Oprisping, Ook voor kinderen Freco's Maagtabletten. zijn Foster's Maagpillen het ideale laxeer middel, gemakkelijk in te nemen en aan genaam van smaak. PrysT 0.65 per flacon, alom verkrijgbaar. het H b 1 d. telefoneert, meldt de politie te Weenen, dat de uit de gevangenis in Den Haag ontvluchte Nederlander Falkenburg van der Kreke, die in Nederland een half millioen gulden verduisterd heeft, en die op last der justitie vervolgd werd, in Tirol is gearresteerd, doch bij zijn overbrengen in de nabijheid van Innsbruck uit deu rijdende trein sprong. Toen hij bij zijn arrestatie tegenstand bood, werd hy door politieagenten doodgeschoten. Falkenburg bad meer dan een milliard Kronen bij zich. Hij bevond zich in gezelschap eener vrouw, genaamd Neeltje Kapteyn. Een bomaanslag. Aan de bladen te Washington wordt uit Tokio gemeld, dat Zaterdag vlak voor den hoofdingang van het keizerlijk paleis aldaar iemand die%en bom verborgen had onder zijn kleeren, door een te vroeg ont ploffen dier helsche machine werd gedood. Uit het onderzoek der politie bleek duide lijk, dat die persoon de bedoeling had ge had, om een bom in het keizerlijk paleis te werpen, want op het oogenblik dat ze sprong, richtte hij zich juist naar de hoofd deur teneinde den drempel te overschrijden. Op het slachtoffer vond men een brief, waarin de leden der regeering op hevige wijze werden aangevallen. Verscheidene voorname persoonlijkheden uit de politieke wereld hebben de laatste dagen dreigbrieven ontvangen. Ballon losgerukt. Tengevolge van het breken van een kabel werd te Angers een militaire obser vatieballon, waarin een persoon gezeten was, door den wind meegevoerd. Een vlieger steeg onmiddellijk op om den ballon op te vangen en slaagde daarin op een hoogte van 2000 meter. De neervallende kabel verwondde negen soldaten, van wie een zeer ernstig. Na zeven jaar herkend. Een Fransch soldaat, Joseph Poupart, die in 1915 nabij Reims zoo ernstig werd gewond dat hij zijn geheugen verloor, is dus zeren jaar na zijn verwonding, in het hospitaal door zijn familie herkend. BINNENLAND. De ramp te Genemuiden. Aangezien het zoeken en dreggen naar de zes lijken van de vorige week omge komenen, tot nu toe zonder resultaat is geweest, is men begonnen met bet afvis- schen van de plek des onheils met een z.g.n. wonderkuil, gesleept door twee motor- botters van Urk. Hoewel een groot deel van de rivier met dat vischtuig is afge- vischt, was Donderdagavond nog geen enkel resultaat verkregen. Vermoedelijk zijn de lijken naar zee gedreven. Gered. Vrijdagmiddag hoorde de heer L. v. Heerde te Hillegom hulpgeroep van kinde ren. Toen hij naar buiten kwam, zag hij een mutsje nog boven 't water, van de achter zijn woning liggende sloot uitsteken. Geheel gekleed sprong hij te water en zwom naar het kind, dat reeds zinkende was. Door duiken moest hij het grijpen en kwam er mee aan den overkant. Wie schetst de ontsteltenis, toen de heer v. H. ontdekte in het drenkelingetjezyn eigen zoontje van bijnr 4 jaar. Het kind was reeds geheel blauw en het kostte den vader veel moeite de levensgeesten op te wekken. 't Gelukte evenwel, het kind kwam van een wissen dood vrij. o Brandstichting. Te Oude-Pekela is in den nacht van Woensdag op Donderdag brand ontstaan in het lompenpakhuis van D. Simons. De brand werd spoedig gebluscht. Een zoon van den eigenaar is gevankelijk naar Win schoten overgebracht, verdacht van brand stichting. o Bet feest van den Briel. De luisterijke viering van den 350sten gedenkdag van de inneming van Den Briel belooft wel te zullen slagen. Met de voor bereidingen zijn thans de Brieienaren druk bezig. Men rekent op een stroom van 30.000 menschen. Invaliditeitswet, Het maandelijksch overzicht op 1 Maart 1922 vermeldt, dat tot op dien datum waren toegekend 16953 ouderdomsrenten ingevolge art. 373 der wet, 1031 weduwenrenten ingevolge artikel 81 der wet en 2453 weezenrenten ingevolge artikel 82, 83 en 84 der wet. Tevens werd aan 2781 verzekerden geneeskundige behanldeing of verpleging toegestaan, terwijl het aantal observatie gevallen, dat niet of nog niet door behan deling gevolgd was 602 bedroeg. o— De malversaties te Gendringen. Naar wij vernemen zal de gewezen Burgemeester van Gendringen Stoot, op 11 April a.s. voor de Arnhemsche Rechtbank terecht staan wegens verduistering van gelden der gemeente Gendringen. Vooreerst van een bedrag van f15.000, door den Burgemeester uit de gemeentekas genomen om af te dragen aan het distributiebureau en f1800 door hem ontvangen van de Brandstoffencommissie, teneinde dat geld in de gemeentekas te storten. Het afdragen der gelden heeft evenwel niet plaats gehad. De heer Stoot houdt zich op het oogenblik in Duitschland op. o De Rijksmiddelen. De Rijksmiddelen hebben over de afge- loopen maand f 1.77 millioen meer opge bracht dan over die maand van het vorige jaarover de eerste twee maanden van dit jaar brachten de middelen f 8.83 millioen meer op dan over die maanden in 1921. Vergadering van den Raad der gemeente HEUSDEN op Vrijdag 17 Maart nm. 7.30 uur. VoorzitterH. J. van Eggelen. Aanwezig de heerenv. Everdingen, de Mol, de Haan, F. H. Verhoeven, H. J. Verhoeven en de Jongh. Afwezig de heer v. Herwaarden. Opening der vergadering te 7.45 door den Voorzitter, daarna lezing der notulen der vorige vergadering, die vervolgens on veranderd worden goedgekeurd. Ingekomen is a. Een schrijven van den heer H. van Herwaarden, dat hij wegens familieomstan digheden verhinderd is, deze vergadering bij te wonen. b. Een schrijven van den zelfde, dat hij ook wegens familieomstandigheden ont slag neemt als lid van den Raad. De Voorzitter zegt, dat hij, niettegen staande de heer van Herwaarden slechts kort lid van den Raad is geweest, niet mag nalaten dezen dank te brengen voor hetgeen hij in het belang der gemeente heeft gemeend te moeten doen. c. Een schrijven van den heer A. Verschuur, waarin deze kennis geeft zijn benoeming tot lid der Commissie tot Wering van Schoolverzuim te willen aan vaarden. d. Procesverbaal van kasopneming bij den Gemeente-Ontvanger op 30 Dec. j.l., waaruit blijkt, dat alles in behoorlijke orde is bevonden. e. Een schrijven van de Commissie tot Wering van Schoolverzuim, waarin wordt medegedeeld dat de heeren J. H. Verhoeven W. Wijnen, respectievelijk als Voorzitter en Secretaris dier Commissie, zyn herkozen en dat het nieuwe lid is geïnstalleerd. f. Het jaarverslag van de Commissie tot Wering van Schoolverzuim, dat op voorstel van den Voorzitter voor de leden ter inzage wordt gelegd. Hetzelfde geschiedt met het ingekomen verslag van den Correspondent voor de Arbeidsbemiddeling. g. Een schrijven van den heer H. Hendrikx, inhoudende ontslagaanvrage we gens vertrek naar elders, als lid der Schoolcommissie, onder dankzegging voor het in hem gestelde vertrouwen en onder het uitspreken van de beste wenschen voor den bloei van Heusden. h. Circulaire van Ged. Staten, waarin de Gemeenteraden van Noord-Brabant wordt geadviseerd een voorstel in te dienen tot herziening der jaarwedden van Burg., Secretaris en Gemeente-Ontvanger. Aangezien deze circulaire alleen van toepassing is op gemeenten boven 2000 zielen en Heusden op 't oogenblik dit aantal niet bereikt, wordt zij op voorstel van den Voorzitter, evenals de overige ingekomen stukken, voor kennisgeving aangenomen. Door het Hoofdstembureau is de heer M. Uhl verkozen verklaard tot lid van den Raad. De Voorzitter wijst een Commissie aan, bestaande uit de heeren v. Everdin gen, de Mol en de Haan, tot onderzoek der geloofsbrieven van het nieuwbenoemde lid, verzoekt deze Commissie dit onderzoek in de naastgelegen secretarie te willen doen plaats hebben en schorst zoolang de vergadering. Nadat de vergadering weder is geopend zegt de heer van Everdingen, namens de Commissie, dat de stukken in orde zijn bevonden en deze dus tot toelating adviseert. Dienovereenkomstig wordt besloten. De rekening 1920 en begrooting 4922 der Godshuizen zijn ter onderzoek in handen geweest van een Commissie, bestaande uit de heeren de Mol, H. Verhoeven en van Herwaarden. De heer H. Verhoeven, namens deze Commissie rapport uitbrengende, zegt, dat de Commissie geen op- of aanmerkingen omtrent de rekening of begrooting heeft en zij den Raad dus voorstelt beiden goed te keuren. Dienovereenkomstig wordt besloten. Thans is aan de orde een verzoek der Bank voor Nederl. gemeenten, tot deel neming in het kapitaal dier Bank. De Voorzitter leest het betreffende verzoek voor, waaruit blijkt dat indertijd door de Vereeniging van Nederl. Gemeen ten, waarbij de meeste gemeenten van ons land zijn aangesloten, èen gemeentelijke credietbank is georganiseerd met een kapitaal van f846.000 waarvan f 180.120 was gestort. Deze instelling bleek niet krachtig genoeg en het werd steeds be- zwarender om aan de aanvragen der ge meentebesturen tot het verstrekken van crediet te voldoen. Het bestuur heeft zich daarom rechtstreeks tot de regeering gewend. Na gevoerde besprekingen is besloten het kapitaal uit te breiden tot 10 millioen, waarvan de staat 5 millioen en de bestaande bank haar kapitaal zou storten. Bij de Provincie, Gemeentebe sturen en Waterschappen zou worden beproefd het resteerende bedrag te krijgen. Gerekend wordt dat de aangesloten ge meentebesturen een aandeel van f1000 per 1000 inwoners voor hunne rekening nemen. Van Ged. Staten is nog een schrijven ingekomen, waarbij de ge meentebesturen worden aangespoord tot deelname. B. en W. hebben aanleiding gevonden den Raad voor te stellen, dat deze gemeente deel zal nemen, voor f 2000. De gemeente heeft tot heden hare leeningen altijd wel bij de Godshuizen geplaatst kunnen krygen, doch zoo de gemeente voor een eénigszins belangrijke leening kwam te staan, dan zou deze bij de Godshuizen niet geplaatst kunnen wor den, omdat haar gelden zijn belegd in inschrijvingen op het grootboek der N. W. S. en het bezwaarlijk is deze gelden thans los te maken. De gemeente zou dan ook op de open markt moeten zien te slagen. Het komt B. en W. met het oog hierop wenschelijker voor aandeelen in genoemde bank te nemen, opdat zij daar hare leeningen zou kunnen sluiten. Al zou dit laatste echter niet noodig zijn, dan nog lijkt het B. en W. wenschelijk aan deze bank deel te nemen, omdat zij een nuttig doel beoogt en de gemeente er geen schade bij behoeft te lijden, omdat de bank 5 pet. rente verstrekt, en het geld bij de Godshuizen ook tegen 5 pet. kan worden geleend. De heer de Haan vraagt, of, wanneer de gemeente geld over heeft, het de bedoeling is, dat zij dit dan bij die bank deponeert, en of de gemeente met de bank in rekening courant kan komen te staan. De Voorzitter meent, dat dit wel gaat, doch de gemeente is niet vaak met kasgeld overstelpt, zoodat van deponeering bij de bank niet veel zal komen. De heer de Mol zegt, dat de circulaire niet over rekening courant spreekt en meent dat de 10 millioen kapitaal groote bluf zijn. Als alle gemeenten in Nederland daaruit credieten moeten verstrekt worden komt men al spoedig te kort. De Voorzitter antwoordt hierop dat de 10 millioen het aandeelenkapitaal betreffen, voor het verstrekken van credieten aan de gemeentebesturen zal de bank obligatie- leeningen sluiten. Zij behoeft niet altijd zelf het geld te verstrekken, doch kan daartoe andere banken aanmoedigen. De heer de Mol zou zijn geld er niet aan wagen, waartegen de Voorzitter op merkt dat deelname aan de bank, wat de soliditeit betreft geen bezwaar behoeft te vormen. Indien de bank niet goed was gefundeerd zou het rijk er niet voor 5 millioen aan deelnemen. De heer de Mol meent dat deelname altijd min of meer riskant blijft. Nu gaat de eene gemeente op de fleseh en dan de andere. De Voorzitter zegt, dat de gemeenten die de heer de Moll bedoelt niet op de flesch gaan. De heer de Jongh meent, dat, zoo de gemeente verplicht is een nieuwe school te bouwen dat dan het bedrag, daarvoor niet bij de Godshuizen geleend kan worden, en het met het oog daarop dus aanbeve ling verdient, dat de gemeente dan weet waar zij terecht kan. De heer de Mol zegt dat de gemeente Heusden in dat geval nog best geld ge leend zal krijgen. De Voorzitter gelooft dit ook wel, doch de bank wordt opgericht in het belang der gemeentebesturen, uit dit oogpunt ad- viseeren B. en W. tot aansluiting. Als spr. dacht dat er eenige riskatie aan verbonden was, zou hij niet tot deel name adviseeren. De heer de Mol blijft zich tegen aan sluiting kanten, als de gemeente dik in de centen zat, zou het een ander geval worden. Hierop wordt tot stemming overgegaan, met uitslag dat 5 leden zich voor deelname a f 2000,— verklaren, alleen de heer de Mol stemt tegen het voorstel. De Voorzitter zegt dat volgens art. 101 der L. 0.1920, de bijzondere lagere scholen recht hebben op vergoeding der onder houdskosten der schoolgebouwen en der leermiddelen. Over 1920 bedroeg dit voor de openbare lagere school in de gemeente f 7.302 per leerling. De genoemde besturen kunnen aanspraak maken op 80% van dit bedrag, behoudens latere verrekening na afloop van het dienstjaar, B. en W. stellen voor de bijzondere R. K. Jongensschool een voorschot van f 450.-- en de R. K. Meisjesschool een van f 700. te verstrekken. De Voorzitter zegt dat deze berekening is gegrond op de wet zoodat er weinig over te zeggen valt. Het voor stel van B. en W. wordt hierop zonder discussie met algemeene stemmen aange nomen. In de vroeger vastgestelde algemeene Politieverordening zijn in den loop der tijden verschillende wijzigingen aangebracht, die het volgens den Kantonrechter bezwaar lijk maken, die te raadplegen, zoodat deze heeft geadviseerd, de verordening te doen herdrukken. B. en W. zijn daartoe wel besloten, doch wenschen van de gelegenheid gebruik te maken de verordening tegelijk te herzien. Zakelijke veranderingen zijn niet aange bracht, alleen art. 103, regelende het ver bod, dat binnen de omwalling der gemeente niet meer dan 2 fusten petroleum in een bewaarplaats mogen zijn. Deze bepaling achten B. en W. in strijd met de Hinderwet, zoodat zij voorstellen deze te schrappen. Iemand die daar een bewaarplaats van petroleum of benzine wenscht, moet dit dan maar bij het ge meentebestuur aanvragen. De heer de Haan vraagt of aan het verstrekken van vergunning ook voorwaar den zijn verbonden. De Voorzitter zegt, dat deze afhangen, van de plaats waar zoo'n bewaarplaats wordt gevestigd. Het gemeentebestuur is zeer zuinig met het verstrekken dezer vergunningen. Verschil lende aanvragen zijn afgewezen. De politie-verordening wordt hierop over eenkomstig het voorstel van B. en W. vastgesteld. Op de gemeentebegrooting 1921 zijn een paar posten overschreden, die geacht kunnen worden door verhoogde inkomsten en door af te schrijven op posten waarbij over is. Bij de begrooting 1922 is geen rekening gehouden met het bedrag voor de instand houding der bijzondere scholen, groot f 1150.Ook dit bedrag kan uit andere posten worden gevonden. Met algemeene stemmen worden de voorgestelde wijzigingen goedgekeurd. Het kohier der rioolbelasting over 1922 wordt vastgesteld op een bedrag groot f 852,en een aan vulling's kohier school geld over 1921 op f 1.35. Met algemeene stemmen wordt besloten om bij de Godshuizen een leening te sluiten groot f 2000,rentende 5%, voor de deelname aan het aandeel-kapitaal der Bank van de vereeniging van Nederl. gemeenten. Van den heer P. Verschure is een ver zoek ingekomen voor aankoop van 5 Ma gemeentegrond, dat deel uitmaakt van het gangetje dat loopt van zijne bakkerij naar de Vischmarkt. Adressant heeft dit stukje grond noodig voor zijne nieuwe bakkerij. B, en W. stellen voor het verzoek toe te staan tegen betaling van f 25.Met algemeene stemmen wordt dit voorstel aan genomen. Daar niemand verder het woord verlangt, sluit de Voorzitter de openbare vergadering en gaat den Raad over in geheime zitting ter behandeling reclames Hoofd. Omslag. slechte spijsverteering, pijnlijken stoelgang enz. worden met veel succes bestreden door Per koker 00 cent. Verkrijgbaar bij Drogist en Apotheek. PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- en Kinderkleeding is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hint hamerstraat 69 te s Bosch, het best gesorteerde en goedkoopste adres. Gedu rende het seizoen ook des Zondags geopend van 101 uur. Hensden. Zondagmiddag kregen zekere d. B. en H. K. in café v. D. een woorden» twist, die zoo hoog liep, dat het spoedig van woorden tot daden kwam en H. K. zoo werd geslagen, dat hij met een zeer gehavend gezicht huiswaarts ging. De politie, met de zaak in kennis gesteld, maakte procesverbaal op, zoodat dit muisje wel een staartje zal hebben. Almkerk. Bedankt voor het beroep naar de Ned. Herv. Kerk alhier door Ds. Peterse van Oud-Loosdrecht. In de gehouden vergadering der Bijz. School alhier werden tot Bestuursleden herkozen de Heeren J. Dibbits en Z. van Herwijnen. Als een bijzonderheid kan worden gemeld dat dezer dagen een huisje van de Heeren v. O. te Ippelschendijk (gemeente Almkerk) door 2 Notarissen 2 maal zal worden geveild en verkocht. De machinist van 't Stoomgemaal Rijswijk te Ippelschendijk (gem. Almkerk) mocht het dezer dagen gelukken een snoek te bemachtigen, die het kolossale gewicht bezat van ruim 19 pond. Andel. De koopman G. v. A. vond vorige week zijn hit dood in den stal, wat voor den man een zware slag is. Het 4-jarig zoontje van den land bouwer de F. viel met zijn hoofd in een hak, waardoor hij een gapende wond be kwam. Woensdagavond om half zeven zal door den W.Eerw. heer Ds. v. d. Put een bidstond voor het gewas worden gehouden. Zaterdagavond 1 April zal door de muziekvereeniging »Andels Fanfarekorps eene uitvoering worden gegeven, in het gebouw der openbare school. Aalburg. Verleden week zijn alhier, door den knecht van den bakker Ant. Vos, de eerste aardappelen gepootterwijl we bij een ander, trots het koude voorjaar, de abrikozen reeds zagen bloeien. Brakel. Aangenomen het beroep naar de Ned. Herv. Gemeente te Barneveld door ds. J. H. Th. Rappard alhier. Babiloniënbroek. Dat het land bouwbedrijf dalende is, schijnen sommige landeigenaars nog niet te willen begrijpen. Met de huurprijzen van hun land staan zij dit jaar nog hooger dan het vorige jaar. Waarschijnlijk werken de schreeuwend hooge aardappelprijzen dit in de hand. Als een bijzonderheid kunnen wij melden dat het paard van de Wed. C. V. alhier, twee vosmerrieveulens heeft gewor pen, jammer dat een van de twee kort na de geboorte is overleden. Beneden-Langstraat. Vette varkens worden duurder verhandeld. Men besteedt 46 a 47 cent per K.G. schoon gewogen. Ook biggen staan thans prijziger, n.l. van f 14 tot f20 per stuk. 's Gravenmoer. In den vroegen Maan dagmorgen klonk door de straat het geroep van brand. De boerderij bewoond door C. M. Suos stond n.l. in lichte laaie. In een ommezien was het geheele rieten dak één vuurzee. De bewoners wisten nauwelijks te ontkomen. Twee paarden en eenig ander vee kwamen in de vlammen om. Alles ging zoo vlug in het werk, dat men vergat de klok te luiden. De brandspuit was spoedig ter plaatse, maar kon tegen deze vuurzee niets uitrichten. De oorzaak van den brand ligt geheel in het duister. Huis en inboedel waren verzekerd. Naar men van bevoegde zijde ver neemt, is bij de Ned. Herv. Gem. alhier reeds een begin gemaakt met de voorbe reidende maatregelen tot invoering eener kerkelijke belasting. Genderen. Vrijdag 17 Maart verga derde alhier de Veeverzekering »Samen- werkingc. Uit de rekening van het ver- loopen jaar bleek dat er een kassaldo was van f 2213.85j. Op voorstel van het Bestuur werd daarom besloten om dit jaar geen premie te heffen en alzoo in 1922 gratis te verzekeren zoo lang het kassaldo niet minder wordt dan f 1000. In 1921 waren verzekerd gemiddeld 152 koeien voor een bedrag van f 81600. Dit is per koe f 536.Aan premie werd betaald 2 procent. Tot bestuurslid werd herkozen de heer C. van Coijck. Tot schatter werd herbe-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1922 | | pagina 2