Opruiming SigarenProfiteert nu! CUBA Bi] Éii nr. neiisori een bijvoegsel C. DE KEMP, Waterpoort, Heusden. RAAMSDONKSVEER. IN GOUD EN ZILVER, BaMmasa's Eleadiag BI BESTS voor elk sa stand. Land van altena Uitgever: L. J, VEERMAN, Heusden. No. 4192, Zaterdag 20 Mei 1922, '«.BOSCH. Reparatie-Inrichting. Correspondentschap Ie Klasse. KEIZERSDIJK F. 81. 9—12 uur. H. J. ABBINK. Groothandel in Sigaretten en Tabak. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur ingewacht. Op 1 Juni aanstaande treedt de Tabaksbelasting in werking, waardoor de sigaren met 10 pet. belast worden. Thans opruiming van eenige partijen in den prijs van 4, 5, 6, 7, 8, 10 cent en hooger. Uitstekende kwaliteiten. Bij af name van 300 Sigaren franco. Weder verkoopers extra korting. MAGAZIJN Tel. Int. 492. FABRIEKHinthamerstraat 24. BUITENLANDSCH OVERZICHT. De Genueesche conferentie is of wordt heden gesloten. Aan allen kant is het in deze laatste oogenblikken een geven en nemen geweest. Zoo kregen de Franschen hun zin op het belangrijke punt, dat de deskundigen die in de commissie tot voortzetting van de beraadslagingen zullen zitten, door hun eigen regeeringen en niet door de confe rentie zullen aangewezen worden. Men zou de Haagscge conferentie dus wel kunnen beschouwen als voortgekomen uit de Genueesche maar moeilijk als hare voortzetting. Ook zullen alle mogendheden vrij zijn, zich binnen een tijdsruimte van anderhalve week aan de verdere discussie over Rusland te onttrekken en zal Duitschland nog altijd blijkbaar wegens zijn tractaat van Rapallo, in den Haag nog niet toegelaten worden. In deze opzichten zal de Haagsche con ferentie al evenmin een voortzetting van die te Genua zijn. Woensdagmorgen heette de keuze van Haag nog niet definitief vast te staan. Het waren uitsluitend de Russen die zich tegen onze residentie kantten. Toen behalve hun stem, bij stemming allen voor den Haag waren, verklaarde Tsjitsjerin deze stemming niet te erkennen. Voor anderen was het een kwestie van gerief, voor de R ssen een principeele kwes tie, omdat zij niet wisten welke vrijheid van beweging hun in Nederland zou worden geboden. Het eigenaardige van den toe stand was, dat de aanwezige Nederlandsche gedelegeerde niets zeggen kon, daar hij geen lid is van de eerste sub-commissie, Daardoor werd de spanning heel groot. De Nederlandsche delegatie vond een uitweg door Schanzer te laten meedeelen, dat, als Nederland de Russen tot deelneming aan de conferentie uitnoodigde, daarmede ge lijktijdig werd gezegd, dat de Russen de zelfde rechten van gastvrijheid als de andere delegaties zouden genieten. Daarmede was de moeilijkheid opgelost. De Russen gaven verder verzet op. Morgenochtend zal nu de onvermijdelijke eerste ontmoeting tus- schen Partijen en Tsjitsjerin plaats vinden. Het plan. Den Haag uit te kiezen voor deze bijeenkomst, is uitgegaan van Barthou, den leider der Fransche delegatie. De toonaangevende Fransche bladen toonen zich dan ook met deze keuze ingenomen. Bij de debatten zijn over onze residentie stad tal van vriendelijke dingen gezegd en geschreven. De bijzondere correspondent van de «Nieuwe Rott. Ct.« haalt uit een redevoering van Lloyd George het volgende aan Tsjitsjerin heeft Londen en Rome voor gesteld laat ons ronduit over de kwestie spreken. Den Haag is de plaats, die ge ïnternationaliseerd is door de traditie, waar wij in het verleden groote internationale kwesties hebben besproken en die ons de noodige internationale atmosfeer biedt. Men zou ditzelfde niet kunnen zeggen van Amsterdam, die heel bepaalde opvattingen heeft over de kwestie, maar Den Haag heeft geen opvattingen en heeft niet het recht opvattingen over eenige kwestie te hebben, omdat het een internationaal centrum is. Dit is het voordeel van Den Haag. De plaats van bijeenkomst moet noodzakelijk een plaats zijn, die de meer derheid wenscht. Het is hier niet om een principieele kwestie te doen, maar om de kwestie, wat de meeste volken, die er heen gaan, het beste gelegen is. Wanneer negen tienden van de deelnemers aan de confe rentie zeggen, deze plaats past ons het beste, dan denk ik, dat zij recht hebben dat te zeggen. Er zyn kwesties, die men niet bij meerderheid kan afdoen, maar hier, waar het een kwestie van gerief geldt, stel ik de Russische delegatie voor de meerderheid den doorslag te laten geven. Nederland krijgt dus in de eerstvolgende maanden een gewichtige functie te ver vullen. Het zal de ontvangst moeten bereiden aan de Europeesehe volkenbe stuurders en het zal leiding moeten geven aan de besprekingen, die het herstel en welvaart en orde in Europa ten doel hebben. De voor de Engelsche regeering ongun stig uitgevallen stemming in het Lagerhuis over de bijdrage der onderwijzers aan hun pensioenfonds zal voorloopig niet tot een kabinetscrisis leiden, maar vertraagt wel de bezuinigingspolitiek. De regeering zal een commissie van onderzoek benoemen, welke zal moeten nagaan of de tegen het kabinet geuitte beschuldiging van woordbreuk steek houdt. BUITENLAND. Brug ingestort. Uit Waco in Texas wordt gemeld, dat tengevolge van overstroomingen de brug over de rivier de Brazos tusschen Marlin en Belton is ingestort. Van dertig men- schen, die op de brug aanwezig waren, zijn er slechts zes gered. o Turksche wreedheden. Een Amerikaansch relief beambte, onlangs te Beiroet aangekomen, bevestigt de mede- deelingen vau Chamberlain in het Lager huis over Turksche wreedheden in Klein- Azië. Hij zeide, dat de verbanning der Christelijke minderheden plaats beeft sedert Maart van verleden jaar. De eerste ban nelingen waren gegoeden en beschaafden. De meesten stierven aan ontbering, over werken, honger en ziekte. Later werden vrouwen en kinderen meegeroerd, die bijna naakt aankwamen, soms tot de knieën wadend in de sneeuw en slechts gekleed in een stukje gonje, daar het begeleidend escorte hen onderweg van alles had beroofd. Eenige overlevenden werden naar Bitlis gezonden door sneeuwstormen. De Arme niërs te Kharpoet zijn aan de diepste wan hoop ten prooi en zeggen dat vermoorden zonder meer een meer genadig einde zou zijn. Meteoorsteen. Uit Norfolk wordt gemeld dat Donder dagnacht een reusachtige meteoorsteen neergekomen is in Virginia. Toen de me- ^oorsteen op den grond terecht kwam, was de schok zoo hevig, dat men ze ver in het rond voelde. Vrijdagmorgen werd de steen bij Blackstone gevonden, in den grond was een gat geslagen van ongeveer 500 vierkante voet. o Onbekende epidemie. Volgens de Madrileensche Herald heeft de Portugeesche regeering onrustbarende berichten van de Azoren ontvangen, waar zich een epidemie van een tot dus ver on bekend karakter ontwikkelt. Naar verluidt, is de sterfte aanzienlijk. o Een geneesmiddel tegen slaapziekte. Naar de «Times® mededeelt, heeft dr. H. H. Dale van het Koninklijk Instituut tijdens een lezing te Londen medegedeeld, dat de Duitsche firma Bayer een chemisch product in den handel brengt onder den naam van Bayer 205«, dat de slaapziekte, zelfs wanneer deze in een vergevorderd stadium verkeert, kan genezen. Dr. Dale had te Liverpool een patiënt, lijdende aan slaapziekte, wiens toestand hopeloos scheen en zond hem ten einde raad naar Hamburg om daar te worden behandeld. Het resultaat was, dat de zieke totaal genas, dank zij het gebruik van het nieuwe geneesmiddel. Zijn toestand is thans van dien aard, dat hij heeft besloten, naar Afrika terug te keeren. De man is weer geheel en al gezond. Het Britsche departement van koloniën heelt aan een aantal Duitsche geneeesheeren toestemming verleend om naar Rhodesië te gaan ten einde daar verdere proeven te nemen. Moeders van groote gezinnen gehuldigd. Zondagmiddag is ten stadhuize te Parijs iets ontroerend-plechtigs gebeurd. Minister Strauss zat een vergadering voor, waarin aan 600 huisvrouwen de medaille uitge reikt werd der «ErkentelijkheidOnder de bevoorrechten werden opgemerkt de dames Hibon- Beauche met haar 14 kin deren, Paiez-Dejabaudière, Bernard en Borne met haar 13 kinderen. De echte Fransche moeders hadden menige ovatie in ontvangst te nemen. Een conceit beëin digde de bijeenkomst, die uitgegaan is van het Nationaal Genootschap ter Bevordering van de Uitbereiding van de Fransche Be volking, met steun van de Federatie der nationale Bonden van Groote Gezinnen. BINNENLAND. Wtyziging der Arbeidswet. Bij het afdeelingsonderzoek der Eerste Kamer van het wetsontwerp tot wijziging der Arbeidswet werd den minister hulde gebracht voor het feit, dat hij destijds de Arbeidswet gereed maakte en indiende. Hij deed dit en daarmede is de bewering, dat zijn daad voortsproot uit angst voor de revolutie gelogenstraft omdat het katholiek programma bij de verkiezingen in 1918 als hoogst belangrijk punt, den achturendag inhield en hij daarmede volledig instemde. Sommigen betreurden dat deze wijziging der Arbeidswet thans reeds zoo dringend noodig bleek te zijn en schreven dit in hoofdzaak toe aan het feit, dat de wet vele jaren te laat tot stand kwam en dien tengevolge onder hoogst moeilijke omstandig heden werd ingediend en behandeld. Zeer vele leden beschouwden de verande ringen, die buiten de technische wijzigingen worden vastgesteld, als verbeteringen, zoo wel de uitbreiding van den absoluten achturendag tot den gemiddelden achturendag als 'tscheppen van de mogelijkheid, indien werkgevers en werknemers dienaangaande tot overeenstemming zijn gekomen van de voorgeschreven arbeidstijden af te wijken, met behoud van de jaarlimiet van 2500 arbeidsuren en de verscherping van de bepalingen tot het tegengaan van den kinderarbeid. Prof. Otto Otto en de Rotterdamsche politie. Het bericht, als zou proces-verbaal zijn opgemaakt tegen prof. Otto Otto is volgens de «Tel.® onjuist. Wel bevond zich te Rotterdam politie in de zaal, maar proces verbaal is niet opgemaakt. De aanwezige inspecteur heeft gerapporteerd, wat is voor gevallen en doet nu onderzoek of dit wel licht valt onder het onbevoegd uitoefenen der geneeskunde. Indien dit onderzoek uitmaakt, dat wat prof. Otto Otto doet, inderdaad moet wordeu gequalificeerd als het onbevoegd uitoefenen der geneeskunde, zal wellicht worden overgegaan tot het opmaken van proces-verbaal, doch dit ge schiedt dan meer tegen de opvolgers van prof. Otto Otto. Tot dusver is nog geen proces-verbaal opgemaakt. Ook de ver tegenwoordigers van prof. Otto Otto het muziekbureau van Esso Co., heeft nog niets vernomen. Een burgemeester-smokkelaar. Men meldt aan de N. R. Ct. Te Lethe (Gr.) is wegens smokkelarij uit Duitschland gearresteerd de burge meester van het Oost Friessche plaatsje Wijmeer, iemand, die tijdens de commun istische woelingen daar hoofd dier ge meente werd. Hij is weer over de grens gebracht. o— Nederlandsche landarbeiders in Frankrijk. Uit brieven van jonge landarbeiders, begin dezer maand naar Frankryk vertrokken, blijkt volgens de Msb., dat velen pogen de terugreis naar de provincie Groningen spoe dig weer te aanvaarden. o Een brutale beroorings-truc. Een slooper, die in staat van dronken schap verkeerde, werd op den Goudschen- Gevestigd: TELEF. 15. Voor verwisseling van Bank papier en Specie, Discontee ring, Beieening, Bewaar geving, Assignation, enz. is het Kantoor geopend van Nadere inlichtingen verschaft gaarne De Correspondent, singel te Rotterdam, door twee mannen aangesproken, die zich uitgaven voor politie agenten. Zij gelastten hem de armen in de hoogte te steken, zoodat zij hem konden fouilleeren. Daarvan hebben zij gebruik gemaakt door hem een portefeuille te ont- rooven, inhoudende f2200. Vervolg Raadsverslag van DRONGELEN, van ID Mei 1922. Het verzoek van mevr. v. Noothoven v. Goor de Broekert om eervol ontslag ais onderwijzeres aan de openbare lagere school met ingang van 1 Juni wordt op voorstel van B. en W. met algemeene stemmen ingewilligd. De Voorzitter deelt mede, dat zich één sollicitante heeft aangemeld als onderwijzeres, nl. Mej. A. J. G. Schukking te Soest, die lijdelijk werkzaam is aan een school te Amersfoort. Het Hoofd der school alhier is persoonlijk io haar klas geweest en was zeer over haar werk tevreden, terwijl de inlichtingen zeer gunstig zijn en de Inspecteur voor lager onderwijs heeft verklaard zich met hare benoeming te kunnen vereenigen. Aangezien zij tijdelijk werkzaam is kan ze met 1 Juni in dienst treden. De heer Nieuwkoop vraagt, of hij zou mogen vernemen hoe oud de sollicitante is en hoelang zij bij het onderwijs is werk zaam geweest, waarop de Voorzitter antwoordt dat zij is 20 jaar, het vorig jaar hare acte heeft behaald en vanaf 4 Januari werkzaam is als tijdelijk onderwijzeres. Dat zij dit jaar pas haar acte nuttige handwerken heeft behaald en dat dit een reden is geweest waarom zij niet reeds een vaste plaats heeft. Op de vraag van den heer Nieuwkoop of juffrouw Schukking eenige toezegging heeft gedaan, antwoordt de Voorzitter dat zij proefles heeft gegeven te Angerlo en zeer veel kans heeft daar benoemd te worden, doch dat zij aan Drongelen de voorkeur geeft omdat hier in de buurt familie van haar woont. Spr. neemt het als zeker aan, dat Mej. Schukking met 1 Juni in dienst zal treden, B. en W. hebben daarom hun oorspronkelijk voorstel om het ontslag met 1 Juli te verleenen gewijzigd en ver anderd in 1 Juni, ook al, omdat men niet uit het oog moet verliezen, dat het met mevr. v. Noothoven in den laatsten tijd sukkelen is en dit waarschijnlijk niet veel meer wordt. Het scheelt weinig of deze heeft afscheid genomen. De heer Nieuwkoop meent dit er nog aan te moeten toevoegen, n.l. dat de Raad dacht met hare benoeming goed uit te zijn. Aan hare capaciteit wil hij niet te kort doen, doch hare gezondheidstoestand was oorzaak dat het onderwijs niet heeft uitgeblonken. Het doet spr. genoegen, dat nu de onder wijzeres weggaat, zoo spoedig een plaatsver vangster is gevonden, de kinderen behoeven dan niet den geheelen zomer langs de straat te loopen. Men moet het met allen avonturen, zoodat er weinig toe doet of er slechts een sollicitante is of meer, men kan slechts hopen dat zij in de praktijk zal mogen voldoen. MMWSRLAB ¥9sr tiet Lod ïan Heysden en Alteia, do Laigstraat on de Bommelorwaard

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1922 | | pagina 1