voor let Land van Heusdon en Altena. de Langstraat en de Bommelerwaard. la. 4202. Zaterdag Ik Juni L. VAN RIJSWIJK J Gzn., J. ELEKAN, 11 Stoomboot-MaatsDhappij. WED. J. BORZQ ZONEN Spiegels - Platen - Schilderijen f Bijbels en Kerkboeken DIENSTREGELING W, LA GROUW, Nieuwendijk. VEEN (BIJ HEUSDEN). Ververstraat 21 's-BOSCH. f BEHOORENDE BIJ HET Goede gewoonten, goede gezondheid. Een minder goede gezondheid komt zelden zonder oorzaak. Personen, die te veel eten, zich overwerken, te veel rooken, te veel alcohol gebruiken, laat naar bed gaan en geen lichaamsbeweging in de buitenlucht nemen, moeten in gezondheid achteruit gaan, Hun leefwijze is te laken. Slechte gewoonten overladen het bloed met vergiftig urinezuur, dat zich ophoopt en de nieren verzwakt. Want de nieren werken als bloedfilters als zij gezond zijn filtreeren zij de onzuiverheden uit het bloed, maar zjj verzwakken bij overspanning. Bij zwakke nieren geschiedt de filtratie onvol komen en blijft het schadelijk urinezuur in het gestel achter. Dit is de oorzaak van rugpijn, urinekwalen, duizeligheid, onnatuurlijke loomheid, verlies aan gewicht, aanieg voor waterzucht, ontsteking van de nieren of blaas, rheumatische pijnen en zenuwachtigheid. Goede gewoonten verschaffen een goede gezondheid door afvoer van het urinezuur en verlichting van de taak der nieren. Laat Foster's Rugpijn Nieren Pillen u hierin bijstaanzij versterken zwakke nieren, lenigen de urinekanalen en regelen de blaas. Zij slagen zelfs in gevorderde gevallen van nierwaterzucht, rheumatiek, steen en dergelijke urinezuur-kwalen. Ge bruik van Foster's Rugpijn Nieren Pillen, indien noodig, is op zichzelf een goede gewoonte gij kunt geen verstandiger begin maken dan met dit speciale nierge neesmiddel. Verkrijgbaar bij alle goede drogisten k f 1.75 per doos. INGEZONDEN. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Aalburg, Juni 1922. Mijnheer de Redacteur In »De Molenaar« van Mei komt een hoofdartikel voor naar aanleiding van Uw verslag over de vergadering van de Coöp. Landbouwvereeniging «Onderling Belang« te Aalburg opgenomen in het «Nieuwsblad van Heusden® van 22 April. Ik acht hetgeen in dit hoofdartikel wordt gezegd voor uwe lezers, vooral in Aalburg, van groot belang, zoodat ik u beleefd ver zoek onderstaand uittreksel in uw eerst volgend nummer te willen opnemen, waar voor mijn oprechten dank. Hoogachtend, Uw Abonné X. Nadat de schryver van bedoeld hoofd artikel heeft gezegd dat het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard het land van belofte is voor hen, die het met beheeren en administrateeren van zaken niet zoo nauw nemen, omdat men niet bevreesd behoeft te zijn op de vingers te zullen worden getikt, indien er soms een tekort in de kas mocht zijn, of indien het aantal kilo grammen aangekochte veevoeder met het aantal afgeleverde en het nog aanwezige aantal kilogrammen een verschil oplevert van eenige duizenden kilo's, of indien de steenkolen by de leden zijn terecht gekomen of elders zijn bezorgd, en of ook in deze afdeeling eenige duizenden kilo's tekort zijn, vervolgt hij verder, dat men zou verwachten, dat bij de mededeeling van een tekort aan veevoeder van 6534 kilo de Voorzitter zou zijn bestormd geworden met vragen om opheldering. De mededeeling dat trots dit tekort echter nog een winst van f 4200.is behaald, is voldoende om de leden te doen zwijgen. Over de verdediging van den Secretaris met de zware lijnkoekbalen zegt de schrijver Het is een lust voor al wie beunhaas is, als zaakvoerder, administrateur of directeur geplaatst te zijn aan het hoofd van een coöperatieve landbouwvereeniging als te Aalburg bestaat. Zoo slordig kan het beheer of de administratie niet zijn, het bestuur weet raad. Is het niet prachtig bedacht die zware lijnkoekbalen van 46 ons Zeker, de coöperators uit het land van belofte kunnen wellicht staande de vergadering niet zoo spoedig de rekensom maken, maar de secretaris van de coöpe ratieve landbouwvereeniging «Onderling Belang® dient er rekening mede te houden dat wij dergelijke cijfers gewoon zijn iets nader te beschouwen en te onderzoeken of de mededeelingen en de cijfers in over eenstemming zijn met de werkelijkheid. Indien wij de rekening eens wilden maken geheel in het voordeel van den Secretaris, dan nog is er een belangrijk tekort. Gesteld de balen wegen 46 ons, dat is 6 ons per 400 K.G. te zwaar, 4340 X 6 10 2604 K.G. 4 pCt. verlies 4340 2604 6944 K.G. Er zou dus volgens de rekening van den Secretaris aanwezig moeten zijn aange kocht 434000 K.G., verlies 6944 K.G blijft 427056 K.G., er was 423000 K.G. dus ondanks de toegestane korting van 6 ons per 400 K.G. nog een tekort van 4056 K.G. Men doet daar te Aalburg zoo maar een beetje, dat komt toch wel in orde, mochten er soms boeren zijn die lijnkoeken hebben ontvangen, doch die niet in het noti tieboekje of op den tabakszak zijn geno teerd, geen nood Ze zijn zoo eerlijk als goud en komen uit hun zelf wel om te betalen. Hoe dan later de rekening weer moet kloppen, dat is iets wat ons heelemaal niet aangaat, daar zal ook wel een mouw aangepast worden. Het schijnt dat men daar in het land van belofte op alles raad weet, als men maar met een eindcijfer voor den dag komt, hetwelk winst aan geeft. Hoe die winst verkregen wordt, doet weinig ter zake en een gulden meer of minder, och daar bekommert men zich niet om. De schryver vraagt zich af, of men daar in het land van Heusden en Altena, de Langstraat en den Bommelerwaard nu toch eigenlijk wel snapt, dat men door lid te zijn van een dergelijke coöperatieve land bouwvereeniging, willens en wetens het geknoei en gekonkel van sommigen in de hand werkt, en dat men molenaars en handelaars den strijd om het bestaan noodeloos verzwaart. Dat men bij eenig nadenken tot de conclusie moet komen, dat de winst door een molenaar of handelaar berekent in de meeste gevallen niet te groot is, en dat men slechts door dergelijke coöperatieve vereenigingen als die te Aalburg te steunen, het slecht beheer in de hand werkt en onbekwame bestuurders de vrije beschikking laat over z'n vaak met moeite verkregen duitjes, dat men wel tot de donasten onder de dommen moet behooren, als men zich met dergelijk geklets en een dergelijke verant woording van het gehouden beheer laat afschepen, Als mannen met nog een greintje zelfstandigheid in het lijf, moest men als één man zijn opgestaan ter ver gadering en het bestuur hebben gezegd, dat men met dergelijke verantwoording geen genoegen nemen kon. Als één man had men het bestuur moeten wijzen op de slordige manier van zaken doen, als één man had men staande de vergadering z'n oytslag moeten nemen als lid dezer coöperatie en het bestuur in z'n hemd laten staan. Door de firma VEENSTRA, VAN DRIEL VAN DOR STEN, landbouwwerktuigen- fabriek te H o o f d d o r p, is als vertegenwoordiger aange steld De Heer IJzer- en Emaillehandel KANTOOR VAN Rechtskundig Advisenr, Havenstr. 5 (nabij 'tstation) 's-BOSCH. ADVIES en BIJSTAND met betrekking tot processen, strafzaken, faillissement, nalaten schappen, boedelscheiding, voog dij, curateele, echtscheiding, ar beidscontract, enz. Behandeilng van alle voor komende Rechtszaken, zoo wel bij Rechtbank als bij Kanton gerecht, innen van Schuldvor deringen, regeling zaken van debiteuren met hunne schuldei- schers, maken van Contracten, Reqnesten, enz. enz. Bill ij k e Conditiën. Zondags na 1 nnr kantoor gesloten. BUITENLAND. Brutale overval. Naar het «Berl. Tagbl.® uit Lieben- I werda meldt is in de nabijheid van Lau- chammen een drieste overval gepleegd. Toen Zaterdagmiddag een locomotief der maatschappij »Lauchhammer« naar de Koyne-Bohlenmij. onderweg was met de loongelden der aldaar werkende arbeiders stiet de locomotief in een bosch op een man, die met zijn hoofd op de rails lag. Denkend met een levensmoeden man te doen te hebben steeg de machinist van de locomotief om de lijn vrij te maken. Plot seling sprong de met een revolver gewa pende man op, terwijl uit een schuilhoek nog vijf mannen toesnelden. De roovers hielden met revolvers het begeleidend per soneel in bedwang en namen tenslotte met de 440.000 Mk. aan loongelden de vlucht, waarbij zy de brutaliteit hadden van de locomotief gebruik te maken. Deze vond men later eenige kilometers verder terug. Van de daders nog geen spoor. o Drankellende. Tot welke excessen de drank de men- schen voeren kan, is #eer eens een keer te meer gebleken te Montreuil wa'&r een jonge man van 24 jaar zijn vader heeft gedood. De vader en zijn twee zoons hadden een goeden ochtend gehad met stoelen te matten en zouden daar 's middags eens op feesten. Zij trokken van café naar café, tot zij alle drie dronken waren. De vader zocht dan zijn obscure woning op en door den alcohol verhit, ging hij op een zoo danige wijze tegen zijn vrouw te keer, dat deze het raadzaam vond, maar uit de kamer te verdwijnen. Een kwartier later mis schien weerklonk een schot en de toege snelde buren bemerkten weldra het bloe dende lijk van den vader op den grond uitgestrekt. Onmiddellijk gewaarschuwd, kwam de politie spoedig ter plaatse en maakte uit onverdacht opgevangen woorden op, dat de oudste der twee zoons den moord had bedreven. Hij heeft zich dan ook nog niet laten zien. De vader was door een revolverschot in de hartstreek getroffen. Een koninklijke schenking. De Italiaansche bladen melden, dat de koning besloten heeft aan den staat alle artistieke meubelen en kunstvoorwerpen te geven, welke hij bezit in de koninklijke paleizen van Moncalieri, Milaan, Genua, Venetië, Florence en Napels. Eveneerts heeft de koning aan den staat de belangrijke bibliotheek vermaakt, die zich bevindt in het koninklijk paleis van Venetië De totale waarde dezer schenking bedraagt een millioen lire, maar de werke lijke waarde is veel grooter. Bij het parlement zal een wetsontwerp worden ingediend om de schenking te aan vaarden. Een sensationeel vliegongeval. Een sensationeel vliegongeval heeft zich voorgedaan te Cherbourg meldt de »Matin« juist toen men een aanvang maakte met de ontscheping der passagiers van de «Aquitania®. Een watervliegtuig, dat wilde landen, kwam tegen het stoomschip de «Servic® terecht, dat van zijn mast en de twee groote schoorsteenen werd beroofd. Het toestel, volkomen vernield, kwam op de brug van het schip neer. De drie inzittenden werden gewond en waren zeer onder den indruk. Talrijke Amerikaansche en Engelsche passagiers waren getuigen van het ongeval. o Door een bijenzwerm gedood. Te Troussey in het departement van de Maas heeft zich een zeer zeldzaam feit voorgedaan. Een bijenzwerm streek er namelyk neer op het paard van een hooi wagen na enkele oogenblikken bezweek het dier onder de steken. De voerman, die het paard had willen verdedigen, werd zoodanig gestoke^n, dat hij in levensgevaar verkeert. o Sneeuwstorting op Spitsbergen. Naar uit Tromsö wordt gemeld, heeft een sneeuwstorting de magazijnen van de Anglo-Russische Grumant Cy. op Spitsber gen vernield. Alle loodsen zijn door de sneeuwmassa's in zee geslingerd, zoodat de maatschappij nieuwe voorraden moet laten komen. BINNENLAND. De pachtwoede Vóór de publieke verpachting van hooi landen in het 4e en 5e veendistrict in Friesland zou aanvangen, waarschuwde de voorzitter van het polderbestuur, met het oog op de toestanden in het boerenbedrijf, om niet in het wilde tot te hooge prijzen op te bieden. Desniettegenstaande bracht de verpachting toch f 2554 op tegen f 4474 in 4924. o Moord en zelfmoord. Te Delft heeft een werkman een moord- aanval gepleegd op een 47-jarig meisje, wonende in de Doelenstraat. Het meisje kreeg een messteek in den hals en werd niet levensgevaarlijk verwond. De man sloeg daarna de hand aan zich zelf en sneed zich met een scheermes in den hals. Stervende werd hij naar het ziekenhuis vervoerd en is kort daarop overleden. Een verbroken verloving moet de aanleidende oorzaak van het gebeurde zijn geweest. o Bet milioenentckort by de Spoorwegen. Blijkens de balansen en de winst- en verliesrekeningen der Staatsspoor en Holl. IJz Sp.-Mij. over 4921 bedraagt de bij betaling voor het tekort over dat jaar door den Staat der Nederlanden, ingevolge over eenkomst, voor de Staatsspoor f 14.639.488 en voor de H. IJ. S. M. f 48.293.439, totaal bijna 33 miilioen gulden. Zuid-Afrikaansche Veefokkers in Nederland. In den Haag zijn aangekomen een tiental heeren uit Zuid-Afrika, bestuursleden en leden van het stamboek voor het Friesch- Hollandsch vee in Zuid-Afrika, onder leiding van den heer Abramson, voorzitter van liet stamboek. Zij zijn tegenwoordig geweest bij den verkoop van Zuid-Afrikaansch fok- vee in Engeland en maken thans van die gelegenheid gebruik om den stand der vee fokkerij in Nederland te bestudeeren. Maandagochtend zijn zij door den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, in tegenwoordigheid van den directeur-generaal van den Landbouw en verschillende hoofd ambtenaren van het departement, ontvangen. Thans zijn zij bezig een aantal fokkers te bezoeken, onder geleide van de besturen van het Nederlandsche en 't Friesche Rund vee-stamboek. Door een tyger verslonden. Een week geleden werd een contract vrouw, die bij den administrateur van de onderneming «Boekit Lawang® (Ned.-Indië) als toekang-kebon in dienst was, op 20 meter afstand van het woonhuis en op 10 meter afstand van de rivier, door een tijger besprongen, die vermoedelijk van de overzijde van de rivier uit het bosch te voorschijn was gekomen, meldt de «Sum. PosU. Nadat bedoelde vrouw door den tijger aangevallen was, werd dit door een in de nabijheid daarvan werkenden koelie opgemerkt, die daarop hard wegliep. Deze koelie was zóó geschrokken, dat hij eerst na verloop van eenigen tijd eruit kon brengen, wat er gebeurd was. Nadat op de tong tong was geslagen en het aanwe zige koelievolk bijeengeroepen was, begaf men zich, met parangs etc. gewapend, naar de plaats van het onheilmaar geen enkele koelie dorst den tijger te naderen. Men besloot daarop, den assistent van de onderneming met de auto te doen halen aangezien men wist dat deze een vuurwapen heeft. Intusschen was de tijger met het slachtoffer de rivier overgestoken en in het bosch verdwenen. Korten tijd daarna kwam de administrateur van «Soeka Radja® met dri politie-oppassers met een auto ter se aan zij spanden een touw over ue ndiirende rivier en begaven zich naar de i .jde, waar op korten afstand in het busch het lijk der vrouw, wier hals, hoofd en een deel van den rug waren weggevreten, werd gevonden doch de tijger was reeds verdwenen. Na een paar uur is de tijger weer verschenen, doch op het zien van de jagers onmiddellijk het bosch weer ingetrokken. Men besloot daarop een klem en een geit op de plek, waar het lijk was achtergelaten, op te stellen. Den volgenden morgen om zes uur zat de tijger in de klem en werd door den assistent van de onderneming met eenige schoten afgemaakt. De tijger had een lengte van 2.36 en een hoogte van 4.02 M. Invaliditeitswet. Het maandelijksch ovsrzicht op 4 Juni 4922 geeft aan, dat op dien datum 49605 verzekerden in het genot waren van een ouderdomsrente krachtens art. 373 der Wet, aan 4308 weduwen werd een wedu- wenrente toegekend, terwijl het aantal weezenrenten 29028 bedroeg, resp. tot een bedrag per jaar van f 2.935.998.—, f 226.339.36 en f 525.993.78. Aan 3545 verzekerden werd op grond van artikel 99 en 400 der wet voor re kening van het Invaliditeitsfonds genees kundige behandeling en verpleging verleend, terwijl het aantal gevallen, waarin obser vatie niet of niet door behandeling was gevolgd, 725 bedroeg. aanvangende 12 JUNI 1022. Hensden—Rotterdam. Van HEUSDENMaandag en Dinsdag vm. 4.30 u., Donderdag vm. 5 en 7 u., Vrijdag vm. 6 u. Van ROTTERDAM Maandag vm. 42 u., Dinsdag nm. 42.45 u. Donderdag, Vrijdag en Zaterdag vm. 42 u. HeusdenGorinchem. Van HEUSDEN Maandag vm. 4.30 en 5.30 u., Dinsdag vm. 4.30 u., Donderdag vm. 5 u. en 7., Vrijdag vm. 6 u. Van GORINCHEM Maandag vm. 44.30 u. nm. 42.30 en 3 u., Dinsdag nm. 3.45 u., Donderdag, Vrijdag en Zaterdag nm. 3 u. Veedienst 's flertogenbosch, Van ANDEL naar 'sBOSCH: Woensdag vm. 3.30 u. Van 's BOSCH naar ANDEL: m. 42 u. Directeur: L. DE BEER te Gorcum, Tel, No. 9. Heusden, 7. 6X) fa xt c K QC ef- K se E± CS «3 <T*- S3 QJD CR Wilt U goedkoop en ver trouwd een RIJWIEL koopen, komt dan eerst zien, er is ruime keuze. Prijzen vanaf f 45. In eerste klas rijwielen bied ik aan „KLEON" en „ALTENA" Rijwielen, in kwaliteit en afwerking eerste klas. Prijzen vanaf f85f145,met 3 jaar schriftelijke garantie. Berijdt Radiumbanden, zijn sterk en loopen licht. vanaf f 2 50 - 0.65 Buitenbanden Binnenbanden Kogel-vrijwiel Rolkettingen Nationaal Solution mid-tube Lange pompslangen Bellen Aanbevelend, Filiaal HANK, Teleph. 6. -125 -1.50 -0.05 -0.15 -0.30 Eng. Kinderwagenband per c.M. met gratis omleggen. Rijwiel moffelen en biezen f 7.- Electrische lampen spotgoedkoop. in verschillende prij'-- voorhanden in den boekhandel van L. J. VEERRAY Botermarkt, HEISDEA BIJVOEGSEL Nieuwsblad SS if fa ss IÉ S3 E ADRES

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1922 | | pagina 5