Velen lijden door I onwetendheid, ongelooflijk Maandag 22 Mei a.s. •Danl(befiliging. want steenpuisten, bloedvinnen, negenoogen, wonden van allerlei aard, open beenen, zwerende borsten, winterhanden, dauw-, baard-, ring worm, genezen volkomen en in korten tijd door de OPRECHTE WINSUMER ZALF van den fabrikant J. C. DE VRIES te Winsum-Obergum (Gr.) Per busje a f 0.75 en f 1.35 verkrijgbaar bij vele Apoth., alle goede Drogisten en vele Winke liers. De heer van Campen meent dat de woorden van den heer Nieuwkoop niet in het belang van de vertrekkende onderwij zeres en van den Raad zijn, de informaties die van haar waren ingekomen, waren heel goed. De Voorzitter zegt dat de heer Nieuw koop niets onbehoorlijks heeft gezegd, door de voortdurende ongesteldheid der onder wijzeres was het een lijdensgeschiedenis, dit weet iedereen. De heer Nieuwkoop brengt den Voorzitter dank voor het opnemen zijner party. Spr. heeft niets als feiten geconstateerd, naar hij vernam zou er kans bestaan, dat de vertrekkende toch om gezondheidsredenen zou worden afgekeurd. Met algemeene stemmen wordt hierop mej. Schukking tot onderwijzeres benoemd. Wijziging Begrooting 1921. Eenige posten dezer begrooting zijn over schreden, doch de hoogere uitgaven kunnen gedekt worden uit posten waarby over is. De Raad hecht zyn goedkeuring aan de af- en overschrijving. De Voorzitter zegt nog een punt te hebben dat niet op de agenda staat. Spr. heeft nl. de heer Olie bij zich gehad, die belast is met toezicht op het Rijksveer. Deze ambtenaar maakt bezwaar dat het Rijk buiten en ook tijdens de speruren 60 ct. voor stroomafname moet betalen. Naar de meening van dezen ambtenaar treedt het Rijk hier meer als bedrijf op en dringt hij daarom aan op een billijker tarief, te meer daar hij het bedrag anders niet kan verantwoorden en dan genoodzaakt zou zijn weder petroleumverlichting te ne men. Hij stelde daarom voor den prijs te bepalen op 60 ct. en van 10 uur 's avonds tot 's morgens op 25 ct. per K.W. Spr. heeft den heer Olie gezegd als zijn verzoek werd ingewilligd door den Raad, dat dan een dubbelen tarief-meter aangeschaft zou moeten worden waarvoor f3.per maand betaald moet worden, waartegen deze geen bezwaar had. Tevens stelde de heer Olie voor om van het Electr. Bedrijf, tegen den kostenden prijs over te nemen den laatsten paal van het net aan het veer. Naar de Voorzitter meent kan hiertegen in't geheel geen bezwaar bestaan. De heer Nieuwkoop meent, dat aan het inwilligen van dit verzoek wel een bezwaar is verbonden, als men het Rijk dit verzoek toestaat, hoe moet men dan handelen tegen over particulieren, die met hetzelfde verzoek komen, een landbouwer b.v., die in zijn schuur des nachts licht wenscht, het geldt hier geen stroomafname voor krachtgebruik. De Voorzitter geeft dit toe, doch zegt dat het een groote afnemer is, de geheelen nacht brandt een groote lamp. De heer v. Gammeren meent dat deze slechts 75 kaarsen sterk is, zoodat de stroomafname niet zooveel heeft te beteeke- nen. De heer Vos zegt, dat het licht den geheelen nacht brand, terwijl een land bouwer het zoo nu en dan maar laat branden. De Voorzitter zegt, dat de heer Olie zijn spijt uitdrukte, niet bij de aanvrage om stroom daaraan gedacht te hebben. Spr. heeft er ook de P.N.E.M, over ge hoord en deze verklaard dat tegen inwilli ging van het verzoek geen bezwaar bestond. De heer v. Gammeren is er voor om de voorwaarde te stellen, dat minstens licht van 200 kaarsen wordt afgenomen. De heer Nieuwkoop verklaart zich even eens voor het stellen van een grens, men kan wel zeggen dat een landbouwer niet den geheelen nacht lirht in zijn schuur laat branden, maar hij kan dat toch doen daarom dient men een grens te stellen, waar aan men zich voor eventueele andere gevallen heeft te houden, men behoeft dan ook niet ieder geval afzonderlijk te behandelen. De Voorzitter zegt, dat dit thans nog moeilijk is. De P.N.E.M. heeft het tech nisch en administratief beheer en aan het eind van het jaar krijgt men eerst een afrekening. Men zal nu een stroomafname van minstens f100 vragen en het zou misschien blijken dat deze grens veel te laag is geweest. De heer Nieuwkoop meent, dat dit be zwaar ondervangen kan worden door te bepalen dat eventueele nieuwe aanvragen eenzelfde stroomafname moeten garandeeren als het Rijk afneemt voor de ponten. Hierop wordt met algemeene stemmen besloten, de prijs voor stroomafname ten behoeve van het Rijk te bepalen op 25 ets. per K.W. in den spertijd en voor verdere aanvragen te handelen overeen komstig het voorstel van den heer Nieuw koop. Bij de rondvraag vestigt de heer Tref fers er den nadruk op, dat bij den eind paal bij Roubos geen bliksemafleider is geplaatst, en de ingezetenen daarop aan merking maken en er op aandringen dat er alsnog een wordt geplaatst. De Voorzitter zegt, hierover met de aannem. te hebben gesproken, deze ver klaarde dat het aantal bliksemafleiders vol doende was. Wil de gemeente er persé een bijgeplaatst hebben, dan is de firma daartoe natuurlijk gaarne bereid, doch zij acht het overbodig en meent dat men het geld even goed in den sloot kan gooien. De heer v. Gammeren vraagt of er een voorschrift bestaat, waarin wordt bepaald, uit welk metaal de haardplaten voor de bliksemafleiders moeten bestaan, hij betwij felt sterk of deze wel aan de gestelde eischen voldoen. De Voorzitter zegt dat hieromtrent zeer zeker voorschriften zijn, dit moeten zijn zinken platen. Spr. zou willen dat men positief voor den dag kwam, hij heeft dit ook in Genderen gezegd, waar men be weerde, dat de platen voor de bliksem afleiders niet in het water liggen. De aannemer heeft verklaard ze allen open te willen leggen op kosten van ongelijk. Op een dorp hoort men dikwijls praatjes die allen grond missen. Spr. zou niet graag willen dat er een ongeluk gebeurde, en daarom zal men hierover in correspondentie treden met de P.N.E.M. en zoo noodig eenige bliksemafleiders b'oot leggen, blijkt dan dat alles volgens voorschrift is gemaakt dan kan men de menschen ook laten praten. Of dit onderzoek de gemeente een f 25 of f 30 zal kosten acht spr. geen bezwaar. De heer v. Gammeren acht het thans nog den tijd een onderzoek in te stellen nu de gemeente nog 10 pet. der aan- neemsom moet betalen. Niemand verder het woord verlangende sluit de Voorzitter de vergadering. FRECO's zenuwhoofdpijn poeders Zijn een uitkomst voor vele moeders Met soms zeer lastige kindren Die haar den ganschen dag hindren. Per p. 8 ct. doos a 25 st. f 1.70, bij Drogist, en Apotheek. PLAATSELIJK NIEUWS. Heusden. De gasprijs wordt met in gang van 1 Mei jl. gesteld op 15 cents per M8. Tot dusver was die 15J cent. Woensdagmiddag was een schip geladen met riet, op de rivier voor onze stad aan het laveeren. Tengevolge van den sterken wind helde het op een gegeven oogeribhk zoo sterk over dat het haast omsloeg. Gelukkig dat de deklast ging schuiven en te water raakte, waardoor er erger werd voorkomen. Werkendam. Schreef men onlangs uit Andel dat aldaar een veulen verkocht was voor één zak haver alhier ging er vorige week bij den heer de W,, een van de boerderij voor de som van vier gulden, 't Kan haast niet minder Andel. De werkzaamheden ter uitvoering van den ombouw van het electrische laag spanningsnet in deze gemeente door de firma Alberts en Klugt zijn in vollen gang. Enkele werklooze veldarbeiders zijn door de firma in het werk gesteld voor graaf werk en het plaatsen der palen. Door een bunsing werden bij den heer H. Vogelaar 3 kippen doodgebeten. Tot heden werd het roofdier nog niet gevangen. Almkerk. De Heer J. v. Delzen onderwijzer te Nieuwendijk (Gem. Almkerk) staat no. 2, op de voordracht voor Hoofd der bijzondere school te Waardhuizen. Onze dorpsgenoot de Heer H. v. Iperen slaagde dezer dagen te Rotterdam voor onderwijzer. Naar wy vernemen zal voor het gebruik bij repetitie en concerten, voor het fanfare corps «Cresendo® te Nieuwendijk (Gem. Almkerk) een muziektent gebouwd worden. Capelle. Blijkens Prov. Bijbl. Nr. 20 van 1922 bedraagt het opgelegd aandeel in het aanvankelijk ter inlijving bestemde getal dienstplichtigen der lichting 1922 voor deze gemeente 11, waarvan 9 zijn bestemd als gewone dienstplichtigen en 2 als buitengewone dienstplichtigen. Aanstaande Dinsdagavond hoopt Dr. Vunderink, Ned. Herv. pred. te Haarlem in de Ned. Herv. Kerk alhier een spreek beurt te houden over het Chr. Onderwijs. J.l. Zondag speelde het eerste elftal onzer voetbalvereeniging Excelsior in de finale van de door S. V. V. te Sprang georganiseerde bekerwedstrijden tegen B. V. V. I uit Kaatsheuvel, welke na een kwatier verlenging onbeslist bleef. Stand 0—0. Bij het daarop volgende nemen van vijf strafschoppen door iedere vereeniging werd B. V. V. winnaar van deze match. 's Gravenmoer. Onder vele blijken van belangstelling herdachten de echtelieden Jac. Blom en P. Mouthaan Maandag hunne 40 jarige echtvereeniging. Dat zij ook eenmaal nog hun gouden feest mogen vieren, zij dit echtpaar toegewenscht. Nederhemert. Onze vroegere predi kant Dr. C. Verloop te Zoelmond heeft voor het beroep naar Vollenhove bedankt. Oadendijk. In de plaats van den heer J. Krielaard te Woudrichem, is tot direc teur van het fanfarecorps «Kunst na Strijd benoemd de heer C. van Dijk te Almkerk. Heden Vrijdagavond ten 8 uur komt in de Openb. School de landbouwvereen. «Samenwerking® in vergadering bijeen, waar o m. zal besproken worden oprich ting maalderij, aankoop pulp, musschen- bestrijding, varkensverzekering en melk- leverantie. Wegens het bedanken van den heerH. v. Andel, als bestuurslid, zal als zoodanig een verkiezing plaats hebben. Raamsdonksveer. Naar wy ver nemen, zal 23 dezer, op uitnoodiging van de Ant.-Rev. Kiesvereen. «Nederland en Oranje« alhier, in openbare vergadering optreden de HoogEdelGestr. Heer Mr. de Wilde uit 's Gravenhage. Onze voormalige dorpsgenoote, mej. Gr. de Haas, werd tot onderwijzeres te Steenwijk benoemd. Uitwijk. Maandagmorgen ontstond hier een begin van brand in een schuurtje achter het huis' van A. de Z, alhier. Door dat de kinderen aldaar met lucifers gespeeld hadden, merkten zij aldra dat het te erg was en verklikten zij zichzelf. Gelukkig dat er spoedig volk genoeg was en alzoo het onheil kon worden geweerd, wat in een dorpje met rieten daken van groote beteekenis kon worden. Veen. Dezer dagen had de wed. d. O. alhier het ongeluk van den zolder te vallen, waardoor zij zich ernstig bezeerde. De koopman G. bevond zich Zater dag te Peursum, alwaar zijn paard plotse ling doodviel. Voorwaar een schadepost. Waspik. Bij de Dinsdag jl. gehouden publieke aanbesteding door den architect, den Heer A, de Bruin, van een woonhuis voor den Heer J. van den Bom alhier, werd ingeschreven als volgt M. in 't Veld, Sprang f 8990. C. Timmermans, Sprang 8900. J. Michaël, Kaatsheuvel 8190. J. v. d. Broek, Waspik 7960. Gebr. De Grauw, Waspik 7945. C. Roovers, Waspik 7885. G. van Dongen, Raamsdonk 7640. A. Roovers, Waspik 7290. Van der Ploeg, Geertruidenberg 7244. W. Schot, Raamsdonksveer 7180. Het werk is aan den laagsten inschrijver gegund. Wijk en Aalburg. Op Donderdag 25 Mei (Hemelvaartdag) en 5 Juni (2den Pinksterdag) 2ijn door de voetbalvereeniging »D. V. O.® Bekerwedstrijden uitgeschreven, die opgeluisterd zullen worden door onze muziekvereeniging «Oefening en Uitspan ning®. Zie advertentie in dit nummer. Wondrichem. De levering voor een 1000-tal kisten voor de Veiligingsvereeni- ging «Land van Altena® alhier is opge dragen aan de f*. Varseveld C°. te Leerdam. Openbare vergadering van den Raad der gemeente ALMKERK, op Dinsdag 16 Mei 1922 nm.3uur. Voorzitterde E.Achtb. Heer J. W. Egberts. Secretaris de Heer C. J. v. d. Wiel. Aanwezig de heeren Ottevanger, Ver schoor, Buizer, Middelkoop, v. d, Meijden, v. d. Wal, Ouwerkerk, Dekker, Groeneveld en de Jong. De Voorzitter opent de vergadering met gebed en verzoekt daarna den Secretaris de notulen voor te lezen, die daarop on veranderd worden goedgekeurd. Een schrijven van Ged. Staten dezer provincie waarin den Raad wordt bericht, dat zij hunne goedkeuring verdagen, inzake het Raadsbesluit omtrent eene geldleening groot f85000. Een schrijven van hetzelfde College, waarin den Raad wordt bericht, dat den aanslag v. d. H. O. 1921 ten name van M. v. Noorloos gehandhaafd blijft en dat den aanslag H O. 1921 van C. v. d. Stelt alhier met f 6.24 wordt verminderd. Een schrijven van M. de Rooij alhier, waarin hij den Raad verzoekt, met het oog op zijne ziekte gedurende 1921, zijn aanslag H. O. over dat jaar met de helft te verminderen. Daar dit een bijzonder geval is, wordt door den Raad besloten, tot afschrijving over te gaan. Een schrijven van het bestuur der Bijz. School alhier, waarin den Raad wordt verzocht gelden beschikbaar te stellen voor den aankoop van het perceel toebehoorende aan den A. Brand alhier. De Voorzitter is van meening, dat het voor de gemeente, op finantieel gebied, het gunstigste zou uitkomen, als aan het verzoek van het schoolbestuur zal worden voldaan. In de toekomst zullen ingrijpende veranderingen plaats vinden, ten eerste veel kinderen melden zich aan met het oog op het 7de leerjaar, en daarbij de speelplaats moet ook vergroot worden. De heer de Jong wijst op een andere weg, b.v. wanneer Weth. Verschoor een paar meter grond wilde verkoopen aan het bestuur, dan waren ze ai geholpen. In dezen tijd van woningnood gaat het zoo maar niet om 3 gezinnen op den dijk te zetten, want de gemeente zou toch voor die gezinnen moeten zorgen. De heer Verschoor (Weth is van mee ning dat de heer De Jong niet bekend is met het schrijven uit den Haag, betreffende de vergrooting van de speelplaats, ook is spreker niet van plan grond aan het be stuur te verkoopen, als op andere wijze kan geholpen worden. De heer de Jong maant tot zuinigheid aan met de Gemeente-financiën, en is tegen aankoop van het bedoeld per ceel, mogelijk kan nog wel op andere wijze worden gebouwd, b.v. door het aanleggen van een fundament van gewapend beton waardoor dan 2 localen op elkander kunnen worden gebouwd. De heer Buizer zegt, dat er voor ge zorgd moet worden, dat er aan genoemde school voldoende ruimte is hoewel het schoolbestuur ook eenige schuld heeft door dat het indertijd gewaarschuwd is, op die plaats geen school te bouwen Spreker is voor aankoop van het perceel om de school te verbouwen, waarop de Voorzitter ant woordt dat de goedkoopste weg is het per ceel aan te koopen. De heer Ouwerkerk vindt de prijs f 3600 echter verschrikkelijk hoog Spreker acht het ook heel bezwaar lijk om 3 gezinnen op straat te zetten. De Voorzitter stelt voor aan het verzoek der Bijzondere School te voldoen op voor waarde dat de bewoners van bedoeld per ceel, hun woning zoolang mogen bewonen, tot zij een andere woning hebben, 't welk voorstel met 5 stemmen voor, 3 tegen en 2 blanco wordt aangenomen. De voorgestelde verordening betreffende de vleesch-keuringswet, wordt zonder hoof delijke stemming aangenomen, alleen de Heer Buizer is er tegen. Vervolg in volgend nummer. PREDIKBEURTEN. 21 Mei (Zomertijd). (Collecte Bewaarschool.) Geref. Kerk, vm. 10 u. en nm. 6 u. leesdienst. Rijswijk. Geref. Kerk vm. 10 en nm. 3 u. ds. Bosch. Hooven van Tilburg. '8-Gravenmoervm. 9,30 en nm. 6,30 u. cis Anker Ger. Kerk vm. 9,30 en nm. 2,30 u. ds. Eerdmans, em. pr. te Bussum. Chr. Ger. kerk vm. 9,30 en nm. 2.30 u. leesdienst. (F), n.m. 2 u. leesdienst. Sleeuwijk, geen opgaaf. Geref. kerk, vm. 9,30 u. leesdienst en n m. 2.30 u. prof. Honing uit Kampen. Uitwijk, vm. 9.30 u. ds. de Wit. Marktberichten. GORINCHEM, 15 Mei. Aangevoerd 491 koeien, 10 nuchtere kalveren, 1019 biggen, 168 overloopers, 23 schapen, 146 lammeren. Men besteedde voor kalf koeien f 400 a f500, melkkoeien 1150 a f350, kalf- vaarzen f200 a f 250, pinken f100 a f140, guiste vaarzen f50 a f220, nuch tere kalveren f8 a f 25, overloopers t 35 a f60, biggen f 15 a f35, schapen f30 a f35, lammeren f7 a 14. ROTTERDAM, 16 Mei. Aanvoer 179 paarden, 6 veulens, 2378 magere en 768 vette runderen, 208 vette kalveren, 933 nuchtere kalveren, 113 schapen of lam meren, 226 biggen, 64 overloopers en varkens, 8 bokken of geiten. Prijzen per K.G.koeien 5075 ct., ossen 472 72g ct-> stieren 32|52J ct., kalveren 52^—100 ct. Melkkoeien f215 k f300, kalfkoeien f215 f400, stieren f150 f325, pinken f120 a f160, graskalveren f a f vaarzen f f werkpaar den f175 k f325, slachtpaarden f125 f175, hitten f125 f225, nuchtere kal veren f 15 f 30, slachtkalveren f 10 k f 16, biggen f 14 k f 25, overloopers f 25 f 48. De Rotterdamsche eimeiling, Op de heden in ons Veilingslokaal, Delft- schestraat 43, gehouden Veiling, werden de volgende prijzen besteed Kipeieren f 5.25f 8.00 Eendeieren f 6.50—f 6 80 Aanvoer 295000 stuks. ZA.LT-BOMMEL, 16 Mei. Op de heden gehouden weekmarkt waren aangevoerd 220 biggen, prijs f 18 a f32; 24000 eieren, prijs 5^ a 6| ct. p. st. 600 K.G. boter, prijs per J K.G. room boter fl.15, boerenboter f 0.90 a fl. Sprang. Door den Raad dezer gemeente is afwijzend beschikt op het verzoek der R. K. Leergangen te Tdburg om f25. subsidie per leerling. Maandagavond brandde het huis bewoond door J. Broks, n.b. den «Roestel- berg« tot den grond af. Het grootse ge deelte van den inboedel ging verloren. Met moeite werd een kind, dat reeds te bed lag, gered. Waspik. Waspik staat in het teeken der gouden bruiloften. De tweede in deze maand werd Donderdag jl. gevierd door het echtpaar L. Pruissers, en het mag gezegd, ook thans was, zoowel aan stof felijke als geestelijke blijken van belang stelling geen gebrek. De buren hadden voor een aardige versiering gezorgd, waar onder een prachtige eereboog. 's Avonds bracht de harmonie, onder belangstelling van een talrijk publiek, een schitterende serenade. Moge het de brave en zeer geachte oudjes nog vele jaren naar wensch gaan. ADVERTENTIEN. Belanghebbenden bij het behoud van de tram lijn DRUNEN-HEUSDEN worden DRINGEND uitgenoodigd tot bijwo ning eener Vergadering in de IJstent, op 's-Avonds 8 uur. Ondergeteekende betuigt hier mede zijnen dank aan de Firma R. J. DE KROES te Gorinchem, voor het fraaie r ij wiel het welk hij als verbruiker van koffie en thee dezer firma, gekocht bij den winkelier W. Schouten te Wijk, mocht cadeau ontvangen. L. v. VEEN, WIJK. I I I I Heusden, vm. 10 u. ds. Huijgens. Werkendamgeen opgaaf. Aalburgvm. 10.30 u. ds. Bakker. Andelvm. 10.30 en nm. 3 u. ds. v. d. Put. Aalst, vm. ds. Smit van Zalt-Bommel. Almkerkvm. 10 u. ds. Benders van B'broeknm. 3 u. ds. Huijgens. Drongelen, nm. 3 u. ds. Bakker. Doeverenvm. 10.30 u. de heer Th. ten Eeihengeen dienst. Genderen, geen opgaaf. Heesbeen, geen dienst. Herpt, geen dienst. Meeuwen, nm. 3 u. ds. v. Stein Callenfels Nederhemert, Zz. vm. 10.30 u. en Nz. nm. 3 u. ds. Kluin. Raamsdonk(D.) vm. 9.30 u. ds. v. d. GraaS Sprang, vm. 9,30 u. leesdienst en nm. 2.30 u. ds. Louwe Kooymans uit Baardwijk (Bed. H. Doop). Veen, vm. 10,30 en nm. 7 u. dr. Tjalma. Ger. Gem. vm. 10,30 en nm. 3 u. leesdienst. Wijkvm. 10,30 en nm. 7 u. ds. Gobius du Sart. Waspik, vm. 9.30 u. ds. Jonkers. i i ii

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1922 | | pagina 2