PHILIPS ARGENTA EÉN LICHTBOL VAN MELKGLAS ZONDER PUNT dan ook in dit Sovjet-House een luxe aan, die moeilijk is te overtreffen. Huizen en meubelen zijn heel duur tegen woordig, maar voor 350.000 pond, dat is zoowat f 4.200.000 kan men wel wat goeds hebben. Dat is zoo ongeveer het bedrag, zegt de «Figaro®, dat de Sovjets van de Britsche regeering vragen om de hongerende Rus sische kinderen te helpen, «Zeker voegt het blad daaraan toe maar de bolsjewistische ambassadeurs heb ben een weelderige en rustige omgeving noodig om daar op hun gemak den honger snood en chaos te organiseeren. Vervolg Raadsverslag NEDERHEMERT (zie voor het eerste gedeelte het 2de Blad.) De Gaaij. Er wordt veel misbruik ge maakt, wordt de werkeloozen werk tegen f 2.per dag gepresenteerd dan bedan ken zij omdat zij, met nietsdoen f 2,25 krijgen. v. d. Werken. In plaatsen waar de regeling is getroffen wordt veel misbruik gemaakt, ze loopen met een sigaar in 't hoofd en een wandelstok en weet ik wat al meer te wandelen en laten een ander maar werken. Als er b.v. 10 aangesloten arbeiders in een plaats zijn, waarvan 5 genegen zyn te werken en de andere 5 niet, dan moeten de eerste 5 mee betalen voor hen die dit niet willen. Hoofdbestuurder. Dan moet men ze werk aanwijzen en ze zijn verplicht dit te verrichten. de Gaaij. Toch niet beneden f 2,25 per dag Hoofdbestuurder. Neen dat niet, doch ik kan nu f 13.50 per week voor kost winners geen overdreven loon noemen. Het is best mogelijk dat de loonen hier lager zijn, doch de vraag is, of dat in orde is. de Gaaij. Het werk moet het loon waardig zijn, nu zullen er werkgevers zijn, die werk laten liggen omdat het loon te hoog is. Voor een stad is f 13,50 niet genoeg, doch op het platteland is de toe stand anders. v. d. Werken. Hoe is er een mouw aan te passen, om het geld dat de arbeiders hebben gestort in hun bondskas daaruit te krijgen. Als de gemeente thans aansluit kunnen zij dan de uitkeering van Januari tot Maart krijgen Hoofdbestuurder. Als de gemeente nu aansluit, kunnen de werkloozen uitkeering krijgen vanaf het oogenblik dat het Raads besluit in den Haag bekend is. Terug werkende kracnt is hierop niet van toe passing. In het begin van het jaar, heeft de minister aan sommige gemeenten, die konden bewijzen dit jaar nog geen Raads vergadering te hebben gehad, vergund, de regeling nog te doen ingaan met 1 Jan. Thans gaat dat niet meer. Dit is echter voor Nederhemert een voordeel, de slechtste tijd voor de werkeloosheid is voorbij. De gemeente krijgt voor den tijd die voorbij is ook geen rekening. Voorzitter. Is er nog een van de heeren die iets heeft te vragen, zoo niet, dan zeg ik mijnheer dank voor zijn inlichtingen. Bakker. Mijnheer de Voorzitter, het is in deze niet gemakkelijk te spreken. Ik zou echter den heer Hoofdbestuurder van den Fabrieks- en Transportarbeidersbond willen verklaren, waarom naar mijne meening, Nederhemert niet aangesloten heeft bij het Werkloozenbesluit. Nederhemert heeft meest landbouwarbeiders, weinig fabrieks arbeiders en weinig arbeiders die buitenaf werken. De enkele fabrieksarbeiders, die op de steenfabriek werkzaam zijn, verdienen een goed weekloon en kunnen best wat overhouden voor de weken dat zij werke loos zijn. Het idee, waarom de raad niet aansluit is, dat de boerenarbeiders bij aan sluiting zouden moeten bijdragen tot steun voor arbeiders die het 3dubbe!e loon ver dienen van wat zij zelf verdienen, dit maakt een verkeerden indruk. Daarom denkt de gemeente waarschijnlijk ook vooreerst niet aan aansluiting, temeer daar het voor de werkeloozen, zooals wij gehoord hebben, toch niet baat en zij geen recht bebben op vroegere uitkeering, ik meen in deze den tolk van den geheelen raad te zijn geweest. Hoofdbestuurder. Indien het mij ver gund is, zou ik hierop nog iets widen zeggen. Men zegt, dat menschen die een flink weekloon verdienen, direct geen uit keering noodig hebben. Dat zij dit ook niet hebben, bewijst, dat zij het van half Januari tot half Maart zonder uitkeering hebben gedaan. Doch het is niet goed te praten, om deze menschen aan hun lot over te laten en er niets voor te doen. Al is het dan slechts voor de laatste paar weken dat zij werkeloos zijn, de laatste loodjes wegen immers het zwaarst. Is het goed te keuren om de menschen hun laatste spaarcenten te doen opgebruiken. Bakker. De gemeente Nederhemert heeft getoond, die menschen te willen helpen, door een in het algemeen belang ongenoemd bedrag beschikbaar te stellen voor ondersteuning. Ons hoofdmotief is, dat de menschen ondersteund worden, niettegenstaande naar onze meening on dersteuning luiheid kweekt. Hoofdbestuurder. Dan moet men ze laten werken. Bakker. Ik heb in een naburige ge meente een neef die armmeester is, en die een werkelooze werk opdroeg voor f 2.50 per dag. Hij kreeg echter ten antwoord, ik dank je lekker, die kryg ik bij den bond voor niets. Het is juist het tegen strijdige, dat er voorbeelden zijn van werkeloozen, die maar op een mooie fiets rijden en maar niets doen. Wij moeten ook belasting betalen. v. d. Werken. Het beste is, dat de gemeente zelf ondersteunt, die kan ook het beste controle uitoefenen. v. d. Vliet. Dit is altijd gebeurd. Wat zijn alle bonden Zij kweeken niets dan zorgelooze menschen. Voorzitter. Ik acht de zaak thans voldoende besproken, we zullen dus tot stemming overgaan tot al of niet aanslui ting bij het werkloozenbesluit. Met algemeene stemmen wordt besloten niet toe te treden. Het verzoek van mej. Leenhouts om ontslag als onderwijzeres bij het herhalings onderwijs aan de Noordzijde wordt inge willigd. Zonder hoofdelijke stemming worden de aftredende leden van de commissie tot wering van schoolverzuim aan Noord- en Zuidzijde der gemeente herkozen. Door Ged. Staten zijn een paar beden kingen geopperd tegen de vastgestelde verordening op het vervolgonderwijs. Zij stellen voor er alsnog in op te nemen dat de cursus voor het vervolgonderwijs over 2 jaren wordt verdeeld en dat er aan deelgenomen kan worden door leerlingen die den leeftijd van 18 jaar nog niet hebben bereikt. Bovendien zouden zij het onderwijs in het teekenen vervangen willen zien door onderwijs in kennis der natuur. Besloten wordt de verordening aldus te wijzigen. Thans is aan de orde het voorstel van den heer Bakker, in de vorige ver gadering gedaan, tot toekenning eener subsidie aan de afdeeling «Groene Kruis.® De Voorzitter vraagt of de heer Bakker zich een voorstel heeft gevormd omtrent de hoegrootheid der subsidie. De heer Bakker zou de subsidie willen bepalen op f 0.50 per lid. v. d. Werken. Hoeveel leden telt de afdeeling Bakker. v Ik weet het niet of dit 160 of 180 is. v. d. Werken. Is de kas niet toerei kend De Gaaij. Ik meen van wel. Bakker. De bedoeling is, om wat beter in het materiaal voor de mingegoeden te komen. Voorzitter. Het is dus uw bedoeling een jaarlijksche subsidie toe te kennen. Bakker. Ja, evenals dat in Bruchem gebeurt. de Gaaij. Te Bruchem betalen de leden f 1.contributie, hier is dit vrijwillig en verschillend, er zijn er die f25.geven. Ik ken er, die f 5.geven doch die nu zeggen, als de gemeente subsidie gaat geven, dan trek ik terug. v. d. Werken. De vraag is, is de subsidie noodig voor aanschaffing van verdere hulpmiddelen en zooals mijnheer de Gaaij zegt, die zelf lid van de vereeniging is, is dit niet het geval, wij behoeven niet uit overdaad te geven. Heeft da vereen, iets noodig en komt zij te kort, dan zou ik niet tegen het voorstel ingaan, doch nu zou ik het geld maar zoolang in de ge meentekas houden. Bakker. Mij is medegedeeld, dat er zoo goed als geen hulpmiddelen zijn en ook geen geld om deze aan te schaffen, het is mij echter goed, breng mijn voorstel maar in omvraag. v. d. Werken. Als dit zoo is, is het iets anders en ben ik er vóór. Het voorstel Bakker wordt hierop in stemming gebracht. De uitslag is dat 3 stemmen voor (de heeren v. d. Werken, Bakker en Hobo) en 3 stemmen tegen zijn, zoodat de stemmen staken en het voorstel in de volgende vergadering nog maals in stemming zal worden gebracht. Bij de rondvraag zegt de heer v. d. Werken, dat verleden eenige personen, waarvan er een paar aanwezig zijn, bij hem zijn geweest, die hem vertelden dat zij bij den diaken Jan Vos waren geweest om ondersteuning en dat deze zou hebben gezegd, dat zij voor deze week hun f 5. uitkeering nog zouden krijgen, doch dat het nu 1 Maart was en de uitkeering op zou houden en zij maar werk moesten zien te krijgen. Vos beweerde geen geld meer te hebben voor uitkeering en ook niets af te weten van geld, dat hij uit de gemeentekas zou krijgen. De heer de Gaaij vraagt, of de heer v. d. Werken ook den diaken Vos heeft gesproken, op diens ontkennend antwoord zegt de heer de Gaaij dat dit jammer is, anders zou bij wel anders spreken en niet de praatjes van de menschen gelooven. het diaken Vos is heel goed bekend met De besluit van den Raad, om subsidie aan de diaconie te verstrekken. Spr. kan dus niet gelooven dat Vos gezegd zou hebben van de gemeente niets af te weten. Men dient zooiets van beide kanten te onderzoeken. Ook de Voorzitter betwijfelt of Vos zoo iets gezegd heeftals men op de praatjes van de menschen afgaat, dan komt men dikwijls verkeerd uit. De heer v. d. Werken zegt verder, dat vrouw v. d. Pol van de Rietschoof bij hem s geweest en hem heeft verteld, dat zij islechts f 2.50 ondersteuning krijgt, dat haar man den geheelen winter ziek is en zij met haar 7 kinderen onmogelijk kan rondkomen. Spr. zou daarom den diaken opdracht willen geven in 't vervolg f5. te geven. De Voorzitter zegt, dat v. d. Pol nog een pensioen van f 7.geniet, doch meent echter ook dat het gezin, trots dit pensioen, niet kan rondkomen. De heer v. d. Vliet meent, dat het den schijn heeft alsof men den diaken wan trouwt het was beter dat zooiets tegen hem zelf werd gezegd, en niet in een openbare Raadsvergadering. v. d. Werken, Ik spreek hier, het betreft het geld van de gemeenteen ik heb bij den diaken niet noodig. de Gaaij. Dan moet je de zaak eerst onderzoeken en als het den diaken niet is toevertrouwd had je hem geen volmacht moeten geven. Je mag er hem nu geen verwijt van maken. v. d. Vliet. Je hebt niets onderzocht en gaat maar af op de praatjes der men schen. Vos kan niet gezegd hebben, dat hij niets van het geld van de gemeente afweet, dat mag je niet zeggen. v, d. Werken. Dat mag ik gerust, dat is zelfs mijn plicht en dat is de plicht van ieder lid van den Raad, het gaat hierover gelden van de gemeente. Maar ik wil hier niet voor leugenaar staan en zal even de lui roepen, waartegen Vos dit zelf ge zegd heeft. Deze worden binnengeroepen en verklaren dat diaken Vos gezegd heeft, dat het met de uitkeering gedaan was en dat hij gisteravond nog zei, dat hij nog niets van de gemeente afwist. v. a. Werken. Hoor je het nu, dan zal Vos toch wel geen schriftelijk bewijs van de gemeente hebben ontvangen en rust de fout bij den Burgemeester. De Voorzitter verklaart, dat Vos wél is kennisgegeven van het Raadsbesluit en sluit hierop de vergadering. PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- en Kinderkleeding is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hint hamerstraat 69 te 's Bosch, het best gesorteerde en goedkoopste adres. Gedu rende het seizoen ook des Zondags geopend van 401 uur. Heusden. De Chr. Jongelings-vereeni- ging »Eben Haëzer« alhier hoopt op Za terdag 48 dezer een openbare vergadering (z.g. jaarvergadering) te houden in de Be waarschool. Het program zal hoofdzakelijk bestaan uit opstellen, voordrachten en eenige muzieknummers. Alle belangstellende worden vriendelijk uitgenoodigd. Donderdag a.s. des avonds half zeven uur, hoopt in de Geref. Kerk alhier, in den Bidstond voor het gewas voor te gaan, de WelEerw. heer Ds. J. v. d. Meulen te 's Hertogenbosch. De alhier gestationeerde rijksveld wachters Havelaar en Lauwers zijn door het rijk voorzien van een motorbootje. Wij betwijfelen of de stroopers op de rivier dit aangenaam zullen vinden. Werkendam. Door Ds. J. D. Barth, Chr. Ger, predikant alhier is voor de roeping naar Driebergen bedankt. In de jaarv. der kiesver. «Vreest God en eert den Koning® der staatkundig Ger. partij zijn tot bestuursleden gekozen de heeren A. Verdoorn en H. C. Vos. De kas van den penn. sloot met een batig saldo van ruim f3.Tot afgevaardigden naar de algemeene vergadering werden gekozen Ds. J. D. Barth en A. Faans. Het ledental bedraagt 48. Aalbnrg. De landbouwer D. K. kreeg een trap van een paard, waardoor zyn been boven de knie brak. Almkerk. Door de N.V. Prov. N.B. Electr. Maatschappij te 's Bosch zal op 28 Maart a.s. worden aanbesteed, het bou wen van een laagspannings Distributienet GEEN SCHERPE SCHADUWEN OF KRINGEN OP PLAFOND OF WAND in deze gemeente. Beneden-Langstraat. In den hooi- handel is niet veel drukte en de prijs gaat daar niet op vooruit, al is de voorraad ge ring meer. Men besteedt nog voor het goede handelshooi tot f 40 per 500 K.G. Capelle. J.l. Zaterdag hield de A.R. Kiesvereeniging alhier haar eerste cursus vergadering in de O.L. school in de Nieuw- straat. Nadat de vergadering op de ge bruikelijke wijze met gebed en het voor lezen van een gedeelte uit Gods woord geopend was door den voorzitter, verkreeg de heer A. Spierings het woord tot het houden van zijn inleiding over een gedeelte van het program van actie der A.R.- partij. In de eerste plaats werd door spreker in het kort uiteengezet, wat het program van actie eigenlijk is en wat het bedoelt. Vervolgens werden verschillende artikelen toegelicht, handelende over Finan ciën, Zondagsheiliging, Vaccinedwang, dood straf en het soeiale vraagstuk. Naar aanleiding van het gesprokene ont stond een aangename discussie, waaraan door verschillende personen werd deelgenomen. De vergadering werd gesloten met het zin gen van Ps. 79 vers 4 en dankzegging door den 2den voorzitter. Hoewel de op komst nog niet was, zooals deze behoorde te zijn, was het een goed geslaagde ver gadering. De tweede cursusvergadering zal gehouden worden begin April. Alsdan zal behandeld worden de zienswijze van het laatste artikel van het program van actie, handelende over samenwerking met andere partijen. Gameren. Woensdag j.l. werd alhier verpachting van eigendommen van den polder gehouden waarop weer flinke prijzen werden besteed. Heden van de Herv. Kerk. De uitslag was als volgtPolder 4949 f 24944920 f 2324 4921 f 1611 1922 f 1678. Herv. Kerk 4919 f 43432 4920 f 16930; 4921 f 42188; 1922 f10900. Genderen. Aanstaanden Woensdag, des avonds zeven uur, hoopt Ds. J. van der Sluis in het kerkgebouw der Geref. kerk alhier, te spreken over het Vrouwen kiesrecht®. Er zal gelegenheid worden gegeven tot het doen van vragen. Terwijl de zoon van de wed. H. Vos bezig was met mestkarren brak de zadelicht, met het gevolg dat zoowel voer man als paard zoodanig geblesseerd werden, dat voor beiden eenige dagen rust noodzake lijk is. De handel in vette varkens is thans levendig aan prijzen van 39 40 cent per pond levend gewicht, de voorraad alhier begint echter schaarsch te worden. 's Gravenmoer. De tuindersgezel G. Faro alhier is op het Eind van Dongen bij het uitwijken voor den wagen gestruikeld en brak zijn been. Nadat hetzelve was gezet, is hij naar zijne ouderlijke woning overgebracht. De hondenbelasting in deze gemeente is gebracht op f 4.voor trek- en band honden op f 2. De heer J. Gillebaard, candidaat te 's Gravenhage heeft voor het beroep der Gereformeerde Kerk alhier bedankt. Nienwendijk. Zondag j 1. zijn door ds. H, de Bruin alhier een elftal personen afgeroepen die niet meer erkend worden als leden van de Geref. Kerk, aangezien zij niet getrouw de kerk en catechisatie bezoeken. Oudendijk. De heer J. Spiering alhier werd dezer dagen benoemd tot directeur der gemengde zangvereeniging «Onderling Genoegen® te Werkendam. Woensdagavond gaf de muziekver. »Kunst na Strijd,® Dir. de heer J. A. G. Krielaart een uitvoering voor hare dona teurs. De opening geschiedde door den Eere-voorzitter de heer Huizer, die blijk baar eenigszins verstrooid was en daarom minder gelukkig was in zijn woorden. De uitvoering der muziekstukjes maakte echter reeds spoedig alles goed, vooral wi'len wij hier noemen Miliana (Valse de Concert) en Bellatrix (Ouverture), waarvan op ver zoek, eerstgenoemd stuk nog eens herhaald moest worden. Ter afwisseling werden eenige voordrach ten gegeven, waaronder zeer aardige too- neeltjes voorkwamen. De heer Krielaart zorgde bij de coupletten steeds voor goede piano-begeleiding, wat de voordracht ten goede kwam. Wij kunnen dan ook niet anders zeggen, dan dat zoowel directeur als leden hun best gedaan hebben en al was er wel eens iets dat we graag anders hadden gehoord, dat mag ons toch niet weerhouden hun dank te brengen voor het genotene. Wij hopen dan ook dat de in woners van Oudendijk deze vereeniging steeds financieel blijven steunen, zooals zij dit tot heden gedaan hebben. Zij is dat ten volle waard. Rijswijk. Maandagavond werd in café Smulders alhier een vergadering gehouden van melkveehouders, waarbij tevens tegen woordig was de directie der Coöp, Zuivel fabriek te Nieuwendyk. Het doel dezer bijeenokmst was te geraken tot gezame- lijke levering aan deze fabriek. Een besluit in deze is echter nog niet genomen. De muziekvereeniging «Kunst en Vriendschap« alhier, directeur A. W. van der Nat, is voornemens op Zaterdag 48 Maart, des 'a-vonds 7 uur, in de O.L. school een uitvoering te geven voor hare donateurs. Raamsdonksveer. Onder talrijke blijken van belangstelling, vooral ook van de zijde der firma D. P. v. Suijlekom Zonen, vierde dhr. C. v. d. Hoek Woensdag 15 dezer, zijn Vijftigjarig jubileum als Scheepsmaker bij deze firma. Door de auto der firma afgehaald en het naar het kantoor gebracht, werd de jubilaris door N een. der firmanten op hartelijke wijze toe gesproken. Onder de geschenken die deze in ontvangst had te nemen, behoorde o. m. een in gesloten couvert. In het «Huis ten Deijl« hield Dinsdag avond dhr. de Jong uit Almkerk, Secretaris der N.-Brab. Maatschappij van Landbouw een zeer interessante lezing over het nut en de werking dier Maatschappij. De collecte voor de Bijbelverspreiding in N.-Brab. en Limburg bracht hier Zondag 1.1. ruim f 36 op. De Bazaar ten bate van het Wit- Gele Kruis gehouden bracht ongeveer f2000 op. Sprang. De heer A. Kool alhier heeft zijn benoeming tot Hoofd aan de Juliana School te Woerden aangenomen. Noode ziet men dit Hoofd der School uit onze gemeente vertrekken. De Schoenmaker J. Y. had het ongeluk met zijn fiets in den Spoorsloot te rijden. Door toegesnelde hulp werd hij op het droge gebracht. Later heeft men de fiets opgehaald. Genoemde kwam met den schrik en een nat pak vrij. Waalwijk. Door den Districtskeurings dienst van Waren te 's-Bosch is tweemaal achtereen proces-verbaal opgemaakt tegen een melkverkooper, die melk verkocht van ondeugdelijke samenstelling. Beide malen was 45 pCt. water aan de melk toege voegd. Bij de gehouden verkiezing van leden van den Raad der nieuwe gemeente Waalwijk werden in totaal uitgebracht 3533 geldige stemmen, verdeeld over 5 lijsten als volgt R. K. (buiten verband der Kiesvereeni ging) 209; S. D. A. P. 428; Chr. Hist. 298 Vrijz. Dem. 324 R. K. (Kiesver eeniging) 2567. Gekozen zijn J. J. Oomens R. K. (buiten verband der Kiesvereeniging) (uit de voormalige gemeente Baardwijk) P. Vermeulen, Chr. Hist.C. Roggeveen, Vrijz. Dem.van de R. K. Kiesvereeniging E. W. KlijbergJ. P. Groenen (uit de voormalige gemeente Besoijen) B. J. H. C. Timmermans, J. Gragtmans, W. P. C! Eibers, P. W. H. Verwiel, A. de Graaff; J J. C. L. van der Geld (voorkeurstemmen) F. C. Smolders (voorkeurstemmen)P. van der Aa (voorkeurstemmen).

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1922 | | pagina 2