SENORiO de 10 cents sigaar c. DE KEMP, Waterpoort, Heusden. RAAMSDONKSVEER. Rook ons SUCCESMERK, "I Hinthamerstraat 24, 's-BOSCH. IN GOUD EN ZILVER, B&hlmana's eiken staal Und van altena Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 4204. Zaterdag 1 Juli 1922 XAOAZXJÏ Til. iat. 482. FEUILLETON. YIOLA. Reparatie-Inrichting. Correspondentschap Ie Klasse. KEIZERSDIJK F. 81. 912 uur. H. J. ABB1NK. BI BESTE ©©mum®*. samengesteld uit de edelste tabakken en hoogfijne kwaliteit. Groothandel in sigaren, sigaretten, tabak. mb hslzzh^swan Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt f 1.40, Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 1-6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur ingewacht. BUITENLANDS CH OVERZICHT De begrafenis van Rathenau, die op het Israëlitische kerkhof te Oberschöneweide alleen in tegenwoordigheid van de naaste verwanten geschiedde, maar waaraan in het Rijksdaggebouw een indrukwekkende plechtigheid vooraf ging, die ook bijgewoond werd door de moeder van den vermoorde en waar de Rijks-president met ontroerde stem hulde aan den doode had gebracht, heeft geen aanleiding gegeven tot wanor delijkheden. Het diplomatieke corps was voltallig aanwezig en buiten het gebouw stond een ontzaglijke menschenmenigte, die eerbiedig het hoofd ontblootte bij het passeeren van den stoet. Maar noch te Berlijn, noch in de overige groote steden van het Duitsche rijk zijn bij de republikeinsche betoogingen inciden ten voorgevallen. Het is rustig gebleven en de Duitsch- Nationale partij heeft zich genoopt gevoeld nogmaals in een proclamatie te verzekeren dat de partij met den moord op Rathenau niets te maken heeft en dat ieder die tot daden van geweld aanspoort of zich aan sluit bij organisaties omtrent wier doel in dat opzicht twijfel bestaat, onverbiddelijk uit de partij moet worden verwijderd. Wat het zoeken naar de moordenaars betreft wordt bericht, dat er enkele arrestaties zijn geschied, waaromtrent de autoriteiten het stilzwijgen bewaren en dat er huiszoekingen zijn gedaan bij verschil- Door L. J. FIKKEE. 7) «Het is maar een vraag,® haastte hij zich er bij te voegen, toen hij zag, dat het gelaat van Dries betrok, «mogelijk is het wel een zeer domme vraag, en ik weet ook eigenlijk zelf niet, hoe ik er bij kom, om zoo iets te denken, maar ik dacht, dat het misschien eene vrouw daar vandaan kon zijn, als zij niet uit een ander land kwam.« «Harm,® zeide de kleermaker, even met de vingers langs zijne lippen strijkende, teneinde de daaraan hangende denkbeeldige bierdroppels te verwijderen, »Harm, als je een goeden raad wilt aannemen, van een geleerd man «Dat wil ik gaarne, Dries,viel Harm zeer nederig hierop in. «Wel,® vervolgde de kleermakar, tegen zijn bier knikkende, «als je dat wilt, en ik hoor met genoegen, dat je hiertoe bereid zijt, wees dan zoo verstandig en denk nooit weer zoo iets doms.® «Een verstandig mensch denkt nooit zoo iets doms,® ging Dries voort, na nogmaals een hartigen teug te hebben genomen, «onthoud dat vooral, Harm, een verstandig mensch denkt nooit zoo iets doms En wie lende nationalistische vereenigingen, waar papieren in beslag genomen zijn. De Rijkspresident Ebert heeft de uit zonderingstoestand over het geheele Rijk afgekondigd. Het schijnt dat in monar chistische kringen er over is gedacht den verjaardag van het verdrag van Versailles daarvoor te gebruiken. De correspondent van de Times te Parijs althans zegt, dat het bestaan van een samenspanning om den keizer op den troon te herstellen al zes maanden aan de Fran- sche regeering bekend is geweest. Zij had stellige inlichtingen, dat tegen het einde van Juni «op of omtrent den verjaardag van de onderteekening van het tractaat van Versailles® een monarchale opstand zou uitbreken. De Duitsche regeering zelve heeft den verjaardag van het verdrag van Versailles als critiek beschouwd, want het heeft de bondstaten gemachtigd alle betoogingen dienaangaande te verbieden. Men kan de uitzonderingsmaatregelen die de D itsche regeering thans nemen wil en ten deele reeds genomen heeft, min of meer veroordeelen omdat ze feitelijk gericht zijn tegen een deel des volks. De N. Rt. wel zoo iets denkt, is alles behalve ver standig en zou beter doen, geleerde menschen niet in de rede te vallen, Harm.« »Ik hoop het goed te onthouden,® zeide Harm, die zich op dat oogenblik veilig en wel achter zijne minder geleerde, maar ook minder waanwijze schapen wenschte. »Zult ge ons nu haast eens antwoord geven viel de piepstem op ongeduldigen toon in, »als je zoo doorgaat met dien Harm de les te lezen, zijn wij morgen nog even wijs als nu. Is het eene Brabantsche Neen Goed, wat is het dan «Luister eens,® zeide de kleermaker op geheimzinnigen toon, »ik zal het u zgggen.® «Dat is het ook juist, wat wij wenschen,« antwoordde de ander op vinnigen toon. «Daar zitten wij den ganschen tijd al op te wachten.® «Welnu dan,« zeide Dries, «als ik u zeg, dat het een neger is, zult ge mij niet gelooven nietwaar «Zeer zeker nietriep een man, met vlasachtig haar en een vervaarlijk breeden mond, met groote, witte tanden, «zeer zeker nietwant de negers, die ik op de A.sche kermis gezien heb, waren pikzwart en hadden heel kort, zwart krulhaar.® Juist opgemerkt,® hervatte de kleer maker, op onverstoorbaar kalmen toon, sen ik behoef dus niet te zeggen, dat het geen neger is.® «Neen,® begon de ander weer, «ge zoudt ons alleen maar zeggen, wat het wel is.® «Zeer juist, en dat is dan ook inderdaad Ct. doet dit. Doch men moet ook wel begrijpen, dat de maat nu volgemeten is. Bovendien, indien de Duitsche regeering nu mocht verzuimen, te doen wat zij kan om de rechts woelende elementen aan banden te leggen, is er te meer kans, dat de meest links staande partijen buiten de regeering om zich vereenigen tot geweld. Zondag riep al een onafhankelijk spreker in den Rijksdag uit«Indien de regeering niet ernstig optreedt zal het proletaritaat geweld met geweld beantwoorden.® De regeeringspartijen hebben zich dan ook al algemeen voor de uitzonderingsmaat regelen uitgesproken. Er zal dus nu waarschijnlijk o.a. een buitengewoon gerechtshof komen, waarbij er speciaal op gelet wordt, dat men politieke misdadigers niet zacht behandelt omdat ze tegen de republiek zijn opgetreden. Een ultimatum wordt algemeen de rede genoemd, die Churchill in het Lagerhuis gehouden heeft naar aanleiding van de Iersche begrooting. Het was zijn reeds eerder aangekondigde rede over den toe stand in Ierland, welks hij tot na den uitslag der Iersche verkiezingen had uit gesteld. Een ultimatum aan de voorloopige Zuid- Iersche regeering, aan Griffith en Collins, de waarschuwing om nu eindelijk eens krachtige maatregelen te nemen tot het onderdrukken van de wetteloosheid die al zoo lang in Ierland heerscht, een waar schuwing ook aan de Sinn-Fein-partij, om eens en voor goed er zich ter dege reken schap van te geven, dat zij Ulster nooit zullen winnen, dan alleen wanneer Ulster dat zelf wil. Deze aansporing heeft tot gevolg gehad, dat de troepen van den lerschen Vrijstaat den aanval zijn begonnen op de «Vier gerechtshoven® te Dublin, het hoofdkwartier van het republikeinsch uitvoerend comité. Churchill noemde dit een broeinest van anarchie en verraad en ook Lloyd George had op de verwijdering van de republikein sche bende aangedrongen. BUITENLAND. Gevaarlijk tochtje. Beschrijvende hoe hij en zijn kameraden op hun vlucht om de wereld over den Vesuvius vlogen op den tocht naar Brindisi seint Majoor Blake aan de «Daily News« Wij vlogen door dichte wolken van zwa- mijn plan,® zeide de kleermaker. «Let nu wel op want ik ga het u vertellen. De vrouw, die zich daar in de pronkkamer van onzen kastelein bevindt, is Dries keek allen een voor een strak aan en fluisterde toen nauwelijks hoorbaar«Die vrouw is een Boschjesman.« «Een Boschjesman riepen de boeren verbaasd, als uit een mond, terwijl zjj elkaar glimlachend aanzagen, »een Boschjesman «Ja,® zeide Dries, «vindt ge dat zoo vreemd »Ge zult dan toch zeker wel bedoelen eene Boschjesvrouw,® riep de piepstem uit, innerlijk vergenoegd, dat hij dien geleerden Dries op eene onnauwkeurigheid had betrapt. «Nu ja, dat spreekt wel vanzelf, zou ik denken,® antwoordde Dries zoo kalm mogelijk, «maar dat doet er nu ook minder toe. Mijn neef, de schoolmeester, heeft een boek, een verbazend geleerd boek, geschreven door een man, die van geleerdheid eene beroerte kreeg, waaraan hij eenige jaren later overleed; als ik mij'wel herrinner, was die man een achterneef van mijn oom den professor, maar 't kan ook zijn, dat ik my vergis. In dat boek staat alles, wat ge maar bedenken kunt, en zoo staat er ook in, hoe de Boschjesmannen er uit zien. Die vrouw daarbinnen gelijkt sprekend op zoo iemand en daarom zeg ik, dat zij is, wat ik gezegd heb. En dat houd ik vol tegen iedereen.® Bij deze laatste woorden zag de kleermaker zoo woest naar den armen schaapherder, velachtigen rook, die ons bijna verstikten. Boven den krater vliegende daalden en stegen we soms verticaal 500 of 600 voet. Wij konden niets anders zien dan stoom en rook. Toen wij twee uren later te Bari aankwamen, hadden wij nog een hevige zwavelsmaak in den mond. Een granaat ontploft. In de nabijheid van Yperen is Maandag een ernstig ongeluk gebeurd. Bij het opladen van daar gevonden granaten is een ervan ontploft. Negen werklieden zijn gedood, drie ernstig gewond. Een hunner is onmiddellijk na de aan komst in het ziekenhuis te Yperen bezwe ken. Vliegongeluk. Ter gelegenheid van de kermis van Cosselies, zegt de »Msb.«, steeg de be- Gevestigd: TELEF. 45. Voor verwisseling van Bank papier en Specie, Discontee ring, Beieening, Bewaar geving, Assignation, enz. is het Kantoor geopend van Nadere inlichtingen verschaft gaarne De Correspondent, dat deze niet anders dacht, of Dries zou hem terstond met den bierkroes, dien hij juist leeg gedronken had, naar het hoofd werpen doch zijne vrees bleek weldra ijdel te zijn geweestwant, toen niemand den mond opende, om hem tegen te spreken, zette Dries het tinnen voorwerp bedaard weder op tafel en schudde weemoedig het hoofd. Na eenig zwijgen zag hij zijne toehoorders aan, en vroeg toen «Wenscht een van u nog iets anders hieromtrent te vernemen Laat hij het dan gerust zeggen mijne kennis deel ik gaarne aan iedereen mede, die mij begrijpen kan. Voor leeg hoofden en botmuilen heb ik geene woorden. »Ja,« riep de man met de pijp, den kleermaker inmiddels dikke wolken van kwalijk riekenden tabaksrook in het gezicht blazende, »ik zou gaarne weten, wat het voor een ding was, dat zij bij zich had het geleek wel wat op een driehoekig weef getouw, maar de draden waren van goud of zilver, naar het mij toescheen. Ge zult mogelijk een kroesbier van mij niet afslaan, Dries, zult ge wel ging de boer voort, ziende, dat de kleermaker opnieuw strak voor zich uit stuurde. «Goede kennissen en vrienden weigeren elkander niets,® antwoordde de ander op vriendelijken toon en vervolgde toen«Dat ding was werkelijk een getouw maar die menschen hebben bijna alles van g.sud en zilver. Hebt ge wel opgemerkt, welke fraaie gouden oorhangers en hoofdhanden zij droeg En hoe hare kleederen met kende luchtvaarder Dumortier met zijn luchtballon op, waarin twee passagiers de reis meemaakten. Tusschen Hoey en Luik wilde een der passagiers absoluut aan land komen en men liet hem langs een koord naar beneden glijden. Plotseling schoot de luchtballon met geweld omhoog en steeg tot een hoogte van 2400 M. Boven de streek van Hervé gekomen, scheurde het omhulsel van den ballon, die met groote snelheid neerstortte in het dorp Chartreux. De passagier en Dumortier werden vrij ernstig gewond. o Schip in brand. Volgens de »Msb.« is in het verbin dingskanaal van Brussel een met 4000 bussen benzine geladen schip in brand geraakt. Om een ontploffing te voorkomen heeft men het schip laten zinken. o Te Miiachen is door de vaderlandsche vereeniging een betooging tegen het Vredes verdrag van Versailles gehouden op de Königsplatz. Er waren meer dan 400.000 personen van alle standen verzameld, die in gesloten gelederen uit alle stadsdeelen waren aangemarcheerd. De vergadering verliep rustig en ordelijk. De koning-weduwe Zita heeft tot kardi naal vorst primaat Csernoch te Boedapest naar aanleiding van zijn 70en verjaardag een hartelijken brief gericht om hem geluk te wenschen. Tevens spreekt zij daar in haar dank uit voor de talrijke missen, die de Hongaarsche priesters voor ex koning Karei hebben opgedragen. gouddraad doorstikt waren Welnu, in dat land wordt veel goud gevonden in het gebergte, en zoo komt het, dat die menschen bijna niets bezitten, waar geen goud aan wordt verbruikt. De mannen rooken er bijvoorbeeld Dries had bijna gezegd gouden tabak, doch bij nader inzien vond hij deze bewering wel een weinig kras en vervolgde dus «tabak uit gouden pijpen, en de kleermakers gebruiken er zonder uitzondering gouden naalden en vingerhoeden. Dat zij de kleederen met gouddraad bewerken, daarvan hebt ge u straks met eigen oogen kunnen over tuigen, meen ik.® Sprakeloos van verbazing zagen de boeren elkander aan en, hoewel enkele malen deze of gene den lust in zich voelde opkomen, om Dries van zijn ongeloof te doen blijken, waagde het toch niemand, aan dit alleszins te verklaren gevoel toe te geven, uit vrees van door den kleermaker belachelijk gemaakt of voor dom gehouden te worden. Alleen Harm den schaapherder was het niet mogelijk, zich stil te houden, en op gevaar af, van door de anderen te worden uitgelachen, besloot hij, den kleermaker op zoo beleefd mogelijke wijze nogmaals met een vraag aan boord te komen. «Dries,® zeide hij zacht, «ik weet zeer goed, dat ik, bij anderen vergeleken, erg dom ben, en bij u vergeleken, zelfs ontzettend dom dat alles gevoel en begrijp ik zeer goed. Wordt vervolgd.) NIEUWSBLAD w\ lietLaid vai Heusijen en Alteia, de Laagstraal ti de Bommelsrwaard GV

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1922 | | pagina 1