Smette PUROL OVERSPANNING. V en schrijnen der huid, zonnebrand, ontvellingen, I gevoelige of sfcuköeloopen voeten. Gebruikt Doezen van 30'60enSOd\ bijapoth. en drogisten. FABR. A.MIJM HARDT. ZEIST 1 #s - vÉ»- vüf Een strandtragedie. Te Brighton zijn twee jongens een van 13 en een van 12 jaar, op jammerlijke wijze verdronken voor de ontzette oogen van het publiek op strand en boulevard. Een troepje van vijf jongens was aan een balspel bezig in het water nabij de Palace Pier, toen zij te dicht kwamen bij de pij lers van de pier, waaronder groote kuilen in het zand zijn. Voor ze recht wisten wat hun overkwam, zonken ze alle vijf in de diepte weg. Van aile kanten werd hulp geboden, tal van personen sprongen gekleed te water en doken naar de jongens, maar meer dan drie der slachtoffers ki.n men niet redden. Een dezer drie, een 16-jarige knaap, had nog moedige pogingen aangewend om zijn kameraadjes te redden hij werd bewuste loos opgehaald, doch kon bijgebracht worden. De beide lijken werden een paar uur later gevonden. Staking in de steengroeven. Ongeveer 8000 arbeiders in de steen groeven van Noord-Wales hebben het werk gestaakt na het besluit der werkgevers, om de loonen met 17 pence per dag te verminderen en het mislukken der gevoerde onderhandelingen. De arbeiders hadden aangeboden om te werken voor 9 pence minder per dag. Een nieuwe diamantstad. In tegenwoordigheid van ongeveer 12000 delvers is het nieuwe diamantgebied Mozes- berg ingewijd, op ongeveer 60 mijl van Kimberley gelegen. In de stad, die er reeds herrezen is, heerscht groot optimisme. Een „run" op diamantvelden. Een V. D.-bericht meldt uit Johannesburg, dat Vrijdag 20.000 personen een »run« op nieuwe diamantvelden bij Mozesberg op 40 mijl afstands van Kimberley hebben gedaan. Deze »run« zou de grootste zijn, die in de geschiedenis bekend is. Wan ordelijkheden hebben niet plaats gehad, dank zij het regelend optreden der ambte- naren. Deze »run« is waarschijnlijk de laatste, daar de wet op de exploratie zal worden gewijzigd. De toestand in China. Het blijkt nu, dat Li-Yang-hung, de aangewezen president, zich voorbereid heeft om naar Peking te gaan, waar men toe bereidselen gemaakt heeft voor zijn ontvangst. Tung-karig, de minister van financiën, heeft in een interview verklaard, dat hij hoopte van de provincies de opbrengsten te krijgen, die rechtens aan de centrale regeering toekomen. Hij stelde voor alle buiteniandsche leeningen te consolideeren. Voor dit doel zal hij een deel van de komende belastingverhoogingen gebruiken. Verkoop in Londen van Fricsch- Dollaudsch vee uit Zuid-Afrika. Engeland, dat zijn grenzen voor den in voer van vee gesloten houdt, heeft onlangs den invoer van 100 stuks Friesch-Hollandsch vee uit Zuid-Afrika toegestaan, daar gefokt van dieren, die in de jaren 19071914 uit Friesland en Holland naar Zuid-Afrika zijn uitgevoerd. Dit vee is nu, na vier maanden in quarantaine te zijn geweest, Vrijdag in Londen verkocht. Het exterieur van de dieren was goed, maar stellig niet zoo goed als dat van het beste fokvee in Friesland en Holland. De melk-opbrengst was, blijkens de melkstaten, zeer goed. Het vee heeft buitengewoon hooge prijzen opgebracht. Voor een 2-jarige dragende koe, een afstammeling van den Frieschen stier Zwart- hak, werd 4300 guinjes (ongeveer f52.000) betaald. Een anderhalf-jarige stier, een afstamme ling van den Frieschen stier Ceres, bracht ruim f 43.000 op. Een één-jarige stier, ook een afstammeling van Ceres, ruim f 46.000. Voor een één-jarigen stier, een afstamme ling van Alva (uit Friesch bloed gefokt op de Zuidhollandsehe eilanden,) werd ongeveer f 30.000 betaald. Een stier, nog geen jaar oud, ook een afstammeling van Alva, bracht t 42 000 op. Een stiertje, geboren 26 November 1921, eveneens een afstammeling van Alva, ruim f19.000. Ook voor een pink, een afstammeling van Ceres, werd f 19.000 betaald. Een kalf, geboren 21 Januari j.l. uit Friesch bloed, f21.000. Een stierkalf, op 2 December geboren uit Friesch bloed, ruim f15 000. Een kalf, geboren 21 April, f 8400. Een kalfje, pas geboren, een afstammeling van Zwarthak, f 1900, Een detective van 10 jaar. Sedert geruimen tijd maakte vrouw Elze Bruck te Pankouw (bij Berlijn) haar werk ervan om kinderen, die door moeder werden uitgestuurd om boodschappen te doen, op listige wijze het hun meegegeven geld of het gekochte afhandig te maken. Dezer dagen is zij, zegt het Hbld.,door de flinkheid van een van haar slachtoffertjes in handen der politie gevallen. Een tienjarig knaapje was door zijn moeder uitgezonden om voor 30 000 M. verschillende benoodigdheden uit een naburigen winkel te halen. Van deze waren wist Else zich meester te maken. Toen de jongen be merkte, dat hij bedrogen was, ging hij niet alleen dadelijk het geval bij de politie aan geven, maar ging het mannetje ook zelf kordaat op stap om de bedriegster te vinden. Twee dagen lang liep hij tot 's avonds laat door de straten tot hij de gezochte ontmoette en aan de politie kon aanwijzen. Dit succes van den kleinen detective had tengevolge, dat de politie nog bovendien de hand kon leggen op een groot deel der waren, en dit de moeder kon teruggeven. De beschieting van Samsuen. Het bombardement van Samsoen door de Grieksche vloot heeft 82 slachtoffers ge maakt en brand veroorzaakt in het depot der »Standard Oil City«. Een communique van Grieksche zijde deelt verder mede, dat de gemeentelijke gebouwen, de haven, de douane-emplacementen, het hoofdbureau van politie en de opslagloodsen na een beschie ting van twee uur verwoest zijn. Bloedige onlusten te Triëst. Naar gemeld wordt, zouden tijdens de huwelijksfeesten van Koning Alexander van Zuid-Slavië te Triëst bloedige onlusten heb ben plaats gehad. Legionnairen uit Fiume zouden zich meester gemaakt hebben van het Transatlantische stoomschip Argentinacc dat op het punt stond naar New-York te vertrekken. Instituut voor ooriogsinvalieden. In een Fransch instituut voor oorlogs- invalieden weigerde de portier dezer dagen een blinde man te brengen naar een bepaalde kamer. Daarop bood een oudachtig heer in burgerkleeren zijn diensten aan. Toen hij zpn menschlievenden plicht vervuld had, vroeg hij den portier, waarom die niet had willen helpen. »Ik had geen tijd«, was, volgens de »Cri de Paris«, het norsche antwoord. Als ik tijd kon vinden, moest u dat ook kunnen«, antwoordde de burger. »Ik ben maarschalk Focha. O Uitbreiding der ondergrondsche spoorwegen. Te Londen begint men aan de uitbrei ding der ondergrondsche spoorwegen, waar door 20 000 man werk zullen vinden. Het geheel zal het aardige sommetje kosten van 6 millioen pond sterling. Bovendien zal eerstdaags begonnen wor den met de electrificatie van de South Eastern en Chatham Railway, hetgeen 6J millioen zal kosten. Storm te New York. Een hevige storm teisterde Zondagmid dag een deel van New York en van New Yersey. Het aantal dooden wordt op vijftig geschat. De schade bedraagt duizenden dollars. De meeste slachtoffers zijn gedood tengevolge van verdrinking ter hoogte Cety Island, waar vacantiegangers in bootjes op de rivier opluchting voor de hitte zochten. Vijf personen zijn gedood en dertig gewond door het ineenstorten van het »groote rad«, waardoor de inzittenden in de Long-Island- Sound vielen. binnenland. Eind verdronken. Te Roermond is het 4-jarige zoontje van den arbeider F. in de Roer verdronken. Geheime distilleerdery. De Haarlemsche recherche heeft in samen werking met de Rijksrecherche in de boerderij van H. in den Waarderpolder (Haarlemmerliede) een geheime distilleerderij ontdekt. De geheele inventaris, distilleer- inrichting, met bijbehooren, aanwezige ge stookte alcohol benevens een auto zijn in beslag genomen. Proces-verbaal is opgemaakt. Overspanning heeft zeer vaak tot ge volg verschillende stoornissen optreden, zoo als slapeloosheid, prikkelbaarheid, Kiespijn koorts, gejaagdheid, examenvrees enz., de eenige afdoende bestrijding bereikt U door gebruik van Freco's Zenawtabletten. Per koker 60 cent. Verkrijgbaar bij Apoth. en Drogist. Heidebrand te Stiphout. Sedert Donderdagmorgen woedde een zware heidebrand onder de gemeenten Stip hout, Lieshout en Neunen. Honderden hectaren heide zijn verbrand. De flinke regen van Zaterdagnacht is er eindelijk in geslaagd, de voortwoeke rende vlammen te dooven. fluim 60.000 eieren bedorven. Vrijdagmorgen werd den secretaris van de Gezondheidscommissie te Verilo door een expediteursfirma aldaar bericht, dat op hare terreinen zich reeds gedurende een viertal weken een groote partij eieren be vond, bestemd voor Duitschland, welke we gens een geschil met den geadresseerde, niet kon worden afgeleverd en wellicht geheel zou bedorven zijn. Bij onderzoek bleek, dat 16 kisten eieren, ieder wegende pl.m. 100 K G. en bevat tende in totaal ruim 60.000 stuks, totaal bedorven waren en een vreeselijken stank verspreidden. In overleg met den burgemeester werd toen besloten deze partijen voor het ge bruik af te keuren en met kisten en al, in den oven van het slachthuis te verbran den, wat dan ook is geschied. »N V. C.« Opheffing van garnizoenen. In verband met de voortschrijding van de reorganisatie van de landmacht, zullen de volgende plaatsen op 1 Juli 1922 als garnizoen worden opgeheven Doesburg, Gouda, Hoorn, Leeuwarden, Roermond, Zulphen. Op 1 September 1922 zullen als zoo danig worden opgeheven Brielle, Geertruidenberg, Hellevoetssluis. Muiden, Schoonhoven, Willemstad, Zwolle, o Door een dryfriem gegrepen. Bij het smeren der machine is te Even kamp de molenaar J. Klenker door een drijfriem gegrepen en doodgeslagen. mislukte oplichterij. Zaterdagochtend vervoegde zich iemand aan het hoofddirectiekantoor van »Het Witte Kruiscc te Amsterdam om op een Witte Kruis«-briefje zijn aandeel te ont vangen van de f 100.000, die op zijn nummer was gevallen. De chef van het kantoor kreeg het vermoeden, dat hier van vervalsching sprake moest zijn, al was dit dan met meesterhand geschied. Zijn vermoeden bleek juist. Men had nummer 2867 keurig in het gelukkige nummer 2897 omgewerkt. De zaak is in handen van de justitie. Uit de sigarenindustrie. Verleden week hebben bijna alle sigarenfabrikanten in Roosendaal bericht ontvangen, dat hun fabrieken, in verband met de nieuwe Tabakswet, waren afgekeurd en hun de vereischte bedrijfsvergunning geweigerd werd. De fabrieken zijn dientengevolge stop gezet en een groot aantal sigarenmakers is werkloos. De droogte. Langs den provincialen weg van Putten naar Hoogerheide staan prachtige, zware beuken, die alle door de droogte dreigen te sterven. Men zal er, meldt de »Tel.«, reeds 90 moeten vellen. De thuiskomst der Koninklijke familie. De ^Batavier V«, waarmee de Kon. familie op reis is, wordt 2 Juli te Rot terdam terug verwacht. By het zwemmen verdronken. Te Heinkenszand waren Vrijdagmiddag twee jongens aan het zwemmen, toen plotse ling de 19-jarige C. K. in de diepte ver dween. De andere jongen kon niet vol doende zwemmen om hem te redden, en K. verdronk. o Bliksem ingeslagen. Te Buggenum is door het inslaan van den bliksem, de windgraanmolen van den heer B. afgebrand. Verzekering dekt de schade. BEKENDMAKING. SCHOU WVOERING! BURGEMEESTER en WETHOUDERS van H e u s d e n, brengen ter openbare kennis, dat op Zaterdag 24 Jnni a s. des namiddags pl.m. 6 uur schouw zal worden gevoerd over straten en goten in deze gemeente, zullende deze alsdan behoorlijk moeten zijn gereinigd en van gras en onkruid gezuiverd, op straffe bij de algemeene politieverordening bepaald. Heusden, 13 Juni 1922. Burgemeester en Wethouders, voornoemd, H. J. van Eggelen. De Wethouder, Van Everdingen. plaat¥ëlÏjk"nieuws7~™ Heusden. Vrijdagavond had het aan gekondigde orgelconcert plaats in de Ned. Herv. Kerk, door den heer A. Alt te Bolsward, met medewerking van de zan geres mej. W. de Bordes te Hilversum. De heer Alt is hier een oude bekende, men weet, als hij aan het klavier zit, dat men dan iets extra's krijgt te hooren. Niet zonder reden, dat de muziekminnaars wederom van verre kwamen opdagen, om te genieten van de heerlijke toonen, die deze meester aan het orgel weet te ont lokken. Mej. de Bordes zong de sopraan-solo. Zij beschikt over een buitengewoon lief, zacht en vol geluid, dat het geheele kerk gebouw vulde. Met gezang 4, dat bijzon der lieflijk en plechtig langs de kerkgewel ven klonk, werd de avond begonnen. Vooral de Aria uit de »Messias« van Handel maakte diepen indruk op de aanwezigen, getuige de stilte en de aandacht waarmede een en ander werd aangehoord. Ook in de Arioso uit de »Messias« gaf de zangeres blijk van groot talent en wekte zij zeer hooge verwachtingen voor de toekomst. Zoowel in de Aria »de Pfingscantate* als de Aria uit de »Mattheus Passions werden met heel veel gevoel ten gehoore gebracht en met stipte correctheid uitgevoerd. De zeer zware stukken kon Mej. de Bordes ten vollle beheerschen, die summa sum marum over een schitterend talent beschikt. Op uitnoodiging van den Vrijheids bond, afd. Heusden, hield Jhr. R. de Muralt, Lid der 2e Kamer, Zaterdagavond in de Buitensocieteit alhier eene politieke lezing voor een flink bezette zaal. De heer Uhl, Voorzitter der afdeeling, heette de aanwezigen welkom, waarna Jhr. de Muralt het woord verkreeg. In een van het begin tot het einde boeiende rede van ongeveer 3 uur zette de heer de Muralt het standpunt van den Vrijheidsbond uiteen. Van de gegeven gelegenheid tot het voeren van debat werd geen gebruik gemaakt. Andel. Tot leden van het stembureau zijn benoemd de heeren J. G. Schouten en C. Yerwijs en tot voorzitter de heer G, Millenaar. Tot plaatsvervangende leden de overige raadsleden. Voor de uitvoering der vleeschkeu- ringswet is deze gemeente aangesloten aan het Centrum gemeente Almkerk. y Door den Raad der gemeente werd in zijne vergadering besloten een tedrag van f 390 per jaar beschikbaar te stellen ter verkrijging eener vroedvrouw voor deze gemeente. Sedert 1 Juni is het vertrek der eerste post naar Woudrichem (in verband met verandering in den treinenloop) 15 minuten vervroegd. De werkplaats van den heer v. O. voor fabricatie van sigaren, welke binnen zijne woning was, is afgekeurd en zal ge noemde fabrikant tot bouwen eener nieuwe werkplaats moeten overgaan. Almkerk. Op de te Waalwijk gehouden premiekeuring werd de 3-jarige merrie »Emma« v. d. Heer J Blankers alhier een premie toegekend van f 30. Nu de Verbouwing der Sluis a. d. Straatweg te Nieuwendijk (Gem. Almkerk) reeds in vollen gang is moeten verschillende voer- en motorrijtuigen teleurgesteld terug- keeren en tevens door het afdammen van den »Boezem« hebben de bewoners v. d. Nieuwendijk en Kille slecht drinkwater, het is dan ook te hopen dat de plaatselijke autoriteiten spoedig maatregelen zullen treffen omtrent dezen noodtoestand. Naar wij vernemen is tot Comman dant der Burgerwacht alhier benoemd de Ed.Achtb. Heer J. W. Egberts, Burgemeester dezer gemeente. Beneden Langstraat. De stand van het hooigras is zeer slecht. Het wordt dan aanvankelijk ook nog duurder ver pacht dan twee jaren geleden. Er wordt gerekend dat er tegen f 40 f 50 per 500 K.G. op struik wordt gepacht Capelle. Als een bewijs van trouw schoolbezoek kan worden medegedeeld, dat sinds 1915 in de O. L. school in de Nieuw- straat alhier geen ongeoorloofd schoolverzuim heeft plaats gehad. A.s. Zondagmiddag zal in de Ned. Herv. Gem. alhier geen dienst worden ge houden. 's Gravenmoer. De WelEerw. Heer Ds. H. G. de Jonge, te Dordrecht, die tegen 1 October a.s. zijn emeritaat heeft gevraagd, is voornemens zich metterwoon alhier te vestigen en alsdan de pastorie der Geref. Kerk te betrekken. De Heer C. Beunis heeft ontslag genomen als secretaris der afdeeling van het Groene Kruis, terwijl de heer C. Dek kers tijdelijk dit secretariaat zal waarne men. Raamsdonksveer. Marktbericht Tarwe f 14.14.25; Haver f 14, f 14,50; Rogge f 14.50 f 14.75. Bij de gehouden verpachting van hooigras van het Kroondomein Zaterdag jl. werd van f 35 tot f 45 geboden per 500 K.G. op struik. Tot lid en tevens Voorzitter van het bestuur van de Waag »Gemeentebe- lang« werd gekozen den heer J. R. van Wageningen. De jongen P. H. viel van een steenen paaltje en kwam zoodanig te vallen dat hij zijn arm brak. Naar wij vernamen zal de WelEd, Gestr. Heer Kater, directeur van het Post kantoor alhier, eerlang onze gemeente ver laten, doordat hij dit kantoor met dat te Koevorden verwisselt, Zaterdag kwamen weder eenige Weensche kinderen op 't Veer aan ten einde alhier eenigen tijd liefdevol verpleegd te worden. De Waspiksche Harmonie bracht Zondagavond den heer N. Snijders, directeur der Veersche Harmopie, een serenade.J

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1922 | | pagina 2