Und van altena S E N O R I O de 10 cents sigaar, Bij dit nr. Behoort een üiiioepl RAAMSDONKSVEER. C. DE KEMP, Rook ons SUCCESMERK, If AGAZXJV Tel. int. 411. Hinihamerstraai 24, 's-BOSCH. i GEWROKEN. Bahlman&'s Klsediag BI BISTI voor eiken, stand. IN GOUD EN ZILVER, Waterpoort, Heusden. Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden, No. 4198. Zaterdag 3 Juni 1922 1 FEUILLETON. Si Correspondentschap Ie Klasse. KEIZER8DIJK F. 81. 912 uur. Reparatie-Inrichting. nmc samengesteld uit de €*d€llsffl tabakken en hoogfijne kwaliteit. Groothandel in sigaren, sigaretten, tabak. H. J. ABBINK. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt f 4.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur ingewacht. miZDEa: BUITENLANDS GH OVERZICHT. Mag men de berichten gelooveri, dan heeft het Duitsche antwoord op de Com missie van Herstel een gunstigen indruk gemaakt. Zeer te verwonderen valt dit niet, omdat minister Hermes van te voren met deze Commissie langdurige besprekin gen heeft gehouden, alvorens hij zijn regeering van advies diende en de leden dezer Commissie zullen hem wel duidelijk bebberi gemaakt wat voor hen aannemelijk was en wat niet. In den Duitschen Rijksdag ontving het antwoord der Duitsche regeering een min der gunstig onthaal. De onafhankelijke socialisten in den Rijksdag verlangen nauwkeurige opheldering omtrent de onderhandelingen van Hermes te Parijs en een voorstel om de kwestie der schadeloosstelling in openbaar debat te behandelen is aangenomen. De besprekingen van Hermes met de Commissie zijn in vele opzichten, gelijk men weet, ook voor de regeering een onaangename verrassing geweest, zoodat men, onmiddellijk na zijn onverhoedschen terugkeer naar Berlijn van een crisis heeft gesproken. De geruchten over een crisis houden ook nu nog aan. Klaarblijkelijk is de Rijksdag zeer verstoord over de behandeling die de volksvertegenwoordiging van de zijde der regeering ondervonden heeft. Men verwijt de regeering dat zij de rijksdagcomraissie voor buitenlandsche zaken tot het eind toe, in het geloof gelaten heeft, dat de concessies aan de Commissie van Herstel afhankelijk zouden blijven van het verkrijgen eener internationale leening. De verontwaardiging is vooral tegen minister Hermes gericht die de regeering in een door L. J. FIKKEE. 4 »Laat ik eens bedaard nadenken,mom pelde Blanche, »Nina moet door deze hoe pels springen, en als ze den sprong mist, kan haar dit het leven kosten. Soülard moet dus iets bedacht hebben, om haar te doen missen. Zou het papier mogelijk steviger zijn, dan goed is Hare vingers gleden voorzichtig over de strak gespannen oppervlakte en nu meende Blanche plotseling een dun, nauwelijks merkbaar rimpeltje in het papier te voelen. Op ieder ander oogenblik zou dit naar alle waarschijnlijkheid hare aandacht ont snapt zijn, doch riu gaf de koorddanseres op deze schijnbaar nietsbeduidende toeval ligheid wel degelijk acht. Voorzichtig volgden hare vingers den rimpel, totdat zij in het midden van den hoepel op een tweeden stieten, die den eersten rechthoe* moeilijk conflict heeft gebracht. Voorloopig is de motie van wantrouwen, welke door de Duitsch-nationalen was voor gesteld, met groote meerderheid verworpen. Alleen de Communisten die nu eenmaal waar zij maar kunnen in de oppositie gaan, en de leden van de Duitsche volkspartij hebben met de Duitsch-nationalen mede- gestemd. Dit wil echter geenszins zeggen, dat de andere, vóór de regeering stem mende partijen, geen wantrouwen koesteren in het beleid van het tegenwoordige ryks- kabinet en geen grieven hebben tegen Hermes. Zij willen de regeering echter niet op ontijdige wijze ten val brengen, en zeker zich niet homogeen verklaren met een actie die door de uiterste rechterzijde wordt opgezet. De Commissie van Herstel heeft be sloten het uitstel der betalingen 21 Maart voorloopig toegestaan, met ingang van 1 Juni te verlengen. Het uitstel zal slechts vervallen als Duitschland in gebreke blijft zijn thans gedane beloften na te komen. Door deze omstandigheden worden de kan sen voor een internationale leening van zelf gunstiger. De »Temps« deelt mee, dat de Fransche regeering, die van Facta een uitnoodiging ontving voor deelneming aan de conferentie in den Haag, nog niet het antwoord heeft voorbereid, want zij zal slechts deelnemen in overeenstemming met het parlement. Frankrijk is geheel vrij om al of niet deel te nemen aan de Haagsche conferentie, het kan de voorwaarden vaststellen, waar van zyn deelneming afhangt en, indien het gaat, de ideeën bepalen, die het zich voor stelt te. steunen. De minister van buiten landsche zaken is thans bezig om nauw keurig de politiek vast te stellen, welke Frankrijk sinds eenige maanden betreffende de Russische kwestie volgt, alsmede be ginselen, die hij verdedigde aangaande de kig kruiste. Een zachte kreet van ont zetting kwam Blanche over de lippen. »0, dat monster 1« riep zij halfluid, »nu begrijp ik alles In het midden van den hoepel waren twee zeer dunne, doch niettemin uiterst dunne draden gespannen, zoo kunstig in het papier verborgen, dat het onmogelijk was, ze van buiten te zien. Wanneer Nina tegen deze draden sprong, zou de kracht, die zij noodig had, om weer op den rug van haar paard te komen, zoo danig gebroken worden, dat zij noodwendig vallen moest. De koorddanseres was doodsbleek gewor den. Eenige oogenblikken stond zij roerloos, met de hoepels in hare hand, tegen den houten staiwand geleund. Plotseling richtte zij zich op in hare oogen fonkelde een onheilspellende, som bere gloed, hare lippen waren opeenge klemd en hare hand hief zij langzaam om hoog. ïSoülard*, sprak zij op halfluiden, plech- tigen toon, »het uur der wrake is eindelijk gekomen. Morgen zal Totti gewroken zijn I* Haastig keerde zij met de hoepels naar de geheime bergplaats terug, legde alles, drie problemen, die te Genua werden be sproken en in Den Haag zullen worden behandeldde Russische schulden, de eigendommen van buitenlanders in Rusland en de credieten voor Rusland. In het Engelsche Lagerhuis legde Chur chill den nadruk op de moeilijkheden, die voortvloeiden uit de overeenkomst van Collins en De Valera. De verkiezingen, indien zij werden gehouden volgens deze overeenkomst, zouden het Iersche volk verhinderen om vrijuit zijn meening te uiten omtrent het verdrag, en het parlement dat ontstaan zou uit deze verkiezingen, zou geen vertegenwoordigend gezag hebben. Indien mannen, die tegen het verdrag zijn in de regeering van Zuid-Ierland worden genomen en weigeren de verklaring van trouw aan het verdrag te teekenen, is het verdrag verbroken. Dan erlangt de regeering des rijks weer vrijheid van handelen, hetzij betreffende de herneming der overgedragen volmachten, hetzij door bezetting van een grondgebied in overeenstemming met de schending van het verdrag. Wij zullen in geen geval toestaan, dat Gevestigd: TELEF. 15. Voor verwisseling van Bank papier en Specie, Discontee ring, Beleening, Bewaar geving, Assignation, enz. is het Kantoor geopend van Nadere inlichtingen verschaft gaarne De Correspondent, zooals zy het gevonden had en gleed als eene schim langs de stallen naar hare kleedkamer. Eenige oogenblikken later kwam zij terug, liep andermaal naar de hoepels en verliet daarop het paarden spel, om zich in allerijl huiswaarts te spoe den, waar Nina haar reeds zat te wachten. »Ge zijt lang weggebleven, Blanche,* sprak de paardrijdster, hare vriendin har telijk omhelzende, »ik begon waarlijk al ongerust te worden.c De koorddanseres zag haar eenige se conden zwygend aan, sloeg toen de armen om haar hals en barste in een krampachtig snikken uit. »Wat scheelt er aan, Blanche vroeg Nina bezorgd. »0, Nina, Nina snikte het meisje, het hoofd aan de borst harer vriendin verber gende. Zij wischte echter even snel de tranen weg, als ze gekomen waren, bedwong met geweld haar snikken en schudde het hoofd. Toen hernam het meisje hare vorige be daardheid en op kouden, vreemdkiinkenden toon zeide zij ïNina, ik was kinderach tig een koorddanseres mag niet schreien. Maar ik dacht aan Totti, Nina, aan mijne van het verdrag wordt afgeweken, noch wat de juiste letterlijke beteekenis betreft, noch wat den oprechten geest er van aangaat. Een kort bericht heeft reeds melding gemaakt van een opstand der Hottentotten in het voormalige Duitsch-Zuid-West-Afrika. De Bondelzwarts-Hottentotten zijn daar op gerukt tot aan de heuvels bij Haib. Van de rebellen zijn 200 a 300 man gewapend terwijl verscheidene honderden ongewapend zijn. Zij wordon aangevoerd door Morris, een bekend agitator, die reeds vroeger door de Duitschers en thans door de Engel- schen als een paria werd beschouwd. Door bergkanormen gebombardeerd en met behulp van vliegtuigen, zijn de stel lingen der Hottentotten gebombardeerd, waardoor zij in groote verwarring werden gebracht. De soldaten uit het protectoraat konden toen ongehinderd oprukken en heb ben thans de positie der kleurlingen vrij wel omsingeld. BUITENLAND. Ter dood veroordeeld. De krijgsraad te Brussel heeft vijf voort vluchtige militairen wegens activistische propaganda in het Duitsche krijgsgevan genenkamp te Kortrijk bij verstek ter dood veroordeeld. Het zijn de sergeants L. De Piijck en F. Van Beveren, de soldaat P. Janssens en de korporaals J. Van Belle en J. Stubbe. De soldaten U, Kayman en E. Van Hoo- ren werden eveneens bij verstek veroor deeld tot resp. levenslangen en tot 20 jaar dwangarbeid. o Zvrare onweders. Bij de zware onweders van den laatsten tijd zijn in het gebied van de Beneden- Elbe 12 boerenhofsteden en verscheidene bijgebouwen door het inslaan van den blik sem vernield. Losgeld cischen. De Portugeesche regeering heeft besloten om den kruiser nVasco di Gama« naar Kaap Bojador te zenden, op de kust van Rio-de-Oro (Afrika), daar de inboorlingen, die van oudsher het vak vau zeeroover uitoefenen, de visscherbark »Emilia« heb ben genomen de bemanning vasthouden en per kop 700 peseta's losgeld eischen. De schietpartijen te Belfast. Het aantal slachtoffers van de schiet partijen, die Woensdag wederom te Belfast plaats hadden, bedraagt 10 dooden en 16 gewonden. Het gepeupel viel verscheidene huizen aan, waarvan er vele tot den grond af brandden. lieve zuster. Vraag mij nu niets meer en onthoud, wat ik u zeggen zal. Luister. Zij bracht haar mond aan het oor van da paardrijdsters en fluisterde »Uwe hoe pels voor vanavond liggen al klaar, Niria ze zijn al geplakt en ikzelf heb ze nagezien.* Nina keek hare vriendin aan en schrikte, toen zij Blanche in de oogen zag, waarin thans een wilde gloed flikkerde. Blanche riep zij uit, j>Blanche, wat deert u Blanche legde haar zacht de hand op den mond. »Vraag mij niets, Nina,* zeide zy terwijl hare lippen trilden, vraag mij niets. Mor gen zult gij alles weten. Morgen, Nina, morgen.* III. Dien avond was er schier geen plaatsje in bet paardenspel, groot genoeg om den voet te plaatsen, onbezet gebleven. Niet alleen waren alle rangen dicht bezet, doch men vergenoegde zich zelfs met een staan- plaatsje, nauwelijks groot genoeg, om niet in zijne ademhaling belemmerd te worden. Letterlijk op elkander gepakt, stonden de Zware onweders. In de laatste dagen hebben in de pro vincie Mecklenburg hevige onweders gewoed, waardoor groote schade werd aangericht. In de omgeving van Neustrelitz heeft de hagel de boom bloesem vernietigd. Te Mütin zijn twee huizen afgebrand, waarbij veel vee in de vlammen omkwam. Te Scbönberg en Bodstadt brandden eveneens huizen af. Te Mustin zijn twee groote boerderijen met de stallen en een groot aantal stuks vee een prooi der vlammen geworden. In Sleeswijk-Holstein hebben zich eveneens zware onweders ont last. Ook in deze provincie werden ver schillende huizen door den bliksem getroffen en in de asch gelegd. Vooral veel vee werd gedood. Uit Keulen wordt gemeld, dat boven de plaats Euchenheim en om geving een vreeselijk onweer heeft gewoed. Hagelsteenen zoo groot als duiveneieren hebben alle veldvruchten en groenten ver nield. Aan de ooftboomen, die veel be loofden, zit blad noch bloesem meer. Groote watermassa's drongen huizen en stallen binnen en richtten een nog niet te berekenen schade aan. In het nabijgelegen Flamersheim vonden twee kinderen in den watervloed den dood. Op vele plaatsen werden de telefoon- en lichtleidingen ge stoord. toeschouwers met ongeduld de verrichtin gen der andere leden van het gezelschap gade te slaan en verbeidden het oogenblik, waarop men het glanspunt der voorstelling zou naderen. Het gerucht had zich namelijk dien middag verspreid, dat mijnheer Soülard des avonds het kunststuk, door Nina vertoond, niet alleen zou nadoen, maar zelfs ver beteren. Hij zou door twee hoepels, op eenigen afstand van elkaar gehouden, tegelijk springen, terwijl Nina eerst door den eenen, vervolgens met een nieuwen sprong door den andere vloog. Iedereen wist reeds, hoe er tusschen deze twee personen een soort van wedstrjjd was ontstaan in het doen van gewaagde toeren en nauwelijks was nu dit nieuws door eenigen opgevangen, of aanstonds werd het van mond tot mond overgebracht en verbreidde het zich binnen weinige uren door de gansche stad. Het publiek stroomde als het ware naar de tent en lang, voor de lichten in het paar denspel ontstoken werden, waren alle ran gen reeds uitverkocht. Slot volgt 1MIEUWSBLAB voor tiet Land on Hgitsdon ei Altena, de Langstraat en Ele BoiimelerwaarEi §i 1

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1922 | | pagina 1