voor bet Land van flensden en Altena, de Langstraat en de fiommeterwaard. «o. 4186 Zaterdag 29 April GENEES^^ KRACHTIGE SAHAPERIÏHABLET!f? nOOFDPUfHABLEITEfl ZENUW-TABLETTEN LAXEER-TABLETTEH STAALTABLETTEN MAAG-TABLETTEN MIJNHARD u BEHOORENDE BIJ HET Waterzucht en de Meren. Waterzucht is ophooping van water in het lichaam, doordat de nieren niet in staat waren om het af te voeren. Het is niet een ziekte op zich zelf, maar een verschijnsel van een organische ziekte. Of gebrekkige nieren, of een hartkwaal kunnen de oorzaak zijn, doch daar nierkwalen zoo vaak het hart aantasten, zijn gewoonlijk de nieren schuldig. 's Morgens optredende verschijnselen van waterzucht (pafferigheid onder de oogen en in het gezicht) wijzen op een nieraandoe ning. Zwellingen van de voeten en handen na inspanning, vooral 's avonds, kunnen aantoonen, dat het hart is aangedaan. Dikwijls treedt waterzucht door nier zwakte tijdens zwangerschap op. Dit wordt verklaard door het feit, dat de nieren dan meer bloed te filtreeren hebben. Deze over spanning kan de nieren verzwakken. Andere indirecte oorzaken van water zucht zijn bloedarmoede, overwerking en zorgen. In verwaarloosde gevallen kunnen de beenen en het lichaam enorm opzwellen, en de buik, de borst en de hersenen worden aangedaan. Heete luchtbaden zijn nuttig, doordat zij de huidporiën openen en reinigen, en geregelde stoelgang is noodzakelijk. Deze beide voorzorgen verlichten het werk van de nieren. Maar gebruik om deze organen te helpen en te versterken Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Duizenden zyn blijvend gebeterd door dit speciale niergeneesmiddel. Verkrijgbaar bij alle bekende drogisten k f 1.75 per doos. BUITENLAND. Kannibalisme in het hongergebied in Iliialand. Uit Talowo wordt aan de »Nakanune« het volgende bericht De hongerlijdenden, hier, eten lijken. Kort geleden brachten een paar boeren het lijk van een van honger gestorven vrouw- naar een schuur, die tot bewaarplaats van de te begraven lijken was ingericht. Toen ze daar aankwamen troffen ze een jongen van een jaar of veertien aan, bezig met van een lijk een voet af te snijden twee handen, die hij reeds had afgesneden, lagen naast hem. Toen men hem vroeg, waar om hij dit deed, antwoordde hij »Ik heb honger ik wil eten«. De jongen werd voor de politie geleid, die een onderzoek te zijnen huize instelde, waarbij bleek, dat daar geregeld menschenvleesch werd ge geten. Dat doen hier zooveel families, verklaarden de ouders. Vogeltrek. Volgens de Engelsche bladen werd dezer dagen iets zeer eigenaardigs in de Engel sche stad Deal waargenomen. Daar zag men een vlucht vogels, die meer dan lg K M. groot was en uit millioenen exem plaren bestond. Volgens de verklaringen maakte het geluid der vleugelslagen een lawaai als het snorren en brommen van een eskader vliegtuigen. Het leek wel of de wolken aan den hemel eensklaps be gonnen te leven. Een vogelkenner beschreef het verschijnsel aldus Toen ik uit mijn raam over de zee keek, zag ik aan den horizont een reusachtige zwarte massa als een geweldige wolk. Ik hoorde een geluid als van een suizenden en huilenden wind, terwijl de zeespiegel volkomen glad was. ik nam mijn verrekijker ter hand en zag tot mijn verbazing dat de wolk leven en beweging vertoonde. De wolk kwam nu eens lager, dan weer steeg ze. omhoog. Mijn verbazing nam toe, toen de wolk steeds nader kwam en ik bemerkte, dat zij uit millioenen vogels bestond ik hield ze voor zwaluwen die op een hoogte van 200 tot 300 voet met een volkomen ge lijkvormigheid van beweging vlogen. Zij waren juist boven het vasteland aangekomen, toen zij als op een geheim commando om zwenkten. Met eenig vleugelruischen ver anderden zij van richting en trokken toen in den vorm van een halve maan in een groote curve over de daken der stad heen. Het was een wonderlijk schouwspel, zooals ik 't nog nooit had gezien. Over de soort der vogels luiden de be richten niet eenstemmig, eenerzijds spreekt men van musschen, dan weer van leeuwe rikken of zwaluwen, anderzijds gelooft rnen zelfs dat deze »vogelwolkc uit verschillende soorten van vogels was samengesleld. Vier Activisten ter dood veroordeeld. Het Hof van Assisen te Brussel heeft de korporaals De Schaepdrijver en Carpe- nier en de hospitaalsoldaten Van Santé en Haessaert, beklaagd van hoogverraad, bij verstek ter dood veroordeeld. Ofschoon de beklaagden naar het buitenland zijn gevlucht, wordt te Brussel aan deze uitspraak veel beteekenis gehecht, in verband met de zaak tegen het oud-Kamerlid De Beucke- laere, die in November j.l., aan den voor avond der verkiezingen, toen hij candidaat was van de Frontpartij, werd gearresteerd en zich steeds in hechtenis bevindt. De Beuckelaere, die door de Duitschers krijgsgevangen werd gemaakt, heeft naar wordt beweerd, in samenwerking met de vier veroordeelden getracht, Vlaamsche soldaten tot desertie aan te sporen. De vier veroordeelde activisten deserteerden in Mei 1918 en stelden zich in verbinding met de Duitsche autoriteiten en met den Raad van Vlaanderen als vertegenwoordi gers van de Frontpartij. Met Duitschen steun maakten zijn in Vlaanderen defaitis tische propaganda door de bevolking aan te sporen de familieleden aan het front tot desertie te bewegen, opdat er spoedig een einde zou komeu aan den oorlog en opdat Vlaanderen niet door een overwinnend Fransch leger zou worden bezet. Van Santé, die tot een kloosterorde be hoorde, stond, naar de procureur-generaal betoogde, behalve met De Beuckelaere, ook in nauwe betrekking met den dichter- kapelaan Cyril Verschaeve. Laatstgenoemde is reeds in tal van activistische processen als getuige gehoojd, doch zelf tot nog toe steeds ongemoeid gebleven, ondanks de heftige campagne door enkele bladen tegen hem gevoerd. o Tusschen hemel en aarde. Woensdag scheen voor het eerst in deze lente de zon lekkerties op en in de ge vangenis te Berlijn. Een jonge keukenmeid, die in voorarrest zat, kon niet langer wach ten op de dingen, die komen zouden, maar scheurde haar lakens in reepen, knoopte ze aan elkaar en klom daarlangs haar raam uit. Nu trof het niet, dat zij op de derde vei dieping ingekwartierd was, en dat de lakens niet verder reikten dan de tweede. Daar hing ze nu, Marie Daschkay, en riep om hulp. Voorbijgangers waarschuwden de brandweer, die fluks een reddingladdertje omhoog draaide en Marie werd uit haar neteligen toestand bevrijd, oen linea recta weer in haar voorarrestkamer te verdwijnen. Een uitstapje van korten duur o Een nieuwe truc. Een nieuwe gouddieventruc passen drie bandieten den laatsten tijd te Berlijn toe. Ze gaan als echte uitgaanders een of ander restaurant binnen en noodigen den kapel meester van het orkest uit, met hem wat te gebruiken. Daarna gaan ze zoover, dat de kapelmeester tcestaat, dat een der heeren eens mag dirigeeren. Uit nieuwsgierigheid staan dan de bezoekers van het café op en gaan eens kijken naar den gastdirigenf die allerlei dwaze fratsen uithaalt. De vriendjes van den amateur-dirigent maken inmiddels van de gelegenheid gebruik om al wat de dames en heeren op hun tafeltjes hebben laten liggen, in te pikken en mee te nemen. Voordat men de diefstallen van damestasschen enz. ontdekt heeft, zijn de pseudo-dirigent en zijn helpers natuurlijk al lang verdwenen. Insubordinatie in Brltsch-Indiê. Er wordt melding gemaakt van een ernstig geval van insubordinatie bij de in- landsche troepen in Britsch-Indië. Het eerste regiment Imperial Service lanciers was on tevreden over de uitbetaalde soldij en de manschappen weigerden hun uniformen aan te trekken. Daarop gelastte de Nizam, dat alle dienstweigeraars uit den dienst zouden worden ontslagen. Toen dit bevel werd uitgevoerd, weigerden 190 man van het tweede regiment lanciers op het appel te verschijnen. Dientengevolge werden 250 man van het eerste regiment lanciers en meer dan 100 man van het tweede regi ment uit den dienst ontslagen. De mannen bewaren een kalme houding. Beide regi menten hebben zich in den oorlog eervol onderscheiden. o De Amerikaansche gezant in Duitschiand. Houghton, de nieuwe gezant der Ver- eenigde Staten te Berlijn, heeft Zaterdag zijn geloofsbrieven overhandigd aan president Ebert van de Duitsche republiek. De gezant verklaarde daarbij, dat hij in opdracht heeft, de vriendschappelijke verstandhouding tus schen Duitschiand en de Vereenigde Staten te bevorderen en het vertrouwen tusschen de beide landen te herstellen en te ver stevigen. In antwoord daarop gaf Ebert den gezant de verzekering, dat diens po gingen niet alleen in Duitsche regeerings- kringen, maar in geheel Duitschiand weer klank zullen vinden. zyn zuiver en pe/yk dat zj, trouwen tegen bloedarmoede, bleek- \zucht, ruöpüh, dufze-i /lóheiadft zwakte k PER FiACOfi 90CT. nlJNHARDT? tegen zenuwachtigheid on rust, overspanning, slapeloos ^heid, examenvrees Koker /5 cfc. MIJNNARDT" MIJNHARDT'a lei- tong flIJMHARDT's teóen maagZi rijping, maa<, fMn,op ebrek MIJNHARDT? Marktberichten. GORINCHEM, 24 April. Aangevoerd 582 koeien, 8 nuchtere kalveren, 726 biggen, 184 overloopers, 21 schapen, 25 lammeren. Men besteedde voor kalf koeien f 320 a f 380, melkkoeien 1 220 a f 320, kalf- vaarzen f180 a f220, pinken f90 a f 130, guiste vaarzen f 190 a f 210, nuch tere kalveren 18 a f24, overloopers f30 a f 50, biggen f 20 a f 30, schapen f30 a f40, lammeren f7 a 12. R'DAM, 24 en 25 April. Aanvoer 203 paarden, 4 veulens, 1842 magere en 819 vette runderen, 222 vette kalveren, 1602 nuchtere kalveren, 253 graskalveren, 52 schapen of lammeren, 376 biggen, 65 overloopers, 14 bokken of geiten, 1 ezel. 1114 varkens. J §Prijzen per K.G.koeien 5070 ct., ossen 47|70 ct., stieren 40 60 ct., kalveren 52J107g ct., schapen 20— 40 ct., Zuiglammeren f 13f20 per stuk, varkens 37| 45 ct., lichte varkens (exporthandel) 44 46 ct. Melkkoeien f215 a f375, kalfkoeien f225 a f425, stieren f150 k f400, pinken f120 a f150, graskalveren f55 a f 135, vaarzen f 135 a f 160, werkpaar den f175 f350, slachtpaarden f120 k f175, hitten fa fnuchtere kal veren fl5a f32, slachtkalveren f 8 f 13, biggen f 14 k f 30, overloopers f 25 f 55. De Rotterdamsche eierveiling Op de heden in ons Veilingslokaal, Delft- schestraat 43, gehouden Veiling, werden de volgende prijzen besteed Kipeieren f 5 60f 8.15 Eendeieren f 6.95f 7.15 Aanvoer 225000 stuks. Z ALT-BOMMEL, 25 April. Op de heden gehouden weekmarkt waren aangevoerd 196 biggen, prijs f14 a f26; 44000 eieren, prijs 6 a 6, ct. p. st, 560 K.G. boter, prijs per K.G. room boter fl.20, boerenboter fl.10 a fl.20. 's BOSCH, 26 April. Op de veemarkt alhier werden heden aangevoerd 946 run deren, 60 zeugen, 550 biggen en 80 schapen. Er werd besteed voor kalfkoeien f 300 a f 450, kalfvaarzen f 240 a f 375, ma gere ossen en koeien f110 k f 200, vette ossen en koeien le kw. 67g, 2e kw. 57g ct. p. p., pinken f 100 a f 190, zeugen f 110 f 160, biggen f3 25 f 3,50 p. w. vette lammeren f 25 a f 35. Burgerlijke Stand. HEUSDEN. Geboren: Aria d. v. B. van de Pol en A. Struijk. Ondertrouwd: G. J. van Hooft 23 j. en H. van Koulil 22 j. ;L Th. Hen driks 33 j. en M. W. Boeren 25 j. Overleden: Elizabeth Mnopen 77 j. Adrianus Marinus Verhoeven 1 j. DEWERKEN EN SLEEUWIJK. Geboren: Rokus Arie z. v. G. v. Vuuren en M. Verwoert Maria d. v. R. v. d. Pol en M. J. v d. Linden Pieter Willem z. v. A. Colijn en C. Dekker. Ondertrouwd: Cornelis v. Breugel 29 j. met Francijna Cornelia Kornet 31 j. Getrouwd: Huibert Verhagen 45 j. met Johanna Petronella Kolf 36 j. Overleden: Marius Schoon 4 d. CAPELLE. Geboren: Johannes Franciscus z. van F. J. A. Hoffman en H. Treffers Adriana Helena d. van A. Verduyn en A. Roosen- hrand Helena Catharina d. van A. de Bruyn en J. Rosenbrand Jrhanna Maria d. van L. v. Peer eu J. M. Didden. Overleden: J. Wagemakers 80 j echtg. van H. Bogers. BINNENLAND. De kruik gaat Gedurende het laatste halve jaar werden in de gemeente Lonneker zeer veel kip pendiefstallen gepleegd. Eenige honderden van deze dieren verdwenen spoorloos de politie kon de daders maar niet te pakken krijgen. Eindelijk is de kruik gebarsten rijksveldwachter Smits en ge meenteveldwachter Van Veen hebben twee dieven en den heler opgespoord en tot volledige bekentenis gebracht. Ze zijn naar Almelo getransporteerd. Een der dieven en de heler woonden te Enschedé. Oplichting Akkermans, de directeur van de x>Til- burgsche Crediet- en Effectenbankv werd door de Arrondissements Rechtbank te Breda, overeenkomstig den eisch, veroor deeld tot drie jaar gevangenisstraf, met aftrek van preventief sinds Augustus, wegens het voortgezet misdrijf van op lichting. Gevaariyke reclamebiljetten. Door de politie in Den Haag is in beslag genomen een partij van 900 reclamebiljetten, die aan de voorzijde het aanschijn hadden van bankbiljetten van 100 gulden. Bieteuworteibrand. De Plantenziektenkundige Dienst te Wageningen meldt Bieten wortel brand wordt niet uitsluitend, maar dan toch in vele gevallen, veroorzaakt door 'n schimmel, welke met het zaaizaad wordt overgebracht. Ter bestrijding van deze schimmel kan worden aangeraden het zaaizaad gedurende 1218 uur onder te dompelen in een koper-vitriool-oplossing van 2 pCtdus 2 K.G. op 100 L. water. Per K.G. zaad heeft men 3 k 4 L. oplossing noodig. Een andere bestrijdingswijze, welke goede resultaten geeft, is het omscheppen van het zaad met een 5 pCt. oplossing, waarvan per K.G. zaad ongeveer f L. wordt aangewend. Na de behandeling wordt het zaad ter droging uitgespreid. In Duitschiand heeft men in den laatsten tijd ook proeven genomen met het ont smettingsmiddel Germisau. Volgens mede- deeling, met zeer veel succes. Het zaad wordt gedurende 1 uur ondergedompeld in J pCt. oplossing. Per K.G. zaad is ook weer 3 a 4 L. oplossing noodig. Met aandrang kan de toepassing van een dezer bestrijdingsmiddelen worden aan bevolen. Daar wortel brand ook zijn oorzaak kan vinden, in elk geval bevorderd wordt door een slechten structuur van den grond, kan in vele gevallen een kalk besmetting zeer nuttig werken. Nadere inlichtingen worden gaarne ver strekt door den Plantenziektenkundigen Dienst te Wageningen en door de op ver schillende plaatsen werkzame ambtenaren van dien Dienst. o Een flinke vrouw Een voddenkoopman vervoegde zich te Hoofddorp op het erf van een 73 jarige vrouw, zag nieuwe kousen buiten hangen, borg deze gauw in een grooten zak en ging toen aan de deur vragen, of er nog vodden te koop waren. De oude vrouw miste onmiddellijk na het vertrek van den man de kousen, liep dadelijk den weg op en slaagde er in hem in te halen. Toen hij aan haar verzoek om de vodden even uit te spreiden, niet wilde voldoen, rukte de oude vrouw den zak van 's mans rug, ledigde dezen op den weg en haalde inderdaad haar eigendom te voorschijn. De koopman gelastte de vrouw nog om alles weer netjes bij elkaar te zoeken, doch deze was verstandig genoeg om hem dit zelf te laten opknapprn 1 Bestempelde bankbiljetten. D8 minister van Financiën heeft de directeuren der dir. belastingen en der registratie en domeinen er op gewezen dat hem gebleken is, dat 's ministers circulaire van 16 Maart inzake de opschriften enz op bankbiljetten door sommige ambtenaren te ruim is opgevat. De bedoeling van deze aanschrijving is alleen deze geweest, dat in den vervolge niet meer in betaling mogen worden aan genomen biljetten, welke in die mate door het daarop plaatsen van stempels, reclame enz. zijn misbruikt, dat reeds op het eerste gezicht valt te constateeren, dat zij voor verdere circulatie ongeschikt zijn geworden. Het voorkomen op een biljet van een enkelen datum, van een naam, een paraaf, een nummer, een potloodstreep en dergelijke veel voorkomende teekens, mag geen aan leiding opleveren om op in de vorige circulaire aangegeven wijze te handelen. Bedoelde aanschrijving mag alleen worden toegepast in die gevallen, waarin de biljetten inder daad zijn misbruikt. o Daling der kaaspryzen. Naar aanleiding van een bericht uit Gouda over de sterke prijsdaling op de kaasmarkt aldaar, zegt het »Utr. Dagbl.c< dat het verschijnsel eener daling in de marktprijzen der kaas al geruimen tijd merkbaar was op tal van andere markten als Bodegraven, Woerden, Oudewater en Utrecht. Zijn de oude en duurdere voorraden eindelijk eens verbruikt, dan mag men ongetwijfeld een belangrijke daling in den détailprijs verwachten. Bercoring. Tusschen Waubach en Brunssum (Limburg) werd de mijnwerker Lütjens uitScherpenzeel door twee gemaskerde personen aangevallen en onder bedreiging met een revolver van zijn loon, ten bedrage van f 45 beroofd, MJÏOESSEL Nieuwsblad

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1922 | | pagina 5