EER OM EER. UND VAN ALTENA Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 4179, Woensdag 5 1922 FEUILLETON. (iöoi uwverschoten. yapon niet we§! Met Twink kunt U Raan Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur ingewacht. BUITENLANDS CH OVERZICHT. Zaterdagmiddag te ruim 12 uur is te Funchal op het eiland Madeira overleden ex-keizer Karl van Oostenrijk. Ex-keizer Karl, wiens dood wel zeer onverwacht gekomen is, in de laatste dagen kwamen er berichten van beter schap en die na een ziekte van weinige dagen, nog geen 35 jaar oud, aan zijn gezin werd ontnomen, is slechts korten tijd geen volle twee jaren aan de re geering geweest. In 1916, midden in den oorlog, volgde hij als keizer van Oostenrijk en koning van Hongarye zijn oudoom keizer Frans Jozef op, die op 21 November van dat jaar overleed. Op 3 April 1919 werd hij met alle leden van het Habsburgsche huis van zijn souvereine rechten en van al zijn overige prerogatieven in Oostenrijk vervallen ver klaard en uit het land verbannen. Na zijn vervallenverklaring van den troon begaf Karei van Habsburg zich met zijn gezin naar Zwitserland, vanwaar hij in 't geheim op 26 Maart 1921 naar Hongarije terugkeerde, waar hij zich tot koning van Hongarije liet uitroepen. Het krachtig verzet van den Horigaarschen regent Horthy en de houding van Tsjecho-Slowa- kije en Zuid-Slavië noopten hem aan zijn ontijdigen en mislukten staatsgreep spoedig een einde te maken en naar Zwitserland terug te keeren. Op 21 October 1921 beproefde hij andermaal een staatsgreep. In 't geheim begaf hij zich, ditmaal ver gezeld door zijn gemalin Zita, per vliegtuig van Zürich naar Oedenburg in Hongarye, waar hij zich aan 't hoofd stelde van monarchistische troepen, die echter bij hun opmarsch naar Boedapest door aan de regeering tronw gebleven troepen werden verslagen. Op 24 October werden Karl en Zita gevangen genomen en aan booid van een monitor langs den Donau wegge voerd. Aangezien de Zwitsersche regeering hem niet weer op Zwitsersch grondgebied wilde toelaten, werden Karl en Zita aan boord van een Engelsch oorlogsschip over gebracht naar Funchal op het eiland Madeira, dat hun door de geallieerde mogendheden als woonplaats werd aange wezen. Gedurende zijn korte regeering heeft Karei van Habsburg geen politieke rol van beteekeriis vervuld. De belangrijkste daad die op zijn rekening wcrdt gesteld is Naar het Fr arisch. 63. Ter wille der gravin en ter wille van mij verzoek ik u er geen acht op te slaan. De heeren zullen het wel begrijpen. »Goed«, sprak mijnheer de Brolles luid, zoodat allen het konden hooren, »de wil van den graaf zal opgevolgd worden.® Laurent bedroog zich niet, toen hij ver moedde dat iedereen het wel zou begrijpen. Geen enkel der genoodigde repte over de zaak. De graaf en Laurent namen hun weg door een kleine laan, met jonge eiken be plant, tot aan het kruispunt, waar men zich zou vereenigen. Nauwelijks waren zij er aangekomen of de graaf plaatste zijn geweer tegen een boom aan, verzocht Lau rent hetzelfde te doen en vroeg toen eens klaps »Gij zijt de beminde van mijn vrouw, nietwaar Laurent zag hem eenige oogenblikken strak aan en antwor rdde ^Mijnheer de graaf u is gek.® »Ik herhaal, dat u haar geliefde is.® >En ik herhaal dat het zoo niet is.c >Ik heb er de bewijzen voor.c »Geef ze my dan.c misschien zijn poging geweest om tot een afzonderlijken vrede met de Geallieerden te komen, 't Is echter bij een poging gebleven en hij is er niet in geslaagd dén loop der oorlogsgebeurtenissen te wijzigen en den oorlog te verkorten. Maandag was het een critieke dag voor Lloyd George en zijn kabinet. De door de regeering bij het Lagerhuis ingediende motie van vertrouwen zou dan behandeld worden. Terwijl wij dit schrijven is den uitslag nog niet bekend. Men weet dat de motie vertrouwen vraagt voor de regeering ten opzichte van Genua en Cannes. ïHet Lagerhuis aldus luidt de motie ïkeurt de be sluiten goed, aangenomen door den Opper sten Raad te Cannes als grondslag voor de conferentie te Genua en zal de regeering steunen bij haar pogingen om ze uit te voeren®. Maar het is bekend dat de arbeiders partij in de oppositie blijft en een eigen motie zal indienen. Ook dat de onafhan kelijke liberalen de regeering zonder genade zullen bestoken. De besluiten van Cannes? vraagt Asquith, ja, maar wat is daarvan overgebleven bij het onderonsje dat Lloyd George sindsdien te Boulogne met Poincaré heeft gehad De uitslag der stemming is dus twij felachtig, tenzij Lloyd George met zijn buitengewone handigheid een middel vindt om de verschillende groepen tot elkaar te brengen. Poincaré zyoerzyds heeft indeFransche Kamer verklaard, dat de conferentie zich zal onthouden van alle politieke vraagstuk ken. De vredesverdragen en de kwestie van herstel zullen buiten bespreking blijven. Ook ten aanzien van Rusland blijft Frank rijk zyn bondgenooten trouw en ondanks de aanbiedingen die den premier van de zijde der radenregeering gedaan zijn, blijft Frankrijk samenwerken met Engeland en Italië. De onschendbaarheid van het verdrag van Versailles blijft 't voornaamste thema in Poincaré's redevoeringen, en de Fransche premier prikkelt daardoor slechts de nieuwsgierigheid. Want het wordt een belangwekkend probleem hoe Frankrijk zal kunnen medewerken aan het econo misch vergelijk dat gevonden moet worden zonder debat over de vredesverdragen toe te laten. De graaf zweeg even. nik wil ze u niet geven c dU wil met mij twist zoeken.® Zooals ge wilt.® »In dat geval mynheer de graaf hebben wij dan nog niet afgedaan. Wil naar mij luisteren.® DWeet u mijnheer, dat er in Frankrijk, in het wetboek van eer een artikel staat, dat het verboden is met iemand te vechten wiens krachten men niet kent d Wat gaat dat artikel mij aan Dat zult u dadelijk te weten komen mijnheer. U is een sluipmoordenaar.® De graaf maakte een gebaar om zijn geweer te grijpen. De graaf mompelde een Duitschen vloek. Laurent vervolgde Hoe weet u dat Dik was in de nabijheid van het kloos ter, waar de samenkomst plaats had. Ik heb u daar als sluipmoordenaar een toespraak hooren houden.® De Grieksche Kamer heeft een motie van vertrouwen aangenomen na een stormachtige zitting. BINNENLAND. FEEST IN DEN BRIEL Het was Zaterdag 1 April 350 jaar ge leden dat Den Briel in riaam van den Prins van Oranje werd ingenomen door de Water geuzen. Dit was het begin van den alge- meenen opstand onzer voorvaderen tegen Spanje. De 350e verjaardag van dit feit werd heden gevierd in Den Briel in tegenwoor digheid van de koninklijke familie, koningin Wilhelrnina, de koningin-moeder, prins Hendrik en prinses Juliana. De Koningin en de Prinses zijn Vrijdag middag te Vlaardingen aan boord van het opnemingsvaartuig DHydrograaf« gegaan, dat daarna naar de reede van den Briel stoomde, waar de koningin en de prinses aan boord overnachtten. de oorspronkelijke kleur weder Hergeven of zelfs eert óartScK nieuwe. U kunt kiepert uit 10 prachtige kleuren. He le ver'5 2eep tl-.Vlaar dingen. Fabr. van duriU&kt mij gastvrijheid geschonken. De graaf stond verpletterd en zweeg. De verbazing en de toorn hadden hem de keel dichtgeschroefd. Laurent vervolgde Dat is nog niet alles wat u op uw kerf stok heeft. Uw vestiging te Cettinje had slechts één doel als Oostenrijkscbe spion te dienen. U is Oostenrijker, ik weet het. Maar er zijn verschillende wijzen, waarop men een goed patriot kan zijn. U heeft de slechtste wijze uitgekozen.® Bij het vernemen dezer nieuwe beleedi- ging trilde de graaf als een paard, dat nauw de sporen heeft gevoeld. DMijnheer® riep hij, terwijl hij spoedig zijn geweer nam zonder dat Laurent den tijd had, hem hierin te verhinderen Dik zonde u kunnen dooden.® De koningin-moeder en de prins begaven zich Zaterdagochtend per auto naar Vlaar dingen om per vaartuig naar Den Briel te worden overgebracht. Duizenden trokken in den vroegen morgen naar de haven, waar op de ree buiten het havenhoofd, tusschen twee torpedobooteu in ds Hydrograaf lag. Om half tien verliet de koninklijke familie de Hydrograaf. Zij werd door een stoom- sloep naar Brielle gebracht, waar zij na aankomst onmiddellijk de rermaarde Noord- poorf, waarop een monument is geplaatst, gingen bezichtigen. Daarna vertrok de koninklijke familie naar de St. Catharinakerk. Nadat de leden van het vorstelijk huis bij den ingang der kerk, door kerkvoogden waren ontvangen en zich onder zacht orgel spel naar hun plaatsen hadden begeven, sprak dr. de Visser een kort gebed uit. Rede van minister De Visser. Daarna hield minister dr. De Visser een lange rede, waarin hij in den breede de beteekenis schetste van de herdenking van dit historisch feit, dat heden wordt herdacht. De minister herdacht in zijn rede de mannen van dien tijd, Koppestok en an deren, wier namen vei bonden zijn aan de inneming vari Den Briel en vooral prins Willem van Oranje. Aan het slot sprak dr. De Visser de zegenbede uit. H. M. de Koningin onthulde daarop een gedenkplaat, die een blijvende herinnering zal zijn aan het feest. Deze plaat, vervaardigd door de Zaan- landsche Kunst Gieterij te Schoten naar het ontwerp van den Arnhems; hen beeld houwer C. J. van der Hof, is uitgevoerd in brons, dat licht bruin gepatineerd is en is vervolgens door gestileerde figuren met het wapen van het Huis van Oranje ge kroond, in twee gedeelten verdeeld. De zeer fraai uitgevoerde plaat is 2.20 M. lang en 1.20 M hoog. Na de ont hulling van de gedenkplaat zong een uit 200 Briellenaren bestaand koor, dat zich op een speciaal voor dat doel opgericht podium bevond, een feestcantate. Na afloop van den plechtigen kerkdienst verliet de koninklijke familie de kerk en vertrok zij riaar het Stadhuis waar de koningin vanaf het boides de menigte toesprak. 's Middags om 3 uur had het historisch spei van de inneming van den Briel plaats, bevinden wij ons in Frankrijk. Mijn vrien den zijn in de nabijheid en zouden uwe misdaad spoedig ontdekken.® DZwijg dan.« DNog niet. U zult mij tot het einde toe aanhooren, dat bezweer ik u.« De graaf ging op een blok hout zitten en nam zijn geweer. Laurent, nu op alles voorbereid, ging eveneens zitten en greep zijn wapen, om in geval van nood gereed te zijn. DHet komt mij voor® vervolgde hij Ddat ik u redenen genoeg heb genoemd, om mij eigenlijk te vriend te houden. Welnu, ik heb u nog wat te zeggen. U is niet alleen een spion, een sluipmoordenaar, u is ook een lafaard. De graaf sprong woedend op en nog vlugger dan de gedachte legde hij zijn ge weer aan. Laurent boog zich, sprong op hem toe en sloeg hem met één vuistslag het geweer uit de hand. Na hem aldus gedwongen te hebben kalm te zijn vervolgde hij Dat zal ik u zeggen. Daar is u verliefd geworden op de vrouw van een man, die evenzoo heet als ik.® De graaf boog het hoofd. 9 Onwillekeurig zult ge u dien naam waarna H. M. een rondrit door de stad maakte. Daarna trok een historisch allegorische optocht door de straten der stad. Hierin kwamen weer de groepen van Watergeuzen, poorters en edelen voor, die in het historisch spel waren opgetreden. Een paar eenvoudige praalwagens luisterden den stoet op, terwijl ook al de vereen, van den Briel vertegenwoordigd waren. De optocht trok gedurende 'n paar uur door het versierde stadje en defileerde langs het stadhuis, waar hij door de koninklijke Familie werd gadegeslagen. De drukte in het anders zoo stille stedeke was buitengewoon. Op sommige plaatsen had men wel over de koppen kunnen loopen. Toch heerschte er een goede orde, zoodat de vele agenten, die men van elders had gerequireerd niet handelend behoefden op se treden. Om zeven uur verlieten de Vorstelijke personen het in feestroes verkeerende stadje en keerde naar de residentie terug. Terwijl des avonds een schitterende illuminatie was ontstoken en het volk het Oranjefeest voortzette in het Lunapark, weerklonk onafgebroken het liedje van Koppelstok en het Wilhelmus. o De conferentie te Genua. Naar het Correspondentiebureau ver neemt zullen als vertegenwoordigers van Nederland ter conferentie van Genua op treden de heeren Jhr. mr. Ch. J. M. Ruys de Beerenbrouck en Jhr. mr. dr. H. A. van Karnebeek. Aangezien de ambtsbezigheden van den minister van Binnenlandsche Zaken hem slechts zullen veroorloven gedurende korten tijd in Genua te vertoeven, zal als plaats vervanger optreden mr. R. J. H. Patijn, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister, oud-secretaris-generaal aan het Departement van Buitenlandsche Zaken. Groote brand te Ommel. Zaterdagmiddag werd te Ommel bii Asten onder Helmond brand ontdekt in een schuur. Door den hevigen wind greep het vuur zoo snel om zich heen, dat weldra een vijftal huizen rondom de kerk in lichte laaie stonden. Ook de kerk zelf vatte tot drie keer toe vlam, doch steeds wist men het gevaar te keeren. De huizen brandden tot den grond toe af de kerk bekwam niet noemenswaardige schade. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. herinnerd hebben, toen ge, te Parijs zijnde hoorde, dat ik anders heete dan gewoon Laurent. Is u dat niet opgevallen De graaf schudde ontkennend het hoofd, dat hij nog altijd omlaag hield, in afwach ting van wat hij nog zou hooren. DÜeze vrouw, die u haatte en verachte, omdat zij een hoogst fatsoenlijke en eerbare vrouw was, heeft u met geweld gedwon gen naar u te luisteren. De man dezer vrouw is de bekende Port-de-Bouc en Port-de-Bouc is mijn vader 1® De graaf deinsde achteruit. »En toch ondanks uw schelmenstreken, wil ik u nog als fatsoenlijk man behandelen, omdat ik grooten lust gevoel met open vizier u te bestrijden en u te dooden, als de Hemel rechtvaardig is.® Laurent had geëindigd. De graaf ge voelde zich verslagen. Een lichte trilling in zijn stem verkondde, dat zijn trots een gevoelige knak had ontvangen. jWaar zullen wij tegenover elkaar staan vroeg hij, Zoodra ik te Parijs ben teruggekeerd zal ik u mijn getuigen zenden. Dank den Hemel, dat ik u nog zoo eervol behandel. Kom wij kunnen hier niet langer blijven. Ga vooruit. Ge schijnt u niet goed te kunnen houden en ge zoudt een gek figuur maken. Eenige uren later waren de jagers ver eenigd en keerden naar het hotel terug. NIEUWSBLAD vosr liet Lint m neusden en Alteia, de Luptraat en de BineUrwaard Dik heb mij dus niet bedrogen® zeide Laurent, den arm van den graaf weer houdend. dU doet beter naar mij te luisteren. U is een sluipmoordenaar, want terwijl ieder eerlijk mensch in het volle daglicht strijdt, heeft u een hoop ellendelingen om u heen vereenigd, om Port-de-Bouc te dooden.® d Waarom hebt ge mij dan niet gedood sOm twee redenen. In de eerste plaats was u ongewapend en ten tweede had u DÜat hebt ge aan de gravin te danken®. Maar u was toch het hoofd des gezins. Ik heb er de voorkeur aan gegeven Port- de-Bouc te waarschuwen voor bet gevaar, dat hem bedreigde en hem aanwijzingen gegeven uwe volgelingen te straffen. Ik weet, hoe gestreng die straf is geweest. Wij zijn voldoende gewroken. Daarom noemde ik u zoo even een sluipmoordenaar U schijnt verbaasd te zijn en geen ant woord te kunnen vinden. Ik begrijp nu ook, waarom uw eerste beweging is ge weest, naar het geweer te grijpen. Dat wapen had u waarschijnlijk uit de verle genheid gered.® DDat is zoo. Maar gelukkig voor mij dAIs u niet rustig blijft, roep ik om hulp en zal ik vertellen, dat u mij heeft willen dooden. dNu zal ik u zeggen waarom u een lafaard is. Heeft u te Mostar gewoond Hoe weet ge dat Wordt vervolgd.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1922 | | pagina 1