voor liet Land van Beusden en Altena, de Langstraat en de Bommeterwaard. lo, 4192. Zaterdag 20 Mei Net Drukwerk Alle drukwerken H. BRIK, J. J. Hermans' Pianohandel Bijbels en Kerkboeken -en zin HOTEL JAN GEERTZEH L. J. VEERMAN, Piano's - Vleugels - Orgels van Gebrs. DE BEUKELAAR 's-BOSCH. Hinthamerstraat 10. Café-Restaurant en Uitspanning. Swan-vulpenhouder DAMES- en HEEREN-TAILLEUR Zult-Hommel llinthamerstraat 00. Bosclistraat 48. 's-Hertogenbosch RAAMSDONKSVEER. ran L. .1. VEERMAX, Botermarkt, HEISDEX. FIRMA Ook gelegenheid voor stalling van vee. J BEHOORENDE BIJ HET NIERAANDOENING BIJ KINDEREN. Kinderen zijn zoowel als volwassenen onderhevig aan nieraandoeningen en men heeft zelfs opgemerkt, dat procentsgewijze blaassteenen meer voorkwamen bij kinderen dan bij volwassenen. Sommige kinderen erven nierzwakte over. Bij anderen is het een gevolg van mazelen, scharlakenkoorts, diphteritis, windpokken en dergelijke infectieziekten. De ouders dienen derhalve op te passen, als een kind klaagt over pijn in den rug en de ledematen, pijn in de schouders, of als de urine bezinksel bevat. Allicht is het meest voorkomende gevolg van nier zwakte bij kinderen het verlies van de macht over de blaas, hetgeen bedwateren en dergelijke onaangename kwalen veroor zaakt. Als uw kind teer en kwijnend is, niet speelt en draaft als andere kinderen, treurt en klaagt over moeheid, wees dan bedacht op een vorm van nieraandoening eu onder zoek dit spoedig. Foster's Rugpijn Nieren Pillen bleken succesvol in tal van dergelijke gevallen. Het verdient dan tevens aanbeveling om opwinding door stoeien en lezen voor het slapen gaan te vermijden, het kind's avonds niet te veel te laten drinken, het niet te warm toe te dekken en het vooral niet te straffen voor zijn kwaal. Foster's Rugpyn Nieren Pillen (let op den juisten naam) zijn verkrijgbaar bij alle bekende drogisten k f 4.75 per doos. BINNENLAND. Bet brood. In de StaatsCt. is dezer dagen afge drukt het z.g.n. Broodbesluit, waarin de eischen zijn vastgelegd, waaraan brood voor taan zal moeten voldoen. Dit besluit is voor de bakkers van groot belang, maar eveneens voor het publiek. Daarom is het goed, er hier een en ander van te vertellen. Aan de mogelijkheid om te knoeien en aan de ongelijkheid van plaatselijke ver ordeningen is een einde gemaakt. Deze verordeningen worden alle afgeschaft. De zaak is thans een Rijksbelang ge worden, het Ryk heeft het recht gekregen eischen te stellen, waaraan moet worden voldaan. Het Broodbesluit geeft, op grond van art. 14 van de Warenwet, aanduidingen voor de verschillende soorten brood, b.v. wat tarwebrood is, gebuild tarwebrood, wit-, bruin-, melk-, roggebrood, en brood voor lijders aan suikerziekte. (Met dit laatste is tot dusverre dikwijls op een aller merkwaardigste wijze geknoeid). Verder zijn eischen gesteld aan het ge wicht van het brood en wel ten opzichte van het z.g n. droog gewicht, n.l, de hoe veelheid meel, die gebruikt wordt. Of een bakker dus door toevoeging van meer water het brood, dat hij aflevert, grooter maakt, zal hem geen voordeel meer opleveren. Art. II geeft aan, hoeveel het brood aan meel de wet spreekt van droge stof moet bevatten. Het gewicht van ons broodje mag niet lager of meer dan 10 pCt. hooger zijn dan 240 gram of veelvouden daarvan bij tarwe brood, 225 gram of veelvouden bij onge* build tarwebrood of bruinbrood, 260 gram of veelvouden bij roggebrood. Deze gewichten komen practisch over een met brooden van ongeveer 400 gram. Vóór den oorlog was het brood meestal 500 gram zwaar, in de crisisjaren is het teruggebracht tot 400 gram en de Regeering heeft zich aangesloten bij de zienswijze van het meerendeel der bakkers, dat het wenschelyk vond het gewicht van 400 gram te behouden. Uit een baaltje bloem van 50 K.G. kunnen bij een normaal watergehalte onge veer 150 brooden van 400 gram worden bereid. Een bijzondere regeling is getroffen voor melkbrood, dat is brood met volle melk bereid, waaraan hoogstens 10 pCt. water is toegevoegd, (Deze toevoeging maakt het mogelijk in den winter de melk te brengen op de temperatuur, die noodig is om een goede gisting te verkrijgen). Dit melkbrood nu moet worden voorzien van een merk, bestaande uit drukhoofdletters M. B., duidelijk leesbaar aangebracht, die minstens 4 c.M. hoog zijn. Dit kan op tweeërlei wijze geschieden, nl. met lijnen of met prikken. Het is wenschelijk van lijnmerk gebruik te maken, daar de practijk heeft uitgemaakt dat door de ryzing de prikken minder duidelijk leesbaar zijn. Het Broodbesluit geeft voorts allerlei hygiënische voorschriften. Bij vervoer op den openbaren weg b.v. moet het brood op deugdelijke wijze beveiligd zijn tegen stof, vuil en insecten. Open karren, die men op het platteland nog aantreft, mogen dus voortaan niet meer als broodkarren dienst doen. De behandeling van het brood mag alleen op zindelijke wyze geschieden. Personen, die lijden aan zweren, etterende wonden, enz., of die »bacil!en-dragers« zijn, mogen geen brood vervaardigen of rondbrengen. Ook geeft 't Broodbesluit strenge voor schriften omtrent de zindelijkheid en de hygiëne van de ruimten, waarin brood wordt bereid of verpakt en omtrent de voorziening van het water en den aard der grondstoffen. Ook mag voortaan geen deeg meer met de voeten worden bereid al beweert men op het platteland soms ook, dat het roggebrood, waarvan des bakkers voeten de kneders zijn, het lekkerste smaakt Men ziet, dat met de invoering van dit Broodbesluit, dat 23 Mei in werking treedt, het Nederlandsche volk alleszins gebaat is Want al moet de mensch bij brood alleen niet leven, het brood vormt een zeer belangrijk deel van ons volksvoedsel en het is van het allergrootst belang, dat dit zoo goed mogelijk wordt genuttigd. Vad. Te weinig slaap voor het hedendaagsche kind. Hoeveel slaap een kind precies noodig heeft is moeilijk te zeggen, maar zeker is dat de kinderen van tegenwoordig veel te weinig slapen. De zomertijd heeft 't er ook niet beter op gemaakt. Nu 't 's avonds zoo lang licht blijft hebben vele kinderen een extra aanmaning noodig om naar bed te gaan. Dr. Clement Dukes heeft een tabel ge maakt, die eenigszins als maatstaf kan dienen voor den slaap, die een kind noodig heeft. Voor de heele kleintjes van 2 tot 3 jnar, raadt hij 18 uren slaap aan. Van 3 tot 5 plm. 15 k 46 uren, van 6 tot 8, 13 uren, van 8 tot 10,12 uren, van 10 tot 19, 10j k 11 uur. Boven 49 jaar moet men nog 9 uur slapen. Nuizen. Te Bockel zijn bij het dorschen in twee dagen tijds niet minder dan 850 muizen gevangen. o Kuikens per postpakket. In verband met de groote uitbreiding, die het machinale uitbroeden van kipeieren in de laatste jaren heeft gekregen en het feit, dat er inrichtingen zijn verrezen waar men per wekelijksche periode 23000 eieren tegelijk uitbroedt, heeft de Ned. Vereeni- ging »AvicuItura« een verzoek ingediend bij bet hoofdbestuur van de Posterijen en Telegrafie, tot het verkrijgen van toestem ming om z.g. »Eendagskuikens« als post pakket te doen vervoeren. Hierop heeft de directeur-generaal gun stig beschikt en is het met ingang van 15 Mei toegelaten deze diertjes onder zekere voorwaarden als postpakket te doen ver voeren. IS 'N RECLAME GESCHIKT VOOR ELKE ZAAK. voor den Handel, Openbare Bestuurslichamen, Notarissen, Ver- eenigingen, enz. worden door ons spoedig en net vervaardigd. BOTERMARKT HEUSDEN POSTCHEQUE EN GIRODIENST 61525. Een lieve zoon. Toen de heer T. de W. wonende in de Weste Wagenstraat te Rotterdam, Zondag avond te kwart over tien thuis kwam, bemorkte hij, dat in zijn zaak van gouden en zilveren voorwerpen alles overhoop ge haald was. Een groote party gouden rin gen, briljanten, gouden horloges enz. was gestolen. De buitendeur vertoonde geen sporen van braak. Al dadelijk vermoedde de heer de W. dat zijn 16-jarige zoon, die den geheelen avond thuis was geweest, meer van het geval zou weten. Een onder zoek werd door de politie ingesteld en de zoon bekende, den 37-jarigen J. R., een bekende van de politie, en een hem onbe kend persoon te hebben binnen gelaten, door hen valsche sleutels ter hand te stellen. In verband met dezen diefstal werd in bewaring gesteld de kantoorbediende B. Van de gestolen voorwerpen, die een waarde van 5 6000 gulden vertegenwoordigden, werd ten huize van den kantoorbediende niets meer gevonden.. o Nederland eu België. Het Haagsche Correspontie-bureau meldt Naar wij vernemen hebben de ministers Van Karnebeek en] Jasper gebruik gemaakt van hun tegenwoordigheid te Genua ter gelegenheid van de Economische Conferen tie om de bespreking te hervatten, die zij in Augustus 1921 te Luzern gehad hebben over de herziening van de tractaten van 1839 en de kwestie van de Wielingen. In den loop der bijeenkomsten, die gehou den werden in 'n geest van vriendschappe lijke toenadering, werden verschillende voorstellen besproken. Omtrent deze voor stellen kon men nog niet tot overeenstem ming geraken en werd besloten een oplos sing der kwestie opnieuw in studie te nemen. o lit den trein ontvlucht. Twee Amsterdarasche politie-agenten zouden met den trein via Hoorn een arres tant naar Alkmaar overbrengen. Even voorbij Hoorn kreeg de arrestant toestem ming om van het privaat in den trein gebruik te maken. Toen hij wat lang weg bleef, werd de deur van het privaat ontsloten en bleek, dat de vogel gevlogen was. Dadelijk werd aan de noodrem ge trokken, waarna de trein kwam stil te staan en de agenten op onderzoek gingen. Den geheelen nacht hadden zij vergeefs naar den vluchteling gezocht. Den volgen den morgen kwamen ze ook te Purmerend zijn signalement opgeven en. met succes. De politie aldaar heeft den vluchteling aangehouden, toen hij zich om 7 uur in den morgen per boot naar Amsterdam wilde begeven. Hij bekende uit den trein te zijri gesprongen. Analphabeten. Het aantal werkelijke analphabeten blijkt in ons land zeer gering. Tijdens den duur der mobilisatie, zegt het Regeerings vei slag op het L. O., bleek het niet mogelijk, hiernaar een onderzoek in te stellen bij de landmilitie. Van de zeemilitie 1920 konden allen lezen en schrijven. Alleen één dienst plichtige, een schippersknecht uit Groningen, bleek zeer weinig te kunnen lezen en schrijven. In 1865 bedroeg het aantal analphabeten onder de ingelijfden bij de militie 48 02 pet., in 4911 was het vermoedelijk 0.8. Vermoedelijk is het thans voor mannen 1 per 10.000bij de vrouwen iets meer. Bet zat er aan. In den afgeloopen winter werden te Santpoort verscheidene fietsen uit schuren gestolen, zonder dat men de daders kon ontdekken. Deze zijn thans te Nunspeet gevat. Het is een echtpaar, dat te Sant poort een villa had gehuurd tegen f 200 per maand. De kas gestolen. Zondagavond zijn dieven de woning van den heer Van Slooten, penningmeester van de voetbalclub »Velocitas« te Groningen binnengedrongen en hebben zich meester gemaakt van de in een koffer geborgen opbrengst van den Zondag gehouden voet balwedstrijd, groot f 780. Verdacht van dezen diefstal worden [twee leden van »Velocitas«. Ze zijo aangehouden, doch ontkennen. KAMER VERKIEZINGEN. Bij Kon. Besluit van 46 dezer is bepaald dat de Minister van Binnenlandsche Zaken de tegenwoordige zitting der Staten Gene raal in een vergadering op Maandag 22 dezer te 3 uur namens de Koningin zal sluiten en dat de Eerste en Tweede Kamer met Maandag 24 Juli worden ontbonden. De verkiezingen voor de leden der Eerste Kamer zullen plaats hebben op Donderdag 22 Jur.i a. s., de candidaatstelling voor de verkiezing van de leden der Tweede Kamer op Dinsdag 23 dezer en de stemming op Woensdag 5 Juli. De eerste samenkomst der nieuwe Kamers is bepaald op 25 Juli a. s. Toch ingepikt 1 Iemand, die door het assizenhof te Brabant in 1920 als activist tot 10 jaren gevange nisstraf werd veroordeeld, maar reeds sinds enkele jaren te Bergen op Zoom een boek handel dreef, heeft dezer dagen de onvoor zichtigheid gehad, bij Esschen de Belgische grens te passeeren, waarop hij gegrepen en naar een^Belgische gevangenis vervoerd is geworden. »Hbl.» Een inwoner van Muider berg viel in de vaart bij de Hakkelaarsbrug. Een andere Muiderbergenaar kwam per rijwiel voorbij, zag een hand boven water steken en sprong te water om den dren keling te redden. 't Was zijn eigen vader I Ofschoon nog bij kennis is de drenke ling ten gevolge van hartverlamming eenige uren later overleden. In de zaak betreffende de vordering tegen het Kon. Zoöl. Botanisch Genootschap te 's Gravenhage, ingesteld door een kinder juffrouw wier arm ongeveer 6 jaren ge leden door een beer in den Dierentuin werd afgebeten, heeft 't Haagsche Gerechtshof een minnelijke schikking tot stand gebracht, krachtsns welke het Genootschap jaarlijks f 600 aan eischeresse gedurende haar ge- heele leven zal betalen. Burgerlijke Stand. ALMKERK, over de maand April. Geboren: Wilhelmina, d. v. H. Koekkoek en C. KantJohanna, d. v. B, v. d. Heuvel en J. de RuiterGovert, z. v. H. M. Pruijsen en G. v. Helden Cor nelia Johanna, d. v. M. v. Vuuren en J. Spiering Trijntje, d. v. C. Paaimans en C. SlagmuilenCornelis, z. v. M. Boevé en C. A. de GraafJohannes, z. v. C. Z. Heiblom en W. v. Dijk Goverdina, d. v. J. v. d. Stelt en C. PruissenJan, z. v. D. v. d. Mooren en W. E. Kageling. Getrouwd; P. v. d. Meijden, 31 j. met P. de Peuter, 26 J.C. Biesheuvel, 26 j. met H. Heijblom, 27 j.F. Romijn 30 j. met A. Grootenboer, 25 j.M. Colijn 25 j. met W. v. d. Koppel, 22 j. Overleden: J. H. van Gooi, 61 j. Uitsluitend adres Weste Wagenstraat C 47 GOR1NCHEM. ■■■mm iiuiir mum mum r =5 JSodLiSSJ "'ill Ruime keuze in meest verschillende merken. Vraagt onze betalingsconditien- p jn Uw logé's, Uw vrienden bij huisbezoek voelen zich behaaglijker bij 91 v OM zijn superioriteit. OSSENDRECHT, Telefoon No 2. ANTWERPEN, Tel. Nos. 1756/1758. Vertegenwoordiger Agentuur- en Commissiehandel sNIJS' Nieuwe Ginnekenstraat 5 te BREDA. Vraagt Uwen Leverancier ~UJ Telefoon 18. in verschillende prijzen voorhanden in den boekhandel Nederlandsch Fabrikaat van de Firma W. A. SPOOR Jr., Gulemborg gegalvaniseerd met sproeier, inhoud500, 600 en 700 liter, tegen zeer lage prijzen. 20, 30 en 40 liter, prima vertint en naadloos. woon als harmonica gaas, in alle hoogten en maaswijdten, zeer concurreerend. Puntdraad, krammen, draadnagels, gieremmers, melkem mers, mestvorken met en zonder steel enz. enz. Pi St. Jansstraat 10-12, nabij het station, 's-HERTOGENBOSCH Interc. Telef. 436, IS WEDER VOORRADIG IN DEN BOEKHANDEL VAN L,, J. VEERMAN, BIJVOEGSEL ffienwslilail PEEKOFFIE P POOR'S MOSTERD G1ERVATEN MELKTRÜHSPORTKAHHEN VLECHTWERK Jan W. Lippits

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1922 | | pagina 5