voor kt Land van flensden en iltena, de Langstraat en de Bommelerwaard. in. 4200. Zaterdag l? Jtinl Vitrages, Allovernets, Ondergordijnen, Afgepaste linnen gordijnen, Waschechte Wollen Peluche Tafelkleeden, Beddentijken, Overtrekken, Gebloemd meubelkatoen. Vlaamsch linnen Zwaar gestreept linnen voor Marquizen en Zonneschermen. Prima Hospitaaldoek f 1.45 en f 1.95 BEHOORENDE BIJ HET MATIGHEID, opgewektheid, frissche lucht, geregelde ge woonten, de noodige rust en slaap, lichaams beweging en een zorgzame leefwijze is wat de natuur vraagt om uw lichaam in goede conditie, uw nieren gezond, en uw gestel vrij van urinezuur te houden. Hebt gij er ooit aan gedacht, dat uw pijn in den rug, hoofdpijn, urinekwalen en waterzuchtige zwellingen een gevolg kunnen zijn van uw leefwijze Te zwaar eten, het voortdurend gebruik van alcohol, te veel rooken, het zich te weinig beschermen tegen het klimaat, on matigheid, en het te weinig zoeken van gezonde ontspanning en rust, zullen onge twijfeld de nieren mettertijd verzwakken. En dan komt de last. Rugpijn, hoofdpijn, urinestoornissen, waterzuchtige zwellingen, niergruis, en dui zeligheid zijn verschijnselen van te veel urinezuur in het bloed en er bestaat gevaar voor nier- en blaasontsteking en ongenees lijke nierziekten. Matig eerst die verkeerde gewoonten en sta dan de verzwakte nieren bij door een degelijke kuur met Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Deze werken niet op de ingewan den, doch zijn een betrouwbaar en veilig niergeneesmiddel onder alle omstandigheden. De echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen, voorzien van de handteekening van James Foster op het etiket, zijn verkrijgbaar bij alle bekende drogisten k f 1.75 per doos. Verslag der openbare vergadering van den Raad der Gemeente Andel, gehouden Dinsdag 6 Juni 1922, vm. 11 uur. Op een na alle leden waren tegenwoor dig, de heer van Houwelingen afwezig. Op de gebruikelijke wijze opent de voorz de vergadering, waarna de Secr. de notulen der vorige vergadering leest, welke onver anderd worden goedgekeurd. Punt 1. Vleeschkeuringswet. Alvorens de artikelen der vleeschkeurings wet worden voorgelezen, geeft de Voorzitter enkele voorlichtingen. Spreker zegt, dat het in de bedoeling van Ged. Staten ligt, om verschillende gemeenten onder een centraal te brengen en Almkerk aan te wijzen als centraal punt, daar Almkerk het middelpunt is. De bedoeling is om Dussen, Woudrichem, Rijswijk, Giessen en Andel daarbij te nemen, en onder een verordening te brengen. Konden de ge meenten zich daar niet mee vereenigen en wilden zij zelfstandig optreden tot uitvoe ring dier wet, dan had dit vóór 1 Juni moeten plaats hebben. De tijd was daar voor echter tekort, en het zou voor de gemeente te kostbaar zijn. In verband daarmee hebben de betrokken Burgemees ters samen vergaderd en zijn overeen gekomen, om Almkerk als centraal punt aan te wijzen. Na deze toelichting van den Voorzitter wordt de verordening door den Secretaris voorgelezen. Het lid Schouten vraagt, of in Andel de plaatsen waar vleesch of vleeschwaren worden verkocht, aan de eischen voldoet en of rookspek daar ook onder begrepen is. De Voorzitter zegt, dat de regeling aan gegaan zal worden voor 5 jaar. Het lid Millenaar merkt op, dat 5 jaar te lang is, vooral wanneer het schade meebrengt. De Voorz. zegt, dat 5 jaar juist geno men zyn voor het voordeel, en wanneer mocht blijken dat de regeling voor verbe tering vatbaar is, kan men die elk jaar wijzigen. Het lid Schouten vindt het niet goed onvoorwaardelijk mee te gaan, er moet toch met de wenschen van Andel rekening worden gehouden. Heeft hy goed begre-^ pen, dan kan er op gewone wijze worden geslacht, mits daarvan kennis gegeven is aan den keurmeester, of op later te bepalen plaats, bv. gemeentehuis of veldwachter. Maar noodslachtingen moeten naar Rotter dam worden gezonden (abbatoir). De Voorzitter zegt, dat dit juist voor het voordeel gedaan is. Cadavers, die uit nood geslacht zijn brengen in de stad meer op dan op het platteland. Spreker zegt, dat de heer Koopmans, veearts te Almkerk als hoofdkeurmeester, en de heer Poot, veearts te Andel als keurmeester is aan gewezen, zoodat men hier niet naar Alm kerk behoeft te gaan voor een keuring om te slachten. Het lid Millenaar vraagt, of de regeling en onkosten worden betaald volgens het zielental. De voorzitter zegt, dat dit nog niet is uitgemaakt. In Almkerk, het centrale punt, is zelfs geen enkele slagerij, terwijl in Woudrichem het meeste vee wordt geslacht. Het lid Schouten legt zich neer bij de keuze van de centrum gemeente, tenzij er rekening wordt gehouden met de betrokken gemeenten, ook met een keurmeester en de salarissen. De Voorzitter stelt voor af te handelen omdat de regeling al met 1 Juni genomen had moeten zijn, de vertraging is echter buiten sprekers schuld geweest, daarbij kunnen er nog wijzigingen in wordenaan- gebracht. Met dit voorstel gaan alle leden accoord. Benoeming leden van het stembureau. Voor tot benoeming wordt overgegaan, wijst de Voorz. er op, dat hij uit uiterste zumigheidsoogpunt de leden tijdens het middagmaal door andere leden zou willen vervangen, zoodat thuis het eten genuttigd kan worden. Het lid Schouten zegt, dat hetgeen hier met de vorige verkiezing is genoten, veel te duur is geweest. De Voorz. wijst aart tot leden van het stembureau de heeren C. Verwijs en J. C. Schouten, de overige leden worden als plaatsvervangers aangewezen. Machtiging tot verkoop machineriën. De Voorz. zegt, dat B. en W. geadvi seerd hebben tot verkoop van machineriën van het electr. bedrijf en vragen machtiging om tot dezen verkoop over te gaan. Het lid Schouten meent, dat draad en palen, die er ook bij hooren, afzonderlijk moeten worden verkocht in kleine partijen, volgens zijn inziens zou dit het meest op leveren, aangezien ieder er wat van ge bruiken kan voor heiningen. Met dit voorstel gaan alle leden accoord. Het lid Schouten vraagt inlichtingen omtrent nieuwe aansluitingen. De Voorzitter zegt, dat nieuwe aanslui tingsformulieren verkrijgbaar zijn, maar dat elke nieuwe aansluiting recht heeft op aanleg van een lichtpunt. Het lid Schouten kan niet langer de vergadering bijwonen en verlaat deze te 12.30 ure. Ingekomen stukken Aanvraag van de Werkl.-Vereen »H. E.« om een vrouwelijke verloskundige. De Voorz. zegt, dat volgens zijn inge wonnen advies zoo iemand een salaris moet hebben van f 2200. Giessen en Rijswijk voelen voor een verloskundige niets, wel gingen er stemmen op voor een zieken verpleegster. In deze gemeente hebben gemiddeld zoowat 80 bevallingen plaats stel, dat zoo'n jufïr. er de helft van had ter behandeling, dan zou dat voor de ge meente te duur worden. Het lid Bouman vindt f 2200 ook te veel voor Andel, maar gelooft niet dat alle vrouwelijke verloskundigen dit salaris op het platteland zullen hebben. Het lid v. d. Vliet stelt voor, om sub sidie te geven, er is hier werk genoeg voor zoo iemand. De Voorz. merkt op dat voor een klein salaris geen voldoend bekwame juffrouw zal zijn te krijgen. Het lid v. d. Vliet zegt, dat ze toch zijn geëxamineerd. Het lid Bouman stelt voor, om toeh eenigszins aan het verzoek van H. E. te gemoet te komen en f 300 daar voor uit te trekken. Dit voorstel in stemming gebracht, wordt met algemeene stemmen aangenomen. Het lid Verwijs vraagt den Voorzitter, of er toch niets te doen is aan dat on bezonnen rijden per motorfiets in de kom der gemeente dit levert veel gevaar op. De Voorzitter zegt, dat elk motorrijder, die te hard rydt, bij de Wet strafbaar is. Het lid v. d. Vliet vraagt, of dat meter- huur van het Elect, licht niet goedkooper kan worden en of later, wanneer de kost prijs daarvoor is aanbetaald, dit geen eigen dom kan worden. De Voorzitter zegt, dat meters nooit eigendom kunnen worden, maar blijkt later dat de huur lager kan worden gesteld, zal daarmee rekening worden gehouden. Het lid v. d. Vliet vraagt, of de licht punten aan de veerhuizen ook onder de straatverlichting kunnen blijven. De Voorzitter zegt, dat het geheele net dus ook dat der veerhuizen inbegrepen, her bouwd wordt. Het lid Bouman vraagt, of het lichtpunt dan niet op de keet geplaatst kan worden, dit zou van groot belang zijn, vooral des nachts met de marktbooten heeft iedereen belang bij goed licht op den bol. De Voorzitter heeft hiertegen geen be zwaar. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de Voorzitter te ruim 1.30 de vergadering. BUITENLAND. Ëen bezetting van Oostenrijk De correspondent van de »Kölnische Zeiting« te Praag maakt melding van het gerucht dat in geval van een instorting van Oostenrijk, de naburige staten dit land zullen binnenrukken om 't te bezetten. Zuid-Slavië zou Steiermark en Karinthië, Tsjecho-Siowakij Opper- en Beneden- Oostenrijk met Weenen, Hongarije het g^rgenland, Zwitserland Vorarlberg en Italië Tirol bezetten. De bezetting zou tijdelijk zijn en ten doel hebben het bols jewisme uit Oostenrijk te weren. Men meent, dat dit evenzeer in het belang der naburige staten als in dat van Europa zou zijn. De hulp van andere staten, waarop men in Oostenrijk zoo lang heeft gewacht, is niet gekomen, en van een aansluiting bij Duitschland is geen sprake meer. o De stryd tegen het rooverwezen in Bulgarije. Uit Weenen wordt volgens de »Tel.« gemeld Het rooverwezen heeft in de laatste jaren in Bulgarije ontzettende afmetingen aangenomen. Rooverovervallen en moorden behooren tot de orde van den dag en deze benden opereeren zoowel in dorpen als in steden. De regeering is thans voornemens drastische maatregelen tegen dit kwaad te nemen en heeft daarom by het parle ment een wetsontwerp ingediend, strekkende om het bendewezen te bestrijden. Volgens dit ontwerp zal in alle streken, die door rooverbenden onveilig worden gemaakt, de staat van beleg worden afgekondigd. Als roovers zullen dan worden beschouwd, alle personen, die meer dan vijf dagen van hun woning verwijderd zullen zijn geweest, zonder dat zij hun alibi kunnen opgeven. Zulke personen zullen vogelvrij worden verklaard en ieder zal hen ongestraft kunnen dooden. Gearresteerde roovers zullen door de krijgsraden ter dood worden veroordeeld en het vonnis moet binnen tien dagen worden voltrokken. Een kilo vleesch in Weenen 10.000 kronen. De kroon is zoowat niets meer waard in Oostenrijk de prijzen zijn daardoor tot het belachelijke gestegen en Oostenrijk maakt één van de meest tragische perioden door, die het zich beschoren ziet. Een kilo vleesch kostte eind Mei 3000 en thans 10.000 kronen. Een bruinbrood in Januari 150 kronen, nu 1230. Een pond boter in Mei 8000 kronen, nu 17.000, Melk klom van 350 kronen per liter tot 700 suiker steeg nog sneller van 700 tot 2700 kronen koffie van 3000 tot 10.000 thee van 5000 tot 10.000 een kilo steenkool van 80 tot 180. Een tramrit60 kronen, is zelfs al geklommen tot 150. Een ritje per taxi kost 1500 maal zoo veel als in den vooroorlogschen tijd, Het geslagen Oostenrijksche volk hoopt op een wonder ter uitredding. En voor zoover het nog aan politiek doet, hoopt het, dat een aansluiting bij Duitschland verlichting geeft. Want Oostenrijk zelf kan niets meer. Het is dood, als gevolg van het Vredesverdrag, dat het, ten gunste van zijn buren, van al zijn levenbrengende organen heeft beroofd. De N.R.C. verneemt nader uit Weenen, d.d. 13 Juni Er heerscht te Weenen weder een soort paniek-stemming. Er loopen allerlei ge ruchten over Putschendie op handen zouden zijn. Tevens hebben er weder dolle angstkoopen plaats. De winkels zijn leeg. Elke willekeurige prijs in papiergeld wordt betaald. De regeering kondigt maatregelen aan. De bondskanselier heeft zich tot de entente-missies gewend en heeft verklaard, dat de vertraging in de credietvereeniging onafzienbare gevaren medebrengt. Het denkbeeld wordt dan ook geopperd een finantieel dictator te benoemen. De gedenkschriften van ex-keiier Wilhelm. De uitgever van ex-keizer Wilhelm, Kohier te Leipzig, en een Amerikaansch consortium hebben een overeenkomst ge troffen over het den lsten October ver schijnende boek van den ex-keizer, waarbij deze een kwart millioen dollars honorarium ontvangt. Het uitgaverecht voor de geheele wereld behalve Duitschland en Oostenrijk heeft de New-Yorksche uitgeversfirma Harpers. De publicatie van uittreksels in bladen van alle landen, behalve Duitschland, begint den lsten September. Brand in een bioscoop. BRUSSEL, Bij het uitgaan van een bioscoopvoorstelling spoot een reusachtige vlam uit de cabine van den operateur, waardoor vijf kinderen verbrandden en drie andere zoo ernstig werden gewond, dat zij naar het gasthuis moesten worden vervoerd. Er ontstond natuurlijk een hevige paniek. Het ongeluk moet aan kortsluiting worden toegeschreven. Marktberichten. GORINCHEM, 12 Juni. Aangevoerd 194 koeien, 9 nuchtere kalveren, 706 biggen, 82 overloopers, 13 schapen, 275 lammeren. Men besteedde voor: kalf koeien f250 a f 350, melkkoeien f 260 a f 330, kalf- vaarzen f175 a f 270, pinken f80 a f 130, guiste vaarzen f 150 af 200, nuch tere kalveren f 14 a f 24, overloopers f 30 a f 55, biggen f 20 a f 32, schapen f 18 a f25, lammeren f7 a 12. ZVLT-BOMMEL, 13 Juni. Op de heden gehouden weekmarkt waren aangevoerd 168 biggen, prijs f 14 a f30; 12000 eieren, prijs 1\ a 8 ct. p. st. 580 K.G. boter, prijs per K.G. room boter fl.20, boerenboter f 1.05 a fl.10. ROTTERDAM, 13 Juni. Aanvoer 177 paarden, 13 veulens, 1621 magere en 366 vette runderen, 392 vette kalveren, 650 nuchtere kalveren, 178 schapen of lam meren, 309 biggen, 8 bokken of geiten. Prijs per K.G. koeien f0.95 a fl.40, ossen f 0,90 a fl.37£, stieren f0,70 a fl.10, kalveren f0.85 a f 1.80. Melkkoeien f 225 k f 375, kalfkoeien f250 f385, stieren f150 f375, pinken f125 k f155, graskalveren f k fvaarzen f 135 f165, werkpaar den f175 k f350, slachtpaarden f125 k f175, hitten f125 f225, nuchtere kal veren f 15 a f 32, slachtkalveren f 12 k f 20, biggen f 14 f 30, overloopers f 25 k f 50. De Rotterdamgche cierreiling. Op de heden in ons Veilingslokaal, Delft- schestraat 43, gehouden Veiling, werden (le volopnde prijzen besteed Kipeifren f 5.00f9.60 Eendeieren f 7.15f7.20 Aanvoer 225000 stuks. 's BOSCH, 14 Juni. Op de veemarkt alhier werden heden aangevoerd 617 run deren, 45 zeugen, 600 biggen en 300 schapen en lammeren. Er werd besteed voor kalfkoeien f 240 a f350, kalfvaarzen f150 a f250, ma gere ossen en koeien f90 k f180, vette ossen en koeien le kw. 67J, 2e kw. 55 ct. p. p., pinken f75 f150, zeugen f120 k f 170, biggen f3.25 óf 3,75 p. w. schapen f 20 a f 30, jonge lammeren f 6 a f 12. mmmmmmt BIJVOEGSEL JHeuwsblail sr irma VERKADE Waalwijk. Voor den schoonmaaktijd groote sorteering:

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1922 | | pagina 5