Bij dit nr. üetioort m inept, DE KEMP, Waterpoort, Heusden. RAAMSDONKSVEER. Rook ons SUCCESMERK, SENORSO de 10 cents sigaar, voor elkoa stand. Und van altena Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 4200. Zaterdaq 17 Juni 1922 Reparatie-Inrichting. Correspondentschap Ie Klasse. KEIZERSDIJK F. 81. 912 uur. H. J. ABBINK. samengesteld uit de edelste tabakken en hoogfijne kwaliteit. If AGAZZJH Til. i&t. 412. «y w w nsi) Hinthamerstraat 24, 's-BOSCH. Groothandel in sigaren, sigaretten, tabak. FEUILLETON. VIOLA» IN GOUD EN ZILVER, Bablmm's BI BEITS ©©mimeHSM. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur ingewacht. □tpn~ 3MEZ9E zmsnjmz BUITENLANDSCH OVERZICHT. Donderdagmiddag zijn in het Vredespaleis in Den Haag de voorioopige besprekingen begonnen, die de inleiding vormen tot de eigenlijke conferentie die pas 26 Juni a.s. begint. Namens de regeering heeft onzen Minister van Buitenlandsche Zaken de dele gate's verwelkomt. Van 15 tot 20 dezer aldus werd te Genua bepaald zullen de mogend heden, die aan de conferentie deelnemen, met uitzondering van Rusland, met elkaar overleggen hoe de verhouding tegenover de Sovjet-regeering zal zijn en hoe de com missie zal worden samengesteld, die op 26 Juni de Russische commissie zal ontmoeten, ter bespreking van de Russische schulden, den particulieren eigendom en de kredieten. Zes dagen vóór dien eigenlijken offïci- eelen aanvang der conferentie zullen de namen van de leden der commissie aan de Russen worden medegedeeld, die dan ook van hun kant de samenstelling hunner commissie mededeelen. Men verwacht dat de niet-Russische commissie, welke in deze officieuze voor ioopige bijeenkomst jnoet worden samen gesteld, bestaan zal uit elf gedelegeerden. Vijf landen zullen daarin hun eigen ver tegenwoordiger hebben, namelijk Engeland, Frankrijk, Italië, België en Japan. De overige zes gedelegeerden zullen de andere geallieerde en geassocieerde regeeringen en de neutrale staten vertegenwoordigen. Door L. J. FIKKEE. S) Barend wierp eene blik op den mantel, trok de zware wenkbrauwen even op en antwoordde op minachtenden toon, terwijl hy met het hoofd een afwerende beweging maakte ïO, ik zie het al, juffer, dat is eene landloopster, eene vrouw, die muziek maakt op dat vreemde ding, met die koor den erop daar zingt ze bij, en zoo trekt ze van de eene plaats naar de andere. Gisteren, toen ik - voor mijnheer tiaar de stad moest, heb ik baar op de markt ge zien, en het volk verdrong zich om haar, want ze maakte werkelijk leven genoeg. Men vertelde mij, dat ze heel uit Italië kwam en te voet dien weg had afgelegd. Ze spreekt tamelijk goed Hollandsch en moet aan de menschen gevraagd hebben, waar ergens Rozendal lag. Welnu, hier is ze in Rozendal, en mij dunkt, ze zal nu verder haren weg ook wel vinden. Met deze woorden trachtte Barend het meisje tot voortgaan te bewegen doch hij had juist hierdoor Emma's medelijden nog des te meer opgewekt, en instede van haren weg te vervolgen, sprong zij vlug uit het zadel, wierp Barend de teugels toe en trad naar de nog steeds onbeweeglijk nederlig- Deze commissie moet dan met de Rus sische het geheele Russische vraagstuk en de Sovjet-voorstellen onderzoeken, terwijl het aan de regeeringen der vertegenwoor digde landen blijft overgelaten definitieve besluiten te nemen naar aanleiding van de rapporten hunner deskundige geleerden. De deelneming van Frankrijk aan de Don derdag begonnen officieuze besprekingen, zegt dus nog niets en de Fransche delegatie, voor wier verblijf in Den Haag de Fransche kamer nog een crediet moet beschikbaar stellen, waarover eerst in het paleis Bour bon wordt gedebatteerd, kan zich nog altijd terugtrekken uit de commissie, welke de definitieve en officieele besprekingen met de Russische delegatie moet voeren, De toestand in het verarmde Oostenrijk en te Weenen in 't bijzonder, wordt hoe langer hoe hachelijker. De crisis is een katastrofe geworden. De plotselinge scherpe daling van den kronenkoers heeft een paniek veroorzaakt op de Weensche beurs en onder de be volking. De winkeliers houden hun zaken gesloten omdat 2ij geen lust hebben te ver» koopen tegen kronen die steeds meer in gende gedaante. ïWat doet gij, juffer riep Barend verschrikt uit, toen hij zag, hoe Emma voorzichtig den mantel ophief, ter plaatse, waar het hoofd lag, »wees toch voorzichtig; het mocht eene tooverkol zijn. Ik heb meermalen gehoord, dat zulke Hij hield het woord binnen, dat hem op de lippen zweefde, toen hij den ernstigen, bijna treffenden blik zag, dien het jonge meisje op hem wierp en prevelde iets, dat op eene verontschuldiging geleek. Zacht lichtte Emma den mantel op, en nu aanschouwden beiden het hoofd eener beeldschoone vrouw, wier ravenzwart haar in lange, zware lokken hare schouders ge heel omhulde. De oogen, waarboven zich fraai geteekende, als gepenseelde wenk brauwen vertoonden, waren gesloten de blanke, bijna doorschijnende handen hielden een klein, keurig bewerkt doosje omklemd, en aan de linkerhand fonkelde een prach tige ring met een diamant van zeldzame grootte en zuiverheid. Het gelaat was marmerbleek en de lippen zaten vast op elkander gesloten, Zoools zij daar terneder lag, had men haar voor een schoon lijk kunnen houden, en werkelijk meende Ba rend dan ook, dat die vrouw dood was. Hij deelde zijn vermoeden fluisterend aan Emma mede, doch het meisje schudde het hoofd, knielde bij de vreemde vrouw neder en legde hare vingers zacht op den pols van de schoone zwerfster. »Zij leeft,® sprak Emma zacht na eenige waarde dalen en dreigen binnenkort, evenals de Russische roebels niets meer waard te zullen zijn, of wanneer zij al verkoopen tegen buitensporige prijzen die tot fanta stische hoogte gestegen zijn en die de arme bevolking radeloos maken. In de laatste maanden zijn de kosten voor noodzakelijk levensonderhoud nog met 71 pCt. gestegen, In de »Arbeiter Zeitung® te Weenen publiceert het bestuur der soc. democratische partij van Weenen, met verwijzing naar de zware economische crisis een oproep voor de deelneming in massa van het ar beidende volk aan vergaderingen op a.s. Vrijdagavond, waarin de eischen der ar beiders aan de regeering gesteld zullen worden. Aan de vergaderingen zal een motie worden voorgelegd, waarin wordt gezegd Het gevaar voor het uitbreken van een stemming van wanhoop by de arbeiders nadert. De vergadering maakt de regee ring, de werkgevers en de burgerlijke par tijen er met nadruk opmerkzaam op, dat de toestand der groote massa onverdraaglijk is geworden, dat haar geduld ten einde is en dat alle vermaningen van de leiders tot bezonnenheid ten slotte dreigen af te stuiten op de vertwijfeling der arbeiders, wanneer riiet ten spoedigste een einde wordt ge maakt aan de daling van den geldkoers. Sedert anderhalf jaar, zoo heet het verder in de motie, houdt de Entente ons met onvervulde beloften van credieten aan het lijntje. Kan en wil de wereld ons niet helpen, dan kan zy ons ook niet verhin deren in Duitschland hulp te zoeken. De ar beiders zijn bereid om, zoo de tegenwoor dige onderhandelingen voor een crediet mis lukken, den strijd voor een economische aansluiting bij Duitschland op te nemen. De »Mbs.® meldt nog: De regeering onderhandelt met den Bi it- schen fiancieelen controleur Young, wien het ambt van financieel dictator over Oosten rijk is aangeboden, hetgeen hij geweigerd heeft aan te nemen. Alle partijleiders, ook die der soc.dem. oppositie, hebben zich naar den bondskan selier begeven om zich te laten inlichten over de voorgenomen maatregelen der regeering. Allerlei tegenstrijdige berichten doen de ronde. Men spreekt van het uitvaardigen van een moratorium voor buitenlandsche betalingen van een verbod van devisen- termijnhandel, van een verscherping der oogenblikken, misschien slaapt zij of, wat ik |eer geloof, is zij hier in zwijm geval len. In ieder geval kan zij onze hulp noodig hebben Dit zeggende, vatte zij de terneder lig gende vrouw bij de hand en schudde die zacht, om haar te wekken, doch de vreem de verroerde zich niet, en Emma voelde tevens, hoe die hand kil als van een doode was. »Zij is bewusteloos,® fluisterde het meisje den bediende toe, »en het zou onbarm hartig, ja onmenschelijk zijn, haar in dien toestand te laten liggen, geheel alleen en zonder eenige huip, temidden van dit bosch. Rijd daarom zoo snel mogelijk naar het dorp, Barend, en haal eenige menschen om haar naar de herberg »Het gekroonde hert® te brengen. De waard is een oude koetsier van mijn vader hij kent ons dus goed en zal op mijne aanbeveling goed voor deze arme vrouw zorgen, totdat zij in staat is, weder haars weegs te gaan. Haast je dus; ik zal zoolang bij haar blijven® Gaarne had Barend eenige tegenwerping gemaakt, want hoewel medelijdend van aard, ging het hem als de meeste weinig ontwikkelde lieden hij koesterde eene niet te overwinnen afkeer voor al, wat uit den vreemde kwam en beschouwde allen, die niet tot zijn landaard behoorden, eenvou dig als heidenen en ongeloovige verloren wezens, die van God noch zijn gebod wis ten en niet beter verdienden, dan als hon den te worden behandeld. devisen-verordening, enz. Bij al deze geruchten kan als feit worden gevoegd, dat de regeering aan den natio- nalen raad een in details uitgewerkt finan cieel program zal voorleggen, dat onmid dellijk kracht van wet zal moeten krijgen. De regeering overweegt het instellen van een. financieel comité voor volkswelvaart, of van een economisch parlement, dat zal worden samengesteld uit bevoegde persoon lijkheden uit de werkgeverswereld, de vakvereenigingen, den landbouw en de beambten. In elk geval heeft de Oostenrijksche crisis haar hoogtepunt bereikt en het schijnt, dat eindelijk alle nationale krachten worden vereenigd om de dreigende crisis af te wenden. In Italiaansche diplomatieke kringen gaat het gerucht, dat een nieuwe beweging ten voordeele van het herstel der Habsburgers Gevestigd: TELEF. 15. Voor verwisseling van Bank papier en Specie, Discontee ring, Beleening, Bewaar geving, Assignatie», enz. is het Kantoor geopend van Nadere inlichtingen verschaft gaarne De Correspondent, Doch hij waagde het niet, andermaal zijne opmerkingen, ten beste te geven, en zijne merrie weder bestijgende, zette hij het dier in galop en reed heen in de rich ting van het dorp. Inmiddels hield Emma het oog op de nog altijd roerloos nedei liggende vrouw ge richt en beschouwde met aandacht die bleeke, doch schoone gelaatstrekken. »Zij is geen gewone landloopster,® dacht het meisje bij zichzelve, adaar ziet zij in het geheel niet naar uit, "en ook hare rijke kleeding, hoewel hier en daar een weinig gehavend, weerspreken deze veronderstelling. Welk een rijkdom van prachtige lokken welke kostbare oorsieraden draagt zij, en hoe blank en zacht zijn hare handen Neen, dat is geen ellendige bedelares, die vrouw is van geene geringe of lage afkomst.® Thans viel haar oog op het muziekin strument, zij trad daarop toe en onwille keurig bracht zij met de vingers eenige snaren in beweging. Zij brachten som bere, zwaarmoedig klinkende tonen voort, en toen Emma als het ware verschrikt terug trad en opnieuw hare blikken naar de vreemde vrouw richtte, zag zij, hoe deze zich even bewoog en daarna flauw met de hand om zich heen tastte. Toen ontsnapte een zware zucht hare borst, en langzaam zich uitrekkend als iemand, die uit een diepen slaap ontwaakt, sloeg zij de oogen op en zocht naar de plaats, van waar die tonen waren gekomen. Het leed bijna geen twijfel, of de klank van het i Hongarije op het punt staat uit te brei Po jaré en graaf Sforza, de Italiaansche gezant te Parijs, hebben hierover reeds een gesprek gevoerd, en besloten werd, dat bij een dergelijke gebeurtenis de Fransche en Italiaansche vertegenwoordigers in Oosten rijk en Hongarije dezelfde gedragslijn zouden volgen. BUITENLAND. Bij de debatten over de begrooting van buitenlandsche zaken in België, zeide de minister van buitenlandsche zaken, dat België verder moet meewerken aan de bevestiging en de handhaving der Entente, die veroorloofde den oorlog te winnen. Indien critiek geoefend mocht worden op Frankrijk en Engeland, dan moet die gematigd en verstandig zijn. Overeen komsten moeten worden gesloten tusschen de volken der Ententede Fransch-Bel- gische militaire overeenkomst is er een van, zij is uitsluitend defensief. De regeering houdt ook tevens haar oogmerk gericht op een definitieve Engelsch-Belgische entente. Onfeilbaar zal er ook een toenadering zijn tot onze buren in het Noorden niets nieuws is daaromtrent nog te zeggen, maar niets wijst er ook op, dat wij niet zouden wenschen, dat het eens zoover zal komen. o Massa-vergiftiging. In het dorp Pierre Laye (dep. Seine-et- Oise) zijn 200 inwoners onder vergiftigings verschijnselen ziek geworden na 't eten van gebakjes, afkomstig van één en den speeltuig had haar uil hare bezwijming doen ontwaken. »Hoe gaat het, goede vrouw?® vroeg Emma, op zachten toon, terwijl zij de vreemde aanzag, agevoelt ge u in staat op te staan De vrouw vestigde hare groote, donkere oogen eenige seconden zwijgend op het jonge meisje, streek de lange haren naar achteren en zag toen, zich halverwegen oprichtend, rondom zich. »Ik vond u hier liggen,® vervolgde Emma vriendelyk, toen de vreemde haar andermaal zwijgend aanstaarde, en daar ik meende, dat gij wel eenige hulp zoudt noodig hebben, als gij ontwaaktet, heb ik mijnen bediende naar het dorp gezonden, om daarvoor te zorgen en ben zelve hier bij u gebleven. Kan ik u ergens mede helpen, zeg het dan gerust.® Nog altijd bleef de andere zwijgen en hield de zwarte oogen onafgebroken op Emma gevestigd toen streek zij haastig met de hand langs het voorhoofd en sprak in een vreemden tongvalïlk was moe en ziek, en ik kon niet verder. Hier ben ik neergevallen. Ik dacht, dat ik sterven zou.® »Zij blikte naar het heerlijke groen, naar de heldere, zonnige lucht en vervolgde toen zachtïSterven, nu ik bijna aan het eind mijner reis was Sterven nu ik hem bijna toeroepen kon*Hier ben ik (Wordt vervolgd,) NIEUWSBLAD uir kit Land vu Heosisn m Altmje Lansstrast ei Ie Buiilirvim 8 CÏÏBA

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1922 | | pagina 1