Examenvrees zelfden banketbakker. Vijf der vergiftigden zijn reeds gestorven, terwijl van vijf anderen herstel is uitgesloten. De bakker, die de vergiftigde waar ge leverd heeft, staat bekend als iemand, die steeds uitstekende grondstoffen gebruikt. De man woont reeds 17 jaar in het dorp. De zaak is door de justitie in onderzoek genomen. Politieke arrestaties in Transvaal. Men meldt uit Pretoria: Yijf vooraan staande nationalisten, waaronder de secre taris der nationalistische partij in Transvaal, die tevens lid is van den provincialen raad en uitgever van het blad «Ons Vaderlands, en generaal Pienaar zijn gearresteerd onder beschuldiging van hoog verraad. Yerregeude wedrennen in Engeland. De wedrennen te Ascott, welke elk jaar zulk een briliante gebeurtenis voor de groote wereld te Londen zijn, zijn jammerlijk verregend. De koning en de koninklijke familie waren in groot gala tegenwoordig, terwijl de vrouwelijke wereld de fijnste toiletten droeg, zooals dit gebruikelijk is in de Ascotweek. Toen kwam er een gewel dige bui opzetten, die de prachtige toiletten en parasols tot een verschrikkelijke bespot ting maakte. Men herinnert zich niet, ooit zulk een Ascott te hebben meegemaakt. BINNENLAND. Haagsche conferentie. Bij de opening der Haagsche conferentie heeft de Minister van Buitenlaridsche Zaken, Jhr. mr. van Karnebeek, een rede gehouden waarna verschillende gedelegeerden de Nederlandsche regeering dank brachten, voor de door haar bestemde gastvrijheid, be beste wenschen uitspraken voor het werk der conferentie. Vervolgens ging de conferentie over tot de verkiezing van een president. Er bleek volkomen overstemming te bestaan om Jhr. van Karnebeek uit te noodigen, zich defini tief te belasten met de functie van President der inleidende overkomst, welke positie hij tot nu toe slechts voorloopig had bekleed. Jhr. van Karnebeek heeft de benoeming aangenomen. Duitsche dienstboden. Te Bergambacht zijn reeds 13 meisjes uit Duitschland als boerendienstbode in be trekking. Volgens de Duitsche bladen moeten er in Den Haag 3000 Duitsche dienstboden zijn en in Amsterdam 5000 I Brand in een telefoonbureau. Dinsdagavond heeft in Den Haag een hevige binnenbrand gewoed op den zolder van het gebouw der gemeente-telefoon. De zolder is geheel uitgebrand door het krachtig optreden van de brandweer werd uitbreiding voorkomen. De telefoondienst ondervindt geen vertraging. o Tragisch. Toen de vrouw van den mijnwerker G. te Spekholzerheide, moeder van vier kinderen haar woning verliet, viel zij achterover en was onmiddellijk een lijk. Haar man, ge tuige van dezen plotselingen dood, kreeg een aanval van krankzinnigheid en moest naar het hospitaal worden gebracht. o Onweder. Tydens een hevig onweder werden te Spijck zeven werklieden door den bliksem getroffen. Van twee hunner verschroeiden de kleederen aan het lichaam. Niemand werd gedood. Een zekere Pauwels kreeg ernstige kneuzingen en moest naar het ziekenhuis te Arnhem worden vervoerd. Acht fabrieken in brand. Uit Hulst meldt men aan de »Tijd«, dat door het inslaan van den bliksem even over de grens te Stekene een achttal vlas fabrieken in de vlammen zijn opgegaan. De vuurgloed was uren ver te zien. De verspreide hitte was ontzettend. Daar niets verzekerd is, is de schade reusachtig. De fabrieken waren gevuld met af te werken vlas. Aanvaring op zee. In de Vulcaanhaven te Vlaardingen is in ballast van Duinkerken binnen gekomen het s.s. Florapark, kapt. W. Swart welke rapporteerde op de Noordzee in aanvaring te zijn geweest met een Belgisch vaartuig H. 73 uit Heyst, welks scheepje is gezonken. De opvarenden zijn gered, hoewel één der geredden aan boord is overleden n.l. de 23 jarige Jan Couwijzer. Brans Rosier weer geknipt. De politie te Hilversum heeft Frans Rosier, die daar onder den naam Fransen woonde, gearresteerd en op transport gesteld naar Arasterdam, onder verdenking, een zijner kennissen, waarmee hij in de strafgevangenis te Leeuwarden vriendschap had aangeknoopt voor een bedrag van f 300 te hebben opgelicht. o Heidebrand. Te Stiphout (Noord-Brabant) is een op pervlakte van ongeveer 150 H.A. heide, behoorende bij het kasteel Croy, door brand vernield. o—- 't Begint al Door de Rijksambtenaren te Enschedé zijn bij een winkelier aldaar eenige duizenden sigaren en sigaretten in beslag genomen, welke niet waren opgegeven voor het be talen der belasting 1 Overreden. Te Zaandam is een 5-jarig meisje van den heer D. dat uit een steeg de straat wilde oversteken en struikelde, overreden door de auto van den heer Verkade. Zij is aan de gevolgen overleden. De chauffeur reed kalm. 500 arbeiders gestaakt. Te Tilburg hebben de arbeiders in de bouwvakken wegens een loongeschil het werk gestaakt. De staking omvat ongeveer 500 arbeiders. Door den bliksem gedood. Te Odoorn zijn de vrouw en twee kinderen van H. B. door den bliksem gedood. Particuliere postbezorging Als protest tegen het regeeririgsbesluit «Afschaffing der Zondagspostbestelling op het platteland,heeft de te Dreischor op Schouwen, bestaande Landbouwvereeniging iemand aangesteld, die des Zondags de post stukken op het hulpkantoor laat afhalen en deze bij de leden aan huis bezorgd. is het best te bestryden door Freco's Zenuwtabletten, welke onrust, gejaagdheid, spreekvrees, slapenloosheid enz. absolut doen verdwijnen. Per koker kosten deze 60 cent. Verkrijgb, bij Apoth. en Drogist. PLAATSELIJK NIEUWS. Heusden. Ter gemeente-secretarie is als volontaire aangesteld Mej. M. de Gaaij uit Nederhemert. Het circus Reusz heeft onze ge meente weder verlaten. Gedurende de drie avonden is door ge noemd circus uitstekend werk geleverd. Bijzonder viel de werkzaamheden van de accrobaten in den smaak, terwijl ook op het gebied van paarden-dressuur sterke staaltjes werden vertoond. De Directeur van het postkantoor te Heusden brengt den afzenders van brieven met geldswaarde gericht aan het Rijkspaspoortenkantoor in herinnering dat dergelijke stukken ingevolge de Postwet behooren te worden aangeteekend. Werkendam. Door het centraal stem bureau is in de vacature, ontstaan door het bedanken van den heer H. Bogers (lib.), de heer T. de Klerk benoemd tot lid van den Raad. De heer B. Eibergen alhier heeft met goed gevolg examen afgelegd voor het diploma Boekhouden. Mej. K. A. van ter Tooien is de vorige week aan de Rijks-universiteit te Leiden geslaagd voor het candidaats-examen in de klassieke letteren. De heer J. Andree alhier legde met goed gevolg het examen af voor candidaat gemeente-secretaris. Thans is alhier definitief opgericht een afdeeling van den Vrijheidsbond. Andel. Woensdagavond had in café Bouman een Vergadering plaats van melk veehouders om te komen, tot oprichting van een vereeniging. Een 3-tal bestuurs leden van de afdeeling Woudrichem waren, daartoe uitgenoodigd, ter vergadering aan wezig en gaven inlichtingen aangaande het doel en de werkwijze van hun organisatie. Ook hier was men spoedig overtuigd dat alleen door samenwerking in het melkvee- houdersbedrijf verbetering te brengen zou zijn, zoodat een vereeniging werd opgericht met aanvankelijk 16 leden. Tot bestuurs leden werden gekozen de heeren W. Kramer, J. W. Dib' its en A, de Lorm, J. v. W. alhier werd door W. O. moedwillig zoodanig met een schop geslagen, dat, behalve eenige losse tanden, nog een gapende wond werd toegebracht, welke door den dokter werd gehecht. Van het ge beurde werd bij de politie aangifte gedaan. Door de muziekvereen. «Andei's Fanfarezal worden deelgenomen aan het op 31 Augustus te houden concours te Tricht en wel in de 2de afdeeling, terwijl op hetzelfde concours de Gem. Christ. Zangvereen. «Heb dan de Waarheid en den Vrede liefin de 3de afdeeling zal meedingen. Door eenige jongelui uit deze ge meente werden, ten bate der muziekvereen., gelden ingezameld voor aankoop van nieuwe instumenten er. werd een bedrag van f203.812 aan genoemde vereen, ter hand gesteld. Almkerk. Op de j.l. gehouden ver gadering der Chr.-Hist. Kiesvereen. alhier, werden als Bestuursleden gekozen de heerenA. Z. Snoek, Joh. de Witt, G. Dekker, A. Burghout, J. Snoek, C. de Boer Cz. en R. P. de Joode. De collecte gehouden voor de Zending in de Ned. Herv. Kerk alhier, bracht op f 48. Naar wij vernemen zal de Zang- vereen. «Oefening kweekt KunsU te Nieuwendijk (gem. Almkerk) deel nemen aan het Groot Nationaal Concours te Tricht, 't welk gehouden zal worden op 31 Aug. en 1 September a.s. Dinnen Veiling 13 6 '22 12 uur. Kruisbessen 20 ct. per K G. Doperwten 1825 Peulen 25 29 Asperges 35 39 Sjalotten 9 Aardbeien 1719 Rabarber Sla 1IJ Krop. Genderen. Een veehouder alhier heeft 'twee koeien ongeveer een jaar geleden in normale conditie en voor den marktprijs gekocht, thans weer verkocht, ook in normale conditie en aan de marktprijs van den dag, doch ontving f 1050 (zegge duizend en vijfig gulden) minder voor die twee koeien dan hij er voor gegeven had. Wel een bewijs welke reusachtige verliezen in de veehoudery worden geleden. 's Gravenmoer. Het onderzoek der verlofgangers uit deze gemeente, lichting 1916, zal op 27 dezer te Raamsdonk plaats hebben. Herpt. Dinsdag had alhier eene alge- meene vergadering plaats van stemgerechtig de ingelanden van het Waterschap Herpt en het Herptsche Veld. Aan de orde was het verkiezen van een bestuurslid in de vacature ontstaan door het overlyden van Iz. Adr. J. Buijs. De uitslag was dat werden uitgebracht 182 stemmen. Hiervan bekwam A. Buijs Jz. 92 stemmen en A J. Buijs Thz. 89 stemmen en 1 van on waarde, zoodat is gekozen de heer A. Buijs Jz., die verklaarde zyne benoeming aan te nemen. X. Nieuwendijk. De Pinkstercollecte voor de Zending gehouden in de Geret. Kerk alhier heeft opgebracht f 449.44, A.s. Zondag hoopt in de Geref. Kerk alhier op te treden Ds. Nieboer van 's Gravendeel. Oudendijk. Door den heer A. v. Vugt Azn. alhier werden dezer dagen de eerste nieuwe aardappelen gerooid. De prijzen der oude aardappelen zijn de laatste dagen sterk gedaald. Door het bestuur der melkveehouders- vereeniging alhier werden dezer dagen met de fa. v. d. Bergh te Rotterdam besprekingen gehouden, om hun melk op vetgehalte te leveren. Foederoijen. Naar de Ned. Herv. Gem. alhier is beroepen Ds. C. Veltenaar, te Asperen. Raamsdonksveer. Een zoontje van Van Strien viel in de haven, werd echter gelukkig door K. al zwemmende gered. Bij den landbouwer L. moest een koe, die in een sloot geraakte, afgemaakt worden, terwijl van den landbouwer W. Z. een paard in den modder stikte. Bij van Z. ontstond er een schoor steenbrand. Gelukkig wisten toegesnelde buren die te blusschen en werd alzoo erger voorkomen. Naar wij vernemen wordt eerlang de alhier bestaande Rijksschippersbeurs op geheven. Schitterend behaalde de Biljard- meester C. de Regt bij zijn voorstelling waarbij hij 400 caramboles op de 500 voor gaf de overwinning. Zijn tegenpartij be haalde slechts 47 caramboles. Door de gemeente circuleert bij ver schillende ingezetenen een lijst ter verkrijging van handteekeningen, verklarende in te stemmen met een adres aan den Raad der gemeente gericht om de kermis af te schaffen. Bij de verpachting van hooigras van de polders de Kuren en Oranje-polder wer den zeer hooge prijzen bedongen, nl. van 280 tot 340 gld. per H.A. «De Vredesduif« hield een wed vlucht uit Corbeil, De duiven werden om 8.20 losgelaten de eerste kwam om 4.3 aan. De prijzen werden als volgt behaald 4 e en 3e L. v. Diem 2e 4e en 6e W. v. Dongen 5e C. Hommel. Sprang;. De gehouden Pinkstercollecte heeft bij de Ger. kerk alhier, c.a. f 35. opgebracht. Heden Zaterdagavond zal vanwege het ziekenfonds verbonden aan de afd. «Patrimoniuma een ledenvergadering ge houden worden. De agenda vermeld be- stuursmededeelingen en de benoeming van een penningmeester vacture J. C. de Roon. Veen. Woensdag 21 Juni hoopt ds. Roelofsen van Zeist, 's avonds om half zeven (O.T.) voor de Ger. Gem. alhier op te treden. Van de wed. Clement werd dezer dagen weer een kalf door miltvuur aange tast. Voorwaar een gevoelige schadepost. A.s. Zaterdag 24 Juni hoopt de heer Hagen in de zaal van den heer Jon ker Js avonds ten 8 ure (Z.T.) een lezing te houden voor de Herv. (Ger.) Staatspartij. Tot directeur van de fanfare «Wil- he!miria« alhier is benoemd de WelEd. Heer P. van den Akker van 's Hertogen bosch. Wijk. Zaterdagvoormiddag werd alhier een spoedeischende Raadsvergadering ge houden, waarvan wij tot onzen spijt geen bericht ontvingen, zoodat wy geen volledig verslag kunnen geven. Met den Voorzitter waren alle leden tegenwoordig. Met algemeene stemmen werd tot onder wijzer aan de school te Wijk benoemd de heer Schuiling en tot de tijdelijk onderwijzer aan dezelfde schoil de heer de Reus. De eerste met ingang van 12Juni en de tweede met ingang van 15 Juni. Heden Vrijdagavond en Zaterdag avond, zal door de Directie van het Circus Ruesz eenige voorstellingen worden gegeven. Wij kunnen een bezoek ten zeerste aanbevelen. (Zie advertentie). Waspik. De Vereeniging tot bevorde ring van Christelijk Volksonderwijs, alhier, ontving de Koninklijke goedkeuring, op de door haar ingezonden plannen voor den bouw van een byzondere school. Daar de gemeenteraad reeds vroeger in beginsel besloten heeft zijne medewerking te ver- leenen, zal spoedig tot aanbesteding kunnen worden overgegaan. De prijs der boter is hier met 20 cent per pond verhoogd en gebracht op f 1.30. Vergadering van den Raad der gemeente NEDERHEMERT op Maandag 12 Juni n.m. half vier. VoorzitterEdelAchtb, Heer C. W. van Ommeren. Aanwezig alle leden. De Voorzitter opent de vergadering met gebed, leest de notulen der vorige ver gadering, die zonder aanmerkingen worden goedgekeurd. Aan de orde is Toestemming verkoop huisje wed. H. Valck. In het koopcontract is indertijd de bepaling opgenomen, dat het huisje in geen geval verkocht mag worden buiten de uit drukkelijke toestemming der gemeente Nederhemert. B. en W. stellen voor toestemming tot verkoop te verleenen. De heer de Gaaij wenscht de bepaling te maken dat de helft van de opbrengst aan de Diaconie, die de wed. Valck onder houd, moet worden afgedragen. De heer Bakker zegt dat het naar zijne meening de bedoeling was, dat het huisje aan iemand in Nederhemert verkocht zou worden en de kooper daarbij door de ge meente zou worden geholpen. De Voorzitter antwoordt hierop dat dit ook de bedoeling is. De kooper heeft een bedrag van f150.gevraagd. De heer de Gaay zou in het Raadsbesluit het bedrag genoemd willen zien, waarmede de gemeente den kooper wil helpen, mocht later moeilijkheid ontstaan bij sterfgeval, dan behoort de gemeente-ontvanger gedekt te zijn. De heer v. d. Vliet zegt dat het wel vreemd schijnt, dat de gemeente iemand helpt om een huis te koopen, doch doet zij dit niet, dan krijgt zij toch voor het gezin te zorgen. Hierop wordt met algemeene stemmen besloten, de gevraagde verkoop vergunning te verleenen en het bedrag waarmede de kooper door de gemeente zal worden ge holpen, bepaald op f 150. Benoeming gemeente secretaris. B. en W. bevelen hiervoor aan, de heeren A. v. d. Kolk, no. 1 A. Vos, no. 2. De heer Bakker vraagt of de Burgemeester niet secretaris kan zijn, waarop de Voorzitter ontkennend antwoordt, de Commissaris der Koningin is daarvoor niet te vinden. Tevens deelt deze mede dat de benoeming niet voor één jaar doch voor vast zal geschieden. De heer A. v. d. Kolk wordt hierop met algemeene stemmen gekozen. Benoeming onderwijzeres, De Voorzitter deelt mede, dat zich 9 sollicitanten hebben aangemeld, nummer 10 kwam te laat, waarvan zich twee hebben teruggetrokken zoodat er 7 over blijven. B. en W. hebben op de voordracht ge plaatst No. 1. Mej. Haverkamp, Zaltbommel, tijdelijk onderwijzeres aan de Noordzijde No. 2. Mej. v. Bruggen, Tilburg No. 3. Mej. Buitenhuis, Doetinchem. Da heer Schoolopziener heeft deze voor dracht goedgekeurd, onder aanbeveling van nummer één. Mej. Haverkamp wordt hierop met al gemeene stemmen benoemd. Bij de rondvraag zegt de heer Hobo, dat hij eerst van plan was veel te zeggen, doch gedachtig aan de spreuk «Eendracht maakt Macht« zal hij thans niet vee! zeg gen en geen tweedracht verwekken. Alleen heeft de heer v, d. Vliet in de vorige vergadering gezegd, dat spr. partijdig was en hij zou gaarne vernemen, wanneer en waarin hij partijdig is geweest. De heer v. d. Vliet zegt, dat de heer Hobo reeds in de tweede vergadering persé partijdig was bij de benoeming van A. v. d. Leij, toen het ging tusschen dezen en zijn vader, de handelwijze van den heer Hobo was toen partijdig. De heer Hobo zegt, als de Burgemeester de notulen van die vergadering wil nazien, dat dan uit die not. niets van partijdigheid zal blijken en hij voor de ambachtslui in het algemeen is opgekomen, dan zal tevens blijken, dat de samenstellers der voordracht meer partijdig waren dan spreker. De heer v. d. Vliet heeft zijn vader een onderkruiper genoemd en aangezien spr. altijd is geleerd «eert uw vader en uwe moeders, wil hij daartegen opkomen. De heer v. d. Vliet blijft er bij, dat de heer Hobo partijdig was ten opzichte van zijn vaderhij zelf heeft zijn bloedverwanten in den Raad nooit voorgetrokken en wat het woord «onderkruipers betreft, dit is het eerst gebruikt door v. d. Leij. Spr. heeft dezen toen gelijk gegeven en gezegd, dat dit zoo was. De heer De Gaaij meent, dat de vader van den heer Hobo niet had moeten aan bieden om het goedkooper te doen, dat was verkeerd. De heer Hobo zegt, er niets onbillijks in te vinden dat ook andere ambachts lieden, dan zijn vader, werk van de ge meente wordt opgedragen. De heer Bakker zegt, in een vorige ver gadering te hebben gevraagd, hoeveel proces sen verbaal er zijn opgemaakt in 1921 dit is spr. thans bekend. Indien de Voorzitter daartegen geen bezwaar heeft, zou hij thans willen mededeelen hoeveel er dit zijn ge weest. De Voorzitter verklaart, hiertegen geen bezwaar te hebben. Bakker. In 1921 zijn opgemaakt 47 verbalen, waarvan pl, m. 20 wegens het zitten in het gras op Hemelvaartsdag van jonge paartjes, bij zeer warm weder, wegens gebrek aan banken. Mogelijk hebben wij zoo iets in onze jeugd ook wel gedaan. De resteerende verbalen zijn voor verschillende feiten, als rijden per fiets zonder licht, het leiden van vee over verboden voetpaden, en zegge één wegens dronkenschap van iemand uit een andere gemeente. Dan zou ik den heer v. d. Vliet willen vragen, in welk opzicht de heer Baylé abuis heeft gehad. v. d. Vliet. Ik heb van den heer Baylé niets onbehoorlijks gezegd. Bakker. Als men zegt, dat het niet tegenvalt, en men maar doorrijdt als men de leidsels uit de handen geeft, vind ik dat nu niet behoorlijk. v. d. Vliet. Ik zal mij hierover ver dedigen als mij dat gelegen komt, ik wil daarover tegen u geen uitlegging geven. Bakker. Dan schei ik er over uit. Maar u heeft gezegd, de heer Baylé heeft wel eens meer abuis, laatst ontving hij f 200 te veel van den gem. ontvanger, en had acht dagen noodig om dit te erkennen, wilt u mij dit nader toelichten v. d. d. Vliet. Dat wil ik niet dat is genoeg bekend. Bakker. Ook ik heb dit bij den gem.- ontv. en op het gemeentehuis onderzocht, men mag maar niet zeggen wat men wil. Mij is gebleken dat de heer Baylé op 11 Febr, 1921 een mandaat ontving van den Burgemeester van f 936.welk bedrag

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1922 | | pagina 2