Und van altena ounlight^p Uitgever: L« J. VEERMAN, Heusden, No4199. Woensdag 14 Juni 1922 FEUILLETON. YIOLA. J Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur ingewacht. BUITENLANDSCH OVERZICHT. Uit het rapport, dat de internationale bankierscommissie te Parijs aan de Com missie van Herstel heeft overhandigd, blijkt dat de bankiers de zaak van zuiver finantieel standpunt heeft overwogen en tot de con- clussie is gekomen, de beslissing omtrent een internationale leening aan Duitschland uit te stellen, omdat deze slechts dan kans van slagen heeft wanneer de omstandigheden daarvoor gunstig zijn, hetgeen op het oogenblik nog niet het geval wordt geacht. De commissie acht de tegenwoordige hinderpalen die aan het sluiten eener internationale leening in den weg staan niet onoverkomelijk, wanneer onder gun stiger omstandigheden het vraagstuk op nieuw werd onderzocht en zij wil gaarne allen mogelijken steun verschaffen voor een gewaarborgde leening op korten termijn, waardoor het krediet van Duitschland zou worden behoed voor ineenstorting gedurende den tijd der onderhandelingen. Over de Iersche kwestie wordt nog steeds druk onderhandeld. Nu weer hebben Griffith en zyn collega's besprekingen gehad met de Britsche onderteekenaars van het Iersche verdrag, onder wie ook Lloyd George, en de berichten over die onderhandellingen luiden nog hoopvol. De Iersche grondwet zou, zooals zij nu is opgesteld, vereenigbaar zyn met het En- gelsch-Iersche verdrag en met de voor waarden van de Engelsche regeering ten opzichte van het tractaat betreffende de controle der buitenlandsche zaken, de con stitutioneel autoriteit van den Privy Coun cil, den eed van trouw, de positie van den vertegenwoordiger der Kroon in den Vrij staat. Wanneer men het omtrent deze punten eens kon worden, dan zou al veel gewonnen zijn, indien althans de onver- zoenlijken onder de Ieren, die daar nog steeds een sterke partij vormen, zich iets aan grondwettige bepalingen laten gelegen liggen en niet bij hun houding van blinden haat en redelooze onverzoenlijkheid blijven volharden. De stemming is nog alles behalve vrede lievend, want Zaterdag nog zijn er te Belfast weer een aantal gebouwen in brand gestoken, waardoor aanzienlijke schade is veroorzaakt en uit Londonderry komen weer berichten van ongeregeldheden. In Opper-Silezië zijn wederom onlusten Door L. J. FIKKEE. 2) »Jawel, dat zeggen alle jonge meisjes op uwen leeftijd, dat liedje kennen wij al lang,® bracht Vorster hier tegen in, op eenen toon en een gelaat, waaraan hij vruchteloos iets strengs en hards poogde te geven, amaar ik zeg, dat ge veel meer de buitenlucht in en het huis uit moet, Emma. Wij zullen voortaan zorgen, dat ge wat meer beweging neemt, en om te beginnen, zal ik Barend terstond gelasten, het paardje te zadelen en zich gereed te houden, u op een wandelritje te verge zellen. Blijf hier even, ik ben dadelijk terug®. En, zonder het antwoord van zijne doch ter af te wachten, spoedde Vorster zich voort naar het koetshuis, waar hij Barend den rijknecht, druk bezig vond met het poetsen en opwrijven der tuigen. Eerbiedig nam de oude, reeds min of meer grijze dienaar de pet af en het korte pijpje uit den mond, toen zijn meester binnentrad, en wachtte diens bevelen zwij gend af. ïZoo druk in de weer, Barend »Ja, mijnheer, en ik zou om een lief ding willen, dat het nog veel drukker was,® uitgebroken. Een Fransche patrouille kwam te Kö- nigshütte in botsing met een Italiaanschen officier in burgerverschillende andere bur gers trokken partij voor den officier, die ten slotte werd weggevoerd. Kort daarop werden in dezelfde straat andere burgers door de patrouille lastig gevallen. Deze voelde zich ten slotte in het nauw gebracht en schoot uit de vensters op de menigte, waarby een persoon gedood en een ander gewond werd. De staat van beleg is afgekondigd. Zaterdag-voormiddag was er te Beuthen levendig revolver- en geweervuur. Ook het geknetter van machinegeweren en ontplof fen van handgranaten werd gehoord. Vroeg in den voormiddag echter werd het weer rustig. Naar bericht wordt, werden door het vuren in de stad onbetrouwbare ele menten, die de stad wilden binnendringen, verre gehouden. Het huwelijk van Koning Alexander van Servië met prinses Marie van Roemenië is te Belgrado voltrokken. De plechtigheden droegen een half- middeleeuwsch, half-modern karakter. In de stad waren vijftigduizend man troepen samengetrokken. De trouwstoet trok door de hoofdstraten der stad, welke door een dubbele troepen haag waren afgezet en bood een schilder- achtigen aanblik. Schitterend uitgedoschte ruiters reden aan het hoofd van den stoet. Aan den ingang der kathedraal werd het koninklijk bruidspaar door den patriarch in vol ornaat ontvangen, die hen het Testa ment liet kussen, waarop de eigenlijke huwelijksplechtigheid aanving. Nadat de koning en de princes elk een bevestigend antwoord gegeven hadden op de vraag Kiest gij elkaar tot echtgenooten uit eigen vrijen wil werden de ringen gewisseld, waarop de patriarch de handen van bruid en bruidegom in elkaar sloot, ze met een soort sjerp bedekte en ieder der gehuwden de huwelijkskroon op het hoofd plaatste. Daarna liet de patriarch het bruidspaar en de getuigen uit een kelk met wijn drinken dien hij vooraf gezegend had. Vervolgens trokken het bruidspaar en gevolg, voorafgegaan door de bisschoppen, driemalen in processie rond een tafel, waar op het Nieuwe Testament was neergelegd. Ondertusschen zong het koor toepasselijke gezangen. Alsdan ontvingen de koning en zijn ge- gaf Barend ten antwoord, »maar die goede dagen zijn voorby, geloof ik.cc Hoezoo, man »Wel, mijnheer, vroeger was het bijna dag aan dag xBarend, de bruintjes aan spannen,® of ^Barend, de schimmels voor® of Barend, de ponni's zadelen.En dan was er geen mensch meer in zijn nopjes, dan ik, maar tegenwoordig® en Barend schudde mismoedig en ernstig het hoofd neen, de oude Barend kan tegenwoordig zijn plezier wel op. De paarden staan te trappelen in de stallen, en vliegen als dol door de weide de tuigen zouden han gen te schimmelen in de kasten, als ik er de hand niet aan hield. Zelfs Roosje, het prachtigste rijpaardje dat ik ooit gezien heb, doet in den laatsten tijd niets dan luieren, zooals de anderen. Verleden jaar ging de juffer nog bijna dagelijks een rij- toertje in den omtrek doen, maar nu,® en andermaal schudde Barend verdrietig het hoofd »'t is wat te zeggen, 't is wat te zeggen.® *Wij beginnen oud te worden, Barend,® antwoordde Vorster lachend, die zijnen dienaar te lang en te goed kende, om hem zijne vrijmoedige taal euvel te duiden, sen als men oud wordt, zit men liever in het hoekje van den haard dan in een rijtuig of op den rug van een paard. Maar ik kwam juist hier, om je te zeggen, dat mijne dochter heden een wandelritje zal maken, en natuurlijk moet haar leermeester haar vergezellen. Zadel dus Roosje en de malm de gelukwenschen van de ouders der bruid. Beiden verlieten toen de kathedraal en voegden zich bij den bruidsstoet, die juist weer langs de kerk trok. Het enthou siasme in de straten was overweldigend donderend klonk het gejuich uit de dichte menigte op. Ondanks den hevigen plasregen, die ten gevolge van een onweer over de stad neerviel, bleef de massa het jonge paar onvermoeid toejubelen. De nieuwe koningin van Joego-Slavië wierp uit dank baarheid voor die hartelijke begroeting kus handen naar alle kanten. Op het kasteel vonden vervolgens een aantal ceremoniën plaats, behoorende bij de Slavische tradities. Koningin Maria moest over een strook wit linnen heenstappen, die thans den greppel vervangt. De over schrijding daarvan symboliseert den overgang van het oude naar het nieuwe (huwelijks)- leven. Daarna ging ze naar de binnenplaats, nam een zeef, gevuld met graankorrels en suiker, en strooide daaruit handenvol naar alle vier windstreken. Toen ze vervolgens het paleis weer binnenging, bracht ze een brood en een fïesch wijn mee, ten teeken van den rijkdom en de vreugde, die ze het huis van haar echtgenoot binnendroeg. BUITENLAND. De ontpUffing op een Argentynsche rivierboot. Thans wordt uit Buenos-Ayres gemeld, dat 130 menschen het leven hebben ver loren bij de ontploffing aan boord van de stoomboot Villa Franca«, toen ze door Paraguay voer. Ze bevond zich op de Panamarivier en bracht een aantal toeristen naar de Iguassu-watervallen. Er waren meer dan 100 passagiers en naar verluidt waren 100 vaten nafta in bruine merrie en houd je gereed.® De oude rijknecht liet van vreugde het pijpje uit de hand vallen een blijde lach vloog om de lippen en hadde de aanwezig heid van zijnen meestar hem niet weer houden, de goede man zou in een luid en vroolijk »hoerah« zyn uitgebroken thans vergenoegde hij zich met een dof grinni kend geluid te doen hooren, dat het midden hield tusschen brommen en lachen. Nau welijks echter had Vorster het koetshuis verlaten of Barend wierp zijne pet in de hoogte, ving haar weer op en zwaaide haar vervolgens eenige malen om het hoofd, waarna hij met eenen luiden klap meer genoemd voorwerp tegen den grond smakte en in een hartelijk lachen uitbarstte. Na aldus aan zijne vreugde eenigermate te hebben lucht gegeven, ijlde hij naar de stallen, in zichzelven herhaaldelijk mom pelende Eindeljjk, eindelijk I de goede dagen schijnen terug te komen 1® Roosje werd met de uiterste zorg nage zien en gezadeld, en toen na eenigen tijd Emma uit de woning te voorschijn kwam en, met de eene hand het lange, zware rijkleed ophoudend, met de andere het fraaie paardje op den glanzenden hals klopte, toen blonken de oogen van den ouden Ba rend weder als in de gelukkige dagen van vroeger. Geen tien minuten later reed Emma, op eenigen afstand door den trouwen be diende gevolgd, de breede laan in, welke strijd met de voorschriften aan boord ge nomen. Het tooneel van de ontploffing was vier dagreizen stroomopwaarts gelegen en niet meer dan 70 meter van den oever. Een geredde passagier verklaarde, dat de boot vier uren na de ontploffing bleef drijven, maar andere overlevenden zeggen, dat ze binnen vijf minuten zonk. De ontploffing gebeurde, toen passagiers en een deel van de bemanning sliepen en weinigen bereikten slechts den oever. Zij hadden ernstige brandwonden. Vijftig personen, waaronder de kapitein werden gered en het aantal dooden wordt op 130 geraamd. De aanslag op de postspaarbank te Boedapest. Een bedrag van 250.000 kronen geroofd. Tijdens de paniek die ontstond bij de ontploffing in het gebouw van de post spaarbank te Boedapest, zijn de plegers van den aanslag er in geslaagd zich van 250.000 kronen meester te maken. Een Autobus in een ravyn gevallen. Zondag jl. heeft in het Fransche arron dissement Bazas (nabij Bordeaux) een ern stig auto-ongeluk plaats gehad. De autobus van St. Michiel naar Castelnau is n.m. op een hellend gedeelte van den weg omge slagen, en in een ravijn gevallen. Alle reizigers, acht in getal, zijn gewond even als de chauffeur. Eenigen hunner ver- keeren in levensgevaar en moesten onmid- delijk naar het ziekenhuis van Bazas wor den overgebracht. Uit een onderzoek dat door het gerecht is ingesteld is reeds gebleken, dat de chauffeur geen rijbewijs bezat en dat het ongeluk aan zjjne onhandigheid te wijten was. Regenval. Te Brussel en omstreken vielen gewel digen regens. Er is groote schade in de omgeving. Vele straten staan blank. Vele kelderwoningen staan onder. Het Paleis van Justitie staat gelijkvloers vol water. De hongersnood in Rusland. Orient seint uit Moskou Volgens een officieel communique heerscht er nu hon gersnood in 18 gouvernementen, met een bevolking van 16 millioen, die honger lijdt. Volgens de schattingen van het commis sariaat volksvoeding is er in 't geheel 450 millioen pond koren noodig. De Sovjet- naar het uitgestrekte bosch voerde, dat zich achter het fraaie buiten bevond en even eens Vorsters eigendom was. De heerlijke, frissche woudlucht oefende op het meisje al speedig den weldadigen invloed uit, welke den geneesheeren zoo goed bekend is, en het duurde niet lang, of Roosje vloog als een pijl uit den boog vooruit, de laan door, den grooten rijweg dwars over en het dichte geboomte in. Slechts met moeite gelukte het Barend zijne merrie tot den noodigen spoed aan te zetten, teneinde zijne jeugdige meesteres bij te houden. ïGoed zoo, goed zoo,« mompelde de oude dienaar tevreden in zichzelven, »zoo mag ik het nog eens zien Roosje loopt als de wind en de juffer is de beste rijderes uit den ganschen omtrek, dat durf ik tegen iedereen volhouden. Vooruit maarhoe harder, hoe liever In weerwil hiervan gevoelde Barend ech ter tevens iets, dat naar vrees voor eenig onheil zweemde want Roosje in lang niet bereden en overvloedig gevoederd, scheen hem toe wat al te vrij voort te vliegen, en juist meende hij het meisje hiermede in kennis te stellen, toen hij zag, hoe Em ma plotseling de teugels inhield, het paardje op de achterpooten steigerend zich hoog ophief en bijna op hetzelfde oogenblik roerloos staan bleef. xMooi gedaan,® bromde Barend, ïmees- terlijk, op mijn woord I Ik heb mij toch vergistzij heeft Roosje voikomen in hare macht. Maar wat zou er aan de hand regeering brengt hulp aan ongeveer 2£ millioen hongerlijdenden de particuliere organisaties aan 1 millioen, de buitenland sche organisaties aan 8 millioen. In het beste geval moet dus nog worden voorzien in de voeding van 5 millioen menschen, die honger lijden. Mislukte kellnerstaking. Naar de Boedapester bladen melden is er op tweeden Pinksterdag te Boedapest een staking van kellners uitgebroken, welke echter geen stoornis in de bedrijven heeft teweeggebracht, daar er onmiddellijk stu denten bij de hand waren, om de stakers te vervangen. Vierhonderd studenten verleenden daartoe hun diensten, twaalf honderd anderen stonden klaar om bij verdere uitbreiding van de staking in te vallen. Toen de kellners zagen, dat hierdoor de staking op niets zou uitloopen hebben zij den volgenden dag het werk hervat, waarna de werkgevers zich bereid ver klaarden over het collectieve arbeidscontract verder te onderhandelen. Een schrikaanjagende profetes. Uit Johannesburg wordt aan de »Times« gemeld, dat een aantal blanke families uit Vrededorp, een voorstadje van Johannesburg, de vlucht nemen tengevolge van de pro fetieën van een zekere mrs. Johanna Brandt, de vrouw van een bekenden Hollandschen predikant, over een in aantocht zjjnden opstand der inboorlingen. Dezelfde mrs. Brandt, die ten tijde van den Boerenoorlog een werkzaam aandeel heeft gehad in den geheimen dienst te Pretoria, veroorzaakte ook in 1916 eenige beweging door de uitgifte van een boek met visioenen, waarin zij verschrikkelijke opstanden der inboor lingen in Zuid-Afrika voorspelde als voor afgaand aan de wederopstanding van Christus. Zij spreekt thans meetings toe te Vrededorp over hetzelfde thema, met het bovenstaande gevolg. Een voortreffelijk laxeermiddel, waarvan de dosis niet voortdurend verhoogd behoefd te worden, dat zeer zacht werkt en niet heftig purgeert en zich gemakke lijk Iaat innemen, vindt men in Foster's Maagpillen. Prijs f 0.65 per flacon, alom verkrijgbaar. zijn vervolgde hij, ziende, dat Emma aanstalten maakte, om af te stijgen en, omziende, hem wenkte, naderbij te komen. »Er zal toch niets aan het zadel of tuig haperen Onmogelijk, want ik heb alles tot in de kleinste bijzonderheden nagezien.® Onder deze opmerkingen was Barend zijne meesteres genaderd en thans bleek hem, wat haar zoo plotseling had doen stilhouden. Daar, tusschen het dichte geboomte, een weinig ter zijde van het smalle, kronke lende voetpaadje, dat bijna het geheele woud in de breedte doorslingerde, lag een menschelijk wezen uitgestrekt. Het scheen een vrouw te zijn, te oordeelen naar een veelkleurigen mantel van zonderlingen uit- heemschen vorm, die het lichaam bijna geheel bedekte en alleen van het hoofd eenige lange, glinsterend zwarte lokken vrij liet. Naast een klein pakje lag op het gras een speeltuig, eveneens van zon derling maaksel, dat het midden hield tusschen een kleine- en een pedaalharp. Klaarblijkelijk werd dit aan eenen fraai bewerkten, met goud doorstikten riem of band gedragen, want deze was met sierlijk uitgewerkte zilveren gespen aan het in strument bevestigd. ïZie eens, Barend,® fluisterde Emma zich in den zadel overbuigende, om beter te kunnen zien, xdaar ligt een mensch, eene vrouw, naar het my toeschijnt.® Wordt vervolgd,) NIEUWSBLAD vosr lit Lui vu Htislti en Alteia, ie Langstraat en U Bonelerwaard Gekleurde katoenen icliooljurken weicM" men't" best met De Lever* .Zcepmy Vlaardingen

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1922 | | pagina 1