¥I©IiJka LUX Uitgever: L* J. YEERMAN, Heusden. No, 4203. Woensdag 28 Juni 1922 FEUILLETON. Und van altena Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur ingewacht. BUITENLANDSCH OVERZICHT De moord op Sir Henry Wilson blijft in Engeland de algeheele belangstelling houden. Lady Wilson ontvangt van alle zijden telegrammen en brieven van deelneming, van den koning en de koningin, van den koning van België, van Lloyd George, van Millerand. Reeds worden maatregelen genomen voor zijne begrafenis op staats kosten en men overweegt, het stoffelijk overschot bij te zetten in de St. Pauls Kathedraal, waar ook Wellington en Lord Roberts begraven liggen. In Ierland, vooral in Ulster, is de indruk en de ontsteltenis over het gebeurde nog grooter dan in Engeland. Men vreest dat deze moord, die beschouwd wordt als de meest sensationeele politieke misdaad sedert den moordaanslag in het Phoenix-park te Dublin in 1882, waaraan lord Cavendish ten offer viel, tot represailles zal leiden. Met angst vraagt men zich af, welke wraaknemingen nu weer te Belfast en te Dublin zullen volgen, nu door deze afschu welijke daad de verhouding tusschen Noord en Zuid-Ierland, die juist in den laatsten tijd wat gunstiger scheen te worden, op nieuw verslechterd is en de kloof weer dieper gaapt. In het Britsche Lagerhuis hebben Chamberlain en Short de vragen beantwoord waarmede zij meer dan een half uur lang werden overstelpt, vooral door de »die hard® unionisten, naar aanleiding van den moord. Uit het antwoord bleek, dat de regeering onmiddellijk maatregelen genomen had en een uitvoerig onderzoek was begonnen, en dat de politie huiszoekingen had gedaan, waarbij wapens en brandbommen in beslag waren genomen en zestien verdachte per sonen, onder wie een vrouw, waren gear resteerd. Uit de vragen en antwoorden bleek verder, dat ongeveer een maand geleden, juist in verband met den verbeterd geach- ten toestand, de bijzondere bescherming van alle ministers en vooraanstaande per sonen was ingetrokken. De Valera, die door velen moreel aan sprakelijk wordt geacht, heeft verklaard de moordenaars niet te kennen, evenmin de reden die hen tot den moord heeft gedreven. Hij zegt echter, best te kunnen begrijpen dat de imperalistische drijvers de nationalistische minderheid tot wanhoops Door L. J. FIKKEE. 6) »Hij filsefeert,® lispelde de bolwangige grijnzend. Stoot hem eens aan,« zeide de schaap herder zacht. Deze raad werd eindelijk, na eenig over leg, opgevolgd de piepstem, die het dichst bij den kleermaker zat, gaf hem eenen vrij krachtigen ribbestoot, welke de ge- wenschte uitwerking had. Dries sprong op, als iemand, die uit eene zware mijmering plotseling wakkerschrikt, en staarde met verbaasde blikken rond. jJe zat weer te prakkezeeren,® zeide de schaapherder zoo deemoedig mogelijk, jen wij wilden je wat vragen. jWaar denkt ge dan toch over, Dries waagde Arends op rochelenden toon te vragen, daarbij meergenoemde versnapering met prijzenswaardige snelheid heen en weer schuivende. daden brengt, en al kan hij de daad niet goedkeuren, hij zich die toch goed kan voorstellen. Deze verklaring geeft wel een kijk op den geestestoestand van den leider der Iersche republikeinen en doet niet veel goeds verwachten van de naaste toekomst van Ierland. De jongste berichten melden weer daden van geweld. Onder deze omstandigheden lijkt het steeds minder waarschijnlijk, dat de on- verzoenlijken onder de Ieren zich zullen storen aan de bij de verkiezingen uitgesproken volkswil en dat zij bij hun politiek van geweld, van wraak en weerwraak zullen blijven volharden. Te Berlijn heeft Zaterdagmorgen weer een politieke moord plaats gehad, die voor Duitschland en voor geheel Europa ver strekkende gevolgen kan hebben. Volgens officicieele berichten werd Minister Rathenau kort nabij zijn villa op weg naar het ministerie van buitenlandsche zaken doodgeschoten. Vanuit een auto werd de moord gepleegd. Er zouden zich drie moordenaars in de auto bevonden hebben, die bij het inhalen van de auto van Rathenau 40 schoten hebben gelost en een handgranaat geworpen. Een schot door den mond was doodelijk. De daders zijn ontkomen. De moord is gepleegd op den hoek van de Erdenerstrasse Köningsplatz, waar het zeer stil was. Rathenau was onmiddellijk dood. Het bericht omtrent den moord werd in den Rijksdag kort na half twaalf medegedeeld. Een groote ontroering maakte zich van de aanwezigen meester. De ter beraadslaging bijeengekomen commissies hieven aanstonds haar zittingen op. Na de ontvangst van het bericht over den moord, riep de rijkskanselier onmid dellijk de ministers in het Rijksdaggebouw bijeen om met hen over den toestand te beraadslagen. Zondagochtend om 8 uur werd een Riiksdagzitting gehouden die ondanks den ongewonen dag een buitengewoon levendig beeld toonde. Het huis en de tribunes en de diploma tieke loges waren overvol. Dr. Wirth legde een regeeringsverklaring af. Eerst las hij een oproep en een verma ning tot het Duitsche volk voor. Met bijval werden die passages begroet, waariu de rijkskanselier meedeelde, dat de president hoopt, dat het Duitsche volk, zich niet tot jOch,® zeide Dries, verachtelijk de schou ders ophalende, jik heb eigenlijk wel wat beters te doen, dan op de zotte vragen van zulk eenen botmuil, als gij zijt, te ant woorden, maar als gij er zoo op gesteld mocht zijn, het te weten, zal ik het u voor ditmaal zeggen ik dacht daar juist over de beslommerlijkhedens van de wederwaar dige kreaturen in verband met het aksjoma van de maan. Nu weet gij het, en laat mij nu met vrede.® De schaapherder gaapte de boeren, en de boeren gaapten elkander aan, en daar allen ook maar het ailerflauwste begrip scheen te hebben van wat Dries bedoelde of voorgaf te bedoelen, bleven zij eindelijk in stomme verbazing den kleermaker aan staren, die thans met een hoog ernstig gelaat rondzag en op plechtigen toon zeide jDe anderen begrijpen natuurlijk zeer goed, waarvan ik spreek, maar gij, domste van alle domme schaapherders, vat er hoogst waarschijnlijk weer een bedroefd klein beetje of heelemaal niemandal van.® jAllen, uitgezonderd de arme schaap herder, gaven op ondubbelzinnige wijze te kennen, dat zij Dries volkomen hadden be grepen, en de ongelukkige Harm, begeerig naar eene gelegenheid uitziende, om den kleermaker weer een weinig op zijne zijde te krijgen, stamelde verlegenjNu, dat ik alles precies heb gevat, wil ik juist niet zeggen, maar het meestal was mij toch duidelijk genoeg, dat is zeker. jik wil wedden, dat gij nog niet eens dingen zou laten verleiden, die een econo- mischen terugslag, als gevolg van moord aanslagen, zou verergeren. Het slot waar in hij zich tot de arbeiders, ambtenaren en de vaderlandslievende burgers richtte, vond ook veel instemming. De rijkskanselier deelde mee, dat de rijkspresident besloten heeft om krachtens art. 48 G. W. twee verordeningen af te kondigen. Hij las die betreffende het ver bod van vereeniging en vergadering voor. Veel bijval had de passage, waarin van bestraffing van hen die de nationale kleuren beschimpten, werd gesproken, alsmede die betreffende het instellen van buitengewone rechtbanken en het verbod van regiments feesten. Rathenau zou de laatste dagen meer malen gewaarschuwd zijn, maar alle be veiligingsmaatregelen hebben geweigerd. De Vakvereenigingsconferentie te Leipzig besloot Dinsdagmiddag door schorsing dei- werkzaam heden en door een oproep tegen den moord op Rathenau te protesteeren. De linksche partijen kondigen voor Dins dag, den dag waarop Rathenau begraven wordt, een algemeene staking van 24 uur aan. Rijkspresident Ebert, die op het vernemen van den moord op minister Rathenau, on middellijk zijn vacantie heeft onderbroken en naar Berlijn is teruggekeerd, heeft aan de moeder van Rathenau een in hartelijke bewoordingen gesteld condoleanti-telegram gezonden. Voorts heeft hij den Rijkskan selier telegrafisch medegedeeld, dat de door Rathenau ingeslagen weg moet worden blijven gevolgd met betrekking tot de bui tenlandsche politiek. Door de regeering is voor het aanwijzen van den moordenaar 1 millioen mark uit geloofd. Lloyd George heeft aan den rijkskanse lier een condoleantie-telegram gezonden in verband met den moord op Rathenau. De tijding van den laaghartigen moord aanslag heeft over de geheele wereld al gemeene ontroering verwekt. Deze moord is een ontstellend feit waarvan de gevolgen nog niet zijn te overzien en die verstrek kend kunnen zijn. Rathenau was in Duitschland een per soonlijkheid, die met Wirth te samen de drager was van het nieuwe Duitschland. Wirth en Rethenau waren de steunpilaren waarop het nieuwe Duitschland rustte. Zij zijn het geweest, die er in geslaagd zijn het bij de entente in de oprechtheid weet, wat een aksjoma is,® hervatte de onverbiddelijke kleermaker, die er een eigen aardig genoegen in scheen te hebben, op deze wijze en ten koste van den minder geleerden Harm zijne eigene kennis eens terdege te luchten. jWeet gij wel, wat een aksjoma is, Harm jNeen,® antwoordde Harm op beschaam den toon de oogen neerslaande, Jtoen ik nog naar school ging, heb ik er heel dikwijls over hooren spreken bij Teunis den paardenvilder en bij Roelf den bezem binder ik heb er daar ook vaak genoeg een gezien, maar het rechte van de zaak ben ik toch vergeten. jDat wil ik wel gelooven,® hernam Dries, welbehaaglijk zijne vingers latende knap pen, hetgeen zijne gewoonte was, wanneer hij zich in eene goede luim bevond. jNu, wij zullen er maar niet verder over praten. Maar als ik goed verstaan heb, wilde men mij iets vragen. Of heb ik mij dat maar verbeeld »In het geheel niet,c antwoordde nu de bolwangige boer, eene onooglijke, vuile zwikpijp uit zijn vestzakje halende en die op den nagel van den linkerduim uitkloppende jen Harm deed maar beter, zijnen mond te houden, inplaats van te babbelen over dingen, waar hij toch niets van begrijpt. Wij wilden u vragen, Dries, of gij ons ook zeggen kunt, wat voor een mensch dat vreemde schepsel daarbinnen is.® Bij de laatste woorden wees hij over zyn schouder in de richting van de pronk van Duitschland zoo geschokte vertrouwen langzaam aan te doen terugkeeren, Rathenau was de ziel der buitenlandsche politiek van Duitschland. Voor alle diensten aan zijn vaderland in deze dubbel moeie- lijke tijden bewezen is de dank geweest een revolverschot, dat een einde aan zijn werkzaam leven heeft gemaakt. Wie zal hem durven opvolgen en zal zijn opvolger na dezen gruwelijke moord, bij de entente het noodige vertrouwen kunnen vinden. £HN GOED 15 TEER AL5 ROZE BLAADJE^ .HOUDT HET ALS. FABRI- LEVER'SQ X NI EUW KANTEN VAN ZEEP-MU _,X JSUNLIGHT ZEEP BUITENLAND. Hoe er in Genua werd afgerekend. In Weenen doet op het oogenblik het volgende verhaal de ronde De conferentie van Genua was afgeloopen. In de hotels werden de koffers gepakt en aan de gasten werd de rekening ter hand gesteld. L'.oyd George greep in zijn vestzak. Men hoorde ponden, helder-klinkende goudstuk ken op het marmeren betaalblad van de joffice® rinkelen, Schanzer, Itaiië's machtige minister, strooide lires over de nota uitmooie zil veren munten. En de hotel-directeur boog voor hem geen graad minder diep dan voor Lloyd George. Barthou haalde zijn portefeuille te voor schijn, en nam er een chequeboek van het Crédit Lyonnais uit. Hij scheurde er een kamer. De kleermaker stak zijne dunne lippen zoover mogelijk vooruit en streek met de linkerhand over datgene, wat hij gewoon was zijn knevel te noemen, doch dat in werkelijkheid niets anders was, dat een tien- of twaalftal teringachtige uitspruitsels van twee tot drie millimeters lengte en van een raadselachtige kleur, die zoo ten naastebij het middel hield tusschen bedor ven kaneel en overjarige basterdsuiker. Toen trok hij zijne wenkbrauwen zoo hoog mogelijk op, legde den mageren wijsvinger bedachtzaam tegen den korten dikken stomp neus en liet een zacht, veelbeteekend gesis hooren, hetgeen zooveel beduiden moest als »Daar zou ik veel over kunnen zeggen, indien ik slechts wilde,® Toen greep hij als in verstrooiing naar den voor hem staanden ledigen kroes en bracht dien snel aan de lippen, doch, als bemerkte hij eerst nu, dat er geen droppel bier in aanwezig was, zette haar terstond met een verdrietig gezicht weer neder. jMen moet toch maar veel denken en veel praten,® sprak hij, langzaam het hoofd schuddend, jdan doet men toch soms de zonderlingste dingen. Daar had je mijn oom den professor de man was geweldig knap, ja ik moet het bekennen, hij was bijna nog geleerder dan ik, en in eene vlaag van verstrooidheid nam hij zijn hoed af, bracht dien naar zijn bed en hing zichzelf op aan den kapstok in de gang. En kijk, ik wil bier drinken uit een ledigen kroes, 't Is toch wat te je uit, vulde het met zijn gouden vul pen in, zette zijn naam eronder, en de maïtre d'hotel maakte de buiging van 90 graden, waarop de groote Entente aanspraak kan maken. Toen kwam de Schober aan de beurt, Oostenrijks kanselier. Uit zijn groote acten- tasch nam hij twee reusachtige formulieren. Er waren zegels opgeplakt en er stonden stempels op, ronde, driehoekige, langgerekte en handteekeningen, duidelijke en onduide lijke, en teekens in zwarte, roode, groene en blauwe inkt. De heer Schober schreef getallen en woorden in de rubrieken, trok lijnen, schreef jPardon, mijnheer,zei de maltre d'hotel, »is dat een aanwijzing op een bank of »Neen«, antwoordde de bondskanselier even beleefd, »het zijn twee vrachtbrieven. Twee wagons met kronen staan aan het jstazione Piazza Principe«. Toch maakte de hotelman een beweging, die er als een buiging uitzag. Ongeveer honderdzeven-en- zeventig graden. Een weinig nerveus lei men thans den heer Tsjitsjerin zijn rekening voor. Deze deed een haal aan zijn sigaret, greep in zijn zak en haalde een klein pakketje te voorschijn, dat hij op tafel wierp. Het klonk metaalachtig. De maitre d'hotel had in de kranten gelezen, dat de Sovjet-rekening de kerk sieraden in beslag had genomen. De in houd van het pakket kon dus kostbaar zijn. jik vraag het voor de omrekening, mijn heer,® zei hij, »is daar ongemunt goud in of zilver De heer Tsjitsjerin echter antwoordde van achter een dikke rookwolk zijner si garet »Neen, het zijn de clichés van onze banknoten. Drukt u er maar zooveel van als uzelf wilt.® N. v. d. D. Moordenaars in vronwenkleeren. In Pommeren zijn de moorden en aan slagen aan de orde van den dag. In Karsbaum stond een boerenmeisje aan het venster harer woning, toen er vier als vrouwen gekleede mannen haar om brood verzochten. Terwjjl zij zich omdraaide om het gewenschte te halen, werden eens klaps een aantal schoten op haar gelost. De toesnellende boer werd eveneens met een salvo ontvangen en terstond gedood. De bandieten drongen het huis binnen en roofden het vrijwel leeg. o zeggen, die kennis, die kennis.® En ander maal tuurde hij in den kroes en zag ver volgens zwijgend den kring rond. »Da boeren begrepen terstond, en dit maal niet alleen in schijn, wat Dries met dat rondzien bedoelde dit was hun reeds bij meer dan eene gelegenheid zoo duide lijk geworden, dat zelfs Harm geen seconde lang in het onzekere hiervan verkeerde. ^Kastelein riep de piepstem, zoo luid mogelijk, eene aanmerkelijke hoeveelheid bruin vocht uitspuwende, »vul den kroes van Dries nog eens voor mijne rekening En nu, Dries, komaan, vertel ons eens, wat is dat voor een mensch De kleermaker kneep zijn eene oog half dicht, trachtte met het andere, naar het scheen, de haartjes op zijne bovenlip te bespieden, en sprak toen langzaam en met nadruk jGij bedoelt, tot welk volk dat vrouwspersoon behoort, nietwaar jJuist,® zeids de ander, jdat wilden wij gaarne weten. Is het een Zeeuwsche of een Amerikaansche Dries schudde met medelijdenden glim lach het hoofd en nam een geduchten slok van het bier, dat de waard hem toereikte. >Is het dan misschien eene vrouw uit Turkenland waagde Harm zacht te zeg gen. NIEUWSBLAD voor lel Land van Heusden en Altena, U Lansstraat en tie Bonimeterwaard jZoo, zoo,® antwoordde Dries knorrig, zijne ribben heimelijk even wrijvende, »ik word anders niet gaarne gestoord in mijne geleerde overdenkingen, versta je wel Laat mij met rust, en doe maar, alsof ik er niet ben. Ik heb nu geen tijd om te praten.® Wordt vervolgd.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1922 | | pagina 1