voor het Land van leusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. no, 4208. Zaterdag 15 Juli Nooit over- W1NSUMER ZALF Bevrijdt Uw Borst ABDIJSIROOP BEHOORENDE BIJ HET MOEDER! DENK ER OM. Vrouwen dienen meer rust te nemen. Als volwassenen deden wat zij onderwijzen vroeg naar bed gaan zouden veel min der menschen lijden aan nierkwalen. Het is niet verstandig om na de inspanning overdag 's avonds nog laat te strijken, ver stellen, stoppen enz. Denk er om, moeder Laat naar bed gaan, zorgen, overwer king, en ongeregelde maaltijden overladen het bloed met urinezuur, en het filtreeren van zulk vergiftigd bloed verzwakt de nieren. Die pijn in den rug, in de lendenen en zijden, is een waarschuwing van nierzwakte, die als niets gedaan wordt, kan leiden tot nierontsteking, blaaskwalen, nierwaterzucht, niergruis en -steen. Besluit zulke gevaren te vermijden. Ver minder de inspanning der nieren. Vermyd laat naar bed gaan en onverstandige ge woonten. Geniet meer frissche lucht, wan del meer buiten, en zorg voor meer ge zondheid-gevende slaap. Laat Foster's Rugpijn Nieren Pillen u bijstaan in uw poging om gezond te wor den. Dit geneesmiddel voor de nieren bereikt zulke uitstekende resultaten, doordat het uitsluitend op de nieren en blaas werkt, doch niet op de ingewanden. Vroege be handeling is het best. Bijtijds genomen, kunnen Foster's Rugpijn Nieren Pillen de ontwikkeling van nier- en blaaskwalen voor komen. Duizenden dankbare vrouwen dan ken haar geluk en gezondheid aan dit speciale niergeneesmiddel. De handteekening van James Foster komt voor op elke echte doos. Verkrijgbaar bij aile bekende drogisten k f 1.75 per doos. BUITENLAND. Zyn vier kinderen verdronken, Een een en veertigjarige boer uit Plelan- le-Petit, Noord-Frankrijk, is Donderdag ter dood veroordeeld wegens moord. Hij had zijn vier kinderen 's nachts in hun slaap opgenomen en verdronken om wraak te nemen op zijn vrouw, die bij hem wegge- loopen was. De moeder, die inmiddels een vijfde kind heeft gekregen, legde haar verklaringen af onder een stortvloed van tranen. Ik had liever gehad, dat hij mij maar doodgestoken had, dan dat hij mij vier maal doodde, zooals thans, zeide zij. Kinderliefde en kindermisdaad. Te Toronto (Canada) is een jongen van tien jaar, Eddie Sanderson, door zijn speelgenooten aan een paal gebonden zij wilden hem verbranden. Zij hadden al een heelen berg kranten en droog hout om den paal opgestapeld en staken er het vuur in, toen enkele omwonenden gealar meerd werden door de angstkreten van Eddie. Men snelde toe en kon het vuur nog net stuiten, maar Eddie was al hevig gewond aan voeten en beenen. Uit het onderzoek bleek, dat men te doen had met een verbijsterende wraakneming. Eddie hoorde eigenlyk niet tot de streek, waar hij met zijn ouders was komen wonen en werd beschouwd als een lastig vreemdeling, vooral, toen een meisje van zijn jaren zich hem aanhankelijk betoonde en de attenties van haar stadgenootjes begon te negeeren. Te verwonderlijker is de wreedheid, waarmee de kinderen, die allen een jaar of tien of twaalf zijn, Eddie hebben meenen te moeten richten, als men leest, dat zij zonder uitzondering behooren tot de ge goede kringen der stad. Geheimzinnig. In het marine-arsenaal te Kiel heeft de contróle-commissie der Entente een groote hoeveelheid, in kisten verpakt, wapens en munitie gevonden, waaronder 136 lichte en 38 zware machinegeweren, 42 machine geweren van het allerlaatste type en 48 verrekijkers. De directie van het arsenaal zegt niet te weten, hoe de wapens er gekomen zijn. Het personeel, dat door een mogelijke sluiting der werkplaatsen met werkloosheid wordt bedreigd, eischt een gestreng on derzoek en voorloopige schorsing der ver antwoordelijke personen. 900 Billioen roebels om te ontvluchten. De bankier Tziprinsky, uit Odessa, vroe ger één der rijkste mannen in Rusland, is dezer dagen te New»Yo;k aangekomen. Hij vertelde dat het hem 900 millioen roebels heeft gekost om uit Rusland weg te komen. Om uit de gevangenis te Se- bastepol te komen, heeft hij 2 000.000 roebel moeten betalen. Zes maanden later om uit dezelfde gevangenis te komen 250.000.000 roebel om een officier, die in dienst van generaal Wrangel stond, die hem ter dood had veroordeeld, om te koopen, 250.000.000 rcebel voor de redding van zijn vrouw uit Odessa en haar vervoer naar Konstantinopel 200.000.000 roebel. In Turkije verpandde de heer Tziprinsky de juweelen, die zijn vrouw daarheen had ge zonden, en verkreeg op deze wijze het geld om naar Amerika te reizen. o Dc vliegtocht om de wereld. Majoor Blake is op zijn vliegtocht om de wereld Vrijdag te Aboekir (Egypte) aangekomen. De reis over de Middelland- sche Zee (464 mijlen open zee) was volgens Blake misschien het gevaarlijkste deel van den geheelen tocht, daar zij in een land- vliegtuig gedaan werd. Verdere tochten over zee werden volbracht in een zeevlieg tuig. o liet buitenlandsche kapitaal in Rusland. In verband met de Haagsche conferentie berekent de »Isvestia« het bedrag van het buitenlandsch kapitaal, dat in Rusland is geplaatst, Dat kapitaal, in verschillende ondernemingen belegd, vertegenwoordigt volgens het blad de som van 2.242.974.000 goudroebels. Dit bedrag omzettend in scjet-roebels, komt men natuurlijk tot fabelachtige cijfers. In dit huiterdandsch kapitaal is Frankrijk voor 32 pCt. verte genwoordigd, Engeland voor 22, Duitschlarid voor 19, België voor 44 en Amerika voor 5 pCt. Gevaarlijke brand. In de fabrieken voor oorlogsmateriaal te Salutwine nabij Kolomma, is een ge weldige brand uitgebroken. Een kruitma gazijn en munitiedepots zijn daarbij in de lucht gevlogen. Uit Moskou is een afdeeling communisten gezonden om den brand te helpen blus schen. De verliezen zijn enorm. In sovjet kringen veronderstelt men dat de arbeiders zelf de hand hebben gehad in dezen brand, want er heerscht groote opwinding onder het personeel, dat sinds geruimen tijd geen loon heeft ontvangen. Kwaadwillige stakers. Duizend stakende mijnwerkers kwamen aan de ingangen der schachten bij South Shields (Engeland) bijeen om hun collega's te beletten aan het werk te gaan. Toen politieagenten verschenen, deden de mijn werkers een aanval op hen. Er rukte toen bereden politie aan, waarop een wild gevecht ontstond. De stakers gebruikten steenen en flesschen als werptuigen. Vele lieden werden licht gewond. De politie arresteerde dertien personen. i troffen is de OPRECHTE van den fabrikant J. C. DE VRIES te Winsum Obergum (Gr.), ter gene zing van zweren, steenpuisten, bloed vinnen, negenoogen, dauw-, baard en ringworm, winterhanden, open beenen, brand-, snij- en oude wonden. Deze zalf is verkrijgbaar per busje k f 0.75 en f 1.35 bij vele Apoth., alle goede Drogisten en vele Winkeliers. Eenig fabrikant J. C. DE VRIES, Winsum-Obergum, (Gr.) BINNENLAND. Een vrijzinnige middenpartij Naar de »Tel.® verneemt, bestaat erin kringen van de voormalige Unie-Liberalen ernstige ontstemming over den uitslag van de jongste Kamerverkiezingen in verband met het feit dat nagenoeg alle afgevaar digden van den Vrijheidsbond tot de Vrij- liberale richting behooren. Bij eeriige voor aanstaande ex-Unie-liberalen worden zelfs plannen gekoesterd tot herstel van een «vrijzinnige® middenpartij. lalaise en bezuinigingen in de verige eeuw. Toen Napoleon heel Europa ongeveer bevochten had, waren de economische toe standen niet gunstiger dan thans. Enkele voorbeelden geput uit de oude notulenboeken van het Haagsche Pest- en Dolhuis. In de «Haagsche Courant® van 12, de «Haarlemsche® van 16 en de «Amster- damsche van 20 Juli 1805 kwam de vol gende advertentie voor Man en vrouw zonder kinderen, genegen heid hebbende, omme tot Binnenvader en moeder (thans zou men zeggen directeur en directrice) van het Pest- en Dolhuis in Den Haag te worden aangesteld, gelieven zich ten spoedigste tot dat einde te ad- dresseeren bij den heer J. Stiphoudt, Rent meester van het voorsch. huis, op de Prin- segragt wijk W No. 11. Er solliciteerden 43 echtparen om een jaarlijksch traktement van 200 gulden te hebben »met genot van vrije inwoning, kost en verdere emolumenten®. Heeren Regenten deden ook aan bezuini ging. Ze moesten wel In hun vergade ring van 6 December 1810 brachten zij het pensioen van de gewezen binnenmoeder, de weduwe Spoor-Van Loo, van 200 op 400 gulden terug, terwijl zij het jaar daarop het kostgeld van de krankzinnigen tot 4 gulden per week moesten verhoogen. In de vergadering van 16 Mei 1811 heerschte een bezuinigingsdrift van je welste. De keukenmeid kreeg gedaan en in haar plaats werd Alida van der Kaaij tegen een ver goeding van tien stuivers per week be noemd, een nieuwe werkmeid niet meer genomen, wijl Johanna Oberlei, nog wel een der verpleegden, voor acht stuivers per week het ruwe werk zou doen. Bij het ochtendeten werd de kaas, bij het avond eten de melk afgeschaft. In plaats van eiken dag vleesch zouden de verpleegden voortaan slechts tweemaal per week vleesch en eens visch krijgen zij, die ten laste van stad of diaconie waren opgenomen, zouden maar een half pond vleesch per week ontvangen. De bakker Drope en de tweede knecht werden ontslagen. Den bakker kon men trouwens wel mis sen, want de binnenvader J. Smits bakte zelf en bewerkte bovendien het grootste gedeelte van den tuin. Niettemin kon hij slechts 300 gulden traktement los krijgen, hoewel het vroeger volgens zijn zeggen 400 gulden had bedragen en hij blijkens de notulen veel bezuinigingsmaatregelen had ingevoerd. Ook de weduwe Spoor-Van Loo beproefde vergeefs een hooger pensioen te krpgen. Alsof de begrooting nog niet genoeg besnoeid was, werd het traktement van kathechiseermeester en pastoor op 7 No vember 4811 tot op de helft verminderd, dat is 30 gulden per jaar. Men sprong eigenaardig met de bezoldi gingen om. Nadat genoemde J. Smits overleden was, werd besloten, dat de nieuwe binnenvader, Dirk Bergs en zijn huisvrouw Grietje Koeleman, niet 300 gulden, doch slechts 200 gulden per jaar zouden hebben, daar de weduwe van J. Smits 100 gulden pensioen toekwam. Jarenlang werd beraadslaagd iets specifiek Hollandsch over de inrichting van een badkamer, totdat men eerst ter vergadering van 6 Juli 1826 overeenkwam te maken »een hadkamertje op zoodanige min kostbare voet als bevonden zal worden mogelijk te zijn in de nabijheid van de gemetselde broeiketel«. Het werk kostte 1124 gulden. Huishuur en levensmiddelen waren in dien «goeden ouden tijd« echter wel te betalen. In 1810 werden twee huisjes op het Slik Eind (Slijkeinde) ieder voor 52 gulden per jaar verhuurd, een op De Geest bracht 60 gulden, nr. 467 in de Veerstraat 52 gulden op. De «komijnde kaas« kostte in 1820 twee stuivers per pond. »Hbld.« o— Landbouw-ongerallen wet. Naar het «Centrum® verneemt zal de Landbouw-ongevallenwet 1 September e.k. worden ingevoerd, met de bedoeling, dat ze dan op 1 Januari 1923 in werking treedt. Limburg in zyn eer hersteld Naar aanleiding dat mr. H. v. Groenen- dael slechts even 2400 van de 150.000 stemmen in Limburg heeft gehaald, zegt de «Limb. Koerier® Alles saam, dus nog lang niet 2 percent, doch slechts 1.6. De andere 98.4 pCt. der Limburgsche bevolking toonde hou en trouw aan Nederland. Valkenburg, dat een annexonisten-nest heette te zijn, leverde hem slechts 44 stem men op. Maastricht, de hoofdstad, de enclave, waar zooveel sympathie voor een afschei ding heette te bestaan, gaf hem 203 stem men op de 23.000. Wat in plaats van 4 a 5 pCt., nog niet 4 pCt. uitmaakt. Tegenover de 2400 stemmen op v. Groe- nendael staan de 140.000 stemmen, die Limburg uitbracht op den Limburgschen kapitein Lambooy, den stoeren verdediger van het «Limburg bij Nederland®. Dit is het antwoord van Nederlandsch- Limburg op het annexonistisch drijven. Van Groenendael de Kamer uitgeworpen Limburg heeft zijn eer hersteld. 3 Nederlanders ter dood veroordeeld. Het Antwerpsche Hof heeft bij verstek 3 Nederlandsche onderdanen wegens ver raad en aanbrengen ter dood veroordeeld. De drie beklaagden, die door de Neder landsche Regeering gezocht werden voor verschillende misdrijven, waren in 1918 de grens overgegaan naar België en hadden zich in Esschen gevestigd, waar zij zich in dienst stelden van de Duitschers, om hen te helpen de Belgische onderdanen op te pakken. Óp 13 Juni 1918 aldus meldt de Belgische »Matin« begaven de drie beklaagden zich weder op Nederlandsch gebied om er met geweld den Belg Henri Duerloo te arresteeren, die door de Duit schers vogelvrij was verklaard. Zij sleurden Duerloo met geweld over de Belgische grens en leverden hem aan den vijand over. De Nederl. Regeering, hiervan onderricht, sommeerde de Duitschers om den Belg Duerloo weer af te staan, maar deze werd intusschen vermoord door den »boche« Profltlich, die deswege door het Antwerp sche Hof tot levenslange dwangarbeid werd veroordeeld. Voor dit feit stonden de drie Neder landers D. S. uit Steenbergen en de ge broeders A. en A. B uit Roosendaal terecht, de eerstgenoemde bovendien wegens het aangeven van 9 Belgen aan de Duitschers, die hen tot gevangenisstraffen veroordeelden. Toen de wapenstilstand gesloten was, vluchtten de drie beklaagden, die niet meer naar Nederland konden terugkeeren, naar Duitschlarid. Nadat de ambtenaar van het O. M. de maximum-straf gerequireerd had, veroor deelde het Hof de drie beklaagden tot de doodstraf, in het openbaar in Antwerpen te voltrekken. Ongeluk met doorielyker. afloop bij een militaire oefening. De miliciens van de opleidingscompagnie van het 8 Reg. Inf. waren in den omtrek van den Schelmschen weg onder Arnhem aan het oefenen. De milicien-soldaat Kei, afkomstig uit Wageningen, nitgezonden als commandant van een patrouille, had daarbjj het ongeluk uit te glijden met het droevige gevolg dat de bajonet in zijn borst drong en de dood onmiddellijk intrad, —o De onvcrtcgenwoordigden. Wanner men ongeveer een 200.000 kiezers, die stemden op partijen welke geen vertegenwoordiger iri de Tweede Kamer kregen, voegt bij de 450.000 die niet aan de stemming deel namen, dan krijgt men dus 050 000 kiezers, d.i. 19 procent of nagenoeg 1/5 van het kiezersvolk, dat niet vertegenwoordigd zal wezen. Paste men het denkbeeld toe, dat wel eens aanbevolen is, om de zetels der niet vertegenwoordigden open te laten, dan zouden er in de Tweede Kamer thans slechts 81 leden zitting mogen nemen. Maar natuurlijk is het feit van het niet vertegenwoordigd-zijn hoofdzakelijk toe te schrijven aan eigen schuld. De thuis blijvers en zij die op dwergpartijtjes stemden, wisten vooruit, dat ze hun in vloed prijs gaven of groot risico lieten loopen. Anderen hebben nu over hun plaatsen beschikt. H b 1. o Ecu jeugdig avonturierster. De politie te Middelburg hield een 16- jarig meisje uit Viissingen aan, dat genoeg had van het leven thuis en de wijde wereld wilde ingaan. Zij had, om aan geld te komen, een winkelier te Viissingen opgelicht voor een armband en bij een rijwielhan delaar een rijwiel gehuurd. Bij de poging om den armband te Middelburg te ver- koopen, terwijl haar dit met het rijwiel reeds was gelukt, viel zij, omdat de kooper en de winkelier, bij wien zij den armband had aangeboden, de politie hadden gewaar schuwd, in hun handen. o Br. Ererwyn directeur van de Nederl. Handel Bij. Naar de »Tel.« verneemt, zal de heer Mr, J. C. Everwijn, onze gezant te Washington, op de aanstaande algemeene vergadering der Nederlandsche Handel Mij. als directeur gorden voorgesteld. o— De Parijsche bloedbruiloft. Naar het predikbeurtenblad van Amster dam mede deelt, heeft de Kerkeraad van de Ned. Herv. Gemeente te Amsterdam besloten, om op den avond van 24 Augus tus, den datum van de Parijsche Bloed bruiloft, te 8 uur plechtig saam te komen in de Nieuwe Kerk. Dr. Kromsicht en ds. A. Bakker hopen een woord te spreken. 24 Augustus van dit jaar zal het pre cies 350 jaar geleden zijn, dat de massa moord op de Hugenoten te Parijs begon. «Op den 24sten Aug. 1572, in den Bar- tholomeusnacht, gaf de klok van het paleis het teeken tot den moord van alle Huge noten in Parijs werd er een geheele week lang gemoord, terwijl boden het bevel tot den moord naar de provinciën overbrachten. Binnen een maand waren 30 k 40.000 Hugenoten omgebracht. Paus Gregorius XIII liet te Rome een Te Deum zingen en een gedenkpenning slaan,® zegt de ge schiedschrijver. Deze Bartholomeusnacht is niet alleen voor de Protestantsche kerk van Frankrijk, maar voor heel het Protestantisme, vooral ook in ons eigen vaderland, van groote beteekenis geworden. Booie schenkingen. De directie der N. V. Kon. Stoomweverij te Nijverdal heeft ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan der fabriek f 150.000 ge schonken voor een pensioenfonds, f 50.000 voor een weduwen- en weezenfonds, f 15.000 aan het Salomonsonfonds, afd. A.,fl0.000 aan afd. B. en f 45.000 aan het zieken fonds. Het personeel kreeg een week extra loon. Veroordeeling wegens moerd. De rechtbank te Assen veroordeelde J. M schaapherder te Schoonloo, wegens doodslag op den jachtopziener Eesing te Borger tot 42 jaar gevangenisstraf. Consul-Generaal Baas. f Een telegram uit Londen meldt, dat in den nacht van Zaterdag op Zondag, aldaar plotseling in den ouderdom van 66 jaren is overleden de heer H. S. J. Maas, consul- generaal der Nederlanden aldaar. De «Times» geeft naar aanleiding van diens dood een sympathiek gesteld artikel over den Hollander, die 43 jaren in Londen onze belangen voorstond. - -o Nederland en Denemarken. Draadloos wordt uit Kopenhagen gemeld De Nederlandsche gezant alhier heeft in een onderhoud verklaard, dat men in Neder land Kopenhagen beschouwt als het geschik te centrum voor de geheele Baltische scheepvaart en handel en men er daarom het directe commercieels verkeer tusschen beide landen wil ontwikkelen en versterken. Hij geloofde dat de producten van het eene land in verschillende gevallen die van het andere zouden kunnen aanvullen. Een gestoorde bruiloft. Vrijdagavond zat men bij de familie v. V., in de Steijnstraat te Vlaardingen, ge zellig bijeen ter gelegenheid van de zilveren bruiloft, toen onverwacht de binten van de vloer braken en het heele gezelschap, benevens kasten, orgel, tafel, snoeperijen enz. terecht kwamen in het modderwater onder den vloer Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor, zoodat allen met den schrik vrij kwamen. Bij onderzoek bleek, dat de binten ver molmd waren. De bouwpolitie onderzocht de zaak. o am van de vastzittende slijm maakt Uw ademhaling weer diep en vrij. Gebruikt de be proefde en slijmoplossende de uitkomst voor lijders aan Asthma, Bronchitis, Chro- nischen hoest, Catarrh Griep, Influenza en Kinkhoest. Per flacon f 1.90, f3.60, en f 6.00. Eischt handteekening L. I. AKKER, Rotterdam. Alom verkrijgbaar. BIJVOEGSEL Jfienwsblad

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1922 | | pagina 5