Slechte spijsvertering, Voorkomt ontsteking. Freco's Maagtabletten. ne .ba isib -lov nsb sse! sb Jflf» nes ,ne iefc eb ba* eb -sd ebi> -loi bie -lei -bi! flKV ris -ne rtoi: - >lfj ode ieb 81 io< bn el! 9'! ,8 n« el Ei i n l i Huidkwalen, als uitslag, eczema, kloven, puisten enz. breiden zich vaak uit als ge volg van ontsteking. Voorkomt dit door de plekken te wasschen en drogen, en daarna Foster's Zalf aan te wenden, die de ontsteking tegengaat, de aangedane deelen heelt en de huid volkomen blank maakt. Prijs f 1.75 per doos, alom ver krijgbaar. De aardbeving in Joegoslavië. Uit de tot dusver door de Duitsche bladen ontvangen berichten over de aard beving in Joegoslavië blijkt, dat de zeer krachtige, golvende bewegingen groote schade hebben aangericht. In verschillende gehuchten zijn tal van huizen ingestort, en overal werd een vrij groot aantal personen gewond. Vooral in het dorp Arancjelovatsch heeft de aardbeving groote schade ten gevolge gehad. Te Belgrado zijn slechts eenige schoorsteenen ingestort. Een eigenaardig geschil te Madrid. De ïTimes® deelt mee, dat de eerste burgemeester van Madrid, markies Villa- bragima, oudste zoon van graaf Romanones, is afgetreden, teneinde gelegenheid te heb ben om vanaf zyn zetel in de Kamer den aanval te leiden tegen den minister van Binnenlandsche Zaken, naar aanleiding van het geschil tusschen het gemeentebestuur der Spaansche hoofdstad en de ondergrond- sche spoorweg-maatschappij. De maatschappij weigert zekere gemeen telijke belasting te betalen de burgemeester beval daarom dat jl. Maandag beslag op haar eigendommen zou worden gelegd. Toen de gemeentepolitie daartoe wilde overgaan, kwam regeeringspolitie haar tegemoet en weigerde haar den toegang tot de stations. Het hoofd der gemeente politie en verschillende onderburgemeesters werden gearresteerd, en er heerschte heel wat opwinding in de straten over dit in derdaad zeldzame conflict tusschen de twee politiemachten. Kronen Misère. De voormalige Oostenrijksche aartshertog Leopold, die sedert het einde van den oorlog als genaturaliseerd burger onder den naam Regendorfï in het kanton Zürich woont, heeft gemeentelijken bijstand aangevraagd, omdat naar hij zegt zijn inkomen, dat in Oostenrijksche kronen wordt betaald, niet langer toereikend is om in zijn levens onderhoud te voorzien. Andere Oosten rijksche hertogen, die eveneens in Zwit serland vertoeven en vroeger paleizen in Weenen bezaten, verkeeren om dezelfde reden in armoede en worden door vrienden ondersteund. binnÏnlaxd. Vereeniging ran gemeenten. Blijkens het voorloopig verslag der 2e Kamer over het wetsontwerp tot vereeni ging van de gemeenten Sprang, Capelle en Vrijhoeve-Capelle, spraken verschillende leden, die er op wezen, dat zoowel bij den raad der gemeente Sprang als hij dien der gemeente Capelle ernstig verzet bestond tegen vereeniging, als hun meening uit, dat in geen geval tegen den uitgesproken wil van de meerderheid der betrokken in gezetenen vereeniging van gemeenten be hoort te werden doorgezet. Andere leden, welke zich in afwachting van een nadere toelichting van de regeering hun oordeel over het wetsontwerp wenschen voor te behouden, spraken toch in het algemeen als hun gevoelen uit, dat voor de vraag, of vereeniging van gemeenteu wenschelijk is, aan het oordeel van de ingezetenen zelf geen beslissende beteekenis kan worden toegekend. D«or een eiel gescalpeerd. In een wei nabij de buitenplaats Coel- horst te Hoogland (Eemland) werd een 7-jarige jongen aangevallen door een ezel. Deze beet hem in het achterhoofd en rukte een deel van de schedelhuid weg. In het Elisabethasgasthuis te Amersfoort bleek dat de schedel ongedeerd was ge bleven, zoo bericht het ïVad.® In drie dagen tyds Het gebeurde te Hoensbroek. Vandaag bij wijze van spreken werd hij ontslagen uit de gevangenis den volgenden dag trouwde hij en daags daarna, den eersten dag van de wittebroodsweek sloeg hij thuis den boel kort en klein met gevolg dat hij met doorgesneden pols naar het ziekenhuis werd gebracht. Volgens de laatste bekendmaking betref fende de afgegeven nummerbewijzen voor automobielen en motor-rijwielen tot 2 Maart blijkt dit aantal in totaal te zijn 100.625, zoodat de 100.000 gepasseerd zijn. Een zeer groot getal voor ons klein Nederland. De bankier Lenaerfz-Wagner failliet verklaard. De Rechtbank heeft den bankier J. S. Lenaertz-Wagner te 's Gravenhage failliet verklaard. Vervolg verslag ALMKERK. Daarna neemt de Burgemeester het woord en zegt »De mensch*overdenkt zijn weg, maar 't is God die dien weg voor hem bepaalt. Naar aanleiding hiervan moge ik u aan- toonen, hoe alle omstandigheden des levens hebben moeten medewerken, om mijn weg op Almkerk te doen uitloopen. Mijn militaire loopbaan in 't bijzonder, mijn commando van een compagnie, waarvan de recruten gerecruteerd werden uit Alm kerk en omgeving, in 't bijzonder de mobilisatie brachten mij in aanraking met Almkerk. Door de nieuwe legerorganisatie zag ik uit naar een anderen werkkring. Meen niet, dat het ambt van Burgemeester de eerste de beste werkkring was, die ik daartoe voor aanzocht. Neen, dat ambt trok mij aan omdat (ik mag het vrijuit zeggen), het Burgemeestersbloed mij in hart en nieren zit. Want zoo weinig officieren er in mijn familie geweest zijn, zooveel te meer Burgemeesters komen daarin voor. Gedurende ruim drie eeuwen werd het burgemeestersambt door mijn voorgeslacht bekleed. Dat mijn wensch om uw Burgemeester te worden vervuld werd, dank ik in de eerste plaats aan H. M. onze geëerbiedigde Koningin, aan alle hoogere en lagere autoriteiten, die mij voor die benoeming voordroegen, en vooral ook aan de krachtige medewerking van velen uwer en door de algemeene opinie in Almkerk, getuige de stroom van tele grammen en gelukwenschen bij mijne be noeming voor al die medewerking betuig ik mijn groote erkentelijkheid. Maar naast dit woord van erkentelijk voeg ik onmiddelijk een woord van dank aan den Wethouder Verschoor, die als loco Burgemeester in de tijden die achter ons liggen, zooveel voor de gemeente gedaan heeft en in zeer moeilijke tijd deze gemeente heeft weten te regeeren. Hem en allen, die daaraan medewerkten, moge ik hier mijn oprechten dank betuigen. Op mij wordt een groote verantwoordelijkheid gelegd bij het aanvaarden van mijn ambt. Ook het gewoon dorpsleven ontkomt niet aan omkeering en wisselvalligheden op Sociaal, economisch en politiek gebied. Bij het besluiten moet een wijs en voorzichtig beleid op den voorgrond staan. En nu is in mij zelf geen kracht, geen wijsheid en daarom stel ik er prijs op in deze vergadering te kunnen verklaren, dat mijn hulp is in den Naam des Heeren, die Hemel en de aarde gemaakt heeft. Ook uwe hulp en voor lichting heb ik zeer van noode, en ik vraag u daarop te mogen rekenen. Ik heb mij voorgenomen niet te doen als de dwaze zoon van den wyzen Salems die den raad der ouden verwierp, en dien der jongeren opvolgden daardoor tweedracht en splitsing, ontbinding veroorzaakte. Neen ik geef u de verzekering dat ik in mijn bestier, den raad der ouden zal volgen, maar ik spreek dan ook de verwachting uit, dat ik in U, heeren leden van den Raad, zulke wijze en verstandige mannen zal ontdekken, die mij met hun meerdere wijsheid in alles zullen kunnen voorlichten. En ik spreek hierby de hoop en de verwach ting uit, dat hij al onze besprekingen en beslui ten ons als ideaal de eere Gods en het belang der gemeente voor oogen mogen staan des noodig met zelfverloochening van eigen inzicht en in gebondenheid aan de ordina- tiën Gods. Ook moge ik U myne Heeren namens mijn vrouw en kinderen toespreken. Zij zouden gaarne zoo spoedig mogelijk on der de burgerij van Almkerk gerekend worden. De spoedige zorg voor een goede Ambtswoning, moge ik daarom bij U allen ten zeerste aanbevelen en ook een woord tot U, geachte gemeente-Secretaris. Ik weet de vele moeiten en zorgen die achter U liggen, en dat ge U in volle arbeids kracht door alle drukke ambtsbezigheden manmoedig hebt heengeslagen. Uw naam als gemeente-Secretaris heeft daardoor ook verre buiten onze dorpsgrenzen een goeden klank gekregen. Op de hoogste bureau's heeft men het verzekerd, de bullen kloppen daar in Almkerk, de administratie is in orde. Ik hoop met U in innige samen werking schouder aan schouder in de ko mende tijden te mogen werkzaam zijn tot bloei en welvaart der gemeente Almkerk. Op de vraag van den Burgemeester of nog iemand het woord wenscht, zegt de heer Buizer het navolgende ^Burgemeester Het zou niet heel har telijk zijn om als Raad ook U op dit oogenblik niet toe te spreken. Het is toch van geen geringe beteekenis, weer een nieuwen Voorzitter te krijgen. Ge hebt Uw wensch vervult gekregen, om Burge meester van Almkerk te worden, wij hopen dat dit ook voor ons beteekend een goede Voorzitter om zamen het welzijn, het be lang en het goede te zoeken voor Almkerk. Wy heeten U welkom als Burgemeester van Almkerk, en als Voorzitter van den Raad, dat Uw werkkring een aangename en gezegende moge zijn. Deze gemeente tot meerderen bloei te brengen zij u en ons streven, ook wij wenschen, dat ge met uw huisgezin spoedig onder ons en met ons moogt verkeeren. Wij willen eerlijk zeggen dat er bij ons sinds Uwe benoeming, ook wel eens bange gedachten boven kwa men. Zoolang militair geweest en dan onder ons plattelandsmenschen. Zou met het uniform ook het vormelijke van het militaire leven afgelegd zijn Maar wij zijn in dezen vol hoop waar ge ook erkend de vervulling uwer behoefte alleen te ver wachten, van hem door wien alle dingen zijn. Wij zullen gaarne mede- en samen werken, tot het welzijn dezer gemeente. Geve God waar wij erkennen dat alle din gen zijn door en van Hem, dat wij ze ook tot hem moge brengen. Nadat de Burgemeester, den heer Buizer hierop een geruststellend antwoord geeft wordt door hem de openbare vergadering gesloten. Daarna begeeft de Burgemeester zich naar buiten, en spreekt vanaf het Gemeentehuis de Burgerij van Almkerk toe als volgt »Burgers van Almkerk, dank voor de glo- rieuse intocht mij door U bereid. Al mijne verwachtingen gaat het te boven ook dank namens mijn vrouw en verwanten, dank ook voor de gevoelvolle woorden van den Voorzitter van het feestcomité de heer Heistek. Als Burgemeester ben ik voor U aller dienaar, ik heb voor U te zorgen, te waken voor Uwe belangen, voor de rech ten van armen en rijken, aanzienlijk en onaanzienlijk. Dat is een groote last dien ik in eigen kracht niet vermag te dragen. Ik heb gemer kt dat onder U vele wijze lieden zijn. In hunne gelukwenschen heb ben zij mij verwezen naar de bron van wijsheid, waaruit Salomo putte, toen hij het bewind aanvaardde. Burgers van Alm kerk, die woorden waren uit mijn hart gegrepen, ik wensch niets anders te doen, dan mijn wijsheid te zoeken bij God die de bron is van alle wijsheid. Ik heb dus plichten ik heb ook rechten. Ik heb het recht van U te eischen, dat ge zijt trouwe burgers, bezield met zin voor orde en rust, daardoor komt welvaart en bloei de grenzen binnen. Daardoor gaat een goeden naam naar buiten uit, dan is onze verhouding goed. Daar kan het strenge woord van Burgemeester plaats maken voor het mil dere Burgervader. Dan wordt onze ver houding gelijk aan die, van eertijds lot mijne soldaten. Ik was hun kapitein maar ik was ook hun Compagnievader en die verhouding, ik verzeker het U, was goed. Na deze plechtigheid werd een uur rust gehouden, waarna vervolgens de stoet weer opgesteld zijnde met Zijne EdelAchtbare, de geheele gemeente werd bezocht. We kunnen gerust zeggen dat alle feestelijk heden een gezellig verloop hadden, zonder wanordelijkheden alles was uitstekend ge organiseerd, dank zij de goede leiding van de feestcommissie. maagzuur, oprisping, pijnlijken stoelgang enz. worden met veel succes bestreden door Per koker 60 cent. Verkrijgbaar bij Drogist en Apotheek. bekendmaking. DE BURGEMEESTER VAN HEUSDEN brengt ter kennis van de ingezetenen, dat zij die tuingrint van de gemeente wen schen te betrekken, in de gelegenheid worden gesteld dit op te geven ter ge meentesecretarie tot en met Woensdag 5 April aanstaande. De prijs bedraagt f 7.per M3. Heusden, 27 Maart 1922. De Burgemeester voornoemd, H. J. VAN EGGELEN. plaatselijk nieuws. Voor Dames- en Kinderkleeding is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hint hamerstraat 69 te 's Bosch, het best gesorteerde en goedkoopste adres. Gedu rende het seizoen ook des Zondags geopend van 101 uur. Heasden. Heden Woensdag hopen d echtelieden H. Schaap en M. v. d. Besselaar hun 40 jarig huwelijksfeest te herdenken. Het is te verwachten dat het hun op dien dag niet aan belangstelling zal ontbreken. De Burgemeester dezer gemeente, de heer H. J. v. Eggelen, heeft het Eere- Voorzitterschap en de heer A. de Jongh Verhagen het Voorzitterschap aanvaard voor het in Juni te houden Festival. Thans is een geschikt terrein in de stad gevonden nabij den molen van den heer F. Verhoeven, zoodat men niet buiten de stad behoeft te gaan. Maandag j.l. werd alhier opgericht eene reddingsbrigade »Heusden«, ten doel stellende het redden van drenkelingen en het aanschaffen van reddingsmaterialen. Zij, die zich bij deze nuttige vereeniging als lid willen opgeven, kunnen dit doen bij den heer M. de Kooning, Secretaris van het voorloopig bestuur. Reeds gaven zich 22 personen op. Wie volgt? Werkendam. Maandagavond (20 Maart) hield de ond. Paarden- en Vee verzekering Mij.WerkendamenOmstreken® alhier hare algem. vergadering in het café van de Wed. v. d. Steenhoven. Na de gebruikelijke openingswoorden door den heer Meijer (Voorzitter) las de Secretaris de notulen der vorige vergadering, welke on veranderd werden goedgekeurd. Met bijna algemeene stemmen werden herkozen tot bestuurslid de heeren A. B. Holster en A. v. d. Stelt. Door een commissie bestaande uit de heeren P. Ippel en A. Kolff was de rekening nagezien en werd door haar daarover een gunstig rapport uitgebracht, zoodat onder dank aan den secr.-penningm. de rekening definitief werd goedgekeurd. De Voorzitter deelde daarna een en ander mede aangaande de geldmiddelen der ver eeniging, waaruit bleek dat de vereeniging een gunstig jaar achter zich heeft. Op 1 Jan. 1921 bedroeg het saldo van het paardenfonds f2749.42, ontv. f4756,19, uitg. f4154.76, saldo 31 Dec. f3350.85. In het veefonds waren deze cijfers resp. I Jan. tekort f 695,43, ontv. f 6993,36, uitg. 3597.65, saldo f2700,38, een voor uitgang dus van plm, f3400, In het paardenfonds werden 11 dieren overgenomen voor een bedrag van f3412.50, in het veefonds bedroeg het aantal eveneens 11 en het bedrag f 2783,10. Het ledental bleef ongeveer gelijk. Bij een gratis verloting werden enkele aardige prijzen verloot welke ten deel vielen aan P. Ippel, H. de Lorm, A. Kolf, J. Kolf Czn., C. P. v. Herwijnen, Wed. G. Daim, Joh. Verschoor en C. A. Koekkoek. Door den heer P. M. Pouwli te Almkerk werd beroep gedaan op de Algm. Vergadering omdat volgens het Regelement het Bestuur weigeren moest, een bij hem gestorven paard uit te betalen. Met 22 stemmen vóór, 20 tegen en 4 blanco werd besloten tot uitbetaling over te gaan. Daarna volgde de rondvraag waarbij door eenige leden inlichtingen gevraagd werden, die door de Voorzitter welwillend werden beantwoord. Hiermede was de agenda afgewerkt en sloot de Voorz. onder dank voor de aan gename wijze waarop alles was behandeld, deze vergadering. Andel. De gehouden verhuiing van weiland voor deze gemeente bracht f1631 op, zijnde f 289 minder dan 't vorige jaar. - De Kiezerslijst voor 19221923 bevat een totaal van 546 mannelijke en vrouwelijke kiezers. De keuring van de ingeschrevenen der lichting 1923 zal te Woudrichem plaats hebben Maandag 10 April a.s. n.m. 12.30 uur in de Openbare School No. 1 aldaar. De verkooping van 922 bossen stik- band van deze gemeente bracht f 140,50jop. Mej. T. V. ontving van een koe zulk een trap tegen het been, dat genoemd lichaamsdeel boven den enkel gebroken bleek te zijn. Ofschoon sedert eenigen tijd door de firma v. d. Berg slechts 7J cent per liter melk wordt uitbetaald, wordt toch bij sommige landbouwers aan huis nog voor II cent verkocht. Beneden-Langstraat De hooiprijzen kunnen zich nog steeds staande houden, al is de handel gering. De voorraad is echter niet groot meer, terwijl het gure weder ook niet bevorderlijk is voor de weiden. Voor het goede handelshooi betaalt men nog tot f 40 per 500 K.G. Capelle. Zondag speelde Excelcior II op het terrein alhier een competitiematch voor de derde klasse B.V.B. tegen R.W.B. III uil Besoijen, welke wedstrijd eindigde in een 20 overwinning voor Excelsior II. De wedstrijd tusschen Excelsior I en T.O.V. uit Loon op Zand ging wegens het niet op tijd zijn van den scheidsrechter, die ongeveer half drie verscheen, niet door, aangezien de spelers van T.O.V. de terug reis reeds hadden aanvaard. 's Gravenmoer. Na des morgens door den WelEerw. Heer Ds. J. Jonkers van Waspik, consulent dezer gemeente, in zijn dienstwerk te zijn ingeleid, hoopt a.s. Zondagmiddag 2£ uur de WelEerw. Heer Ds. F. Anker, laatstelijk predikant te Lopik, alhier zijne intrede fe doen. Voor vreemdelingen zal dien dag—bij den koster gelegenheid zijn tot het bergen van rijwielen. De Anti-Rev. Kiesvereen. Vreest God, Eert den Koning® hield vorige week hare jaarvergadering, waarin o.m. werden vastgesteld de jaarverslagen van den secr. en van den penningm. Voorts volgde eerie bespreking over de candidaatstelling voor de lie Kamer der Staten-Generaal en de benoemingen van 6 leden met hunne plaatsvervangers voor het Centraal-Comité en van de afgevaar digden ter Deputatenvergadering. De aftredende bestuursleden D. v. Beek, A. Borstlap en J. C. Meur werden allen met groote meerderheid van stemmen herkozen. De Burgerwacht hield Donderdag avond in het café van G. Snels hare jaarvergadering. Nadat alle punten van het agenda waren afgehandeld, bleef men onder een heerlijke tractatie nog tot het middernachtelijk uur gezellig bijean. Maandagmiddag geraakte het paard van den heer v. W., gespannen voor eene met zand beladen kar, in een sloot. Door toegeschoten hulp werden de strengen door gesneden, waardoor het paard uit zyne netelige positie kon worden verlost. Land van Altena. Er is eenige da ling in de hooiprijzen te bemerken. Eerste soort handelshooi deed Zaterdag nog 40. gld,, 2de soort 25—30 gld. alles per 1000 pond franco pers. Vette varkens duurder, er wordt gekocht tot 40 ct. per pond levend gewicht. Oudendijk. Dinsdagavond (21 Maart) hield de landbouwvereeniging »Samen- werking« onder leiding van den Eere- Voorzitter de heer F. C. Huizer eene vergadering in het gebouw der Openbare School. Door de tijdelijke afwezigheid van den Secretaris kon de agenda niet in volgorde worden afgewerkt, maar had na opening reeds dadelijk de voorlezing der ingekomen stukken plaats, alsmede bespreking om te komen tot regelementswijziging. Na het verschijnen van den Secretaris werden de notulen voorgelezen en onveranderd goed gekeurd. Plannen werden besproken om een Onderl. Varkensverzekering op te richten, een commissie werd benoemd bestaande uit de heer H. v. Andel, H. v. Vugt Jzn. en H. de Lorm, die dit plan nader zal uitwerken. Bij een inschrijving voor de levering van schuimaarde werd de levering opgedragen aan het lid A. B. Holster voor f 5,35 per last franco op den wal. Na de gebruikelijke rondvraag werd de vergadering, die slechts matig bezocht was, gesloten. 't Was een goede gedachte van het bestuur der Zangv. »Kunst na Arbeid® inplaats van op een Woensdagavond, dit maal op een Zaterdagavond een openbare uitvoering te geven. Geen wonder dat voor een volle zaal, het welkom door den Eere- Voorz., de heer F. C. Huizer, kon worden uitgesproken, terwijl hij de welwillendheid van het publiek inriep, daar de Vereeni ging wegens treurige familie omstandig heden van eenige leden niet voltallig ter planke kon verschijnen. Na nog uitdruk kelijk gewezen te hebben op het rookverbod tijdens de uitvoering, gaf hij de leiding in handen van den directeur, den heer J. Spiering. Een elftal zangnummers, afge wisseld door voordracht of saamspraak werden daarna ten gehoore gebracht. Wat ons echter bij de opening was medege deeld bleek waarheid te zijn. Want al werd er over 't geheel nogal zuiver en gevoelvol gezongen wie zou dit onder deze leiding ook anders verwacht hebben 4-ioch was de vereeniging door onvoltalligheid veel minder dan het vorige jaar. Bij de voordrachten en saamspraken is er dikwijls hartelyk gelachen, vooral het laatste nummer daarvan Hannes wordt ingekwartierd® verdient hier vermelding, omdat dit stukje zulke aardige tooneeltjes bevatte, die bij het kalme spel zeer goed tot hun recht kwamen. Te ongeveer 11 uur werd met een korte toespraak door de Eere-voorz. deze gezel lige uitvoering gesloten. Veen. Maandagavond (20 Maart) ver gaderde de Tuinbouwvereeniging ïExcelsior.® Er was slechts een matige opkomst. Na opening door den Voorzitter, las de Secretaris de notulen der vorige vergadering die onveranderd werden goedgekeurd. Daarna bracht deze verslag uit van de werkzaam heden der vereeniging, kort maar zakelijk waarvoor een pluimpje van den Voorzitter. De heeren Ambrosius en Kamerman werden tot controleurs benoemd om de bescheiden in te zien, die door hen werden in orde bevonden en goedgekeurd. Niettegenstaande den geringen omzet der veiling, was er toch nog een batig saldo van f95,95J. 98 -89 •J i L

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1922 | | pagina 2