Rook ons SUCCESMERK, Waterpoort, Heusden. Raamsdonksveer. If Uitgever: L. J. VEEEMAN, Heusden, No. 4202 Zaterdag 24 Juni 1922 I L SENORiO de 10 cents sigaar, IA IA JIII Til. int. 411. Hinthamerstraat 's-BOSCH. Bij Hit nr. Heiioort een bytroepl. C. DE KEMP, IN GOUD EN ZILVER, S. D. LA1HDYZEN Co s Bank. Bahlmaim'B Ileeliag voor elke a stand. samengesteld uit de edelste tabakken en hoogfijne kwaliteit. Groothandel in sigaren, sigaretten, tabak. FEUILLETON. Repakatie-Inbichting. SPAARBANK. TSagMfcNi A Und van altena Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 46 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur ingewacht. -m®asar BUITENLANDSCH OVERZICHT Woensdagmorgen om elf uur werd in het Vredespaleis de eerste zitting van de niet-Russische commissie gehouden. Z.Ex, Jhr. Van Karnebeek nam voorloopig het voorzitterschap waar, tot de verkiezing van een definitieven president zou hebben plaats gehad. Op voorstel van den Brit - schen gedelegeerde werd de verkiezing van Jhr. Van Karnebeek tot eere-president bevestigd en werd Z.Ex. R. J. H. Patijn gekozen tot president van de niet-Russische commissie. De Britsche gedelegeerde ver klaarde, dat dit voorstel hem eenerzijds werd ingegeven door de gedachte, dat men dit verschuldigd was aan Nederland, als een bewijs van dank voor de aan de conferentie verleende gastvrijheid, anderzijds door het vertrouwen dat hij stelt in de groote verdiensten van mr. Patijn. Jhr. Van Karnebeek droeg hierop het voarzitterschap over aan den heer Patijn, en dankte de gedelegeerden voor de vrien delijke wijze waarop zij zijn taak hebben vergemakkelijkt. Hij drukte zijn beste wenschen uit, ook namens de Nederlandsche regeering, voor het succes van het gedu rende dit tweede gedeelte van de conferentie te verrichten werk. Hierop trok hij zich uit de vergaderzaal terug. Nadat de heer Patijn had dank gezegd voor de zijn land en hem zeiven bewezen eer, stelde de Fransche gedele geerde vo< r, den heer Cattier, gedelegeerde Door L. J. FIKKEE. 5) Na eenige woorden met den waard ge sproken en beloofd te hebben, dat zij den volgenden dag terug zou komen, teneinde naar den toestand van hare vreemde be schermelinge te vernemen, reed Emma, door Barend gevolgd, naar huis terug. Inmiddels was het gebeurde aan de herberg niet onopgemerkt gebleven. Nauwelijks hadden de mannen, die Barend op zijn verzoek waren gevolgd, hunne voeten weder binnen de gelagkamer gezet, of zij werden door de weinige gasten, die zich daar be vonden, van alle kanten bestormd met vragen, en toen zij verteld hadden, dat de «juffer van 'thuis® een vreemde landloopster in het bosch had gevonden, en haar nu hier liet brengen, vlogen allen in de grootste haast naar buiten, om van dit voorval ge tuigen te zijn. Dries, de kleermaker, die rood haar en kromme beenen had, en wiens neef eenmaal schoolmeester hoopte te worden, stond voor aan en rekte den mageren hals zoover mogelijk uit, daarbij zijn door de pokken vree- selijk geschonden gezicht in een zoo ernstige en deftige plooi zettend, als hem maar eenigszins mogelijk was. Dries paarde aan van België, tot vice-president te benoemen. Dit voorstel werd goedgekeurd en de heer Cattier aanvaardde de benoeming. Het Engelsche Hoogerhuis heeft bij de tweede lezing met algemeene stemmen de wet aangenomen, die de te Washington gesloten verdragen bekrachtigt. Deze wet betreft de beperking van den aanbouw van oorlogsschepen en de bescher ming van onzijdigen en non-combattanten ter zee en verder het verbod van het ge bruik van giftige gassen en giftige chemi sche stoffen in oorlogstijd. Inbrenk op deze bepalingen zal zwaar worden gestraft en schending van de oorlogsgebruiken ten opzichte van handelschepen zal als zeeroo- verij worden beschouwd. Terwijl aldus Engeland een goed voor beeld geeft en een practischen maatregel neemt om tot de zoo gewenschte vermin dering van bewapening te komen, komt van een zijde waarvan men die nu niet in de eerste plaats verwachten zou, eveneens een vredesklank en een voorstel tot ont wapening. Litvinof heeft zich namens het Russische volkscommissariaat van buitenlandsche zaken eene groote mate van domheid eene nog grootere mate van eigenwaan, en vooral door deze laatste hoedanigheid was het hem buitengewoon spoedig gelukt, de boeren uit het dorp in den waan te brengen, dat hij een monster van geleerdheid was en alles zoo goed, ja beter misschien nog wist, dan menig geletterd man. Nooit, zoolang de kleermaker in Rozendal woonde, en het was toch reeds niet minder dan vier jaren geleden, dat Dries zijne tenten aldaar had opgeslagen was het iemand gelukt, hem te overbluffen of door vragen, van welken aard ook, in het nauw te brengen onze kleermaker bleef nimmer een antwoord schuldig, en met het ernstigste gelaat ver haalde hij zijn toehoorders menigmaal zulke fabelachtige en ongelooflijke dingen, dat zelfs Harm, de schaapherder, die toch niet voor buitengewoon snugger doorging, het somtijds waagde, min of meer ongeloovig de schouders op te halen. Maar een enkele blik van Dries was steeds voldoende geweest, om alle kwade vermoedens betreffende het door hem opgedischte weg te nemen. En wanneer Dries dan nog bovendien met een zeer spottend glimlachje zeide, dat bij hoopte, met verstandige en ontwikkelde lieden te spreken, die hem begrijpen en verstaan konden, en dat hij met domkoppen en botterikken niet wenschte te konserveeren, Dries bedoelde eigenlijk converseeren dan beijverden de onnoozele boeren zich, om hem te verzekeren, dat zij Dries vol komen begrepen en verstaan hadden en gewend tot de regeeringen van Litauen. Estland, Finland en Polen, met het voor stel tot het houden op nader te bepalen datum en plaats van een ontwapenings conferentie. In de nota welke hij den Sovjet-ver tegenwoordiger te Reval liet overhandigen aan de Estlandsche regeeririg en die tege lijkertijd aan de regeeringen van Letland, Finland en Polen is medegedeeld merkt hij op, dat de conferentie te Genua niet heeft beantwoord aan de verwachtingen welke de groote massa in Europa daarvan koesterde. Hij herinnert eraan, dat de Russische delegatie in haar ijver om de belangen van alle volken te behartigen te Genua een voorstel tot algemeene ont wapening heeft gedaan, welk voorstel echter wegens den van Fransche zijde ondervonden tegenstand werd teruggenomen. Nu het dus te Genua niet gelukt is om de voornaamste .punten der Europeesche vraagstukken op te lossen, n I. het ver krijgen van 'n duurzamen vrede en het herstel van Europa, wil de Russische Sovjet- regeering met haar buren deze kwestie oplossen en noodigt zij dezen uit vertegen woordigers met volmachten te zenden naar een conferentie, om, gezamenlijk met de vertegenwoordigers der Sovjet-republiek, een wederzijdsche vermindering der strijdkrach ten te bespreken. Bovendien verklaarde de Russische regeering zich bereid ook met andere staten over ontwapening in onder handeling te treden. Men kan zich echter voorstellen dat de Baltiscbe landen het voorstel met groot wantrouwen hebben ontvangen. De Engelsche Kroonprins is na acht maanden van huis te zijn geweest, te Londen van zijn wereldreis teruggekeerd. Al heeft zijn bezoek aan het Indische Rijk wellicht niet het verzoenend resultaat gehad dat men ervan verwachtte, al heeft het de non-coöperatieve beweging onder de Indische bevolking niet kunnen bezweren zoodat zich zelfs betreurenswaardige inci denten hebben voorgedaan, toch is het Engelsche volk den Prins dankbaar voor de wijze waarop hij zijn taak als Eogelsch afgezant naar de Britsche dominions heeft vervuld en is tijdens zijn afwezigheid van acht maanden zijn populariteit nog toege nomen, hetgeen wel duidelijk tot uiting kwam bij de geestdriftige ontvangst die ham, eerst te Plymouth, later te Londen ten deel vie). hem natuurlijk ten volle geloofden. Zoo had de roodharige ridder van de naald niet alleen zichzelven een brevet van geleerdheid uitgereikt, waarop hij niet de allerminste aanspraak kon maken, doch hij had zich langzamerhand zelf diets gemaakt, dat de onzin, dien hij in het gezelschap der boeren vaak uitkraamde, inderdaad degelijke en vertrouwbare taal was, voor de waarheid en juistheid waarvan hij zich verbeeldde te mogen en te kunnen instaan. Nauwelijks was het wagentje voor de herberg aangekomen, of zes, zeven paar wijd geopende oogen blikten nieuwsgierig door het raampje naar binnen, en even zoovele neuzen werden tegen het glas ge drukt, toen de vreemde voorzichtig naar de kamer gebracht en op eenen gemakke- lijken stoel even neergezet was. De vrouw van den waard meende aan de minder gewenschte blijken van deelneming niet beter een einde te kunnen maken, dan door eenvoudig het gordijn voor het straat venster te laten zakken, en toen zij dit werkelijk gedaan had, bleek hare meening zeer juist te zijn geweestwant oogen- blikkelijk werden de neuzen teruggetrokken, en de nieuwsgierigen zagen elkander eenige oogenblikken sprakeloos en teleurgesteld aan, waarna zij, met Dries aan het hoofd, de herberg weder binnen traden en zich om de groote tafel schaarden, die in het midden der ruime gelagkamer stond. «Een vreemd schepsel,® begon een der boeren, tegelijk uit zijnen bierkroes eenen De enorme drukte evenaarde die van prinses Mary's huwelijk. Uren voor en na de aankomst van den prins wemelde het in de straten van Londen van nieuws gierigen, grootendeels vrouwen. Rijk en arm vereenigde zich bij de in drukwekkende verwelkoming. De groote volkswijken om het Paddington Station waren te hoop ge- loopen. Om halfvier kwam de prins met den extra trein uit Plymouth aan, opgewacht door heel de koninklijke familie, alle ministers en een talrijk gedistingeerd gezelschap. Hij stapte hier zeer vergenoegd en lachend uit den trein, regelrecht in de ar men van zijn moeder. De koning toonde zich niet minder vergenoegd zijn oudsten zoon terug te zien na een afwezigheid van acht maanden. Nadat de prins links en rechts handen had gedrukt en groeten had gewisseld, stapte hij met den koning in een open hofrijtuig voor een langen triomf tocht naar het Buckingham paleis. Gestort Kapitaal f55.000.000, Reservefonds - 41.000.000, f 96.000.000, AGENTSCHAP Telefoon No. 15. Kantooruren van 9-4. Zaterdags van 9 12. Handels- en Landbouweredieten. Rekeningen-Courant. Deposito's. Effecten (uitsluitend soliede belegging). Coupons. Vreemd geld, inschrijvingen Grootboek. Assurantiën. Reiscredietbrieven op 3600 betaalkantoren Administratie van vermogens. SAFE DEPOSIT INRICHTING (Brand- en iubraakvrye Lipskluis.) ZEÈR SCHERPE CONDITIE's. Indien gewenscht bediening aar huis. Spaarboekjes worden bij eerste storting gratis verstrekt. Nadere inlichtingen verschaft gaarne DE DIRECTIE. fermen slok [nemend, «waar zou die toch wel vandaan komen »Ik denk uit Atsie of Brabant,® antwoordde een ander met zijnen zijdeüngschen blik naar den kleermaker, die met een ernstig peizend gelaat in zijnen pas geledigden kroes zal te turen. «En ik zou denken, dat het eene Zeeuwsche of Amerikaansche is,® viel een boer met hoogroode kleur en bolle wangen hierop in, nik heb wel eens gehoord, dat de menschen daar heel anders gekleed gaan, dan hier, en ook dat de meeste Zeeuwsche vrouwen zwart haar hebben. «Malligheid,riep een dun, mager boertje met een fijn piepstemmetje, terwijl bij de pet met kwastjes naar de achterzijde van het hoofd duwde en daarna uit een zware zilveren tabaksdoos eene vrij omvangrijke versnapering in den mond stak, tengevolge waarvan zijn linkerwang bijna oogenblikkelijk den eivorm aannam, «malligheid® zeg ik. Ze lijkt wel een klein beetje op eene Zeeuwsche maar dat komt, omdat Zeeland daar in de buurt ligt. Als ik nog eens goed naga, wat mijne grootmoeder van vaderszijde me bij haar leven eens verteld heeft, dan moet deze vrouw een Kaffer zijn.« «Wat zegje, Arends!®riepdebolwangige, «een Kaffer Hebben ze daar dan ook kafmolens, zooals bij ons Ik dacht dat die menschen zulke dingen nog niet kenden,c «Ja zie je ik ik meende het maar,® stotterde de piepstem, de ver snapering van links naar rechts schuivende, 51 HST 1 G.OAIU.CWEM:, BUITENLAND. Door een viscb gedood. Het bad-district van Florida is naar de »Times« meldt, opgeschrikt door den vreemdsoortigen dood van miss Dorothy Mc Clatchie, die Zondag j.l. bij het zwem men door een reuzenbarracude (soort snoek) werd gedood. Miss Mc Clatchie, die pas 18 jaar oud was, maar zeer goed kon zwemmen, zwom met haar vriendin miss Mary Buhner y on geveer een halve mijl van de kust. Plot seling verdween zij van de oppervlakte. Toen zij weer boven kwam, riep zij uit «Ik ben gebeten, ik denk dat een van mijn voeten is afgerukt.Het water was rood van het bloed, toen miss Buhney haar te hulp kwam en naar land om hulp riep. Toen een boot ter plaatse aankwam, was miss Mc Clatchie doodgebloed uit enkele gapende wonden. Een slagader van haar linkerbeen was opengescheurd. De barracuda is een visch die soms vijf voet lang is. Ken gift ran 134 ton aardappelen. Een te Londen welbekend handelaar in groenten, die anonym wenschte te blijven, heeft, naar de «Dailv Chronicie« meldt, 134 ton aardappelen ter beschikking van de armen en werkloozen van Poplar ge steld. Aan elk gezin, dat hiervoor in aan merking kwam, is per hoofd tien pond aardappelen verstrekt. op min of meer doffen toon, «maar mogelijk zal Dries ons wel eens willen zeggen, hoe de zaak eigenlijk is.® Bij deze woorden richtten zich aller oogen terstond naar den kleermaker, die tot nog toe het stilzwijgen bewaard en door blik noch gebaar te kennen gegeven had, dat hij het gesprek volgde, hoewel hem daarvan geen enkel woord ontgaan was. Zijne ondervinding had hem geleerd, dat het niet lang duren zou, of men riep zijne hulp in tot het oplossen dezer vraag, en hij overlegde derhalve in stilte, hoe hij zich op de beste manier uit deze netelige zaak zou trachten te redden want de waar heid was, dat Dries, evenmin als een der anderen, met eenige zekerheid den landaard der vreemdelinge wist te bepalen. Na zich dus een poosje vruchteloos met het zoeken eener eenigszins waarschijnlijke verklaring te hebben beziggehouden, had Dries zijn plan gevormd en staarde nu, als in ernstige overpeinzingen verdiept, met gefronste wenk brauwen en samengeknepen lippen strak voor zich in zijnen kroes, zich houdende, als hadde hij van de zijdelingsch hem gedane vraag niet het allerminst vernomen. Eenige seconden heerschte er eene plechtige stilte in de gelagkamertoen zagen de boeren elkander geheimzinnig aan. «Hij zit, geloof ik, weer te stoldeeren,® fluisterde er een zijn buurman in het oor. (Wordt vervólgd voor liet Laid ¥2n Hensdso en Aitana, (je L2iptrail en iie BimieigrwaarEi Amsterdamsche Bank

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1922 | | pagina 1