Dloorziüen e^ib 1 EN f voor een jongen of meisje, Donderdag 10 Augustus a s. PU ROL nr S-W. 3. van der Schans J. TJALMA E. P. VOS. Zitttngsduur en vergoeding der Kamerleden. Zooals men weet, is Dinsdag de zitting van de Staten Generaal geopend ter be handeling van de Tweede lezing van de Grondwetsherziening. Deze periode zal officieel tot Zaterdag vóór den tweeden Dinsdag in September duren. Legislatief wordt deze periode als een zittingsjaar beschouwd, zoodat de eerstvolgende ver kiezing voor de Tweede Kamer, welke om de 4 jaar aftreedt, tenzij er eerder Kamerontbinding zou plaats hebben in 4925 moet geschieden. Wat evenwel de vergoeding voor de Kamerleden betreft, geldt, naar men van zeer bevoegde zijde aan de »Maasb.« meedeelde, de periode voor de Grondwets herziening niet als een vol zittingsjaar. De Tweede Kamerleden genieten voor de anderhalve maand een vergoeding van anderhalf maal een twaalfde van t 3000 of f375. De verhoogde vergoeding van f 5000 per jaar wordt pas van kracht wanneer de nieuwe Grondwet in werking treedt. Is dit op 15 October van dit jaar, dan ge nieten de Tweede Kamerleden van dien datum af de vergoeding van f 5000 per jaar. o Ook in Utrecht een bezuinigiugsinspectie. Na advies ingewonnen te hebben van de bezuinigingscommissie stellen B. en W. van Utrecht den Raad voor thans over te gaan tot benoeming van een bezuinigings inspecteur. Zij willen de aanstelling voor- loopig voor tijdelijk doen. Wat betreft de ambtelijke verhouding en de taak van den te benoemen inspecteur, is het de opvatting van B. en W., dat hij rechtstreeks onder de bevelen van hun college zal komen te staan, doch voor de dagelijksche uitvoering van zaken in het bijzonder contact zal moeten zoeken met den voorzitter daarvan. In de keuze en richting van zijn arbeid zal hy zooveel mogelijk vrijgelaten moeten worden. (N. R. Crt. van 46-'22). Hoe er niet moet bezuinigd worden. Bij den Rijksgeologischen Dienst zijn een aantal geologen, wier voornaamste werk het is, een geologischenn kaart van Neder land te maken. Gewoonlijk zijn zij 7 maanden »in het ve)d« werkzaam en besteden den overigen tijd aan het uitwerken van hun gegevens. Ten einde te besparen op reis- en ver blijfkosten is van hooger hand last gegeven, dat ieder per jaar niet meer dan 3 a 4 maanden buiten werkzaam zou zijn. Het gevolg daarvan is, dat de heeren nu 3 of 4 maanden langer op hun kantoor zitten, waar zij niets te doen hebben dan allerlei prutswerkjes, die beter door onder geschikt kantoorpersoneel konden gebeuren zelfs hiermede kunnen zij hun dag echter niet vullen. Het zou niet te verwonderen zijn als dit op de werklust en ambitie een slechten invloed zou uitoefenen. o Noodlottig gevolg. Een onbeteekenend brandje in een boven woning in deNieuwe kerkstraat te Amsterdam heeft een noodlottig gevolg gehad. De bewoner van drie hoog was bezig vet te koken op een petroieum-toestel, waarbij de vlam in de pan geslagen is. In zijn schrik wierp de man het fel brandende stel met de pan, waar ook de vlammen afsloegen, het raam uit. Ze kwamen te recht op het hoofd van een benedenbe- woner, den 30*jarigen P., wiens kleeren in brand geraakten, zoodat hij ernstige brandwonden kreeg. De ongelukkige is na een paar dagen aan de gevolgen daar van overleden. Yalsche reitezegels. Men meldt uit Schijndel aaD het Eindh. Dagblad Naar wij vernemen, zouden reeds voor een bedrag van f 8000 valsche rentezegels in omloop zijn. Het bedrag der in beslag genomen zegels moet meer dan een halve ton zijn. Blijkens het kort geleden verschenen Provinciaal bijblad bedroeg de bevolking der provincie Noord-Brabant op 1 Januari 1921 733936 inwoners en op 1 Januari 1922 748227 derhalve vermeerderde de bevolking der provincie in 1921 met 14291 zielen. Aardewerk gevonden. In de gemeente Grevenbicht zijn in den boomgaard van H. C. bewerkte steenen pannen en aardewerk gevonden. Bij het dieper graven werd gevonden een cirkel vormige muur, opgebouwd uit blauwe steenen. Vermoedelijk heeft men te doen met de fundamenten van een hoektoren van een Romeinsch fort. o Ongelukken. Toen de heer v. d. S. te Wechterholt, met de kolf van zijn geweer een konijn wilde doodslaan, ging het schot af, en kreeg hij een lading hagel in den buik. Per auto werd hij naar het ziekenhuis te Zwolle vervoerd, waar hij spoedig na aan komst overleed. De mijnwerker S. begaf zich op een paard zittend, in de plas van een bruin- kolenveld onder Brunssum. Het paard wierp den berijder van zich af en deze verdronk. S. was 24 jaren oud. o De vrtywillige ouderdonisverzekering. Naar de »Tel.« verneemt, is een Ko ninklijk besluit in bewerking, waarin de toetreding tot de Vrijwillige Ouderdoms- verzekering voor allen, ongeacht de wei standsgrens, wordt opengesteld. Alleen zullen zij, die vermogensbelasting betalen, tegen eenigszins verhoogde premie worden toegelaten. PLAATSELIJK NIEUWS. Hensden. In 1922 worden 5 plaatsen als surnumerair der posterijen en telegrafie beschikbaar gesteld. De aanmelding staat open voor manne lijke candidaten, die in het bezit zijn van het einddiploma van eene Hoogere Burger school met vijfjarigen cursus of gymnasium, dan wel van een daarmede gelijkgestelde inrichting van onderwijs. Een examen wordt van hen niet geëischt, zij worden aan de hand van de op de bedoelde eindexamens behaalde punten voor plaatsing gerangschikt. Aanmelding behoort te geschieden bij het Hoofdbestuur der Posterijen en Telegrafie te 's Gravenhage, vóór 6 Augustus 1922. Inlichtingen zijn te verkrijgen bij den Directeur van het Post- en Telegraaf kantoor te dezer plaatse. Woensdag 19 Juli had de Jaar vergadering plaats van de Vereeniging »Het Groene KruisUit het verslag van de Secretaresse bleek, dat ten gevolge van de plaatselijke toestanden verschillende leden naar elders waren vertrokken en het ledental verminderd was van 314 tot 274. Het aantal uitgeleende artikelen bedroeg 72 het magazijn werd uitgebreid met een tweetal ligstoelen en kleinere artikelen. De tuberculosebestrijding werd in 1921 aanmerkelijk uitgebreid, één gezin kwam in aanmerking voor vrij melk, terwyl twee gezinnen een tegemoetkoming in de kosten van een woningverbetering kregen. Van Rijkswege werd een subsidie van f126 genoten, bovendien kende het College van Regenten van de Godshuizen alhier, een jaarlijksche toelage van f 50 toe. De rekening en verantwoording van den Penningmeester sloot met een flink batig saldo. De heer J. v. d. Pol te Oudheusden werd tot Bestuurslid herkozen. Tenslotte deelde de Voorzitter mede, dat binnenkort hier ter plaatse een con sultatiebureau voor zuigelingen zal worden opgericht. Hieromtrent zullen de bijzon derheden nog nader bekend gemaakt worden. Het zoontje van C. H. geraakte Zondagavond bij het spelen in een roeiboot in de haven te water. Tot driemaal toe zakte hy in de diepte, bij de derde maal wist hij echter een ketting van de daar liggende lichter te grijpen, waarop hij door een schipper, die op zijn hulpgeroep was toegesneld, uit zijn benarde positie werd gered. Vrijdagavond werd in de Buiten- societeit de slotvergadering gehouden van het groot festival, dat alhier gehouden is op 28 en 29 Jnni j.l. Deze bijeenkomst droeg een eenigszins feestelijk karakter. Nadat door den vice-Voorzitter de verga dering met een welkom aan de leden was geopend, werd door den heer Van Tuijn, penningmeester van het comité, rekening en verantwoording gedaan. Door een commissie werden de rekeningen nagezien en in orde bevonden, welke sloten met een batig slot en door de vergadering werden goedgekeurd. Door den vice- Voorzitter werd nog een woord van dank en hulde gebracht aan den Secretaris van het comité, den heer De Moor, voor de ijverige werkzaamheden voor het welslagen van het festival gedaan. Door den Voorzitter der harmonie werd met een toespraak tot de leden het comité ontbonden. o Aalburg. De 7 arbeiderswoningen, welke alhier worden gebouwd voor rekening van de Ebskas, naderen hun voltooiing, alleen de schilder behoeft er het zijne maar meer aan te doen. Zij voldoen in alle opzichten aan hun doel voor »arbeiders- woningen» en zullen dan ook in een groote behoefte voorzien. Almkerk. Door den Raad dezer ge meente zijn benoemd tot keurmeesters bij den keuringsdienst de Heeren J. Koopmans en A. Poot, respectievelijk Rijksveearts alhier en Andel. Eerstgenoemde als Hoofd van den Dienst. De heer A. W. C. van Veelen werd dezer dagen bevorderd op de H.B.S. te Gorinchem van de 3e naar de 4e klasse. O Deze week is het plukken der zwarte bessen geëindigd besteedde men in 't begin f 0.90 tot f 1.10 per Kilo, de laatste dagen liep deze prijs zoodanig terug, dat men f 0.70 per Kilo besteedde. Donderdag j.l. slaagde de heer P. Klaasse, onderwijzer aan de Chr. School te Nieuwendijk (gem. Almkerk), voor het examen Hoofdakte. Beneden-Langstraat- Over de uit komst der aardappelen is men zeer tevreden, maar de kwaliteit laat nog wel te wenschen over. De prijs is ook niet hoog. Men besteedt nog 25 ct. per vijfkop. Capelle. A.s. Donderdag zullen de leerlingen der O. L. School in de Kom alhier, onder leiding van het personeel dier school, een uitstapje maken naar Den Haag en Scheveningen. Onze Zangvereen. »Het Rozeknopje« zal a.s. Donderdag deel nemen aan het concours te 's Gravendeel, in de afdeeling Uitmuntendheid. Wij wenschen deze kranige vereeniging en haar eminenten directeur dien dag veel succes. Onze voetbalvereen. »Excelsior« nam j.l, Zondag deel aan den bekerwedstrijd, uitgeschreven door de voetbalvereeniging »T.O.V.« te Loon op Zand, en wist den 2en prijs, een vergulde medaille, te behalen. De heer W. Slob, alhier, is aan gesteld tot Kommies 2e klasse der Rijks- directe Belastingen te Tegelen, met ingang van 1 Augustus e.k. De dames P, en F. Rijken, alhier, zijn respectievelijk geslaagd voor het examen Industrieschool en M.U.L.O. 's Gravenmoer. De Tuin- en Land- bouwvereen. alhier, heeft dit jaar niet minder dan 19000 K.G. zwarte bessen voor hare leden geveild. Dit vertegen woordigt een aardig kapitaaltje. Oudendijk. Op Donderdag 27 Juli a.s. 's avonds 8 uur, komt de Landbouw- vereen. »Samenwerking« in vergadering bijeen, tot bespreking aansluiting door de leden bij de Landb. Onderlinge, met het oog op de nieuwe regeling bij de wet bepaald. Raamsdonksveer. De werkman Broeders, werkende te 's Bosch, was des avonds gaan zwemmen helaas 1 hij ver' dronk. Welk een slag voor zijn vrouw, die juist dienzelfden dag haar eerste spruit het levenslicht had geschonken, - Graanbeurs Tarwe f14. Haver f 13.50, Rogge f 12.50. Hooi f35. Weinig handel. Onze Veerenaar, H. van Dongen, slaagde te Breda voor de 2e klasse R.H.B.S. De heren L. v. d. Waals Dz, en C. M. Ribben werden gekozen tot Bestuurs leden van de alhier bestaande Boazbank. Te Breda slaagde voor het M.U.L.O.- examen A de jongeheer G. M. v. Zwol. Woudrichem. Veiling 24 Juli. Aangevoerd 190 H.L^ aardappelen. Blauwputten f 2.90f 3.50 p. H.L. Schoolmeesters 2.002.30 Waspik. Zaterdagmorgen werd alhier door een landbouwer te Waspik-Boven een militair paard opgevangen. Het paard was geheel gezadeld, terwijl aan het zadel nog een sabel bevestigd was. Blijkbaar was het bij een oefening los gebroken en op hol geslagen. Na informatie bleek het afkomstig te zijn van de Veld-Art. te Breda. Van wege de vereeniging »Het Wit-Gele-Kruis« zal alhier, in de maand September weer een moedercursus worden gegeven. In de Zaterdag j.l. gehouden spoed- eischende raadsvergadering werd behandeld een voorstel tot verkoop aan het N. H. Kerkbestuur van het huis, bewoond door het hoofd der Chr. School, voor de som van f 5000.Met 7 tegen 1 stem werd besloten voorloopig niet tot verkoop over te gaan. 0 Wijk en Aalburg. Zaterdag j.l. had op het D.V.O.-terrein alhier, een vriend schappelijke match plaats tusschen »Juliana« uit Heusden en D.V.O. alhier. De wedstrijd kenmerkte zich vooral door het mooie samenspel onzer groen-witten. De scheidsrechter moest herhaaldelijk blazen, voor het woeste optreden van de Juliaria-speler van Dungen, die menigmaal trachtte, door z.g. »beentje lichtenéén onzer spelers te laten vallen. Deze wedstrijd werd door »D.V.O.« wel verdiend gewonnen met 4O. De match werd door den heer Schmitz voortreffelijk geleid. BUITENLAND. De armoede van Oostenryk. Een staaltje van de toestanden in Oos tenrijk komt voor in het politie rapport van Ost Bahnhof. In den sneltrein naar Boedapest constateerden de met de controle aan de grens belaste beambten, dat een Amerikaan in zijn portefeuille 1.200.000 kronen had. Er op opmerkzaam gemaakt, aldus de »Tel.,« dat het maximum-bedrag, dat mocht worden uitgevoerd was vast gesteld op 200.000 kronen, stak de burger der Vereenigde Staten 4 biljetten van 50.000 kronen in den zak van zijn vest en wierp nijdig de rest uit het coupé raam op de lijn. Daar verzamelden zich spoedig talrijke personen, terwijl de beide dienst doende inspecteuren van politie den Ame rikaan naar een wisselkantoor brachten, nadat zij de bankbiljetten weer hadden bijeengeraapt. In het wisselkantoor zat Leopold Wölf- ling, de voormalige aartshertog, die daar een betrekking had gevonden. Deze con stateerde, dat er nog 948.000 kronen aanwezig waren, welke hij bereid was voor den Amerikaan in vreemd geld in te wis selen. Deze vriendelijkheid bracht den Amerikaan weer in een goed humeur. Hij wilde onder geen omstandigheid het geld terug hebben en wenschte, dat het onder de arme kinderen zou /worden verdeeld. De voormalige aartshertog belastte zich met de opdracht en de Amerikaan moest althans een quitantie hiervoor in ontvangst nemen. Een millioen Oostenrijksche kronen heeft thans een waarde van niet meer dan 30 dollar. o Botsing tusschen tram en auto. Naby de Welsh Harp in N.W. Londen is een tram in botsing gekomen met een vrachtauto. De auto werd terzijde van den weg geslingerd, terwijl de tram duikelde Dertig personen werden gewond van wie er vier naar het ziekenhuis zijn overge bracht. o Springvloed in de haven van Triest. Aan de »Temps« wordt gemeld, dat een springvloed groote verwoestingen heeft aangebracht in de haven van Triest. De golven hebben de dijken vernield en het havenhoofd beschadigd. Houten loodsen zijn door het water meegesleurd. De kaden staan onder water, en ook de huizen hebben erg geleden. Alle bedrijven staan stil. Men vreest, dat er tal van slacht offers zijn. Diefstal van 50.000 fr. in het Belgische Ministerie van Financiën. Een diefstal op vrij zonderlinge wijze ten nadeele van het Ministerie van Finan ciën begaan, is te Brussel aan het licht gekomen. Voor eenigen tijd stelde de controle op de belasting op de handels waarden vast, dat een zeker aantal stuk ken in omloop waren, zonder aangeteekend te zijn in het kasboek der administratie. Er was dus iets niet in den haak. Het bestuur werd er van in kennis gesteld, dat op zyn beurt het Parket van Brussel van de zaak op de hoogte bracht. De politie kreeg het onderzoek in handen. Tijdens een huiszoeking bij zekeren de Reume ontdekte hij een groot aantal han delseffecten in blanco, benevens voor 50.000 frs. zegels van 15 centiemen tot 200 frs. Een aanhoudingsbevel werd tegen de Reume uitgevaardigd. Deze bekende de zegels gekregen te hebben van een be ambte van het Ministerie van Financiën, die aangehouden en opgesloten werd. Het onderzoek wordt ijverig voortgezet. Een gevaarlijke bezoekster. Een zekere mevrouw Juliette Perrault, woonachtig te Parijs, bevond zich op be zoek bij een dame op den boulevard Emile- Augier, toen ze zich op een gegeven oogenblik op deze laatste wierp, haar met een stuk touw trachtte te wurgen en zich meester te maken van een parelsnoer ter waarde van 20.000 francs, dat de aan gevallene om den hals droeg. De verschrikte dame wist zich los te rukken en een venster open te schuiven, waarna ze uit alle macht om hulp riep, De gevaarlijke bezoekster werd spoedig door politie-agenten overmeesterd en naar het commissariaat van politie geleid. Zij ontkende harddnekkig het haar ten laste gelegde, doch werd in bewaring ge houden. Een echte hoker ZEtfl/j/.TABlfcTTEH lCT.enis< voorzien van den naam lA.MIJNHARDT mei hsndteekemng j Rivierberichten. Op 24 Juli. in meters in cM, 's-IIertogenbosch 2.07 4- N. A. P. was 2 Nieuwe schutsluis te Engelen (Dieze) 2.05 was 0 (Maas) 1.15 was 18 Crévecoeur (Dieze) 2.05 i was 0 Crévecoeur (Maas) 1.48 was 24 St. Andries (Waal) 4.46 was 8 St. Andries (Maas) 1.39 val 1 Venlo 8.76 val 5 Maastricht 41.17 val 1 Keulen 3.03 val 0 Op 23 Juli. Lith 1.86 d val 2 ADYERTENTIEN. De Heer en Mevrouw R UITING A-K ROES geven kennis van de voorspoedige geboorte van hun zoon DOUWE: Heusden, 24 Juli 1922. GETROUWDh "a r van de Sraft die mede namens hun weder- 'f zijdsche familie hun hartelijken dank betuigen voor de vele bewijzen van belangstelling Jj bij hun huwelijk ondervonden. WELL, |j (gem. Ammerzoden). GETROUWD AQ burgemeester en De Heer en Mevrouw TJALMAVos betuigen, me de namens de wederzijdsche Familie, hun hartelijken dank voor de zeer vele blijken van belangstelling, bij hun huwelijk ondervonden. Genemuiden, 26 Juli 1922. In een Chr. gezin te Utrecht, kost en inwoning aangeboden die een der inrichtingen van onder wijs bezoekt. Br. fr. letter D. aan W. H. RUTTEN, Boekh., UTRECHT. De jaarlijksche fruitver- koopingdoorde Adeeling Land van Heusden en Altena der Ned. Pom. Vereeniging zal worden gehouden op nam. 3 uur (Zomertijd) in het café SMITS te Meeuwen. De Secretaris P. W. SPRONG. bij wielrijders,5chnjnende en smeb" "~7 lende plekken. Verbrande of ver- I schroeide huid door de ion Gebruik 'Verhnjcjb bij Apoih. en Drogisten] i

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1922 | | pagina 2