LUX' §tr®i door §ei gier. UND VAN ALTENA Uitgever: L. J. VEEEMAN, Heusden. No4189. Woensdag 10 Mei 1922 FEUILLETON. Kinderen Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur ingewacht. BUITENLANDS CH OVERZICHT. Te Genua blijft men praten, maar van daden hoort men niets, en het staat te vreezen, dat van het eigenlijke doel der conferentie verbetering van den economische» toestand van Europa nog niet veel terecht zal komen. De verschillende berichten zijn zeer tegenstrijdig en het is moeilijk er wijs uit te worden. Frankrijk en Engeland staan in het brandpunt der belangstelling. Barthou uit Parijs te Genua teruggekeerd heeft Lloyd George de verzekering gegeven dat Frank rijk oprecht het welslagen der conferentie hoopt. Nu, een openlijke breuk met Enge land zal Poincaré zoo mogelijk we! willen voorkomen en Barthou heeft aan de ver tegenwoordigers een Britsche en Ameri- kaansche pers verklaard, dat de Fransche regeering er nooit aan heeft gedacht met Engeland te breken ter wille van de Belgische belangen. Uit het feit dat wij ons ten aanzien van een bepaalde beginsel kwestie aan de zijde van België plaatsen, zeide hij, mag nog niet de gevolgtrekking worden gemaakt dat wij ons tegen Engeland keeren. Het is duidelijk dat Poincaré moeite doet Engeland niet tot het uiterste te drijven, het standpunt van België is echter in 't gebied niet met dat van Enge land irr overeenstemming te brengen, zoodat Barthou geen gemakkelijke taak heeft. Poincaré schijnt vast besloten niet naar Genua te komen, zoodat de geheele ver antwoordelijkheid op Barthou blijft rusten. Wat nu het Russische memorandum be treft, gelijk men weet heeft België geweigerd dit stuk te onderteekenen en heeft Barthou, bij het zetten van zijn handteekening voor behoud gemaakt. Zijn uit Parijs meege brachte instr cties luiden, dat hij zyn hand teekening weer ongedaan moet maken, daar Frankrijk een memorandum, dat door België wordt gewraakt, niet goedkeuren kan. Als België van oordeel is, dat door de voor stellen der Geallieerden het particulier eigen dom in Rusland niet voldoende gewaarborgd wordt, kan Frankrijk deze voorstellen niet ondersteunen. De Sovjet-delegatie beschikt thans dus Naar het Engelsch REWELINA. Slot. De haaien, die aangetrokken werden door het bloed, zwommen nu in groot aantal rondom het gestrande schip. De zoon van den kapitein vleide zich tegen zijn hond aan, die ook aan het vreesehjk gevaar was ontsnapt, terwijl de kapitein en de anderen hard arbeidden aan het ruwe vlot, waarmede zij veilig door de branding hoopten te geraken. »Moed houden, Jantje,zeide Reijnolds, »wij zullen gauw aan wal zijn. Als de wind weer opsteekt en de branding sterker wordt, zal dit ondiepe water wemelen van die zwarte rugvinnen en zullen wij met recht naar de haaien gaan.* De knaap zag den ouden zeeman ferm in het gelaat en trachtte op de verweerde aangezichten te lezen, of er werkelijk nog eenige hoop bestond. »Ja, mijn kind, nu zullen wij allen veilig aan wal komen, Hector ook. Wij zijn juist in het vaarwater van de schepen, die naar indië moeten gaan en het zal niet lang duren of wij worden opgepikt door een of ander schip,zeide de kapitein. ïHet leelijkst van het geval is, kapitein, dat wij zoo weinig levensmiddelen bezitten. Ik heb eens in de kajuit en in de kombuis rondgezien, maar nagenoeg alles is door het water weggeslagen, c merkte Reynolds op. De kapitein ging ook eens rondzien, doch vond slechts eenige beschuiten, en keerde over een memorandum dat noch de hand teekening van België, noch die van Frankrijk draagt. Welke waarde hebben deze voor stellen dan nog voor de Russen Te meer daar de houding van vele andere delegaties sinds het weifelen van Frankrijk twijfel achtig geworden is. Volgens de »Chicago Tribune* zouden Polen en de delegaties der Kleine Entente aan de Fransche re geering te kennen hebben gegeven, dat zij hun onderteekening van het memorandum zouden intrekken, tenzij Frankrijk en België de voorstellen aanvaarden. Ook Japan zou dit voorstel deelen. Wij hebben hier met een dagbladbericht te doen, van min of meer twijfelachtig gehalte. De Zuid-Sla vische minister van buitenlandsche zaken heeft onlangs nog verklaard, dat de Kleine Entente ten aanzien van de politiek jegens Rusland zich niet blindelings zou schikken naar de houding van Frankrijk. Hoe het zij, het memorandum heeft toch reeds vrijwel zijn waarde verloren. Van verschillende zijden komen berichten dat Duitschland behalve het Duitsch-Russisch ook nog een Duitsch-Oekrajiensch verdrag heeft gesloten of op het punt staat te sluiten, als gevolg van onderhandelingen tusschen Rathenau en Rakofsky. Met de Parijsche ^Information* maakt ook de correspondent te Genua van de »N. Zur. Z,er melding van. Dit vtrdrag, schrijft hij, o.a., is een overeenkomst, waarby de Oekrajiensche sovjet het grootste gedeelte van het land ter exploitatie aan Duitschland afstaat. Twee derden van de opbrengst van deze exploitatie van mijnen enz. zal komen ten voordeele van het Duitsche consortium, slechts een derde aan de Oekrajiene. Intusschen dient daarnevens vermeld, dat in het land een krachtige beweging onder de boerenbevolking gaande is tegen de uitbuiting van de Oekrajine door derden. De Parijsche vertegenwoordiger van de door de bolsjewisten verdreven z,g. nationale regeering, Alexander Schoelgin, bevindt zich te Genua en heeft de Europeesche mogend heden in een memorandum zijn inzichten over den toestand in de Oekrajiene geschetst. met een somber gelaat naar zijn metge zellen terug, die, evenals hijzelven, ui'geput van honger en vermoeiens ontmoedigd waren door het verschrikkelijke van hun toestand. Doch zoolang er nog leven is, is er ook hoop. Het eiland kon onbewoond zijn, maar zy konden er wellicht vruchten vinden en misschien eenige vogels bemachtigen ook was het mogelijk, dat er zich eenige zoog dieren bevonden, die daar door andere zeevarenden met voorbedachten rade waren geplant geworden. Alles was goed voor onze arme schipbreukelingen, als zij maar niet tot voedsel voor de haaien moesten dienen. »Ik geloof, dat wij het nu maar moeten beproeven,zeide Reijnolds. »De wind wakkert weder aan, ons oude schip zal spoedig uit elkaar slaan. Willem en ik zullen den knaap tusschen ons in plaatsen.* Een kolossale golf sloeg over het schip, alvorens hij dezen zin voltooid had. Een groote, naar het strand rollende zee tilde het schip op, wierp het onder vreeselijk geraas verderop weder neder en tegelijker tijd was het vlot met zijn bemanning over boord geworpen en op weg naar het strand. De branding kookte om hen heentoen zy het strand naderden kwam een golf, die over het rif heensloeg, het vlot uit elkander deed springen en de bemanning in de woedende baren naar het strand vooruitstuwde. Reijnolds had juist kracht genoeg den kapitein te vatten, toen deze door een tweede golf weder teruggeslagen zoude zijn. De knaap was reeds buiten zijn bereik, maar de hond sprong te water, om zyn jeudigen meester te redden en een andere golf bracht hem zóó in zijn nabijheid, dat hij ook hem kon grijpen. Hij nam den knaap in zijn gespierde lijden al te vaak aan huidaandoeningen als uitslag, gordelroos, dauwworm enz. Een probaat geneesmiddel vindt gij in Foster's Zalf, prijs f 1.75 per doos, alom verkrijg baar. BUITENLAND. Sprinkhanen. Uit Kaapstad wordt gemeld, dat het Noorden der Unie bedreigt wordt door enorme sprinkhaanzwermen uit de Kaiahari- woestijn. Acht tweelingen. Atlantic City telt onder zijn inwoners een 42-jarige vrouw, die 24 kinderen heeft. Zij huwde op 15-jarigen leeftijd, vluchte kort daarop vau haar echtgenoot, om later een tweede huwelijk aan te gaan, waaruit zes tweelingen en daarna nog zeven kinderen voortsproten. Toen haar man was gestorven, huwde zij een weduwnaar met vier kinderen. Ze schonk, hem twee twee lingen en nog één kind armen, droeg hem weg en keerde daarop terug, om den kapitein hooger op te werken, toen hem een duizeling overviel en hij als levenloos nederzonk. Hoelang hij in dezen toestand bleef, wist hij niet hij werd gewekt door den hond, die hem in het aangezicht lekte. Zich zooveel mogelijk vermannende, keerde hij tot den kapitein terug, die nog op dezelfde plaats lag, waar hij hem verlaten had. Hij was gewond door het zware rond hout, toen het vlot uit elkander sloeg, en had geen voldoende kracht gehad, om zich op te richten. Hij trachtte de oogen te openen, doch was daartoe niet in staat en zijn tong weigerde hem den dienst om te spreken. Willem, de matroos, die hem nu had kunnen helpen, was weggespoeld en de arme Reijnolds bevond zich alleen op een onbekend eiland, met zyn kapitein, onder zijn oogen stervende en zich belast gevoelende met de zorg van diens zoon. Ten laatste kwam Richards weder tot zichzelven. Reijnolds naderde hem en luis terde naar de fluisterende woorden van den stervende. 5 Mijn arme jongen Wees een vader voor hem, als ik heengegaan ben, Reijnolds. Wij hebben langen tijd samen rondge zwalkt, Tom zorg goed voor het kind van je armen baksmaat >Kaptein 1 daarop kunt ge gerust zijn. Al ware hij mijn eigen zoon, dan kon ik hem niet meer genegen zijn. Gij kunt er zeker van zijn, dat niemand of niets hem zal deren, zoolang ik er iets aan kan doen,* zeide de oude zeerob bewogen. Kapitein Richards drukte hem koorts achtig de hand en viel vermoeid van de pijn zijner wonden achterover. Reijnolds bracht den kleinen voorraad levensmiddelen, die hij van boord mede had genomen en Een Vuurbol. Ter hoogte van Seaside Park, een bad plaats in den staat New-Jersey, is Zondag een reusachtige vuurbal in de zee gevallen, Daarbij had een ontploffing plaats die tot 50 K M. van de kust werd gehoord. Te Seaside Park barstten de ruiten. Een minuut of wat na de explosie dreef de zeewind schadelijke dampen aan, die zóó sterk waren, dat de menschen met zak doeken voor den mond moesten loopen. Volgens een deskundige heeft men hier te doen gehad met een meteoriet van aan zienlijke afmetingen. Een dergelijk verschijnsel was iets later waargenomen op ongeveer 20 Èng. mijl ten westen van Los Angelos, in Californië. Ook daar een meteoor, die er zeer op merkelijk uitzag en door geschoolde waar nemers geschat werd op twintigmaal zoo helder als Venus*. De meteoor sprong uit elkaar, toen ze nog slechts kort van den grond verwijderd was. BINNENLAND. De reis der Koningin. De bladen te Kopenhagen meldt een N.T.A.-telegram weten te berichten, dat koningin Wilhelmina dezen zomer een bezoek zal brengen aan Kopenhagen, ver moedelijk tijdens den duur der Nederland- sche tentoonstelling, die daar in Juli ge opend wordt. De Tabakswet. Een der medewerkers van het »Hbld.« meldt De afkondiging van het inwerkingtreden der Tabakswet op 1 Juni heoft onmiddellijk een bijna volkomen stopzetting van het handelsleven in de sigarennijverheid ten gevolge gehad. De winkeliers zijn voor het overgroot gedeelte niet bij machte de betasting van de ongezegelde en niet ge- banderolleerde voorraden sigaren, sigaretten en tabak te voldoen, binnen den daarvoor gestelden termijn van 3 maanden, en zijn verder huiverig van den administratieven rompslomp, die daarmede gepaard gaat. De fabrikanten en de tabakshandel zien met vrees een zeer groote malaise intreden. waarop hij zorgvuldig had gepast, te voor schijn en trachtte de aandacht van de stervende op te wekken door zijn oogen op het uitpakken daarvan te vestigen. »Er is hier genoeg voor een maal,* zeide de kapitein, »spreek den knaap moed in en draag zorg voor hem, ik voel, dat ik ga sterven. In deze streken zijn de inboorlingen tamelijk beschaafd en gij kunt er van op aan, dat ge hier wel iets te eten zult vinden, totdat er een schip in het gezicht komt, schep moed Tom, ter wille van den knaap.* Reynolds legde den kapitein zachtjes neder en ging weg om de gesteldheid van het eiland op te nemen. Hij had niet ver te gaan. Hij zag, dat het strand, waarop zij waren geland, van het groote eiland gescheiden was door een diep kanaal, waardoor het getij met duizelingwekkende snelheid heen stroomde. Hij kon het niet overzwemmen en een boot of kano ont brak hem eveneens. Met wanhoop in zijn hart keerde hij terug. Maar de ooren, waaraan hy zijn droe vige ontdekking bad moeten mededeelen, waren reeds doof geworden voor elk menschelijk geluid. De kapitein was over leden en zijn zoon zat weenende bij het stoffelijk overschot zijns vaders. Reynolds nam den knaap in zijn armen en troostte hem met de teederheid van een moeder. De dag verliep, de nacht verscheen, en een andere droeve dag brak aan. Reynolds keek hopeloos naar de kalme, stille zee voor hem. Er was geen enkel zeil te bekennen. Hij richtte zijn oog naar het eiland waarvan hij door dien vreeselijken stroom gescheiden was, in de hoop een menschelijk wezen te zien maar er ver scheen niemand. Verliefd op haar fiets Een juffrouw uit de Malakkastraat te Den Haag, vertelt de »Res.-bode« was aan het fietsen op den Pompstationsweg, toen zij werd aangesproken door een heer, die de beste bedoelingen, te haren opzichte scheen te koesteren. Hoe het zij, men noemde elkander al heel gauw bij de voor namen en hij heette Herman en woonde in de Van Ostadestraat. Het gesprek werd steeds vertrouwelijker, maar toen men een half uurtje had ge wandeld, sloeg Herman begeerige blikken bet nieuwe karretje, waarmede zij van dv -erste genoegens der lente profiteerde. Of het karretje lekker reed, vroeg Her man belangstellend, en op de bevestiging hiervan verzocht hij, of hij eens even mocht probeeren, hij had nog al verstand van fietsen. Zij aarzelde geen oogenblik, de liefde immers gelooft alles en vertrouwt alles. Herman kreeg dan ook de fiets, maar is tot heden van zijn proefritje niet terug gekeerd. Toen zij zag bedrogen te zijn, ging ze naar de politie en vertelde deze den ge- meenen streek, dien een zekere Herman uit de Van Ostadestraat haar gebakken had. In 't vervolg zal ze echter wat voor zichtiger in de liefde zijn, want een Her man in de Van Ostadestraat bleek daar onbekend te zijn. Rtywiclverroer per spoor na 1 Juni. Het is ons aangenaam te kunnen mede deelen, dat de directie der Neder iandsche spoorwegen in overleg is getreden met het Bondsbestuur over het vervoer van rijwielen met sneltreinen het gevolg van dit overleg is geweest, dat thans aan het aantal sneltreinen, waarmede rijwielen tegen het gewone tarief kunnen vervoerd worden, een belangrijke uitbreiding is gegeven, zoodat met de zomerdienstregelidg zestig sneltreinen daarvoor zijn aangewezen. o De hond stond naast hem en scheen zijn toestand te begrijpen. Op een klip, dicht hij hem, zat een groote gier, die zich misschien vergast had aan de lijken van zijn ongelukkige makkers en nu scheen te wachten op het nog onbegraven over schot van den gezagvoerder. Hij nam uit den gordel van den kaptein diens revolver, die door het waterdicht omhulsel onge schonden was gebleven, en, om den vogel te dooden vuurde hij op hem. De gier vloog op en plaatste zich op een naburigen boom. Reijnolds vuurde op nieuw, toen hij tot zijn verbazing zijn schot hoorde beantwoord. Nog eens hoorde hij een ge weer afschieten als van iemand, die de aandacht wenschte te trekken. Hij vuurde voor de derde maal en weder werd zijn schot beantwoord, gevolgd door de ver schijning van een man aan de overzijde van het kanaal, die bepaald niets had van een inboorling van den Polynesischen Archipel. Er waren eenigen van de equipage van een koopvaardijschoener geland om versch water in te nemen en eenige bokken te schieten. Verbaasd, toen zy een schot hoorden van een - eiland, dat zij als onbe woond beschouwden, waren sij in de rich ting van het geluid voortgegaan. De boot van den schoener was spoedig rondgeroeidde bemanning haastte zich naar den boom, waar onze twee vrienden nog steeds zaten en namen na aan de overblijfselen van den armen kapitein de laaisie eer te hebben bewezen, hen met zich mede naar hun eigen schip. De gier, die Reijnolds had verleid om te vuren, had hem van den honger en den dood gered NIEUWSBLAD t Lanó van Heusdsii 6ü Aitens. (ie Lanistraat go de BainmeSgrwaard DOOR DE \WAT BESTAP!D FABBI- LEVER'S XlS TEGEN /KANTEMVAN ZEEP- NU XSCHOON fSUNUGHTZEEP LV/ATER>

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1922 | | pagina 1