Sprinkhanen. Uit den Kaukasus komen berichten over ontzettende verwoestingen, door wolken sprinkhanen aangericht, die nog steeds in aantal toenemen. Spoorwegengeval. Zes doodeu. Een zeer vreemdsoortig spoorwegongeluk heeft zich volgens de »Msb.« afgespeeld in het gebied van de Dombes, waarbij helaas zes slachtoffers te betreuren zijn. Een goederentrein op de lijn van Bourg naar Bellegarde kreeg een defect, toen de trein zich in een zeer lange tunnel bevond. Over deze tunnel is al dikwijls geklaagd, daar de oritsnapper.de gassen en de stoom bijna geen uitweg kunnen vinden, doordat de tunnel niet op nivenu ligt, maar hellende is en dus de wind gemakkelijk de afge werkt lucht en de dampen kan terughou den. De goederentrein, die de tunnel in reed, kon nog tijdig stoppen, evenwel niet, dan nadat reeds een vrij ernstige schok had plaats gehad. Toen men naar het personeel van den goederentrein ging zoe ken, vond men de zeven spoorwegbeambten allen in bewusteloozen toestand. Men heeft ze onmiddellijk buiten de tunnel gebracht en naar het naastbijzijnde hospitaal ver voerd. Evenwel waren er reeds zes over leden. De eer.ige overlevende is de machinist, maar zijn toestand laat niet toe hem te hooren. liet verdrag van ftapallo. De te Berlijn gevoerde onderhandelingen tot uitbreiding van het verdiag van Rapallo tot de Oekrajine, Georgië en Transkaukasië zijn wegens de verregaande eischer, vooral van de zijde van de Oekrajine, afgebroken. De vertegenwoordiger der Sovjet, Litwinof, heeft de terugreis naar Moskou aanvaard. 52 huizen in 52 dagen. Te Hanworth, nabij Feitham (Middelestx) is door een kleine bouwvereeniging een zeldzaam record geslagen. Zij heeft het namelijk op zich genomen 52 huizen te bouwen in52 dagen. Einde April was er nog weinig vorde ring met het bouwwerk gemaakt, zoodat men toen tot de overtuiging kwam, dat er groote spoed achter het werk gezet moest worden, wilde men bijtijds klaar zyn om op de regeerings-subsidie aanspraak te kunnen maken. Het was haast een hopeloos geval. De huizen moesten namelijk vóór 23 Juni ge reed zijn voor bewoning, zoo de regeering de subsidie wilde verleenen. Een wedloop met den tijd begon. De bouwvereeniging stelde zich in verbinding met een bureau voor woningbouw-adviezen, dat de verantwoording op zich nam om de regeerings-subsidie nog bijtijds te »verdie- nen«. Onmiddellijk werd een contract ge sloten met een bouwonderneming en op 2 Mei werd de arbeid met den uitersten spoed aangevat. In een maand tijds waren 52 huizen opgetrokken en onder de kap gebracht. Daarna begon het »afmaken« der huizen het pleisterwerk en dergelijke en op het oogenblik zijn 40 van de 52 huizen bijna voor bewoning gereed. De volgende week zullen alle huizen zoo goed als voltooid zijn en er is geen twijfel aan dat de huizen op tijd gereed zullen zijn. Vóór 23 Juni zal de wedloop met den tijd gewonnen zijn 52 huizen in 52 dagen. De huizen zijn middenstandswoningen met 2 woonkamers, drie of vier slaapver trekken en zeer veel comfort. eti schrijnen der huid, zonnebrand ontvellingen, j gevoelige of stukgdoopen voeten. Gebruikt Doozen van 30'60en90cê.\ bij Apoih. en drogisten. FA8R. A.MSJMHARDT. ZEIST' BINNENLAND. GROOTE BRAND TE AMSTERDAM. De fabrieken van Werkspoor uitge brand. Woensdagavond heeft een geweldige brand gewoed in de gebouwen van de Nederlandsche fabrieken van Werkspoor. De brandweer met nagenoeg alle be schikbaar bluschmateriaal was ter plaatse. Uitgebiand zijn de modelmakerij, de leer school voor kopergieters, de wagenmakerij de kopergieter ij, de electrische laschwerk- plaats, de magazijnen met modelhout en Diesselmotoren en decontructiewerkplaatsen voor locomotieven. In het Hbld. lezen we nog de volgende bijzonderheden De modelmakerij en de locomotieven- makerij liggen in eikaars verlengde. In beide gebouwen woedde het vuur in alle hevigheid. Een blik® door de geopende deuren maakte den indruk of men was in de ovens van een groote staalgieterij. Het ijzeren geraamte werd gloeiend en als slangen kronkelden de staven naar beneden In het hout van de modellen, waarnaar de machines en de onderdeelen worden gemaakt, vond het vuur voedsel. Het is niet te schatten hoeveel water stralen op de vuurmassa werden gericht, maar des ondanks scheen het geruimen tijd dat zij niet den minsten invloed hadden. Intusschen zagen leden van het personeel van Werkspoornog kans de locomotie- venloods aan de achterzijde enkele malen binnen te dringen en zij slaagden er in drie groote locomotieven, welke in aan bouw waren, naar buiten te trekken. Een locomotief, die nog niet van rade ren was voorzien, moest tusschen de vlam men blijven en kreeg veel schade. Eenige stalen assen konden in veiligheid worden gebracht. In de turburieloods waren in aanbouw en reeds naderden zij de voltooiing de turbines bestemd voor den kruiser »Sumatra«. Enkele uren lang bleven zij aan de hitte van het vuur blootgesteld, en al zal een later onderzoek moeten uitwijzen, of zij nog geheel of gedeeltelijk te gebruiken zullen zijn, vast staat reeds, dat zij ernstig beschadigd zullen zijn. Om half negen woedde het vuur nog over een groote oppervlakte in alle hevig heid, maar toen nam het snel in kracht af en reeds om ongeveer negen uur kon de brandweer constateeren brand meester.* Dat wilde echter riiet zeggen, dat de acti viteit kun verminderen. Enkele slangen werden buiten werking gesteld, maar de drijvende spuiten bleven met volle kracht water geven. Nog geruimen tijd bleef het rooken, maar het vuur werd voortdurend minder. Het was nu mogelijk een blik te werpen over de vernieling. Wat er van te zeggen Een droevig gezicht was de modelmakerij, waar de kostbare modellen werden bewaard, te zien als één smeulende hoop, waaraan geen vorm meer was te bekennen, de locomo- tievenmakerij en de turbinemakerij terug te vinden als een uitgeteerd, uitgemergeld geraamte. Van het kopermagazijn viel nauwelijks iets meer te bespeuren. De schade, welke de brand heeft aan gericht, is nog niet te schatten. Zeker beloopt zij in de tonnen, om niet te zeggen in millioenen. En dan is nog slechts ge dacht aan de directe schade. Maar de indirecte nadoelen zullen misschien nog grooter zijn. De vernielde afdeelingen zullen geruimen tijd niet kunnen werken, wat zeer waar schijnlijk werkloosheid voor een gedeelte van de arbeiders ten gevolge zal hebben. De geheele fabriek is verzekerd, maar dat geeft weinig voor de vernielde houten modellen, welke voor een machinebedrijf een waarde hebben, die moeilijk in geld is te waardeeren. Deze brand is wel een van de zwaarste geweest, die het Amsterdamsche brand weerkorps ooit had te bluss; hen. Tegen den middernacht kon het grootste deel van het brandweermateriaal inrukken. De machines bestemd voor het stoomschip »Buntekoe« en de turbines voor den kruiser »Sumatra« hebben ernstig door het vuur geleden. Tydens die blussching heeft de com mandant, de heer Gordijn het scheen been bezeerd tengevolge van een val, terwijl een tweetal brandwachts lichte kwetsuren opliepen. Een jongen, die bij de blussching assi steerde, liep brandwonden op. De gebouwen zijn op beurspolis verzekerd. Een motorspuit bleef den geheelen nacht achter teneinde de smeulende puirihoopen nat te houden. Naar het N. v. d. D. verneemt dekt assurantie de schade, die ruim een millioen beloopt. Hoeveel werklieden van het 1900 man sterke fabriekspersoneel werkeloos zal worden is nog niet te zeggen. o Kuikens gestolen. Van den landbouwer A. Kleine te Perriis zijn in den afgeloopen nacht ongeveer 100 kuikens gestolen. Boschbranden. Een zware boschbrand ontstond Dins dagmorgen in de bosscher. onder Weert op de eigendommen voorheen vari De Sau- vage, welke aangewakkerd door den wind zich in de richting van de Belgische grens voortbewoog. Dennenbosschen, heide, slag hout en duizenden takkebosschen dienden het vuur tot voedsel. Een groot aantal belanghebbenden, rijks- en gemeentepolitie en anderen trachten het vuur door uitslaan en het ODtsteken van tegenbrand te stuiten. Een landbouwer, die een wagen met f takkebosschen geladen had in een bosch, kon slechts met levensgevaar het paard dat voor den wagen gespannen was redden. De brand duurt nog voort over tien tallen hectaren. Terzelfdertijd ontstond op Noordbrabantscli gebied ook een bosch- en heidebrand, dien men druk bezig was tot staan te brengen. o Een jongeman door den PN.E M - draad gedood. Woensdagmorgen ging de 19-jarige R Teulner, geboortig uit Weenen en woner de te Tilburg, electricien van beroep, met zijn kameraad Berend Oosterhuis, wonende te Winschoten, in opdracht van de firma Van Boxtel te Tilburg den draad van de P.N.E.M, onder Strijp nazien, die wat vaster aange haald zou moeten worden. Zij hadden zelf daartoe den stroom in het transformatie gebouwtje in de Biezenstraat moeten af sluiten. Ter plaatse gekomen, klom Teulner al vast in den paal, waarin hij zich vasthaakte. Oosterhuis keerde zich even om teneinde wat gereedschap te krijgen. Toen hij daarna weer opkeek, zag hij zijn kameraad hangen, die met beide handen den draad gegrepen had. De jongeling was natuurlijk dood. o Een mislukte wraakneming. In de woning van een dame aan den Kleinen Houtweg te Haarlem zijn drie groote spiegelruiten ingegooid. Het vermoe den ligt voor de hand, dat de daders zich in het huis vergist hebben, en dat de wraakneming tegen den burgemeester, den heer C. Maarschalk, die ook aan den Kleinen Houtweg woont, bedoeld was. PLAATSELIJK NIEUWS. Hensden. Vrijdag 26 Mei werd alhier een keuring gehouden tot opneming van merriën in het tuigpaarden-stamboek. Van de 13 aangeboden merriën werden 6 inschryvingswaardig gekeurd nl. de 3-jarige zwarte Gestanie v. Cicero, van J. van den Heuvel te Genderen, de 3-jarige vos Gina v. Caladijri van denzelfden, de 3-jarige zwarte witvoet Gamonde v. Iwan, van Wed. J. Branderhorst te Eethen, de 3-jarige zwarte witvoet Gisera v. Cicero van A. W. Ver hoeven te Herpt, de 3 jarige vos Gienetje v. Caladijn van Gebr. Oerlemans-van der Schans te Drongelen en de 3-jarige donker bruine witvoet Giwanka v Iwan van G. J. W. Branderhouders te Eethen. y Donderdagavond ongeveer half zeven verspreidde zich de treurige mare door onze gemeente„mijnheer Stal ambtenaar ter Secretarie is verdronken." Deze tijding bleek maar al te waar. Met twee vrienden was hij in de rivier, nabij het stoomgemaal te Bern een bad gaan nemen. Geen geoefend zwemmer, en niet op de hoogte met de verradelijke kuilen die zich daar in de rivier bevinden, zonk hij plotseling voor de oogen zijner vrienden in de diepte. De heer de M,, die in zijn nabijheid was, zwom ijlings naar de plaats en greep den drenkeling bij den schouder, kon hem echter niet vasthouden en moest hem in de diepte zien wegzinken, om hem niet meer boven te zien komen. De verslagenheid in de stad en de deel neming met zijn familie is groot. De verdronkene was 30 jaar, woonde bij zijn ouden vader te Drimmelen, kwam 'sMaandag- sraorgens hier ter Secretarie zijn werkzaam heden verrichten en ging meestal Zaterdags middags weer naar Drimmelen terug. Hij was een degelijk, humaan en gedienstig ambte naar, die bij ieder hoog stond aangeschreven, voor jong en oud had hy steeds een vriende lijk woord over. Vrijdagmorgen omstreeks half zeven is zijn lijk opgehaald en naar het Diacones- senhuis alhier vervoerd. Aan het postkantoor Heusden en de daaronder ressorteerende hulppostkantoren werd gedurende de maand Mei 1922 inge legd f 21663.80., terugbetaald f 17232.55, Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 9176. 1 Juni. Op de heden alhier ge houden keuring voor het Militair Certificaat zijn voorloopig goedgekeurd een merrie van W. Rooseboom te Nederhemert, een van Wed. D. van Gen- deren te Well, een van A. W. Verhoeven Jzn. te Herpt, een van Jac. Buis Azn. te Herpt, een van Wed. W. Bleijenberg te Wijk, twee van J. v. d. Heuvel te Genderen, een van Joh. Oerlemans te Genderen, een van C. B. Vos te Wijk, een van O. v. d. Werken te Nederhemert, een van J. C. van Bokhoven te Herpt, drie van J. van Bergeijk Azn. te Wijk. ALMKERK, 1 Juni. Als boven een van J. W. Dibbits te Andel, een van O. Walraven te de Werken en Sleeuwijk (Prikpolder), drie van Abr. de Jong te Almkerk, een van Ant. Staal te Hank Dussen, een van C. A. Koekkoek te Alm kerk, twee van P. A. Vermeulen te Nieuwendijk drie van J. P. Dibbits te Almkerk, twee van J. M. Blarikers te Almkerk, een van G. Millenaar te Andel, een van W. H. A. Millenaarvan Her wijnen te B.-Broek, een van W. Straver Abrzn. te B.-Broek, twee van G. H. Straver te B.-Broek, twee van A, de Lorm te Andel, een van A. v. d. Beek te B.-Broek, een vanWed. R. v. d. Pluim te Hank Dussen, een van L. A. v. Eeten te Andel, een van J. Breure te Werkendam Japesloot. Eerst na afloop van alle keuringen in de verschillende provinciën wordt vastgesteld door de M. C. Gommissie, aan welke merriën het M. C. wordt toegekend. De eigenaars dezer merriën ontvangen daarvan bericht vóór het dekseizoen. Het M. C. wordt telkens voor één jaar toegekend. Almkerk. Dezer dagen behaalde de heer C. G. v. Dijk alhier, op de Interna tionale hondententoonstelling te Dordrecht met zijn Duitsche herder »Seni« een tweede prijs in de jeugd klassen. Naar wij vernemen zal de voorjaars paardenmarkt alhier gehouden worden op Dinsdag 6 Juni a.s.. Besoyen. De ringen van Jongelirige- vereenigingen uit de Prov. Noord Brabant, zullen op 2de Pinksterdag een bondsdag houden in de Ned. Herv. Kerk alhier. Aanvang 10.15 uur v.m. Agenda. 1. Opening. 2. Welkomstwoord door Ds. Kluin. 3. Lezing van Hand. 2. 4. »Christen zijn* in te leiden door Ds. Kluin. 5. Orgel solo door den heer T. ten Hooven. 6. ^Tweeërlei wegen« in te leiden door een lid. 7. Sluiting. Pauze van 12£2 uur. Middagvergadering. Agenda. 1. Opening, Bondslied 2. »Het zendingswerkdoor Ds. Nauta. 3. Orgel solo door T. ten Hooven. 4. »Der jongelingen sieraad* door Ds. Daran. 5. Rondvraag. 6. Sluiting. De begeleiding der te zingen liederen is in handen van den organist den heer R. C. v. d. Hammen, alhier. Een ieder brengt zijn Bondsliederen- bundel mede. Er is bergplaats voor rijwielen. Genderen. In de vergadering vau Ingelanden van het Waterschap »de Polder van Genderen werd een voorstel van eenige ingelanden, om den Genderschen dijk tot aan den Zoutendijk te beharden, verworpen. Aangenomen werd bij aclematie een voor stel van het Dag. Best. van genoemd Water schap om met medewerking der Polders Biesheuvel, Beemden Hakkeveld en Wijk te trachten om met subsidie van Gemeen ten, Provincie en Rijk te verharden tot 't Café »'t Neusje van den Zalm«, zoodat hierdoor een verbindingsweg op Goikum tot stand komt. 't Is te hopen dat in deze reeds lang gevoelde behoefte voorzien wordt. v 't Staat er voor den boer slecht bij, zoowel landbouw als grasgewassen staan over 't algemeen slecht, terwyl de prij zen van vee en melk ontzagelijk zijn ge daald. Verwacht wordt dat de niet kapi taal krachtigen zich bij de a.s. hooigras- verpachtingen zoo zij in dwaasheid en zonder rekenschap zullen pachten, zich een zekere strop zullen aandoen. 's Gravenmoer Dinsdagavond hield de Raad dezer gemeente eene openbare vergadering, waarin alle leden aanwezig waren. Na opening der vergadering en lezing der notulen, doet de Voorzitter mededeeling van eenige ingekomen stukken, waarna de vergadering besluit tot wijziging der gemeente-begrooting over 1921 en 1922; tot het verleenen op diens verzoek van eervol ontslag aan den heer M. J. Rijk mans, als gemeente-geneesheer, met ingang van 15 Juli a.s. tot benoeming als zoodanig, met ingang van dienzelfden datum, als gemeente-ge neesheer den heer Dr. Koert te Utrecht tot vaststelling der keurloonen ingevolge de Vleeschkeuringswet, met ingang van 1 Juni a.s. en tot bepaling der te houden hooigras- verpachting voor gemeente en Armfonds, op Maandag 19 Juni a.s. nam. 2 uur. Alvorens de Voorzitter deze vergadering sluit, volgt nog eene bespreking tot verkoop van bouwterrein aan de haven. Raamsdonksveer. Mej. Boulogne, alhier werd benoemd tot onderwijzeres aan de Chr. School te Loonscheudijk. Naar wij vernemen diende de Afd. Raamsdonk van den CN. W. Bond bij den Raad der gemeente een adres in met het verzoek een ïVloekverbod* in het leven te roepen. De Harmonie >De Eendracht* neemt deel aan het Natonaal Concours te Rotter dam in de le Afdeeling. Sprang. Gedurende de maand Mei werd aan het hulpposlkantoor alhier op 's Rijks postspaarbank belegd f2195,38 en terugbetaald f 3947.43j. Tot hoofd aan de Chr. school alhier is benoemd de heer H. Dijk, hoofd der school te Hoogeveen (Noord). Dinsdagavond viel een koe van zekere M. te Kaatsheuvel in deze gemeente tegen den grond, enkele oogenblikken later was dit prachtige dier dood. De ontboden veearts keurde het vleesch voor de con sumptie geschikt. Mej. P. de Borst, onderwijzeres aan de chr. school alhier, is benoemd voor het vakonderwijs aan de chr. school te Loon- op-Zand. De heer P. de Ligt te Rotterdam heeft zijn benoeming tot onderwijzer aan de chr. school alhier aangenomen. Yeen. Zaterdagmiddag ontstond begin van brand in de woning van v. H. Door toegeschoten hulp wist men met eenige emmers water erger te voorkomen. Waalwijk. Woensdagmorgen j 1. werd onder het voormalige Baardwijk uit het kanaal opgehaald het lijk van J. v. d. B, uit Waalwijk, die sinds enkele dagen ver mist werd. De heer J. Helmsing, onderwijzer aan de Chr. School alhier, is in gelijke betrekking benoemd aan de »Talma «-school te Rotterdam. Waspik. Bij beschikking van den Minister van arbeid is aan J. v. d. Bom en A. Kerst alhier een bouwpremie toege kend van resp. f 1200,en f 800. Van de 36 ingeschrevenen voor de Militie in deze gemeente, zijn er slechts 5 ongeschikt verklaard. Het aantal dienst plichtigen en buitengewoondienstplichtigen der lichting 1922, bedraagt alhier 13 en 2. Burgerlijke Stand. HEUSDEN. Geboren; Jacobus Johannes z. v. A. J. v. d. Griend en Ch. de Laat. Overleden: Goverdina Willemina v. Leeuwen 31 j. echtgen. v. B. v. d. Wetering. GENDEREN. Geboren: Marinus Frederik Willem z. v. C. F. J. Peters en M. de Graaff Jacobus z. v. J. Vos en A. Treffers. Getrouwd: H. van Woudenberg 32 j. met C. J. van der Beek 27 j,C. H. de Brouwer 21 j. met A. P. J. Kevits 21 j. H. Fitters 40 j. met M. A. van den Enden 32 j. Overleden: J. J. van Gorkum 80 j. VEEN, over April. Geboren: Jantje d. v. G. Volk en M. C. TimmermansMaria d. v. I. H. Schreuders en M. Herrewijn Jan z. v. G. Vos en J. van BallegooijenWillem Hen drik z. v. C. Kamerman en C. P. Kozijn. Overleden: K. Bouman 87 j., wedn. v. T. v. Bergeijk A. Vos 77 j., wedn. v. W. Schreuders. 's GRAVENMOER, over April. Geboren: Maria Johanna d. v. A. H. van Gooi en M. Rosenbrand Aantje d. v. W. van Dongen en A. Rosenbrand Maria Pieternella d. v. W. H. Heijblom en G. P. van der PotAntonie Michaël z. v. A. van Gooi en J. W. Heijblom Pieter z. v. J. v. Dongen en P. J. de Geus Maria Johanna d. v. D. van Beek en A. E. van Loon Antje Maaike d. v. E. Rutters en C. Nederveen. Ondertrouwd: G. Schep 31 j. en M, van Dongen 26 j. Gehuwd: J. Blom 27 j. en F. Blanken 27 j. Overleden: D. Nerrings, echtgen. van A. Rosenbrand 58 j. onrust, gejaagdheid,overspanning. Gebruik tlUHHA RDT'S Zenuw-tabletten. [PerkokerTScéiijApolh. en drogisten.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1922 | | pagina 2