voor bet Land van Heusdan en Altena, ie Langstraat en de Bommelerwaard. lo. 4204. Zaterdag 1 Jolt A. Richters Hosdeo- i Pelienmaoazijn 's-BOSCH. Hinthamerstraat 10. Groote voorraad 2 1 a 2 I. C. MORTIER, Suikerwerken udd1ngen MUZIEKHANDEL S. SPIERO, Gedurende de maand JULI geven wij op al onze goederen, behalve op OPRUÏM1NGS-ARTIKELEN tegen contante betaling H. van Herwaarden, Koperslagerij Looi- ei liakwerkea Pompenmaker!]. "S N IREKWERK 1 MANDELEN Kerkstraat li 's-BOSCH. Gramophone's in prijzen vanaf f20. Cromatische Harmonica's, KLASSIIKI II POPULAIRE IÏÏ1IIK. Pelzerstr. o 65 Heusden. FIRMA BEHOORENDE BIJ HET DRIE BELANGRIJKE VRAGEN. Worden nier-waarschuwingen begrepen Beseft men het gevaar Zou het niet verstandig zijn om een bewezen weerstands methode aan te nemen Rugpijn, duizeligheid, prikkelbaarheid, slapeloosheid, urinekwalen, zenuwoverspan ning, loome dagen en slapelooze nachten, stijve en gezwollen gewrichten en pijnlijke spieren dat zijn de waarschuwingen. En gevaar volgt spoedig, want verwaar- loozing doet ernstiger verschijnselen ont staan als rheumatiek, vorming van steen, spit, ischias, graveel, nier- en blaasont steking, waterzucht en urine-vergiftiging. De weerstand hangt af van de volkomen filtratie van het bloed door de werkzaam heid der nieren. Alles zou goed gaan, indien de regels van de natuurgezond verstand, eenvoudig voedsel en geregelde gewoonten, werden toegepast. Maar ronduit gezegd, krijgt de natuur geen voldoende kans. De nieren worden vaak tot de grens van uitputting overspannen, en dan pas denkt men na. Draal niet in twijfel. Vermijd de ge volgen van verwaarloozing. Behoed de nieren met Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Zij versterken de nieren, lenigen de blaas, en hun werking doet de verschijnselen, door nierzwakking van deze organen ver oorzaakt, verdwijnen. Foster's Rugpijn Nieren Pillen (let er op. dat de handteekening van James Foster op de doos voorkomt), zijn verkrijgbaar bij alle bekende drogisten a f 1.75 per doos. Wormstekigheid bij appel en peer. Eenigen tijd geleden is er op gewezen, dat door een bespuiting met arsenicum- houdende middelen direct na den bloei, de wormstekigheid van het fruit voorkomen kan worden. Voor het spuiten met die stoffen tegen de wormstekigheid is het seizoen thans te ver gevorderd. De rupsjes, die de worm stekigheid veroorzaken, zijn nu in de vruch ten aanwezig en dus niet meer met uit wendige middelen te bestrijden. Een directe bestrijding voor dit seizoen is dus niet meer mogelijk. Wel kunnen er echter thans maat regelen genomen worden, die er toe zullen leiden, dat de oogst van het volgend jaar minder door wormstekigheid zal worden aangetast. Ie. De vruchtjés, die hier meer, daar minder, maar toch bijna overal in vrij be langrijke hoeveelheden afvallen, moeten ge regeld verzameld eri vernietigd worden. Iri die vruchtjes zitten larfjes, welke het vol gend jaar zich in vlindertjes of wespjes veranderen, die dan weer op de pas gezette vruchten eitjes leggen, waaruit larfjes ko men, die het fruit wormstekig maken. Als men de vruchten, dadelijk nadat zij afge vallen zijn, vervoedert of vernietigt, ver nietigt men dus tevens die larfjes en be perkt daarmede de aantasting voor het volgend jaar. 2e. Door het aanleggen van z.g. vang- banden, geeft men de rupsjes, die in de komende maanden de vruchten verlaten om zich voor hun winterrust in te spinnen, daartoe eene gunstige gelegenheid. Deze vangbanden bestaan uit een dubbele laag, voor water ondoordringbaar papier, waartusschen geribd karton of een dun laagje houtwol. Zij worden met een touwtje alleen aan den bovenrand om den stam gebondenaan de onderzijde blijven zij open om toegang te verschaffen aan de de rupsjes. In den nazomer worden de vangbanden weer afgenomen en verbrand. Dan ver nietigt men talrijke vijanden van ons fruit, want behalve de rupsen, die de worm stekigheid veroorzaken, zoeken ook de appelbloesemsnuitkevers, donsvlinderrupsjes en enkele andere een beschut plaatsje in den band. (Zie verder Mededeelingen no. 20 van den Plantenziektenkundigen Dienst; wormstekigheid bij appel en peer.) Alle verder gewenschte inlichtingen worden gaarne door den Plantenziekten kundigen Dienst te Wageningen en door de ambtenaren van dien dienst verschaft. BUITENLAND. Een familierecord. In Australië is een familierecörd geslagen. Maty Ann Nobs, een 93-jarige vrouw te Carlingford, in Nieuw Zuid-Wales, heeft 269 levende nakomelingen, nl. 12 kinderen, 74 kleinkinderen, 154 achterkleinkinderen en 29 achter-achterkleinkinderen. Een vergiftigde Bowl. Eenige jaren geleden trouwde Robert Huber, een jonge man, die aan de uni versiteit te München studeerde, in een vermogende familie aldaar. Spoedig daarop stierven zijn schoonouders en nog een bloedverwant tegelijkertijd onder verdachte omstandigheden. Een ingesteld onderzoek bracht geen bewijzen voor de verdenking tegen den jeugdigen Huber. Dezer dagen ondernam deze, naar de correspondent te München van het »Berl. Tag.ot meldt, met een bevrienden fabrikant en diens echtgenoote een autotocht. Tijdens het dejeuner bereidde Huber een bowl. Toen het echtpaar daarvan gedronken had, werden beiden bewusteloos en ernstig ziek naar een ziekenhuis gebracht. De fabrikant constateerde daar, dat dejuweelen van zijn vrouw tot een waarde van een millioen mark verdwenen waren. Huber werd gearresteerd en erkende den diefstal te hebben gepleegd. Hij wordt thans ook vervolgd wegens moord. o Droevige afloop. Uit Wesel wordt volgens de Tel. gemeld: Een gezelschap deed in licht beschonken toestand een boottocht op den Rijn. In de kleine boot, die voor drie personen was ingericht, namen acht personen plaats. De boot sloeg om en vier inzittenden, waaronder een huisvader van twaalf kin deren, verdronken. o Verdreven. Een bericht uit Sussak zegt, dat tal van monniken, die uit de Katholieke kloosters in Islrië zijn verdreven, op Joego-Slavisch gel ied zijn aangekomen. Zij verklaren, dat alle Joego-Slavische monniken in die streek order hebben gekregen hun kloosters te verlaten. Door bandieten opgelicht. Uit Mexico wordt gemeld, dat bandieten den leider eener Amerikaansche petroleum maatschappij, Bielaski geheeten, en een vriend hebben gevangen genomen, die met hun vrouwen een bezoek brachten aan ruïnes der Azteken bij Cuernavaca. De vrouwen werden vrijgelaten, doch de man nen werden vastgehouden om een losgeld voor hen te krijgen. De Amerikaansche zaakgelastigde heeft geprotesteerd en den troepen is gelast de bandieten te vervolgen. o Groote brand te Stockholm. Woensdag j 1. is bijna een geheele stadswijk van Stockholm door brand ver nield. Er zijn geen menschenlevens ver loren gegaan, maar het vuur verwoestte alle coulissen in de bergplaats van het theater voor dramatische kunst. Men moest de hulp inroepen van de militairen en eerst na 24 uur gelukte het, het vuur te blusschen. De materieele schade is zeer groot. O. a. zijn 150 automobiel-carros serieën verbrand. o De moord op Rathenan. Naar de »Neue Berliner Zeitung« meldt heeft de recherche met betrekking tot den moord op Rathenau, reeds buiten Berlijn een arrestatie verricht, waaraan groote beteekenis wordt toegekend. Volgens dit bericht, dat het ingestelde onderzoek reeds tot tastbare resultaten zal leiden. Het blad meldt voorts, dat een groep Duitsch-nationalen, die te Loeschwitz, een voorstad van Dresden, een betooging hadden georganiseerd, door arbeiders uiteen werd gejaagd. Kapitein Abendrot, die in weerwil van het desbetreffend verbod een rede had gehouden, werd op den terugweg gearresteerd. Ook te Neurenberg schijnen verschillende ongeregeldheden te hebben plaats gehad. Arbeiders drongen een zaal binnen, waar »Deutschland, Deutschland über alles« werd gespeeld, en brachten de muziek tot zwijgen. Het »Berl. Tageblat« heeft een particu liere inschrijving geopend, teneinde het bedrag van 1 millioen mark, dat als be looning voor het vinden van de daders is uitgeloofd en dat te laag wordt geacht, te verhoogen. De uitgevers van het blad stellen, om te beginnen, een bedrag van 50.000 mark baschikbaar. BINNENLAND. Kind van 3 jaar in de dainen verdwaald. Te Hollum, op Ameland, werd een kind van ruim 3 jaar vermist. Het jongetje was met een ouder broertje naar de duinen gegaan om geiten te halen en daarbij was het knaapje afgedwaald. Bijna het geheele dorp kwam op de been om te zoeken. Den volgenden ochtend half vier is het gelukkig gevonden, rustig slapende in een greppel van een uitgestrekt weiland. o Vloeken en staken verboden. De R^ad van Doetichem heeft een werk liedenreglement vastgesteld, waarin o. m. een vloekverbod en een stakingsverbod is opgenomen. o Voedergebrek. J. v. d. Ploeg te Haulerwijk heeft aan H. Berga een geit verkocht voor twee gekookte kippeneieren Oorzaak voedergebrek door de langdurige droogte. Berga verwacht binnen enkele dagen nog jonge geitjes op den koop toe. o Cent ingeslikt. Het 4-jarig kind van den klompenmaker H. te St. Oedenrode had een cent ingeslikt. De door een geneesheer als wenschelijk geoordeelde operatie mocht niet meer baten. De kleine bezweek aan de gevolgen. o De gebouwen en machinerieën van »De Cocks Maastricbtsche Aardewerkfabrieken» te Soerabaja, waarin f 600.000 gestoken was plus de bedragen van verschillende credieten, is publiek verkocht en heeft slechts f 11.000 opgebracht. o Toegestaan grensverkesr. De Duitsche autoriteiten hebben de Nederl, grensbewoners toegestaan viy over de Duit sche grens te gaan om uitvoeringen in de Duitsche grensplaatsen bij te wonen indien ze een toegangskaart kunnen overleggen en een kwartje aan de grens betalen. Voetballen. Te Groningen heeft tengevolge van een geschil bij een voetbalmatch een der spelers zijn tegenstander zoo tegen den buik ge schopt, dat hij, als hij er het leven af brengt, vermoedelijk zijn leven lang de gevolgen zal ondervinden. De patiënt wordt thans in het ziekenhuis verpleegd. Een meevaller. Een dame, wonende op de Prinsegracht in den Haag, werd dezer dagen door haar Duitsche dienstbode voor circa f1000 aan geld en lijfgoed bestolen. Daar de naam dier vrouw niet bekend was en men alleen wist, dat zij waarschijnlijk uit Oberhausen afkomstig was, werd daardoor het onder zoek zeer bemoeilijkt. Toch slaagde de inspecteur C. A. C. Last van de recherche der le afdeeling, die zich met de bestolene naar Oberhausen begaf, er in de dievegge op te sporen, die al het gestolene nog in haar bezit had. Zij zit nu te Oberhausen in arrest en wordt door de Duitsche justitie vervolgd. De bestolene kon met al haar vermiste goed weer huiswaarts keeren. o Auto-ongeval. Zaterdagmiddag is te Asperen bij Leer dam, een auto, komende uit Dordrecht van den Zuider-Lingedijk gereden. De auto kwam terecht in de woning van J. Kool en vernielde de deur en een groot stuk muur. De inzittenden, de chauffeur en een jongetje, kamen onder de tafel te liggen, waaraan de bewoners juist zaten te eten. Ze bekwamen geen letsel. De auto was zwaar beschadigd evenals het huis. o Prachtige vangst. De heer H. Michel, jager op het land goed Twickel, onder Ambt Delden, had het geluk een prachtigen ouden vischotter in de klem te vangen. Het dier woog 16 pond. Sla geen geld waard. Op de jongste veiling te Beverwijk was de aanvoer van sla zoo groot, dat zij vrij wel onverkoopbaar was. 15 Bakken sla, dat is 750 kroppen, werden geveild voor een kwartje. Mijn aangespoeld. Onder Zandvoort is een mijn aangespoeld, waarschijnlijk van Engelschen oorsprong. Door een marine-afdeeling van Amsterdam is het gevaarlijke ding tot ontploffing gebracht. ADVERTENTIEN. van Dames-, Heeren- en Kin- derschoenwerk en aanver wante artikelen, zooals Groote doozen schoencrême vanaf 15 cent. Veters in alle soorten vanaf 1 cent per paar enz enz. Voor reparatiewerk wordt gerekend Heeren-zolen en hakken le kwaliteit f,3. Idem 2e f 2.50 Dames-zolen en hakken le kwaliteit f 2,50 Idem 2e f 2. Het beste adres IS en BLIJFT bij Engstraat 76 Hensden. BELEEFD AANBEVELEND. p d a a bi 53 H in N u 08 t-3 fed O IJ zerhandel WAAI, WIJK. P(Rose en Witte) voor Limonade zijn ongeëvenaard. Ontvangen een prachtvolle collectie Eikenhouten Gramophoneplatenkasten in alle prijzen. RUIME KEUZE IN 5 Rijen, tot met 126 bassen, 4 en ZITHERS MANDOLINES HET met f7.50 16.50 BESTE vanaf 175 HARMONICA'S vanaf f4.50 VIOLEN f7.50 ADRES VOOR flUTDEESEL Kicttw^btad Jan I Lippits rl O f—t Siropen BAHLNIANN G°. Gorinchem. 10", KORTING.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1922 | | pagina 5