voor lel Land van Sausden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaari. «o. 4193. Woensdag 2A Mei Croste voorraad 1 S u I C. MORTIER, J. ELEKAN, Meubelmagazijn M Deste adres Engelsctig sloffen. Kunsttanden HOTEL JAN GEERTZEN 6 t a M Firma TH. v. WIJCK DAMES- EN HEERENKLEEDING A.Vos-v.Mersbergen Café-Restaurant en Uitspanning. C. BOUMAN, WAALWIJK. Nieuwe modellen kinder- en promenade wagens, Geheel wollen loopers en nieuwe patroons zeil. Behandeling geheel pijnloos. Spreekuren 9-4, Aangemaakte verf en schoonmaak-artikelen Opruiming van restanten cocos. Meubelmakerij en Stoffeerderij. TE AMMERZ0DEN. Ook gelegenheid voor stalling van vee. BEHOORENDE BIJ HET Tegen aambeien, droge of bloedende, wende men Foster's Zalf aan. Deze doet de jeuk en pijn on middellijk bedaren, en heeft een bijzonder heelende werking. Prijs fl.75 per doos, alom verkrijgbaar. Vervolg Raadsverslag ALMKERK, van Dinsdag 16 Mei. Thans komt aan de orde het verslag van de commissie inzake de bespreking met den Raadsman der Gemeente over de procedure Punt, Oud Burgemeester dezer Gemeente. De heer Ottevanger zegt hierover dat de Raadsman Mr. Bergman ook wèl be wust is, dat de Ged. Staten in verband met de Gemeente-wet bevoegd zijn de sala rissen van Burgemeester, Secretaris en Ontvanger te regelen, doch daaraan terug werkende kracht te verbinden is betwist baar. Op de vraag van den heer Otte vanger aan Mr. Bergman of er kans zou zijn, dat deze procedure door de Ge meente zou gewonnen kunnen worden ant woordde zijn EdelAchtbare dat, wanneer er 2 procedeeren het er altijd 1 wint. Spreker is er voor om deze zaak door te zetten en deelt tevens mede, dat het proces tot het einde toe wordt afgewikkeld als het een bedrag van f 1200 zou vorderen. De Voorzitter, ook tevens tot de com missie behoorende, zegt wanneer er 2 per sonen een uitspraak hooren deze toch op verschillende wijze kan worden opgevat. Mr. Bergman begon te verklaren, dat het een zeer debieus geval was, men kan tusschen de regels door beluisteren dat de Raadsman zeer zwak staat. Spreker vroeg of er kans was of de Gemeente het proces zou kunnen winnen, Mr. Bergman acht zulks zeer goed mogelijk en motiveerde dit, door mede te deelen, dat hij eens in een zaak gepleit had en het ook had gewennen, hoewel Mr. Bergman absoluut overtuigd was, dit proces te moeten verliezen, dus een kwade zaak kan ook gewonnen worden. Zijn dat argumenten vraagt de Voorzitter. Tenslotte had de Voorzitier aan den Raads man gevraagd, hoeveel de kosten zouden bedragen indien tot het einde werd door gegaan, waarop hij antwoordde f 1100.— na even gesproken f1150.daarna f1200.en eindelijk f 1250.Wanneer we langer gesproken hadden, zou het bedrag al hooger geworden zijn. Mr. Bergman beschouwt zich zelf als arts, komt men bij hoogere rechtso.ollege's dan worden het echter professor* n, dan kost het weer meer als men procedeertde een vraagt al meer als de ander. Daarna leest de Voorzitter nog eonige beslissingen van den Raad van State, aangaande besluiten in verband met terug werkende kracht, daarbij opmerkende, dat ook dit College zich over 't besluit van den Raad zal uitspreken. Denkt niet, zegt spr., dat het ten gunste van den Raad zal zijn. De Voorzitter stelt voor, om het proces niet door te voeren en zoodanig den Raadsman te berichten. De heer de Jong zegt, dat het voor de gemeente zoo'n groot waagstuk niet is. De heer Buizer is na het bezoek aan den Raadsman zelfs versterkt in de meening, om het proces tot het einde door te voeren. Het gaat er over wie van de 2 de wet aan zijn zijde heeft. Ook is het spr. niet eens met de voorgelezen uitspraken van den Raad van State, deze betreffen het Rijkspersoneel, maar hier staat het an ders. Het is ook, volgens spr., niet in het belang der gemeentefinanciën, dat de Ged. Staten maar doen kunnen wat ze willen. En het wil spreker voorkomen, gezien de wijze waarop dit College getracht heeft de zaak tot een voor hen gunstig einde te brengen, dat zij niet zeer sterk staan. De Voorzitter zegt, dat de heeren zelf maar een conclussie moeten trekken, men moet echter op de dubbeltjes passen. De heer Verschoor zegt, er zijn 61 gemeenten in N.«Br., alleen Almkerk wil het salaris niet betalenwij moeten de kastanjes voor een ander uit het vuur halen, J het is allemaal hoogmoed. Spr. is voor het voorstel van den Burgemeester. Hierna brengt de Voorzitter het voorstel in stemming, 't welk met 6 tegen 4 stem men wordt verworpen. Bij de gebruikelijke rondvraag vraagt de heer de Jong, of er van het bestuur van Alm en Gantel bericht is ontvangen, tot toezegging van f 300,voor den ver bouw van de Almbrug. De Voorzitter antwoordt ontkennend, deze zaak zal worden afgewikkeld. De heer de Jong vraagt, of er reeds eenige overeenkomst is tot stand gebracht met den heer Derksen, betreffende een door deze ingediende rekening voor reparatieën aan het electr. net, want na 4 Juni zou niet meer gecontroleerd kunnen worden, welke werkzaamheden door hem verrricht zijn. De Voorzitter zal ook deze zaak onder zoeken. De heer de Jong acht een spoedige afrekening met de gemeente Werkendam, betreffende het te goed tijdens het dis tributiebedrijf. De Voorzitter zal in deze trachten, een onderhoud te hebben met den Burgemeester van Werkendam. De Heer Dekker informeert hoe het met de oudercommissie aan de O. L. school alhier staat. De Voorzitter zegt, 't bijzonder druk te hebben. Spreker is hier heelemaal met de neus in de boter gevallen, doch de oudercommissie zal wel komen. Ook vraagt de heer Dekker wanneer de O. L. school te Nieuwendijk zal worden opgeheven, en spreekt over de onderwij zeres mej. van Breugelen, die alsdan als 5de leerkracht aan de O. L. School alhier zal geplaatst worden. Zulks is niet in orde, want een 5e leerkracht moet voor zien zijn van een Hoofdacte. Ook wenscht spreker een vaste standplaats voor kermis wagens buiten de gemeente. De Voorzitter zal zijn aandacht aan dit verzoek schenken. De heer Ouwerkerk vraagt, of B. en W. al een voorstel hebben betreffende den cor respondent der Arbeidsbemiddeling. De Voorzitter zegt, dat B. en W. met den correspondent reeds hebben gesproken. Het voornemen is om 1 uur per dag te bepalen, waarop men hem op de secretarie zou kunnen spreken. Deze zaak zal worden afgewerkt. Na eene bespreking van den heer v. d. Wal wordt besloten voor ieder kerkgebouw een gratis lichtpunt aan te leggen. De heer Buizer zegt, zich al lang geër gerd te hebben aan de oude lantaarnpalen op de straat. De heer de Jong zegt, ze staan er net bij als »Almkerk bij nacht« dronken. De Voorzitter zou deze palen door de firma Alberts en Cluft op willen laten ruimen, doch er wordt besloten den ge meente-opzichter een en ander op te dra gen. Ten slotte komt in bespreking den ver koop van het schoolhuis met schoolgebouw te Nieuwendijk. Besloten wordt om bij publieke inschrijving deze gebouwen te verkoopen onder voorwaarde dat het schoolhuis met 1 Mei 4923 kan worden aanvaard. De Burgemeester zal voorloopig dit huis bewonen. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de Voorzitter deze openbare vergadering. Capelle. Dinsdagavond, 46 dezer, om 7 uur hield de Coöperatieve Boerenleen bank te dezer plaatse haar jaarvergadering in de O.L. school in de Nieuwstraat onder voorzitterschap van haar Directeur, den heer Dr. Ph. J. Kohier. De voorzitter opende deze bijeenkomst en heette de talrijk aanwezigen welkom, waarna hij den secretaris verzocht de pre sentielijst voor te lezen en de notulen der vorige vergadering. Hierna werd de heer P. L. F. Treffers als secretaris voor deze algemeene vergadering aangewezen. Alsnu werd verslag uitgebracht van den toestand der vereeniging. De voorzitter deelde daaromtrent mede, dat ook dit jaar de bank weer gunstig had gewerkt. Hij merkte hierbij op, dat we thans een tijd beleven, waarin verschillende banken niet staande kunnen blijven. Het staat te voorzien, dat nog meerdere zullen volgen als gevolg even de malaise ten ge volge van de valutakwesties, enz. Evenwel de Boerenleenbank staat veilig, doordat zij op coöperatieven grondslag be rust, d.w.z. dat elk lid met zijn geheele vermogen aansprakelijk is voor de gelden der Bank, terwijl bovendien winstbejag, waaraan een speculatief karakter ten grond slag ligt ten eenenmale is uitgesloten. En nu wat de belegging betreft, die heeft alleen plaats onder borgstelling, hypotheek en effecten. Voor zoover het hypotheken en effecten betreft wordt er steeds met de meeste oplettendheid toegezien, dat er voldoende overwaarde ter dekking aanwezig is, de 40 pCt. niet beneden gaande. Het overige geld, dat alhier aan de verschillende personen niet kan worden uitgeleend wordt opgezonden naar ds Centrale Bank. Ook deze geldbelegging mag als uiterst soliede beschouwd worden omdat deze hoofdbank haar gelden niet anders mag uitzetten dan op eerste hypotheek en effecten met vol doende overwaarde. Een en ander ge schiedt onder toezicht van Rijkscontróle, omdat de C. B. in geldelijke verbinding staat met de Nederlandsche Bank. Dat velen de soliditeit der Boerenleenbank in onze gemeente al meer en meer gaan ap- precieeren zal het duidelijkste blijken uit de volgende cijfers De totale omzet be droeg het afgeloopen jaar f 449064,34. Aan spaargelden werd ontvangen f 470064,37. Terugbetaald werd aan spaargelden f 428262,35. Aan voorschotten werd uit gegeven f 47675 en terugbetaald f7820. Aan rekening-courant werd uitgegeven f 224244,70 en ontvangen f254458,25. Aan spaargeldrente werd gekweekt f 6083,47 waarvan f 226,64 werd uitbetaald en f 5856,56 bij de spaargelden werd bijge schreven. In rekening-courant werd aan rente ontvangen f 5866,46 en f 84,73 aan provisie, terwijl in loopende rekening aan rente werd uitgegeven f 205.73 en aan provisie f 459,90. Aan voorschotrente werd ontvangen f4732,92 en f24,06 aan pro visie. Thans bedraagt het aantal voorschot ten f 34865.Het bij de C. B, gedepo neerde bedrag bedroeg f402892,40. Het aantal spaarders klom 109455, het aantal voorschotnemers van 35—50, terwyl het aantal rekeningcouranthouders 43 bedroeg. Het aantal leden steeg met 23 en bedroeg 474. De bruto winst be droeg f4326,78, waarvan na aftrek van alle kosten f 648,58 op de reserve kon worden gebracht. Hierna werd overgegaan tot verkiezing van een lid van den Raad van Toezicht en van het Bestuur, waartoe op verzoek der vergadering de aftredende leden J. Michael en G. Dekkers bij acclamatie werden her kozen. Tot nazien der Rekening en balans werden de heeren P. Michael, N. C. van Ommeren een J. v. Pelt aangewezen. Bij monda van eerstgenoemde werd de vergadering medegedeeld, dat alles correct in orde was bevonden. Het salaris van den kassier werd vastgesteld overeenkom stig het advies van den Inspecteur van de C. B., waarna werd overgegaan tot wijzi ging van het huishoudelijk reglement, voor zoover betreft het opnemen van spaargel den. Besloten werd dit bedrag op te voe ren tot f 200.000 en met goedkeuring van den Raad van Toezicht tot f 400.000. Daarna volgde voorlezing van het inspectie- verslag, hetgeen alle reden van tevreden heid gaf, waarop de gebruikelijke-rond vraag volgde. Daar niemand meer daarvan wenschte gebruik te maken werd deze in alle op zichten zoo goed geslaagde vergadering ge sloten. Burgerlijke Stand. HEUSDEN. Geboren: Jacobus Jannis z. v. A. J. Leenhouts en J. J. Hardebol Johanna Adriana, d. v. A. Verhoeven en E. Toepoel. Ondertrouwd: A. F. van Spijk 24 j, en J. Vennings 22 j. Overleden: Hendrikus Elzakkers 44 j. CAPELLE, over de maand April. Geboren: Hendrik z. v. P, v. Over steeg en P. Snijders Johanna Wilhelmina d. v. J. Snijders en J. DonkerslootGerrit Dirk z. v. A. Roomer en A. H. de Bie Teuna Johanna d, v. K. Faro en M. A. SpieringPieternella Elisabeth d. v. P. Taktor en A Kuup. Getrouwd: J. ten Brink 27 j. en en A. A. de Bas 26 j.Chr. v. Peer 25 j. en M. C. Mesch 23 j.H. J. v. d. Beek 23 j. en J. Wagemakers 20 j. BUITENLAND. Een millioen vreemden. Te Berlijn verblijven op het oogenblik ruim één millioen vreemdelingen onder wie 400.000 Russen. De eerste spoorweg op IJsland. De eerste spoorweg op IJsland wordt thans gelegd. Noorsche ingenieurs leggen de 400 K.M. electrische spoorweg Reyk javik-Rangjavellir aan. Als krachtbron dient een groote waterval aan de Sog, waar een centrale gebouwd wordt. Een geheim wapendepot te Berlyn ontdekt. Het »Journaal« verneemt uit Berlijn, dat ambtenaren van de intergeallieerde con trole-commissie Donderdag in een kelder van een aannemer 200 machines hebben ontdekt, welke bestemd waren voor de vervaardiging van oorlogsmunitie en voorts 400.000 ransels, 4000 geweren en een aanzienlijke hoeveelheid kisten met speciale patronen voor de beschieting van tanks. Vermoord tijdens zyn huwelijksreis. De Albaneesche prinsRadomrko Krytzchka bevond zich met zijn Engelsche bruid, een dochter van kolonel Canch-Kavanagh op de huwelijksreis in zijn vaderland. Het jonge paar was van plan daar een deel der witte broodsweken op een familiegoed door te brengen. Onderweg naar het goed werd hun rijtuig aangehouden door een roover, die den koetsier a bout portant doodschoot en daarna zijn revolver op den prins richtte. Deze trachtte den man met een wandel stok neer te slaan hij miste echter, en viel, door een kogel in het hart getroffen, dood in de armen van de bezwijmende bruid. De moordenaar verdween daarop met alle bagage en geld van zijn slacht offers. Hij is tot nu toe nog niet gevonden. Een neger op gruwelyke wijze gelyncht. Een R. B. D. bericht meldt, dat te Daviboro in den Amerikaanschen staat Georgië een 15-jarige neger, gearresteerd wegens moord op een vrouwelijke postbode, op afschuwelijke wijze door de menigte werd gelyncht. Men martelde hem eerst een kwartier boven een langzaam vuur en ondervroeg hem toen over zijn medeplichtige een anderen jongen neger. Een tweedui zend man sterkte menigte ketende den neger daarop aan een boom, stak het vuur opnieuw aan en doorzeefde zijn lichaam met tweehonderd kogels. De menigte ging daarna op zoek naar den medeplichtige. ■O N «s a 2 1 a 35 IJ zerhandel WAALWIJK. KANTOOR VAN Rechtskundig Adviseur, Havenstr. 5 (naby 'tstation) 's-BOSCH. ADVIES en BIJSTAND met betrekking tot processen, strafzaken, faillissement, nalaten schappen, boedelscheiding, voog dij, curateele, echtscheiding, ar beidscontract, enz. Behandeilng van alle voor komende Rechtszaken, zoo wel bij Rechtbank als bij Kanton gerecht, innen van Schuldvor deringen, regeling zaken van debiteuren met hunne schuldei- schers, maken van Contracten, Requesten, enz. enz. Billijke Conditiën. Zondags na 1 uur kantoor gesloten. ONTVANGEN! Aanbevelend, Firma TH, VAN WIJCK- In de van ouds bekende Zaak van W. 112 - HEUSDEN, zijn verkrijgbaar alle soorten fijne sigaren en Sigaretten, van de duurste tot de goedkoopste soorten. Aanbevolen merken: YELASQUES. SENORITAS. CHIC. IDEAL. ROYAL. VUELTA. IMPERATOR. Het Seriemerk KAREL DE STOUTE NESTOR (Vorsten landen Sigaar.) Rookt het merk WEGWIJZERS. Alle soorten fijne sigaretten, een pracht-collectie HOUTEN PIJPEN. naar maat IS BIJ STEEDS VOORRADIG de nieuwste Ook aan hais te ontbieden. Eind 114, nnnt b/d Waterpoort, Pui! Billjjke prjjzen. behalve ZONDAGS. St. Jansstraat 10-12, naby het station, 's-HERTGGENBOSCH Interc. Telef. 436, Drie Trompetterstraat, HEUSDEN bericht, dat hij weder voorhanden heeft: Zalm, Sardines, Ansjovis, Ham en Kip, Tong en Kip, Kalfsleverpastei, Galantine de Veau, Schildpadsoep, London- derrysoep, Tomate-pure, Tomate-saus, Picanten-saus, Madera-saus, Bordelaise-saus, Truffels, Kerry, enz. VERSCHE DRUIVEN. Verder alle soorten Kruidenierswaren en Aanverwante artikelen. BIJVOEGSEL jtietiwstilail 5 H i VOOR Aanbevelend ALS BOVEN. P, Minzaam Aanbevelend.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1922 | | pagina 5