Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 4205. Woensdag 5 Juli 1922. FEUILLETON. TwInK brenqi U thans 6 nieuwe iinten welke uitstekend cje-schiki zijn als voorjaar-skleuren. Deze zijn: ■w&scht en verf/ iegelijkerlijd. ^AND VAN ALTENA Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur ingewacht. BUITENLANDSCH OVERZICHT De laatste gebeurtenissen in Ierland toonen duidelijk, dat het Collins ernst is om een einde te maken aan de wanorde lijkheden, die de Valera met de zijnen voortdurend begaan. De verovering van de «Vier Gerechts hoven had misschien in korter tijd kunnen geschieden, wanneer de Vrijstaters maar dadelijk met grof geschut waren begonnen, maar de regeering die er op uit is den burgeroorlog niet noodeloos wreed te ma ken, wil zooveel mogelijk levens en eigen dommen sparen en heeft het er dus op gewaagd, dat over den strijd dien haar troepen voor het herstel der orde voeren, in het Engelsche Lagerhuis met eenige schamperheid als van een «spiegelgevecht® gesproken werd. Dat tenslotte het heele gebouw vernield werd en de kostbare bibliotheek met de archieven teloor zijn gegaan, is te wijten aan de rebellen, die, toen ze zagen dat ze den strijd moesten opgeven, in hun blinde woede een mijn lieten springen, die den heelen boel vernielde en een gewel digen brand veroorzaakte. Hoe fel de haat der verdedigers tegen de Vrijstaatsche troepen is, kan blijken uit de woorden van den leider der rebellen, die na zijn overgave zeide het te betreuren dat die ontploffing niet nog meer Vrijstaters gedood had, Dat de archieven van den Ierscheq staat verloren zijn gegaan is een verlies dat natuurlijk niet is te herstellen, en de eenige troost is, dat, zooals Churchill in het Lagerhuis opmerkte, het toch altijd nog beter is «een staat zonder archieven te hebben dan archieven zonder een gere- gelden staat. Een nieuw centrum van verzet vormden de rebellen in Sackville-street, een van Dublins hoofdstraten, waar ze een heel blok huizen, waaronder het postkantoor en eenige groote hotels in staat van verdedi ging brachten en waar Zaterdag de strijd werd hervat, die den heelen Zaterdag en Zondag voortduurde. De Vrijstaters begon nen den aanval met een gepantserde auto, waarop de rebellen een in de straat ge legde mijn deden springen, die gelukkig weinig schade aanrichtte. De aanval werd voorgezet en ook al weer om de schade en het gevaar voor de burgerij niet noode loos groot te maken, geschiedde de aanval aanvankelijk in hoofdzaak met machinege weren en gepantserde auto's maar later ft Door L. J. FIKKEE. 8) Maar ge hebt straks gezegd, dat ik moest trachten verstandig te worden. H^bt ge dat niet gezegd, Dries De kleermaker knikte, zoo deftig hem dit mogelijk was, en Harm vervolgde «Door vragen wordt men wijs, zooals ik wel eens gehoord heb, en daarom kunt ge het mij niet kwalijk nemen, denk ik, als u door mij eene vraag wordt gedaan. Kunt ge wel, Dries? Neen immers?® «Die vraag kan er naar zijn, Harm. Als het weder eene domme vraag is, zooals daar straks, geloof ik wel, dat er redenen bestaan, om er boos over te worden. Maar laat eens hooren, wat het is.® «Ik wenschte u alleen maar te vragen, Dries, hoe ge dit alles zoo zeker kunt weten, en hoe die De kleermaker wilde juist een teug bier nemen, doch hij zette, op het hooren dezer vraag, den kroes met eenen vrij luiden slag neder, boog zich ver over tafel naar den verschrikten schaapherder en zag hem met onheilspellende blikken aan, terwijl hij langzaam en plechtig zeide«Hoor eens, Harm, wat ik zeg, dat weet ik, en als ik zeg, dat dit of dat zoo is, dan is het zoo moest ook de artillerie in actie komen. Het resultaat was, dat op Moran's hotel, een belangrijk strategisch punt der opstan delingen, de witte vlag geheschen werd, nadat er een paar granaten op waren, af gevuurd en dat na langdurige gevechten dezen nog uit acht andere versterkte posities werden verdreven. Zondagmorgen werd er nog op verschil lende plaatsen van de stad hevig geschoten, maar in den namiddag begonnen de Vrij staatsche troepen een groote omtrekkende beweging te maken, waardoor de opstan delingen geleidelijk werden ingesloten en om half elf gisteravond kon officieel worden bericht, dat een aantal versterkingen waren veroverd en 400 opstandelingen gevangen genomen. Op enkele plaatsen houden ze nog stand, o.a. in het Gresham-hotel dat blijkbaar hun laatste toevluchtsoord is. De regeering van de Duitsche Republiek gaat steeds voort arrestatie's te verrichten in verband met den moord op minister Rathenau. Bovendien treedt de republiek ook kras op tegen de reactionnaire vereenigingen. De Pruisische minister van binnenland- sche zaken heeft den Nationalen Soldaten- bond ontbonden en de regeeringen in Saksen en Thüringen hebben hetzelfde gedaan met het «Verband nationaalgesinnter Soldaten®, den «Bond der Getreuencc, het vrijkorps «Oberland«, de^ vereeniging «Stahlhelm® en hoe al die anti-republikeinsche en anti- sernietische Deutsch-Völkische genootschap pen al meer mogen heeten, die onder het valsche mom van vaderlandsliefde voortgaan de toekomst van het Duitsch volk in gevaar te brengeu. In Opper-Silezië heeft een ernstige bot sing plaats gehad tusschen een Fransche patrouille en Duitschers. Uit nadere berichten over het gebeurde blijkt, dat een Fransche patrouille tusschen- beide kwam om Duitschers te beletten, de meubels van afwezige Polen te stelen. De Duitschers trekken zich terug in het park van Donnersmarckgrafe. Daar werd geschoten door andere Duitschers, die de eersten kwamen steunen. De Fransche patrouille viel het gebrouw aan. Zij kreeg hulp uit een naburige post en verloor 1 doode en 3 gewonden. Het militaire opperbevel, dat gewaarschuwd werd, zond spoedig infanterie in automobielen met mitrailleurs om de Fransche elementen te want, dan weet ik, dat het zóó is, en niet anders. Hoe ik dat alles weet, is mijne zaak, en ge zoudt daar toch niet het aller minste van begrijpen, al probeerde ik ook, u dat alles uit te leggen. Laat het u dus voldoende zijn, te weten, dat het is, zooals ik zeg, en wanneer u dit niet voldoende is, ga dan naar hem, die geleerder is, dan ik ben, en laat die man mij bewijzen, dat ik het mis heb. Maar ik twijfel er aan, of gij dien man zult vinden, al zoekt gij heel Rozendal bij dag en nacht af,® ver volgde hij schamper lachend, toen hij zag, hoe de anderen hem met bewonderende blikken zaten aan te staren. «Mijn oom de professor zeide niet voor niemendal, dat ik voor Filistijn in de wieg gelegd was.® «Voor Filistijn vroeg Arends zacht, «zou het ook kunnen zijn, dat ge u verspreekt, Dries Gij bedoelt zeker voor fillesoof «Welzeker,® antwoordde Dries, «zeide ik dat dan niet?® «Ik meende te hooren, dat geFilistein hebt gezegd,merkte de ander bescheiden aan. «Nu het is mogelijk, dat ik mij ditmaal bij zeer hooge uitzondering versproken heb,® gaf de kleermaker met een diepzinnig gelaat ten antwoord. «Ik bedoelde toch fillesoof. En mijn neef de schoolmeester heeft mij meer dan eens ronduit verklaard, dat ik praten kon als de bron van Munkousen, en dat moet een man van geweldige ge leerdheid geweest zijn.® Baron von Münuchhausen. ZALM KLEUR PAUWBLAUW TANGO-BRUIN HEMELSBLAUW TERRA.ROOD HARD GROEN Mei de 6 nieuwe kleuren kunt U dezelfde schitteren de resultaten Bereiken als met de 18 overige kleuren. U KUNT NU KIEXEH Uit 24 PRACHTIGE KLEUREN TwinK it t e J DE LRVER'5 ZEEP MAATSCHAPP'J VLA AR DIM GEM Fabrikanten.' van: Sunlighi en LUX ontzetten, zoodat de orde werd hersteld. Aan Duitsche zijde telde men 41 dooden, die herkend zijn, en enkele gewonden. Alle gedooden hadden de revolver nog in de hand. De Oberschlesische Wanderer meldt, dat er bij de schietpartij op 29 Juni 12 mannen, 2 vrouwen en 1 kind gedood zijn. 24 personen zijn zwaar gewond. Het aantal licht gewonden is niet vast te stellen. Te Ratibor is een Fransch officier door Aangezien geen der aanwezigen buiten Dries ooit met een enkel woord over ge noemden heer had hooren reppen en dus ook moeielijk zijn oordeel over 's mans buitengewone geleerdheid kon uitspreken, deden zij het verstandigste, wat zij in hun geval met mogelijkheid doen konden zij zwegen. De kleermaker, op goede en deugdelijke gronden bij zichzelven in stilte de opmerking makende, dat dit eene zeer schoone gelegenheid was, om met zijn eigene wetenschap aangaande mannen van kennis te schitteren, had juist het plan gevormd, zijn toehoorders op hoogwijzen toon iets naders van «de bron van Munkousen® mede te deelen, toen een der boeren zijn horloge, van monsterachtige grootte en in driedubbele kast besloten, na eenige vergeefsche pogin gen, met een ruk van onder zijne broeks- boord voor den dag haalde, een vrij geruimen tyd de lompe wijzers raadpleegde en daarna met de opmerking, dat het «tijd« was, zich gereed maakte, om heen te gaan, welk voorbeeld onmiddellijk door de anderen gevolgd werd. Geen twee minuten later waren allen vertrokken, en de kleermaker die geen lust gevoelde, alleen achter te blijven, verliet insgelijks de herberg, echter niet, dan nadat hij een heimelijken blik naar de deur der pronkkamer en vervolgens op den zwijgenden waard had geworpen. Gaarne zou Dries hem eenige vragen, betreffende de vreemdelinge hebben gedaan, doch de ondervinding had hem geleerd, burgers aangevallen, waarop een Italiaansche patrouille tusschen beide kwam. Toen vielen er schoten, waardoor twee Italianen ernstig werden gewond. Van welke zijde de schoten werden gelost, heeft men nog niet kunnen vaststellen. In verband met dit incident is de staat van beleg voor Ratibor verscherpt. Te Beuthen is in verband met de botsingen de staat van beleg verscherpt. De café's moeten om 7 uur sluiten en de straten om 8 uur ontruimd zijn. In Amerika is een spoorwegstaking be gonnen, Zaterdag staakten 50.000 spoor- mannen. Men vreest dat dit getal zich tot 400.000 man zal uitbreiden. BUITENLANS. Vijftien milliard roebel voor Vanderrclde's onderhoud. «Is het waar«, vroeg, volgens het Hb)., een Brusselsch journalist aan Variderveide, dat men u vyftien milliard roebel heeft gevraagd voor de kosten van uw levens onderhoud gedurende de eerste week van uw verblijf te Moskou. «Inderdaad®, antwoordde deze. «Maar zelfs voor Rusland was dat 'n beetje over dreven, en op onze eerste aanmerking werd beleefd geantwoord, dat we konden betalen wat wij wilden, 't Was maar een ver gissing van den een of anderen bureau craat «Is het waarc, luidde de tweede vraag van denzelfden journalist, «dat gij uw toevlucht moest nemen tot hongerstaking, omdat men weigerde u te laten vertrekken «Volkomen waar, maar het heeft niet lang geduurd. Ik geloof, dat ons besluit om de verdediging te laten varen in de officieele kringen nog al consternatie heeft gewekt. Als ik mij niet vergis, was het verzet tegen ons vertrek ook al toe te schrijven aan vergissingenvan de be ambten. Volkscommissaris Koursky kwam ons ter hulp, en zoo kregen we al spoedig een plaatsje in den diplomatieken trein, waarmede Litvinof naar den Haag moest vertrekken.® «Werd gij streng bewaakt?® «Zeer streng, en dat onder allerlei voor wendsels gids, tolk, enz «Wat is er eigenlijk waar van de ziekte van Lenin Afgaande op hetgeen hij van alle kanten heeft hooren zeggen, gelooft Vandervelde dat de waard niet aan het spreken was te krijgen, indien hij verkoos te zwijgen, en daar de kleermaker in den loop van het gesprek met de landlieden genoegzaam tot de overtuiging was gekomen, dat er dezen avond geen woord uit den waard zou te krijgen zijn over zijne gast, achtte hij het maar beter, heen te gaan en eene gunstiger gelegenheid af te wachten. «Hij is vanavond al heel zwijgachtig,® mompelde Dries onder het naar huis wandelen zacht in zichzelven, terwijl hij niet nalaten kon, nu en dan nog eens om te zien, naai de herberg, in de flauwe hoop, dat hij door den kastelein teruggeroepen en in zijn vertrouwen zoude worden genomen, eene onderscheiding, die hem ruim een jaar geleden eens wat te beurt gevallen, in zake een kleine vechtpartij, en waarop hij dan ook niet weinig trotsch was geweest, gelijk de boeren uit het dorp en den naasten omtrek ruimschoots gelegenheid hadden gehad op te merken. Thans echter bleek de hoop van den kleermaker eene ijdele te zijn want hij bereikte zijne woning, zonder iets of iemand achter zich te hebben vernomen, waardoor hij zich had kunnen gedrongen achten, op zijne kleermakersschreden terug te keeren en zijn raad ten beste te geven. Nauwelijks echter had Dries de herberg verlaten, of de waard, die tot dusverre schijnbaar kalm achter het buffet had gestaan, kwam haastig uit zijn hoek te voorschijn, liep naar het raam en tuurde den kleermaker niet, dat het met Lenin heel erg geste!7 is. Hij moet een begin van beroerte heb ben gehad. Een belangrijke juweelendiefstal. Opnieuw wordt in de Engelsche bladen van een belangrijken diefstal aanjuweelen melding gemaakt. De eigenaar, die in een hotel te Londen vertoefde, was even voor zaken de stad ingegaan. Bij zijn thuiskomst vond hij zijn kamer in wanorde en de juweelen, welke hij in zijn slaapkamer had gedeponeerd, gestolen. Deskundigen schij nen hier hun slag te hebben geslagen, daar juist de meest waardevolle diamanten wa ren verdwenen. Onder het gestolene be vinden zich ook meer dan 1000 ringen, in het geheel is den juwelier voor een waarde van 15.000 pond sterling ontstolen. Een ongelukkig gezin. Een gezin in het Zwitsersche kanton Argau heeft op éën dag een reeks van rampen beleefd. De eenige zoon werd op een fietstochtje door een auto gegrepen en met een schedelbreuk opgenomen. Toen men hem juist had thuisgebracht sloeg de bliksem in de woning, waardoor het dak instortte. Een zuster van de gekwetste werd bij dit ongeval doodelijk gewond de moeder schrok zoo, dat ze een hart verlamming kreeg en op de plaats dood bleet. o Zeldzaam. Miss Mc. Phail, het eenige vrouwelijke lid van het Canadeesche bondsparlement, heeft van haar jaarhjksche vergoeding van 4000 dollar een bedrag van 1500 dollar in de Staatskas teruggestort, daar een som van 2500 dollar m?ar haar meening ruim voldoende is voor de vervulling van haar plichten. o Orerstroonihigen in Zweden. De overstroomingen van de bergrivieren in het noorden van Zweden, zijn dit jaar van buitengewonen omvang geweest en hebben ernstige schade berokkend. Groote stukken spoorlijnen zijn weggespoeld en ook aan den oogst is veel schade toege bracht, evenzoo aan de kalkbranderijen. De kalk moest naar hooger gelegen ver diepingen worden overgebracht, daar het water een hoogte van verscheidene voeten bereikte. De spoorwegen en het spoorwegnet zijn op verschillende plaatsen over een lan gen afstand ondermijnd of weggeslagen. mompelend na. Toen hij zich overtuigd had, dat Dries zich werkelijk in de richting van zijne woning verwijderde, trad hij naar de tafel, liet zich op een daarbij staanden stoel nedervallen en riep met eene uitdruk king van de grootste verbazing op het gelaat uit«Zij is het Toen zag hij snel de kamer rond, als vreesde hij, dat iemand zijn uitroep zou gehoord hebben, en zachter herhaalde hij «zij is het, daar wil ik mijn hoofd onder verwedden I Dezelfde oogen, dezelfde neus en mond, dezelfde stembij mijne schoenzolen, ik zou er dadelijk een eed op willen doen, dat zij het is. Maar ik zal dadelijk naar Worp gaan en hem de zaak vertellen. Of neen, wacht ik weet wat beters De kastelein stak haastig de beide wijs vingers in den mond en liet een lang gerekt, scherp fluiten hooren. Het duurde niet lang, of een jongen, met een erg versleten stalbuis aan, en de haren ordeloos om het hoofd hangende, trad binnen, zag even naar zijn meester op en bleef toen met een min of meer verlegen gezicht bij de deur staan. «Waarom kom je niet eer, deugniet?® riep de waard op dreigende toon, «hoor je niet, dat je geroepen wordt Wordt vervolgd NIEUWSBLAD voor liet Land van Housden en Alten, ds Langstraat en de Bommelorwaard

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1922 | | pagina 1