frflnflaena&H Zenuwkoorts, Sanapepin I Maagpijn, krampen, brakingen, slechte spijsvertering, verstopping enz. moeten spoedig zwichten voor Foster's Maagpillen, het ideale, zacht werkende laxeermiddel. Prijs f 0.65 per flacon, alom verkrijgbaar. Middenstaudsbank (lioriiichem. In de op 30 Maart gehouden vergadering van aandeelhouders werden balans-verlies- en winstrekening per 31 December 1921 (7e boekjaar) en het voorstel tot winst- verdeeling goedgekeurd. De aftredende Commissarissen, de Heeren H. J. G. M. Huijsmans en C. Romein werden herkozen. Bruto winst over 1921 bedroeg gf 71.64.516J, netto winst na af schrijving van onkosten f 46.613.53j. Wordt besloten van de netto winst af te schrijven, salaris Raad van toezicht f 1200.Kantoor Inventaris f 999.(waardoor deze nog op de balans voorkomt èfl.Div. belasting f 2300.Gebouw- en safe-inrichting f3673.93. Aandeelhouders 8% f 19 838.57 en extra te reserveeren f 6 602.03J, blijft nog f120000.welke volgens statuten als volgt worden verdeeld. 45% Statutair reserve, 20% Aaandeelhouders, 10% Op richters be wijzen, 10% Commissarissen, 10°/0 Directie en 5% personeel. De totaal reserve bedraagt per 31 December 1921 f51.489 87. o Ëngelschc schadevergoeding 1 Zooals destijds is gemeld, had de Engelsche regeering door middel van ons Departement van Buitenl. Zaken aan het gemeentebestuur van Axel bericht, dat Engeland bereid was om f 5000 vergoeding te schenken voor de geleden schade door een bomaanslag op de gasfabriek aldaar in den nacht van 7 op 8 November 1917. Op advies van den directeur der gas fabriek, de heer K. A. Wiechman, werd daarmede echter niet ingestemd, daar de schade belangrijk meer had bedragen en werd door den directeur in overweging gegeven, om die schade te doen opnemen door drie deskundigen, een Engelsch en een Nederl. ingenieur en een door deze twee heeren te benoemen arbiter. Alzoo werd door den Raad van Axel besloten. Het onderzoek is geschied en rapport is ter plaatse uitgebracht met het gunstig resultaat, dat thans aan het gemeentebestuur van Axel is uitgekeerd f 10.000. o Smokkelhandel In zilvergeld. Er wordt weer een levendige smokkel handel in Duitsch zilvergeld gedreven. Aan het station Ilerzogerirath werd een kist in beslag genomen, die 12000 zilveren marken bevatte. o Dat gaat te ver Een kaartclub te Kaatsheuvel bepaalt iri haar reglement »Bij overlijden van een lid der vereeniging zal een bestuurslid en een gewoon lid mede grafwaarts worden gedragen.® (B. N.) Gebruikl TABLETTEN Vervolg Raadsverslag der gemeente WIJK van 28 Maart 1922. e. Van het bestuur van den Grond- werkersbond is een adres ingekomen, waarin wordt kennis gegeven, dat vanaf 1 Februari da uitkeering aan de werke- looze grondwerkers is stop gezet, omdat door het rijk aan deze kas geen subsidie meer wordt verleend. In het adres wordt aangedrongen, dat het gemeentebestuur maatregelen zal treffen, om de werkelooze grondwerkers steun te verleenen. De Voorzitter zegt, dat in deze gemeente weinig aangesloten grondwerkers zijn, dus het adres voor Wijk van geen invloed is en stelt daarom voor, dit voor kennisgeving aan te nemen. Op een vraag van het lid v. d. Velden antwoordt hij, dat er 4 aangesloten grond werkers zijn. Het lid v. d. Velden meent, dat deze 4 dan toch recht op steun hebben, het maakt geen verschil of er slechts vier of meer zijn. Vroeger werd nogal eens misbruik gemaakt van de steunregeling, doch sedert de correspondenten voor de arbeidsbemiddeling zijn aangesteld, is dit veel verminderd. De Voorzitter zegt, dat de werkeloosheid in deze gemeente niet zoo groot is en de aangesloten grondwerkers ook haast voort durend werk hebben gehad. Wethouder Boender meent, dat de steun verlening slechts zorgeloosheid kweekt. Daarbij, verleent men steun aan de aan gesloten arbeiders, dan staan de niet-aan- geslotenen de gemeente even na. Wethouder Bouman zegt, dat er tot heden nog al gewerkt wordt. Komt er werkeloosheid van eenige beteekenis, dan kan altijd nog worden gezien, wat er ge daan moet worden. Het lid v. d. Pol zegt, dat alle steun verkeerd werkt. De werkeloozen vragen dan om werk, doch bidden dat zij het niet krijgen. Op voorstel van den Voorzitter, wordt het adres hierop met algemeene stemmen aangenomen voor kennisgeving. f. Het in Juni '21 aangehouden adres van het Hoofdbestuur van den Polietiebond komt hierop in behandeling. De Voorzitter zegt, dat dit adres, waarin wordt aangedrongen het salaris van den veldwachter te bepalen op minimum f2000.maximum f3000.(lOjaarl. verhoogingen van f100.indertijd is aangehouden, om by de behandeling der begrooting ter sprake te brengen, hetgeen echter is vergeten. Het lid v. d. Velden vindt het jammer, dat de gemeentefinariciën een bezwaar vormen, anders zou hij sterk voor verhoo ging zijn. Vergelijkt men het salaris van den gemeenteveldwachter, aanvang f1200 met drie eenjaarlijksche verhoogingen van f 100.met dat van een rijksveldwach ter, dan steekt dit eerste ongunstig af. De laatste toch begint met f 1500.en klimt met 8 jaarlyksche verhoogingen van f 100 tot f2300. Het lid v. d. Pol meent, dat de betrek king van gemeenteveldwachter niet is te vergelijken met die van rijksveldwachter. Een salaris van f 1500.is nog niet zoo slecht, voor dit bedrag komen er sollicitanten in overvloed. Spr. heeft niets op den veldwachter tegen, hij acht dien zelfs hoog en heeft er alle respect voor, doch f 30 per week met vrije woning en bovenkleedirig acht hij nog niet zoo slecht. Het lid v. d. Velden zegt, dat de ge meenteveldwachter evengoed als de rijks veldwachter nachtdienst doet, hij meent dat deze betrekkingen gelijk gesteld moeten worden. Het lid v. d. Pol bestrijdt diteen rijksveldwachter moet gaan, waar hij wordt gestuurd, aan deze betrekking is bij sommige gevallen levensgevaar verbonden. De gemeenteveldwachter is zich zelf meer baas, deze is niet verplicht alle nachten dienst te doen. Wethouder Boender zegt, dat hij daar ook voor zou bedanken, de veldwachter is niet voor zooiets aangegaan. Het lid v. Kuijk meent, dat f 30 per week niet zoo slecht is, er zijn heel wat gezinnen die het met minder moeten doen. Het lid v. d. Velden meent, dat v. Kuijk met f 30 niet kan rondkomen en het lid v. d. Pol evenmin. Het lid v. d. Velden wenscht antwoord op zijn vraag of de betrekking van ge meenteveldwachter gelijk gesteld mag wor den met rijksveldwachter. Het lid v. d. Pol blijft bij zijn bewering dat deze betrekkingen niet gelijk zijn te stellen. Wethouder Boender meent dat men er maar niet langer over moet praten, volgens de burgerij heeft de veldwachter toch reeds f200.teveel traktement. Het lid v. d. Velden zegt het jammer te vinden, dat dit adres bij de behandeling der begrooting door zijn hoofd is gegaan. Uit het besluit, dat indertijd op voorstel van B. en W. is genomen om dit adres uit te stellen tot de behandeling der be grooting, meent spr. de gevolgtrekking te moeten maken, dat toentertijd B en W. er wel voor waren, om een verhooging toe te kennen. Wethouder Bouman zegt, dat v. d. Velden hem thans dwingt om te spreken. Spr. heeft het traktement mede vastgesteld, zooals het thans is, doch is tegen verhooging geweest, f1500.met vrije woning is nog niet zoo slecht. De gemeente Wijk zit op zware lasten, die rijken en armen mede moeten dragen. De raadsleden krijgen toch al, dat zij de boel maar verhoogen. Hoewel de gemeente thans een uitstekende veldwachter heeft, meent spr. dat de lasten te groot worden en is daarom tegen ver hooging Hiervan wil hij een voorstel maken. Dit voorstel in omvraag gebracht, wordt aangenomen met 4 tegen 1 stem. Het lid v. d. Velden stemt tegen. g. Een circulaire van den Minister van Landbouw, waarin deze verzoekt vóór 1 April kennisgeving van de vastgestelde ver ordeningen en instructies met het oog op de Vleeschkeuringswet. Op voorstel van den Voorzitter wordt deze circulaire voor kennisgeving aangenomen, omdat nog geen verordening of instructies zijn vastgesteld en zoo deze vastgesteld worden, deze zullen gelden voor een combinatie van gemeenten. h. Een brief van Ged. Staten waarin deze bezwaar maken tegen den vermenig vuldigingsfactor voor den Hoofd. Omslag. Aan het verlangen van Ged. Staten om deze van 2 op 1.8 terug te brengen, wordt voldaan. De Gezondheidscommissie te Heusden heeft hare instemming betuigt en goed keuring gehecht aan de in de vorige ver gadering in beginsel vastgestelde wijziging der politieverordening. Thans wordt de verbodsbepaling tegen het rooken van school gaande kinderen definitief vastgesteld en de politieverordening dienovereenkomstig ge- wgzigd. Om het schoolverzuim tegen te gaan wordt door B. en W. een concept-besluit ingediend, waarin is bepaald, dat school gaande kinderen onder schooltijd zich niet op den openbaren weg mogen bevinden, zonder een verklaring van het Hoofd der School. De politie wordt opgedragen op deze bepaling toezicht te houden. De Raad hecht inet algemeene stemmen zyne goedkeuring aan dit besluit. B. en W. stellen voor het aanvaarden en verleenen van hypothecair crediet voor particuliere bouwnijverheid. liet Rijk heeft f 34.000 toegestaan voor den woningbouw der afdeeling Aalburg. Thans is een Raadsbesluit noodig, waarby de hypotheek wordt goedgekeurd. Het lid v. Kuijk meent, dat de woningen zijn aanbesteed voor f28.000 en dus geen f34.000 benoodigd zijn. De Voorzitter zegt, dat de gemeente voor deze woningen een bouwpremie van f7000 is verleend en de gemeente zelf/o moet betalen der bouwkosten, zoodat de hypotheek wel niet hooger zal behoeven te zijn dan plm. f 20.000. Het Rijk zal ook niet meer dan dit bedrag toestaan. Met algemeene stemmen wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. Ingevolge de wet op het Lager Onderwijs moet door deri Raad een tijdstip worden vastgesteld waarin aan leerplichtige kinderen verlof kan worden verleend tot het ver richten van landarbeid. In het geheel kan hiervoor 4 weken verlof worden toe gestaan. B. en W. zouden dat willen verdeelen in 2 maal 14 dagen, n.l. van 1—15 Juni, den kruisbessentijd, de laatste week van Juni en de eerste week van Juli, de tijd der aalbessen. De kinderen mogen alleen in eigen bedrijf en niet bij een ander arbeid verrichten. De Raad hecht in beginsel zijne goed keuring aan dit voorstel, om, indien mocht blijken, dat deze tijdstippen niet goed zijn gekozen, deze later nog gewijzigd zouden kunnen worden. Vaststelling verordening, aanwijzende de de plaats waar de stembureaux zitting zullen hebben. Bepaald wordt, dat deze gevestigd zullen zijn in het gymnastieklokaal te Wijk en te Aalburg. Benoeming leden stembureaux. De Voorzitter zou hiervoor aan willen stellen de navolgende heeren, voor het hoofd stembureau te Wijk ais Voorzitter R. J. v. Doveren, als diens plaatsvervanger B. Roza, als leden G. P. L. Bouman en C. v. d. Velden en als plaatsvervangende leden G v. d. Pol en H. v. Doveren. Voor het stembureau Aalburg Voorzitter J. Boender, plaatsvervangend voorzitter N. v. d. Maaden,, leden W. v. Kuijk en E. Sluymers, plaatsvervangende leden C. H. v. Doveren en B. A. de Waal. De Raad hecht met algemeene stemmen zijne goedkeuring aan deze samenstelling. Voorstel B. en W. tot het nemen van 2 aandeelen van f 1000 in de Bank van Nederl. Gemeenten. De Voorzitter noemt deze bank een nuttige instelling, die voor de gemeente besturen van groot nut kan zijn. Moest men voorheen een kasgeldleeriing aangaan, dan kon men daarvoor Jan en Alleman naloopen. Is men aandeelhouder dezer bank dan behoeft men maar te schrijven en direct wordt het benoodigde kasgeld verstrekt. Het lid v. d. Velden vraagt, of de aandeelen ook rente opleveren en hoe hoog de rente zal bedragen van de bedragen die de gemeente bij de bank opneemt, waarop de Voorzitter antwoordt, dat de bank 7 pCt. rente garandeert voor de gestorte aandeelen, hoe hoog de rente zal bedragen voor kasgeldieeningen is niet te zeggen, dit hangt af van den rentestandaard, die geldt op het oogenblik, dat het bedrag wordt opgenomen. ||Het lid v. d. Velden zegt, dat de financieele toestand van de gemeente Wijk van dien aard is, dat zij evenals tot heden nog wel kasgeld zal kunnen leenen tegen de rente van 't oogenblik waar nu eerst f 2000 geleend moeten worden om deze twee aandeelen te storten, kan spr. zijne goedkeuring aan dit voorstel niet hechten. Moet men thans f 2000 leenen tegen 7 pCt. en de bank vergoedt later voor deze aandeelen slechts 5 pCt., dan geeft de gemeente er op toe. Wethouder Boender meent, dat, zoo de gemeente niet bij de bank behoeft te leenen, het dan toch nog zijn nut heeft om haar te steunen, omdat men op die manier gemeentebesturen, die in nog grooter moeilijkheid dan Wijk verkeeren, helpt. De Voorzitter zegt, dat B. en W. ook uit dit oogpunt het voorstel doen voor het nemen van aandeelen, de voorstelling door het lid v. d. Velden gegeven, laat de schaduwzijde zien, de lichtzijde kan ook omgekeerd zijn, zoodat de gemeente in plaats van toe te geven ook nog eenig voordeel uit hare aandeelen kan trekken. Het voorstel, hierop in stemming ge bracht, wordt aangenomen met 3 tegen 2 stemmen. Tegen stemden de leden van Kuijk en v. d. Velden. Van Gedep. Staten is een schrijven ingekomen waarin wordt aangedrongen de jaarwedden van Burgemeester en Se cretaris te verhoogen en te bepalen voor gemeenten met 20003000 zielen, waarin dus Wijk valt, op minumum f 2000 maximum f 2750 voor den Burgemeester en minimum f2000 en maximum f2750 voor den Secretaris. Volgens deze regeling zouden de beide jaarwedden met f 250 worden verhoogd, behoudens 10 pCt. aftrek omdat beide betrekkingen met andere ge combineerd zijn. Het lid v. d. Velden begrijpt Gedep. Staten niet goed. Alles roept om bezuini ging en hier wil men nog verhoogen. Gemeenten, met minder dan 2000 zielen, waar, naar spr. meening verhooging billijk zou zyn, wordt niet gevraagd deze jaar wedden te verhoogen en gemeenten boven 2000 zielen, waar de jaarwedden toch reeds niet slecht zijn, verzoekt men wel te verhoogen. Hij gelooft wel, dat, indien de Raad zijne goedkeuring aan dit voorstel hechtte èn Burgemeester èn Secretaris, met het oog op de zware lasten die de gemeente reeds heeft te dragen, deze verhooging niet zouden aannemen. Spreker begrijpt echter niet dat Gedep. Staten met een dergelijk voorstel komen, het kan naar zijne meening toch niet zooveel in de werkzaamheden uitmaken of een gemeente 'n 500 zielen meer heeft dan een andere. De Voorzitter zegt, dat het er van af hangt welke gemeente men neemt hij is er van overtuigd dat de werkzaamheden hier op de secretarie 2 maal zoo groot zijn als bv. te Veen, terwijl de jaarwedde van den Secretaris daar niet belangrijk lager is dan hier. Wethouder Bouman verklaart zich ook tegen verhooging, alles daalt en Ged. Staten willen nog maar verhoogingen. Verlagen behoeft niet, doch verhoogen zeker niet. Indien de werkzaamheden gaan verminderen, zou hij er ook voor zijn om de jaarwedde der Wethouders te verlagen. Met algemeene stemmen wordt hierop besloten de jaarwedde van Burgemeester en Secretaris niet te verhoogen. Door den Voorzitter wordt een commissie, bestaande uit de leden v. d. Pol, v. Kuijk en v. d. Velden aangewezen, om de geloofs brieven van het nieuw verkozen verklaarde Raadslid de heer W. Bouman te onderzoeken. Na onderzoek verklaart de commissie de geloofsbrieven in orde en wordt tot toelating besloten. Ged. Staten hebben eenige bemerkingen tegen de begrooting 1922, De 40 opcenten op de personeele belasting zijn geraamd op f 990.terwijl de opbrengst het vorig jaar slechts f780.bedroeg. De verdere bemerkingen zijn van ondergeschikt belang. Ged. Staten machtigen het gemeentebestuur uitgaven te doen tot de helft der geraamde bedragen. B. en W. worden gemachtigd om voor de f 220.die de begrooting in uitgaaf hooger is, een post van ontvangst te zoeken. Het lid v. d. Velden zegt dat W. v. Helden klaagt dat de draad van het electrisch net, die loopt naar de woning van A. de Kok, rakelings langs den hoek zijner woning gaat en door zijn perenboom. Spr. zegt als hrt bij hem gebeurde, de draad weg moest, hij keurt het van de Kok af, dat deze, niet tegenstaande de draad van een andere paal over zijn eigen erf gelegd had kunnen worden, een ander overlast aan doet. De Voorzitter zegt dat v. Helden een driftig mensch is, die het met niemand eens kan blyven en die bij de Kok de ruiten gaat inslaan, had deze laatste des Voorzitters zin gedaan, dan zou hij hem die kunsten wel afgeleerd hebben, doch de Kok is veel te goed en is niet voor ruzie. Van Helden beweert wel, dat de draad over zijn grond loopt, doch het staat te bezien of zulk3 wel waar is. In ieder geval de gemeente verlegt den draad, die met het oog op de afname van stroom voor kracht- bedrijf ddar is gelegd, niet. Wil de Kok dit op zijn kosten laten doen, moet hij dit zelf weten. Hierop sluit de Voorzitter de openbare vergadering en verdaagt de behandeling reclames Hoofd. Omslag tot des n.m. 3 uur. Naar wy vernamen duurde de geheime zitting tot 's avonds 8 uur. Zenuwhoofdpijn, zenuwweeën, zenuwpijnen worden in hun hardnekkigheid het best bestreden door Freco's Zenuwlioofdpijnpoeders volgens het beroemde recept Dr. Ed. Eudwigs te Berlijn per poeder 8 ent. per doos 25 stuks f 1.70. Verk. bij Drogist en Apotheek. PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- en Kinderkleeding is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hint hamerstraat 69 te 's Bosch, het best gesorteerde en goedkoopste adres. Gedu rende het seizoen ook des Zondags geopend van 101 uur. Heusden. Naar we vernemen zal de kermis van 4 tot 7 Mei a. s. door een groot aantal vermakelijkheden, kramen enz. bezocht worden, n.l.Luchtschommel, 3 Galanteriekramen, Gebakkraam, Zweef- caroussel, Draaimolen, Schouwburgtent, Koekkraam, Schiettent, Vliegsporttent, Pa- lingkraam, Vischvermaakspel, Hoeplatent. Aan het postkantoor alhier en de daaronder ressortreerende hulppostkantoren werd gedurende de maand Maart ingelegd f 11738.00, terugbetaald f 18576.23. Zateerdagmiddag werd de cursus 1921/22 der Teekenschool van het Dep'. Heusdender Maatschappij tot Nut van 't Algemeen met een kort woord aan leer aren en leerlingen door den WelEdeiGestr. Heer Mr. C. W, v. Ommeren gesloten. De tentoonstelling van het teekenwerk der leerlingen trok veel bekijks. Ook de EdelAchtb. heer Burgemeester gaf door een bezoek en een hartelijke toespraak aan zijn belangstelling uiting. Diploma's werden uitgereikt aan. 1. B. Hoogstraten, timmerman, Meeuwen, met kwalificatie »zeer goed® 2. H. Bouman, timmerman, Wijk, met kwalificatie »goed« 3. J. van Wijk, Metselaar, Wijk, met kwalificatie »ruim voldoende. 4e leerjaar. 2e prijsG. J. van Gert, timmerman, Doeveren D. Steikenburg, timmerman, Meeuwen G. Vos, machine- bankwerker, Heusden. 3e leerjaar. Ie prys E. W. Bouman, timmerman, Heusden 2e prijs H. Haspels, timmerman, Genderen; 3e prys: H. Redeker, timmerman, Meeuwen. 2e leerjaar. Ie prijs R. Visser, smid, Nederhemert 2e prijsA. van Overbeek, ijzerwerker, Heusden. Ie leerjaar. Ie prijs: W. Merkx, machine-bankwerker, Heusden J. Garstman, timmerman, Wijk P. de Graag, timmerman, Heusden 2e prijs: L. J. de Joode, timmerman, Meeuwen. Prys voor 't minste verzuim bij volledigen cursus. E. W. Bouman, timmerman, Heusden H. Haspels, timmerman, Genderen. Bij de Maandag gehouden keuring der Nat. Militie werden 21 militieplicbtigen goedgekeurd en 4 afgekeurd. Andel. De Raad dezer gemeente be sloot in zijne vergadering van 31 Maart j.l. om de verbouwing van het electiische laagspanningsdistributienet in deze gemeente te gunnen aan den laagsten inschrijver, de firma Alberts en Klugt te Amsterdam, voor de som van f12969 65. Als stemlokaal voor de stemming der 2c Kamer, de Prov. Stalen en den Gemeenteraad, is voor deze gemeente aan gewezen het gebouw der Openbare School. De Zaterdag door de muziekvereen. »Andel's Fanfare® gegeven uitvoering mag in vele opzichten als goed geslaagd worden beschouwd. Dat de vereen., onder leiding van haren directeur, de heer Philipsen uit Gorinchem, heel wat meer presteert dan vroeger, be wees wel het telkens herhaald applaus. Ook de ter afwisseling gegeven voor* drachten en samenspraken vielen zeer in den smaak. Aalbnrg en Heesbeen. Tot spijt van velen in onze gemeente, werd j.l. Zondag door onzen algemeen geachten predikant, Ds. N. C. Bakker, vanaf den kansel bekend gemaakt, dat Z.Eerw. het beroep naar de Ned. Herv. Gem. te Benschop (U.) heeft aangenomen. Babiloniënbroek. Donderdag a. s. des avonds half zeven uur, hoopt in de Ned. Herv. kerk in den bidstond voor het gewas

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1922 | | pagina 2