Oprechte Winsumer Zalf Veldmaarschalk Wilson rermoord. Veldmaarschalk Sir Henry Wilson is Donderdagmiddag in zijn woning buiten Londen doodgeschoten door twee mannen. Deze zijn gearresteerd. Ken ramp op de Taag. De Lissabonsche correspondent van de «Times® meldt Bij een feest, dat gehouden werd op den goeden afloop van een vliegtocht over den Atlantischen Oceaan, door de Portu- geesche vliegers volbracht, kwam een lichter, geladen met vuurwerk, die op de rivier de Taag voor anker lag, tot ont ploffing en zonk. Twintig personen verdronken, terwyl er veertig gewond werden. Een dolle stier. Te Blackburn zat een moeder met haar driejarig kind in haar woning, toen plotse ling een stier het huis kwam binnenhollen. Het schijnbaar woedende dier, liep een chaise longue omver, richtte onder de meubelen een ontzettende verwoesting aan en smeet het aardewerk tot gruis. Moeder en kind vluchtten in een hoek der kamer totdat het dier, na eerst zijn eigenaar nog tegen den grond te hebben geworpen, eensklaps het huis uit rende de straat op. Na een korte jacht wist men den stier te grijpen. o Een waterhoos. Een waterhoos heeft, volgens een Fransch draadloos bericht, te Sofia (Bulgarije) groote verwoestingen aangericht, Er zijn veel huizen ingestort, 10.000 menschen zijn dakloos. Zware sneeuwval. Sinds eenige dagen is er in Zwitserland in het Berner Oberland, veel sneeuw ge vallen, zoodat alle toppen, tot 1400 M. boven de zee met sneeuw zijn bedekt. Op de oostelijke helling van den Watzmann in de Salzburger Alpen zijn een aantal toeristen door een sneeuwstorm verrast, waardoor er twee zijn omgekomen, drie anderen worden vermist. BINNENLAND. Samenstelling der Eerste Hamer. De nieuwe Eerste Kamer telt 9 leden Links en 41 Rechts. Friesland is om. In Groningen is een zetel overgegaan naar Rechts. In Noord-Holland verloor de Vrij heidsbond 5 zetels (aan 2 Kath., 1 anti Rev., 1 Chr.-Hist., 1 S.D.A.P.), Lange proefrit. Iemand te Amsterdam, die Vrijdagmid dag een proefrit zou maken met een auto, is daarmede niet teruggekeerd Zeven personen gewond door een hollend paard. Op de markt te Rijssen werden door een hollend paard 4 vrouwen en 3 kinderen verwond, waarvan 2 vrouwen zeer ernstig. De eene kreeg een trap van het paard op het hoofd, wat een schedelbreuk tengevolge had en de andere brak een sleutelbeen. Noodlottige ongeval. Drie ongeveer 20-jarige arbeiders waren in een roeibootje aan het varen op den nieuwen Rijn te Leieen. Zij klampten zich vast aan een motorboot, die een andere boot op sleeptouw had, het roeibootje werd aangevaren en sloeg om, zoodat de drie jongens te water geraakten. Een van hen wist zwemmende den oever te bereiken, doch de beide anderen, de gebroeders K verdwenen in de diepte en werden eerst een kwartier later opgehaald. Gebrek aan gras. Tal van veehouders in den Zuid-Oost hoek van Friesland hebben hun vee weer gestald, door gebrek aan gras in het weiland. Een eigenaardig geval doet zich te Doesburg voor. Eenigen tijd geleden benoemde het bestuur der Chris telijke School den heer B. tot hoofd der op te richten Chr. lagere School. In de laatstgehouden Raadszitting heeft de Raad het geld, aangevraagd voor den bouw van een bijzondere lagere school, geweigerd. Men zit nu met een hoofd, die geen school krygt. Brand. Te Velp (bij Arnhem) is de Velper Ma chinefabriek en Ijzergieterij van Gebr. Sanders afgebrand. De brand ontstond in het voorgebouw. De oorzaak is onbekend. De schade wordt geschat op 60 k 70.000 gulden. Het personeel, groot 60 man, is werkloos. Legaat. Door wijlen mr. C. P. D. Pape te 's Gra- venhage overleden, is aan de Maatschappij van Weldadigheid te Frederiksoord f 3000 gelegateerd, vrij van successierechten. Onder den trein vermorzeld. Op het stationsemplacement te Tcngelre is een vrouw door den trein gegrepen en vermorzeld. De vrouw stapte uit den locaal- trein Weerd-Eindhoven, doch, verliet den coupé juist aan den verkeerden kant. Nau welijks was zij uitgestapt of een sneltrein kwam aan den hoek plotseling aangesnord, die de vrouw greep en haar geheel ver morzelde. Moordaanslag. Voor eenige maanden had de kapitein De M. te Rotterdam, een stoker, K. ge- heeteri, ontslagen wegens wangedrag. Van dien tyd af had laatsgenoemde met wraak plannen rondgeloopen. Toen de kapitein korten tijd later van een reis teruggekomen, zich bevond op het kantoor van de maatschappij, waarvoor hij voer, was de ontslagen stoker wel eens op hem afgekomen en had op hem geschoten. De M. had daarvan geen werk gemaakt. Dezer dagen kwam de kapitein wederom in de Rotterdamsche haven en begaf zich per tram naar zijn woning. Op de Zeevischmarkt gekomen, zag hij daar den ontslagen stoker weer. Zich niet veilig voelend, stapte hij van de tram en wilde zich naar twee agenten begeven maar vóór de kapitein dit had kunnen doen, loste de stoker 2 revolverschoten op hem, welke beide misten. Dadelijk had de politie den dader van dezen moordaanslag gearresteerd, die den kapitein nog had toegevoegd »Een volgen den keer beter !«f Aanvaring. Men meldt uit Amsterdam d.d. 20 Juni Op het IJ heeft hedenmorgen een aan varing plaats gehad tusschen de stoomboot «Prins Hendrikvan den dienst op Har» lingen, de Deventer boot »Jhr. Coenen« en de motorboot «Batavier«. De dekknecht van dit laatste vaartuig, De Jong uit Hoorn, viel door den schok overboord en verdronk. De »Jhr. Coenen« werd niet ernstig be schadigd. MAAGSTOORNISSEN zooals maagzuur, oprisping, gal, slijm, ver stopping, gebrek aan eetlust enz. moeten zorgvuldig bestreden worden. De onder vinding van meerdere heeft geleerd dat alleen de Freco's Maagtabletten hier tegen beslist afdoende zijn. Verwaarloost Uw kwaal niet. Per koker kosten deze 60 ct. en zijn verkrijgbaar bij apotheken en drogisten. Vergadering van den Raad der gemeente WIJK c.A.. op Dinsdag 20 Juni, nm. half zes. Voorzitter EdelAchtb. Heer R, J. van Doveren. Secretaris WelEd. Heer E. Sluijmers, Aanwezig alle leden. De Voorzitter opent te 5.45 de verga dering op gebruikelijke wijze, waarna de Secretaris de notulen leest der vorige ver gadering, die daarna zonder op- of aan merkingen worden goedgekeurd. Ingekomen stukken zijn er niet. Aanbieding rekening Burger). Armbestuur. Deze wordt, op voorstel van den Voorzitter, voor onderzoek in handen gesteld van een Commissie, bestaande uit de heeren W. Bouman, en J. v. d. Pol. De openbare vergadering wordt hierop tijdelijk geschorst voor behandeling van eenige reclames Hoofd. Omslag. Te 6.30 wordt overgegaan tot verpachting van het hooigras van de gemeente en van de Afdeelirig Aalburg. Het lid Roza verlaat de vergadering. Opbrengst groot Korenzand 4924 Perceel I f262 f364 II f256 f426 III f270 f435 IV f283 f384 V f440 f464 Totaal f4484 f4764 Klein Korenzand f427 f331 De Kuiper f493 f453 Wei d'Ulven f 72 f459 Totaal f 692 f643 Ebbe Perceel I f454 f 495 II f432 f204 III f435 f440 IV Sportterrein f467 V f490 f486 VI f217 f490 VII f480 f201 VIII f236 f280 IX f224 f 250 X f 66 f 43 XI f272 f160 XII f270 f469 il f 2073 f 2432 Totaal Perceel IV is in huur bij de Sportver- eeniging «D.V.O.®. Den pachters wordt het gepachte gegund, terwijl de verplichting wordt opgelegd, dat het grasgewas op 4 Juli gemaaid moet zijn. Bespreking verhuring Ebswoningen. De aanneemsom dezer woningen bedraagt f 28300, van het Rijk is f 7700 aan bouw- premie ontvangen, zoodat het saldo blijft f 20600, welk bedrag verminderd moet worden met 40 pCt., zoodat ten laste der Ebskas blijft f 18540 de rente hiervan bedraagt 6 pCt., zoodat aan intrest moet worden opgebracht f4442,40 voor onderhoud wordt geschat f 40 per woning per jaar voor de 7 woningen, dus f 280. Totaal opbrengst f4392.40 zoodat de huurprijs der woningen dus ge steld zou moeten worden op f 200 per jaar of f 4 per week. Het lid v. d. Pol is van oordeel, dat zij, voor wie de woningen eigenlijk zijn gebouwd, geen f 4 per week kunnen verwonen. Het lid v. d. Velden meent, dat de opbrengst der rente reeds voldoende was het onderhoud, dat geen f 40 per jaar kan bedragen, zou hij uit de Ebskas willen doen geschieden. Het geldt hier een al gemeen belang voor de ingezetenen van Aalburg, zoodat tegen zijn voorstel, naar zijne meening, geen bezwaar kan bestaan. Spr. is het met het lid v. d. Pol eens, dat zij, voor wie de woningen zijn gebouwd, geen f 4 per week kunnen verwonen. De loonen gaan omlaag, de arbeiders kunnen eerlang blij zijn, zoo zij geregeld f2 per dag zullen verdienen dan komt bij de huur voor deze woningen ook nog de personeele belasting, die zij thans niet hebben te betalen. Wethouder Boender zou de huur willen stellen op f 3. De Voorzitter zegt dat men niet moet vergeten dat het stukje land dat bij iedere woning is gelegen voor de huurders ook f4.per week waard is. Het lid V. Kuijk vraagt hoeveel huur de laagste huurder van de woningen der Bouwvereeniging betaalt. Hierop antwoordt het lid v. d. Velden van f 2,50 per week. Het lid v. Kuijk vindt het ongehoord, dat dit zoo weinig is, de gemeente kan jaarlijks f 900.-— bijpassen, naar zijne meening worden deze lage huurders dus feitelijk door het Burgerlijk Armbestuur bedeeld. Het lid v. d. Velden zegt, dat de ge meente slechts f 525 a f 550 heeft bij te passen op de 540 aangeslagenen, is dit slechts f 4 per aanslag. De Voorzitter zegt, dat het salaris van den onderwijzer Colet belangrijk was ver hoogd. De Bouwcommissie was in verzuim gebleven de huur, die in overeenstemming moet zijn met iemands inkomen, diens huur te verhoogen. Het lid v. d. Velden zegt, dat het billijk was geweest dat de huur verhoogd was, doch de Bouwcommissie heeft daarin geen erg gehad. Wethouder Bouman zegt, dat met het laag stellen der huur slechts 7 ingezetenen uit Aalburg worden bevoorrecht, daarom zou hij die huur niet te laag willen stellen. De Voorzitter oordeelt, dat, zoo de wo ningen voor een ieder verkrijgbaar worden gesteld, zij, voor wie ze zijn gebouwd zijn, deze niet zullen krijgen. Het lid W Bouman stelt voor, de huur te sfellen op f 3, een oproeping te doen voor huurders, daarna uit te maken wie het grootste behoefte heeft aan een woning en deze, zoo zij twee gegoede borgen hebben, deze de voorkeur te geven. Wethouder Boender zegt, het met dit voorstel eens te zijn. De Voorzitter zegt, het voorstel van het lid W. Bouman in omvraag te zullen brengen. Het lid v. d. Velden vraagt, of men het recht heeft het te kort, dat met de ex ploitatie der Ebswoningen wordt geleden, door de Ebskas te doen dragen. De Voorzitter antwoordt, dat zoo de Raad hiertoe het besluit neemt, Ged. Staten het ook zullen goedkeuren. Wethouder Boender zou de huur weke lijks doen innen. Wethouder Bouman stelt voor, om evenals dit bij de verhuring der woningen van de Bouwcommissie geschied, door de huurders een waarborgsom van b.v. f40 te doen storten, waaruit, indien een huurder de woning verlaat en deze slordig heeft be woond, eventueele herstellingen kunnen worden afgehouden. Het lid W. Bouman gaat met dit voorstel accoord hij oordeelt dezen maatregel een aansporing voor de huurders om de woningen netjes te bewonen. Thans wordt eerst in stemming gebracht het voorstel van den Voorzitter om de woningen onderhands te verhuren, waartoe met algemeene stemmen wordt besloten. Hierop wordt eveneens met algemeene stemmen besloten, de huur te bepalen op f 3 per week, de huurders twee gegoede borgen te doen stellen en f40 waarborg te doen storten en een oproep voor huurders te doen. Besloten wordt den gemeentebode te belasten met het wekelijks ophalen der huur, de huurders 10 ets. daarvoor in rekening te brengen en de bode f 4 per week voor dit ophalen te vergoeden. Het lid W. Bouman zou in de voor waarde van verhuring nog willen opnemen, dat huurders het recht op hun schoof verliezen, indien zij nalatig blijven in de betaling van de huishuur. Hiertoe wordt besloten. Het lid v. Kuijk dringt er op aan, dat de pad langs het voetbalterrein in orde wordt gebracht, opdat de pachters van het hooigras behoorlijk met hun vrachten de Ebbe kunnen verlaten. De Voorzitter zegt, hiervoor zorg te zullen dragen. Het lid v. d. Velden dient bij den Voorzitter een motie in, waarin hij protes teert tegen de uitlatingen van den Voor zitter in de vergadering van 10 Juni, naar aanleiding van het gesprokene over de nalatigheid van den P.N.E.M.-agent, waardoor verschillende ingezetenen eenigen tijd verstoken zijn gebleven van licht. Hij acht het plicht van den Gem.raad, dat deze maatregelen neemt om de lichtver- bruikers teg^n deze nalatigheid te beschermen en onverantwoordelijk van den Burgemeester die dergelijke handelingen van den agent goedkeurt. Hierdoor zullen in de toekomst eerder abonné's worden verloren in plaats van gewonnen. Hij vraagt den Raad af, of een dergelijk agent kan blijven fungeeren en of bij de P.N.E.M. niet moet worden aangedrongen om in plaats van H, Andel, die de gemeente heeft verlaten, een ander flink agent te benoemen, die niet eenzijdig te werk gaat en de gemeentenaren be dient zooals het behoort. Een feit zooals den 13en Juni heeft plaats gehad, waarbij voor de tweede maal een meter opzettelijk is stuk gemaakt, kan niet anders worden gekwalificeerd als op zettelijke beschadiging van goederen een ander tcebehoorende. Door een viertal ingezetenen is een klacht ingediend bij de P.N.E.M over de nalatig heid van den agent, die bedoelde inge zetenen, dagen op herstelling heeft doen wachten. De Voorzitter vind dit schrijven een laffe daad, alle pogingen worden aangewend om den agent P. J. Furster onmogelijk temaken. Spr. kan niet gelooven dat deze opzettelijk een meter bij v. d. Velden zou hebben vernield. Het lid v. d. Velden blijft volhouden dat dit wel opzettelijk is geschied, zijn vrouw met een logé kunnen onder eede verklaren, dat Furster dien met geweld heeft stuk getrokken, deze zou toen gezegd hebben ziezoo nu kan ik rapporteeren dat hij stuk is. Het lid v. d. Pol meent, dat de Voorz. in de vorige vergadering heeft gezegd, dat als Andel wegging, een nieuwe agent aangesteld moest worden. De firma Furster en Andel was agent voor de P.N.E.M. Andel is thans vertrokken, naar zijne meening moet dus een nieuwe benoeming geschieden. De Voorzitter zegt, er bij te blijven dat hij niet kan gelooven, dat Furster den meter opzettelijk zou hebben stuk getrok ken. A.s. Donderdag komen een paar heeren van de P.N.E.M, de zaak onder zoeken, zoolang het onderzoek niet heeft uitgewezen, dat de vernieling opzettelijk is geschied is het zijn plicht Furster, die gemeente-ambtenaar is, te handhaven. Spr. vindt het treurig dat persoonlijke kwesties in den Raad uitgevochten moeten worden, van de Ingenieurs der P.N.E.M. hoort hij alleen lof van den agent. Het lid v. d. Pol meent, dat hij het lid v. d. Velden moet gelooven, hij is het altijd wel niet met dezen eens, doch waar diens verklaringen zoo pertinent zijn, mag hij daaraan niet twijfelen. De ge meente lijdt onder deze ruzie, spreker is van oordeel dat de beste oplossing was, dat èn de zoon van v. d. Velden èn P. J. Furster elk voor een gedeelte der gemeente als agent werden aangesteld. Het lid v. d. Velden zegt, dat ook Wethouder Boender door de schuld van den P.N E.M.agent twaalf avonden zonder licht heeft gezeten, omdat deze geen nieuwen meter kwam plaatsen. De Voorzitter antwoordt hierop, dat de agent geen nieuwe meter mag plaatsen, zonder hiertoe opdracht te hebben van de P.N.E.M. Wethouder Boender had het licht toch kunnen laten branden, het ver bruik zou dan later zijn geschat, zooals de agent hem ook heeft gezegd. Weth. Boender wenschte echter geen licht te gebruiken zonder meter. De handelwijze van den agent was in deze correct. Het lid v. d. Velden houdt vol, dat de P.N.E.M.-agent niet eerlijk handeltin- stallatie's die door een ander zijn aangelegd, keurt hij af en bij een gebrek laat hij die het langste wachten. De Voorzitter wil deze bewering niet gelooven, hij noemt die valsch, partijdig en vijandelijk, de heeren van de P.N.E M. zullen echter Donderdag de zaak onderzoeken. Het lid v. d. Velden zegt, dan nu reeds te weten hoe dit onderzoek afloopt, dan gaat de zaak den doofpot in hij wil echter niet voor leugenaar in den Raad zitten, verlangt dat zijn motie in stemming zal worden gebracht en zoo die wordt ver worpen dan zal hij zijn ontslag nemen als lid van den Raad. De Voorzitter zegt twee menschen voor zich te hebben, v. d. Velden verklaart dit, Furster weer anders; deze laatste is ge meenteambtenaar, dien zal hij handhaven, dit is zijn plicht, zoolang van hem geen verkeerde handelingen zijn bewezen. Wethouder Bouman zal niet veel zeggen, hij heeft de verklaring van het lid v. d. Velden gehoord, doch ook de tegenpartij heeft hem de zaak uitgelegd en dan staan die verklaringen lijnrecht tegenover elkaar. Volgens de verklaringen van den P.N.E.M.- agent, is hetgeen v. d. Velden verklaart, niet waar, het onderzoek zal dit echter uitmaken. Het lid W. Bouman acht het ook de be3te oplossing, dat ieder een gedeelte der gemeente als agent wordt opgedragen. De Voorzitter is van oordeel, dat de ruzie hiermede niet uit de wereld is, deze zal wel blijven bestaan. Spr. stelt voor de motie aan te houden tot de volgende vergadering en dus eerst het onderzoek van de P.N.E.M. af te wachten. Het lid v. d. Velden kan zich wel met dit voorstel vereenigen, indien rekening wordt gehouden met het voorstel van het lid W. Bouman. De Voorzitter zegt, dat B. en W. in dezen vrij willen blijven, en zich tot niets willen verbinden. Is de Raad van oordeel dat de motie in stemming moet worden gebracht, dan wil spreker dit met pleizier doen, doch zich aan banden leggen verkiest hij niet, hij wil onpartijdig blijven, zooals hij steeds onpartijdig is tegenover iedereen. Het lid v. d. Velden verklaart hierop, zich bij het uitstellen der motie te zullen neerleggen, doch valt het onderzoek naar zijn meening niet rechtvaardig uit, behoudt hij zich het recht van handelen voor. Hierop sluit de Voorzitter de openbare vergadering en gaat de Raad over in geheime zitting ter vaststelling Kohier Hoofd. Omslag. vinnen, steenpuisten, zweren, ne- genoogen, zoo groot, of zij genezen in 3 a 4 dagen volkomen door de van den fabrikant J. C. DE VRIES te Winsum-Obergum (Gr.) Open beenen, zwerende borsten, dauw-, baard - en ringworm, brand en andere wonden worden er ra dicaal door genezen. Attesten ter inzage. De zalf kostslechtsf0,75enf4.35 per busje en is verkrijgbaar bij vele Apoth., alle goede Drogisten en vele Winkeliers. PLAATSELIJK NIEUWS. Hensden. Het a.s. Festival. Bij gehou den inschrijving is voor f490 opgedragen de electrische verlichting van het feestterrein voor het groot Festival op 28 en 29 Juni a.s. aan de firma Dirksen v. d. Bruggen te Gorinchem. De officieele feestgids doet den uitgever daarvan, de firma L. J. Veerman, alle eer aan. Voor de bezoekers van het Festival is deze feestgids onmisbaar en loont zich daarvan de aanschaffing. (Overgen. van »'t Huisgezin®.) Tot ambtenaar ter secretarie is tegen 4 Juli door B. en W. benoemd onze stad genoot de heer A. van Delft, thans werk zaam te Oud-Heusden. EXAMENVREES overspanning, onrust, slapeloosheid iGebruik MIJNHAFIDT'S Zenuw- iableiten r Per koker 75cl bij Apolh en drogisten i>

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1922 | | pagina 2