Zenuwen jntiARi Zenuw- jöbletterv Overeenstemming tusschen Collins en Be Valera. Collins en De Valera zijn tot overeen stemming gekomen. De Dail is onverwijld bijeengeroepen. Intusschen zijn de leden van het Ulstersche kabinet dringend bijeen geroepen ten huize van den eersten minister om de jongste gebeurtenissen te bespreken. komen tot rust door 't gebruik van a Perkoker' 75cé. bij Apoth. en Drogisten. FABR. A.MMMHAROT. ZEIST. BINNENLAND. Vergiftiging. De justitie te Assen begaf zich naar Hoo- geveen om een onderzoek in te stellen in verband met de vergiftiging van den land bouwer S., waarvan verdacht wordt de vrouw van S. en haar beide zusters, die zich reeds eenige dagen te Assen in hech tenis bevinden. De brand in de oude kerk te Delft. Het Gerechtshof te 's Gravenhage heeft arrest gewezen in de zaak van de beide loodgieters te Delft, die door de Haagsche rechtbank ieder tot 4 weken hechtenis werden veroordeeld wegens het door schuld doen ontstaan van brand in de oude kerk te Delft, waardoor gemeen gevaar voor goederen ontstond. Het Hof achtte de genoemde straf te zwaar en veroordeelde den eenen bekl. tot 14 dagen en den ander tot 7 dagen hechtenis. Nederlanders iu Roemenië ernstig gewond. De correspondent van de «Msb.« te Waalwijk meldt De heer Ir. v. d. Waerden, in Roemenië aan de Nederlandsche petroleumwinning verbonden, en zijn echtgenoote, zijn des nachts door sluipmoordenaars overvallen. De heer v. d. Waerden werd door een zevental messteken en zijne echtgenoote door vijf messteken ernstig gewond. Zij zijn niet direct gedood. De Russen in Den Haag. Naar het «Berliner Tageblatt* verneemt, zal vermoedelijk Krassin optreden als leider der Russische delegatie in Den Haag. In een particulier bericht aan het »Hbl.« lezen we, dat Tsjitsjerin verklaard heeft, dat de Russen met het grootste vertrouwen op de gastvijheid van de Hollanders naar Den Haag gaan. Dat het te Genua niet mogelijk is geweest, de Nederlandsche en de Russische delegatie met elkaar in contact te brengen, lag meer aan omstandigheden aan beide zijden, dan aan eenige formeele corzaak. Toch hadden de Russen hun tegenstand tegen Den Haag zoover gedreven, dat Lloyd George moest verklaren, dat indien de Russen Den Haag niet als con ferentieplaats wilden erkennen, de geheele conferentie in het water moest vallen. Eerst nadat de Nederlandsche delegatie nogmaals den nadruk had gelegd op haar gastvrijheid, was het incident volkomen van de baan. Tsjitsjerin, die verklaardde, dat men in Russische kringen van den beginne af ernstig er aan getwijfeld heeft, of het wel mogelijk zou zijn, bij het logge conferentie organisme en het aantal delegaties te Genua tot een bevredigend resultaat te komen, meent dat het in Den Haag gemakkelijker zal zijn, de delegatie te leiden, daar het aantal delegaties beperkt en eveneens de vragenstelling vereenvoudigd is. Ernstige braud te Leende. Te Leende, bij Eindhoven, heeft een ernstige brand het Raadhuis, de Stroo- hulzenfabriek van de firma W. van Engelen, het woonhuis van den heer Yan Engelen, de boerderijen van Bax, Van Gerwen en Rutten en het koffiehuis van A. v. Engelen, in de asch gelegd. Ook eenige schuren gingen in de vlammen op. De schade wordt op een ton geschat. Wegens gebrek aan water kon de brandweer weinig beginnen. Omtrent de oorzaak meldt men met zekerheid, dat deze brand ontstaan is achter de Stroohulzenfabriek van den heer Van Engelen door het spelen met lucifers door eenige kleine kinderen. o Door eeu stroom van 3600 volts gedood Bij het verwisselen van transformatoren werd in de hoogstspanningsruimte van de machine fabriek «Drakenburg* te Utrecht de 32-jarige hoofdmonteur Peeters, aldaar werkzaam voor het Gemeentelijk Electri- citeitsbedrijf door een electrischen stroom van 6000 volts getroffen. De ongelukkige raakte met den voet slechts even een dier schakelaars aan, alzoo een z g. aardsluiting veroorzakende, waar door hem een stroom van ongeveer 3600 volts door het lichaam drong en hem op slag doodde. Per lijken-auto werd de getroffene, aan wiens lichaam men slechts een kleine brand- plek aan den getroffen voet constateerde, naar zijn woning aan de Zuiderzeestraat vervoerd. Justitie en politie stelden een onderzoek in. Krankzinnig geworden door rooken. Te Tiel is de heer S. krankzinnig ge worden door het bovenmatig rooken van sigaretten. Per dag werden 13 k 14 doosjes verbruikt. o De kwatta-bons. Naar het «Dagbl. v. N.-B.« verneemt, wordt in justitieele kringen overwogen in hoeverre er termen aanwezig zyn om de Kwatta-bons in verband met de Loterijwet in beslag te nemen. Zooals men weet, worden de Kwatta- bons uitgegeven als statistiek-bons. De vraag is in hoeverre in dat opzicht van overtreding van de Loterijwet sprake kan zijn. Het is niet onmogelijk, dat procesverbaal zal worden opgemaakt om een gerechtelijke uitspraak te doen beslissen. Bij geruchte vernam het blad, dat dit reeds echter niet in Breda, zou zijn gebaurd. l'uzzle. Te Leersum is een paar in ondertrouw opgenomen, waarbij na het huwelijk de bruidegom de vader wordt van zijn zuster, terwijl hij tegen zijn zoon zwager moet zeggen. De bruid wordt de schoonzuster van haar zoon, terwijl de bruidegom oom en grootvader van dat kind wordt. Wat me» „genezen" noemt. Te Alkmaar had de psycho-therapeut, Evans Barry, een zekeren heer Schoenmaker (die in zijn woonplaats algemeen bekend staat als «Piet IJs«), van zijn kreupelheid «genezen*, zoo zelfs, dat deze op een drafje de zaal uitliep. Het «N.IJ. Dagbl.in den volgenden dag eens bij den heer Schoenmaker gaan kijken. Deze bevond zich in een ellendigen toestand nauwelijks thuis gekomen, zoo vertelde hij, gevoelde hij zich nog veel be roerder en het werd steeds erger met hem, zoo dat hij een ellendigen nacht had door gebracht. Thans verkeert hij in deplora- belen toestand en verklaart zich nimmer het is voor de tweede maal reeds, want hij liet zich jaren geleden ook door «Se- quah« behandelen zal toevertrouwen aan de handen van dergelijke «kwakzalvers*. Een conflict met de politie. Vrijdagavond kwam het te Coevorden tusschen de politie en de stakers tot een conflict. Een der burgers, die zich verzette, werd door de politie gewond. Per auto werd hij naar zijn woning vervoerd. Brand te Paunerdeu. Men schrijft aan de «Gelder!. Door onbekende oorzaak brak brand uit in 't huis bewoond door de gezinnen Wezendonk en Heimig. Toen het gebouw geheel in vlammen stond, woei door den feilen Zuidwestenwind een reusachtige vonkenregen op de belendende gebouwen neer, zoodat het op ongeveer 300 meter afstand staand gebouw van B. Sommers ook weldra in lichtelaaie stond. Vandaar vlogen de vonken en stukken brandend dak op het huis, bewoond door de gebrs. Steentjes, dat mede een prooi der vlammen werd, zoodat in een uur tijds drie huizen totaal afbranden en vijf gezinnen dakloos zijn geworden. Op twee vaikens na is het vee allemaal gered. Een inboedel was niet verzekerd, al het andere wel, doch zeer laag. Twee valscbe munters gearresteerd. Door de marechaussee te Bergeyk zijn aangehouden zekere M. en zekere S als verdacht van uitgifte van valsche bank biljetten van f 60.Eerstgenoemde is Hollander, doch heeft geruimen tijd in Duitschland vertoefd en hoort momenteel thuis in een houten keet bij Koll. De tweede is een Duitscher, die hier sinds geruimen tijd rondzwerft. Beiden werden te Bergeyk op heeterdaad betrapt. Zy hebben een volledige bekentenis afgelegd. Enkele bankbiljetten werden in hun bezit gevonden. Zij zijn fraai nagemaakt en behooren vermoedelijk tot het groote aantal, dat destijds in Duitschland gemaakt werd. Den nek gebroken. Nabij Huisberg (Geuldal) is de electri- cien Anton Esser bij de werkzaamheden in aanraking gekomen met het hoogspan ningsnet. Door den schok viel hij van een ladder en brak zijn nek. Hij overleed binnen enkele oogenblikken. Oneerlijke Penningmesster. Voor de Rechtbank te Middelburg heeft terecht gestaan de penningmeester van de afd. Vlissingen van den Algem. Nederl. Metaalbewerkersbond, in wiens kas een te kort van f 1760.15 werd aangetroffen. Het bleek, dat beklaagde gedurende vijf jaar malversaties had gepleegd. Eisch 3 maanden voorwaardelijke ge vangenisstraf. Spinazie 1 cent per kil». In het Noorden van ons land groeit de spinazie in de laatste dagen zoo snel, dat ze ternauwernood op de veilingen bij groote partijen 1 cent per kilo kan opbrengen. De venters durven nog 15 cents per kilo vragen. Op de markt konden de hoendereieren het niet hooger brengen dan 4 tot 5 cent. Oude aardappelen zijn duur, omdat de nieuwe telkens afvroren. Och wat is de wereld weinig Ze lijkt wel op haar kop gezet Zenuwziek zijn Dames, Heeren En t middel om zich te cureeren Heureka! FRECO'S Zenuwtablet. Per koker 60 ent., bij Drogist en Apotheek. Vergadering van den Raad der gemeente NEDERHEMERT op Vrijdag 19 Mei nm. half vier. VoorzitterE.Achtb. Heer C. W. van Ommeren. Aanwezig alle leden. De Voorzitter opent de vergadering met gebed en leest de notulen der vorige ver gadering, die daarop zonder op- of aan merkingen worden goedgekeurd. Ingekomen stukken a. Een verzoek van de Geldersche afdeelirtg der Vereeniging voor Zuigelingen zorg. De Prov. Staten van Gelderland zijn genegen f2000.jaarlijfesche subsidie te geven over de jaren 1922, '23, '24 en '25 voor het organiseeren van moeder cursussen en consultatiebureaux indien de gemeenten gezamenlijk f 1000.bijeen brengen. B. en W. stellen voor op het adres afwijzend te beschikken, omdat de afd. van de Vereeniging «Het Groene Kruis« alhier ook geen subsidie is verleend. De heer Hobo zegt, omdat de een niets krijgt, krijgt dus de ander ook niets. Het geval is wel moeilijk, doch het geldt een algemeen belang. De heer de Gaaij gelooft niet dat er in deze gemeente veel gebruik zou worden gemaakt van een cursusde vereeniging «Het Groene Kruis« is geen subsidie ge geven, zoodat spr. ook in dit geval geen subsidie zou geven. Het voorstel van B. en W. hierop in stemming gebracht, wordt aangenomen met algemeene stemmen. b. Een schrijven van Ged. Staten, waarin wordt aangedrongen, een verbod uit te vaardigen waarbij gemeentewegen, die daarvoor in aahmerking komen, niet door vrachtauto's met een gewicht van meer dan 2000 kilo, mogen worden bereden. De Voorzitter zegt, dat een vorig keer Gedep. Staten ook reeds is bericht, dat in deze gemeente geen wegen zijn, die daarvoor in aanmerking komen, daarom zouden B. en W. thans hetzelfde willen berichten. De Raad gaat met dit voorstel accoord. c. Een schryven van Ged. Staten, dd. 16 Mei, waarbij een afschrift wordt toe gezonden van het Kon. Besluit van 8 Mei, waarbij is goedgekeurd de verordening op de invoering van een plaatselijke Inkomsten belasting. Dit schrijven wordt aangenomen voor kennisgeving. De gemeentebegrooting 1921 wordt in ontvangst en uitgaaf aangevuld met een bedrag van f5207.31| Eveneens wordt uit den post onvoorziene uitgaven dezer begrooting een bedrag, groot f77.50, over geschreven op den betreffenden post voor herziening kadastralen legger. Het betreft hier den weg naar het Aalburgsche veer, die is overgeschreven. Aangezien het een polderbelang is, heeft de polder zich be reid verklaard een gedeelte der kosten terug te betalen. Deze is daartoe echter niet verplicht, omdat de gemeente te zorgen heeft voor het in orde houden van den Provincialen legger. Blijft de gemeente hierin nalatig dan krijgt men van Ged, Staten bevel tot het in orde brengen van j den legger. De heer Smits oordeelt, dat, aangezien het hier uitsluitend een polderbelang betreft, het niet naar behooren is dat de gemeente daarvoor de kosten moet dragen. De heer v. d. Werken zegt, dat de gemeente daartoe, volgens den Burgemeester, verplicht is. De polder wil een gedeelte der kosten terugbetalen, dit is echter slechts een goedheid zoo men daartoe niet bereid was, kon men er niets aan doen. De agenda is hiermee afgehandeldbij de rondvraag informeert de heer Bakker bij den Voorzitter, of de zes zeven politiedienaren, die, zooals in de vorige vergadering werd beweerd bij de laatste zanguitvoering tegenwoordig waren, daartoe door den Burgemeester waren gerequireerd. De Voorzitter antwoordt hierop, dat alleen de Rijksveldwachter uit Aalst en den Gemeenteveldwachter door hem waren ver zocht tegenwoordig te zijn, de andere politiedienaren die tegenwoordig waren heeft hij daartoe geen opdracht gegeven en spr. kan bezwaarlijk tegen hen zeggen dat zij er niet mogen komen. De heer Bakker zegt dat hij ook een onderzoek hieromtrent heeft ingesteld. De bewering in de vorige vergadering geuit, dat bij een zanguitvoering 6 7 politie dienaren zouden noodig zijn, wekt in de gemeente en daarbuiten een vreemden in druk, daarom heeft spr. dit geval onder zocht en het is hern gebleken, dat 2 veld wachters uit eigen liefhebberij, in hoofdzaak om het tooneelstukje te hooren tegenwoordig waren, of de twee jachtopzieners waren gestuurd wist spr. niet. De heer v. d. Vliet meent dat de eene politieagent den ander helpt, men breekt daar een muur af, waar de politie naar moet kijken. De heer Bakker zou, indien de Voorzitter daartegen geen bezwaar heeft, in een volgende vergadering Willen vernemen hoeveel proces verbalen er in 1921 door de politie zijn gemaakt. De Voorzitter zegt dat dit niet in een openbare raadsvergadering thuis hoort, wil de heer Bakker ter secretarie komen dan zal spr. hem gaarne alle gewenschte in> lichtingen geven. De heer Smits gelooft niet, dat dit er veel zullen zijn, men keurt hier alles goed er wordt nergens naar gekeken. Gepasseerden Zondag stonden bij de schuur van de Gaaij 30 jongelui te brallen, spr. vraagt of dit betamelijk is. De veldwachter kijkt er niet na, veel verbalen zullen er niet gevallen zijn. De heer v. d. Werken verkeert in de meening, dat er nog meer op de agenda stond voor de openbare vergadering. De Voorzittter antwoordt, dat de reel. Hoofd. Omslag en steun werkloozen in geheime zitting zullen afgehandeld worden. Bij de bespreking van het laatste worden namen genoemd, zoodat het spr. wenschehjk voorkomt dat deze niet openbaar komen. De heer Hobo zegt ook nog iets voor de openbare vergadering te hebben, hij hoopt niet, dat men het hem kwalijk zal nemen, doch hij meent, dat woorden zooals die in de laatste vergadering zyn gesproken, niet stichtelijk zijn en de ge meente affronteeren. Spr. is nog slechts kort lid van den Raad, voorheen heeft hij altijd tegen den Raad opgezien en gemeend dat men, gedachtig de spreuk «Eendracht maakt macht«, de belangen der gemeente behartigde op een waardige wijze. In den korten tijd dat hij lid is heeft spr. het reeds dikwijls medegemaakt, dat ouden van dagen worden gedrukt, over meer jeugdige personen onbetamelijk wordt ge sproken, en dat gemeenteambtenaren verdacht gemaakt worden. Aan de vereenigingen die de gemeente telt is alles slecht. Het is goed mogelijk dat bij een of ander feestje een enkele zich eens onbetamelijk gedraagt, doch om dan allen over één kam te scheren komt niet te pas. Daarbij wekt het gesprokene in de gemeente en daarbuiten een zeer ongunstigen indruk. De heer Smits vraagt, wie de aanlegger van het gedoetje is, de heer Hobo heeft het ter sprake gebracht dus door diens schuld is aldus gesproken. Daarbij betreft het geen gemeentebelangen. Spr. heeft niets tegen de vereenigingen, laat ze zingen en blazen zoo hard ze zelf willen, men mag dat echter niet als een gemeentebe lang behartigen en het gesprokene van den heer Hobo is niet in het belang der ge meente geweest. De heer Bakker oordeelt dat de heer Hobo niets onbehoorlijks heeft gezegd. De heer Smits zegt dit niet te beweren, alleen is er veel te veel over gezegd. De heer v. d. Vliet zou gaarne vernemen welke gemeenteambtenaren verdacht ge maakt zijn. De heer Hobo zegt, dat dit in hoofdzaak de politie en de Heer Baylé is. De heer v. d. Vliet zegt, dat hij niets onbehoorlijks van den heer Baylé heeft gezegd, de heer Baylé heeft daarin abuis, deze heeft trouwens wel eens meer abuis, laatst ontving hij van den gemeenteont vanger f 200 te veel en had toen acht dagen noodig om dit te erkennen, niette genstaande de gemeenteontvanger hem er opmerkzaam op had gemaakt. Er is in de Raadsvergadering nooit zooveel gesproken als sedert de heer Hobo lid van den Raad is geworden. Men komt hier bijeen om de belangen der gemeente te behartigen en ook de belangen der gemeenteambte naren. Bij de tweede vergadering was de heer Hobo reeds partijdig bij de benoeming van G. v. d. Leij, spr. voelde dit toen heel goed. De heer Hobo kan niet inzien, toen partijdig te zijn geweesthij kwam toen op voor de belangen der ingezetenen die hier altijd hebben gewoond. Het is hier zoo gelegen, dat een vreemdeling, spr. wil aan de bekwaamheid van v. d. Leij niets te kort doen, bij Gemeenteraad of Kerk bestuur steeds de voorkeur kreeg boven oude ingezetenen. Dat de Raad altijd onpartijdig is geweest kan spr. ook niet inzien. Neemt men b.v. den bouw der school in andere gemeenten ziet men voor de werkzaamheden van dagel. op zichter een ingezetene aangewezen, hier moest het een vreemdeling zijn. De heer v. d. Vliet vraagt, wie steeds met het onderhoud der gemeentegebouwen belast is geweest, waarop de heer Hobo erkent, dat dit zijn vader was. De heer v. d. Vliet meent, dat daaruit voldoende de onpartijdigheid van den Raad blijkt. De heer Hobo heeft het aan zich te wijten, dat thans ook andere vaklui in de gemeente met het onderhoud zullen worden belastbij den bouw der school is er niet aangedacht of misschien een ingezetene als dagelijksch opzichter aange wezen kon worden. Hierop sluit de Voorzitter de openbare vergadering. Hantoagereclit te Heusden. Uitspraak 12 Mei 1922. Visscherijwet B. v. d. H. te Almkerk f5 of 3 d. en verb, verkl.W. v. d. P. te Dussen 2 maal f 3 of 2 maal 2 d. en verb, verkl. met vern. bev. Art. 453 Sr,W. W. te de Werken f 15 of 10 d. Art. 455 Sr.P. v. H. te Andel f 25 of 10 d. TrekhondenwetN. v. R. te Andel f 3 of 2 d. IJkwetZ. B, te Andel 5 maal f 1 of 5 maal 1 d., verb, verkl. met vern. bev. Maxim.sneïheid Meeuwen B. G. de G. te Dussen f3 of 2 d. Pol.verord. Andel L. d. D., C. d. D., A. S., G. B. en J. V., allen te Andel, ieder f 3 of 2 d. Art. 424 Sr. P. v. A., C. S. en G. A. S. te Andel allen terug aan de ouders. Pol.verord. W'dam T. J. v. d. S. te W'dam f 1 of 1 d Prov. wegregl.J. v. A. te Andel f3 of 1 w. Tsch. N. v. R. te Andel en J. v. H. te de Werken ieder f 2 of 1 d. C. A. S. te W'dam f 3 of 2 d. Art. 461 Sr.: G. B. te W'chem f3 of 2 d. Motor- en rijwielwetH. G. te 's Bosch, A. W. v. d. N. te de Werken en T. v. H. te Rijswijk ieder f 3 of 2 d. Motorrijwiel z. lichtH. R. te Dussen en P. J. F. te Wijk ieder f 3 of 2 d. Voertuig z. lichtH. II. K. te de Wer ken f3 of 2 d. Rijw. z. bel M. L. te Dussen f 2 of 1 d. Gekl. zijglazen M. d. H. te Drongelen f 1 of 1 d. Rijw. z. lichtJ. A, v. P., P. A. v. P. Hz., A. A. O. en G. v. d. B allen te Sleeuwijk, H. I. en J. H. te Benschop, W. d. D. en M. v. R. te Andel, A. d. R. te B'broek, M. J. P. W'dam, A. V. en A. M. Lz. te Aalburg ieder f3 of 2d. PLAATSELlik NIBÜWST" Hensden. Maandagavond had in de Buitensocieteit een vergadering plaats var. hen, die belangstellen in de instandhouding der tramlijn DrunenHeusden. Op verzoek van eenige ingezetenen trad als leider op de heer Mr. C. W. Ommeren, kanton rechter alhier, die de aanwezigen welkom heette, en vertelde dat de kwestie van de instandhouding der lijn in zoo'n stadium is gekomen, dat zeker de dienst zal worden gestaakt, indien het tekort in de exploitatie over 1920 niet wordt gedekt. Het rijk zal hierin weder 50 pet., de provincie 25 pet. bijdragen. Nu heeft de Raad dezer gemeente kort geleden besloten f 1000. subsidie te verleenen, doch deze subsidie is niet toereikend, dit bedrag moet worden f 1750.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1922 | | pagina 2