Sproeten De burgerstryd itt China. De in China uitgebroken burgeroorlog heeft de groote mogendheden naar het voorbeeld van Amerika aanleiding gegeven om eveneens oorlogsschepen naar de Chi- neesche havens te sturen ter bescherming der vreemdelingen. o Een scheepsramp in het Kanaal. 31 man omgekomen. Het stoomschip ïDéputé Albert Taillan- dier«, een schip van 3000 ton, heeft in het Kanaal op 26 mijl ten Noordwesten van de Sept Hes schipbreuk geleden. Het schip was met een lading kolen onderweg van Rotterdam naar Brest. Van de be manning, die uit 32 koppen bestond, is slechts één man, de bootsman, gered door het Grieksche stoomschip »Pelagia«. Het schip zonk in eenige minuten. Van de schipbreukelingen heeft men geen spoor kunnen ontdekken. Ernstige brand te Halaga. Naar uit Malaga (Spanje) bericht wordt is het douanegebouw door een hevigen brand vernield. Verscheidene personen sprongen uit de ramen en vielen op den grond te pletter. Tot nu toe heeft men twintig dooden geteld, waaronder vrouwen en kinderen. Een groot aantal personen is gewond. Het onderzoek duurt nog voort. o De koning ran Zweden aan geraar ontsnapt. De auto, waarin de koning van Zweden zich bevond, die uit Nizza naar Genève is vertrokken, kwam te Serres (Hautes Alpes) op den grooten weg in botsing met een anderen auto. De koning werd aan zijn linkerzij gekwetst, en kon in zijn auto Grenoble bereiken. Zijn kamerheer werd echter zeer ernstig gewond en moest te Serres blijven om in geneeskundige be handeling te worden opgenomen. Ernstige brand te Londen. Een der ernstigste branden waarmede de Londensche brandweer dit jaar heeft te doen gehad brak uit in een groote petroleumrafiinaderij in het district Hackneij Wiek. Toen de eerste brandspuiten ter plaatse verschenen was de raffinaderij een reusachtig vuur. De vlammen sloegen hoog op. De hitte was ontzettend en de vaten met petroleum op het terrein vatten spoedig vuur in alle richtingen. Binnen zeer korten tijd werden de vlammen bestreden met 40 spuiten, waarvan 20 motorspuiten. De gezinnen, die in de naburige huizen woonden, verlieten deze. Op het terrein der fabrieken waren 50 tanks, die ongeveer 300.000 gallons petroleum bevatten. Door het aan voeren van groote hoeveelheden water en tonnen zand, slaagden de brandweerlieden er in te beietten dat de vlammen eene groote vergaderplaats van petroleum bereikten en aldus een ramp af te wenden. Sneeuwval. Volgens berichten uit Karlsruhe sneeuwt het in het heele Zwarte Woud, sedert een dag of vier, onafgebroken. De sneeuw ligt gemiddeld M. hoog. De oude Concurrenten. De oude handelsnayver tusschen Engeland en Duitschland herleefd hoe langer hoe meer, vooral nu de daling van de mark, den Duitschers het concurreeren steeds gemakkelijker maakt. De Times komt nu op voor de bescher ming van de Engelsche handschoennyver- heid, die een moeilijken tijd beleefd. Fabrieken die in den oorlog geopend waren zijn gesloten en twee-derden van het personeel is afgedankt. In December jl. is al mede gedeeld dat de Duitschers katoenen hand schoenen leverden voor 16 sh. 3 st. het dozijn, waarvan het maken alleen in Engeland op 23 sh. 5 st. kwam Den Duitschers kosten zij 11 sh. het dozijn, terwijl in Engeland aan loon allen 12 sh. 9 st. voor zulke handschoenen betaald moest worden. BINNENLAND. De burgemeester van Gendringen. De Rechtbank te Arnhem heeft den gewezen burgemeester van Gendringen, A. Stoot, wegens tweemaal gepleegde verduiste ring ten nadeele van de gemeente veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf. De eisch was een jaar. Afschaffing van de Eerste Kamer. De soc.-dem. fractie in de Tweede Kamer heeft een voorstel van wet ingediend lot herziening van de hoofdstukken van de Grondwet, waarin gesproken wordt over Tweede Kamer of beide Kamers. Daar willen de voorstellers gelezen zien de Sta ten-Generaal. 0 Tweede Kamer. Op de vragen van den heer Troelstra omtrent de Eerste Kamer antwoordde de Minister van Binnenlandsche Zaken, dat de regeering zich op het standpunt stelt, dat de Eerste Kamer als tweede installatie noodig is en dit standpunt handhaaft zij ook nu. De Regeering staat lijnrecht tegenover het streven van den heer Troelstra om de Eerste Kamer af te schaffen zij wil deze behouden, zy het dan ook in gewijzigden vorm. Als zoodanig betreurde spr. dan ook ten zeerste het in de Eerste Kamer gevallen votum. Wat de vragen van den heer Troelstra aangaat, op de eerste vraag moet het antwoord ontkennend luiden en wel in de eerste plaats om practische redenen. Zoo zouden b.v. alle nog niet door de Eerste Kamer aangenomen wetsontwerpen, o.w. ook de begrootingsontwerpen, moeten wor den teruggenomen, en opnieuw door de Tweede Kamer behandeld worden. Voorts wees spr. op den korten tijd voor de verkiezingen en voor het einde van den zittingsduur van de Kamers. Ook op de vragen 2, 3 en 4 moet spr. ontkennend antwoorden, waarbij de minister herinnerde aan de indiening van een 4-tal wetsontwerpen, betreffende de Grondwetsherziening, in welke ontwerpen eveneens het antwoord is te vinden op vraag 5. De heer Troelstra, vond, dat ontbinding der Eerste Kamer practisch nog goed moge- lyk was en deelde mede, dat hij heden een wetsvoorstel zal indienen tot afschaf fing van de Eerste Kamer en hij sprak de hoop uit, dat dit voorstel gelijktijdig in behandeling zal komen met de nieuwe door de regeering ingediende wetsontwerpen. De heer Marchant (V. D.) diende een motie in, uitsprekend, dat de regeering geen poging moet doen, om de verworpen wetsontwerpen naar de Eerste Kamer weer aannemelijk te maken. De heer Wijnkoop (Comm.) diende twee moties in afschaffing van de Eerste Kamer en invoering van het referendum, en on middellijke ontbinding van de Eerste Kamer. Over de moties wordt heden gestemd. Aan het einde der zitting nam de Kamer zonder h. st. het ontwerp tot wijziging der Vleeschkeuringswet aan. Gemoedsbezwaren tegen rerzekerlngszegels I Men schrijft uit Barneveld aan het N w s Ds. Fraanje, predikant bij de Geref. Gemeente alhier, die zich steeds als een groot tegenstander van de Invaliditeitswet heeft doen kennen en die dan ook indertijd de bekende circulaire voor gemoedsbezwaren heeft onderteekend, waardoor hij van de verplichting tot het plakken van zegeltjes voor zijn dienstbode werd ontheven, heeft ook geweigerd het hiervoor op zijn belasting biljet aangebrachte bedrag te betalen. Des wege hebben de Rijksambtenaren thans beslag op zijn inboedel gelegd, welke, bij verdere weigering, Zaterdag 29 dezer ge rechtelijk zal worden verkocht. Ook bij vier zijner gemeentenaren is om dezelfde reden beslag op den inboedel gelegd en kan dus een dergelijke verkooping even eens weldra tegemoet worden gezien. Opium-diefstal Onlangs is ontdekt dat in de Amster- damsche haven den laatsten tijd partijtjes opium zijn ontvreemd en dat vermoedelijk een heel complot bij deze diefstallen was betrokken. In verband daarmede heeft de politie in hechtenis genomen een controleur van een stoombootmaatschappij en drie sorteerders benevens een koopman, die de gestolen opium zou hebben geheeld. Uit een woning aan den Amstel te Amsterdam zijn twee diamanten oorbellen en 14000 Mark ontvreemd en uit een perceel aan de Brouwersgracht f 10 en 3000 Mark. 200 Haringen voor ééu cent. Op de Zuiderzee werden Zaterdag zooveel haringen gevangen, dat de afslagen over voerd werden en de prijs, o a. te Volendam, één cent per tal was 200 haringen voor één cent Te Monnikendam weigerden de koopers ten slotte, wegens den grooten voorraad, de haring cadeau te krijgen I Een visscher, die 80.000 stuks aanbracht, ontving f3.75. Als Regeeringsbijslag 15 cent per tal, ontving hij f 60. Verschillende visschers lieten hun netten met de vangst in zee staan. N. v. d. D. Vereeuigiug van de gemeenten Sprang, Capelle en Vryhoeve-Capelle. Blijkens de Memorie van Antwoord nopens bovengenoemd wetsontwerp zijn de be staansmiddelen (in hoofdzaak landbouw en weinig industrie) in de drie te vereenigen gemeenten en ook de levenswijze en de huisvesting zoo goed als gelijk. Dit leidt er vanzelf toe, dat de bewoners verschil lende belangen gemeen hadden. Onderscheidene omstandigheden getuigen ontegenzeglijk voor saamhoorigheid en ge meenschap van belangen, welke samen voeging van deze drie gemeenten wettigen. Aan de ingediende bezwaren is evenwel de noodige aandacht geschonken en elk geval is op zich zelf beoordeeld. Hier is dan ook een geval aanwezig, waarin naar de overtuiging der regeering, in het algemeen belang der vereenvoudiging en bezuiniging, vereeniging dient tot stand te komen, zij het tegen den wensch van ingezetenen yan twee der betrok ben ge meenten. 12 personen in een mestput. Te Delft werd op de Buitenwatersloot boelhuis gehouden op de woning van den landbouwer van Zijl. Een groot aantal kooplustigen meende een goede plaats te hebben gevonden op het deksel van een mestput achter het huis waar de verkooping plaats had. Op eens bezweek onder hevig gekraak het deksel en 'n 40 a 12 per sonen, waaronder ook de afslager, zakten in den koemest. Onder groote hilariteit werden allen uit hun benarde positie gered. De meesten moesten zich naar huis begeven om andere kleeding aan te trekken. Gelukkig had niemand letsel bekomen. Msb. Loonen in de Venen. Te Emmercompascum en omgeving hebben de arbeiders het aanbod van de verveners, om voor een loon van 60 pCt. van dat in 1920 te werken, aanvaard. Een duur pak. Uit Uift gem. Gendringen ging deze week een caféhouder naar Bocholt (Pruisen) om er een kostuum te koopen. De Duitsche kommiezen hielden hem aan, namen zijn kostuum in beslag en de rechter veroor deelde hem tot 10.000 Mark geldboete of 100 dagen gevangenisstraf. Brand. Te Klazienaveen (Dr.), is door onbekende oorzaak de rijwielzaak van den heer B Wiegers tot den grond toe afgebrand. Drie auto's zijn mede verbrand. Inbraak postkantoor Gilze. Woensdagnacht hebben door het indruk ken van een ruit, dieven zich toegang weten te verschaffen in het postkantoor te Gilze (N.-Brabant.) Alles is doorsnuffeld en f1500,aan contanten werd meegenomen. Botsing tusschen paard en tram. Een doodelijk ongeval, Onder de gemeente Klaaswaal is bij een wegkromming een op holgeslagen paard, gespannen voor een boerenwagen, op een aankomende tram der Rotterdamsche Tram weg-Maatschappij geloopen. De schok was zoo hevig dat de voerman en een drietal jongens van den wagen werden geslingerd, met het noodlottig ge volg dat een achtjarige jongen onder de locomotief van den tram terecht is gekomen. Met veel moeite is met behulp van het locomotiefpersoneel, het arme ventje uit zijn benarde positie verlost. De levens geesten waren reeds geweken. De andere drie personen bekwamen geen letsel. En dat in benarde ttyden. Bij de verpachting van staanplaatsen op de kermis te Tilburg is door de pachters gezamenlijk tot bij de f 100.000 ingeschreven. De minste inschrijvers zijn de eigenaars van ijswagens, die slechts f 10 voor een staan plaats bieden. De stoomcaroussels loopen tot f 8400. 0 De ramp in het Yolkerak. Onder Dinteloord is gevonden het lijk van den bij het op 8 Maart vergaan der sleepboot Edison®, om het leven geko men kapitein M. Den Breejen. De familie heeft het lijk herkend het is naar Dordrecht overgebracht en onmid dellijk ter aarde besteld. De Ëmmabloem. De verkoop van de Ëmmabloem ten bate van de tuberculoselijders heeft te Rotterdam f 9846 opgebracht, waarmede de opbrengst van het vorig jaar nog is overschreden met een paar honderd gulden. Geweren in beslag genomen. Bij een ingezetene van Soest zijn 20 geweren in beslag genomen. Noodlottige val. De vrouw van Doop, te Haskerdijke, is bij het ophangen van bedgordijnen gevallen. De knop van een stoel drong haar door het lichaam. Nog denzelfden dag is zij overleden. Voorbeeldig. Het bedrag dat in de Geref. Kerk te 's Gravenhage door een ommegang voor den bouw der vijfde kerk verzameld is, bedraagt ruim f 25.000 en zal vermoede lijk nog wel tot f30.000 stijgen. Zijn de zenuwen U de baas De tijd is wonder nu, helaas 1 Beproef FRECO'S ZENUW TABLET korten tijd. Ge zijt gewis ervan bevrijd. Per koker 60 ct. bij Drog. en Apoth. Ecu gevaarlijke brand. Personeel der Westergasfabriek te Am sterdam zag rook en vlammen komèn uit het z.g. »syphonhuisje,« een gebouwtje dat de regelingskranen bevat voor den grooten gashouder, waartegen het aangebouwd is. In allerijl werd door de werklieden een begin gemaakt met de blussching, Twee slangen werden uitgelegd en spoedig werd water uit een der standpijpen gegeven. Per brandschel werd de brandweer ge waarschuwd. Op dit alarm werd met groot materieel uitgerukt. Toen de brand weer arriveerde kreeg de bemanning, even als de bewoners van den Haarlemmer weg den indruk, dat de reusachtige gas houder aan een zijde in brand stond. Er was geweldig veel rook en de vlammen sloegen reeds langs den ketel. Daar het gevaar buitengewoon ernstig was, werden onder bevel van den hoofdbrandmeester, Forch, nog 2 slangen uitgelegd, waardoor in totaal met vier stralen water werd ge geven. Spoedig was het vuur verdwenen. Het bleek, dat de kap van het syphon- huisje en het houtwerk van binnen vrijwel geheel weggebrand waren. Ook eenige kleeikastjes van het personeel die met klee ding gevuld waren, verbrandden totaal. De oorzaak is onbekend. Vermoed wordt dat iemand een niet geheel verdoofde pijp tabak in de kleeding heeft laten zitten, of dat met olie gekrenkt poetskatoen vlam heeft gevat. Nachtelijke overval. Te Rogge (L.) werd een dezer nachten de onderwijzer M., die juist te bed lag, door twee onbekende inbrekers overvallen, met een revolver bedreigd en gedwongen zijn geld af te geven. M. trachtte de tot nog toe onbekende individuen met een bank biljet te paaien, doch dat gelukte niet. Zij eischten zijn geheele hebben. Eerst toen M. aan hun verlangen voldeed, lieten zij dezen verder ongemoeid en namen de vlucht. Hofbericht. Naar men verneemt zal de Koninklijke familie Dinsdag 9 Mei haar verblijf op Het Loo vestigen. De verjaardag van de Prinses. Uitteraard zal wegens het overlijden van Groothertogin Marie van Mecklenburg ten Hove geen feestelijke viering van den a.s. verjaardag van H. K. H. Prinses Juliana plaats vinden. Intusschen zal de door net Hof aangenomen zware rouw geen beletsel behoeven te vormen voor het doorgaan van de openbare feestelijkheden, welke vanwege gemeente of particuliere vereenigingen ter gelegenheid van den verjaardag van de Prinses mochten zijn voorgenomen. PLAATSELIJK NIEUWS. Heusden. Woensdagavond is de Moe dercursus, welke vanwege de Vereeniging »Het Groene Kruis® gegeven wordt, aan gevangen. Burgemeester Van Eggelen sprak een kort openingswoord, waarin hij wees op het groote belang, ook voor de gemeenschap, van een doelmatige kraamvrouwen- en zui gelingen verzorging, Te groot is nog het aantal zuigelingen, dat door gebrekkige ver zorging te gronde gaat. Met alle middelen dient hiertegen gestreden te worden Spre ker gaf de verzekering, dat ook van over heidswege de volle aandacht aan dezen strijd geschonken werd en vond het een verblij dend teeken, dat thans ook in Heusden een cursus werd gehouden, ten einde aan de moeders de gelegenheid te geven haar kennis omtrent de zuigelingen verzorging uit te breiden. Na een woord van dank ge bracht te hebben aan Dr. Auër en Mej. de Haan, die zoo welwillend geweest zijn de leiding op zich te nemen, verklaarde spreker den cursus voor geopend. Zij, die nog aan den cursus wenschen deel te nemen kunnen zich nog opgeven bij Mevr. Auër. Zondag a.s. hoopt Ds. Toxopeus uit Breda op te treden voor de Luthersche Gemeente alhier. Tot districtsvertegenwoordiger van Heusden is door de Kon. Ned. Motorwiel- rijdersvereeniging aangesteld de heer H. Duijsters alhier. Door de voetbalvereeniging Juliana® alhier is a s. Zondagmiddag een Seriewed- strijd uitgeschreven, waarvoor 2 prachtige prijzen, nl. een zilveren lauwertak als le en een zilveren medaille als 2e prijs zijn uitgeloofd. Aan den wedstrijd zullen deelnemen de vereenigingen »H.E.C.e uit Waalwijk tegen »Viod« uit 's Bosch, en »0lympia« uit Waspik tegen »Juliana« uit Baardwijk. Na dezen wedstrijd, die aan vangt om 12.30 uur, en zeer spannend kan worden, zullen de twee winnaars te kampen hebben, welke van hen den eersten prijs zal behalen. Aalst. Reeds geruimen tijd stonden ér twee partijen in de Ger. kerk scherp tegenover elkaar. Nadat een aantal leden als lid der kerk hadden bedankt, hebben zij besloten een nieuwe kerk te bouwen. Almkerk. Met het verstoppertje spelen wilde het dochtertje van den heer B. alhier zich verbergen achter een partij houten balken, die tegen een schuur stonden. De balken raakten in beweging en vielen op het meisje, waardoor zij in een sloot te recht kwam. Zwaar verwond aan haar linkerhand en arm moest de kleine onmid dellijk onder behandeling van dr. Overbosch worden gesteld. Toen de landbouwer J. v. d' K. dezer dagen zijn vee naar het weiland bracht, brak een dezer de pooten, waardoor afmaking noodzakelijk was. De collecte gehouden j.l. Zondag in de Ned. Herv. kerk alhier ten bate voor het gesticht voor lyders aan vallende ziekte te Heemstede bracht op ruim f 34. Naar wij vernemen is de feest commissie die zich belast had met de fees telijke ontvangst van dea Ed. Achtb. Heer Burgemeester dezer gemeente niet ontbon den, doch heeft plannen in overweging voor de te houden feesten in 1923 ter gelegen heid van het 25-jarig regeeringsjubleum van H. M. de Koningin. In verband hier mede zullen zij binnenkort eene vergadering houden. Capelle. Het ingevolge de leerplichtwet te houden kaartregister in deze gemeente bevat de namen van 427 leerplichtige kin deren. Voor het dienstjaar 1922/1923 zijn in deze gemeente aangevraagd 21 groote en 12 kleine visschakten, alsmede 10 groote jachtakten en 1 registratie eendenkooi. Aan den heer J. Timmermans alhier is eervol ontslag verleend ais opperbrand- meester. Blijkens mededeeling van den cor respondent der Arbeidsbemiddeling te dezer plaatse is het aantal werkloozen sterk ver minderd, doordat de schoenfabriek van de firma C. Vos alhier weer in vollen gang is. In de op 25 April j.l. gehouden vergadering van stemgerechtigde ingelanden van het waterschap Ten Westen van de Capelsche Vaart en het veerpad werd de heer G. J. Heijmans met algemeene stem men tot lid van het dagelijks bestuur her benoemd. Vorige week werden ten nadeele van den landbouwer E. d. B. alhier eenige kippen ontvreemd. De daders zijn totnogtoe onbekend gebleven. A.s. Zondag speelt het eerste elftal onzer voetbalvereeniging «Excelsior® haar veertienden competitiematch in dit seizoen voor de He klasse B.V.B. op het terrein alhier. ^Dassen. Dinsdag herdachten de heer D. Donkersloot en echtgenoote den dag, waarop zij vijftig jaren in den echt ver bonden waren. Het ontbrak den echtelieden niet aan belangstelling van familie en buren. Ook de fanfare Wilhelmina bracht hen een serende. Reeds geruimen tijd heerschte er tusschen de drie gebr. v. d. P. oneenig- heid over de verdeeling van een erfenis. Zaterdagavond ontstond daarover ander maal twist, men raakte handgemeen, en een der broeders gebruikte zelfs het mes, zoodat C. v. d. P. zeer ernstig gewond komen vroeg in 't voorjaar, koop bijtijds een pot SPRUTOL Verkrijgbaar bi dfle dregirteo 0

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1922 | | pagina 2