Groote voorraad I. C. MOETIEE, Firma Th. VAN WIJCK, DE RECLAME Firma C. F. VAN ILL Firma DOEDE1JNS-VISSER, VOORDEN SCHOONMAAK. Wit en blauw Kastpapier L.J. VEERMAN, Heusden. H. van Herwaarden, Verstuikingen, A.Vos-v.Mersbergen F. N. MOTORRIJWIELEN. W. BOEREN WINSTGEVEND Voorjaars- en Zómer hoeden Telephoon No. 12 HEUSDEN. met en zonder rand. WAALWIJK, YVortelboer's OLIE. Pelzerstr. o 65 Heusden. Leod- ia Zinkwerken Vervolg Raadsverslag der gemeente W IJ K c. a. van Vrijdag 21 April 1922. Thans komt in behandeling, het in de vorige vergadering aangehouden adres van het Hoofd der school te Aalburg, waarin dsze nieuw behang voor de verschillende kamers zijner woning vroeg. De Voorzitter zegt, dat B. en W. over geen geld beschikken om deze werkzaam heden te laten verrichten. Op de betreffende post der begrooting is voor onderhoud van 2 schoolgebouwen en 2 onderwijzerswoningen slechts f200.uitgetrokken, hieruit kan het dus niet gebeuren. Wethouder Boender zegt, dat het Hoofd der school te Wijk voorstelde dergelijke reparaties in halve rekening te laten ver richten, de gemeente de helft der kosten en het Hoofd der school de helft. Zou echter het voorstel van Wethouder Bouman worden aangenomen, om de woningen aan hun bestemming te onttrekken en te ver huren aan de Hootden voor f 300.'s jaars, dan zou de gemeente ook verplicht zijn alle reparaties te verrichten. Wethouder Bouman, zijn voorstel toe lichtende, zegt, dat de huurwaarde op het oogenblik slechts f 200.bedraagt. Ver gelijkt men die met de huur der woningen van de Bouwvereeniging dan is deze zeer laag en is het naar zjjne meening alleszins billijk de huur te bepalen op f300. Het lid v. d. Velden meent, dat hiertoe maar niet zoo kan worden overgegaan. De Hoofden zijn indertijd benoemd op een jaarwedde met vrije woning. Later heeft het Rijk toegestaan een zeker bedrag op de jaarwedde af te houden voor de vrije woning. Dit bedrag is echter niet als huur te beschouwen, daarbij vreest spr. gaat men de huurwaarde verhoogen, dat er dan in 't vervolg niet zoo gemakkelijk sollicitanten gevonden zullen worden, het gaat thans reeds moeilijk. De Hoofden hebben van hun standpunt gelijk, zij zijn benoemd met vrije woning en het gaat nu niet aan de huur te verhoogen. De Voorzitter zegt, dat de woningen aan het doel, waarvoor zij gebouwd zijn, onttrokken kunnen worden, eerst daarna kan er huur worden berekend. Het lid Roza betwijfeld, of het wel in het belang van het onderwijs is, komt er een plaats vacant dan zal het moeilijk zijn om een ander Hoofd te krijgen, vooral als die naar een woning moet gaan zoeken. De Voorzitter zegt, dat het in zijn bedoeling ligt om, zoo de Raad op het voorstel van Bouman ingaat, dan te bepalen, dat de Hoofden der scholen de voorkeur voor de woningen hebben. De Raad dient echter zelf te beslissen, spr. wil in deze geen advies geven. Het lid Roza kan dit niet ffink vinden, het voorstel gaat uit van een der Wet houders, naar zijne meening behooren dus B. en W. de billijkheid van het voorstel aan te toonen. Wethouder Bouman betoogt hierop, dat de tractamenten der onderwijzers veel zijn verhoogd, zoodat er niets onbillijks in ge vonden kan worden om de huur voor de woningen op f 300.— te bepalen. Een werkman betaalt voor een eenvoudige woning f 2.50 per week, dat is naar zijne meening, in verhouding meer, dan de Hoofden voor hunne woning zouden te betalen hebben. Spr, kan dan ook niet inzien dat iets tegen zijn voorstel, dat in het belang der gemeentekas is gedaan, kan worden gezegd. De gemeente moet de huizen onderhouden, er is dus niets tegen, dat een behoorlijke huur wordt berekend. Het lid v. d. Velden vraagt, of dan de woningen ook onderhouden zullen worden zooals het behoortzoolang zij er staan is er niets aangedaan, niettegenstaande de gemeente f 200.huur per woning ontving. Weth. Bouman zegt, dat, als de gemeente de voorgestelde huur ontvangt dan ook de woningen onderhouden zullen worden. Het lid v. d. Velden kan zich niet met het voorstel vereenigen, waren de woningen steeds goed onderhouden dan was er nog iets voor te zeggen. Het lid Roza zou de huurwaarde willen houden op het bedrag waarop zij thans is gesteld en laten het aan de Hoofden over om zelf voor behang en kleinere reparaties te zorgen. De Voorzitter zegt, eerst het voorstel van Wethouder Bouman in omvraag te zullen brengen. Dit voorstel wordt verworpen met op één na alle stemmen. Het voorstel van het lid Roza wordt hierop aangenomen met op één na alle stemmen. Wethouder Bouman stemde tegen. Overlegging rekening 4919/1920 der Ebbe, idem begrooting 1922, De Voorzitter stelt deze stukken in handen van een commissie voor onderzoek. Hij wijst als leden aan de heeren v. Kuiik, v. d. Velden en Roza. Deze laatste zegt, dat het onderzoek meer een Aalburgsch belang betreft en zou daarom liever zooveel mogelijk Aal- burgsche leden aangewezen willen zien. Hierop wijst de Voorzitter de heer W. Bouman aan als lid der commissie. Deze heeren verklaren zich bereid, de voormelde stukken te onderzoeken. Wijziging begrooting 1921. Verschillende posten van uitgaaf bebben de raming overtroffen. Een bedrag van f4638.is gevonden geworden uit nieuwe ontvangsten en uit af- en over schrijvingen bij andere posten. Voor een ongeveer gelijk bedrag zijn echter geen tegenposten gevonden. Thans moet weer ongeveer f1000.op 30 April worden gestort ten behoeve der bouwvereeniging. Als alle rekeningen betaald zijn, zal eerst blijken of bij sommige posten nog iets overschiet. Wethouder Boender vraagt, of de toe stand ten opzichte der bouwvereeniging niet veranderd kan worden, deze wordt een grooten last voor de gemeente. De Voorzitter zegt, dat vanaf 1 Januari 5 pCt. rente moet worden vergoed. Of de bouwvereeniging de ontvangsten uit zet is hem niet bekend, evenmin hoeveel deze zelf zou kunnen storten. Het lid v. d. Velden zegt, namens de Bouwcommissie, dat de ontvangen gelden op de Boerenleenbank worden geplaatst, hoe groot het bedrag is dat de penning meester zou kunnen afdragen, kan hij echter ook niet zeggen. De Voorzitter zal dit bij den penning meester doen informeeren en zegt, dat hij geen werkzaamheden meer laat verrichten, vooraleer B. en W. hebben gezegd dat zij verricht moet worden. Het lid Roza vraagt, waaruit de belang rijke overschrijding voortvloeit. De Voorzitter zegt, dat voor 1921 een slechte begrooting is gemaakt, alle posten zijn veel te laag geraamd en de uitgaven hebben de raming verre overtroffen. Met algemeene stemmen wordt B. en W. opdracht gegeven, uit te zien op welke wijze de begrooting 1921 sluitend is te krijgen. Ingekomen is het Proces-verbaal van kasopneming bij den Gemeente-ontvanger, waaruit blijkt dat alles in behoorlijke orde is bevonden. Wordt aangenomen voor kennisgeving. De heer E. Colet wordt op zijn verzoek eervol ontslag verleend als onderwijzer by het herhalingsonderwijs. De agenda is hiermede afgeloopen. Op de vraag van den Voorzitter, of een der leden nog iets voor deze vergadering heeft, zegt het lid v. d. Velden, dat hij er zich niet mede kan vereenigen, dat de tekorten volgens het schrijven van den Minister van Financiën, zoo maar ten laste van de gemeente zouden komen. Spr. acht deze zaak van te veel gewicht, dan dat ze, zonder behoorlijk te worden onder zocht waar de fouten zitten, zoo maarten laste der gemeente wordt geaccepteerd. Toen dit onderwerp in een geheime zitting werd behandeld heeft hij zich in denzelfden geest uitgelaten. Men valt over een f 100 loonsverhooging en zou dit belangrijk bedrag zoo maar op de schouders der gemeente leggen. De Secretaris stelt voor, om met het lid v. d. Velden naar Den Haag te gaan om deze zaak daar goed te onderzoeken. Het lid W. Bouman vraagt, wat dit voor een bedrag is, waarop de Voorzitter antwoordt, dat dit loopt over f 2900. voor de distributie en f1400.voor de Nat. Militie. Dit zijn echter niet zooals het lid v. d. Velden beweert tekorten, doch bedragen die nog aan het Rijk moeten worden betaald. Het lid v. Kuijk vraagt of het misschien niet gewenscht is den vroegeren veldwach ter, die belast was met de distributie, over te doen komen, om een en ander toe te lichten. Het lid v. d. Velden antwoordt hierop, dat deze niets meer met deze zaak heeft te maken, hij heeft indertijd alles aan zijn opvolger overgedragen, was er toen tekort dan had deze laatste de overdracht niet moeten accepteeren. De Voorzitter herhaalt nogmaals, dat het geen tekorten zijn, doch rekeningen die de gemeente aan het Rijk heeft te betalen. Het lid v. d. Velden zegt, dat de uit- keering der vergoeding voor de Nat. Militie zeer willekeurig heeft plaats gehad, de een kreeg veel, een ander daartegenover weinig, hoe hierbij een tekort is ontstaan blijft spr. een raadsel. De Voorzitter antwoordt hierop, dat de uitkeeririg voor de Nat. Militie geschiedde volgens vastgestelde voorschriften, waarvan niet afgeweken mocht worden. Het lid v. d. Veiden zegt, dat de inge zetenen toch reeds groote belastingen moe ten opbrengen, en nu dit maar zoo over te nemen, zonder een behoorlijk onderzoek acht hij onverantwoordelijk. Men maakt bezwaar tegen een f100.salaris verboo ging, en zou over dit bedrag maar heen stappen. Wethouder Boender meent, dat de zaak eerst onderzocht dient te worden en men daarna kan praten. Blijkt zij in orde, dan kan men niet anders doen, dan zich er by neerleggen. Hierop wordt besloten, dat de Secretaris met het lid v. d. Velden naar Den Haag zullen gaan, om naar deze zaak een onder zoek in te stellen. De Secretaris zegt, dat in een der laatste vergaderingen, waarop hij niet tegenwoordig was, door het lid Roza is beweerd, hij vroeger eens zou hebben gezegd, dat tijdens de uren die hij op de Secretarie aanwezig was, ook wel polderzaken werden behandeld. Spr. gelooft niet, dat het lid Roza deze woorden geuit zou hebben, indien deze werkelijk niet gesproken waren, doch hij kan zich daarvan niets herinneren en geeft tevens de verzekering, dat behandeling van polderzaken tijdens de secretarie-uren niet plaats hebben. Het lid Roza zegt, dat hij, niettegen staande de Secretaris deze zaak zelf op haalt, daar verder niet veel meer over wil zeggen alleen houdt hij staande, dat de woorden wel degelijk zijn gebruikt. Thans komt de Bode ter vergadering en deelt mede, dat de kosten f745.zullen bedragen, voor het baggeren bezijden den bol. (Ter toelichting dienedat uit een gesprek dat eenige leden met den Voorzitter hadden, vooraleer de vergadering was geopend, bleek, dat de baggermolen die de rivier voor de aanlegplaats aan het uitbaggeren is, voor het bedrag van f1200.alleen vóór den bol en niet bezijden, zooals de leden en ook oorspronkelijk de Voorzitter meenden, zou baggeren. Door den Voorzitter was de Bode verzocht, den Technisch-ambtenaar van den Rijks-Waterstaat op te zoeken en te informeeren of het baggeren bezijden den bol alsnog toegestaan kon worden. Deze kwam zelf ter vergadering en zette uiteen, dat hem geen opdracht was ge geven om bezijden de aanlegplaats opme tingen te doen. Baggerde men echter op geen andere plaats dan waar water stond, dus op rijkseigendom, dan durfde hij de verantwoordelijkheid om permissie te geven wel op zich te nemen. De Bode werd hierop naar den baas van den baggermolen gezonden om te in formeeren, hoe hoog de kosten zouden be dragen, om de rivier ook bezijden de aan legplaats uit te baggeren ter diepte en lengte dat de Beurtman* er ligplaats kan vinden). Op de begrooting was voor deze werk zaamheden een bedrag van f 1500, uitgetrokken, zoodat men er met dezen post niet komt. Wethouder Boender merkt op, dat hiervoor dan een geldleening aangegaan dient te worden. Het lid Roza zegt, dat men al drie jaren over deze zaak bezig is, thans is de gelegenheid er, grijpt men die niet aan, dan zal men er waarschijnlijk naderhand spijt over gevoelen. Hij zou daarom voor willen stellen, opdracht te geven om ook bezijden de aanlegplaats te baggeren. Wethouder Boender en het lid v. d. Velden verklaren zich ook hiervoor. Hierop wordt dit voorstel met algemeene stemmen aangenomen. Het lid W. Bouman zegt, dat men nu toch over waterwerken bezig is en vraagt, of de oude bol te Aalburg, die geducht aan het wegspoelen is, niet in orde ge maakt zou kunnen worden. Thans zouden de kosten daarvoor niet veel bedragen, men heeft daarvoor geen baggermolen noodig. Laat men het echter hangen, dan zullen de kosten voor het in orde brengen stends hooger worden. Bij laag water kan men voor de bazaltglooiing loopen is deze glooiing, die thans gedeeltelijk weg is, in orde, dan kan met een gewoon baggernet de bol in orde worden gehouden. De Voorzitter zegt, dat hiervan op het oogenblik niet veel kan komen, om de zaak afdoende in orde te brengen zou men de bazaltglooiing door moeten trekken naar het zoogenaamde »Zandwaardje«. Juist de inham tusschen dat waardje en den bol is oorzaak dat de hoek geregeld wegslaat, de kosten hiervoor zijn niet op de begrooting van dit jaar te brengen. Het lid Roza vraagt, of het niet wen- schelijker is, om reeds thans een oproeping te doen voor huurders der nieuwe woningen te Aalburg, deze hadden dan misschien nog iets aan den grond die er bij ligt. De Voorzitter is van oordeel, dat men dit bij de volgende vergadering beter onder de oogen kan zien. De woningen zullen niet klaar zijn voor het laatst van Juni of begin Juli. Beplanting van den grond zou niets geven, omdat alles plat geloopen zou worden. Niemand verder het woord verlangende, sluit de Voorzitter de vergadering. BINNENLAND. Tabakswet. Volgens de laatste berichten, zal de Tabakswet op 1 Juni a.s. in werking treden. Het betreffende Kon. Besluit zal dezer dagen verschijnen. Aangereden. De heer J. Pot, oud-raadslid der gem. Alkmaar en opzichter van het Alkmaarsche telefoonnet, werd te Bergen door de stoom tram aangereden. Aanvankelijk geleek het ongeval niet zoo ernstig. De heer Pot kon zelfs nog naar huis wandelen, doch thuis gekomen, overleed hij spoedig tengevolge van inwendige bloedingen. van Dames-, Heeren- en Kin derschoenwerk en aanver wante artikelen, zooals Groote doozen schoencrême vanaf 15 cent. Veters in alle soorten vanaf 1 cent per paar enz. enz. Voor reparatiewerk wordt gerekend Heeren-zolen en hakken le kwaliteit 13. Idem 2e f 2.50 Dames-zolen en hakken le kwaliteit f 2,50 Idem 2e f 2.— Het beste adres IS en BLIJFT bij Engstraat 76 Heusden. U- IJ zerhanclel WAAL WIJK, Meubelmakerij en stoffeerderij Nieuwste Dessins Vitrages Alovernets Ondergordijnen Overgordijnen Pluchettes Serge Ribstoffen Cretons Valgordijnen Linolenms Zeilen Cocos enz. Meubelmakerij en Tel. 131. Stoffeerder^. stramme en stijve lede maten, spit in den rug, jicht rheumatiek, rugpijn, spierpijn, kneuzingen, zenuwpijn, lendenpijn, spier ver rekkingen en verder alle rheumatische aandoeningen en pijnen die ontstaan zijn tenge volge van gevatte koude, geneest men met Is verkrijgbaar a f 2. per flacon bij de bekende verkoopers van Wortel- boer's Artikelen. Jacoba Maria Wortelboer, Oude-Pekela. In de van ouds bekende Zaak van W. 112 - HEUSDEN, zijn verkrijgbaar alle soorten fijne sigaren en Sigaretten, van de duurste tot de goedkoopste soorten. Aanbevolen merken: VELASQUES. SENORITAS. CHIC. IDEAL. ROYAL. VUELTA. IMPERATOR. Het Seriemerk KAREL DE STOUTE NESTOR (Vorsten landen Sigaar.) Rookt het merk WEGWIJZERS. Alle soorten fijne sigaretten, een pracht-collectie HOUTEN PIJPEN. Mij BELEEFD AANBEVELEND. IN DIT NIEUWSBLAD IS Agentschap voor Gorinchem en Omstreken Tel. 111. Gorinchem, Arkelstraat 0 76. Vraagt Catalogus. ONTVANGEN een PRACHTCOLLECTiE aan concurreerende prijzen. Beleefd aanbevelend, Wijkschestraat HEUSDEN. Vanaf heden is het tarief DRUNEN=HEUSDEN f 2.50 en 30 cent per K.M. Groote reizen verminderd tarief. Te verkrijgen nieuwe onderdeden tegen ZEER billijken prijs. Aanbevelend Verkrijgbaar in den boekhandel van de firma Fa.Th. Wijck Aanbevelend, ALS BOVEN. A. Richters

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1922 | | pagina 6