezen, daarom geeft hij er de voorkeur aan, met een geladen en een ongeladen pistool te vech ten. Prachtige tactiek, zooals we die van de Oostenrijkers gewoon zijn.* «Maar je zult wijs zijn,* sprak de gravin, sen er niet heengaan. Daar zijn honderden redenen te vinden, om niet te komen.* «En als ik toch wil komen, Helène.* «Dan bega je natuurlijk een dwaasheid. Hij heeft eenmaal besloten, om je te doo den en als hij zich nu door mijn waar schuwing in zijn plannen ziet gedwarsboomd zal hij er toch wel voor zorgen, dat je zijn woning niet meer verlaat. Laurent, bega geen dwaasheden Denk er om, dat ik je dan niet zou kunnen redden.* «Dat is waar*, mompelde Laurent, «je hebt gelijk. Voor elk gevecht in het open veld deins ik niet terug, maar aan zoo'n strijd behoef ik mij niet te wagen. Helène, ik zal je raad opvolgen en niet komen, Ga dus gerust heen, ik kom niet.* Ecu herige schietpartij te Belfast. Bij een hevige schietpartij, welke Vrij» dagavond te Belfast plaats had, waarbij ook met bommen werd geworpen, werden twee politiebeambten en een luitenant van de Senforth Highlanders gedood. Een groot aantal personen werd gewond. o De gisting in China. Naar de »Times« uit Peking verneemt, is de toestand in China weer zeer critiek en wordt het uitbreken van den burger oorlog verwacht tusschen Tsjantsjolin (den onderkoning van Mantsjoerije, die voor de regeering in Peking opkomt) en Woe-per- fee, den generaal van de Zuidelijken. o Een bandietenbende. Naar de «Nation Belge« uit Leuven verneemt, worden de bewoners van «Key- berg«, een gehucht van Sichem, bij Aer- schot, door een bende bandieten geterre- riseerd. Met revolvers gewapend dringen zij ten getale van vier of vijf 's nachts de afgelegen hoeven en woningen binnen, slaan de bewoners neer en verdwijnen dan met geld en kostbaarheden. Zes personen, die door deze bandieten geslagen werden, ver- keeren in doodsgevaar. Een tachtigjarige, dien zij een paar maanden geleden op een hunner tochten mishandelden, is van schrik gestorven. De justitie stelt op 't oogenblik een streng onderzoek in. Zij kan echter van de bewoners bijna geen inlichtingen, welke van eenig belang, loskrijgen, daar de be volking uiterst bang is voor represaillen- rnaatregelen van de bandieten. Eigenaardig verschijnsel. Uit Girenoble werd Zondag aan het Jour nal gemeld, dat men bij gelegenheid van een zwaar onweer, dat boven Dauphiné gewoed en heel wat schade aangericht heeft, te Treminis waargenomen heeft, dat er op de sneeuw aanzienlijke hoeveelheden rupsen, wormen, spinnen en andere, in het land onbekende, insecten lagen. De Vesuvius. Na een vrij lange peiiode van rust is de Vesuvius opnieuw begonnen te werken. Het begon met twee iichte aardschokken, welke gevolgd werden door een vulcanische uitbarstiug. Meez dan 200 voet werden asch en steenen omhoog geslingerd, terwyl de lava uit den krater stroomde en reeds Jean Lanrent hield woord. Hij kwam inderdaad niet. De graaf was woedend over dien mislukten aanslag. «Och,« sprak Missal, «wees wijzer, hij zal zyn lot niet ontloopen. Die dag komt nog «Dan zal ik een misdaad plegen, Missal,* gaf de graaf te antwoord. Intusschen begon mevrouw Gonenc zich over haar zoon zeer ongerust te maken. Men zag hem bijna nooit. Hij liet zich nauwelijks, wanneer het etenstijd was, zien, en dan zag hij er altijd zeer gejaagd uit. Zij sprak er met haar man over. Hij gevoelde zich te Parijs niet bijzonder op zijn gemak. Hij kon zich aan het nieuwe leven niet meer gewennen. Hij was weer Port-de-Bouc geworden. Van tijd tot tijd zeide zij tot hem «Zeg toch eens Gonenc, weet je het wel, dat je er niet meer heen zult gaan en dat Port-de-Bouc zijn tijd heeft gehad.* «Jawel,* gaf Gonenc ten antwoord, «Ik weet het. En als jij er niet was, zie je... Zou je vertrekken 1* «Misschien.* En dan kon men het hem aanzien, hoezeer hij het betreurde, dat hij uit het drukke leven was weggetrokken. De opmerking van mevrouw Gonenc trok zijn belangstelling. NIEUWSBLAD mor ktt Lanl in Heusden en Altmje Laiistraat en lie Boneierwaard 'en von ,5. JhBrikante. Wordt vervolgd.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1922 | | pagina 1