"HOOFDPIJN FESTIVAL HEUSDEN Voorkomt ontsteking Een echte koker IS kost m g» CT. en is altijd m voorzien van flK m den na&m PjA.MUHHARDTmethandfeekemn§ De overstroomingen schijnen thans echter hun hoogste punt te hebben bereikt. misdadigers geknipt. Het door de Parijsche politie ingestelde onderzoek heeft uitgewezen, dat de bandieten Dante Mosca en Jean Castelli, die het postkantoor in de Rue Vauvenarguss te Parijs onlangs hebben leeg geroofd, deel uitmaken van een vereeniging van misda digers, welke zijn vertakkingen had van Havre tot Marseille, 't Doel dezer bende is, om op verschillende plaatsen in Frank rijk dergelijke rooverijen te bewerkstelligen. Negen leden van deze bende, waaronder drie vrouwen, zijn achter slot en grendel gezet. De bandieten hadden een heel plan uitgewerkt om in het bezit te komen van Fransche regeeringsbons, welke ze dan inwisselden tegen koopwaren. De politie heeft het spoor van deze or ganisatie gevonden door Mosca en Castelli nauwkeurig in al hun doen en laten gade te slaan en hun brieven te onderscheppen. Dit leidde tenslotte tot hun arrestatie. Een entwintig bons van f 10.000 francs elk, zijn ontdekt. De politie is er nog meer op het spoor. Een klein vermogen was voor de politie verborgen, doordat men het eenvoudig in een privaat had gegooid. Een winkelier heeft in Mosca den man herkend, die bij hem verschillende malen inkoopen heeft gedaan en den steeds betaalde met bons van de regeering. Mosca ontving zijn post steeds op het postkantoor in de Rue de Rennes. Doordat de politie daar zijn brie ven in beslag genomen heeft en tevens al lerlei pakketten, die aan zijn adres waren verzonden, heeft onderschept, was ze er weldra echter gekomen, dat hij de voor naamste leider was van de boevenorgani- satie. o De nog te Moskou achtergebleven ver dedigers van de sociaal-revolutionairen heb ben hun verzoek, om van hun taak te worden ontheven, herhaald. Dit verzoek werd door 22 der beklaagden ondersteund, waarna het tribunaal den verdedigers toe stond, heen te gaan en hun dossier over handigde aan het commissariaat van justitie. De voorzitter van het tribunaal liet binnen het gerechtshof een betooging tegen de beklaagden toe en nam er zelf aan deel. Hij verklaarde in een toespraak, dat de zwaarste straffen zullen worden toegepast op de beklaagden, die schuldig blijken te zijn aan actief verzet tegen het sowjet- bewind. De betoogers voerden een grooten harlekijn mede, welke Yandervelde voor stelde, met het opschrift Yandervelde, de hofdanser«. Het overschot aan vrouwen. Vele economen hebben zich reeds bezig gehouden met het vraagstuk van het over schot aan vrouwen, dat reeds vóór den oorlog bestond, doch door den oorlog nog aanzienlijk toegenomen is. In 1911 hadden alle landen van Europa met uitzondering van den Balkan en Lu xemburg, een bevolking, waarin de mannen tegenover de vrouwen in de minderheid waren. Het overschot aafi vrouwen in ge heel Europa bedroeg destijds ongeveer 1\ millioen en aangezien er in Noord- en Ztiid- Amerika, in Australië en in Zuid-Afrika 4.350.000 blanke mannen meer dan vrou wen waren, bedroeg 't teveel aan blanke vrouwen over de geheele wereld 3 150.000. Dit feit kwam bijzonder duidelijk aan den dag bij de landverhuizing, doordat de vrou wen het grootste gedeelte vormden van de landverhuizers uit Europa. Door den oorlog is de minderheid van de mannen in aantal tegenover de vrouwen nog grooter geworden. Volgens de uit komsten van de Engelsche volkstelling van 1921 zijn er in Groot-Brittannië op iedere 1000 mannen tusschen 21 en 45 jaar 12001300 vrouwen, en van de 1.702.802 vrouwen, die er in Engeland meer dan mannen zijn, hebben er ongeveer 1.200.000 den huwbaren leeftijd. Deze wanverhouding is natuurlijk niet zonder invloed gebleven op den maatschap- pelijken toestand. Reeds tijdens den oorlog is het aantal vrouwen, die in Engeland in haar onderhoud voorzagen in de nijverheid, aanzienlijk toegenomen en van 2.178.600 gestegen tot 2.970.000. In den handel kregen 934.500 vrouwen een betrekking tegen 505.500 in Juli 1914. In het ge heel voorzagen in Groot-Brittannië tijdens den oorlog 7.310.000 vrouwen in haar eigen onderhoud, terwijl dat aantal vóór den oorlog slechts 5.960.000 beliep. Men tracht de vele Engelsche vrouwen, die noodzakelijk veroordeeld zijn tot een vrijgezellenleven, hiermede te troosten, dat men de aandacht vestigt op de behoefte in de vele koloniën van het Britsche wereld rijk aan Engelsche vrouwen. Maar de huw bare mannen in de koloniën zijn uiterst gering in aantal, in vergelijking met het huwbare Engelsche vrouwen. Van de 454.689 mannen in de koloniën, die daar volgens de statistiek «overbodig« zijn, zijn er 212.689 onder de 20 of boven de 60 jaar oud, zoodat voor de 1.200.000 Engel sche vrouwen, die in het vaderland geen man kunnen krijgen, slechts 292.000 man nen in de koloniën overblijven. Er zijn dus minstens 1 millioen vrouwen te veel in Engeland, die geen uitzicht op een huwelijk hebben. In Duitschland is het evenzoo gesteld, In 1913 waren er in Duitschland 840.000 vrouwen meer dan mannen, in 1920 be droeg het overschot echter reeds 2 800.000. Ook daar is het verschil dus sterk toege nomen, en in Frankrijk, waar ook zooveel jonge mannen in den oorlog gevallen zijn en de bevolkingsquaestie altijd zoo'ncritiek vraagstuk was, zal de toestand wel niet gunstiger zijn. Bruce Bielaski, de door Mexicaansche bandieten gevangengenomen Amerikaan is weer in vrijheid gesteld. Een Reutertelegram meldt dat het meeren- deel der 40 employé's van de Cortez Oil Company die door bandieten in de buurt van Tempico zijn gevangen genomen Britsche onderdanen zijn de overigen zijn Ameri kanen. De nieuwe moordaanslag te Berlin. Een nieuwe aanslag, 'die vermoedelijk een politiek karakter draagt, heeft plaats gehad. Maximilian Harden, de bekende redacteur van de «Zukunft®, is in het Grünewald nabij Berlijn door twee tot dus ver onbekende personen met een ijzeren stang neergeslagen. Harden is zwaarge wond naar een ziekenhuis overgebracht. Harden werd, toen hij van een wande ling terugkeerde, door twee ongeveer 20- jarige jongelieden aangevallen, die hem met ean ploertendooder tamelijk ernstig toe takelden. Harden kon zich nog naar zijn woning slepen. Hij werd vervolgens, nadat intusschen de politie gewaarschuwd was, in een sanatorium verbonden. Harden heeft vijf wonden aan het hoofd, waarvan echter geen levensgevaarlijk is. Een ongeluk in de bergen. Drie toeristen, die Zaterdag hebben ge probeerd, de z.g. Breche Reinier in het Alpen-massief van Bella Donna te bes'ijgen, zijn in een ravijn gestort. Een is er gedood, een ander zwaar gewond en de derde be vindt zich tusschen twee ijsblokken nog levend, doch het is onmogelijk zich zelf vrij te werken. o Ernstig spoorwegongeluk. Een sneltrein vol pleizier-reizigers is, naar men uit New York meldt, bij Winslo een spoorwegknooppunt van een acht meter hoogen spoordijk getuimeld. De trein had op dat oogenblik een snelheid van 110 K.M, per uur. Voor zoover men thans al weet, zijn er 9 dooden en 75 gekwetsten. o De verontrustende toestand. Uit Dublin wordt gemeld, dat de toe standen in sommige gedeelten van de graaf schappen Cork en Limerick aanleiding geven tot ongerustheid. Het heet, dat de repu blikeinen zich hebben geconcentreerd in Cork, Termoy, Mallow en andere plaatsen, waar zij auto's en levensmiddelen requireeren en een beleg voorbereiden. Alle bladen zijn aan censuur onderworpen. Huidkwalen als uitslag, eczema, kloven, puisten enz. breiden zich vaak uit als ge volg van ontsteking. Voorkomt dit door de plekken te wasschen en drogen, en daarna Foster's Zalf aan te wenden, die de ontsteking tegengaat, de aangedane deelen heelt en de huid volkomen blank maakt. Prijs f 1,75 per doos, alom ver krijgbaar. BINNENLAND. Gevaarlijke hcercn. Te Aalten wou de jachtopziener Dom- stra vier Duitschers, die hij op zijn ronde ontmoette, als verdacht van strooperij aanhouden. Een der Duitschers heeft toen drie schoten uit zijn revolver gelostde jachtopziener werd zwaar gewond. Drie Duitschers werden in arrest genomen de dader ontvluchtte. Door den electriscben draad gedood. Bij werkzaamheden aan de electrische geleiddraden te Borne had hier een vree- selijk ongeluk plaat3. Een werkman was bezig aan een paal, waarbij hij met het hoofd aan de bovenleiding raakte. Een stroom van 500 volt trof hem en bijna oogenblikkelijk volgde de dood. Daar de man met de klimschaatsen en een gordel aan den paal bevestigd was, bleef hij in dezelfde houding staan. Nadat de stroom uitgeschakeld was, kon het lijk van den paal afgenomen worden. o Braud. Te Heemskerkerduin aan den Kleinen Houtweg is Zondagnacht tot den grond toe afgebrand de bloembollenopslagplaats met de daarin aanwezigen voorraad bloem bollen en tuiniersgereedschappen van den heer Nic. Fatels Bzn. De oorzaak is on bekend. Verzekering dekt de schade. 8 boerderijen verbrand. Te Grulloo (Dr.) is Maandagmiddag brand ontstaan in een boerderij, bewoond door Menzing, die zich toen met zijn vrouw op het land bevond. De brand sloeg over naar de nabijgelegen boerderijen, met het gevolg, dat 8 boerderijen afgebrand zijn. Alles was laag verzekerd. o Tabakswet. Ten vervolge op de mededeeling in de »S.t.c.t.« van 2/3 dezer, wordt ter kennis van belanghebbenden en van ambtenaren der accijnzen gebracht, dat gedurende de geheele maand Juli 1922 de aflevering van tabaksfabrikaten door fabrikanten aan klein handelaren ongebanderolleerd maggeschieden mits de verschuldigde accijns wordt betaald tegen een door den ontvanger der accijnzen af te geven quitantie, die tevens binnen de op die quitantie te stellen tijdruimte kan dienen voor uitslag uit de fabriek, het vervoer naar en den inslag in de localiteiten van de kleinhandelaren. De quitantie moet door den kleinhandelaar na den inslag van de tabaksfabrikaten in zijn localiteit worden ingeleverd bij den chef van de ambtenaren der accijnzen ter plaatse, opdat bij de controle op de voorraden met aldus ingeslagen tabaks fabrikaten rekening kan worden gehouden. Ongelukken. Te Bredenbroek, gem. Gendringen, is de boerderij de Strook, eigendom van J. Freriks, door onbekende oorzaak geheel afgebrand. Drie kalveren en 40 kippen kwamen in de vlammen om. De 22-jarige A. J. J., uit Haarlem is onder Velsen in aanraking gekomen met een draad van de electrische straatverlich ting, die door het onweer was losgeslagen. De man was dadelijk dood. Een stekelvarken gevangen. De palingvisscher Fladderak, te Monster, heeft in een palingfuikeen stekelvarken gevangen Vermoedelijk maakte het dier jacht op een waterrat en is op die wijze in de fuik gekomen. o Invoer van varkens. Met ingang van 20 Juli zal de invoer van varkens in Frankrijk uit Holland slechts kunnen geschieden via Tourcoing Jeumont, Gioet en Trionville. De importeurs moeten daarbij individueel invoervergunning hebben. Een haardplaat gevonden. Bij het sloopen van een gevel der oude hoeve Mariëndijk, te Honselersdijk, is een haardplaat gevonden van het jaar 1667, versierd met Bijbelsche tafereelen, in het ijzer gedreven. Plaat en beelden zijn on geschonden. o De eerste vrouwelijke Griffier. Voor het eerst werd aan het kantongerecht te Amsterdam het ambt van griffier waar genomen door een dame, het is mr. N. van Geun, dochter van den advocaat- generaal bij het gerechtshof te Amsterdam. o Aangehouden. De politie te Scheveningen is er in geslaagd de bedrijvers aan te houden van de baldadige vernieling in de pas gebouwde villa aldaar. Het zijn vier jongelui van goeden huize. Verslag van de Raadsvergadering te NEDERHEMERT, op Maandag 3 Juli n.m. half vier. VoorzitterEdelAchtb. Heer C. W. v. Ommeren. Aanwezig de leden v. d. Werken, v. d. Kolk, Hobo en de Gaaij. Afwezig de beide Wethouders en het lid Bakker. De Voorzitter opent te circa 4 uur de vergadering met gebed en leest de notulen der vorige vergadering, die zonder op of aanmerkingen worden vastgesteld. Ingekomen is Goedkeuringsbesluit door Ged. Staten verordening tot heffing invordering plaatse lijke belasting schoolgeld lager onderwijs. Idem, goedkeuringsbesluit Ged. Staten benoeming van den heer A. v. d. Kolk tot Secretaris-Gemeente-Ontvanger. De heer A. v. d. Kolk, legt in handen van de Voorzitter de vereischte eeden af als secretaris en wordt als zoodanig gein- stalleerd. De agenda is hiermede afgehandeld. Bij de rondvraag vestigt de heer de Gaaij de aandacht van den Voorzitter op het dak der openbare school aan de Noordzijde, waar eenige pannen af zijn. De Voorzitter zegt, van het hoofd der school reeds bericht te hebber, ontvangen en opdracht tot herstelling te hebben gegeven. De heer Hobo zegt, dat de heer Bakker in de vorige vergadering over drie zaken heeft gesproken. Ten eerste over de politie, deze is in den Raad het verwijt gemaakt, dat zij nergens naar keek. Uit de verklaringen van den heer Bakker blijkt, dat de politie over 1921 47 procesverbalen heeftgemaakt, zoo dat hieruit voldoende blijkt, dat de politie steeds op haar post is geweest en haar plicht heeft gedaan. Ook blijkt uit de proces verbalen dat voor geen enkel ernstig feit als b.v. vechten, stelen zoo'n verbaal is opgemaakt, zoodat de heer Bakker de ge meente ook heeft gezuiverd van den blaam van losbandigheid en verwildering, die de Wethouders haar oplegden in een vroegere vergadering. Ten derde heeft de heer Bakker gesproken over het abuis van den heer Baljé. Op duidelijke wijze heeft hij uiteengezet de wijze hoe dit abuis is ontstaan en dat de heer Baljé in dezen hoegenaamd geen verwijt treft. Spr. sluit zich dan ook gaarne aan, bij het gesprokene van den heer Bakker waaruit blijkt, dat de politie, de gemeente en den heer Baljé vrij uitgaan. Daar niemand verder het woord verlangt, sluit de Voorzitter de vergadering. Het festival uitgeschreven door de «Heus- densche Harmonies in opdracht van den Bond van Muziek- en Zanggezelschappen in het Land van Heusden en Altena be hoort weder tot het verleden. Hieronder laten wij een verslag volgen van de verschillende feestelijkheden. Woensdagmorgen om ruim acht uur maakte de «Heusdensche Harmonies een muzikale wandeling door de bevlagde straten. Om half elf vormden de muziekver- eenigingen »Excelsiors Genderen,Wilhel- minas Veen, «Oefening en Uitspannings Wijk, de zangvereeriigingen »Crescendo« Heusden, «Cresendo® Wijk, «Eendracht zij ons Strevens Giessen, op de Botermarkt een optocht, de overige vereenigingen kon den niet op het vastgestelde tijdstip aan wezig zijn. Voorafgegaan door de «Heus- densche Harmonies, het rijtuig waarin de Eere-Voorzitter, de Voorzitter en 2de Voor zitter van het feestcomité, trok men met een omweg naar het feestterrein nabij de Herptsche poort. Aan den ingang daarvan stond een fraaien eereboog, die een heel aardig entree naar het terrein maakte. Nadat de stoet nabij de muziekkiosk was genaderd, werd door den Eere-Voorzitter, de EdelAchtb. Heer H. J. van Eggelen, de openingsrede uitgesproken, waarin hij hulde bracht aan de «Heusdensche Har monies, die het in den tegenwoordigen tijd op zich heeft durven nemen dit festival uit te schrijven. Hulde aan de feestcommissie voor de moeite en ijver die zij zich heeft getroost, om dit feest zoo goed mogelijk te doen slagen. Hulde aan hen, die het initiatief hebben genomen, tot oprichting van den Bond, hulde aan Directeuren en Voorzitters der verschillende vereenigingen wier streven het is, hunne vereenigingen steeds op hooger peil te brengen. De heer de Moor, Voorzitter der «Heus- densche Harmonies en lid der feestcommissie, dankte den Eere-Voorzitter voor zijn waar- deerende woorden. Hierop werd den Eerewijn rondgediend, waarop het eigenlijke festival een aanvang nam met de «Heusdensche Harmonies, die hare nummers uitvoerde. Tot ons genoegen constateerden wij, dat deze vereeniging den laatsten tijd goede vorderingen maakt. Het mag nog wel niet volmaakt zijn, hetgeen de vereeniging echter ten gehoore bracht was beter, dan wij in geruimen tijd van haar hoorde. Hierop volgden de respectievelijke vereeni gingen allen afzonderlijk bespreken gaat niet, dit ligt niet op onzen weg, alleen, iedere vereeniging deed zijn best en hetgeen ten gehoore werd gebrachtte voldeed het publiek, dit getuigde het luide applaus na ieder nummer. Om acht uur 's avonds voerde de fan fare «Oefening en Uitspannings uit Wijk een keurig programma uit. Over de uit voering der verschillende nummers hoorden wij niets dan lof. Vele toehoorders hadden er een nat pak voor over om deze uit nemende vereeniging te hooren. Omstreeks 14 uur werd het vuurwerk ontstoken, dat zeer in den smaak viel bij het publiek, vooral het slotnummer «Leve Festivals voldeed goed. Jammer dat het weder niet beter mede werkte, hieraan is het waarschijnlijk te wijten, dat het bezoek niet is geweest, zooals men verwacht had. Dreigde het 's morgens reeds, na den middag werd het geregeld minder en tegen den avond, vooral tijdens het concert, re gende het flink. 4 Donderdag van 1 tot 3 uur was bestemd voor de schoolkinderen, deze mochten van alle vermakelijkheden profiteeren. Van 5 tot 7 uur werd een concert gegeven door de fanfare «St. Caecilias uit Ammerzoden, dat door een talrijk publiek aandachtig werd aangehoord. Ook deze vereeniging deed haar naam eer aan. Van 8 tot 10 uur werd door de «Heus- densche Harmonie« tot slot een concert gegeven. Daarna vermaakte het publiek zich tot laat in den nacht op het feest terrein, dat wij hoorden betitelen roet «Klein ZwitserlandBoven op den wal de noodige kramen met ververschingstent en beneden luchtschommel. zweefcarroussel, draaimolen en danstent, vooral de laatste heeft goede zaken gemaakt, deze was geregeld stamp vol. De feestcommissie kan met genoegen terugzien op haar werk, een woord van dank voor de uitstekende regeling komt haar ten volle toe. Geen enkelen wanklank werd vernomen, het geheel had een zeer ordelijk verloop. bestrijdt Jmen het afdoendst met Freco's Hoofdpijntabletten, binnen 10 min. ver lichting van Uw hevigste Hoofdpijn en Migraine, per koker 45 cent. Verkrijgbaar bij Apoth. en Drogist. PLAATSELIJK NIEUWS. Heusden. Aan het postkantoor alhier en de daaronder ressorteerende hulppost kantoren werd gedurende de maand Juni ingelegd f 15808,17 en terugbetaald f 18099.46. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 9182. Onze vroegere stadgenoot de heer A. Vos, thans Rijksklerk bij de Rijks- Directe Belastingen te Noordwijk aan Zee, is benoemd bij de Inspectie le Af deeling te 's Hertogenbosch. De WelEd.Gestr. Heer Mr. C. W. v. Ommeren, Kantonrechter alhier, heeft de laatste dagen in Giessen, Wijk en Meeuwen een politieke rede gehouden voor flink be zette zalen, waarin het standpunt van den Vrijheidsbond op zeer duidelijke wijze werd uiteengezet. De visscher N. v. Ooijen alhier ving de vorige week in het oude Maasje een snoek van 7 pond. Maandag had hij het geluk er een te vangen van 16| pond. Een aardig buitenkansje. Het zoontje van den tuinier J. de G. moest voor zijn vader een paard uit de wei gaan halen onder Heesbeen. Hij nam daartoe den kortsten weg door den zooge naamde «Werken* van Oudheusden naar Heesbeen. ^-^Waarschijnlijk is hij van den weg af "gedwaald en in het moeras terecht geko men, waar hij plotseling wegzakte. Ge lukkig dat hij met zijn beide armen eenigen steun wist te krijgen en zoodoende bleef hangen waardoor toegesnelde hulp hem uit zijn benarde positie wist te redden. Aalburg en Heesbeen. Na een ar beid van drie jaren alhier, nam Ds. N. C. Bakker Zondag jl. afscheid van zijne ge meente. Des voormiddags trad Z.Eerw. te Hees been op met eene rede naar aanleiding van de woorden uit 1 Cor. 8 vers 1 «De liefde sticht«. Aan het einde der gods dienstoefening werd Z.Eerw. toegezongen Psalm 134 vers 3, waarvoor hij de ge meente dank bracht. Des namiddags had de afscheidspredikatie te Aalburg plaats, waarvoor tot tekstwoor den was gekozen Openbaring 2 vers 25. Na het eindigen der predikatie richtte de scheidende leeraar eenige woorden van dank tot den kerkeraad en de gemeente voor de aangename samenleving, welke hij gedu rende den tijd hier aanwezig, zoowel in Aalburg als in Heesbeen, heeft mogen ondervinden. Daarna nam de Consulent, Dr. Tjalma uit Veen, het woord, op wiens verzoek de gemeente hun scheidenden herder en leeraar toezong Psalm 134 vers 3.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1922 | | pagina 2