FRECO'S HÖOFDPiJNMETTEl ZENUWKOORTS, Zenuwhoofdpijn, Zenuw in de tanden en hoofd bestrijdt men met FRECO's ZE NUWHOOFDPIJNPOEDERS het best. Per koker a 25 stuks fl.70, per poeder 8 ct. Verkrijgbaar bij Apothekers en Drogisten Een officieele mededeeling van het hoofd bureau van politie zegt, dat de moord op Rathenau is opgehelderd zij noemt de namen der moordenaars en geeft hun nauwkeurig signalement. De daders zijn de Berlijner Ernst Werner Techow, de Sakser Fischer, ook Vogel genoemd, en de Mecklenburger Knauer, ook Körner en Korn genoemd. Zij behooren alle drie tot de organisatie C en waren vroeger leden van de brigade Erhardt. Verscheidene per sonen, wier medeplichtigheid bewezen is, werden reeds gearresteerd. Een moordenaar van Rathenau Te Ter Apel (Friesland) heeft Donderdag de marchaussée in arrest genomen een Duitschen heer, wiens signalement met dat van een der vermoedelijke moordenaars van dr. Rathenau overeenkomt. De man moet den nacht in een houten school hebben doorgebracht te Barnflair bij Ter Apel en was van plan per tram naar Stadskanaal te gaan. De arrestant kon geen voldoende ophel dering geven van zijn herkomst en wordt nu aan de Duitsche politie te Rutenbroek overgeleverd, waar ook twee Duitsche hee- ren op hetzelfde vermoeden moeten gear resteerd zijn. N. v. d. D. o Het ongeluk op de Berlijnsche Ringbahn. Over dezen ramp wordt gemeld, dat* op het oogenblik van het ongeluk de toeloop van passagiers zoo groot was, wijl de ceintuurspoor het eenige verkeersmiddel was, dat tijdens de begrafenis van Rathe nau niet was stilgelegd. Het spoorweg personeel stond machteloos tegenover het publiek, dat de treinen bestormde en als er geen plaats binnen meer was, zich buiten aan of op de wagens vastklemde Op een der treeplanken stond een man met eenige stukken hout van 1| M. op den rug. De stukken staken naar huiten uit. Toen de trein van de tegenoverge stelde richting passeerde, maaiden de stuk ken hout de passagiers, die er op de treeplanken stonden, naar beneden. De eerste man, die weggesleurd was, trok in zijn val een jong meisje mede. De een na den ander werden de menschen van de treeplanken gesleurd. Door paniek bevangen, lieten ook andere personen, die eveneens op de treeplanken stonden, de stangen, waaraan zij zich vasthielden, los en vielen. Tengevolge van het ontzettende geschreeuw der slachtoffers dat tot de machinisten doordrong, werden de treinen tot staan gebracht. De rails waren met zieltogende en verminkte lichamen bedekt. Negen en twintig personen werden gedood en 47 zwaar gewond en ongeveer eenzelfde aantal licht gewond. Van de zwaar gewonden verkeeren er verschillenden in levensgevaar. De brandweer en alle in de buurt bereikbare doktoren werden onmiddellijk gealarmeerd. Talrijke passa giers, die in de wagons zaten, voornamelijk vrouwen, vielen in onmacht. De gewonden werden in talrijke ter beschikking gestelde particuliere auto's weggevoerd en in verschillende ziekenhuizen opgenomen. Het bericht verspreidde zich zeer snel door de stad en bracht groote opgewon denheid teweeg. Familieleden verdrongen zich voor de ziekenhuizen om naar ver miste bloedverwanten te zoeken. Ver schillende lijken waren totaal onherkenbaar. Donderdag zijn in de verschillende zie kenhuizen nog elf personen aan hun won den overleden, waardoor het aantal dooden thans 40 bedraagt. BINNENLAND. Een oplichter. De pseudo-hoofdirigenieur bij de Staats spoorwegen, zich noemende P. K. Paririie Bergmann uit Utrecht, verdacht van ver schillende oplichtingen te Bergen N.H. ge pleegd is te Hilversum aangehouden, In een koffiehuis aldaar, wekte hij wantrou wen, doordat hij niet kon betalen. Men waarschuwde de politie en toen die geko men was, viel hij al spoedig door de mand. Het bleek een bekende oplichter te zijn, Kok geheeten, een gewezen stoker van de Spoorwegen. Hij is in hechtenis genomen en zal naar Bergen worden overgebracht. Met Pinksteren schijnt hij te Wieringer- waard verschillende oplichtingen te hebben gepleegd. Roovers. De zandschipper J. P. H.. wonende op de zandelvator E. liggende in de Waal haven te Rotterdam, werd door 5 gemas kerde mannen op zijn vaartuig overvallen. Nadat zij de kajuit waren binnengedrongen, grepen 2 mannen den schipper beet en beletten hem om hulp te roepen. De 3 anderen pakten kleedingstukken, beddengoed, geld en verder alles wat van hun gading was. Hierop verliet het vijftal het vaar tuig. De schipper, die nog trachtte hen te achterhalen, moest dit opgeven, waar door de roovers konden ontkomen. Een strop. Iemand had zijn lot voor de verloting te Oosterwolde vernietigd omdat deze uit gesteld was geworden. Thans heeft die trekking plaats gehad, waarbij is gebleken, dat de hoofdprijs, een 4 persoons auto, op bedoeld lot is gevallen. o Yan het dak gevallen. Te Leiden is de 47-jarige horlogemaker K. van het dak gevallen en met een ernstige schedelbreuk van de straat opge nomen. Hij werd naar het Akademisch Ziekenhuis vervoerd, waar hij spoedig over leed. De ongelukkige was eenigen tijd in het gesticht Endegeest opgenomen geweest, doch nu weer ontslagen. o Rijwielen in den trein. De directie van de Nederlandsche Spoor wegen heeft bepaald, meldt de »N. R. Ct.« dat aan reizigers kan worden toegestaan, op overgangsstations hun rijwiel zelf van den eenen trein in den anderen (aansluiten- den) over te brengen, teneinde van onmid dellijke doorzending verzekerd te zijn. zijn de beste om hun krachtdadige wer king. De prijs het laagst, vraagt het Uw dokter. Per koker 45 ct. Verkrijgbaar bij Apothekers en Drogisten. PLAATSELIJK NIEUWS. Hensden. Bij het voorbereidend examen voor candidaat-gem. secretaris slaagde de heer van Eeten-v. Andel, leerling van den heer Verhoeven, hoofd der openb. school. Tot lid van het Kerbestuur der Luthersche gemeente is benoemd Mevr. W. De Haan—Odé. Door het overlijden van Ds, Nauta uit Doeveren, zal in de Ned. Herv. Kerk alhier a. s. Zondag alleen om 5 uur nam. door Ds. Huijgens godsdienstoefening worden gehouden, 's Morgens geen dienst. Het festival, uitgeschreven door de Heusdensche Harmonie, is uitstekend ge slaagd en had een kalm en ordelijk ver loop. Op gepaste wijze is een paar dagen feestgevierd, van wanordelijkheden hoorden wij niets. Jammer dat het weer niet beter heeft medegewerkt, zoodat het bezoek niet is geweest wat het had kunnen zijn. Plaatsgebrek noopt ons het volledig verslag uit te stellen tot het volgend nummer. Werkendam. Uitgaande van het K. N. L. C. zal Zaterdag 1 Juli a.s. n.m. 5 uur in Café v. d. Wiel een kring-vergadering worden gehouden. Punt van behandeling, a Wat kan er ge daan worden om den landbouwer in den komenden hoogst ernstigen strijd om het bestaan te steunen Tot bijwoning wekken wij allen op. Andel Dinsdagmorgen reed een vracht auto van den heer Knijfs uit Gorinchem, bij de bocht aan het veer van den dijk, en verbrijzelde een muur en een trap aan het huis van den heer R. De chauffeur en nog een inzittende wisten er uit te springen, zoodat persoonlijke ongelukken niet voorkwamen. De schade is echter aanzienlijk. De collecte voor den gewapenden dienst heeft in deze gemeente f 13.45 opgebracht. Dinsdag slaagde den heer A. A. van Eethen voor volontair Gem.-Adminis tratie. Almkerk. J.l. Maandagavond kreeg het kind van S. D. zulk een klap van 't veulen dat spoedig geneeskundige hulp van Dr. Overbosch moest worden ingeroepen. A.s. Zaterdagavond zal de S.D.A.P. (afdeeling Nieuwendijk) op den loswal aan de Kil, een openluchtmeeting houden. Brakel. Aan de hand van Deuterono- mium 33 vers 26a en 27a hield Ds. J, H. Th. Rappard zijn afscheidsrede tot de gemeente van Brakel. Na de predikatie werd de scheidende predikant nog door den consulent Ds. Groeneveld toegesproken. Beneden Langstraat. Naar vette varkens bestaat goede vraag, maar de voor raad is thans gering. Men besteedt tot 55 ets. per K.G. schoon gewogen. De jonge biggen staan ook nog op hoogen prijs en loopen van f 22 tot f 30 per stuk. Drnnen. Veiling 28 Juni. Doperwten I. 22 ct. per K.G. II. 10|16 Peulen 2133 Tuinboonen 4| 6J Aardbeien 19 60 Kersen 40 44 Krombekken 28 Peen 300 100 b. Sla 20—25 100 kr Doeveren. Dinsdagavond had onder groote belangstelling, zoowel van verre als van nabij, waaronder een zestal predikanten, de lijkdienst plaats van onzen geliefden overleden predikant, die werd gehouden door Ds. Huijgens uit Heusden. Spr. had tot tekst gekozen Hebr. 13:8. Met wel gekozen gloedvolle woorden heeft hij getracht weer te geven wat Ds. Nauta voor zijne gemeente, vrienden en ook voor zijne om geving was en liet daarbij uitkomen of hij misschien niet te veel van zijn krachten had gevergd. Hierna ging Spr. over woorden van troost en bemoediging te richten tot de bedroefde nabestaanden en vrienden. Aan het einde dezer droeve samenkomst werd nog een indrukwekkend woord gesproken door Ouderling Zoutenbier, die den aanwezigen te kennen gaf wat Ds. Nauta voor velen, maar ook vooral voor hem is geweest, hoe hij hem als Vriend en Broeder heeft leeren waardeeren en liefhebben. Door velen werd Ouderling Zoutenbier dank gebracht voor het gespro kene, dat getuigde van oprechte genegen heid voor den ontslapene. Na een ernstig dankgebed werd deze plechtige samenkomst geëindigd. Op den vroegen morgen van 28 Juni is het stoffelijk overschot van onzen beminden Herder en Leeraar naar het station Waalwijk vervoerd. De kist was bedekt met talrijke bloemen en kransen. Een groot aantal van hier en andere plaat sen zijn tot daar mee gegaan als laatste eerbetoon. Per spoor is het stoffelijk over schot van onzen geliefden Predikant naar Friesland vervoerd, alwaar hij in zijne fa milie begraafplaats zal worden bijgezet. «H ij ruste in Vred e«, Genderen. Vanaf 2 Juli wordt de postbestelling op Zondag opgeheven, er zal alsdan gelegenheid zijn tot het afhalen van correspondentie van 910 uur. 's Gravemoer. In de Dinsdag alhier gehouden vergadering van Stemgerechtigde Ingelanden van het Waterschap «De Lage Weg met de Velden# is als lid van het Dagelijksch Bestuur herkozen de heer M. J. Langerwerf te Waspik. Naast de vast stelling der rekening en begrooting, werd ook in beginsel besloten tot het maken van een rijweg in de Lage Weg. Giessen. Wij herinneren eraan, dat op Maandag 3 Juli a.s, de gewone jaar- lijksche paardenmarkt zal gehouden worden. Gorinchem. Op de Internationale Ten toonstelling van fotografische kunst «Salon 1922«, gehouden in het Stedelijk Museum te Amsterdam, werd den heer Joz. de Jong alhier een Groot Diploma toegekend, Meeuwen. Voor het voorbereidend examen Gemeente-administratie, slaagde dezer dagen de heer C. de Raad, volontair ter secretarie. Tot leden van het stembureau voor de a.s. Kamerverkiezing zijn benoemd de heeren D. van Buuren, A. L. de Graaff en W. Lankhaar. Nieuwendijk. A.s. Dinsdagavond om 7 uur zal, vanwege de A. R. Kiesvereen., alhier een bidstond gehouden worden voor den uitslag der verkiezingen. Ds. de Bruin zal hierin voorgaan. Oudendijk. Donderdagavond hield de Landbouwv. «Samenwerking# een Algem. Vergadering. De Voorzitter, den heer A. Vink Lzn., opende de vergadering, waarna de notulen gelezen en goedgekeurd werden. Op de agenda stond voor de leden een zeer gewichtig punt, n.l oprichting coöpe ratieve graanmaalderij. Het Bestuur had daarvoor prijsopgaaf gevraagd en het was nu jammer voor al hun moeite, dat zoo weinige leden ter vergadering waren ge komen. Toch bracht de Secretaris verslag uit, waaruit bleek, dat de geraamde kosten zeker 3000 gulden zouden bedragen. Tot aanschaffing werd echter niet overgegaan. Benoemd werd tot helper bij het voor rekening van de Vereeniging in-enten van varkens en kalveren, het lid H. v. Andel. Voorts werd besloten, een schrijven te richten aan het hoofdbestuur der N. B. v. Landb. om een uitvoerverbod te verkrijgen rp het hooi, daar men vreest dat anders gebrek aan voer zal komen. Na de gebruikelijke rondvraag, sloot de Voorzitter de vergadering. Raamsdonksveer. De collecte voor den Gewapenden Dienst bracht op het Veer f21.97 op en op het Dorp f 13.63. Op een der scheepswerven alhier, stortte een werknemer van een stelling naar beneden en bezeerde zich daarbij zoo, dat hij naar huis gebracht moest worden. De landbouwer de Br. kwam onder een kantelende grasmaaimachine en liep geweldige verwondingen aan een zijner armen op. Aan de Technische school te Delft slaagde voor het examen Scheikundig Ingenieur de heer H. van Laarhoven. Veen. Voor een geheel gevulde zaal (naar schatting waren 180 menschen aan wezig) sprak de heer Jan Kortland van Schoonhoven jl. Maandag een verkiezings rede uit. Hoofdzakelijk stelde spr. in het licht het vele werk door de kleine, maar zeer werkzame vrijz.dem. Kamerfractie in de afgeloopen 4-jarige regeeringsperiode verricht. Er was niemand voor debat. Een 12-tal vrouwen waren aanwezig. De opbrengst der collecte voor den gewapenden dienst heeft alhier opgebracht de som van f 8 93. K. van R. kwam Zondagmiddag tot de onaangename ontdekking, dat men in de nabijheid van zijn woning aardap pelen van hem had gerooid. Van de(n) dader(s) geen spoor. •N Naar wij van terzijde vernemen, ligt 'het in de bedoeling der fruitkoopers, te ver zoeken, dat alle Janbazen zooveel mogelijk op eenzelfde tijdstip worden verkocht. Doordat zijn hond voor zijn fiets sprong, kwam C. de F. alhier zoodanig te vallen, dat men hem bij moest wasschen. Gelukkig bleek alleen zijn arm slechts een weinig bezeerd te zijn. Wijk. Maandagavond hoopt voor de Ant. Rev. Kiesvereeniging «Vreest God, eert den Koning# alhier op te treden Ds. Goslinga uit Utrecht. (Zie advertentie). Waspik. De heer Adr. Schenkels alhier, slaagde te Waalwijk voor het eindexamen Handelsschool. De collecte voor den Gewapenden Dienst heeft hier f 11,85 opgebracht. Door wijziging van den treinenloop is alhier een postbestelling opgeheven. Het aantal bestellingen bedraagt thans nog 3. Woudrichem. Maandagavond sprak in café van Gooi, de heer Jac. Welleman, lid der Prov. Staten van Zeeland en bur gemeester van Krabbendijke, propaganda makende voor de Vrijz, Dem. Partij. De vergadering, die zeer druk bezocht was en waaronder wij vele vooraanstaande mannen uit ons stadje opmerkten, werd geopend door den heer Vos, hoofd der school. Zaterdag 1 Juli 's avonds 8 uur (Z.T.), spreekt in het café van Gooi de heer Jan Kortland van Schoonhoven over de a.s, verkiezingen. Woensdag 28 Juni had alhier de eerste veiling van vroege aardappelen plaats, De aanvoer bedroeg 20 H,L. Schoolmeesters 10-20—10.30 per H L. Eerstelingen 8.00 8.70 per H.L. Met ingang van Maandag 3 Juli a.s. zal in plaats van nra. 3 uur te 2.30 uur (Z T.) veiling worden gehouden, en wel dagelijks. Na afloop der veiling zal nog gelegenheid zijn de producten te vervoeren naar Dor drecht en Rotterdam, zoodat nog denzelf den dag deze de plaats van bestemming kunnen bereiken. Waalwijk. In ons vorig nummer werd gemeld dat op de Stoomschoenfabriek der Gebr. de Graaff het geheele personeel naar huis werd gezonden. Deze sluiting gold echter voor één dag om bijzondere reden. Den daarop volgenden dag was de fa briek wederom full speed aan den gang en het ligt niet in de bedoeling voorloopig meerdere dagen stop te zetten. Zailichem. Met het rooien der vroege aardappelen is men hier en daar begonnen. Het beschot valt op vele plaatsen tegen, terwijl de prijs in een paar dagen van f 15 op f 12.50 en zelfs tot f9.50 per mud daalde. INGEZONDEN. COÖPERATIEVE LANDBOUWVEREEN. ONDERLING BELANG TE AALBURG. De Schrijver is niet met alles op de hoogte, is ook een verklaarde vijand van alle Coöperatie. Dat neemt echter niet weg dat het te kort over 1921 onverantwoordelijk is. Ik hoop binnenkort een behoorlijk verslag van de zaak te kunnen doen. Dit kan ik wel reeds zeggen, al is de rekening op de Algemeene Vergadering niet verworpen, ik geen plan had de re kening goed te keuren, noch ook om een goedgekeurde rekening aan de Kamer van Koophandel op te zenden. Ik zal de gevolgen maar afwachten. A. MICHAËL, Voorz. Aalburg, 27 Juni 1922. M. d. R„ I Gelieve Uwe Redactie onderstaand s.v.p. in Uw geacht blad te plaatsen. Uw Abonné X. Hensden. Het festival dat, ondanks het slechte weer, in alle opzichten uit stekend geslaagd mag heeten, behoort weer tot het verledene. Een woord van lof komt, behalve het feestcomité, ook toe aan den aannemer van het feestterrein, de heer Hobo uit Nederhemert, die niet alleen voor dergelijke gelegenheden, doch ook voor elk particulier in alle opzichten is aan te bevelen voor zijn correct afgeleverd werk, want hij heeft in den tegenwoordigen tijd nog steeds de leuze «Goed en Goedkoop# welke woorden in de laatste tijden slechts zelden uitkwamen. Drongelen. L.l. Zondagavond werd in onze Gemeente met ontroering vernomen de treurige tijding van het overlijden van onzen beminden consulent den Eerw. Heer Ds. Nauta, predikant te Doeveren. Niet alleen het zeer plotselinge trof ons, maar voorzeker het groote verlies in hoofd zaak voor zijne vrouw, Mevrouw Nauta, zijne huisgenoote Mejuffr. Dijk, zijne familie- en vriendenkring, zijn eigen Gemeente en ook Eethen en Drongelen, waar Ds. Nauta ruim een jaar geleden het consulentschap aanvaardde. Wij hebben Ds. Nauta leeren kennen als een groote werkkracht, die met veel lust en ijver zijn dienstwerk vervulde, onvermoeid nam hij veel ter hand, waar overal zijn werk op prijs werd gesteld, wij hebben hem leeren hoogachten en waardeeren. De vergaderingen, die wij met Ds. Nauta hebben meegemaakt en de besprekingen getuigden van liefde en toegenegenheid en groote bereidvaardigheid, hij was er steeds op uit de belangen te behartigen, niets was hem te veel. Groot was zijn arbeidsveld ook te Tilburg, waar vele vrienden hem thans betreuren. Wy kunnen niets anders doen dan hulde te brengen aan hem, die zooveel heeft gedaan, veel dank zijn wij hem verschuldigd, gaarne hadden wij hem nog vele jaren werkzaam gezien, maar helaas het heeft niet mogen zijn, wij hebben in hem een nobel man zien heengaan, in de volle kracht van zijn leven. Wij wenschen U Mevr. Nauta en Mejuffr. Dijk en familie van harte sterkte, om het kruis U op de schouders gelegd, geduldig te kunnen dragen. Zijn nagedachtenis zal bij ons in hooge eere blijven. De kerkeraad van de Nederduitsche Hervormde Gemeente van Drongelen. PREDIKBEURTEN. 2 Juli (Zomertijd). Geref. Kerk, vm. 10 u. ds. v. d. Sluis (H. A.) en nm. 6 u. leesdienst (Nabetr.) Geref. Kerk vm. 10 en nm. 7 u. ds. Bosch. Heusden. 's-Gravenmoervm. 9,30 en nm. 6.30 u. ds. Anker. Ger. Kerk vm. 9,30 en nm. 2,30 u. leesdienst. Chr. Ger. kerk vm. 9,30 en nm. 6 u. dhr. Stcmpvoort v. Veenendaal Heesbeen, vm. 10,30 u. ds. Bakker. (Afscheid) (F), vm. 9,30 u. ds. v. d. Graaff Sleeuwijk, geen opgaaf. Ger. Gem. vm. 10,30 en nm. 7 u. dhr. de Blois van Vlaardingen. Burgerlijke Stand. HEUSDEN. Geboren: Martinus Petrus z. v. L, M. van den Burg en A. M. van der Velden. Ondertrouwd: Arie Adrianus van Hoofd en Johanna van de Runstraat. Overleden: Johanna van Zon echtg, van Leonardus de Leeuw 66 j. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Mijnheer de Redacteur. Het ingezonden stuk in het No. van 24 Juni j.l. is nog al kras. Heusdennm. 5 u. ds. Huijgens. Aalburgnm. 3 u. ds. Bakker (Afscheid) Andelnm. 2 u. ds. v. d. Put. Aalst, vm. ds. Groeneveld van Zuilichem Almkerk, vm. 10 u. ds. v. d. Put van Andel (Bed. H. Doop). Wbroekgeen opgaaf. Drongelen, geen opgaaf. Doeverenvm. 10.30 u. ds. Huijgens van Eethen, geen opgaaf. Genderen, geen opgaaf. Herpt, geen dienst. Nederhemert, Nz. vm. 10.30 u. ds.Kluin. Raamsdonk(D.) geen dienst. Uitwijk, vm. 9.30 u. en nm. 2 u. ds. de Wit. Veen, vm. 10,30 u. dr. Tjalma. Wijk, vm. 10.30 u. ds. Gobius du Sart. Waspik, vm. 9.30 u. ds. Jonkers.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1922 | | pagina 2