- 't Is een feit «i morgenhoest ABDIJSIROOP Die hardnekkige Vergadering van den Raad der Gemeente NEDERHEMERT, op Dinsdag 14 Maart nm. half drie. Voorzitter EdelAchtb. Heer C. W. van Ommeren. Aanwezig de leden v. d. Vliet, v. d. Werken, v. d. Kolk, Bakker, Hobo en de Gaaij. 10 minuten voor drie opent de Voorz. de vergadering met gebed, waarna de notulen der vorige vergadering worden gelezen, die hierop zonder op- of aanmer kingen worden vastgesteld. De Voorzitter zegt, eerst hetzelfde on derwerp te willen behandelen, dat reeds in de vorige vergadering is behandeld, nl. toetreding der gemeente tot het Werkloo zenbesluit 1922. Hierover is een schrijven ingekomen van de ingezetenen M. de Weerd en anderen, waarin deze bij het gemeente bestuur aandringen alsnog toe te treden tot genoemd Werkloozenbesluit, opdat de bij den bond aangesloten werkeloozen uit de bondskas ondersteuning zouden ontvan gen. Een vertegenwoordiger van het be stuur van den Christ. Bond van Fabrieks- en Transportarbeiders is gaarne bereid eenige toelichtingen te geven. De Voorz. deelt mede dat bedoelde vertegenwoordiger aanwezig is en oordeelt het 't beste dezen te verzoeken binnen te komen en eenige inlichtingen te verstrekker.. De heer Bakker zou eerst liever de zaak nog even bespreken en vraagt of de Voorzitter van den Burgemeester van Brakel ook inlichtingen heeft ontvangen. Spr. heeft van terzijde vernomen, dat aldaar door den Voorz. is geïnformeerd of de werkeloozen bij aansluiting door de gemeente ook de achterstallige uitkeeringen nog zullen ontvangen. De Voorz. zegt, nog geen bericht van den Burgemeester van Brakel te hebben ontvangen. Spr. heeft wel vernomen dat de gemeente Aalst voor 3 maanden is toegetreden of dit echter juist is weet hij niet, evenmin of het waar is, dat bij aansluiting de werkeloozen de achterstallige uitkeering uit de bondskas zullen ontvangen. De heer de Gaaij gelooft niet dat de gemeente Aalst is toegetreden. De heer Hobo heeft hooren zeggen dat de werkeloozen veel geld gestort hebben in de bondskas en in 't geheel geen uitkeering krijgen. De heer v. d. Werken zegt, dat eenige werkeloozen bij hem zijn geweest en hem hebben beweerd, dat, zoo de gemeente voor 3 maanden tot het Werkloozenbesluit toetreedt, zij het achterstallige uitgekeerd zullen krijgen. Met hun drieën willen zij zich verbinden om de 3 X f 60, die de gemeente zou moeten storten, aan de gemeentekas terug te betalen. Als de gemeente geen subsidie geeft, krijgen de werkloozen ook geen cent uitgekeerd De Voorz. zegt, dat dit niet gaat, de uitgaaf en ontvangst moet bij Ged. Staten verantwoord worden en deze keuren dit niet goed. De heer v. d. Vliet meent, dat zij die er zoo op staan om toe te treden, vandaag weer geld genoeg verdienen. De heer de Gaaij meent, dat er evenals andere jaren ook dit jaar een tijd is, dat er op de steenfabrieknn geen werk is. Als er echter gewerkt wordt, zijn de verdien sten zoo, dat de arbeiders best iets over kunnen houden. Hierop wordt de Hoofdbestuurder van den Christelijken Fabrieks- en Transport arbeidersbond binnengeroepen en verzocht eenige toelichtingen te geven. Deze zegt, hiertoe gaarne bereid te zijn en zoo hij tekort mocht schieten, dan verzoekt hij de Raadsleden vragen te stellen. Hij zegt, dat, zooals de heeren weten, door den Minister voor 1922 een nieuwe regeling is getroffen. De werkeloosheid geeft, naar des ministers oordeel, geen aanleiding tot zwart pessimisme. Vergelijkt men de werkeloosheid in ons land met andere lan den, dan ziet men voor Zwitserland aan gegeven 3.6 pet., voor Engeland 7 pet, en voor Amerika 4.6 pet. terwijl het cijfer hier slechts 1 pet. bedraagt. Bij de oude regeling moest de aangesloten gemeente een vierde der kosten dragen, en was de bond gerechtigd, al was een gemeente niet aangesloten, toch de werkelooze leden het aandeel uit te keeren waarvoor de bond aansprakelijk was, nl. de helft, waarop zij aanspraak hadden. Met de nieuwe regeling 1922 heeft de minister gezegd, elk der drie partijen, nl. Rijk, Gemeente en Bond betalen een derde der kosten. Bij de oude regeling geschiedde de uitkeering volgens de loonklassen waarbij de arbeiders waren ingedeeld, thans wordt aan een gehuwd persoon f 2.25, aan ongehuwde kostgangers f4.75, en ongehuwde bij hun ouders in- wonenden f 0.90 per dag uitgekeerd, indien dit bedrag voor wat de gehuwden betreft 70 pet, voor ongehuwden 50 pet., en ongehuwde bij hun ouders inwonenden 30 pet. van het normale loon niet te boven gaat. De arbeiders betalen behalve hun bonds- contributie nog 20 ct. per week of f 10.40 per jaar aan de werkeloozenkas. Hoewel de werkeloosheid in ons land in vergelijking met andere landen niet groot is te noemen, heeft de minister toch ge meend, dat er iets tegen gedaan moet worden. De bondskassen zijn door de langdurige periode der werkeloosheid niet in staat hun verplichtingen na te komen, en zijn noodlijdende geworden. Daarom is tusschen de bonden, het Rijk en de aangesloten Gemeentebesturen de voorom schreven overeenkomst aangegaan. Vooral van de niet aangesloten gemeen ten krijgt het bestuur van den bond de klacht dat de arbeiders misbruik maken van de ondersteuning en niet willen wer ken. Dat komt, omdat het bondsbestuur daar volstrekt geen contróle over de werke loozen kan uitoefenen. In de aangesloten gemeenten moeten zij eiken dag komen teekenen. Wordt hun werk gepresenteerd waarvan het loon niet minder bedraagt dan de uitkeering, dan zijn zij verplicht dit werk te verrichten, bij weigering wordt er kennis gegeven aan het bestuur en wordt hun uitkeering ingehouden. Voorzitter. Bij aansluiting moet de ge meente dus het geheele jaar betalen Hoofdbestuurder. Indien er geen werke loozen zijn, betaalt de gemeente niets. Al leen bij werkeloosheid, verstrekt het Rijk de voorschotten voor uitkeering waarvoor de gemeente aansprakelijk is, later volgt dan de verrekening tusschen rijk, gemeente en bond. v, d. Werken. Weet u ook een manier om het geld dat de arbeiders het vorig jaar hebben gestort los te krijgen. Hoofdbestuurder. Dat is een eigen aardige vraag, los te krijgen. U bedoelt waarschijnlijk, het bedrag dat de werke loozen te goed hebben Als een gemeente niet is aangesloten, mag de bond de werke loozen ook niet uitkeeren, zelfs niet, dat gedeelte waarvoor de bond aansprakelijk is. Bij de regeling van het vorig jaar, mocht dat wel, doch thans wil de minis ter als het ware pressie uitoefenen op de gemeentebesturen. Door het bestuur van den bond is gevraagd om het 1/3 ge deelte te mogen uitkeeren, doch hierop is door den Minister afwijzend beschikt. Daar na is door den bond bij den Minister tegen deze beslissing geprotesteerd en is deze beslissing een groote onrechtvaardigheid genoemd. De Minister heeft daarop ge antwoord dat de werkeloozen arbeiders dan maar naar hun gemeentebestuur moe ten gaan, dan komt er van zelf een regeling tot stand of zal dit een beslissing nemen tot aansluiten. Vervolg in het eerste Blad. Burgerlijke Stand. HEUSDEN. Geboren: Gerardina d. v. A. Nieuw koop en J. M. Simdorn Leonardo Maria Josepha d. v. G. G. Carpay en C. Ver- bruggen Jozinus Hendrik z. J. J. Hom borg en W. v. d. Wetering. DE WERKEN en SLEEUWIJK. Geboren: Elizabeth d. v. II. H. van Veen en M. van den OvenPhelomina Mathilda d. v. P. J. Smeets en S. Mohren. Overleden: M. Brienen 83 j., wedr. van C. A. Schreuders W. C. van Gen- deren 64 j., echtg. van B. A. van den HeuvelM. C. van Andel 8 m. Pieter Kooij 68 j., echtg. van A. Goes. WASPIK, over de maand Februari. Geboren: Gerdina d. v. L. Bekkers van Wanrooij Maria Adriana d. v. H. Smits-Donks Jacoba Maria d. A. M Fijne man-Wouters Ludovicus z. v. W. C. Biemans-de WitLeendert z. v. P. Okkers- Schouten Antonia d. v. J. Fijneman-van den BroekAntonius Adrianus z. v. P. Verwijmeren-Pols Antonius z. v. M. Schou ten-de Haan. Gehuwd: Th. F. Ermus 32 j. en W. J. M. d. Bont. 26 j. Overleden: M. van Gerven, echtg. van A. Kusters 47 j J. Schouten, wed. van Th. Stillekens 85 j. P. Timmers, wedr. van D. Bergmans 66 j. SPRANG, over de maand Eebruari. Geboren: Marijnus z. v. A, ML Hulst en J. van der Schans Sebrecht Arnoldus z. v. P. Kruif en G. RamsteijnAdriana d. v. J. Kruijf en J. M. van der Schans Marinus Adriaan z. van K. de Bie en G. TimmermansJohanna Adriana d. v, A. J. Ramsteijn en E. van ThielenAndré Adriaan z. C. Maijers en J. de Bie. Gehuwd: A. Zijlmans 34 j. met J. J. Vos 34 j.A. J. van Thielen 36 j. met W. van Zeist 43 j. Overleden: L. Bogers 68 j.J. J. Brok 2 m. D. van der Schans 10 m. NEDERHEMERT. Over de maand Februari. Geboren: Johanna d. v. G. Biesheuvel en J. Baks Maria Magdelena d. v. G. Kers ten en N. BiesheuvelMetje Maria d. v. J. Smits en G. M. van Loon. Levenloos aangegevenkind v. D. J. Biesheuvel en E. Hobo. Getrouwd: H. J. Beuehhuijzen 27 j. en G. M. Smits 26 j. POEDEROIJEN, over de maand Februari, Geboren: Johanna d. v. J. Groene- veld en A. van Bailegooijen Marinus z. v. M. van Giessen en C. Hasselman. Overleden: J. Vink 65 j., wed. v. A. KantJ. A. E. ten Hagen 6 w. D. den Hollander 3 m. J. A, van der Heijden 2 m. Marktberichten. GORINCHEM, 13 Maart. Aangevoerd 232 koeien, 7 nuchtere kalveren, 503 biggen, 128 overloopers. Men besteedde voor: kalf koeien f410 a f 460, melkkoeien f 300 a f 370, kalf- vaarzen f180 a f240, pinken f110 a f 130, guiste vaarzen f 220 a f 240, nuch tere kalveren f 24 a f 28, overloopers f30 a f45, biggen f 15 a f28. ROTTERDAM, 14 Maart. Aanvoer 260 paarden, 0 veulens, 1556 magere en 748 vette runderen, 180 vette kalveren, 2112 nuchtere kalveren, 117 graskalveren, 93 schapen of lammeren, 371 biggen, 2 bokken of geiten, 0 ezel, 163 overloopers. Prijzen per K.G.koeien 4067| ct., ossen 45—65 ct., stieren 42Jct., kalveren 62|100 ct. Melkkoeien f 300 a f500, kalfkoeien f 350 a f 525, stieren f 200 a f 450, pinken f145 a f270, graskalveren f65 f 150, vaarzen f 170 f 325, werkpaar den f350 f575, slachtpaarden f 100 f 200, hitten f 200 a f 400, nuchtere kal veren f 25 a f 40, slachtkal veren f 10 a f 14. biggen f 15 f 30, overloopers f 25 f 45. ZA.LT-BOMMEL, 14 Maart. Op de heden gehouden weekmarkt waren aangevoerd 149 biggen, prijs f 12 a f24; 54000 eieren, prijs 5| k 6| ct. p. st, 600 K.G. boter, prijs per K.G. room boter f 1.10, boerenboter fl. 's BOSCH, 15 Maart. Op de veemarkt alhier werden heden aangevoerd 869 run deren, 95 zeugen, 450 biggen en 35 lammeren. Er werd besteed voor kalfkoeien f 350 a f 500, kalfvaarzen f 250 a f 390, ma gere ossen en koeien f120 a f210, vette ossen en koeien Ie kw. 65, 2e kw. 55 ct. p. p., pinken f 125 a f220, zeugen f115 f 165 per st., biggen f3 f 3,25 p. w. vette lammeren f20 a f30 per stuk. dat men fijt spoedig geneest, indien men Oprechte Winsumer Zalf gebruikt. Alle zweren, steenpuisten, negen- oogen, bloedvinnen, likdoorns en wratten genezen vlug en geheel door 't gebruik dezer zalf. Verkrijgbaar per bus van 75 cent en f4.35 (hoe grooter bus hoe voordeeliger) bij Apoth., Drogisten en Winkeliers en te Hensden bij J. N. W. Brugman, Coiffeur, Boter markt 's-Bosch Gebrs. Verhees, Orthenstr. 28 en Vuchterstr. 77 Gorinchem Firma Schoon, Apoth. Hoogstr.Waalwijk Drog. De Toko, t/o de MarktBaardwijk G. Bijnen. Waar niet verkrijgbaar worden ver- koopers gevraagd. Gen -Agent J. C. DE VRIES, Winsum (Gr BINNENLAND. Ontmaskerd. Reeds eenige Zaterdagen-stonden op de markt te Roermond eenige kooplieden met stoffen, die zich voordeden als »Engelsch- mannen», op eigenaardige wijze waren gekleed en geen Nederlandsch verstonden. Degenen, die van hen »Engelsche stoffen» wilde koopen, moesten den prijs op een briefje schrijven en door 't geven van ge baren werd dan de koop al of niet toe gestaan. Toen de ïEngelsche kooplieden» echter in het ïEngelsch» werden aangesproken, konden ze geen antwoord geven. Dit laatste trok de aandacht der politie, die deze vreemdelingen naar hun papieren vroeg en aangezien ze deze niet vertoonden, naar het politiebureau overgebraoht. Daar bleek al spoedig, dat deze koop lieden waren zes geboren Amsterdammers uit een der meest bekende buurten aldaar. Valsche Rijksdaalders. Te Utrecht werden op denzelfden dag 2 valsche rijksdaalders in betaling gegeven, in verband waarmede de politie de aandacht vestigt cp een 40-jarig persoon van mid delmatige lengte, met blond kneveltje ge kleed in donkerkleurige demi-saison en dragende een grijzen gleuf hoed. De ramp te Denemuiden. Onder groote belangstelling heeft te Zwolle de begrafenis plaats gehad om 42 uur van mej. de Wed. Eenkhoorn, om 4 uur van het echtpaar Hellenthal, om 2 uur van Veldhuys, den veerman. De aan gekondigde lijkdienst in de kerk, waar de lijken zouden worden te zamen gebracht, kon geen voortgang hebben, zoodat ds. H. v. Eist achtereenvolgens de drie sterf huizen bezocht. Bij het graf van de wed. Eenkhoorn werd gesproken door een ouder ling, bij het graf van den heer en mevr. Hellenthal sprak eerst het kamerlid, de heer Duymar van Twist, die den schok schetste, welke de tijding in de Tweede Kamer had veroorzaakt. Hierna spraken de burgemeesters van Hasselt en Zwart sluis, de heer Smit, hoofd der school, voogd der kinderen, en de heer Steenbergen, hoofd der Chr. School te Genemuiden, De scholen waren gesloten. De politie heeft met behulp van zware politiedreggen, zonder succes, naar de zes nog niet gevonden lijken gedregd. Aan een groot gevaar ontsnapt. De heer E. en echtgenoote te Honselers- dijk, zijn onsnapt aan een groot gevaar. Toen de heer E. 's nachts wakker werd, gevoelde hij zich ongesteld. Met groote moeite wist hij een buurman te bereiken, die onmiddellijk medische hulp inriep. Het bleek, dat de kachel te veel afge sloten was, waardoor het geheele huis van kolendamp vervuld was. Was de heer E. niet wakker geworden, dan waren de gevolgen ongetwijfeld veel erger geweest. Vacant. Voor 2 vacante plaatsen van tolgaarder op den weg Bergum —Heerenveen, hebben zich 350 sollicitanten aangemeld. Storm. De storm der vorige week heeft in de mastbossen bij Breda weer ongeveer 500 hoornen geveld. Verdronken. Te Moordrecht is de 5 jarige E. v, B. in een sloot nabij de ouderlijke woning verdronken. o Arbeiders naar Noerd-Frankryk. Uit Vlagtwedde en Ulrum (Groningen) hebben zich resp. 25 en 30 jonge onge huwde arbeiders aangemeld, om in Noord- Frankrijk den landbouwarbeid te gaan uit oefenen. Dure kool I In Friesland wordt de roode kool ver kocht tegen 80 a 90 cent per stuk, jDroevig. Te Hilversum zijn in 't gezin Glazema- ker kort na elkaar vader en moeder over leden. Brand. Te. Stratum (Noord-Brabant) is het si- garenfabriekje, bestaande uit een houten gebouw, van de firma Jansen Thijssen door onbekende oorzaak afgebrand. De schade, die f 20.000 bedraagt, wordt door verzekering gedekt. o Typhus. Te Andijk (Noord-Holland) zijn, naar het »Hbld.« mededeelt, reeds 40 gevallen van typhus voorgekomen ongeveer 4200 personen lieten zich inenten. De moord op den Essenburgsingel. De Leidsche student J. v. A., die, gelijk men zich herinneren zal, in verband met den moord op den koopman H Blaazer in voorarrest zat, is op vrije voeten gesteld. o Overreden. Op de Nassaukade te Amsterdam is een 20-jarig meisje door een grooten met drie paarden bespannen verhuiswagen overreden. Een van de voorwielen is haar over het hoofd gegaan. Het meisje was dadelijk dood. BUITENLAND. Een wapenstilstand ter eere van den prins van Wales 1 De »Dai!y Chronicle vertelde Toen de prins van WTales dezer dagen de Noord westgrens vanBritsch-Indië bezocht, en o.m. per auto over den Malakrand-pas reed, was hij bijna getuige van een der gewone gevechten tusschen den stam der Swat's en dien der Dir's welk gevecht op slechts twee mijl afstand van den prins werd uitgestreden. Toen de vechtenden de komst van den prins vernamen, legden zij de wapens neer, sloten een wapenstil stand voor 24 uur en ging naar den prins kijken. Toen de leider der Dir's later weer naar zijn stellingen wilde, moest hij zich een weg banen over het gebied der Swat's. Hulp, hem daartoe door de Engelschen aangeboden, wees hij hooghartig van de hand. Smokkelhandel met kleurstoffen. Naar de »Petit Parisien» uit Mains verneemt werd te Frankfort op zeer groote schaal een smokkelhandel in kleurstoffen ontdekt, welke, gedekt door valsche ver klaringen, naar het buitenland werden uitgevoerd. In deze aangelegenheid zijn verscheidene aanzienlijke personen betrok ken. Tal van arrestaties hadden reeds plaats, andere zullen volgen, die groot opzien zullen baren. De politie ontdekte Maandag te Mainz een partij van zulke op bedriegelijke wijze verpakte goederen, ter waarde van 40 millioen mark. De hoofdzetel van dezen smokkelhandel is Hamburg, met vertakkin gen in de voornaamste centra op chemisch gebied in het rijk. Het derde Eatty-proces. Wederom is het proces-Fatty begonnen want de beide vorige hebben geen resultaat weten op te leveren zoowel de eerste als de tweede jury-uitspraak wasWij komen niet tot overeenstemming en het is uitge sloten, dat er eenstemmigheid komt.« En zoo drijft het tragische sterven van miss Rappe steeds meer naar het geheimzinnige. Gisteren vereenigden de rechters zich op nieuw, om te onderzoeken of Fatty een moord aan haar gepleegd zou hebben of niet. o Beroofd. Te Philadelphia is een kassiersbediende in de volle straat door twee bandieten aan gevallen en van 43.500 dollars beroofd. De bandieten vluchten in een auto achter volgd door de politie. Van beide zijden werd geschoten. Twee agenten en de twee bandieten werden gewond. De agen ten konden het gestolen geld weer meester worden. kunt u genezen, door voor het naar bed gaan en by het opstaan geregeld een lepel Abdijsirocp in te nemen. Bij sterken hoestprikkel overdag af en toe nog eens een lepel nemen, om de taaie vastzittende slijm te doen loskomen. De is een wereldberoemd middel bij verouderde hoest, verwaarloos de verkoudheid, bronchitus, asthma, hooikoorts, kink hoest, slijmhoest, in fluenza, griep Aan genaam van smaak en onschadelijk, slijmoplos- send, verzachtend, zuive rend en genezend. Prijs per flacon van 230 gram f4.90 van 550 gram f3.60 van 4000 gram f6. Hoe grooter flacon hoe voordeeliger dus. Alom verkrijgbaar eischt rooden band met onze handteekening L. I. Akker, Rotterdam. M lf»C fc*unnOEST ti ww* LLAKKER^VV m

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1922 | | pagina 6